Leidsch Dagblad Tsjetsjenen jagen Russen op de vlucht 7,4% Extra koopavond bii Baalbergen Katwiik: woensdagavond 4 januari opruiming! VVD wil Schmitz onder curatele j Bankbiljetten 100 gulden kunnen minder lang mee Afrastering de zee in Groen Links Katwijk spat uit elkaar Britse jongen kraakte defensiegeheimen VS Indië-veteranen willen vervolging Poncke Princen 06-0331 GOED NIEUWS DINSDAG 3 JANUAR11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40662 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Tandarts 3 Veel tandartsen eisen tegenwoordig dat hun patiënten meteen betalen. Een slechte zaak, aldus de Consumentenbond. Niet verontrust A O Voorzitter p- I U Boomsma van de gereformeerde synode is niet verontrust door de kri tiek van 64 predikanten. MOSKOU Rtr/dpa/afp/GPD De Tsjetsjeense leider generaal Doedajev stelae gisteravond op nieuw een wapenstilstand voor. In een boodschap aan de Russi sche premier Tsjemomyrdin dreigde hij opnieuw met repre sailles tegen Russische krijgsge vangenen. Grozny was gisteren een in mist gehulde hel van rook en vuur. De Tsjetsjenen zeggen dat ze 113 Russische tanks en pant servoertuigen hebben uitge schakeld. Moskou gaf verliezen toe, maar hield het op 'enkele tientallen' tanks. Over slachtof fers werd gezegd dat het aantal 'gelet op de aard van de opera tie' lager is dan tevoren inge schat. Volgens de Russische minis teries van defensie en binnen landse zaken zijn de Russische troepen zich aan het hergroepe ren. Volgens onofficiële berich ten heeft de Russische legerlei ding de situatie vóór de aanval zaterdag verkeer4 ingeschat. „De tankeenheden zijn in Groz ny in de val gelopen", aldus een zegsman in het Kremlin. De tankaanval, volgens mili taire experts een elementaire tactische fout, is des te onbe grijpelijker daar minister van defensie Gratsjov nog geen maand geleden zei dat een der- Streepjescode speelt drukkerij parten haarlem/amsterdam «cor boos Bij Joh. Enschedé Security in Haarlem is eind vorig jaar een groot aantal bankbiljetten van 100 gulden gedrukt waarop de barcode (streepjescode) niet goed leesbaar is. Woordvoerder J.H'. Sarvaas van de Nederland- sche Bank stelt dat de biljetten wel in circulatie kunnen worden gebracht. Ze hebben echter een minder lange levensduur dan normaal. Volgens Sarvaas gaat van de biljetten die de bank na de eer ste circulatie terugkrijgt, drie kwart opnieuw de deur uit. „Het blijkt dat 25 procent van papiergeld dan zo is beschadigd en vervuild dat het moet wor den vernietigd. Door het auto matisch sorteren zal dat ook het geval zijn bij 100 gulden biljet ten waarop de barcode slecht .bankbiljetten kunnen controle 1 leesbaar is." Het betekent dat de Neder- ren voor ze de deur uitgaan." Honderden doden in Grozny Russische troepen hebben naar eigen zeggen vanoch tend een nieuwe aanval ingezet op de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. Na 48 uur bloedige gevechten hadden Tsjetsjeense strijders gisteren de meeste Russische solda ten uit het centrum van de stad verdreven. Moskou er kent dat honderden doden zijn gevallen. gelijke aanval zinloos zou zijn. Hij zei toen dat een regiment paratroopers binnen twee uur de stad in handen kan hebben. Een Russisch TV-station liet gis teren een officier aan het woord die klaagde over het uitblijven van luchtsteun: „Jullie hoeren- zonen, waarom zijn er geen vliegtuigen?" Volgens Viktor Sjeinis, lid van een gisteren uit Grozny terugge keerde parlementaire delegatie, zijn de afgelopen dagen zeker duizend mensen gedood, onder wie honderden Russische mili tairen. „Honderden dienstplich tigen en duizenden onschuldige mensen zijn omgekomen, tien duizenden zijn dakloos", aldus Sjeinis. „Dé soldaten hebben geen idee waarvoor ze vechten. De regering houdt de waarheid over de verliezen in Grozny ver borgen." Ook vanuit het buitenland neemt de kritiek toe. Duitsland beschuldigde het Kremlin giste ren van schending van mensen rechten. Frankrijk heeft voorge steld een vreedzame regeling van het Tsjetsjeense conflict te laten uitwerken door de Organi satie van Europese Veiligheid en Samenwerking (OVSE). Pagina 5: Blunderende Russen vergeten militaire lessen. katwuk Het weer heeft zich in het nieuwe jaar al meteen doen gelden. Door de storm van de afgelopen dagen is er langs de kust vele kilometers afrastering weggeslagen, zoals hier langs het Noorderstrand in Katwijk. Een woordvoerder van het Hoogheemraadschap van Rijnland schat de schade in deze regio op enkele tonnen. De schade aan de duinen zelf valt mee, voor zo ver Rijnland het heeft kunnen inspecteren. „Er is hier en daar wat afslag. Maar dat mag eigenlijk geen naam hebben. We hebben het wel erger meegemaakt." FOTO DICK HOCEWONING landsche Bank wel degelijk schade lijdt, omdat de bewuste exemplaren slechts één keer in circulatie blijven en dus een veel kortere levensduur hebben. „En u begrijpt wat dat betekent, we zullen de drukkerij daarvoor aansprakelijk stellen. Bij Enschedé spreekt woord voerder ir.J. Wotte van 'storm in een glas water'. „Eind vorig jaar bleek bij een steekproef door de Nederlandsche Bank inderdaad dat de tolerantie van de zwart wit verhouding bij de barcode niet goed was. Dat kan leiden tot het afkeuren van goede bankbiljetten. Om dat in de toe komst te voorkomen is de bar code, die wij met een aparte machine aanbrengen, verbe terd. Bovendien heeft Enschedé zelf ook een reader (barcodele zer) aangeschaft waarmee wij Politie Alphen kan werk nauwelijks aan alphen aan den run» godelieve oldebroek De Alphense politie kan het werk nauwelijks aan. Er ligt nog voor drieduizend uur werk aan bijna opgeloste zaken op de plank, waaraan de politie niet toekomt, zo zei de Alphense burge meester M. Paats gister avond in zijn nieuwjaars- speech. „In onze regio is niet de reorganisatie het probleem, maar de politiesterkte. Niet nieuwe rapporten, nieuwe reorganisaties, nieuwe ver banden zijn de oplossing, maar meer mensen", zei de Alphense burgemeester. „De recherche moet dit jaar, dus vóór 1 januari '96, nog een stuwmeer van 1.900 overuren en vakantie uren uit het verleden weg werken." Voor uitbetalen van de overuren is geen geld, aldus Paats. Dus moeten de over uren worden gecompen seerd in vrije dagen. „De hele afdeling recherche van elf mensen zóu een hele maand extra naar huis moeten." Ook de voortdurende dis cussie over regionale politie of toch provinciale politie, wees burgemeester Paats van de hand: „Naar mijn vaste overtuiging komt bij een provinciale status de politie nog verder van de lokale gemeenschap af te staan dan nu al het geval Staatssecretaris negeerde advies ambtenaren den haag gpd Ruzie met Janssens leidt tot conflict katwijk peter van der hulst A. van Rhijn en N. van Egmond, respectievelijk raadslid en voor zitter van Groen Links Katwijk, treden af. Een hoogopgelopen ruzie met fractievoorzitter T. Janssens zou de aanleiding zijn voor het conflict. Van Rhijn, die wel lid blijft van de partij, be vestigde vanmorgen dat zij en voorzitter Van Egmond de frac tie de rug hebben toegekeerd. Zij sluit niet op voorhand uit dat nog meer mensen het voor beeld zullen volgen. „Dat moet nog blijken", aldus Van Rhijn. londen tim kelsey the independent Een 16-jarige Britse jongen is doorge drongen tot een aantal van de allerge- heimste computersystemen van de Amerikaanse regering. Hij heeft onder andere de geheime communicatie tus sen Amerikaanse agenten in Noord-Ko- rea tijdens de crisis over de inspectie van de Noordkoreaansë kerninstallaties kunnen volgen. Na de spionageberich- ten te hebben gelezen, zette de Brit ze op het internationale computernetwerk In ternet, dat wereldwijd voor 35 miljoen computerfreaks toegankelijk is. Amerikaanse functionarissen hebben de computerinbraak bestempeld als een van de ernstigste schendingen van de militaire veiligheid van de afgelopen ja ren. Eind 1993 en in de eerste maanden van 1994 heeft de jongen tenminste ze ven maanden lang onopgemerkt rond geneusd in verschillende computersys temen van het Amerikaanse ministerie van defensie. Zo kreeg hij informatie over onderzoek naar ballistische wapens en het ontwerp van gevechtsvliegtuigen, loonlijsten, personeelsgegevens, defen sie-aankopen en elektronische post. Met behulp van een door de Britse jongen ontworpen 'snuffel-prografnma' werden bij de inbraak in totaal meer dat één miljoen wachtwoorden gekraakt, waardoor volgens woordvoerders van het Amerikaanse ministerie van defensie de Amerikaanse 'militaire paraatheid' in het geding raakte. De inbraak werd gepleegd door een aantal computerhobbyisten, maar de gearresteerde Brit, die in computerkrin gen bekend was onder de naam 'Data- stream' (stroom van gegevens) zou de meeste schade hebben aangericht. Hij werd in maart van het vorig jaar opge spoord door een speciale onderzoeks eenheid van de Amerikaanse lucht macht, die zich bezighoudt met het in breken in de eigen defensiesystemen om deze op hun veiligheid te testen. De on derzoekers konden de Brit traceren toen hij zijn computer een nacht lang aange sloten liet staan op een Amerikaanse de fensiecomputer. Volgens The Independent heeft de Britse politie de jongen inmiddels gear resteerd. Het openbaar ministerie be slist deze maand of hij wordt vervolgd. vertaling margreet heslinga Over de reden van het conflict wil Van Rhijn niet veel kwijt. „We zijn bezig met het opstel len van een verklaring. Ik laat me daar nu dan ook nog niet over uit. We willen de schade voor de partij zoveel mogelijk beperken." Wie haar als raadslid opvolgt, kan Van Rhijn niet zeggen. „Dat zal nog moeilijk genoeg wor den." Van Rhijn kwam in mei in de raad nadat Groen Links bij de laatste gemeenteraadsverkie zingen een tweede zetel haalde. Zowel voorzitter Van Egmond als fractievoorzitter Janssens waren vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. Honderden doden in Zuid-Afrika rond feestdagen johannesburg ap Bij ongelukken op Zuidafri- kaanse wegen zijn rondom de feestdagen meer dan zeshon derd mensen om het leven ge komen, zo heeft de politie van morgen gezegd. Een jaar gele den kwamen minder mensen rond kerst en nieuwjaar in het verkeer om. Gisteravond verlo ren vijftien mensen het leven toen het taxibusje waarin ze za ten een lekke band kreeg en op een lege bus botste. Het onge luk deed zich voor bij Harris- mith, driehonderd kilometer ten zuiden van Johannesburg. De WD wil de beleidsvrijheid van staatssecretaris Schmitz (justitie) aan banden leggen. Al le voorstellen om het vreemde lingenbeleid te wijzigen moeten eerst aan de Tweede Kamer worden voorgelegd. De WD vindt deze politieke curatele' gerechtvaardigd nu Schmitz zonder vooroverleg sommige il legale buitenlanders een ver blijfsvergunning wilde geven. Dat besluit is inmiddels opge schort. Oppositiepartij CDA steunt het WD-voorstel, maar coalitiegenoten PvdA en D66 wijzen het af. Van Oven (PvdA) vindt het „veel te ver gaan" Schmitz nu al aan handen en voeten te binden. Ook D66 is daar nog niet aan toe. „Uit zo'n opstelling spreekt teveel wan trouwen", aldus woordvoerder Dittrich. Net als zijn collega Van Oven noemt hij het opgeschorte illegalenbesluit van de PvdA- staatssecretaris een „ongelukkig incident". Nauw betrokkenen bij Justitie bestrijden echter dat het om een 'incident' zou zijn gegaan. De staatssecretaris is uitvoerig door haar ambtenaren gewaar schuwd om het omstreden be sluit in elk geval met de coalitie partijen te bespreken. Schmitz heeft die adviezen in de wind geslagen en naar verluidt alleen haar PvdA-partijgenoten tevo ren ingelicht. Van Oven bena drukt dat hij niet bij dat overleg betrokken was. Justitiemedewerkers betitelen de houding van hun staatsse cretaris als 'politiek zeer onhan dig'. „Een volstrekt verkeerde inschatting", aldus één van hen. „Met als gevolg dat het besluit nu waarschijnlijk geen kamer meerderheid krijgt, terwijl de maatregel op zich heel goed valt uit te leggen." WD-woordvoerder Rijpstra wijst erop dat Schmitz eind no vember de Kamer ook al ver baasde met haar voornemen het toelatingsbeleid voor asiel zoekers iets te versoepelen. Dat plan werd met steun van de WD afgeschoten. den haag gpd hebben de aanklacht neerge legd bij de Amsterdamse officier van justitie, P. Brilman. De eer ste opzet van de strafklacht is volgens de VOMI dat Princen nooit meer voet zet op Neder landse bodem. Princen is volgens de VOMI tijdens de politionele acties in Nederlands-Indië bij zeker twintig moorden betrokken ge weest. „Wij beschikken over een aantal verklaringen waaruit blijkt dat Princen mede verant woordelijk is voor de moorden. Op het Indië-monument in Roermond staan zesduizend namen en daarbij zijn slachtof fers van Princen", aldus woord voerder Dijkema. Princen deserteerde destijds uit het Nederlandse leger en koos de kant van de Indonesi sche vrijheidsstrijders. Na de onafhankelijkheid is Princen in Indonesië blijven wonen, waar hij zich bezighoudt met de mensenrechten. Eind vorig jaar verstrekte de regering hem een visum om de feestdagen bij fa milie in Nederland door te brengen. Dat leidde tot protes ten van oud-strijders en een po litiek debat, waarin een kamer meerderheid de beslissing van de regering betreurde. Indië-veteranen hebben een strafklacht ingediend tegen Poncke Princen wegens het ple gen van oorlogsmisdrijven. De oud-militairen, vertegenwoor digd in de Vereniging Oud-Mili tairen Indiëgangers (VOMI), Extra hoge rente Vaste Termijn Deposito looptijd <3 jaar. Wanneer u nu minimaal f 1.000,- vastzet voor een periode van 5 jaar ontvangt u 7,4% rente per jaar. Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder mee. HET WOORD IS AAN Eric van der Steen Het leven is een geschenk, maar we krijgen het niet cadeau. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs- Familieberichten - Feiten en meningen Info HET WEER Verwachting tot morgen Perioden met zon Heldere nacht met een minimum temperatuur van min 1 vlak aan zee tot min 6 plaatselijk in het binnenland. Overdag perioden meizon en droog. Middagtempe- ratuur rond het vriespunt. Tot ma tig, kracht 4, aan de kust tot krachtig, 6, toenemende zuiden wind. Italiaan daagt vriendin om seks voor rechter florence ap Een Italiaan die zijn ex-vriendin had aangeklaagd omdat zij wei gerde seks met hem te hebben, heeft gisteren van de openbaar aanklager te horen gekregen dat tegen de vrouw geen vervolging wordt ingesteld. De professor ontving wel een blijk van mede leven van de aanklager. „Ik begrijp het lijden van deze man, maar het probleem kan niet langs juridische weg wor den opgelost", zei openbaar aanklager Pietro Suchan. Angelo Baracca had een aan klacht van tien bladzijden inge leverd. Daarin vertelde hij dat zijn vriendin hem thuis in feite mishandelde door hem seksu eel te verleiden en vervolgens te weigeren de liefde te bedrijven. De advocaat van de vrouw zei dat met het besluit van de aan klager „een einde is gekomen aan een nachtmerrie" voor zijn cliënt. KRANT PE EERSTF 2 WEKEN GRATIS. i Ja, dat is goed nieuws i Dus neem ik i nu een abonnement, i j Tel:j I (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch I via acceptgiro 31.05) I automatisch 30,05) J Per kwartaal I via acceptgiro 87,70) automatisch 86,70) I Nr. bank/giro: Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1