'Muzenhof niet geschikt lals gezondheidscentrum' 'Solidariteit is mijn 9 Infolijn wijst inwoner Alkemade juiste weg Cocaïnehandel opgerold Klanten zetten zilveren melkboer in het zonnetje Leiden Regio/Rijn en Veenstreek BOB ontsluit Ter Aar bevaar voor vallend gesteente in kerk fcijpwetering geweken bepaalde lokalen te verhuren aan fysiotherapeuten of instel lingen in de gezondheidszorg. Al komen er wel steeds meer ruimten vrij. Zo stoot de Streek- muziekschool, een van de vaste huurders van zalen in de Mu ze nhof, met ingang van dit jaar vijf lokalen af. Bij leegstand is niemand ge baat, vindt ook Hoogendam. Toch zit hij niet te wachten op een aantal nieuwe vaste huur ders die elk een lokaaltje voor hun rekening nemen. „Hoe meer vaste huurders, hoe meer problemen. Muzenhof wordt dan een oncontroleerbaar ge bouw." Vaste huurders krijgen immers de beschikking over een sleutel en kunnen er dan ook buiten de officiële openingstij den in. Dan is er geen toezicht. Hoogendam ziet meer in de los se verhuur voor bepaalde dag delen, binnen de openingstij den van de Muzenhof. Volgens Hoogendam is het huidige budget yoor promotie van de Muzenhof niet toerei kend. „Je zou de Muzenhof lan delijke bekendheid moeten ge ven. Het is een perfecte locatie voor een conferentieoord, maar de mensen weten het niet. In vesteer je in promotie, dan merk je daar misschien niet het eerste jaar iets van. Maar wel na vijf jaar." Hoogendam wil wel, maar is afhapkelijk van wat de gemeente doet. „Ik ben com mercieel genoeg om Muzenhof rendabel te maken. Maar het lijkt soms wel of 'commercieel' een vies woord is." alkemade marieta kroft De vormen van zorg- en dienst verlening zijn talrijk in Alkema de. Of het nu gaat om een pro fessionele hulp of om een vrij willigersorganisatie, mensen met wagen of problemen kun nen altijd wel érgens voor hulp terecht. Maar waar? Er zijn zo veel organisaties) dat mensen vaak door de bomen het bos niet meer zien. In Alkemade wordt daar nu iets aan gedaan. Vanaf volgende week maandag kan het nummer 01713 - 17967 worden gebeld en meteen wordt het juiste advies gegeven of naar de juiste instelling ver wezen. In totaal zijn zo'n 20 vrijwilli gers klaargestoomd voor het werk. Drie keer per week: op maandag, woensdag en vrijdag van negen tot elf uur 's morgens zitten telkens twee van hen in Huize Jacobus achter de tele foon om vragen te beantwoor den. En als ze geen direct ant woord weten, hebben ze altijd Hans Beekman: „In het verzet heb ik gemerkt wat solidariteit is. Dat is ook mijn drijfveer bij dit werk." Leiderdorper Beekman maakt zich sterk voor oorlogsslachtoffers nog de computer bij de hand om het op te zoeken. „Iedereen mag bellen, ook mensen van buiten Alkemade", vertelt een van de initiatiefne mers, Aleid van der Meer. „Ook hulpverleners in ziekenhuizen kunnen bellen namens een pa tiënt. Bijvoorbeeld als ze willen weten hoe een patiënt die naar huis mag, aan een alarmerings apparaat kan komen." Aan deze hulp zijn geen kosten verbon den, behalve dan de eigen tele foonkosten. De gemeente Alke made subsidieert de infolijn. Ook enkele fondsen, waaronder het welzijnsfonds, en banken verstrekken een bijdrage. Wethouder L. Beelen van wel zijn verricht volgende week maandagavond de officiële ope ningshandeling in het gemeen tehuis. Tegelijkertijd is er een feestelijke bijeenkomst in Huize Jacobus voor de genodigden. Overigens wijzigt het telefoon nummer van de infolijn na 10 oktober. Het nieuwe nummer wordt dan: 071 -3317967. leiderdorp kees van kuilenburg Hans Beekman zegt zelf dat hij het iets rustiger aan doet wat zijn werk voor mensen uit het verzet betreft. Maar moeiteloos somt de 75-jarige Leiderdorper nog eventjes zes besluursbaan- tjes op. Ook is hij nog lid van twintig verenigingen, die zich sterk maken voor de belangen van de slachtoffers uit de Twee de Wereldoorlog. Voor zijn inzet werd hij onlangs bevorderd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. „Alleen de Indische vereni gingen van de vervolgings slachtoffers heb ik afgestoten. Er waren goede opvolgers be schikbaar en ik voel ook dat het me toch wat meer moeite kost dan vroeger. En 75 jaar is best wel een mooie aanleiding om wat minder werk te hebben. Dan kan ik mijn vrouw ook eens helpen", zegt hij lachend. De oud-beroepsmilitair - hij was luitenant-kolonel bij de landmacht - heeft zich na zijn pensionering het lot van de ver volgingsslachtoffers aangetrof fen. Niet alleen die in Neder land wonen, maar ook in het voormalige Nederlands Indië. „Daar merkte ik toen ik van 1975 tot 1978 op de ambassade in Djakarta werkte dat er schrij nende verschillen waren in de uitkeringen tussen de Neder landse en Indische slachtoffers. Nederlanders die in het verzet hebben gezeten en zijn geëmi greerd krijgen een uitkering. Mensen uit het voormalige Ne- derlands-Indië die naar Canada of Australië zijn vertrokken, krij gen niets", aldus de Leiderdor per. Beekman - geboren in Pon- tianak als zoon van een KNIL- militair - kwam in 1930 naar alphen aan den run. Nederland. Tussen 1930 en 1937 woonde hij in Oegstgeest. Tijdens de Tweede Wereldoor log zat Beekman in het verzet. Uiteindelijk werd hij gegrepen door de Duitsers en kwam in het concentratiekamp Auschwitz terecht. „Daar heb ik geleerd wat solidariteit is. Dat is mijn drijfveer", vertelt de Lei derdorper. „Dat was op een ge geven moment ook de aanlei ding dat ik mij ben gaan inzet ten voor de oud-verzetsmensen. Eerst voor de Hollandse verzets mensen en later ook die in Indonesië. Gewoon uit bewo genheid met de medemens, die het als gevolg van de oorlog moeilijk hadden. Helpen met het schrijven van verzoeks- schriften en dergelijke." De laatste twee jaar was Beek man voorzitter van de Centrale van Samenwerkende Indische Organisaties, waarbij 23 kleine re verenigingen zijn aangeslo ten. Mede door zijn inzet kwam in 1993 dat Indische Platform tot stand. „Dan kun je in het overleg met het kabinet een vuist maken. Als platform heb ben we ook best wel w<it be reikt. Bijvoorbeeld hebben wij gepleit voor de kinderen van wie de ouders door hun werk in het verzet om het leven zijn ge komen. Daar kwam geld voor beschikbaar", vertelt de Leider dorper. „Al wil dat niet zeggen dat je er met dat succes bent. Als bekend wordt dat er een uil kering beschikbaar is, dan meldt zich gelijk een groot aan tal mensen. Gelukkig zijn er nog steeds bekwame mensen die de vlag over willen nemen. Van daar dat ik met een gerust hart afscheid neem van die Indische kant van de zaak. Voor de rest wil ik toch nog wel een poosje actief blijven." Met de aanhouding van drie dealers heeft de politie een eind ge maakt aan de handel in cocaïne vanuit een flatwoning aan het To paasplantsoen in Alphen aan de Rijn. Na klachten over overlast doorzocht de politie al op 20 december het huis. Daarbij werd een kleine handelsvoorraad cocaïne aangetroffen. Ook nam de politie geld en gestolen goederen in beslag. De tijdelijke bewoner, een 45- jarige Dominicaan, werd aangehouden. Op 23 december hield de politie de 25-jarige bewoonster van de flatwoning aan toen zij te rugkwam van een vakantie in het buitenland. Zij heeft inmiddels bekend vanaf medio 1992 te hebben gehandeld in cocaïne. Een week later werd ook de 29-jarige huisgenoot van de vrouw opge pakt bij zijn terugkeer van vakantie. Ook hij heeft inmiddels toege geven jarenlang in verdovende middelen te hebben gehandeld. De politie verwacht geen verdere aanhoudingen. Vrijspraak voor brandstichting en verduistering bij bowlingeentrum PERSBUREAU CERBERUS De Haagse politierechter heeft een 26-jarige man vrijgesproken van brandstichting en verduistering van geld bij het bowling- centrum Alphen aan de Sportlaan in Alphen aan den Rijn. Op 24 mei 1993 brak er brand uit in de in aanbouw zijnde buiten bar van de bowlingclub. De brandweer vond daar sporen van spiritus. Volgens de exploitant van de bowling zou de voorma lige werknemer de dader zijn. Hij had immers na een conflict ontslag genomen en de avond voor de brand tegenover een collega verklaard dat hij de boel in brand zou steken. De man erkent dat hij in zijn woede iets over brandstichting geroepen heeft, maar ontkent de uitvoering. De exploitant deed ook aangifte van verduistering. De ex- werknemer zou vijfhonderd gulden uit een verkoopvitrine heb ben gehaald. Volgens de verdachte is het raar dat de werkne mer pas weken na zijn ontslag met de beschuldiging komt. De conflicten binnen hel bedrijf waren in die tijd zo groot dat het voltallige personeel is opgestapt. Officier van justitie J. van Belzen achtte de brandstichting bewezen omdat de man de avond voor de brand drie keer heeft gezegd dat hij de boel in de fik zou steken. De man zou uit wrok tot de brandstichting zijn gekomen. Ook de verduiste ring achtte zij bewezen en eiste een gevangenisstraf van drie maanden. Politierechter I. de Vries vond echter dal er te weinig bewijs was aangevoerd en sprak de man vrij. ZOETERWOUDEVeertien jaar oud was Louis van Leeuwen toen hij voor het eerst met een Emha-handkar door de straten van Zoeterwoude-Dorp trok. Na een paar jaar mocht hij de echte Emha-wagen besturen en gisteren vierde hij zijn '25-jarig melkboer-zijn', zoals hij het zelf noemt. „Wanneer ik precies ben begonnen, kan ik me niet herinneren. Het kan ook zijn dat het donderdag een kwart eeuw geleden is. Ik had geen zin meer om naar school te gaan en ging mijn vader helpen. En nu rijd ik nog steeds rond." In de Van Swietenstraat werd Van Leeuwen gisteroch tend onthaald door de bewoners. Die versierden de buitenkant van de wagen met vlaggetjes en balonnen en overhandigden de melkboer een certificaat. „Vroeger reden er meer winkeliers langs de huizen, maar daaraan is geen behoefte meer", weet Van Leeuwen. „Maar zo'n wagen als ik heb, met een uitgebreid assortiment, trekt nog wel genoeg klanten." foto loekzuijderduin blNSDAG 3 JANUAR11995 ter aar marieta kroft De buurt-oproep-bus oftewel de BOB rijdt vanaf donderdag I met uitzondering van zondag dagelijks door alle kernen van Ter Aar. Mórgenavond om j kwart voor acht wordt het bus- je officieel in gebruik genomen j door burgemeester Vroeginde- j weij. Bovendien worden dan de eerste passagiers naar de nieuwjaarsreceptie in het ge- meentehuis vervoerd. Het initiatief is ontstaan bij de projectgroep sociale ver- nieuwing van de gemeente Ter Aar. Deze nieuwe vorm van j openbaar vervoer is vooral be- doeld voor ouderen en min- der-validen die moeilijk ge bruik kunnen maken van het openbaar vervoer. De bus biedt de mogelijkheid om ook rolstoelgebruikers te vervoe ren. Bovendien vormt de BOB een aanvulling op het open baar vervoer. Korteraar, Lange- raar. Papenveer en Aardam zijn namelijk niet altijd even gemakkelijk te bereiken met de reguliere bus, aldus de initia tiefnemers. Een nog op te rich ten stichting organiseert de rit ten. Zes vrijwilligers hebben zich al aangemeld om op de bus te rijden. De bus rijdt drie keer per dag een vaste route van één uur door de gemeente. Om half tien, half twee en zeven uur begint de bus met de rit bij sporthal De Vlinder aan de Aardamseweg in Ter Aar. Ver volgens rijdt de BOB achter eenvolgens via Korteraar, Pa penveer, Langeraar en Aardam weer terug naar De Vlinder. Passagiers kunnen bij de vaste opstapplaatsen instappen. Ook is het mogelijk dat mensen el ders op de route instappen. De BOB rijdt voor een proef periode van één jaar. De ge meente Ter Aar staat garant voor de kosten. Passagiers die een abonnement (12,50 gulden per jaar) hebben, betalen 1,50 per keer, ongeacht de lengte van de rit. Niet abonnement houders mogen alleen meerij den als er nog plaats is in de bus en betalen 2,50 gulden per rit. Na het eerste half jaar wordt bekeken of de bus blijft rijden. Of dat zo is, hangt af van het aantal reizigers dat van de buurt-oproep-bus gebruik maakt. ^Beheerder: je gebruikt de theaterzaal toch ook niet als gymzaal biel J Cultureel centrum Muzenhof in Leiderdorp moet geen ezondheidscentrum worden. Beheerder R. Hoogendam lindt dat het gebouw zich niet leent voor het huisvesten |an artsen, fysiotherapeuten en dergelijke. „Persoonlijk jfind ik dat daar speciale centra voor zijn. Muzenhof "loet een cultureel centrum blijven. Je zegt toch ook niet: uilen we de theaterzaal gaan gebruiken als gymzaal?" olgens Hoogendam is met na- ïe 'een commerciëlere manier an denken' nodig om het Lei- erdorpse cultureel centrum :elf spreekt hij liever van fctiviteitencentrum') rendabel maken. „Er is voldoende raag naar accommodaties aals de Muzenhof. Je hebt hier :n gebouw met veel mogelijk heden en die worden niet uitge buit. We hebben een theater-* zaal en die staat wekelijks te vaak leeg. Maar je moet er wél reclame voor maken." Hoogendam wil graag met de gemeente meedenken om meer inkomsten te halen uit de Mu zenhof. Maar daarover heeft hij wel zijn eigen ideeën. Hij is er niet blij mee dat er binnen de politiek stemmen opgaan om -Politie-agenten vast in lift alphen aan den run De brandweer moest er gisteravond aan te ^pas komen om twee Alphense politie-agenten uit hun benarde Jpositie te bevrijden. De twee hadden rond acht uur in het flatge bouw aan de Magnoliastraat hulp verleend bij een vrouw die Eiek was geworden en geen huisarts te pakken kon krijgen. jDaafena wilden zij via de' lift het pand weer verlaten. Dat was Réchter een misrekening. Nadat de deur was gesloten, weigerde de lift dienst. Ook de deur ging niet meer open. Met behulp van de portofoon werd de brandweer opgetrommeld die de twee on- -der hoongelach weer de vrijheid gaf. s Automobilist gewond alphen aan den run Bij een aanrijding op de kruising Oude He renweg en Binkhorst in Alphen heeft gistermiddag een 30-jarige Alphenaar hoofd- en nekletsel opgelopen. Hij is naar het Elisa- beth-ziekenhuis in Leiderdorp overgebracht. De automobilist Ireed vanaf winkelcentrum Herenhof de kruising op en gaf vol- „gens een woordvoerder van de politie geen voorrang aan een 7fauto, die werd bestuurd door een 19-jarige man uit Alphen. Bei- 6jde auto's werden beschadigd. Erepenning voor DJ. Baks-Heus ojurgemeester M. Paats heeft gisteren tijdens de nieuwjaars- iceptie aan mevrouw D.J. Ojaks-Heus de zilveren erepen ning van de gemeente Alphen |Ein den Rijn uitgereikt. Baks otvam meer twintig jaar geleden oanuit Streefkerk naar Alphen. j5j was indertijd hoofdleidster o&n het Kwetternest. Vanwege oe ziekte MS kwam zij terecht 4 een rolstoel en vanaf dat mo ment heeft zij zich sterk ge haakt voor integratie van ge- o^ndicapten. °;2ij voerde actie voor een lift 3 Eurocinema en was voorzit- cir van de Werkgroep Toegan kelijkheid, die zich later ontwik kelde tot de Stichting Alphens (jatform Gehandicapten. Daar- oaast nam zij deel aan het Re no naai Revalidatie Advies jam en streefde naar aange taste huisvesting, onder meer i Zo heeft zij op vele terreinen ingezet. Zelf formuleerde zij het in haar dankwoord als volgt: „Twintig jaar geleden kwam ik: in een rolstoel. Je kunt dan kie zen, achter de geraniums blij ven zitten of toch iets van je le ven maken. Mijn persoonlijke overtuiging is, dat je iets met je leven moet doen en er zinvol mee moet omgaan. Daarbij heb ik ontzettend veel steun gehad van mijn man, kinderen en nog vele anderen. Zonder hen was het nooit gelukt. En actie is nog steeds nodig, tot iedereen beseft dat gehandicapten niet zomaar lastige mensen zijn. Maar men sen die net als iedereen ergens normaal heen willen. En dat voorzieningen voor gehandi capten niet bijzonder, maar juist heel gewoon zijn. Daar streven we naar." jlPWETERING MARIETA KROFT i c f is geen direct gevaar meer )or vallende stukken steen in rooms-katholieke kerk van Jjpwetering. Zo'n vijf stukken Ie scheurtjes vertoonden en aar beneden zouden kunnen lllen, zijn na een inspectie Dor een bouwkundig advies- iireau en voorzitter G. Caste- n van het kerkbestuur, verwij- ïrd. Volgens Castelijn is hier- iee het gevaar voor vallend ge- m bpente op korte termijn gewe- 30|jp ^Aanleiding voor de inspectie "as het drie kilo wegende stuk een dat tijdens de nachtmis kerstavond van circa zeven .feter hoogte naar beneden kwam zetten. Het stuk beton was afkomstig van een verticale raamstijl en schampte het hoofd van het koorlid Marlies van der Meer uit Roelofarens- veen. Zij stond schuin onder het glas-in-loodraam. Van der Meer kwam er met drie hechtingen in haar hoofd en schaafwonden op haar hand wonderwel goed vanaf. De steen viel naar als gevolg van roest van de ijzeren raam- stijlen in combinatie met de warmte op dat moment in de overvolle kerk. Castelijn hoopt dat nog dit jaar kan worden be gonnen met de restauratie van de kerk, waarbij het ijzer wordt vervangen door niet roestende bronzen verbindingsstukken. ALPHEN AAN DEN RUN Computers. In buurtcentrum 'Elckerlyc' is morgen een bijeenkomst van de Computers Gebruikers Groep. Om 19.30 uur gaan de deuren aan de Havixhorst 243 in Alphen aan den Rijn open. Vrouwenbijeenkomst. De kerkelijke vrouwengroep Aglow houdt op woensdag 4 januari een bijeenkomst met als spreker Marija Sloof. De samenkomst is aan de Zonneweg 3 in Alphen aan den Rijn. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Er is dan tijd voor kennismaking en thee en koffie. Om 20.00 uur begint het programma. Kinderbingo. Speeltuin- en Buurtvereniging Vreugdeoord houdt morgen een kinderbingo waar leuke prijzen te winnen zijn. In de pauze is er voor iedereen limonade. De bingo begint om 14.00 uur en is rond 16.00 uur afgelopen. De kosten zijn drie gulden voor de hele middag. Vreugdeoord ligt aan de Vorselenburgstraat in Alphen aan den Rijn. Bingo. In buurthuis Westerhaven zijn er weer mooie prijzen te win nen tijdens een bingo op vrijdag 6 januari. Aanvang is 20.00 uur aan de Emmalaan 45 in Alphen aan den Rijn. LEIDERDORP Tentoonstelling. De hele maand januari zal in de openbare biblio theek in Leiderdorp de tentoonstelling 'Leven met het oog op mor gen' te zien zijn. De tentoonstelling van De Kleine Aarde - die tot stand is gekomen door samenwerking van de gemeente leiderdorp, de werkgroep EcoTeams en de Wereldwinkel - gaat over de manier waarop de mensen kunnen bijdragen aan een leefbare, duurzame wereld. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens de openingstij den van de bibliotheek. VRIJE TIJD

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11