Leiden ■'Hier valt niets te beleven' Personeel nu de baas in Camino Real Man steekt cel in brand MEUBELPLEIN LEIDERDORPS MAANDAG 2 JANUAR11995 Geschiedenis De zusters van het I eerste uur van huize St. Liduina in Warmond waren keiharde onderhan delaars. Het aantal Bastion I Hotels moet ver dubbelen. De goedkope overnachting is een gat in de markt. Een 26-jarige Leidenaar, die in de nacht van vrijdag op zaterdag door de politie was aangehouden voor een inbraak in de mensa, kon zijn verblijf in de politiecel klaarblijkelijk niet waarderen. Hij werd bijzonder agressief toen agenten hem wilden insluiten. Een maal in de cel stak de man een laken in de fik met een meegemok- kelde aansteker en riep vervolgens dat er brand was. De schade bleef beperkt tot smeulend beddegoed. De Leidenaar had bij de mensa in de Kaiserstraat een ruit vernield en werd binnen met een aantal kleine voorwerpen op zak op heterdaad betrapt. Terughoudende opstelling politie heeft effect Bedrijfsleven betaalt mee aan restauratie Met een driedaagse reis naar de Poolse stad Torun, zuster stad van Leiden, wil de stich ting 'Het poortgebouw aan de Podmurna' bedrijven over de streep trekken om de res tauratie van een poortge bouw in de stad te sponso ren. De restauratie- van het poortgebouw aan de Pod murna (straat bij de muur) kost naar schatting een half miljoen gulden. Een poging om subsidie te krijgen bij het Europees Sociaal Fonds is mislukt. Daarom wil de stichting bedrijven en de Lei- denaars zover krijgen elk 50.000 gulden bij elkaar te sprokkelen. Het college heeft eenzelfde bedrag beschik baar gesteld. In mei vèrtrek- ken de wethouders Tjeerd van Rij en Pex Langenberg naar Torun om de donatie van het college te overhandi gen. De bedoeling is dat vijf tig Leidse ondernemers met hen meegaan om kennis te maken met de zusterstad en collega's in Polen. Hoewel de driedaagse reis eigenlijk maar duizend gul den kost, betalen de onder nemers het dubbele om mee te mogen. Zo kan Leiden nog eens 50.000 gulden overhan digen voor de restauratie van het poortgebouw. De reis wordt georgani seerd door de stichting 'Het poortgebouw aan de Pod murna', die speciaal voor de restauratie is opgericht. Het gebouw dateert uit de vijf tiende eeuw en is voor Torun van grote historische beteke nis. Het karakteristieke pand ligt aan de rivier de Wisla en werd gebouwd met stenen van de vroegere Teutonen- burcht, die werd verwoest toen de stad zich losmaakte van de Duitse ridderorde. Achter het poortgebouw, ligt een grote tuin waar vroeger de schutterij oefende. Torun ondernam al eerder een po ging het pand te restaureren, maar moest de werkzaamhe den door geldgebrek staken. De stichting 'Het poortge bouw aan de Podmurna' wil ook onder Leidse burgers 50.000 gulden inzamelen voor de restauratie. Wie meer wil weten over de sponsorreis kan bellen met de secretaris van de stich ting: W. Hettinga, 071- 125953. 'Werknemers verplicht op de fiets' leiden «ruud sep Hij heeft er sinds ruim een jaar zo'n beetje een dagtaak aan: vertegenwoordiger in lease-fiet sen. Willem Walenkamp, zoon van de Leidse rijwielhandelaar Tom Walenkamp, probeert be drijven zo ver te krijgen dat zij voor hun werknemers fietsen huren. Met een beetje hulp van de overheid. ,,Over vijf jaar zal iedereen die een beetje in de buurt van Leiden woont, wor den gedwongen om met de fiets naar zijn werk te komen." Toch wil de lease-fiets in Lei den nog maar niet aanslaan. Een groot aantal bedrijven is in middels benaderd, maar tot nu toe zonder resultaat. ,,Het grote probleem waar je tegen aan loopt is dat de mensen die het verhaal van de lease-fiets in het bedrijf zouden moeten uitdra gen, allemaal een auto van de zaak hebben", vertelt Walen kamp junior. ,,En in de meeste bedrijven hebben ze gewoon nog niet door dat ze straks ver plicht worden om iets aan het autogebruik te gaan doen." Met name in en rond Amster dam loopt het al wat beter. Ook Walenkamp kan hier een graan tje van meepikken, dankzij het feit dat er op dit moment in Ne derland nog maar een handvol fiets-leasebedrijven is. Walen kamp heeft zo 'tussen de tien en de vijftien' bedrijven aan de lease-fiets geholpen. Tot de klanten behoren naast over- heids- en semi-overheidsinstel- lingen ook grote verzekeraars en advocatenkantoren. Hoeveel rijwielen de Leidse fietsenmaker op deze manier heeft afgezet, willen vader en zoon Walen kamp niet kwijt. „Alleen mijn boekhouder hoeft te weten hoe veel ik omzet", aldus vader Tom. „Maar we zijn redelijk te vreden en we rekenen op een verdere groei. Het gebruik van de fiets zal sowieso toenemen. De overheid zal bedrijven dwin gen om ervoor te zorgen dat minder werknemers met de au to naar hun werk komen. En ik vind dat bedrijven verplicht zouden moeten worden om bij nieuwbouw te zorgen voor een goede, afsluitbare fietsenstalling en kleedruimte met douches." In het Leidse hoopt Walenkamp na de jaarwisseling meer vaste voet aan de grond te krijgen. Vanaf januari gaan de voorlich ters van het vervoercoördinatie- centrum Leidse bedrijven bena deren met voorstellen voor ver voerplannen. 'Dit hadden ze nog niet meegemaakt bij de Kamer van Koophandel Zo rond half één verzame len de eerste manschappen zich op de kruising van de Marnixstraat en de Willem de Zwijgerlaan. Geen grote groep. Het vuurwerk dat de jongeren bij zich hebben is niet echt indrukwekkend. „Waar is de politie dan?" vraagt een jongen ver wachtingsvol. Geen blauwe uniformen te bekennen. Een hondenwagen van het korps staat een kruising verderop weliswaar even stil, maar vertrekt weer snel. De politie stelt zich terughouden op, zo had de woordvoerder gezegd. De dienders houden zich aan hun woord. Sieraden gestolen oegstgeest» Enkele sieraden en een setje van tien girobetaalkaar ten zijn gestolen uit een woning aan de Frans Halslaan in Oegst geest. De inbraak werd zaterdagochtend ontdekt. De inbreker kwam binnen door de voordeur open te breken. Een andere be woner van de Frans Halslaan deed zaterdagmiddag aangifte van inbraak. Ook hier werd de voordeur opengebroken. Nog niet be kend is wat er weg is genomen. Brutale insluiping warmond Een bewoonster van de Warmundastraat in War mond is oudejaarsavond het slachtoffer geworden van een bru tale insluiping. De wouw lag ziek op bed. Haar man was even de deur uit om iets tè halen. Toen hij net weg was, stapten er twee jongens via de achterdeur naar binnen. Ze zeiden 'goeden avond' en liepen de trap op. Daar namen ze een doos met siera den weg en verlieten de woning. Voorschotenaar gewond leiden» Een 24-jarige automobilist uit Voorschotelt is zaterdag met een hoofdwond naar het AZ gebracht na een botsing op de kruising Lammenschansweg/Tomatenstraat. Een 68-jarige Leid- se automobilist, die vanaf de Tomatenstraat de Lammenschans- weg op wilde rijden, gaf geen voorrang. Sieraden en papieren gestolen leiden In een woning aan het Professorenpad is zaterdag inge broken. De dader, die vermoedelijk met een 'flipper' binnen kwam, nam sieraden, een paspoort, girobetaalkaarten en een onbekend bedrag aan geld mee. Politie druk met inbraakalarm leiden De politie had vannacht haar handen vol aan een groot aantcfl inbraakalarmeringen ten gevolge van de harde storm. Maar liefst 29 maal ging er een alarm af maar in geen van de ge vallen was er sprake van inbraak. De schade door de harde storm viel mee. Hier en daar braken takken af en'vielen er hek ken om. IN MEMORIAM EMIEL FANGMANN Zoveel mensen om je heen. Zoveel vrienden, familie, colle ga's en kennissen en toch zo verdomde eenzaam. Het zijn woorden die nagalmen op bleek papier, want de mens voor wie ze zijn bedoeld is niet meer. Onze collega Emiel Fang- mann heeft zijn ogen gesloten. Een mooi mens is van ons heengegaan. Juist in een periode waarin mensen bij elkaar schurken, was het leven voor Emiel niet meer te dragen. Vrienden en colle ga's hadden zijn oudjaarsavond geregeld; wilden hem door donkere dagen heensiepen. Hij verkoos het nieuwe jaar niet meer mee te maken. Nog vlak voor kerst poogden wij iets zinnigs te formuleren over het aardse bestaan, over het nut en de betekenis ervan. Het was een gesprek zoals hij dat met vele van zijn vrienden en collega's voerde. Emiel kon zijn vertwijfeling moeilijk on der woorden brengen, begreep ook zelf niet wat hem zo ontzettend veel pijn deed. Taal, woorden, veel zinnen, lange gesprekken. Emiel had de gave van het woord. Geen holle frasen, geen loze zinnen. Het waren doordachte, soms fraai verwoorde meningen, ontleend aan zijn grote intelligentie en kennis. 'Ik lees twaalf kranten en tijdschriften, maar dat heb ik nog nooit ergens gelezen', repliceerde hij eens toen hem een mening werd opgedrongen. Het laatste jaar was Emiel vaak afwezig. Telkens als hij te rugkeerde na zo'n ziekteperiode, was de redactie een beetje blij, een beetje hoopvol gestemd dat het misschien weer de goede kant opging. De krant was zijn lust en zijn leven, een klein stukje houvast. Hoewel hij het zelf waarschijnlijk nooit zo zou hebben ge formuleerd, had hij lef. Hij had de charmante durf om op mensen af te stappen, of dat nou Sarah Ferguson, Frank Govers of Elco Brinkman was. Waar collega's het lieten af weten, stapte Emiel er zonder aarzelen op af. Dat leverde mooie verhalen op. Alle deskundigen zijn op Emiel stukgelopen. Niemand kon hem dat houvast bieden waarnaar hij zo verlangde. Woor den en antwoorden waren niet toereikend. Emiel is niet Namens redactie, Henk van der Post De gasten zullen er niet direct veel van merken. Hooguit valt het ze op dat het personeel van Camino Real aan de Doelen steeg nog wat harder voor ze loopt en nog wat toegewijder werkt. Want de acht medewer kers van het restaurant werken sinds 1 januari niet meer voor hun baas, maar voor zichzelf. Sinds het begin van het nieuwe jaar zijn ze allemaal mede-eige naar en wordt het horecabedrijf door hen en hun voormalige baas op voet van gelijkheid ge rund. Voor Leiden een unieke constructie. Het idee ontstond een half jaar geleden bij André Polm, tot 1 januari formeel de baas bij Camino. Bijna tien jaar geleden richtte hij samen met twee an deren het restaurant op in het voormalige koetshuis aan de Doelensteeg. De andere twee hebben al jaren geen recht streekse bemoeienis meer met de zaak. Ze waren bovendien bereid hun belang van de hand te doen. Wel blijven ze samen met Polm eigenaar van het pand aan de Doelensteeg. De gedachte om het restau rant vervolgens samen met het vaste personeel te gaan runnen stoelde op verschillende rede neringen. „De meeste mensen werken hier al heel lang. Het is' dan een vorm van beloning om zo samen verder te gaan. Een praktische overweging is dat het scheelt in de loonkosten. Als zelfstandig ondernemer betaal je geen sociale premies. Met het geld dat vfijkomt kun je ook je zelf op een heel behoorlijke ma nier verzekeren. Polm voert samen met chef kok Harbert van der Kaap het woord namens de huidige ne gen firmanten van het restau rant. Ze vertellen dat aan het besluit om op deze manier ver- Acht van de negen firmanten van Camino Real. Rechts op de achterste rij André Polm, die tot 1 januari de scepter zwaaide. Tweede van rechts (staand) chef-kok Harbert van der Kaap. foto holvast/mark lamers der te gaan heel wat discussie vooraf is gegaan. André Polm heeft volledige opening van za ken gegeven over het reilen en zeilen van de zaak. Er zijn rege lingen getroffen voor het geval iemand wil uitstappen en er zijn afspraken gemaakt over de ma nier waarop wordt gewerkt. „Ie dereen doet zijn huidige werk, maar achter de schermen ne men we de belangrijke beslui ten gezamenlijk. Bijvoorbeeld over de vraag of we geld moeten steken in de inrichting van ,het restaurant of dat zo'n bedrag naar onszelf gaat." Voordat werd gekozen om sa men een VOF, een Vennoot schap Onder Firma, te vormen waarin ieder een even groot be lang heeft, werd ook extern ad vies ingewonnen. „Onze ac countant had geen enkele erva ring met deze opzet. Ook bij de kamer van Koophandel hadden ze nog nooit zo'n grote VOF meegemaakt. In Leiden is dit nooit voorgekomen. We weten wel dat er in Amsterdam een restaurant op soortgelijke basis draait, maar daar gaat het ook om minder mensen", zegt Har bert van der Kaap. Over de financiële risico's zijn de firmanten kort. „Natuurlijk zijn die er. Maar dit is een al ja ren goedlopend restaurant, waar dezelfde mensen nu ook van leven. Dat moet in de toe komst ook kunnen, sterker nog de kosten zijn dan zelfs lager." Hoewel ze terughoudend zijn met veranderingen, staat wel al vast dat er iets verandert in de presentatie van Camino Real. „We hebben onze kaart altijd gepresenteerd als 'Cuisine Sau- vage', wilde keuken. Dat wds gebaseerd op het idee dat we ingrediënten uit de hele wereld met elkaar kunnen combineren. Daar gaan we op zich mee door, maar we willen het wat minder gek doen, wat evenwichtiger. Daarom veranderen we dat 'Cuisine Sauvage' in 'Cosmopo- litische Keuken'." Een andere vernieuwing is dat Camino Real een afhaalser- vice gaat beginnen met Japanse gerechten. Nu al is Camino het enige restaurant in Leiden waar sushi kan worden gegeten. Ge bleken is dat er ook vraag is naar gerechten uit Japan om thuis te eten. Hoe de Japanse gerechten in Camino zijn be land is een apart verhaal. Kok I larbert van der Kaap beoefent in zijn vrije tijd kyudo, Japans boogschieten. „Van het een komt het ander. Als je Japanse sporten op een bepaald niveau beoefent, krijg je ook interesse voor de cultuur en als kok na tuurlijk vopr de Japanse keuken. Uiteindelijk hebben we die ook in het restaurant geïntrodu ceerd." Vervolg van voorpagina Ook als de eerste verkeerspaal - eentje met het bekende blauwe bord 'fietspad' - uit de grond wordt getrokken, volgt geen re actie. Een jongen die aan eeh solotour begint, met stukken trottoirtegel zoveel mogelijk verkeerslichten uitgooien, valt slechts goedkeurende lachsal vo's van de anderen ten deel. Er knallen wat zware vuurwerk- bommen, 'home made', maar nog steeds is er geen politie te bekennen. „De volgende auto pakken we. Met zijn allen", zegt een jongen. Hij wil actie, maar die krijgt hij niet echt. Zonder publiek is baldadig gedrag klaarblijkelijk minder leuk. Ondanks de betrekkelijke rust lijken sommige passanten op de kruising toch het noodlot te tar ten. Een auto blijft minutenlang voor het rode stoplicht staan. Vuurwerk boven Leiden. De Sleutelstad luidde het nieuwe jaar in met grote vuurpijlen en veel harde knallen. Het was betrekkelijk rustig. Grote on geregeldheden bleven uit al sneuvelden er veel verkeerslichten, bushokjes en straatmeubilair. foto hielco kuipers Een ronkende uitnodiging. „Snap je die lui nou?" vraagt ie mand zich lacherig af. Maar ook deze "'moedige' automobilist wordt met rust gelaten. Een paar andere automobilisten krijgen wel een paar stenen voor de kiezen. Zonder grote schade echter. Een passerende student op de fiets heeft het moeilijker. Direct hangt er een jongen aan zijn ba gagedrager. Angstig kijkt de stu dent achterom. Een paar strij kers later kan hij zijn weg ver volgen. Maar dan ineens ontstaat er opwinding. Schuin aan de over kant van de Marnixstraat ont dekken de jongeren een knippe rend rood lampje. „Daar staat iemand te filmen", roept er één. „Een smeris", roept een ander. Sommigen trekken de sjaal iets verder voor het gezicht. De mutsen worden dieper over de ogen getrokken, in een seconde is de zaak beslist. „Kom op, we gaan-er naar toe." Als de man en zijn met porto foon bewapende maat dreigen te worden klemgezet, nemen ze met gepaste spoed de benen. Ze krijgen als afscheid een stenen regen. Het blijkt echter een kortdurende stenenoorlog. Rond half twee slaat de verve ling toe. „Hier valt niets te ble ven", zegt er één. De groep ver spreidt zich en de rust keert weer. De bewoners van de Mar nixstraat kunnen onveiwacht vroeg naar bed. Meubelplein Leiderdorp ligt pal aan- de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp. Info: 071-416585.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9