Bestand Bosnië moet weg banen voor vrede Buitenland Handelsoorlog dreigt tussen VS en China Punten uit het bestand Tijd voor groei en bloei Rabin moet beslissen over nederzetting knipkorting van jac.hermans Kent u onze nieuwe reisregels al? 'Stel je voor, al die sauzen, kazen en verse groenten' Britse seriemoordenaar beëindigt eigen leven MAANDAG 2 JANUAR11995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated se Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The I Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press Interr Gesprek Eritrea-Sudan mislukt sana» Onderhandelaars van Eritrea en Sudan zijn er niet in ge slaagd de geschillen tussen beide landen bij te leggen in de Je- menitische hoofdstad Sana. De Eritrese president Afeworki had in januari 1994 gezegd dat islamitische strijders van diverse na tionaliteiten vanuit Sudan zijn land waren binnengedrongen. In november beschuldigde Eritrea Sudan ervan meer dan 700 ter roristen te trainen om de 'Eritrese regering met subversieve da den te destabiliseren'. Australië wil hoogste gebouw ter wereld Melbourne* De regering van de Australische staat Victoria steunt het plan van een bedrijf om in Melbourne het hoogste ge bouw ter wereld neer te zetten, dat 500 meter in de lucht moet reiken. Zij wil helpen door de toezegging overheidsdiensten in het kantoorgebouw te vestigen. Het hoogste bouwwerk in de wereld is nu de Sears Tower in Chicago. Die toren meet 443 me- Skiërs gedood door lawines grenoble In de Franse Alpen zijn het afgelopen weekeinde ze ker zes skiërs om het leven gekomen door lawines. Door zware sneeuwval, harde wind en schommelende temperaturen is de sneeuwbodem onstabiel. Bij lawines op verschillende plaatsen vonden twee Fransen, een Duitser, een Zweed, een Britse en een Belgische de dood. Doden bij clanstrijd in Somalië Mogadishu Bij oplaaiende gevechten tussen rivaliserende clans zijn het afgelopen weekeinde in de Somalische hoofdstad Moga dishu zeker vier mensen gedood. Honderden mensen onvlucht- ten het district Bermuda, waar het hevigst werd gevochten. Zie kenhuisfunctionarissen zeiden dat zeker 103 mensen gewond raakten. Anti-drugsactie in Colombia bogota De Colombiaanse politie is wijdag een operatie gestart tegen wapens en de handel in verdovende middelen. De actie richt zich vooral op het vliegverkeer. In de beginfase werden driehonderd vliegtuigen doorzocht en zijn al 150 arrestaties ver richt. Zeker 23 vliegtuigen werden aan de ketting gelegd. Aan de 'Operatie Zwaluw' nemen 8.000 politiemensen deel. Iran verbiedt satelliet-ontvangers nicosia Iraanse hardliners hebben een overwinning behaald in de strijd tegen de westerse cultuur. Het parlement stemde giste ren in met een verbod van apparatuur waarmee westerse en an dere satelliet-programma's ontvangen kunnen worden. De steeds populairder wordende satelliet-programma's zouden mo reel verval veroorzaken. De wet verbiedt de verkoop en fabricage van satellietschotels zonder vergunning. Nieuwe stafchef leger Israël Jeruzalem Premier Rabin van Israël heeft gisteren de voormali ge vredesonderhandelaar generaal Amnon Shahak (50) be noemd tot stafchef van het leger. Shahak moet naar..verwachting een sleutelrol spelen bij onderhandelingen tussen Israël en zijn buren. Als plaatsvervangend stafchef leidde dé in Tel-Aviv gebo ren Shahak vorig jaar de vredesbesprekingen met de PLO over beperkt Palestijns zelfbestuur in de Gazastrook en Jericho. washington hans de bruijn correspondent China en de Verenigde Staten zijn 1995 begonnen met dreige menten met een handelsoorlog. De VS kondigden zaterdag aan dat begin februari invoerheffin gen worden gelegd op Chinese goederen tot een waarde van 2,8 miljard dollar (zo'n 5 miljard gulden). De Chinezen sloegen onmiddellijk terug en dreigden met het beperken van de invoer van tal van Amerikaanse pro- dukten. Reden voor het plotseling op gelaaide handelsconflict is de Koerden vallen Turks dorp aan ANKARA Rtr Koerdische guerrillastrijders hebben 17 mensen, voor het merendeel vrouwen en kinde ren, gedood bij een overval op een dorp in het zuidoosten van Turkije. Dit heeft een hoge vei ligheidsfunctionaris vandaag verklaard. Leden van de Koerdi sche Arbeiderspartij (PKK) vie len gisteren het dorp Hamzali in de provincie Diyarbakir aan met raketten en automatische wa pens. Turkse militairen kam men de streek uit op zoek naar de guerrillastrijders. De PKK streeft naar een eigen staat voor de Koerden, die ver spreid leven over Irak, Iran, Sy rië en Turkije. Ze pleegt vaak aanvallen op dorpen die niet achter haar zaak staan, maar die dorpswachten hebben die door de regering in Ankara wor den betaald. SARAJEVO o Rtr-AFP-DPA Bosnische Serviërs en de door moslims beheerste rege ring van Bosnië hebben zaterdag hun handtekening ge zet onder een bestandsakkoord voor vier maanden. De wapenstilstand is gisteren om 12 uur ingegaan. In de Bosnische hoofdstad Sarajevo klonk vreugdevuur. Maar in de noordwestelijke regio Bihac werd echter aan de frontlinie op elkaar geschoten. en Groot-Brittannië. In tegenstelling tot voorgaan de bestanden, die allen snel werden geschonden, is in de jongste overeenkomst bepaald dat de rivaliserende strijdkrach ten door VN-blauwhelmen wor den gescheiden. Onder leiding van de VN-commandant in Bosnië, de Britse generaal Rose, bogen op de luchthaven van Sa rajevo hoge officieren van het regeringsleger en van de Bosni sche Serviërs zich nader over de uitvoering van het akkoord. Het gaat daarbij om de manier waarop de troepen zich terug trekken en over hoe de controle van de scheidslijnen zal ge schieden. In de door moslims beheerste enclave Bihac rapporteerden de VN dat de Serviërs uit Kroatië, die het akkoord niet onderte kenden, strijd bleven leveren met de regeringstroepen. Er werd met artillerie en luchtaf weergeschut geschoten. Maar volgens Radio-Sarajevo is de in tensiteit van de gevechten dui delijk afgenomen. Als eerste ondertekende za- Het bestand, dat voor vier maanden geldt en voortkomt uit een vredesmissie begin de cember van de Amerikaanse oud-president Jimmy Carter, moet onderhandelingen moge lijk maken voor een vreedzame oplossing van de al 33 maanden durende oorlog in Bosnië. Boutros Ghali, secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, omschreef het akkoord als 'een prachtig Nieuwjaarsgeschenk'. De Amerikaanse president Clin ton zei te hopen dat het ak koord wordt nageleefd. De spe ciale gezant van de Verenigde Naties Yasushi Akashi toonde zich optimistisch. ,,Ik denk dat de stemming nu anders is, evenals de houding van de in ternationale gemeenschap. Volgens de Japanner kunnen de gesprekken binnen enkele weken plaatshebben. Deze on derhandelingen moeten wor den georganiseerd door de vijf leden van de contactgroep voor Bosnië, de Verenigde Staten, Rusland, Duitsland, Frankrijk Franse VN-militairen bewaken een transportvliegtuig met hulpgoederen voor Sarajevo, dat zaterdag bij de landing te ver doorschoot en naast de landingsbaan terecht kwam. foto reuter terdagavond de Bosnische rege ring in Sarajevo het akkoord. Zij kreeg twee uur later navolging van de leiders van de Bosnische Serviërs in het 15 kilometer ver derop gelegen Pale. Tot op het laatste moment werd koorts achtig overlegd, met name door de rol die de Kroatische Serviërs in Bihac spelen. Uiteindelijk won de Bosnische regering de woordenstrijd en werd in het akkoord gesproken over de te rugtrekking van 'alle buiten landse troepen', waarmee ook de Kroatische Serviërs worden bedoeld. De legercommandant van de Bosnische Serviërs, generaal Ratko Mladic, wiens troepen 70 procent van Bosnië in bezit hebben, zei na de onderteke ning: ,,De tijd is gekomen dat de wapens zwijgen en de diploma tie het voor het zeggen krijgt." Maar president AJija Izetbe- govic liet blijken dat de moslims zich het recht voorbehouden de strijd te hervatten als de Ser viërs geen concessies doen. Het plan voorziet in zogehe ten „blauwe wegen" waarover VN-eenheden ongehinderd de door de Bosnsiche Serviërs be legerde moslimsteden kunnen bevoorraden. Bovendien zijn de vechtende partijen overeenge komen alle krijgsgevangen vrij te laten en samen te werken bij het leveren van elektriciteit en drinkwater. Het akkoord over het staakt-het-vuren in Bosnië is op 1 januari ingegaan en omvat de volgende afspraken: Het bestand geldt voor een periode van vier maanden en kan onder dezelfde condities worden vernieuwd als de partijen dat overeenkomen. Het stopzetten van de vijandelijkheden wordt gecontroleerd en bewaakt door Unprofor, de vredesmacht van de Verenigde Naties voor voormalig Joegoslavië, die daarvoor gemeenschap pelijke commissies instelt. Tussen Unprofor en de strijdende partijen worden vanaf 15 januari verbindingsofficieren uitgewisseld. Het staakt-het-vuren omvat de volgende maatregelen: a) Een scheiding van de strijdende partijen en een terugkeer naar door hen beide geaccepteerde posities en de stationering van eenheden van Unprofor voor waarneming, bewaking en bemiddeling. b) De partijen zijn overeengekomen geen explosieve munitie en wapens te gebruiken om deze munitie af te schieten. Tege lijkertijd wordt begonnen met gesprekken over de wijze van te rugtrekking, onder toezicht van Unprofor, van wapens van het kaliber van 12,7 mm en zwaarder. Volledige bewegingsvrijheid voor Unprofor en andere inter nationale organisaties, in het bijzonder het Hoge Commissari aat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties, om het ak koord te kunnen uitvoeren, toezicht te houden op het naleven van de rechten van de mens en het leveren van humanitaire hulp. De partijen zijn overeengekomen alle noodzakelijke assisten tie te leveren voor herstel van publieke diensten en gemeen schappelijke economische activiteiten op te zetten die het da gelijks leven moeten normaliseren voor gemeenschappelijk ge bied, in het bijzonder in en en rondom de veilige zones. De (economische) activiteiten worden gepleegd op basis van wederkerigheid. De partijen zijn overeengekomen doorlopend en gelijktijdig te werken aan een snelle vrijlating van personen die gevangen zijn genomen in verband met het conflict, evenals het leveren en laten toetsen van alle beschikbare informatie die betrekking heeft op vermiste personen. Dit gebeurt onder toezicht van het Internationale Rode Kruis. De partijen beginnen hiermee 15 ja nuari. De partijen zijn overeengekomen samen te werken met Un profor voor wat betreft toezicht en waarnemening van terug trekking van alle buitenlandse troepen. De partijen verplichten zich alle afspraken na te komen die in het bijzonder bestaan om de toegang naar Sarajevo, over land en via de lucht, vrij te laten. Amerikaanse ergernis over wat 'Chinese piraterij' wordt ge noemd op het punt van de au teurs- en octrooirechten. China kent een levendige handel in il legaal gekopieerde Amerikaanse produkten zoals films, compu tersoftware, CD's en boeken. De Chinese regering doet daar, on danks eerdere beloften, niets te gen. De Amerikaanse handelsge zant Mickey Kantor publiceerde zaterdag een lijst met Chinese produkten waarop op 4 februari heffingen zullen komen. Het gaat onder meer om elektronica en textiel. China dreigde de on derhandelingen over samen werking met de Amerikaanse autoindustrie te zullen staken en de invoer van onder meer CD's en sigaretten te zullen blokkeren. 'Intellectuele piraterij' heeft volgens de VS in China een gro- té vlucht genomen. In een fa briek in Zuid-China worden jaarlijks 75 miljoen illegale CD's met Amerikaanse muziek ge maakt, waarvoor geen rechten worden betaald. In China wordt een videoband verkocht van de Disney-film 'The Lion King', terwijl die film in de VS zelf niet op video te krijgen is. De lijst met Amerikaanse klachten is eindeloos. Er wordt al twee jaar tussen Washington en Peking over onderhandeld, maar de Chinezen komen hun toezeggingen volgens de Ameri kanen niet na. Die houding is een van de redenen waarom de VS de toelating van China tot de World Trade Organisation tot nog toe heeft tegengehouden. De Amerikaanse industrie zegt elk jaar 300 miljoen dollar (525 miljoen gulden) te verliezen door de Chinese praktijken. 'Grond legaal gekocht door joodse kolonisten Brasilia De 63-jarige Fernando Henrique Cardoso is gisteren beëdigd tot Braziliës nieuwe president. Bij zijn inauguratie beloofde het staatshoofd in zijn vier jaar durende ambtsperiode een regering van solidariteit te vormen die het streven naar sociale rechtvaardigheid als belangrijkste prioriteit ziet. Cardoso, voormalig hoogleraar en politiek vluchteling, zei dat Brazilië een periode van economische vooruitgang te wachten staat. ,,De tijd is aangebroken voor groei en bloei. Brazilië zal zich in de volgende eeuw scharen onder de suc cesvolle naties." Op de foto is Cardoso op weg naar het parlementsgebouw voor zijn inauguratie. foto reuter DEZE WEEK VAN MAANDAG T/M ZATERDAG Het nieuwe jaar begint goed bij Jac.Hermans. Deze week valt het waardebonboekje met meer dan 65,- profiteer- korting in uw bus. En, met inlevering van deze advertentie ontvangt u ook nog eens 5.00 extra profiteerkorting op Ariel futur. Dat is nog 'ns profiteren! jeruzalem ad bloemendaal correspondent Het stuk land op de Westelijke Jordaanoever dat is bestemd voor de nieuwe nederzetting Gi- vat Tamar is legaal aangekocht door Israëlische kolonisten. Maar de regering heeft de be voegdheid de bouw op grond van het algemeen belang te la ten stopzetten. De Israëlische procureur-generaal, Michael Ben Yair, heeft dat gisteren la ten weten aan premier Jitschak Rabin. Het kabinet beraadt zich van daag over de situatie. De mees te ministers lijken geneigd zich achter een bouwverbod te scha ren. Maar de procureur-gene raal heeft duidelijk gemaakt dat de regering in dat geval een schadevergoeding zal moeten betalen aan de groep kolonisten uit de in de buurt gelegen ne derzetting Efrat, die het land heeft aangekocht. De aankoop is tien jaar geleden goedgekeurd door de toenmalige Likud-rege- ring. Palestijnen uit het naburige dorp El-Khader menen dat de grond waarop Givat Tamar moet verrijzen, van hen is. Hon derden dorpelingen hebben de afgelopen dagen in de buurt van het bouwterrein gedemon streerd, gesteund door Israëli sche linkse activisten. De Palestijnse Nationale Au toriteit (PNA), het bestuur van de Palestijnse autonome gebie den, heeft duidelijk gemaakt dat de onderhandelingen met Israël zullen vastlopen als de bouw van Givat Tamar doorgaat. Achmed Tibi, de politieke advi seur van Yasser Arafat, zei afge lopen weekeinde dat de situatie kan leiden tot het opleven van Booreiland in moeilijkheden londen Rtr Vanmorgen is van een boorei land voor de Oostengelse kust op de Noordzee 16 man perso neel naar een ander platform overgebracht. Door storm en krachtige getijdestromingen werd zand onder een poot weg gezogen en begon de installatie te hellen. de Palestijnse opstand, de in tifada. Het advies van de procureur- generaal betekent dat Rabin een besluit zal moeten nemen op politieke gronden. Doorgaan met de bouw betekent proble men met de Palestijnen en ne gatieve internationale reacties. Maar als hij het werk laat stop zetten, krijgt hij te maken met de rechtse oppositie en de kolo nisten. De laatsten hebben al laten weten dat ze van Givat Tamar 'een tweede Sebastia' zullen maken. Sebastia is een plaats in de buurt van Nablus, waar in 1974 twintig kolonisten tegen de wil van de toenmalige rege- ring-Rabin een nederzetting stichtten. Rabin gaf het leger opdracht hen te verdrijven, maar telkens kwamen er op nieuw kolonisten naar het ge bied, waarna de regering toegaf. Sebastia werd daardoor het symbool van de invloed die de voldongen-feiten-politiek van de kolonisten op de regering heeft. Sinds 1 januari gelden er nieuwe reisregels bij NS. Hiermee gaat NS het zwartrijden aanpakken en de sociale veiligheid verbeteren. Wat betekent dat voor u? Vooraf een kaartje kopen bij loket of automaat: Om dat extra gemakkelijk te maken staan vanaf nu op alle stations kaartjesautomaten waar u kunt betalen met muntgeld of pinpas. Een kaairtje in de trein wordt flink duurder: We houden in- en uitgangscontroles. En, bij de con ducteur kunt u alleen nog een kaartje tegen treintarief kopen. Vooraf een kaartje kopen is dus een stuk goedkoper. Wat voorbeelden: Enkele reis, 2e klasse Amsterdam - Utrecht, 39 km Zaandam - Uitgeest, 13 km Groningen - Zwolle, 106 km Retour, 2e klasse Leeuwarden - Rotterdam, 238 km Maastricht - Heerlen, 24 km stationstarief treintarief ƒ65,00 ƒ11,75 25,00 ƒ18,00 37,00 ƒ75,00 ƒ26,00 ZwedenFinland en Oostenrijk toegetreden tot EU De toetreding van Zweden, Finland en Oostenrijk tot de Europese Unie is gisteren offi cieel geworden. Het aantal EU- leden is daarmee gekomen op 15. In de Zweedse hoofdstad Stockholm sloegen veel men sen op 31 december nog gauw pakken rijst en andere niet- Europese artikelen in, die naar verwachting na de toetreding tot de EU duurder zullen wor den. Anderen verwachtten dat er niet veel zal veranderen. STOCKHOLM Rtr sluiten en naar Zweden terug keren bezoeken ze nog even een Duitse supermarkt en laden hun Volvo vol met groenten. Nu de Zweden per 1 januari lid zijn van de Europese Unie hopen de Frankes en anderen dat zij in de naaste toekomst in hun eigen winkels hetzelfde laaggeprijste en brede assortiment aan etens waren aantreffen als in het bui tenland. „Dat zou fantastisch zijn. Stel je voor, al die sauzen, kazen, verse groenten, pasta's en biermerken", zegt de 64-jari- ge Inger. De gemeenschappelijke land bouwpolitiek in de EU en de in terne vrijhandel zullen, zo me nen deskundigen, de prijzen in de gemiddelde Zweedse groen tezaak geleidelijk doen dalen. Door eetgewoontes en uit marktoverwegingen gaat dat minder snel dan zou kunnen. „Het is meer zo dat de groei in het assortiment aan buitenland se voedselprodukten, dat de laatste jaren te zien is, nu zal versnellen", aldus minister Jan Nygren. „Ik verwacht echter dat het een geleidelijk proces is. Zweden is tenslotte een kleine markt voor buitenlandse expor- teerders." Een Zweedse buurtsupermarkt is niet bepaald een lust voor het oog. Groenten zijn over het al gemeen duur en niet heel erg vers, kaas en vlees is meestal in plastic voorverpakt en wijnen en bier zijn al helemaal niet te vinden doordat de wet alcohol houdende dranken naar staats winkels heeft verbannen. Ge middeld ligt de prijs voor Zweedse etenswaren hoger dan die in Nederland of Duitsland. Het eten en de prijzen waren niet doorslaggevend bij het re ferendum van november jongstleden toen een kleine meerderheid 52,2 procent 'ja' zei tegen de EU. Tegenstan ders beweerden zelfs dat met het lidmaatschap van de EU Zweden wordt overstroomd met goedkopere en slechtere etenswaren, zoals varkens- en kippevlees dat besmet is met salmonella-bacteriën. In Zwe den zelf is het percentage be smette kippen nul. Zweden heeft volgens deskun digen het schoonste en beste voedsel ter wereld, ondanks de hoge prijzen en het beperkte aanbod. Bovendien voerde de populaire kinderboekenschrijf ster Astrid Lindgren campagne voor een betere behandeling van dieren. Zij ergert zich aan de praktijken in de bio-indu- strie op het Europese continent. „De Zweden zijn een beetje dubbel. Zij houden ervan om te klagen over hoe gevaarlijk vreemd voedsel is. Maar als zij op vakantie zijn geweest in het buitenland scheppen ze op over hoe fantastisch het eten was", zegt Hakan Mogren van de Zweedse Gastronomische Aca demie. Minister Nygren zegt het interessant te vinden om te zien wat Zweedse voedselproducen ten nu in Europa gaan doen. „Want dat bepaalt uiteindelijk of het Zweedse eten wel zo goed is als wij denken." Meer informatie over de nieuwe reisregels vindt "y. u in de folder op het station of bij het postkantoor. Een prettige reis. We gaan ervoor. Horrors krijgen. In de tuin wer den al snel nog twee lijken ge vonden, waarna de politie haar macabere speurtocht elders voortzette. Onder de betonnen keldervloer kwamen vier lijken vandaan, terwijl andere delen van de woning ook twee licha men bleken te bevatten. londen «cees van zweeden correspondent De van twaalf moorden ver dachte Britse bouwvakker Fre derick West heeft zich gisteren van het leven beroofd. Cipiers van de Winson Green Gevange nis troffen West kort na de jaar wisseling hangend in zijn cel aan. Een poging hem te reani meren mislukte, en een half uur later stelde een dokter vast dat hij was overleden. West (52) kwam begin vorig jaar in het nieuws, nadat hij was gearresteerd op verdenking van moord op zijn eigen dochter. Een dag na zijn arrestatie vond de politie inderdaad de stoffelij ke resten van Heather, het sinds 1987 vermiste kind, in de tuin van zijn huis. Dit huis, op Cromwell Street 25 in Gloucester, zou binnen luttele dagen de naam House of In totaal vond de politie negen lijken in, onder en om het 'Huis der Verschrikkingen'. Een pand dat West eerder had bewoond, bleek ook nog een lijk te herber gen, en uit een weiland kwa men nog eens twee lijken te voorschijn. Frederick West werd samen met zijn vrouw Rosemary, die werd verdacht van medeplich tigheid aan negen moorden, ir afivachting van zijn proces ach ter de tralies gezet. Dat proces zou op 6 april zijn begonnen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5