ff Witlof en rundergehakt. Illegaal mag niet blijven Zoekactie op Noordzee naar Duitse zeelieden van tilWEfflüüi 0 Oh Pizza kaas/tomaat, 289 1.99 Meteorenzwerm zorgt voor waar spektakel Binnenland Traditionele jachtpartij Weinig problemen op de weg door sneeuw- en hagelbuien Hoge Raad holt plan-Oort langzaam maar zeker uit ^GOEDKOOP A1f7 Uitgevers strijden om databank MAANDAG 2 JANUAR11995 153 3 Brandweerman redt kind uit vuurzee maarssen Omdat hij in de buurt woont, besloot een Maarssense brandweerman zaterdagmorgen direct naar een brandende wo ning af te reizen in plaats van zich eerst bij de brandweerkazer ne te melden. Daardoor was hij snel ter plaatse en kon hij een achtjarig jongetje uit de vuurzee redden. Toen de brandweer ar- riveerde, was de vrijwillige brandweerman samen met buren be zig het vuur met emmers water te blussen. De brand was ont- staan door de kerstboomverlichting. Politie vindt ton met wapens eindhoven* De politie in Eindhoven heeft het afgelopen week einde opnieuw een ingegraven ton gevonden met wapens, mu nitie en geld. Het gaat onder meer om handgranaten en vuist vuurwapens. Onlangs heeft de politie langs een spoordijk in Eindhoven ook al twee tonnen opgegraven, gevuld met wapens en munitie. In verband daarmee zijn een 45-jarige Eindhove- naar, zijn zoon van 25 en een man uit Helmond (46) aangehou den op verdenking van wapenhandel en drughandel. Advocaat zou crimineel helpen Rotterdam Justitie verdenkt een Rotterdamse advocaat van het verlenen van hand- en spandiensten aan een drugbaas. Volgens officier mevrouw mr. L. de Jonge wordt de man verdacht van 1 valsheid in geschrifte. Hij zou zich hebben beziggehouden met het vervalsen van papieren om zo zwart geld wit te wassen. De advocaat heeft een week vastgezeten maar is vorige week woensdag tegen de zin van Justitie vrijgelaten, omdat de recht bank een verder onderzoek niet nodig vond. De bende van de drugbaas, bijgenaamd Kobus de Zigeuner, heeft zich volgens Justitie op grote schaal beziggehouden met de handel in heroï ne, cocaïne, hasj en amfetamine. Bouwmarkt Harlingen uitgebrand harlingen Een felle brand heeft gisteren in Harlingen de Gam ma-bouwmarkt en een aangrenzende meubelzaak verwoest. De schade loopt in de miljoenen guldens. Over de oorzaak is niets bekend. Al vrij snel was duidelijk dat de panden niet meer waren te redden. De brandweer concentreerde zich daarop op omlig gende woonhuizen. De bewoners werden geëvacueerd. Dode bij schietpartij Amersfoort Amersfoort Bij een schietpartij in het centrum van Amersfoort is in de nacht van zaterdag op zondag een 26-jarige man om het leven gekomen. Een 33-jarige man uit Huizen is aangehouden. Een tweede slachtoffer werd in de rug getroffen, maar kon na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. De politie tast nog in het duister over het motief. De schietpartij had plaats in de buurt van een café, het thuishonk van een motorclub, waar al eerder ongeregeldheden waren geweest. Brand in opvangcentrum steenwijk* In het opvangcentrum voor asielzoekers in het Overijsselse Steenwijkerwold heeft gistermorgen brand gewoed. Een kamer op de vijfde etage brandde volledig uit. De vermoe delijke oorzaak is een omgevallen kaars. Vijf mannen liepen ademhalingsproblemen op. Eén van hen moest naar het zieken huis. Overvaller schiet in volle supermarkt hendrik-ido-ambacht Een gewapende man heeft eind vorige Wfe'ek'een supermarkt' in het ZÜidhollaridsèHëndrik-Idö Am- bacht overvallen. De dader loste drie schoten, waarvan een de bedrijfsleider in.het gedicht heeft getroffen. Deze ra,akte licht ge wond. De overvaller ging er uiteindelijk zonder buit vandoor. Hij 'is nog steeds voortvluchtig. Mannen kerven hakenkruis in hoofd zoetermeer» Een 54-jarige man van Iraanse afkomst is op Nieuwjaarsdag in Zoetermeer het slachtoffer geworden van mis handeling met een racistische inslag. Hij heeft de politie verteld dat drie onbekende mannen hem op het station Palenstein heb ben geslagen, waarna ze hem met een scherp voorwerp een ha kenkruis in zijn voorhoofd kerfden. De politie heeft de zaak in onderzoek en zoekt getuigen. Onze Top 10 van deze week. O Witlof, QQ 500 gram yy ©Rundergehakt, /IOC kilo 1450 799,500 gram .749- 4.ZD ©Dole bananen, kno i.yy dl Goudse jonge kaas 48+, Q vers van 't mes ®©®-of vacuüm c r\f\* i verpakt kilo .1190 D.y U Uit de diepvries: doos 300 gram ©cn Knakworst, blik 10 stuks, 200 gram Oen Èngelse theemelange doosje 40 stuks 3 4 gram Coca Cola, Cl regular light of light cafeïnefree, /i no 3 flessen 1.5 I. naar keuze ^f.y O cn Koffiemelk, Q halfvol of vol, fles 0.5 liter of 1 /IO pak 500 gram Nü l.H-y Cj. cn Brokjes voor de kat, r\ div. smaken, blik 400,gram 429- y y Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 7 januari a.s. Maximaal 5 kilo per klant 's Lands grootste kruidenier s blijft op de kleintjes letten. W I 189- 1.39 199 1.49 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Staatssecretaris trekt voorstel in na fel protest uit Kamer Staatssecretaris Schmitz (justitie) ziet onder druk van de Tweede Kamer voorlopig af van haar besluit om illegale buitenlanders een verblijfsvergunning te geven. CDA, WD en D66 voelen niets voor 'amnestie' voor illegale vreemdelingen die ten minste zes jaar in ons land verblij ven en al die tijd 'wit' hebben gewerkt of een uitkering hebben. den haag gpd-anp De Kamer zal eind januari bij terugkeer van het kerstreces een debat over de kwestie houden. Schmitz besloot de regeling, die gisteren zou ingaan, op te schorten naar aanleiding van de bezwaren van twee regerings partijen en oppositiepartij CDA. Deze drie fracties, een kamer meerderheid, vinden het onjuist dat de staatssecretaris hen niet tevoren op de hoogte heeft ge bracht van haar voornemen ille galen die hier lang verblijven een 'generaal pardon' te geven. De parlementariërs vrezen dat andere illegalen naar Ne derland komen, als eenmaal be kend is dat vreemdelingen na een bepaalde tijd legale arbeid in aanmerking komen voor een verblijfsvergunning. Ook zien zij het voorgestelde beleid als een doorkruising van het streven om het aantal illegalen in Ne derland te verminderen. Alleen de PvdA steunt Schmitz, omdat haar regeling volgens die partij in feite een formele voortzetting is van het reeds bestaande beleid. In veel gevallen krijgen ook nu al illega len die lang in Nederland zijn op humanitaire gronden toe stemming tot permanent ver blijf. Tot het debat plaatsvindt, kunnen deze illegalen nog wel een verblijfsvergunning aanvra gen, maar ze krijgen pas uit sluitsel na het debat, aldus een woordvoerster van Schmitz. Het CDA wilde aanvankelijk deze week een spoeddebat hou den over de kwestie. Door de opschorting van het besluit is dat niet meer nodig, vindt CDA- kamerlid Verhagen. Groen Links-kamerlid Rabbae betreurt 'de knieval' van Schmitz. ,,Ze is gezwicht voor intimidatie van het CDA." Rab bae wijst erop dat het vorige ka binet van CDA en PvdA indivi duele illegalen onder bepaalde voorwaarden ook al verblijfsver gunningen gaf. ,,Het CDA heeft dus geen recht van spreken. Er is niets nieuws onder de zon", aldus Rabbae. haarlem ben apeldoorn Als het morgennacht onbe wolkt blijft en dat is wel de verwachting, kan Nederland zich opmaken voor een waar vuurwerk. Aan de hemel is een vallende sterrenregen te zien die uren duurt. Dat komt omdat de Boötidenzwerm de aarde passeert. Deze meteo rietenregen is één van de drie die jaarlijks zijn te zien. De bekendsten zijn de Perseïden die half augustus opduiken. Volgens de Nederlandse Werkgroep Meteoren (WGM) zijn de omstandigheden om de Boötiden begin januari \vaar te nemen zeer gunstig. ,,Er is in de ochtend van 4 ja nuari geen licht van de maan", zegt WGM-voorzitter Felix öettonvil, verbonden aan de Utrechtse sterren wacht. Het mooiste spektakel is om vier uur te zien. Hij ver wacht dat er tegen de och tendschemering minimaal zo'n honderd meteoren per uur te zien zijn, dat is elke mi nuut één tot twee. Gezien de gunstige vooruit zichten is op diverse plaatsen in Nederland een uitgebreide actie op touw gezet. De zwaartepunten daarvan lig gen op de Metius-sterren- wacht in de duinen nabij Bak- kum, op de Halley-Sterren- wacht in Heesch en in het Meowin-observatorium nabij Winterswijk. Daar staan on der meer complete camera batterijen klaar om foto's te maken om zo te zien wat voor baan de meteorenregen in het zonnestelsel maakt. 1 Sneeuw- en hagelbuien hebben vanmorgen op de snelwegen voor enkele slippartijen ge zorgd. Vooral in het zuiden van het land, de omgeving van Apeldoorn, Deventer, Hengelo en delen van Friesland waren de wegen glad. Het aantal aan rijdingen bleef echter beperkt omdat het volgens het Korps Landelijke Politiediensten in Driebergen 'extreem rustig was'. Er was alleen wat blik schade. De sneeuw blijft in het zuiden van het land liggen; snel- en binnenwegen zijn daardoor glad. Op de A67 van Eindhoven naar Venlo kantelde vanmorgen een vrachtwagen. Ook op de A58, bij Oirschot, schaarde een vrachtwagen. Het verkeer on dervond minder last van de zware windstoten dan was ver wacht. Vanuit de kustprovincies kwamen hierover wel enkele meldingen binnen. Het veer van Harlingen naar Terschelling werd gistermiddag al uit de vaart genomen. De schuiven van de storm vloedkering in de Oosterschelde zijn afgelopen nacht wegens de storm gesloten geweest. Het was sinds 1986 de achttiende keer dat dit gebeurde. De schui ven gaan dicht als het waterpeil boven de drie meter komt. alem* In de oudejaarsnacht is in de Maasgemeente Alem, net boven Den Bosch, voor de 28ste keer de traditionele slipjacht gehouden. Daarbij volgen honden en jagers een kunstmatig aangelegd spoor van bijvoorbeeld een vos. Het spoor wordt aangelegd met een bos stro dat in een vosse- nest heeft gelegen. foto anp koen suyk De belastinghervorming plan-Oort die met ingang van 1990 is doorgevoerd, moet voor een groot deel worden te ruggedraaid. Dat blijkt uit een aantal uitspraken van de Hoge Raad! Er is een streep gehaald door het schrappen en beper ken van aftrekposten, waarmee de hervorming, die destijds vijf miljard gulden kostte werd gefinancierd. Hoe groot het financiële na deel inmiddels is, zegt een woordvoeder van minister Zalm Veel schepen in problemen door noodweer umuiden-schiermonnikoog gpd Op de Noordzee ten noorden van Schiermonnikoog zoeken drie reddings boten en enkele koopvaardijschepen naar twee vermiste bemanningsleden van de Duitse reddingsboot Alfred Krupp. De twee sloegen gisteravond bij zeer slecht weer overboord. Het schip kwam in moeilijkheden bij een zoekactie naar een bemanningslid van de Neder landse reddingsboot Gebroeders Luden. De vermiste Nederlander werd afgelo pen nacht na een zoekactie van ruim twee uur door een marinehelikopter ge vonden. De man is overgebracht naar een ziekenhuis in Leeuwarden. De Gebroeders Luden escorteerde de vrachtvaarder Nova 1, die in zware storm naar Delfzijl werd gesleept. De ka pitein van dit schip (met als thuishaven het Jamaicaanse Kingstown) heeft zich gisteren de woede op de hals gehaald van Nederlandse hulpverleners. De man weigerde geruime tijd hulp van de sleep boot Smit Lloyd 32 nadat de kustvaarder op Oudejaarsdag ten noorden van Ame land in moeilijkheden was gekomen. Pas toen het schip op Nieuwjaarsdag op het strand van Ameland dreigde de lopen, accepteerde de kapitein hulp. De water- politie in Delfzijl en de Scheepvaartin spectie zullen een onderzoek instellen naar de staat van de vrachtvaarder en de verklaringen van de kapitein. De storm heeft op de Noordzee ook enkele andere vrachtvaarders in moei lijkheden gebracht. Op bijna 40 kilome ter ten noordwesten van Vlieland is van morgen het Noorse vrachtschip Linito gezonken, nadat de lading marmer was gaan schuiven. De vijf bemanningsleden hadden het schip reeds verlaten. Het Britse vrachtschip Northbank maakt op ruim 110 kilometer ten noordwesten van Vlieland slagzij door schuivende lading. De 46 opvarenden proberen het schip te behouden door langzaam tegen de wind in te varen. Het Duitse vrachtschip Rolf Buck heeft donderdag op ruim honderd kilometer uit de kust van Zandvoort in totaal 34 vaten met chemicaliën verloren, die vol gens Rijkswaterstaat niet heel gevaarlijk zijn. Dat blijkt uit de definitieve lading- gegevens die door de rederij zijn ver strekt. In de vaten zit thionylchloride dat in grote concentraties ogen, keel en lon gen kan beschadigen. Greenpeace daar entegen dringt aan op spoedige berging. Overheid guller voor koper dan voor huurder Huurders komen er bij de over heid bekaaid af vergeleken met de kopers van een woning. Huiseigenaren incasseren geza menlijk jaarlijks ongeveer acht miljard gulden aan belasting voordeel, terwijl de huursubsi die nog geen derde daarvan be draagt. Van het kabinetsbeleid om huurders en kopers gelijk te behandelen, komt dan ook wei nig terecht, zo concludeert di recteur Kempen van de Natio nale Woningraad vandaag in zijn nieuwjaarstoespraak. Niet alleen de huursubsidie steekt karig af tegen het belas tingvoordeel (premies, hypo theekrente-aftrek) voor huisei genaren. Ook de eenmalige bij drage van 5.000 gulden die een gemeente aan de huurder van een woning kan toewijzen, haalt het niet bij de hypotheekrente aftrek voor de koper. Kempen rekent voor dat de modale eige naar van een doorsnee huis ge middeld zo'n 34.000 gulden van de overheid terugkrijgt. Dat is zeven keer zo veel als de huur der ontvangt. -# Van Til toont in zijn designcentrum schitterend ontworpen meubelen van bekende Nederlandse ontwerpers. Nagenoeg alle topmerken zijn aanwezig in een unieke presentatie van in totaal 12.000 m2. Tijdelijk geeft Van Til u de kans een apart designmeubel te kopen tegen een ongelofelijk lage prijs. Onderstaande aanbiedingen gelden uitsluitend zolang de voorraad strekt! HENNIEDEJONG amsterdam raymond peil Een aantal bedrijven heeft de strijd aangebonden met uitge ver Wolters Kluwer om te voor komen dat deze het monopolie krijgt op een juridische en poli tieke databank. De concurrentie heeft zich gebundeld in een consortium: de voormalige Staatsdrukkerij en -uitgeverij (nu geprivatiseerd tot SDU), het eveneens geprivatiseerde Rijks computercentrum (RCC Groep) en de uitgevers Reed Elsevier en Koninklijke Vermande. Inzet van de strijd is de Algeme ne Databank Wet- en Regelge ving, waarin alle officiële rijks wetten en -regelingen, voor schriften van ministers, juridi sche databank en alle Tweede- Kamerdocumenten worden op genomen. Wolters Kluwer Rechtswetenschappen heeft op dit terrein al vrijwel alle gedruk te uitgaven-;n handen. Nu lijkt het concern ook de elektroni sche evenknie aan zijn monop olie toe te voegen. Directeur Jongsma van de SDU, woordvoerder namens het sa menwerkingsverband, heeft een aantal pijlen op zijn boog. Het belangrijkste punt voor hem is dat de nieuwe databank goed werkt, gemakkelijk toegankelijk is en billijk is geprijsd. SDU en consorten willen namelijk uit de databestanden ook juridische uitgaven en CD-rqm's en derge lijke voor deskundigen kunnen maken. Deze sector biedt fraaie winstmarges. „Waarom zou al leen Wolters Kluwer daarvan mogen profiteren?", vraagt Jongsma zich af. Vandaar dat het ministerie van binnenlandse zaken, dat over de databank gaat, een brief heeft gekregen waarin het con sortium vraagt hoe het allemaal is geregeld. Als daar geen deug delijk antwoord op komt, laat Jongsma het er niet bij zitten. „Wetten, regels en Tweede-Ka merstukken, daar moet ieder een bij kunnen", zo redeneert hij. Het SDU-consortium houdt daarbij nog een troef in handen. Jongsma: „Dergelijke over heidsprojecten moeten volgens de Europese regels worden aan besteed. Dat is heel strak gere geld. Volgens ons heeft de Ne derlandse overheid die proce dures onvoldoende in acht ge nomen." Het belang van deze databank is enorm. Het gaat om een over vloedige hoeveelheid wetten en regels, die op zichzelf niet eens zo veel waard zijn. Maar met de vonnissen, voetnoten, com mentaren, het verslag van de behandeling in de Tweede Ka mer en de beleidstukken van ministers zijn zij voor de juridi sche praktijk onmisbaar. Peter Schreuder Goedheijt Volante, Tafel met verschillende uitklapmogelijk-heden, variërend van 100 x 100 cm naar 135 x 135 cm. In praktisch kunststof Abet 563. Randafwerking In tak .Van 3150.- NUvoor 1345.. 3195." deSEDE'DS 23' Artifort é- ARTIFORT '598' .Beroemd zitmeubel. In div. kleuren stof Tonus op bestelling van 2283.- Nu»», 1695.- (financiën) niet te weten. Bij de Hoge Raad liggen nog negen za ken die de belastinghervorming verder zullen uithollen. Belangrijkste wijziging is dat een eigenaar-bewoner van een huis die vanuit zijn werkkamer meer dan de helft van zijn inko men verdient, van de Hoge Raad vijftien procent van de netto waarde van de woning fis caal mag aftrekken. Dat was volgens het systeem-Oort sinds 1 januari 1990 bepaald op ne gen procent. De kosten van het kopje koffie dat thuis bij het werk wordt gedronken, zijn eveneens aftrekbaar, net als vijf tien procent van de energiekos ten. De Hoge Raad bepaalde ver der dat kosten van bezoeken aan vakbeurzen fiscaal aftrek baar moeten zijn. Het betreft hier geen studiereizen, zoals onder 'Oort' werd bepaald. Ook contributies voor verenigingen van afgestudeerden zijn weer aftrekbaar, net als de energie kosten die ontstaan door verga deringen thuis. Bij de Hoge Raad liggen mo menteel nog vijf zaken die draaien rond de definitie van het begrip 'werkkleding'. Met ingang van 1990 werd het vrij wel onmogelijk om kledingkos- ten nog onder die noemer fis caal af te trekken. Drie nog in behandeling zijn de zaken gaan over de aftrek baarheid van arbeidskosten. Volgens de operalie-Oort is er alleen nog een fiscaal voordeel als die kosten meer zijn dan in andere 'normale' gevallen. Dat criterium wordt nu aangevoch ten. Tot slot moet de Hoge Raad zich nog buigen over de vraag of kosten van congresbezoek die de werkgever niet vergoedt, aftrekbaar zijn. Aanhang natuur- en milieugroepen groeit verder HILVERSUM «ANP De natuur- en milieuorganisa ties in Nederland hebben het afgelopen jaar hun aanhang verder zien groeien, zij het wat minder hard dan de jaren er voor. Samen hebben ze nu 3.017.960 leden en donateurs, 126.880 meer dan een jaar gele den. Dat blijkt uit een telling door het VARA-radioprogram- ma Vroege Vogels. Van de grote organisaties boekten het Wereldnatuurfonds en de Dierenbescherming een winst van 50.000 betalende aan hangers. Koploper Natuurmo numenten bleef ongeveer op hetzelfde niveau (725.000). Da- Iers waren het International Fund Animal Welfare (IFAW) en Greenpeace. De laatste organi satie verloor 14.000 donateurs. Opvallende nieuwkomer is Pe- Ta Nederland People for the Ethical Treatment of Animals). Deze club sleepte in haar eerste jaar 5.600 donateurs in de

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3