Hevige gevechten in Grozny Dagblad Leidsch Harde knallen, weinig rellen De beste wensen op de WinterSALE. Wassenaar beloont vinden van vaste baan 'Ze dachten dat vuur bij toetje hoorde' MET 10 MILJOEN DM HET NIEUWE JAAR IN GOED NIEUWS BEL: 071-128030 Wini van Zwam trainer UVS LEIDEN ROB ONDERWATER Wim van Zwam wordt de nieuwe trainer van UVS. De Bleiswijker, eerder actief bij ARC en..Quick Boys, is de op volger van Gerard Désar bij de Leidse hoofdklasser. Gister avond maakte voorzitter Bart van Leeuwen het nieuws 'we reldkundig' tijdens de druk be zochte nieuwjaarsreceptie in de Kikkerpolder. De trainer was zelf niet aan wezig. Van Zwam geniet mo menteel van een wintersport vakantie. Eind vorige week kwamen de partijen tot een akkoord. Van Zwam zit mo menteel zonder club. Vorige maand werd de 38-jarige oe- fenmeester weggestuurd bij de Alphense zaterdageersteklas ser ARC. Pagina 15: 'Alleen maar posi tieve verhalen over Van Zwam'. Leidenaar Van Hal springt in Garmisch GARMISCH-PARTENKIRCHEN Hij zou als voorspringer de springschansen van Oberst- dorf en Garmisch-Partenkir- i chen afglijden. In Oberstdorf kreeg Peter van Hal echter geen toestemming van de wez reldbeker-coördinator Walter Hofer. De Leidse schanssprin ger mocht op nieuwjaarsdag in Garmisch-Partenkirchen uiteindelijk wel naar beneden. ,,De voorspringers moeten 'e schans testen en niet an dersom", verklaarde Hofer de beslissing om Van Hal eerder in Oberstdorf niet te laten springen. Hofer weigerde trou wens om dezelfde reden de Brit.Eddy 'The Eagle' Edwards in het voorprogramma op te nemen. De bebrilde Edwards maakte tijdens de Olympische Spelen in Calgary (1988) furore als schansspringende clown. Leiden maakt rustige jaarwisseling door Enkele tientallen vreugdevuren, wat vernielingen en vooral veel zwaar vuurwerk; maar ondanks de oorverdovende knallen waarmee menigeen het nieuwe jaar inluidde, heeft Leiden een rustige jaarwisseling doorge maakt. Hoewel baldadige jon geren op diverse plekken in de stad vernielingen aanrichtten, liep het nergens echt uit de hand. Ernstige ongeregeldheden bleven ook in andere gemeen ten in de regio uit. Wel welen er twee vuurwerkslachtoffers. In Alphen aan den Rijn raakte een 19-jarige Alphenaar ernstig ge wond aan zijn hand door explo derend vuurwerk. Een 20-jarige Leidenaar kreeg om vijf over twaalf een vuurpijl in zijn oog. Het grootste 'vuurwerk' was ongetwijfeld een forse brand aan de Mezenstraat in Leiden. Daar ging de voormalige Anna- kliniek in vlammen op. Het pand, voor een deel stenen muurtjes en veel hout, stond al een tijdje leeg en zou worden gesloopt. De brandweer was XTC-laboratorium in Noordwijk NOORDWIJK ROZA VAN DER VEER De Noordwijkse politie heeft een XTC-laboratorium met voor acht miljoen gulden aan grond stoffen voor tabletten opgerold. Het laboratorium bevond zich in een woning aan de Offem- weg. Bij de inval werden ook basisstoffen voor andere pillen aangetroffen. Ook stond er een machine om de tabletten te produceren. Bij de inval zijn een 25-jarige Leiderdorper, een 47- jarige Leidenaar en een 42-jari- ge Gravenaar aangehouden. Het onderzoek loopt nog. „Het gaat om doorgewinterde gasten, die maar heel miniem informa tie geven", aldus politiewoord voerder F. Mesker. jWASSENAAR ERNA STRAATSMA iWassenaarders met een bij standsuitkering krijgen een beloning van ten hoogste drie duizend gulden als ze een vaste baan vinden. De gemeente stelt deze bonus in het vooruit zicht om uitkeringsgerechtig- Iden uit de bijstand te krijgen. Ook het voltooien van een op leiding wordt door de gemeen te beloond. Langdurig werklozen komen in aanmerking voor de hoogste beloning. Wie langer dan drie jaar een bijstandsuitkering ontvangt en een vaste fulltime Söaan vindt, krijgt drieduizend f»iek van de Wassenaarse afde- ing sociale zaken. Wie langer dan twee jaar een bijstandsuit kering ontvangt, krijgt bij het vinden van een baan tweedui zend gulden, wie langer dan KEA WinterSALE met kortingen tot wel 60%. Rijker wonen kan voor minder. van half twee tot vier uur in touw om het vuur te bestrijden. „Wat exact de oorzaak is ge weest, is nog niet bekend", al dus een woordvoerder. In Leiden zijn tijdens de jaar wisseling tien mensen door de politie opgepakt: twee mannen van 18 en 22 jaar wegens een inbraak bij V&D aan de Aal markt; zeven jongeren in de leeftijd van 15 tot en met 19 jaar wegens het vernielen van een bushokje aan de IJsselmeerlaan en een 26-jarige Leidenaar we gens mishandeling van een voorbijganger aan de Oude Sin gel. Zijn slachtoffer, een 37-jari- ge man, moest met verwondin gen in het gezicht naar het zie kenhuis. De politie in de Duin- en Bol lenstreek hield zes mensen aan wegens kleine vernielingen en het afsteken van illegaal vuur werk, in Wassenaar werden eveneens zes jongeren aange houden. In Alphen aan den Rijn moesten zeven mensen mee naar het politiebureau wegens vernielingen. Op verschillende plekken in de regio hadden mensen stapels De voormalige Annakliniek aan de Mezenstraat een leegstaand pand dat binnenkort gesloopt zou worden ging zaterdagnacht volledig in vlammen op. De brandweer was zo'n tweeëneenhalf uur in touw om de brand binnen de perken te houden. foto hielco kuipers troep verzameld voor vreugde vuren. De Leidse reinigings dienst was zaterdag op verzoek van de politie aan het werk ge gaan om her en der brandbaar materiaal op te ruimen. On danks dat opruimwerk waren er in de 's nachts vele brandjes, in de meeste gevallen midden op straat, zodat er geen gevaar was voor woningen en geparkeerde auto's. Op de kruising Willem de Zwijgerlaan/Marnixstraat tij dens vorige jaarwisselingen een berucht punt in Leiden ver zamelden zich kort na half een tientallen mensen. Zij bekogel den een paar auto's met stuk ken trottoirtegel, vernielden de verkeerslichten, staken wat zwaar vuurwerk af en haalden een verkeersbord uit de grond. De politie bleef echter op af stand. Het bleek een goede tac tiek, vlak na half twee verspreid de de groep zich. Ook in de rest van Nederland deden zich weinig ernstige pro blemen voor. Een 10-jarig Rot- terdammertje moet een oog missen door vuurwerk, in Zaan stad raakte een man een vinger kwijt. Behoudens een massale vechtpartij in het centrum van Utrecht bleven rellen uit. In de Verenigde Staten kostte de viering van het nieuwe jaar aan twaalf mensen het leven; op de Filipijnen vielen door vuur werk en geweervuur zeker zes tien doden en 800 gewonden. 'Straten bezaaid met Russische lijken Russische straaljagers en gevechtshelikopters vlogen vanmorgen boven het opstandige Tsjetsjenië. Buiten Grozny maakten Russische versterkingen zich op voor een nieuwe aanval op de hoofdstad, waar gisteravond hevig werd gevochten. Russische troepen trokken Grozny op oudejaarsdag binnen. De onafhankelijke TV-omroep NTV zei dat de straten van Grozny 'bezaaid waren met Russische lijken'. MOSKOU HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT Defensieminister Gratsjov ver klaarde dat het hoofdkwartier van de Tsjetsjeense leider Doe- dajev waar zich ook Russi sche parlementariërs en krijgs gevangen militairen bevinden nog niet was bezet. Doedajev zelf is daar volgeijs de Russen niet meer. Hij zou de strijd voortzetten vanuit een bunker in een buitenwijk van Grozny. Maar volgens Gratsjov is de situatie in Grozny onder Russi sche controle. „Het zal vijf tot zes dagen duren voor we alle strijders ontwapend hebben of uit de stad verdreven. Dan kan het leven zich hier normalise ren", aldus Gratsjov. Gisteravond meldde het TV- station NTV dat in Grozny nog hevig werd gevochten en nieu we luchtaanvallen werden ver wacht. Er werden echter alleen overdag gemaakte reportages getoond, waaruit bleek dat Rus sische tanks in het wilde weg schoten en dat de verwoestin gen in de stad enorm zijn. In de straten waren uitgebrande Rus sische tanks te zien, volgens ooggetuigen met de gedode be manningen er nog in. De Russische autoriteiten wil len geen verliescijfers verstrek ken. Volgens Jeltsins mensen- rechtencommissaris Kovaljov zijn gisteren aan beide zijden honderden doden gevallen. Ko valjov en andere radicaal-de mocratische parlementariërs in Grozny hadden Jeltsin zaterdag avond via de Tsjetsjeense televi sie opgeroepen het bloedvergie ten te stoppen. Zo'n oproep kwam ook van de Russische kerkvorst Aleksej II, in diens nieuwjaarsbood schap. Ook vanuit Washington kwam kritiek. De presidentiële adviseur voor nationale veilig heid Anthony Lake zei gisteren een j«jar in de bijstand -zit, krijgt een bonus van duizend gulden. Bij het vinden van een deeltijdbaan zijn de belonin gen lager. Bijstandsgerechtigden die eep opleiding volgen om hun kans op de arbeidsmarkt te vergroten, kunnen maximaal tweeduizend gulden verdie nen. Die premie wordt ver strekt bij het afronden van een opleiding die twee jaar of lan ger duurt. Bij een kortere op leiding is de beloning lager. Voor uitvoering van de stimu- leringsregel stelt Wassenaar jaarlijks 116.000 gulden be schikbaar. Ongeveer driehon derd Wassenaarders ontvan gen een bijstandsuitkering. In Leiden geldt een soortge lijke beloningsregeling voor langdurig werklozen. Zeker vijf doden na explosieve brand in Antwerps hotel Het nagerecht op het menu van het Antwerpse hotel Switel heette Nieuwjaarsverrassing. Het werd geserveerd op het mo ment dat de kerstboom bij de ingang van de feestzaal in brand vloog. „Verscheidene gasten dachten eerjst dat het vuur bij het toetje hoorde. Ze maakten zelfs foto's van het spektakel", vertelt een ooggetuige. De dramatische brand op het oudejaarsfeest heeft zaterdag nacht vijf mensen het leven ge kost. Van de ongeveer 450 feest gangers waren velen afkomstig uit Nederland, zoals de zanger Lee Towers en zijn echtgenote Laura. Van de gewonden moes ten er 140, onder wie tien Ne derlanders, in ziekenhuizen worden opgenomen. Op de intensive-care liggen 55 zwaargewonden. Twintig van hen verkeren in kritieke toe stand. Volgens de Antwerpse provincie-gouverneur Paulus moet er rekening mee worden gehouden dat het dodental op loopt. De identificatie van de slachtoffers verliep moeizaam omdat de meeste bezoekers geen papieren bij zich hadden. Het drama begon ongeveer een uur voor de jaarwisseling door nog onbekende oorzaak. Doordat het licht uitviel en zich zware rookwolken ontwikkel den, brak er enorme paniek uit. Volgens verklaringen van hotel directeur Walravens en een van de leden van het orkest dat het feest opluisterde „verspreidde de vuurbol zich binnen een mi nuut langs het plafond waar de heliumballonnen zweefden". Tientallen gewonden vielen toen de mensenmassa naar bui ten probeerde te vluchten, maar juist de entreehal geblokkeerd vond. De meeste bezoekers slaagden erin via de keuken en De politie van Antwerpen doorzocht gisteren de feestzaal van het Switel-hotel op achtergelaten bezittingen. foto anp cor mulder de nooduitgang te ontkomen. Volgens omstanders renden veel mensen met brandende kleren het hotel uit. Leen Huijzer, alias Lee To wers, vertelde voor zijn leven te hebben gevreesd. „Er was een enorme rookontwikkeling. We renden naar de nooduitgang, maar die bleek aanvankelijk niet open te gaan. Toen dacht ik even: 'nou is het afgelopen'." In de paniek raakte Towers bij zijn vluchtpoging zijn, vrouw Laura kwijt. Korte tijd later is hij teruggegaan. „Ik zag haar ge lukkig liggen en heb haar in m'n armen genomen en naar buiten gebracht."-Na een behandeling in een Antwerps ziekenhuis aan- enkele brandwonden aan haar rug mocht Laura gistermiddag met haar man terug naar Ne derland. De'eerste doden vielen in de vuurzee, de latere slachtoffers overleden in het ziekenhuis. De gewonden werden met helikop ters, ambulances en taxi's ver voerd naar dertien verschillende ziekenhuizen, brandwonden centra en het militair hospitaal bij Brussel. De zwaarstgewonde slachtoffers werden daar gister middag opgezocht door de tweede zoon van de Belgische koning, prins Laurent. De mees te gewonden hebben naast brandwonden ook ernstige ver stikkingsverschijnselen. Bewoners van de Joodse buurt bij het hotel uitten giste ren kritiek op de politie en de brandweer, die te laat op de alarmoproepen zouden zijn af gekomen en gewonden op straat zouden hebben laten lig gen. Maar volgens de vorige week geïnstalleerde Antwerpse burgemeester Detiege is juist 'zeer vlug' gereageerd en was de brandweer binnen vier minuten al ter plaatse. Tientallen politie-agenten, die juist zaterdag staakten voor ho gere vergoedingen, boden spontaan hun hulp aan. De brandweer had de vuurzee in het hotel even na middernacht onder controle. Omdat alleen de feestzaal beschadigd was, draaide het ramphotel gis terochtend weer gewoon door. dat Rusland in Tsjetstjenië „veel meer doden veroorzaakt dan zou moeten". Jeltsin zelf sprak op de Russi sche TV over het herstellen van de vrede in Tsjetsjenië, wat hij 'de belangrijkste taak voor het nieuwe jaar' noemde. Hij hief een glas champagne op Rus- lands toekomst, maar zei niets over het doorzetten van econo mische en politieke hervormin gen, normaliter een vast onder deel van zijn publieke toespra ken. NTV meldde gisteravond op grond van een opiniepeiling dat nog slechts vijftien procent van de Russen vertrouwen heeft in Jeltsin en zijn beleid. Aanslag Koerdisch restaurant ZEVENAAR GPD Onbekenden hebben afgelopen nacht een aanslag gepleegd op een Koerdisch restaurant in Ze venaar. Rond één uur werd de houten voorgevel van het res taurant aan de Markt in brand gestoken. Behalve het restau rant gingen zes naastgelegen panden in vlammen op. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Over het motief van de brandstichting is nog niets bekend. De schade loopt in de miljoenen guldens. De politie spreekt van een doelbewuste actie. Voor de deur van het restaurant werd een le ge jerrycan aangetroffen. Het wordt niet uitgesjoten dat de brandstichting het werk is van racisten of dat het een vergel dingsactie betreft van leden van de Koerdische verzetsbeweging PKK. Let deze week op uw brievenbus'. MAANDAG 2 JANUAR11995 A 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40661 LOSSE NUMMERS 1,65 HET WOORD IS AAN gelijkse puzzel is vanaf vandaag terug te vinden op de pagina Kerk Sa menleving. [Leidsch Dagblad AK-luul iiurkl .HuruUit .w— NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Jadat is goed nieuws i Dus neem ik nu een abonnement, i I fl.v.m. controle bezorging) J Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: j Per maand automatisch I via acceptgiro (ƒ31,05) j I automatisch 30,05) Per kwartaal I via acceptgiro 87,70) I automatisch 86,70) I Nr. bank/giro: I I I I I Handtekening:I Nog geen abonnee? ABONNEE^ -SERVICE De wijze Salomo Er is niets nieuws onder de zon. VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen - Info Programma's Regio Religie Sport HET WEER Geen amnesty 3 Illegalen die hier zes jaar wit hebben ge werkt of een uitkering hebben ontvangen, krijgen geen verblijfsvergunning. Seriemoordenaar dood 5 De van twaalf moor den verdachte Frede rick West heeft zich giste ren in zijn Britse cel van het leven beroofd. Kerkorde Meer dan zestig ge reformeerde predi kanten doen een oproep om de kerkorde voor de SoW-kerk af te wijzen. Verwachting van het KNMI tot vanavond Van tijd tot tijd zon Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur om streeks min 2 graden, maximum temperatuur plus 3 graden. Wind uit noordwest, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krach tig, 6, overdag weinig wind. Leidsch Dagblad begint het nieuwe jaar met een vernieuwde pagina Ra dio en televisie. De da-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1