Voordelige koikarpers gekweekt in kiboetsen Vrije tijd Met hap eruit Philippe Starck Roosteren Handige set om lambrizeringen zelf te maken MAANDAG 2 JANUARI 1995 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN NIEUWE CD'S JAZZ i Bernie Senensky - Homeland - Ti- •neless/Mupich Records 'öerm'c öcncvtsku Hoewel nauwelijks bekend bui len zijn land, behoort de Cana dese pianist Bernie Senensky lot de belangrijkste jazzmuzi- 1 canten van zijn land. Voor zijn •weede CD voor Timeless - hij leemt al sinds 1975 platen op - 1 leeft hij opnieuw in de wol ge- 1 /erfde mainstreamers aange- jokken. In de snellere stukken - 5 iet merendeel van het niet on- tardige materiaal is van de lei- Ier - leidt dat tot qua klank 1 ichtvoetigensemblewerkmet 1 if en toe onverwacht zware 1 :ontrasten. De enige van het 1 cwartet die met een duidelijk ïerkenbare toon musiceert is r uassist Harvie Swartz die niet 1 illeen de meeste interessante ioli produceert, maar ook een jijzonder fraaie toon bezit. 1 Saxofonist Gary Bartz heb ik op 3 indere CD's geïnspireerder ge- I ïoord, en klinkt alsof hij de ak- (oordenschema's vlak voor de jpname voor ogen heeft gekre- »en. Die handicap hebben Se- e ïensky en drummer Akira Tana e liet, hoewel de laatste mooi r ichtvoetig swingwerk afwisselt net wat lomp solowerk. Senen- 6 jky bewijst hier weliswaar een II neer dan competente moderne azzpianist te zijn met ook qua - ïxpressie behoorlijk veel in zijn nars, maar behoudens wat aar- lig solowerk van Swartz en de eider klinkt de CD nogal routi neus. lobin Eubanks - Mental Images - V1 MT/Polygram /oor zijn laatste album heeft ïubanks voor een typische M- Sase-opzet gekozen: veel harde, itrakke percussie, aangevuld net stevig baswerk met daar jverheen modern, maar betrek kelijk makkelijk te volgen en luntig blaaswerk, voor een jroot deel geïnspireerd door liphop. Eubanks schuwt ook iet gebruik van effectappara- uur niet om nog meer geluiden 1 e halen uit zijn toch op zichzelf tl zeer wendbare trombonéspel, :odat wat dat betreft trombone- iefhebbers ook aan hun trekken komen. De opzet van Mental 'mages biedt zowel voor de -;eest als de voeten bevrediging ioordat niet alleen mooie inter- icties plaatsvinden tussen solis- en (met een hoofdrol voor de i:ptaar van broer Kevin) en ar- angementen, maar ook door lat de ritmiek (mooi van Afri kaanse elementen voorzien in e"Matatape' en 'Egoli' dikwijls p tan subtiele accentverschuivin gen onderhevig is. Deze mooie wordt treffend afgesloten ?r-net het solistisch hoogstandje an'cp-Time". jLiAark Whitfield - True Blue - Ver- n 'e/Polygram kanten (onder meer pianist Kenny Kirkland) valt ook alleen positiefs te melden, zodat de CD een toonbeeld is van smaakvolle, onder houdende jazz, die juist door zijn onge kunsteldheid veel mensen zal aanspreken. De deelname van trompettist Nicholas Payton en Branford Marsalis in enkele stukken draagt ertoe bij dat de ze pretentieloze CD geen mo ment verveelt. Defunkt Special Edition - A Blues Tribute - Enemy/Rough Trade In een speciale samenstelling van Defunkt, in feite een geheel ander kwintet rond leider/voca- list/trombonist Joseph Bowie, worden eerbewijzen gebracht aan blues- en blues-rockgroot- heden Muddy Waters en Jimi Hendrix. Waters was weliswaar een inspiratiebron voor Hen drix, maar in de uitvoering lijkt vooral Hendrix' erfenis te domi neren, ook in de stukken van Waters. Dat komt vooral door de onvermijdelijke hoofdrol die gitarist Jean-Paul Bourelly toe bedeeld krijgt. Van zijn activi teiten als leider wisten we trou wens al hoe sterk hij door de ex centrieke gitarist is beïnvloed. Daar is niets verkeerd mee, vooral omdat Bourelly met die rol weinig moeite heeft. Jammer is wel dat we zo weinig van Bo wie's unieke vurige trombone- spel te horen krijgen. Als zanger lijkt Bowie trouwens sterk op Ji mi Hendrix, helaas geldt dat ook voor zijn slordige articula tie. Vooral het matriaal van Hendrix wordt op deze live-op names overtuigend gebracht, maar van het unieke Defunkt - geluid is weinig overgebleven, en funky klinkt deze blues-rock met improvisatie nauwelijks. KV KLASSIEK Het Residentie Orkest 90 jaar. Ar chiefopnamen met diverse solis ten en dirigenten - Residentie Or kest. Het Residentie Orkest vierde 17 december zijn 90ste verjaardag met een reconstructie van het allereerste concert en met de aanbieding aan de directrice van het VSB Fonds van een door deze bank gesponsorde dubbel-CD met archiefopna men. De oudste opname (1947) is een deel uit het pianoconcert in G van Ravel met Leonard Bernstein, tijdens diens Europe se debuut, als solist en dirigent. De andere opnamen dateren vooral uit de jaren zestig en ze ventig, en laten in een gevari eerd repertoire aan korte wer ken en delen uit grote.re compo sities het orkest horen in sa menwerking met diverse musi ci. Dat zijn naast de vaste diri genten internationale groothe den als Abbado, Boufez, Giulini, Harnoncourt, Maderna, Or- mandy, Schuricht en Stokowsky, vocalisten als Elisa beth Schwarzkopf, Renata Te- baldi en Luciano Pavarotti, en natuurlijk de 'eigen' violisten Herman Krebbers, Willem Nos- ke en Jaring Walta. Een bdeiend overzicht van een halve eeuw residenti-le muziekgeschiede nis, dat voor nog geen drie tien tjes tijdens de concerten van het orkest te krijgen is. Schubert - Strijkkwintet in C, op. 163, D 956 - Orpheus Quartet, Pieter Wispelwey (cello) - Chan nel Classics .Vat er ook in de jazz gebeurt, 1 Ie blues zal altijd een belangrij ke rol blijven spelen. Dat geldt lo-tiet alleen voor de blue notes, ^"Tiaar ook voor bluesschema's, teJie blijkens deze opnamen in en verrassende variëteit kun nen voorkomen. De nog tame- irijk jonge Mark Whitfield (1966) djeeg voor zijn eerste albums iet advies om gemakkelijk in A/jet gehoor liggende, conserva tieve fusion en jazz te spelen, ot-lij klinkt hier met zijn prachti ge jaren vijftigen zestig-geluid - y Ves Montgomery en Kenny -lJurrell - ouderwets, maar hij 71 oncentreert zich op ontspan- 3$en en vloeiende fraseringen ||iet een opvallend heldere dy- ïamiek. Over de andere muzi- Opvallend is het geringe aan bod aan kamermuziek binnen de CPG-actie 'Aangenaam Ro mantiek', waarvan de waarde bonnen nog de hele maand ja nuari ingewisseld kunnen wor- d£n. Het strijkkwintet van Schu bert stelt bovendien door aard en omvang bijzonder hoge ei sen aan zowel musici als luiste raars. Het Orpheus Kwartet komt een heel eind in de goede richting, maar om echt te over tuigen, moeten uitvoerenden boven de muziek staan, en die indruk wordt onvoldoende ge wekt. PK DINGEN Henriëtte van der Hoeven Ronde vormen vieren al geruime tijd hoogtij in de tuin. Die trend is ook gevolgd in de nieuwe grenehouten tuintegels van Pacmann. Het bijzondere eraan is dat er 'een hap uitgebeten' is. Daardoor passen ze gedeeltelijk in elkaar en is het mogelijk ze in een logisch patroon ook in bochten te leggen. De tegels zijn te koop in diameters van 39 tot 180 cm en dat maakt allerlei combinaties mogelijk. Meer informatie: Fosch Creation, Heerhugowaard, tel. 02207-20355. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊ Voor de badkamer ontworpen door Philippe Starck maakt Hansgrohe de armaturen en accessoires, die onder de naam Axor in de handel zijn. Starcks uitgangspunt was 'Bezinning op het wezenlijke', en dat is te zien in bijvoorbeeld de was tafelkraan, die doet denken aan de pomp van vroeger. Bij zonder van vorm is ook de beker, die op een soort spijker wordt gestoken. Meer informatie: Hansgrohe, tel. 023-319114. Geen aardappels of erwtjes meer een in gootsteen bij het afgieten als je deze afgietdeksel gebruikt. De plastic deksel past op vrijwel alle pannen en kost 6,95. Meer informatie: Mepal/Coppia, tel. 05730-57233. Voor knapperige broodjes op zon dagochtend heeft deze broodroos ter een broodjes-opzetrekje. Ver der houdt de rooster het brood enige tijd warm, na uitschakeling. Prijs 69,95 Meer informatie: Moulinex, tel. 01820-23033. HOBBY Over Japanse sierkarpers doen talloze verhalen de ronde. Er worden giganti sche prijzen gevraagd (en betaald) voor de echte Japanners, terwijl lang niet iedereen weet waarvóór hij nu ei genlijk zo veel geld neertelt. Een visje van zo'n 10 tot 15 cm gaat voor zo'n 150.000 gulden vlot over de toonbank. Maar daarin zal nu wel snel veran dering komen. Dat was althans mijn conclusie na een studiereis naar Is raël, waar intussen uitstekende koi worden gekweekt die voor zeer rede lijke prijzen aangeboden zullen wor den. Onder de naam Mag Noy hebben vijf kibboetsen in Israël zich aaneen gesloten om de sierkarper te kweken. Een jaar of vier geleden kwamen er al sierkarpers uit Israël, maar die waren absoluut niet te vergelijken met die uit Japan. De kleuren waren flets, de vorm deugde niet, kortom, het waren vissen waarvoor iedere ware hobbyist de neus ophaalde. Maar nu zag ik in Israël meerkleuri- ge koi zoals de Taisho Sanke, een wit te vis met rode en zwarte aftekening, en de Kohaku (wit met rode afteke ning), die niet te onderscheiden wa ren van hun Japanse familieleden. Water schaars In dat land heerst een mediterraan klimaat (hete zomers en zachte win ters) en de enige grote rivier die het land rijk is, is de Jordaan. Tijdens de natste periode was hij niet meer dan 3 meter breed. Water is daar dus schaars en duur. De koi-kwekende kibboetsen hebben dan ook forse ge ïnvesteerd in filterinstallaties. Het wa ter wordt steeds weer hergebruikt. Men streeft ernaar de bloedlijnen van de koi zo zuiver mogelijk te ma ken. Een Kohaku bij voorbeeld is ont staan Uit een kruising tussen een Asa- gu (grijs-oranje) en een zwarte Magoi. Het gevolg van deze kruising is dat een groot aantal Kohaku's worden af gekeurd omdat ze hier en daar een zwarte schub hebben. Maar de Israë li's kruisen net zo lang door tot de bloedlijn zuiver is en er geen zwarte fouten meer voorkomen. In samenwerking met de universi teit van Tel Aviv is een manier gevon den om het sperma van de mannelij ke koi in te vriezen. Dat zal leiden tot een steeds betere kwaliteit. Er is een uniek computerprogramma samen gesteld waarmee het resultaat van een kweek tevoren kan worden bepaald. Al deze ontwikkelingen zullen ertoe leiden dat de produktieprijs omlaag gaat. In hoeverre de koi-hobbyïst daarvan kan profiteren valt nog niet te zeggen, want vele andere factoren spelen hierbij ook een rol. In een eantal grote bassins van de kibboets Kfar Ruppin waren vissen te zien die volgend jaar naar Europa ko men. Een fraai schouwspel. Hoewel het water niet helder was (helderheid staat overigens niet voor kwaliteit) kwamen de koi, na een klap met de hand op het water, duidelijk zichtbaar naar boven, een waar kleurenspekta- kel biedend. Vlak naast die kibboets ligt een stuk moerasbos. Daar kwam ik een groot aantal bekenden uit Nederland tegen: reigers die vanuit hier naar hun broedplek in Israël gingen. Duizenden zaten er hoog in de bomen,'een nau welijks te verdragen kabaal makend. Voor vijverbezitters is de reiger een ware nachtmerrie. De mensen van Kfar Ruppin hebben echter met deze visteters 'een samenlevingscontract' afgeloten. Want verjagen helpt niet. Ook aalscholvers en pelikanen zijn grote liefhebbers van mooie karpers. Ze hebben nu een eigen vijver toege wezen gekregen waarin uitsluitend af- valvissen rondzwemmen, waaraan ze zich vol mogen vreten. De overige vij vers zijn tegen visdievén beschermd. Watervrees landse valkenier laten komen. Zijn vo gels verjagen de reigers en andere vi seters. Daarbij vallen onder de reigers nauwelijks slachtoffers. Het werkt als volgt: Een reiger die hoog in de lucht een jagende valk ontwaart gaat vlak boven het vijverwater vliegen. De valk waagt zich daar niet, want hij heeft water vrees. 'De reiger weet dat, en is ook bekend met het feit dat valken slechts één keer per dag jagen. De visdief denkt dus: ik wacht rustig af tot die valk een andere prooi vindt en dan kan ik mijn maaltijd voortzetten. Hij heeft er echter geen rekening mee gehouden dat de valkenier meer dan één valk in de aanbieding heeft. Als er een nieuwe verschijnt moet de reiger dus weer voor watervliegtuig gaan spelen en zo komt hij niet aan eten toe. Na enkele weken geeft hij het op en zoekt een ander stekkie. DOE-HET-ZELF De lambrizering kan worden geaccentueerd door binnenvlakken te maken met behulp van decorlijsten. foto gpd. FRED VAN STRATUM Lambrizeringen (decoratieve afwerking van het onderste deel van wanden) waren vroe ger bekende verschijningen, vooral in de wat 'betere' huizen. Ze zijn echter in het huidige interieur hun plaats weer aan het heroveren. Begrijpelijk, want een lambrize ring voegt iets wezenlijks toe aan een kamer of hal. Om zo'n decoratie te maken is sinds kort een speciale set te koop. JéWé brengt deze in de vorm van 270 cm lange lijsten (topset en plintset), beide in tweedelige uitvoering. Ze zijn gemaakt van grenehout, in profiel gefreesd, glad geschuurd en kunnen naar wens met beits of transparante kleurlak worden afgewerkt. De achterlijst van de topset en de daarbij behorende afdeklijst klikken met messing en groef in elkaar. Die verbindingsprofile ring is zodanig gemaakt dat elk gewenst plaatmateriaal dat als 'vulling' van de lam brizering wordt gebruikt ertussen past, dus vanaf bij voorbeeld board of triplex van 4 mm tot plaatmateriaal tot 13 mm. Wanneer dit is aangebracht, worden de afdeklijsten, onder en boven, met houtlijm gefixeerd. In plaats van met plaatmateriaal kunnen de binnenvlakken ook worden gevuld met in terieurpanelen, decoratieplaat, wandschro- ten, kraaldelen, enz., zo lang die materialen maar niet dikker zijn dan 13 mm. Het is ook mogelijk de panelen geheel naar eigen idee af te werken, zoals met behang, textiel- wandbekleding, sierpleister. De lambrizering kan dus in elke gewenste stijl, strak-modern of klassiek, worden uit gevoerd. Verdeling van de vlakken kan te vens naar eigen inzicht worden gekozen, door gebruik te maken van baget- of decor- lijsten. Door de lambrizeringslijsten in ver stek te zagen kan de lambrizering eenvou dig binnen- en buitenhoeken passeren. Het is een systeem dat alle ruimte laat voor de creativiteit van de verwerker. Het is ver krijgbaar bij dhz-zaken en bouwmarkten. Interactief programma voor luchtreinigers Het beeldscherm in de winkel begint zo langzamerhand gemeengoed te worden. We vinden het al heel gewoon om, voordat we een speciaal stuk keukengereedschap kopen, even te kijken naar het videofilmpje dat er vlakbij wordt vertoont en dat in een paar minuten laat zien wat je er allemaal mee kunt doen. Meestal gaat het hierbij om een continu draaiende film die je zelf niet kunt stopzetten of snel doordraaien. Dat kan wèl met een interactief programma. Diverse fabrikanten benutten reeds de mo gelijkheid van de CD-i, de compact disc die via het scherm in beeld kan worden ge bracht. En die de gebruiker de mogelijkheid biedt zelf programma-onderdelen te kiezen. Voor gebruik in de'winkel bij het kiezen van luchtreinigers bracht Philips al een jaar ge leden zo'n interactief CD-programma. Voordat men een luchtreiniger gaat kopen, kan men via het beeldscherm allerlei infor matie oproepen. Niet alleen over de ver schillende apparaten zelf en de werking er van, maar ook over het mogelijk schadelijk effect van vervuilde lucht op de gezond heid. Er is nu op CD-i een nieuwe versie versche nen, waarbij vooral opvalt dat hel keuzeme nu gemakkelijker in de omgang is gewor den. Verder is er informatie toegevoegd over de preventieve mogelijkheden van een goede luchtreiniger. Gids over warmte en energiebesparing Het pas verschenen tijdschrift 'Alles over verwarming, warm wateren energiebespa ring' biedt geactualiseerde informatie over alles wat onder die omschrijving kan wor den begrepen. De uitgave gaat in op de vele verwarmings systemen en de manier waarop ze functio neren, brengt duidelijkheid inzake ther mostaten, schenkt ook aandacht aan venti latie en isolatie en wat radiatoren betreft vindt de lezer ook informatie over de steeds meer in zwang gerakende designradiatoren. De 'Alles over...' is bij supermarkten, boek handel en kiosken voor 4,95 te koop.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17