'Jeugd mist speelruimte' Zusters als keiharde onderhandelaars 'NaBrussel wordt het echt zwaar' Leiden Regio Kamsteeg MAANDAG 2 JANUAR11995 Kleding gestolen Bij e de Floraweg in Roelofarendsveen zijn waardepapieren en kle ding gestolen. De achterdeur werd zaterdagnacht opengebro ken. Een nacht daarvoor werd ingebroken in drie huizen aan c Zwaan in Zoeterwoude-Dorp. Hier bedroeg de buit waardepa pieren en televisies. In alle gevallen kwamen de daders na het openbreken van de achterdeur binnen. Kelderboxen opengebroken Bij het flatgebouw Santhorst in Leiderdorp zijn za terdagmiddagveertien kelderboxen opengebroken. Uit een box werden een fiets en elektrische apparatuur gestolen. Wat er uit de overige dertien weg is, is nog niet bekend. Vrouw aangevallen EenAlphensev s zaterdagnacht bij haar woning aan de Castorstraat overvallen. Op het r de vrouw haar woning wilde binnengaan werd zij besprongen door een groep jongeren die haar tas wilde afpakken. Doordat de vrouw begon te gillen gingen de jongens er vandoor. Winkelruiten vernield alphen aan den run» Waarschijnlijk door het gooien van vuurwerk zijn zaterdagnacht in Alphen twee winkelruiten vernield. Op het Goudenregenplantsoen sneuvelde de ruit van een bakkerswinkel en in de Herenhof die van een kledingzaak. Bij de bakker werd al het gebak en brood wat in de etalage stond onverkoopbaar. Man mishandeld ter aar» Een man uit Ter Aar is zaterdagnacht zo mishandeld, dat hij op twee plaatsen zijn neus heeft gebroken. De man liep in gezelschap van twee vrienden bij sporthal De Vlinder. Daar maakte hij een opmerking tegen een voorbijganger. Die kwam achter het drietal aan en schopte de Teraarder tegen zijn hoofd. Daarna verdween hij. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. Een van de mannen her kende de dader. Dronken snelheidsduivel opgepakt voorschoten Een 20-jarige automobilist uit Voorschoten is za terdagnacht in zijn woonplaats aangehouden wegens te hard rij den. De man reed met een snelheid van 140 kilometer per uur over de Admiraal de Ruytersingel. De politie hield hem aan en constateerde dat hij een borrel te veel op had. Voorlichtingsbijeenkomst over onderzoek borstkanker Voor vrouwen van 50 tot en met 69 jaar irt de gemeente Alkema de is er op donderdag 19 janauri een voorlichtingsbijeenkomst over het bevolkingsonderzoek naar borstkanker. De bijeen komst wordt verzorgd door de GGD en is in dorpshuis 'de Alckeburcht' aan de Noordhoek 3 in Roelofarendsveen van 14.00 tot 15.30 uur. 'Alkemade"'is de eerste ge- meehte in de rëglo Léidèri i oproep krijgen om onder zocht te worden naar de aanwe zigheid van borstkanker. Alle vrouwen in deze leeftijd krijgen een schriftelijke uitnodiging thuisgestuurd, ongeveer twee weken voor ze aan de beurt zijn. Het onderzoek heeft plaats in een bus, de zogenaamde mam mobiel. Hier worden röntgenfo to's van beide borsten gemaakt. Voor de deelnemende vrouwen zijn aan het onderzoek geen kosten verbonden. Alle regioge meenten komen in de loop van 1995 aan de beurt en Leiden in 1996. Zijlkwartier niet gelukkig met bouwplan Ergernis en onrust onder de buurtbewoners. Dat voor spelt voorzitter H. van Leeuwen van buurtvereniging Zijl- kwartier in Leiderdorp als de gemeente bij het neerzetten van woningen aan de Splinterlaan geen rekening houdt met een veld waar de kinderen kunnen rennen en voet ballen. ,,Dan moeten de kinderen op straat voetballen. Dat zorgt voor overlast." leiderdorp judy nihof De buurtvereniging, waarbij 600 bewoners zijn aangesloten, vindt dat er voor de kinderen straks veel te weinig speelruim te overblijft. „Het is niet erg dat er woningen komen," zegt Van Leeuwen. „Er zijn nu eenmaal te weinig huizen. Ook is het een goede zaak dat er een gevari eerd aanbod aan huizen komt, met zowel duurdere als goedko pe woningen. Maar je moet het terrein niet tot de laatste vier kante meter volbouwen." Vol gens de voorzitter beseft de ge meente niet goed wat er straks allemaal verdwijnt. De plek waar huizen komen, wordt in tensief gebruikt, legt Van Leeu wen uit. „Tamarco treedt er wel eens op, er wordt gevoetbald en m er worden fietsles- gegeven voor allochtone Er gebeurt van alles." De buurtvereniging pleit er dan ook voor om dit verlies aan ruimte enigszins te compense ren. Daarvan is binnen de hui dige plannen geen sprake. De gemeente gaat uit van 69 hui zen in alle categorieën, van so ciale huurwoningen tot koop huizen. Verder wordt aan het wijkgebouw Zijlkwartier een nieuw stuk gebouwd voor drumfanfare Tamarco. Ook de jeu-de-boulesvereniging krijgt een eigen vleugel. „Zet een of twee woningen minder neer en maak daar een speelveld van," oppert Van Leeuwen, die on langs een brief heeft geschreven aan wethouder A. van Dijk (ruimtelijke ordening/BurgerBelangen) Daarin vraagt de buurtvereni ging verder om behoud van bo men en struiken, voldoende parkeerplaatsen voor de bezoe kers van het wijkcentrum en een speelplaatsje voor de aller kleinsten. Volgens de wethouder komt er in elk geval een speelplaats voor de kleintjes. Maar ruimte creëren voor een voetbalveldje, ligt volgens Van Dijk een stuk moeilijker. „Ik wil zeker kijken of ik iets kan doen. Maar dat zal niet gemakkelijk zijn. Het plan is financieel zo in elkaar gezet dat je niet zo maar woningen kunt schrappen. Bovendien is er al een tegenvaller doordat het nieuwe gebouw voor Tamarco moet worden verplaatst." Over het aanzien van de woningen en het groen hoeven de bewo ners zich volgens de wethouder geen zorgen te maken. „Veel van het groen wordt gehand haafd of verplaatst. Het wordt zeker geen steenachtig geheel." Inbraak in bedrijfspand opgelost De politie heeft een 35-jarige Leidenaar en een 27-jarige i van Voorschoten aangehouden in verband met een inbraak, begin december, in een bedrijfspand aan de Molenstraat in Voorschoten. Bij de inbraak werd voor 250.000 gulden aan mallen voor sieraden meegenomen. De twee mannen hebben bekend. De gestolen spul len werd in de woning van de Leidenaar teruggevonden. Digitale markt in bibliotheek De openbare bibliotheek aart de Wijngaardenlaan 4 in Voorscho ten gaat in 1995 veel aandacht besteden aan de nieuwe digitale technieken. Tijdens de digitale markt, op vrijdag 20 januari, zal de bibliotheek een demonstra tie geven van het bibliotheek werk in de toekomst. Dat ge beurt van 13.30-17.30 uur en van 19-21 uur. De tijd dat er al leen maar boeken in de biblio theek lagen is voorbij. Video banden, cassettebandjes, CD's, CD-Roms, en CDI's worden nu ook uitgeleend. Verder kunneq belangstellenden toegang krij gen tot intelligente netwerken. Met deze netwerken, zoals Surf net of het eigen netwerk van openbare bibliotheken, kunnen bijvoorbeeld artikelen uit bi bliotheken in het hele land wor den opgevraagd en doorgefaxt. Binnenkort kan informatie op CD-Rom in de bibliotheek wor den opgevraagd. Tijdens de digitale markt komt de bibliofoon aan bod, di gitale informatie voor visueel gehandicapten, Surfnet en Gop her, de Micro-Online Publieks catalogus, de CDI, de grafische catalogus, remote terminal soft ware (bibliotheek vanuit huis gebruiken), Cd-Rom, documen taire informatie en het info-scr- (specifieke informatie op' Op elke vrijdagavond in janu ari wordt informatie gegeven over het werken met CDI, in middels een halfjaar in gebruik. Gedurende januari, maart en mei worden tentoonstellingen gehouden over de nieuwe digi tale techniekeh. Extra attractie is de Toekomstbus, die op vrij dag 7 april komt. RAAP: nieuw archeologisch onderzoek in Zanderij katwijk peter van der hulst Het Regionaal Archeologisch Archiverings Project (RAAP) wil dat er een vervolgonderzoek wordt gehouden naar de oud heidkundige vondsten in Zand erij Westerbaan, een toekomstig woningbouwgebied van Kat wijk. Recentelijk speurwerk be vestigde de al eerder gedane vondsten van amateurarcheolo gen. In het gebied hebben lus sen 70 en 150 na Christus enke le huizen gestaan, vermoedelijk bewoond door de Kanninefa- Het eerste onderzoek, waarbij het gebied in kaart werd ge bracht en grondboringen zijn gehouden, heeft onvoldoende duidelijkheid verschaft over de sporen in de grond. „Kuilen en waterputten die in die tijd zijn gegraven, zijn met boringen niet te pakken. Daarnaast willen we zien wat er nog in tact is van de bodem die onder de bewo- ningslaag van destijds ligt", zegt H. Oude Rengerink. Een tweede onderzoek, waar bij sleuven van een tot twee meter breed en vijftig tot tachtig centimeter diep worden getrok ken, moet daarover volgens de RAAP-medewerker duidelijk heid verschaffen. Overigens is het nog allerminst zeker of de zoektocht een vervolg krijgt. De Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek (ROB) zal daarover in samen spraak met de gemeente Kat wijk een beslissing nemen. Het recentelijke speurwerk van H. Oude Rengerink heeft duidelijk gemaakt dat in het westelijk deel van Zanderij Wes terbaan geen oudheidkundige sporen zitten. „Het vermoeden was dat de jonge duinen, die nog niet geheel zijn afgegraven zich binnen het nederzettings- gebied zouden bevinden, maar daar is niets van gebleken." Volgens Oude Rengerink heb ben in Zanderij Westerbaan drie of vier boerderijen gestaan. Grof geschat denkt hij dat daar fami lies hebben gewoond met zo'n 60 tot 80 leden. De grond waar op zij verbleven is door de teelt in Zanderij Westerbaan aan zienlijk verstoord. „Bij het gra ven in de bodem is grote schade aan de sporen aangericht", al dus Oude Rengerink. Zoeterwoudse fysiotherapeut begeleidt team Roparun Theo Schrader, fysiotherapeut in Zoeterwoude, begeleidt een team van de marechaussee op Schiphol dat op Hemelvaarts dag meedoet aan de Roparun. Een run, die bij de Euromast in Rotterdam begint en bij de Eif- feltoren in Parijs eidingt. Iedere deelnemer legt zo'n tachtig kilo meter af tijdens de langste estaffetteloop ter wereld. De Roparun start op 24 mei voor de vierde keer en geldt als een lucratieve recreatieloop, waarvan de opbrengst bestemd is voor de Daniël den Hoedkli niek in de havenstad. De af stand tussen de twee torens is 500 kilometer, maar omdat het eerste en laatste gedeelte door alle deelnemers wordt afgelegd, loopt elk team zo'n 640 lolome- „Elk team moet non-stop blij ven lopen, maar we mogen zelf weten hoe we dat inkleden. Mij lijkt elk kwartier wisselen het verstandigst", kijkt Schrader naar de loopschema's. Bij de Roparun komt een uitgebreide organisatie kijken. Een belang rijk deel 'daarvan is sponsors zoeken om het team te onder steunen. Schrader: „Het eerste jaar bracht de Roparun een ton op en vorig jaar was dat al 350.000 gulden. Ze rekenen nu op vier tot vijf ton voor de kli niek voor kankerpatiënten. Die marechaussee heeft op Schip hol alle vliegtuigmaatschappij en benaderd. Die willen gratis tickets geven naar Signapore en Cairo. Ze kunnen via een loterij worden gewonnen. Het geld dat die loterij opbrengt gaat recht streeks naar de Daniël den Hoedkliniek." Schrader is verantwoordelijk voor de conditie van de deelne mers. „Ze lopen bij de Roparun tachtig kilometer in twee dagen, dus dat is twee marathons. Hoewel ze niet niet achter el kaar lopen, slapen ze minder en zweten meer. En na Brussel is de weg glooiend, dus dat wordt best zwaar." Het team loopt in een kleine optocht van een auto, twee fiet sers die kaartlezen, twee lopers en weer een auto. Verder is er nog een bus onderweg met daarin de verzorgers en het deel van het team dat rust en er is een auto die pendelt tussen de bus en de lopers. „Die hele Fysiotherapeut Theo Schrader: 'Ver ploeg kost al met al «60.000 gul den, maar wij proberen alles via sponsors bij elkaar te krijgen. Dat drukt gigantisch de kosten en dat is voor de Daniël den Hoedkliniek dus weer interes sant, omdat we dan meer op brengsten hebben Hoewel de Roparun pas in mei wordt gelopen, is Schrader nu al volop bezig met de voor bereiding. „Ik bekijk de lopers van tevoren om te voorkomen issingen voorkomen'. dat er verrassingen zijn als ze gaan trainen. Ik wil ze lichame lijk en geestelijk kennen. Zijn het jongens die op een moeilijk moment een schop onder hun hol nodig hebben of juist een aai over de bol? In februari lo pen we van Doorn naar Schip hol om te kijken of technisch al les loopt. Vlak voor de Roparun controleer ik ze nog een keer. En dan gaan we de bus in." Schrader erkent dat de Ropa- foto hielco kuipers run meer is dan zo maar een re creatieve tocht van Rotterdam naar Parijs. „Uit zo'n goed doel ontstaat iets geks en voor de mensen van de Daniël den Hoedkliniek is het natuurlijk fantastisch dat er een paar van die dwazen zijn die over de weg willen lopen. En voor de teams heeft het toch wel een wed strijd-element. Natuurlijk pro beert elk team als eerste de Eif- feltoren te halen." Geschiedenis Huize St. Luidina te boek ners hun dankbaarheid uitspre ken over het werk van de zus- Een moeilijke tijd was de Tweede Wereldoorlog, „Ik heb een briefje gevonden waarin de keukenzuster lof wordt toege zwaaid omdat ze erin slaagde om va« bloembollen en suiker bieten smakelijke maaltijden te bereiden", vertelt de schrijver 'lachend. Jammer vindt Schrage het dat hij er niet in is geslaagd om wat meer te weten te komen over de dagelijkse gang van za ken in het huis. „De archieven gaven veel informatie over het huis, maar niet op dat gebied. Terwijl dat juist zo intereressant Na de oorlog veranderde er veel in het huis. In 1954 kwam er een formele afscheiding tus sen de rooms-katholieke kerk en het huis. „Pas in 1970 kwam er een leken-directrice en werd een nieuwe stichting opgericht, waarin ook de andere kerken waren vertegenwoordigd. Nog steeds zijn er banden met de rooms-katholieke kerk. War mond is een dorp met veel ka tholieke ingezetenen, dus die invloed is er nog steeds. Maar in het huis wonen nu ook mensen van andere gezindten." Jakob Schrage - zelf niet rooms-katholiek, maar wel ge- intersseerd in de kerkelijke his torie - heeft zijn informatie voor een deel uit het archief van het historisch genootschap, maar ook het kerkarchief-en dat van het seminarie waren een rijke bron van inspiratie. Bovendien heb ik in het Leidse archief het een en ander aangetroffen. Ruim voldoende om in de toe komst nog eens het een en an der té publiceren." „De zusters moeten maar wat harder werken." Dat antwoord kreeg moeder-overste destijds van de pastoor in Warmond toen ze bij hem aanklopte voor meer personeel voor het bejaar denhuis St. Liduina. Brieven over dat voorval vond Jakob Schrage in de archieven bij het zoeken van materiaal voor een boek over vijfenzestig jaar St. Li duina. Het boek verschijnt deze maand. „Maar ook heb ik brieven aangetroffen waaruit blijkt dat de zusters zich keihard en zeer zakelijk opstellen tegenover de pastoor. Bijvoorbeeld in het be gin wanneer hij de zusters vraagt om niet alleen het rooms-katholiek onderwijs, maar ook de bejaardenverzor ging in Warmond voor hun re kening te nemen. De zusters stemden pas in toen ook huis vesting en de kost in het huis kregen", vertelt Schrage. „De zusters deden niet slaafs' wat de pastoor wilde. Die correspon dentie is prachtig om te lezen." Volgens het boek van Jakob Schrage was pastoor Oudejans heel begaan met het lot van de oudere en zorgbehoevende Warmonders. „In zijn vorige pa rochie in Purmerend was de zorg voor de ouderen al gere geld, vandaar dat hij zich zo heeft ingespannen om dat ook hier van de grond te krijgen. Voor die tijd was er eigenlijk niets geregeld in Warmond. Hij verzorgde de aankoop van de grond, leende geld bij de rijke parochianen en voerde onder handelingen met de orde van de Zusters Franciscanessen van Salzkotten, die de zorg voor de De opening van St. Liduina was een groots gebeuren waan/oor tal van geestelijke en burgerlijke notabelen werden uitgenodigd. Op de eerste rij in het midden de toenmalige bisschop Aengenent. foto pr bewoners op zich namen. On danks de naderende crisis in de jaren dertig lukte het de pastoor toch om zijn plannen te verwe zenlijken. In 1930 werd St. Li duina geopend. Een huis waarin ruimte was voor zestig oude ren", vertelt de voorzitter van het historisch genootschap Warmelda. Volgens Schrage, die sinds 1989 in Warmond woont, waren er nogal wat verschillen in be handeling tussen de rijke en ar me bewoners. Voor de rijken was er een aparte hoofdingang. Zo ook bij de maaltijden. Wat er overbleef ging naar de armen. Nu spreekt men daar schande van, maar zo was het in die ja ren", zegt de schrijver uit. „Ove rigens gold dat ook voor de zus ters. Die hadden een heel klein kamertje op zolder, zonder enig sanitair en kregèn ook het eten wat overbleef. Daarnaast moes ten ze heel hard werken. Ik heb briefjes gevonden waarin bewo 071 - 180180 071 - 769307 LEASE AUTOBEDRIJVEN RENTAL

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11