Moskou vindt vraag om hulp van VN doodgewoon Botsing bij omstreden nederzetting Gagaoezische volk krijgt autonomie Uitnodiging voor nieuwe coup ligt klaar in Rusland Rl Buitenland Algerijnen bedreigen Fransen met aanslagen ATERDAG 31 DECEMBER 1994 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau A Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Dienster Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI U Georgiërs onthullen beeld van Stalin oki» In het dorp Dzirkoki, in het oosten van Georgië is gil leren een buste van Stalin onthuld, de dictator die de dood van fceker 20 miljoen mensen in de toenmalige Sovjetunie op zijn ge- Veten had. Het beeld werd vorige week tijdens de 115de herden- ung van Stalins geboorte in de nabijgelegen stad Goerdzjaani poor onbekenden neergehaald. Givi Tsankasjvili redde het peeld, bracht het naar zijn dorp en zette het op een twee meter poog voetstuk. „Mijn moeder en ik huilden", zei de 47-jarige nan die zes jaar oud was toen de uit Georgië afkomstige Stalin fctierf. sraël verbiedt import niet-kosjer vlees ieruzalem De Israëlische regering heeft gisteren een wettelijk iverbod op de invoer van niet-kosjer vlees aangenomen. Over de wet is een jaar gedebateerd. Volgens sommigen is het verbod in )0P strijd is met de bepalingen over burgelijke vrijheid in de Israëli- ische grondwet. Premier Rabin stelde zicht achter de wet om de jsteun van de zes parlementariërs van de de religieuze Shas-ptfr- Itij voor zijn coalitie te krijgen en zo een bredere basis voor de vredesonderhandelingen met de Arabieren te creëren. —Gingrich ziet af van miljoenen [marietta» De toekomstige voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, de Republikein Newt Gingrich, ziet af van het omstreden voorschot van 4,5 miljoen dollar (7,8 miljoen gul den) voor twee boeken over politiek. Hij was het voorschot over eengekomen met een van Rupert Murdochs uitgeverijen. Gin grich zei dit gisteren tijdens een persconferentie, nadat ook in Republikeinse hoek kritiek was geuit op de vorige week aan het daglicht gekomen overeenkomst met uitgeverij Harper Collins. Boeddhisten eisen excuus van paus colombo Als paus Johannes Paulus II zich niet verontschuldigt voor wat hij in zijn boek Over de Drempel van de Hoop heeft ge schreven over het boeddhisme, dan wordt het bezoek dat hij volgende maand aan Sri Lanka wil brengen opgevat als een „daad van agressie". Dat hebben boeddhistische groepen in dat land laten weten. In zijn verhandeling over het boeddhisme schrijft de paus onder meer dat „een waarschuwing op zijn plaats is" aan het adres van „christenen die enthousiast de idee ën begroeten die hun wortel hebben in de religieuze tradities van het Verre Oosten bijvoorbeeld de methoden en technie ken van meditatie en ascetisme". Zo'n 70 procent van de Srilankaanse bevolking is boeddhist. Sisulu mag ziekenhuis verlaten Johannesburg» Walter Sisulu, een van de leiders van het Zuid- afrikaanse ANC en vriend en vertrouweling van president Man dela, is gisteren ontslagen uit het ziekenhuis in Johannesburg waar hij maandag wegens hartklachten was opgenomen. Sisulu (82) trok zich eerder deze maand uit de actieve politiek terug. Mandela zegt dat hij door Sisulu bij het ANC terecht is gekomen. Samen met wijlen Oliver Tambo richtten zij in 1944 de ANC Jeugdbond op. Mandela en Sisula werden in 1964 beiden gevan gen gezet op Robbeneiland. Sisulu kwam in 1989 vrij, een jaar eerder dan Mandela. Chinese economie groeit sterk peking De Chinese economie is in 1994, net als in de twee voor gaande jaren, sterk gegroeid: 11,8 procent. De twee voorgaande jaren lag de groei boven de 13 procent. De groei ging in 1994 ge paard met een inflatie (geldontwaarding) van 24,2 procent, meer dan het dubbele van wat de regering wenselijk vindt. Dat heeft het Staatsbureau voor Statistiek gisteren in peking bekendge maakt. Inflatie in Rusland naar 16 procent moskou De kosten van levensonderhoud zijn voor de inwoners van Rusland in december met 16,4 procent gestegen, aldus Rus sische statistici. Vooral de hogere prijzen van voedsel duwden de inflatie omhoog. Ook de stijging van de brandstofprijzen met 27 procent droeg daaraan bij. In november kwam de inflatie uit op 14,1 procent na de stijging van het algemeen prijspeil van 15,1 procent in oktober. In augustus werd met 4 procent nog het laagste cijfer genoteerd sinds het begin van de economische her vormingen. „De oorlog tegen Frankrijk is een wettelijke plicht is gewor den". Militante moslims die strijden tegen leger en regering in Algerije hebben dat gisteren verklaard. Ze dreigden met aan vallen op Frans gebied „in de komende paar dagen". Nog geen week geleden be stormden Franse commando's in Marseille een door moslim extremisten gekaapt vliegtuig. Alle vier kapers werden daarbij Russen hebben Grozny nog steeds niet in handen De Russische autoriteiten vinden het 'doodgewoon' dat hulp wordt gevraagd aan de Verenigde Naties voor de tienduizenden die het oorlogsgeweld in Tsjetsjenië ont vluchten. Maar officiële woordvoerders ontweken giste ren de vraag of het verzoek niet indruist tegen de Riissi- sche opvatting dat de Tsjetsjeense kwestie een 'binnen landse aangelegenheid' is waarmee het buitenland zich niet moet bemoeien. Ook maakt hij een verschil tussen Tsjetsjenië als politiek en als humanitair probleem. „Het eerste moet binnenlands wor den opgelost, het tweede kan met hulp van het buitenland. Het binnenlands probleem lijkt spoedig te zijn opgelost. Dan keren de mensen weer naar hun huizen terug en is veel hulp no dig voor herbouw, voor het op starten van een normaal leven", aldus Tsjernjetsov. Volgens de Migratiedienst hebben bijna 40.000 mensen hun toevlucht gezocht in de buurrepublieken van Tsjetsje nië. Maar de woordvoerder schatte het werkelijk aantal sinds het uitbreken van de oor- MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Het verzoek aan de VN werd donderdag gedaan door Tatjana Regent, het hoofd van de Russi sche Migratiedienst. Haar plaatsvervanger, Jevgeni Tsjern jetsov, zei dat het vluchtelin genprobleem niet is veroorzaakt door de Russische militaire ac ties in Tsjetsjenië. „Het pro bleem speelt al twee jaar. Zeker 200.000 Tsjetsjenen hebben uit angst voor het Doedajev-be- wind de republiek verlaten", verklaarde hij. Hij vindt het niet vreerr^d dat het verzoek pas nu is gedaan en niet al een half jaar geleden. log op 150.000, omdat veel vluchtelingen zich niet hebben laten registreren, maar onder dak bij familie of kennissen hebben gezocht. Russische troepen zijn er gis teren niet in geslaagd de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny binnen te dringen. Er werd rond de stad wel hevig gevochten. De Tsjetsjeense leider Doe- dajev bood gisteren een nieuw jaarsbestand aan, dat vanavond om acht uur plaatselijke tijd zou moeten ingaan. Het zou ge volgd moeten worden door te rugtrekking van de troepen rond Grozny. Van Russische zij de werd gisteren niet op Doe- dajevs aanbod gereageerd. Er is evenmin een reactie gekomen op de telegrammen die Doe- dajev donderdag naar Moskou stuurde met het verzoek onder- handleingen te openen. Een grote olieraffinaderij bij Grozny staat sinds gisteren in brand. Volgens de Tsjetsjeense autoriteiten dreigt hierdoor een milieuramp. De Russische rege ring bestrijdt dit. Volgens de Tsjetsjeense autoriteiten is de raffinaderij door Russische bommen geraakt. Bij het com plex staan containers met 5.000 ton ammonia, die in brand dreigen te vliegen. Maar Rus land ontkent de raffinaderij te hebben beschoten en legt de verantwoordelijkheid bij Doe- dajev. Het complex is bezaaid met mijnen en Doedajevs troepen dreigen het te laten exploderen, aldus Moskou. Het Russische ministerie voor noodsituaties liet weten dat zich hooguit 20 ton ammonia bij het complex bevindt. „Dat is niet voldoende voor een milieuramp. Bij een explosie zullen alle mensen bin nen een straal van 300 meter worden gedood. De ammo- niadampen zullen ten hoogste twaalf uur blijven hangen in een gebied van 1.5 kilometer rond de raffinaderij", aldus het mi nisterie. Pagina 2: Commentaar Israëlische militairen houden betogers tegen bij het terrein waar een nieuwe joodse kolonie moet verrijzen op de Westelijke Jordaanoever. gedood. „De Algerijnse natie is direct in oorlog met Frankrijk en allen die de dictatuur (in Al gerije) helpen", aldus het Isla mitische Reddingsleger (AIS), de gewapende tak van het Isla mitische Reddingsfront (fIS). De verklaring stond in De Schit terende Overwinning, de nieuwsbrief van het AIS. De Gewapende Islamitische Groep (GIA), die wedijvert met het AIS, wordt verantwoordelijk gehouden voor de kaping van het Franse vliegtuig. tel aviv ad bloemendaal correspondent Het Israëlische leger heeft giste ren op de Westelijke Jordaanoe ver honderden demonstranten verjaagd uit de buurt van het bouwterrein voor de nieuwe ne derzetting Givat Tamar. Bij de schermutselingen raakten tien betogers en drie soldaten licht gewond. Voor het nabijgelegen Palestijnse dorp El-Khader geldt tot nader order een Uitgaans verbod. De dorpelingen menen dat het terrein waarop de ne derzetting zal worden gebouwd hun eigendom is. In de omgeving van het bouwterrein, ten zuiden van Bethlehem, wordt al enkele da gen gedemonstreerd, voorna melijk door inwoners van El- Khader. Gisterochtend verza melden de betogers zich in de moskee van het dorp voor de wekelijkse ^febedsdienst. De imam (voorganger) vertelde hun dat moslims eigenaar zijn van iedere vierkante meter van Palestina, van de rivier de Jor- daan tot aan de Middellandse Zee. Hij zei ook dat er meer dan honderd miljoen islamieten klaar staan om de Palestijnen te helpen bij het verdedigen van hun land. Na de dienst verzamelden zich een paar honderd betogers buiten El-Khader. Ze kregen ge zelschap van enkele tientallen aanhangers van de nieuwe Is raëlische vredesbeweging Gush Shalom (Vredesblok). Oud-par lementslid Uri Avneri, een van de leiders van de organisatie, vertelde dat hij bereid is de ge vangenis in te gaan voor het deelnemen aan een illegale be toging. De militaire comman dant van de Westelijke Jordaan- Op de luchthaven van de Bosnische hoofdstad Sarajevo gloorde giste ren een sprankje hoop temidden van het oorlogsgeweld. Een Bosnische moeder en haar dochtertje arriveerden na een verblijf van elf maanden in Frankrijk. In een Frans ziekenhuis is het meisje behandeld voor een ernstige ziekte. Gezond en wel keerde ze gisteren met een militair vlieg tuig naar huis terug. foto epa fehim demir Rose werkt aan bestand Bosnië sarajevo ap De commandant van de VN- troepen in Bosnië, Michael Ro se, heeft gisteren intensief over leg gevoerd met de Bosnische partijen over een bestand van vier maanden dat met Nieuw jaar zou moeten ingaan. De Bosnische Serviërs zeiden dat ze tevreden waren met de laatste voorstellen van Rose. Ze willen vandaag hun handteke ning zetten. Na die mededeling ging Rose gisteravond naar Sa rajevo om ook de Bosnische re gering achter het voorstel te krijgen. Het langdurig bestand, dat tot 1 mei 1995 zou moeten gelden, is onderdeel van de bemidde lingsvoorstellen van de Ameri kaanse oud-president Carter. Het bestand van vier maanden zou een aanloop moeten zijn naar nieuwe onderhandelingen over het internationale vredes plan. Dit vredesvoorstel werd door de Bosnische regering al maanden geleden aanvaard, maar is door de Bosnische Ser viërs verworpen. De Bosnische regering is niet tegen een bestand tot I mei, maar wil wel dat eerste de ge vechten bij de noordelijke mos lim-enclave Bihac ophouden en dat de orpgeving van Sarajevo wordt gedemilitariseerd. oever heeft tot nader order alle demonstraties verboden. Voor dat de demonstranten bij El- Khader op weg gingen naar het bouwterrein voor de nieuwe ne derzetting, luisterden ze naar een telefonische boodschap van PLO-leider Arafat, die hun op riep het land te verdedigen in het belang van vrede en gerech tigheid. Kort daarop kwam het tot schermutselingen tussen be togers die het bouwterrein op wilden en het leger. komrat dpa In het arme zuiden van Moldo va ligt Gagaoezië. Karren ge trokken door ezels bepalen hier het straattempo. Schaapherders trekken door het armzalige landschap. Op een nauwelijks 2.000 vierkante kilometer groot stuk grond moet een gebied ontstaan waar de Gagaoezische minderheid in Moldova het voor het zeggen krijgt. Nu het Moldavische parle ment in Chisinau heeft inge stemd met verregaande autono mie voor de ongeveer 150.000 Gagaoesjen, is voor het eerst in een deel van de voormalige Golf racisme treft badplaats in Italië torvaianica afp Torvaianica, een Italiaanse bad plaats ten zuiden van Rome, was de afgelopen dagen het to neel van aanslagen op Noord afrikanen. Aanleiding tot dit ge weld is de dood van een Itali aans meisje, aldus de politie. De 15-jarige Sara Folino stond dinsdagavond op haar va der te wachten bij een café, toen een auto met twee Marok kanen haar per ongeluk aan reed. Ze was op slag dood. De politie was net op tijd om te verhinderen dat de Marokkanen werden gelyncht. Ze zitten in voorarrest op beschuldiging van dood door schuld. Sinds het drama is de jeugd van Torvaianica in alle staten, longeren zijn ervan overtuigd dat de Marokkanen Sara met I opzet doodreden. Ongeveer I duizend immigranten uit Noord-Afrika wonen onder moeilijke omstandigheden in deze betonstad die zich enkele kilometers langs de zee uit strekt. Veel van hen verkopen 's zomers ijsco's en versnaperin gen op het strand. De inheemse bewoners verdenken hen er ook van dat ze drugs verhandelen. Drie immigranten zijn luk raak aangevallen. Een is met messteken toegetakeld, de an dere is in elkaar geslagen en de derde, die in zijn :auto lag te sla pen, liep schotwonden op. Jeltsin wankelend over drempel nieuwe jaar Geschiedenis Gorbatsjov lijkt zich te herhalen moskou hans geleunse correspondent Aangeslagen wankelt Boris Jeltsin over de drempel van het nieuwe jaar. En Rusland wankelt met hem. Een kleine opstandige Kaukasus-repu- bliek, geleid door een besnord poten taatje, lijkt dit te veroorzaken. Er is echter veel meer aan de hand. Een vergelijking tussen de huidige positie van 'Bommen Boris' en die van Mi chael Sergejevitsj Gorbatsjov in de rampjaren 1990 en 1991 werkt ver helderend. Nobelprijswinnaar Gorbatsjov begint 1990 met het sturen van Sovjet-troe pen naar Azerbeidzjan. Net als nu een oorlog in eigen land. En ook een bloe dige. Ook de argumenten zijn identiek aan die van Jeltsin. Eerst moest er bloedvergieten worden voorkomen wegens dreigende burgeroorlog. Daar na bleek Azerbeidzjan een bandieten- staat, die een gevaar voor veiligheid en eenheid van de Sovjetunie vormde. De vergelijking kan nog verder worden doorgetrokken. Gorbatsjov ver vreemdde zich van de communisti sche partij. Hij had regeringen die niets voorstelden, en een slaafs parle ment waarvan hij zich niets hoefde aan te trekken. De besluiten werden in het Kremlin genomen, in de besloten kring van vertrouwde adviseurs en de leiders van de machtsorganen, de ge heime dienst, de ministeries van de fensie en binnenlandse zaken. Jeltsin, in 1991 de overwinnaar van het kwade op de tank voor het Witte Huis, de kampioen van persvrijheid en de mocratie, heeft zich in 1994 volledig van zijn democratische aanhang ver vreemd. Hij heeft een parlement weg geschoten en er een vrij gekozen, maar met een nieuwe grondwet on machtig gemaakt nieuw exemplaar voor teruggekregen. Jeltsin mijdt de openbaarheid, verdwijnt in ziekenhui zen, overlegt alleen nog maar met schimmige adviseurs en de leiders van de machtsorganen. Er dient zich nog een vergelijking aan. Midden 1990 begroef Gorbatsjov alle radicale hervormingsplannen. Er brak een uiterst conservatieve periode aan, met talloze paleisintriges. Intussen raakten de winkels leeg en kwam er een paniek veroorzakende geldzuive- ring. Onder Jeltsin gaat het niet an ders. Paniek om de roebel was er op die Zwarte Dinsdag in oktober, en het aantal alarmmeldingen over dreigen de voedseltekorten en schaarste neemt met de dag toe. Ten slotte is er de overeenkomst tus sen de karakters van Gorbatsjov en Jeltsin. Beiden zijn koppig, overtuigd van eigen gelijk, autoritair en met een bijna blinde wil tot politiek overleven. Zal Jeltsin dus in 1995 hetzelfde lot treffen als Gorbatsjov in 1991? En, veel erger, zal Rusland net als de Sovjetu nie ten onder gaan in een kakafonie van verdeeldheid, paleisrevoluties, verraad en economische ellende? Om dat vergelijkingen veelal mank gaan, hoeft de toekomst niet inktzwart te zijn. Maar de voortekenen zijn dat wel degelijk. Er was de roebelcrisis. Het op last van Jeltsin ingestelde 'diepgaande onder zoek' naar de oorzaak heeft alleen flauwiteiten en verdachtmakingen aan het adres van commerciële banken opgeleverd. Er was de moord op de journalist Cholodov, die onthullingen bracht over corruptie in het leger en een kenner was van de Tsjetsjeense si tuatie. Het door Jeltsin verordonneer de 'diepgaande onderzoek' heeft nog niets opgeleverd. En er was, begin december in hartje Moskou, de inval in het hoofdkantoor van de Most-bank door de presiden tiële veiligheidsdienst. Die staat onder leiding van (ex-KGB) generaal Alexan der Korzjakov, een vertrouweling van Jeltsin. Opnieuw gelast de president een 'diepgaand onderzoek', maar overtuigende resultaten heeft dat nog niet opgeleverd. Enkele dagen na de Most-affaire komt de hier bekende journaliste Tamara Zamjatina in Iz vest ia met de waar schuwing dat in Rusland een politie staat dreigt. Ze beschuldigt Korzjakov van duister gewroet in politieke zaken. De inval in Most, betoogt ze, was be doeld om twee potentiële rivalen van Jeltsin voor het presidentschap, en vooral Moskou's burgemeester Loezjk- ov, in een bedenkelijk daglicht te stel len. Weer een paar dagen later verdwijnt Jeltsin voor een onschuldige neusope ratie in het ziekenhuis. De Tsjetsjeen se operatie begint. En de regerings krant Rossiiskaja Gazeta plus het pre sidentiële dagblad Rossiiskye Vjesti starten een campagne tegen alles wat democratisch is in politiek en pers. De Most-affaire speelt daarin een be langrijke rol. Most-president Goesins- ky heeft er nooit een geheim van ge maakt dat hij bij de verkiezingen in december 1993 de democratische par tijen financieel heeft gesteund. Boven dien bezit hij een aantal kritische kranten en het onafhankelijke TV-sta- tion NTV. Goesinsky vindt dat legi tiem, hij wil een dam opwerpen tegen de 'bruin- en roodhemden' in de Rus sische politiek. Rossiiskaja Gazeta zet Goesinsky in de hoek als een corrupte bankier met steun in de hoogste politieke (lees de mocratische) kringen. Volgens de krant is de actie tegen Most juist het bewijs dat Jeltsin en de regering de corruptie met wortel en tak willen uit roeien. Leve de veiligheidsdiensten. Weg met Zamjatina, die Korzjakov te gen Jeltsin probeerde op te zetten. En passant wordt de Kremiin-pas van de journaliste ingetrokken. Rossiiskye Vjesti vaart intussen uit te gen democraten als ex-premier Gaidar en de econoom Javlinski, fervente kri- tici van de Tsjetsjeense operatie. Jelt sin krijgt het dringende advies met hèn te breken. Het zijn dezelfde lui die de president in het verleden op het valse pad van het sektarisme (lees ra dicale economische hervormingen) probeerden te krijgen. Gaidar en Javlinski worden omschre ven als hysterici, die 'in hun paniek maar één stap van verraad zijn verwij derd', aldus het blad, dat ultra-natio nalist Zjirinovski ook nog eens een 'volwassen politicus' noemt vanwege zijn steun voor Jeltsins manoeuvres in Tsjetsjenië. Presidentieel adviseur Smirjagin levert een volgende bijdrage aan het onheils scenario. In Tsjetsjenië wordt straks een federaal gezag opgezet onder di recte leiding van de president, schrijft hij. Autonomie, zelfstandigheid? Nee, ondergeschiktheid aan het Kremlin is de boodschap. I Iet Tsjetsjeense voor beeld zal voor heel Rusland gaan gel den, voorspelt Smirjagin. De verticale lijnen van het Kremlin naar de repu blieken moeten worden hersteld. De politiestaat, de autoritaire staat is niet ver weg meer, waarschuwen meer democratisch ingestelde adviseurs als Georgi Satarov en oud-burgemeester Popov van Moskou. En politicologe Sjevtsora zegt dat het een 'beschaafd ogende' dictatuur moet worden, met regeringen parlement als decoratie. Het enige wat nog nodig is, zijn een paar terroristische acties in Moskou. Dan zal de bevolking om een harde hand smeken, betoogt ze. Kortom, de uitnodiging voor een nieu we coup lijkt klaar te liggen. Alleen is nog niet duidelijk wie precies zo'n staatsgreep zal uitvoeren. Volgens Popov eerder de veiligheidsdiensten dan het verscheurde leger. En omdat Jéltsin weinig meer heeft om op terug te vallen dan zijn naaste adviseurs, wacht hem hetzelfde lot als Gorbatsjov destijds. Verraad in eigen omgeving, Sovjetunie een dreigend etnisch conflict vreedzaam opgelost. Moldova behoudt de zeggen schap over buitenlands beleid, defensie, staatsburgerschap en geldomloop. De rest mogen de Gagaoesjen zelf regelen. In het dorp Besalma reno veert beeldhouwer Karacioban een klein museum voor zijn Turks-sprekende, orthodox- christelijke volk. Oorspronkelijk komen de Gagaoesjen uit Bul garije, waar nog veel van hun volksgenoten wonen. Eind acht tiende eeuw vestigden ze zich op uitnodiging van de Russi sche tsaar hier, tussen de rivie ren Proet en Dnjestr. „De Gagaoesjen hebben zich steeds tegen assimilatie verzet", zegt Karacioban, staande tussen de nog halflege vitrines. Vooral de Roemenen hebben dat tus sen beide wereldoorlogen ge probeerd. „De angst voor Roe menië is altijd gebleven." Toen in 1989 bij het uiteenvallen van de Sovjetunie het Roemeense nationalisme in Moldova sterk opkwam, riepen de Gagaoesjen hun eigen republiek uit. „Het moet nu voor eens en altijd vastgesteld worden, dat de Gagaoesjen een echt volk zijn, en een bijzondere status nodig hebben", zegt de Gagaoezische president Topal. Parlement en president huizen op de derde, onverwarmde verdieping van het Moldavische districtsbe- stuur in Komrat. Op een muur van de verga der/aal hangt een kaart van de lappendeken die 'Gagaoezië Erii' in werkelijkheid is: tussen de Gagaoezische plaatsen lig gen de dorpen waar in meer derheid Bulgaren wonen, of Oekraïners, of Moldovars, of Russen. Vooral de Bulgaren zijn bang dat ze nu zullen worden benadeeld. Maar, zegt Topal: „Wij zijn bereid met andere minderheden afspraken te ma ken". De Gagaoezische leiders prb- beren de andere bevolkings groepen gunstig te stemmen met beloften over investeringen door Turkije. Ankara, dat elk streven naar autonomie in ei gen land met harde hand de kop indrukt, zet zich in voor dp kleine Turkse staat binnen Mol dova. „Zakenlieden uit Turkije hebbert mij duizend dollar ge geven voor mijn museum", zegt Karacioban.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5