Winkeliers snakken naar pitbreiding van centrum Leiden blijft het duurst 'Geen vliegtuigen, wel beuken' - 'Ik heb vijftig jaar gewerkt, het is genoeg ''Zestal bekent vernielingen TOSHIBA Recordomzet bloemenveiling Leiden Regio/Rijn Veenstreek TERDAG 31 DECEMBER 1994 13 eense middenstand wil duidelijkheid in 1995 |kt ■LOFARENDSVEEN MARIETA KROFT pas)e winkeliersvereniging RAAK in Roelofarendsveen snakt /astyar ontsluiting en uitbreiding van het centrum. Zij ,0Pt v°igenci Jaar duidelijkheid te krijgen welke moge- kus kheden er zijn om de kwaliteit van het winkelcentrum ikaim het Noordeinde en Noordplein te verbeteren. Elke gdeijdagavond en zaterdag loopt het verkeer vast en kan id, luwelijks het winkelgebied bereiken of verlaten. Nu oeten er maar eens spijkers met koppen.worden gesla- gr(pn, roepen Ed van Berkel en Rob van der Geest, respec- voorzitter en secretaris van RAAK, in koor. bestuurders voor de volle hon derd procent achterstaan. Verbetering van de kwaliteit van het winkelaanbod hangt of staat met het vertrek van het transportbedrijf Dobbe uit het centrum van Roelofarendsveen, menen Van der Geest en Van Berkel. Jaren wordt er al over gepraat om het te verplaatsen naar een bedrijfsterrein. Een groot probleem is echter dat de gemeente hiervoor geen geld heeft. Het tweetal heeft al duidelijk voor ogen hoe de 'locatie Dob be' moet worden ingevuld. ,,Op het vrijkomende terrein zou een a«i raliteitsverbetering is volgens rst bt tweetal noodzakelijk om te ereporkomen dat nog meer inwo- al; prs van Alkemade buiten de meente hun boodschappen jen. De relatief lage koop- achtbinding in Alkemade eek uit het onlangs gepresen- erde economisch beleidsplan 'de Ondernemers Vereni ng Alkemade. Vooral Leiden is n grote, concurrent. Uitbrei- ng van het winkelaanbod in Ikemade is niet aan de orde, ant dat is er genoeg. Het zijn jnclusies waar de twee RAAK- Ie politie heeft vijf mannen uit eiderdorp en Roelofarends- een aangehouden, die ervan forden verdacht de afgelopen ïaanden voor ruim 23.000 gul- en aan vernielingen te hebben ingericht in Leiderdorp. Zij ebben een aantal vernielingen ekend. De eerste verdachte werd af- elopen dinsdag na een uitge reid onderzoek opgepakt. In e loop van de week volgden de indere vijf. Gisteren werd de aatste Leiderdorper aangehou- :n. Allen zijn inmiddels weer De meeste vernielingen wer- ;n' gepHeegd in winkelcentrum >e VVinkelhof. Daar werden rui- n i stukgegooid en muren be- lad met graffiti. Ook lieten ze le Visser 't Hooftschool aan de lodfried Bomansstraat onder vater lopen. Bij basisschool De Schakel aan het Van Alphen- ilein werden vernielingen aan- ;ericht. Tegen het zestal, variërend in 6.2 eeftijd van 18 tot 24 jaar, is pro- Al ces-verbaal opgemaakt. Volgens :en woordvoerder yan de poli tie moeten zij waarschijnlijk al de PENS10ENNQESK itationsweg 28. Leiden, tel. 071-131553 tweede ontsluitingsweg van het Noordeinde naar de Langeweg moeten komen. Er moeten hui zen worden gebouwd om het centrum leefbaar te houden en de kosten enigszins te drukken. De vijf winkels op de zoge noemde Wijsmanlocatie, ver derop aan het Noordeinde, zou den naar deze plek kunnen ver huizen. Bovendien zou een deel ingeruimd moeten worden voor parkeerplaatsen." Een volgende stap is een op knapbeurt van het Noordplein. De winkels aan dit plein zouden veel meer een geheel moeten worden. ,,Nu lijkt het alsof het uit twee delen bestaat", merkt Van Berkel op. ,,Het plein moet gezelliger worden. Het moet niet meer dienen als parkeer plaats. Bomen, bankjes, sierbe strating en een betere verlich ting zouden het aanzien van het Noordplein enorm verbeteren." Hierover moeten de winkeliers gaan onderhandelen met de twee beleggers die eigenaar zijn van het plein. Om het winkelcentrum hele maal te voltooien, hopen Van Berkel en Van der Geest ook de weekmarkt vanuit Oude Wete ring naar bijvoorbeeld het Alke- burchtplein in De Veen te ha len. „Bij een winkelcentrum hoort toch immers een markt?" Wensen zijn er genoeg. Ze zijn echter nog niet verwoord in een plan. Het tweetal kondigt aan daar het komend jaar aan te werken samen met vertegen woordigers van het KNOV (Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond), een architect, een vertegenwoordiger van de gemeente en de directeur van de Rabobank. Eens in de maand komt deze club bij elkaar. Met het plan in de hand, gaan ze vervolgens onderhandelen met de politiek. „Het is niet erg als het nog tien jaar duurt voordat onze plannen zijn gerealiseerd", be nadrukt Van der Geest. „Als we maar zekerheid krijgen. Ook een ondernemer moet verder. Op een gegeven moment wil je weer eens investeren in je zaak, maar dan moet je wel weten waar je aan toe bent." volgende maand voor de rech ter verschijnen. Ook zullen zij moeten opdraaien voor de schade die ze hebben aange richt. De benadeelden hebben dit al laten weten. Volgens de politiewoordvoer der is de zaak niet afgerond. In de komende dagen worden meej aanhoudingen verwacht omdat nog meer mogelijke ver- dachten worden verhoord. IS DE START VAN JE CARRIÈRE HET BEGIN VAN EEN GOED PENSIOEN? Uw leverancier in de buurt COMPAQ die nog echte service IBM RESTART COMPUTERS BV OVERRUN 18 LEIDEN 071-224551 garantie op een assortiment bloemen. In januari neemt de veiling een nieuwe machine in gebruik, die 6000 bloemen- en planten- verpakkingen per uur reinigt en geschikt maakt voor hergebruik. De veiling breidt volgend jaar flink uit. Bij bloemenveiling Flora in Rijnsburg steeg de omzet met slechts 2,75 procent, terwijl op een stijging van vijf procent was gerekend. Flora wijt de lage groei aan de ongewoon warme zomer. Door de hoge tempera turen werden1 nauwelijks bloe men gekocht en waren de prij zen extreem laag waren. De vei ling kwam in 1994 op een om zet van 576 miljoen uit. Bij de veiling in Roelofarend- veen zijn nog geen omzetcijfers beschikbaar over het afgelopen jaar. Bloemenveiling Aalsmeer heeft dit jaar een recordomzet ge maakt van 2,4 miljard gulden. Dat is bijna zes procent meer dan het jaar ervoor, terwijl er op een groei van vijf procent was gerekend. De hogere omzet is te danken aan het grotere aantal bloemen en kamerplanten dat werd verhandeld. In 1995 ver wacht de veiling de grens van 2,5 miljard gulden te doorbre ken. De veiling wil volgend jaar haar markt vergroten met su permarkten. Tevens wil ze zich meer richten op bijzondere pro- dukten, zoals bloemstukken. Samen met verschillende bloe- menzaken introduceert de vei ling volgende maand het geur- medc Parfleur. Dit is een geur- De inwoners van Noordwijk zullen in het nieuwe jaar flink moeten slikken als de acceptgi ro's van de gemeente in de bus vallen. Alle heffingen gaan er fors omhoog. Iemand die er een eigen huis bewoont dat door de gemeente op twee ton is ge taxeerd moet bijna driehonderd gulden meer betalen dan in 1994. Maar wie op een steen worp afstand in Noordwijker- hout woont kan dezelfde ver trouwde bedragen tegemoet zien. Die gemeente handhaaft de oude tarieven. Ook dat is een uitzondering. Alle andere inwo ners van de regio Leiden krijgen hogere rekeningen in de bus voor onroerend-zaakbelasting, voor het ophalen van huisvuil en het rioolrecht. Grote tariefsprongen zijn ech ter de uitzondering. In de mees te gevallen hebben de gemeen ten wel hun best gedaan om de tarieven niet meer dan trend matig te verhogen. Met name in Leiden, sinds jaar en dag abso lute koploper in de regio, was dat ook politiek een zaak van gewicht. De lastenverzwaring voor een huis van twee ton be perkte zich er tot 51 gulden voor een huurder en 59 gulden voor een eigenaar. Leiderdorp hield de kosten scherper in de hand met respectievelijk 1,80 en 8,80 gulden. Opmerkelijk is de verschui ving in Zoeterwoude. Daar ging de onroerend-zaakbelasting fors, met dertig procent, om hoog. Op die manier wilde de gemeente alvast inspelen op de voor. 1997 verwachte forse kor ting op de bijdrage uit het ge meentefonds. Bovendien moest geld worden vrijgemaakt voor de vernieuwing van de riolering. Maar Zoeterwoude stelde te genover de verhoging van de onroerend-zaakbelasting een verlaging van het rioolrecht. Die had tot gevolg dat huurders van een betrekkelijk goedkoop huis van twee ton uiteindelijk zelfs wat minder aan de gemeente bijdragen. Eigenaren van zo'n huis betalen er 25 gulden meer. Bewoners van duurdere panden zullen deze stap aanzienlijk meer moeten gaan betalen. De ze aanpak kan worden betiteld als een vorm van inkomenspoli tiek waarvan de mogelijkheden overigens maar beperkt zijn. Opvallend in het lijstje zijn de gemeenten Ter Aar, Alphen en Leiden. Daar werd het onroe rend goed het afgelopen jaar opnieuw getaxeerd. Het zal dui delijk zijn dat een huis dat vier jaar geleden op twee ton werd getaxeerd nu veel meer waard 1(1) Leiden 990,75 2(4) Rijnwoude 1064,48 3(2) Oegstgeest 1117,60 4(6) Rijnsburg 943,40 5(3) Liemeer 886,60 6(5) Alkemade 893,- 7(11) Voorhout 882,75 8(8) Leiderdorp 809,60 9(17) Noordwijk 883,20 10(9) Sassenheim 850,60 11(12) Warmond 776,- 12(14) Voorschoten 789,40 13(15) Jacobswoude 769,- 14(13) Zoeterwoude 747,- 15(10) Ter Aar* 745,40 16(7) Alphen* 759,60 17(18) Lisse 646,32 18(16) Noordwijkerhout624,- 19(20) Wassenaar* 702,80 20(19) Valkenburg 560.- 21(21) Katwijk 433,20 is. Ter Aar en Alphen hebben die waardestijging min of meer gecompenseerd in hun tarie ven, waardoor de bedragen in de tabel zijn gedaald. In werke lijkheid zullen de meeste men sen een iets hogere rekening krijgen. Wassenaar voerde zelfs een forse lastenverzwaring door. De onrperend-zaakbelas- •ting gaat er in de meeste geval len 25 tot 30 procent omhoog. Overigens hoorde die gemeente altijd tot een van de goedkopere in de regio en is ze ook na deze belastingverhoging niet extreem duur. 1636,75 939,35 1577,35 1344,48 945,- 1170,- 1338,60 1081,20 1293,20 1266,40 826,20 1126,20 1225,60 846,60 1176,60 1222,- 816,- 1136,- 1167,75 710,08 985,08 1111,60 807,80 1102,80 1108,20 637,- 814,- 1088,60 784,20 1006,20 1051,- 729,- 979,- 1015,40 712,92 925,92 1009,- 676,- 887,- 996,- 779,- 975,- 958,40 752,40 1003,40 935,60 806,80 1119,80 871,32 548,28 786,28 850,- 624,- 850,- 810,80 625,80 733,80 810,- 530,- 780,- 601,20 382,20 539,20 De top 21 van gemeentelijke lasten in de regio, tussen haakjes de positie die gemeenten vorig jaar innamen. Bepalend voor de volgorde zijn de lasten voor een eigenaar/bewoner. Net als vo rig jaar is Leiden het duurst en Katwijk het goedkoopst. In de gemeenten met een is het onroerend goed vorig jaar opnieuw getaxeerd. Een vergelijking met de andere gemeenten is daar door niet goed mogelijk. De woonlasten in die gemeenten ne men veel sterker toe dan uit de tabel blijkt. Bij de berekening van de woonlasten is uitgegaan van de on roerende zaakbelasting voor een woning met een getaxeerde waarde van 200.000 gulden, het reinigingsrecht voor een meer- persoonshuishouden en het rioolrecht bij een watergebruik van 200 kuub per jaar. De lasten zijn weergegeven voor een huur der (gebruiker) en voor een eigenaar/bewoner (eigenaar). Lasten '95 Lasten '94 gebruiker eigenaar gebruiker eigenaar Ed van Berkel (links) en Rob van der Geest: „Een eerste belangrijke stap om de kwaliteit van het Veense winkelcentrum te verbeteren, is het vertrek van transportbedrijf Dobbe." foto ben de bruyn Nieuwjaarswensen Betrokken Wannonders WARMOND FRANK BUURMAN De beuken langs de Herenweg bij het Bos van Krantz moeten blijven staan, de vlieg tuigen van het uitgebreide Schiphol moeten wegblijven. Dat zijn een paar wensen die de Vereniging Betrokken Warmonders (VBW) voor 1995 heeft. Het lijkt er op dat de eerste wens wordt gehonoreerd, want de gemeen te ziet af van het kappen van de beuken. Volgens F. Bonjer van VBW is het een jaarlijks gevecht om de meer dan 80 jaar oude beuken voor de ondergang te behoe den. „Je moet alert blijven. De gemeente is bang dat er een boom omvalt en dat War mond aansprakelijk wordt gesteld voor de schade. Maar die kans is uiterst gering. In de eerste plaats omdat de bomen in betere staat verkeren dan de gemeente denkt. En in de tweede plaats omdat stormen in dit land altijd uit het westen komen en de bo men dus de andere kant opvallen." Warmond schakelde een deskundige in die vaststelde dat drie bomen er slecht aan toe waren en beter gekapt konden worden. De VBW protesteerde met succes tegen de kapvergunning. Er werd eenteigen deskun dige ingeschakeld die een con tra-expertise uitvoerde. De gemeente liet zich door dat veel gunstiger rapport overtuigen en zag van de actie af. Bioloog P. Sevenster, die in het Huys te Warmont in het Bos van Krantz woont heeft zo zijn twijfels over de expert van de ge meente. „Die man had moeten weten dat bomen hun mindere en betere jaren heb ben. Soms staan bomen er zo slecht bij dat je denkt dat ze bijna dood zijn, maar een jaar later zien ze er weer prachtig uit. Bo men kunnen enorm opknappen." Aan de beuken mankeert volgens Sevenster nau welijks iets. De drie bomen waar het om gaat hadden enkele honingzwammen aan de wortel. „Dat is op zich niet gunstig, om dat de zwam in het hout gaat zitten, maar de aantasting is gering, paar kan de boom nog wel 30 jaar mee doorleven. De conditie van de bomen is wonderbaarlijk goed, als je in aanmerking neemt dat de Herenweg ge asfalteerd is en de wortels aan die kant wei nig ontplooiingsmogelijkheden hebben. In het verleden zijn er onterecht beuken ge kapt, dat kon je goed zien nadat ze gekapt waren. Daarom zitten er nu helaas gaten in de rij van beuken, waarvan er 16 zijn over gebleven. Hier en daar zijn er wel linden voor teruggezet, maar het is toch jammer. Je moet niet op grond van valse argumen ten gaan kappen, vind ik", zegt Sevenster. Bonjer wil voorkomen dat de gemeente in de toekomst onverwacht wil kappen. „Daarom hebben we aangeboden de beu ken elke zomer door onze expert te laten bekijken." De VBW heeft zich in het afgelopen jaar ingespannen om Warmond een duidelijk standpunt tegen de uitbreiding van Schip hol te laten innemen. De gemeente wordt nu al vaak opgescheept met de herrie van laagvliegende vliegtuigen, in de toekomst zou dat met een uitgebreide luchthaven nog veel erger kunnen worden. „Juist War mond en Sassenheim zouden in de baan van dat extra vliegverkeer terecht komen. Kun je je voorstellen dat straks het slaapka merraam 's nachts dicht moet blijven van wege de herrie en dat je nooit meer rustig in je tuin kan zitten? Gelukkig beginnen steeds meer mensen in te zien dat je beter een gedeelte van vliegverkeer naar Lelystad kan verplaatsen. Daarmee kan je de dicht bevolkte Randstad ontzien", stelt Bonjer. Een andere wens van de VBW is dat de natuurwandeling door de Klinkenbergcr- polder ook in 1995 gemaakt kan worden. „De dreiging van woningbouw blijft be staan, waarmee weer een belangrijk natuur gebied verloren dreigt te gaan. Warmond 'wil een klein stukje bebouwen, maar ik vrees dat daarmee het hek van de dam is. Dan kan de gemeente Sassenheim, die een deel van de polder bezit, dat als argument gebruiken om de rest ook maar vol te bou wen", zegt Bonjer. 53 Hennie en Wim Uithol stoppen met hun winkel ïo Jammer vindt Wim Uithol het voor z'n oude klantjes, maar wat hem zelf betreft "is hij blij dat hij morgenmiddag de deur van zijn winkel aan de Leider- dorpse Steenbakkerslaan voor het laatst sluit. Het is mooi ge weest. Vijftig jaar heeft de" bijna 65-jarige Leiderdorper gewerkt. „Het is nu tijd voor andere en leuke dinged, zonder op de tijd te hoeven letten", zegt hij. „Al was het wel een mooie tijd. Het is een echte volkswijk, waar ie dereen elkaar kent. Trouwens die contacten zullen wel blijven, want we blijven hier wonen." De winkel wordt niet overgeno men. Dertig jaar hebben Wim en Hennie Uithol het winkeltje - rookwaren en tal van andere dingen waren er te koop - ge rund. Daarvoor had de in Kou dekerk geboren, maar in Alphen opgegroeide Wim Uithol, zoals Hennie opmerkt, twaalf am bachten en dertien ongelukken. Hij werkte bij kleiwarenfab'riek Oosthoek, was onder meer ook nog bakker, koperslager, ijzer brander, pottenbakker en'com- pagnon van een melkboer. In 1964 kreeg het echtpaar de kans om de winkel in de straat waar het woonde van zijn buur man over te nemen. „Maar ik had geen gulden en lenen wa ren wij niet gewend. Uiteinde lijk lukte het me om twee bor gen te vinden en ging de eige naar akkoord dat ik de winkel in vijf jaar zou afbetalen. Mijn wouw stond van 's morgens ze ven tot 's avonds zeven in de winkel. Zelf heb ik nog vijf jaar bij een baas gewerkt. Eerst hele dagen en later halve dagen. Als ik vrij was ging ik mét een oud autootje de klanten in het dorp af', vertelt de Leiderdorper. Volgens Wim en Hennie Uit hol was er vooral in het begin een aardige boterham in te ver dienen. „Wij verkochten alles. Rookwaren, huishoudelijke arti kelen, kruidenierswaren, boe ken en speelgoed. Wij hadden Hennie en Wim Uithol: „Het was een mooie tijd, maar nu is het mooi geweest. Nu is het tijd om andere dingen te gaan doen." foto hielco kuipers vijf vergunningen om spullen te verkopen. Je kon het zo gek niet bedenken of bij ons was het wel te vinden. Desnoods haalde ik het in een andere zaak als wij iets niet hadden. Pas later bij de bouw van de winkelcentra Santhorst en de Winkelhof werd het minder. Maar onze vaste buurtklantjes hielden we wel. Vooral omdat wij niet op een uurtje keken. Ook in de mid dagpauze konden de mensen bij ons terecht. Dat was onze service." Wim was een echte hande laar. „Zo kocht ik een jaar of wat geleden bij een uitgever zo'n 10.000 leer- en leesboeken. Een deel van de opbrengst was voor een goed doel. Al die boeken heb ik kunnen slijten. Een ge deelte is zelfs in Suriname te rechtgekomen. Dat vond ik leuk om te doen. Zo kocht ik ook partijtjes sigaren op." Hennie Uithol heeft al de vak diploma's gehaald. „Van haar heb ik ook de kennis over siga ren en sigaretten opgestoken, want zelf rook ik al jaren niet meer. Daarnaast leer je ook veel van vertegenwoordigers. Al moet je daar niet altijd blind op varen. Maar ik ging altijd maar een keer de boot in. Als ik werd belazerd was het gelijk afgelo pen. Dan ging ik naar een an der." Vervelende gevallen heeft het echtpaar niet meegemaakt. Ze zijn gespaard gebleven voor overvallen. Alleen wordt er nog wel eens wat gestolen. Zo als onlangs in de vroege morgen uren een deel van de dagbladen was verdwenen voor zijn winkel „Bleek het een bezorger te zijn van de Telegraaf die wat kran ten te kort had en die bij mij had weggehaald. Die heb ik toen wel even de waarheid ge- zegd."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13