'Kerk wordt nooit een saaie boel' 'Alleen de idealisten en de armen blijven' Kerk Samenleving Winterweer ZATERDAG 31 DECEMBER 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 UIT DE KERKBLADEN Het optimisme van kandidaat-priester Nico Knol Oud en Nieuw Dit jaar valt Nieuwjaarsdag op een zondag, signaleert de Katwijkse dominee J. Blom in de kerkbode 'Om de Oude Kerk'. Dat roept meteen een dilemma op: „Moeten we de dag des Heeren beginnen met vuurwerk? Is dat het be gin van het nieuwe jaar? Na tuurlijk zal de ons omringen de wereld dat wel doen. Maar moeten wij het dan ook doen? Wie moet er nu het voorbeeld geven? De wereld aan de kerk, of de kerk aan de wereld? Wij weten van het gebod Gods: Gedenk de sab batdag, dat gij die heiligt..., afzondert voor de Heere en Zijn dienst. Die heiliging be gint al op de zaterdagavond. Als je een hele nacht met vuurwerk in de weer bent', dan zit je 's zondagsmorgens rtiisschien nog wel in de kerk, maar ben je er dan met je ge dachten bij? Begin je dan het nieuwe jaar goed? Of met een kater? Als ik dat alles overweeg, hef ik toch maar het bezwerende vingertje op. Niet met de gedachte dat ik beter ben. O nee. Maar wel omdat ik denk dat u er beter aan doet om op de drempel van het oude naar het nieu we samen te bidden en te le zen." Zondagsrust De zondagsrust staat niet al leen met de viering van het nieuwe jaar onder druk, con stateert dominee W.J. Goris- sen in hetzelfde kerkblad 'Om de Oude Kerk'. „Katwijk is nog één van de weinige plaatsen in ons goede vader land waar het Woord van God min of meer leidraad is voor mens en samenleving. Maatschappij en politiek worden gestempeld door mensen die leven willen naar Schrift en belijdenis. De gro te zegen daarvan is dagelijks merkbaar. Maar het duide lijkst toont het zich, met na me in de winter, aan de zon dagsrust. Zij legt zich als een beschermende deken over ons dorp heen. Wie komt niet onder de indruk van de vele duizenden mensen die optrekken naar Gods huis? Zij zijn het op die dag, die de enige zondagsdrukte geven." Winkelsluiting Dominee Gorissen schrijft over dit onderwerp naar aan leiding van het kabinetsbe sluit dat plaatselijke overhe den op zondag mogerl afwij ken van de winkelsluitings wet. „Ik ben bang dat onze plaatselijke overheid alleen dit 'lucratieve' schip niet kan keren. Daar is op z'n minst de hulp van de christelijke winkeliers, hun personeel en de christelijke winkelbezoe- kers(sters) voor nodig." En daar is de predikant nu net niet gerust op. Hij wijst in dit verband op de onlangs ge houden koopavond vlalc voor Kerstmis. „Onze winkeliers hebben, en ik begrijp dat als oud-winkelier best. er alles aan gedaan om hun omzet in de kersttijd op te vijzelen. Maar waar is het nu goed voor dat een dweilband - heet dat niet zo? - met arre- slee, heuse kerststal en uitge dost als kerstmannen en - vrouwen, swingend onze ge liefde kerstliederen speelt? Onze (chr.) middenstand be hoort toch beter te weten." Katwijk, pas op uw zaak, zo besluit dominee Gorissen een betoog dat veel te lang is om hier compleet af te druk ken. „U is veel toevertrouwd, van u zal ook veel geëist wor den. U mag nog veel hebben wat men in de lande al lang kwijt is. Weest er zuinig op. Hoe dat moet? Dicht bij de Heere, bij Zijn Woord leven." Uit de statistieken mag dan blijken dat de vergrij zing onder religieuzen bin nen de Rooms-Katholieke Kerk toeneemt, volgens de jeugdige kandidaat-pries ter Nico Knol (25) is er ab soluut geen reden tot grote ongerustheid. Integendeel, enthousiast als hij is over zijn eigen roeping, weet hij heel blijmoedig te melden dat er op dit ogenblik ruim honderd studenten zijn die zich voorbereiden op het priesterschap. HILVERSUM» BERT POL „Als we naar het bisdom Haar lem kijken kon je tien jaar gele den het aantal toekomstige priesters op één hand tellen. Momenteel zitten we in dat bis dom op twintig. Dan vraag je je af hoe dat toch mogelijk is. Er is inderdaad een aantal orden waar men zich zorgen maakt over gebrek aan jong talent. Maar aan de andere kant zijn er ook wel degelijk orden die jon geren aantrekken." Zoals? „Benedictijnen en Je zuïeten. Dat zijn orden die dui delijk herkenbaar zijn, geen ge zeur en recht door zee. Ook de Clarissen die enkele jaren gele den vanuit Amerika naar Ne derland zijn gekomen, zijn weer in opmars. Je ziet ze weer opge sloten zitten in het slotklooster. Zij trekken wonder boven won der ook weer jongeren aan." Knol wijst op het jaarlijks lan delijke overleg van priester-stu denten: „Alles komt bij elkaar wat links of rechts staat van de Kerk en wat er nog tussenin zit." Dat overleg heeft hem veel steun gegeven. „Ik was er ver rast over, dat er nog zovelen waren van mijn leeftijd. En dat aantal wordt alleen maar gro ter." Wel opmerkelijk. „Dat komt door de radicaliteit. Jon geren van nu - dat merk ik aan mezelf en vrienden om me heen - houden niet van halve maatregelen, een beetje van dit en een beetje van dat. Nee, ze zeggen precies hoe ze erover denken en wat ze willen. Niet van dat lauwe. Jongeren zijn ra- Nico Knol: „Ik was er verrast over, dat er nog zovelen waren van mijn leeftijd." foto cpd dicaal, dat zie je ook in de poli- schijnlijk volgend jaar tot pries- tijdsgrenzen. Als je, laat ik die tiek. Ze maken bewuste keu- ter wordt gewijd. woorden maar eens gebruiken, zen", meent Knol, die afkomstig „Als je midden in de keuken als broeders en zusters gewoon is uit het Westfriese Nib- van de Kerk komt te staan, dan met elkaar kunt omgaan, dan bixwoud, nu al een jaar assis- zie je inderdaad dat je collega's vallen die grenzen weg." tentie verleent in het pastoraat vijftig-plus zijn of zelfs meer. p k a~ van de Hilversumse St. Vitus- Dat is er mede de oorzaak van "nesterDOOraje kerk, over enkele weken naar dat jongeren wegblijven. Maar Nu hij zich voorbereidt op zijn Heemskerk vertrekt en waar- in de Kerk gaat het niet om leef- priesterschap, draagt Knol ook heel bewust zijn 'geestelijke' kleding: zwart pak met het be kende witte priesterboordje. „Ik draag dit met plezier. Het is een herkenning en een stuk getuige nis. Mensen die mij zien, weten onmiddellijk dat ik een verte genwoordiger van de Kerk ben. En dan steekt er zo'n jonge kop boven uit. Je ziet de mensen dan denken: kan dat nog in de ze tijd?" Hoe kijkt Knol, die toch be paald niet in de conservatieve priesterlijke hoek zit, tegen de paus, respectievelijk het Vati- caan aan? „Nederland heeft nog nooit in de pas van het Vaticaan gelopen. Dat is Nederland ei gen. De keuze die ik heb ge maakt plaatst mij midden in de Kerk. Ik heb er een bepaalde positie in en ik heb een speciaal pakje aan. Mensen die mij zien, denken misschien meteen: o, die is conservatief, is tegen de pil, tegen euthanasie en tegen abortus. En scheiding mag na tuurlijk ook niet. Dat is de han dicap van deze tijd, dat we niet verder kijken dan onze neus lang is. Dat is soms heel verve lend en hirtderlijk." Volgens Knol is de wereldkerk een wereldwijde gemeenschap. „Wat zij preekt en spreekt is niet alleen voor Nederland be stemd. De problemen die wij hier hebben - en dat zijn zaken als abortus en euthanasie - daar loopt men elders in de wereld niet tegen aan. Er zal altijd wel iets zijn om tegen te ageren." Op deze wijze blijft de wereld kerk in ontwikkeling. Zo wordt het in de kerk nooit een saaie boel, meent de kandidaat-pries ter. „De richtlijn die de Kerk aan geeft, is geïnspireerd door de geest. Dat is geen hersenspinsel van één of andere kardinaal, nee, er wordt onder gebed van de geest gewerkt en gestudeerd. Samen met andere collega's staan wij aan de basis, waar wij een heel andere werkelijkheid tegenkomen, soms een realiteit die haaks staat op dat geïnspi reerde ideaal van de Kerk en wat de bijbel ons te zeggen heeft. Het is niet onze taak <?m koste wat het kost die hele han del uit elkaar te halen en alles te forceren, want dan kom je geen stap verder. Het gaat om de dia loog. niet alles klakkeloos over brengen wat de wereldkerk zegt en in de praktijk gestalte geven, nee, ook luisteren naar ande- Dagboek Jan ter Laak secretaris Pax Christi Nederlanduit Sarajevo SARAJEVO JAN TER LAAK Duizend dagen duurt nu al de oorlog in Bosnië en nog is het einde niet in zicht. Met de kerstdagen was het, met uitzon dering van Bihac, in heel Bosnië rustig. De buitenwereld hoopt dat dit het begin is van vrede, maar de mensen in Saraje vo die ik sprak, weten wel beter. De pro blemen waarom de oorlog begonnen is, zijn niet opgelost. Sarajevo, 24 december In de kathedraal geeft het katholieke koor Trepevic een kerstuitvoering. De onlangs benoemde kardinaal Puljic zit op de eerste rij. Het koor heeft de naam het beste koor van Bosnië te zijn. Afgelo pen maanden heeft het met groot succes opgetreden in Parijs en in Rome. De voorzitter van het bestuur vertelt mij, dat de Serviërs het Unprofor verboden om het koor per vliegtuig uit Sarajevo te la ten vertrekken. Het hele koor moest in ganzepas door een nauwe tunnel, die de Bosniërs onder het vliegveld door heb ben gegraven. De enige manier voor de Bosniërs om hun belegerde stad te verla ten. Vooral voor oude mensen is dat een gevaarlijke onderneming omdat zij ge makkelijk ademhalingsproblemen kun nen krijgen. Na hun optreden in Parijs en Rome zijn de koorleden langs dezelfde weg te ruggekeerd. Het hele gebeuren was, naast de kardinaalsbenoeming van Pul jic, een morele opsteker voor de Kroati sche gemeenschap. En dat is ook wel no dig, want het afgelopen jaar hebben meer dan zesduizend Kroaten Sarajevo verlaten. Onder hen zijn veel jongeren, die geen toekomst meer zien en mensen uit de wetenschap en de kunst. „Alleen de idealisten en de armen blijven", zegt pater Slokar, een jezuïet die er juist voor gekozen heeft naar zijn geboortestad te rug te keren. Om 12 uur is de nachtmis, live uitge zonden door Bosnische televisie en ra dio. In de eerste bank zit generaal Rose, voor deze gelegenheid in burger. Ik be grijp dat er nogal wat moslims onder de aanwezigen zijn. Er staan buiten de kerk nog meer mensen dan in de kerk zitten. De nachtmis is een belangwekkend ge beuren. De avondklok is er voor opgehe ven, de cafés zijn laat open. De kardinaal houdt een vlammende preek. Sarajevo, 25 december Na de hoogmis is er in het seminarie waar ik gehuisvest ben, een kerstdiner. De studenten en hun docenten zijn overgebracht naar Kroatië. In het grote huis wonen nu enkele nonnen, priesters die voor 'Caritas' werken en pen aantal mensen van wie hun woning in de stad verwoest is. Het seminarie is een ont moetingsplaats van jonge mensen, die er een kopje koffie komen drinken en veel sigaretten roken. Na het diner, waarbij voortdurend weer kerstliederen worden gezongen, komt het voetbalelftal van de Bosnische politie op bezoek om een zalig kerstfeest te wensen. Dit vooral uit moslims be staande team speelt regelmatig tegen de priesters en de overige bewoners van het seminarie. Er is slivovitsj voor iedereen. Ik ga ver der met het bezoeken van families in de stad. Voor vijf uur, wanneer het donker wordt, ben ik thuis. Er is geen straatver lichting, sneeuw en gladheid maken het lopen bijna onmogelijk en ik ben nogal gewaarschuwd voor 'criminelen'. Sarajevo, 26 december Ik ga eerst naar 'La Benevolencia', de joodse hulporganisatie in de stad. De joodse gemeenschap telt nog slechts en kele honderden vooral oude mensen. Hun hulpwerk wordt door alle partijen aanvaard. Iedereen weet wat de joden in 1940-45 ook in Sarajevo is overkomen. In de middag ben ik uitgenodigd voor een heel bijzondere kerstviering in de wijk Dobrinja, vlak bij het vliegveld. Hoe zwaar hier de afgelopen jaren gevochten is, is te zien aan de vele verwoeste hui zen en de kapotgeschoten auto's. Op verschillende plaatsen zijn barricaden opgericht ter bescherming tegen sluip schutters. Nu is het onwezenlijk rustig. In een garage waar ook kerkdiensten worden gehouden, is een feest gaande. Kroatische soldaten uit Dobrinja hebben ieder een collega uit de moslimgemeen schap meegebracht. Ook leden van de Franse Unprofor zijn uitgenodigd, een franciscaan speelt gitaar. Ik praat met één van de commandan ten. Hij blijkt afkomstig uit Pec in Koso vo. Hij is totaal verrast als ik hem vertel, dat ik een week tevoren in zijn geboorte plaats was. Maar mijn verhaal geeft hem helaas niet de hoop, dat hij nog eens ooit naar Pee zal kunnen terugkeren. Rond drie uur loopt het feest af. Ik ga naar het hoofdkwartier van de UNHCR, de VN-hulporganisatie, om van daaruit de gecompliceerde terugtocht naar Ne derland te beginnen. Het lukt wonder wel. Om precies twaalf uur 's nachts ben ik in Utrecht. Voldaan dat ik ook dit jaar in Sarajevo kon zijn, maar somber over de toekomst. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwij'ck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE: 8.M Essenberg, G P Arnold (adj), J. Kiel(adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R.D. Paauw, tel dag 9 30- 11 30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071-323508 Fam. berichten 071-323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES tna.-vrij. van 08.30-17.00 uur Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur. T elefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij vooruitbet (ind BTW) per acc giro autom bet per maand 31.05 ƒ30.05 per kwartaal ƒ87,70 86,70 per jaar 337,55 336,55 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 134,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj 18 00-19.30 uur, zat. 10.00-12.00uur Tel. 071-128030 HET WEER Het jaar 1994 liet duidelijk zien dat de warmteperiode, die in 1987 begon, nog voortduurt. Met een ge middelde temperatuur van 10.6 graden (normaal 9.4) voegde het afgelopen jaar zich bij de drie warmste van deze eeuw. Alleen 1990 (10.9 graden) en 1989 (10.7 graden) waren nog warmer. November en juli leverden een ab soluut warmterecord op. De hoog ste temperatuur bedroeg 36.3 gra den, gemeten in Volkel op 4 augus tus. Toch was er ook nog ruimte voor schaatsplezier. Februari was een koude maand, waarin ook de laagste temperatuur van het jaar werd opgetekend: -15.3 graden te Westdorpe. Evenals vorig jaar was 1994 erg nat. In de Bilt viel 1027 millimeter neerslag (normaal 805 mm); op drie na het regenrijkste jaar van de ze eeuw. Vooral in Noord-HoMand viel extreem veel regenwater. Zelf tapte ik in Haarlem bijna 1150 mm. af; verder noordelijk in de pro vincie was het nog veel natter. On danks de vele regenuren was het jaar iets zonniger dan normaal met 1550 uren zon (normaal 1480 uur). De jaarwisseling is zeker niet re presentatief voor de achter ons lig gende warmte. Een gure noordwes tenwind jaagt koude lucht recht streeks uit de poolstreken over het land. Dat gebeurt via een lange weg over zee, zodat er nog geen sprake is van vorst. Winterweer I wordt het echter wel degelijk. De arctische lucht, die over het nog erg warme Noordzeewater strijkt] brengt de atmosfeer aan het 'ko-j ken'. De afgelopen 24 uur werde al talrijke buien gevormd in steei kouder wordende lucht, maar in nacht van Oud naar Nieuw krijgt ze steeds vaker een winterse ladij met hagel en sneeuw. Tijdens del ten. Bij zware buien is het oppasf sen voor gladheid, omdat de vastpa: van de Noordzee vooral in de kusjKT strook duidelijk merkbaar. De kafcn op de vorming van een sneeuwde- is de komende 24 uur hier nog klein. Verder in het binnenland, BU met name in streken als de Veluw0i en de Limburgse heuvels, is de r kans op een wit tapijtje al wat grcFn ter. Het kwik daalt de eerste dag^ev van het jèar verder naar 3 graden: Ook de nachten worden langzaan] kouder. Aan zee zal het nog nau%L lijks vriezen, maar landinwaarts blijven liggen, zakt het kwik een f paar graden onder nul. Er heerst nog onzekerheid over het verdere)C verloop van deze winterse uitval; e rond het midden van de week is e kans op een warmte-offensief var je: de oceaan. Voor die tijd probeert de kou zich vast te bijten boven Europa. HET WEER IN EUROPA bewolkt regen GÉs °Pklannger *°nn-| KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Zaterdag in het zuiden pe rioden met regen of sneeuw. Verder wisselend bewolkt en en enkele ver spreide winterse buien. Landinwaarts overdag lichte tot matige vorst, aan de kust maxima meest iets boven het vriespunt. Zweden: Veel bewolking en perio den met sneeuw, in het zuiden eerst regen. In het midden en noorden over dag matige tot strenge vorst. In het zuiden zater dag temperatuur enkele graden boven nul, zondag kouder. Oenemarken: Half tot zwaar bewolkt en buien, steeds vaker met sneeuw. Veel wind. Mid- dagtemperatuur dalend tot iets boven het vriespunt op zondag. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien, steeds meer met een winters ka rakter. Geleidelijk lagere temperaturen met zondagmiddag maxima van +l in de Ardennen tot +5 in west-Vlaanderen. Portugal: Wisselvallig weer met veel bewolking en perioden met regen. In het zuiden iets kleinere neerslagkansen.Middagtempe- ratuur vlak aan zee rond 17 graden, ten noorden van Lissabon vooral zondag en kele graden lager. Spanje: In het algemeen veel bewolking en van tijd tot tijd regen; vooral in het noord westen plaatselijk veel neerslag. Langs de Costa's in het zuidoosten en zuiden zijn de neerslagkansen iets kleiner. Plaatselijk veel wind. Maxima langs de Middellandse-Zeekusten ten zuiden van Benidorm oplopend tot ruim 20 graden; elders maxima van 10 graden'in het noordwesten tot 17 aan de Costa Brava. Canarische Eilanden: Droog en flink wat zon. Middagtempera- tuur ongeveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag in het algemeen veel bewol king en enige tijd regen, in de Pyrenee- en vanaf 1500 meter en in de Franse Al pen tot in de dalen sneeuw. Zondag ge leidelijk meer zon, behalve in de Franse Alpen en Pyreneeën. Er waait dan een harde Mistral en ook in de Alpen staat veel wind. Maxima eerst van 9 graden langs de westkust tot 15 plaatselijk langs de Middellandse Zee; zondag.aan- merkelijk kouder. Temperatuur op 2000 meter in de Franse Alpen en Pyreneeën dalend naar ongeveer -4 graden. Mallorca en Ibiza: Overgang naar wisselvalliger weer met flink wat wolkenvelden en vooral zondag kans op regen en een frisse noorden wind. Maxima zaterdag ongeveer 20 gra den, zondag enkele graden lager. Italië: Overgang naar zeer wisselvallig weer met vooral op Nieuwjaarsdag plaatselijk veel regen en wind. Ook kans op onweer. In het uitgrste zuiden blijft het waar schijnlijk droog. Middagtemperatuur za terdag van 7 graden in het noorden tot rond 18 in Rome en verder zuidwaarts; zondag op veel plaatsen iets lagere maxima. In de Dolomieten en Italiaanse Alpen sneeuwt het van tijd tot tijd, zon dag tot in de dalen. De temperatuur op 2000 meter daalt geleidelijk tot -4 gra- Corsica en Sardinië: Overgang naar wisselvallig weer met vooral op zondag plaatselijk veel regen en wind. Misschien ook onweer. Mid dagtemperatuur ongeveer 15 graden, zaterdag op Sardinië iets hoger. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, vooral in het noorden soms met hagel, onweer en forse windvlagen. In de loop van het weekeinde gaan de buien steeds vaker gepaard met sneeuw. Middagtem peratuur eerst rond 6 graden, op Nieuw jaarsdag rond 2. Zwitserland: Veel bewolking en vooral in het westen van tijd tot tijd sneeuw. Sneeuwgrens geleidelijk dalend tot onder de 1000 meter.Temperatuur op 2000 meter da lend naar -8 graden in het noorden en tot -3 graden in het zuiden. S^onv ?^sne hag Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind ZONDAG 1 JANUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 16. Maan op 08.18 Maan onder 17. Waterstanden Katwijk Hoog water 02.34 14.50 Laag water 10.37 22.56 MAANDAG 2 JANUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 16. Maan op 09.02 Maan onder 18. Waterstanden Katwijk Hoog water 03.24 15.38 Laag water 11.27 Weerrapporten 30 december 19 u Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Barcelona half be regenbui metontv. regenbui half bew. regenbui zwaar bew regenbui Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Luxemburg wzw 10 9 6 9. wl 17 6 0: Madrid w7 15 9 OJ to 21 14 7 OJ

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12