Srozny vrijwel in Russische handen Vanaf 1 januari bent u niet meer alleen op het perron Buitenland Uitbreiding nederzettingen bewuste keuze Rabin Gonzalez sluit vroege verkiezingen Spanje uit Algerijnse kapers wilden tweede toestel Een prettige reis. We gaan ervoor. Clinton helpt Mexico bij overwinnen crisis IJ DAG 30 DECEMBER 1994 afp Agence France Presse anp Algemeen Nederlands Persbuit Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers D Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter I. Jnisys schrapt 4.000 banen w york Bij het Amerikaanse computer- en automatiserings- incern Unisys verdwijnen 4.000 van de bijna 47.000 arbeids- .aatsen. Ongeveer de helft hiervan schrapt het bedrijf in de VS. nisys heeft voor de ingreep een bedrag van 175 tot 225 miljoen jllar opzij gezet. De reorganisatie moet de onderneming per ar ten minste 200 miljoen dollar aan besparingen opleveren. Dinmercieel directeur F. Kaaien van Unisys Nederland (500 erknemers) bleek gisteravond nog niet ingelicht. „Mij is niets ?kend over banen die in Nederland op de tocht zouden staan. Tij zijn juist aan het werven", aldus Kaaien. irabische steun voor Syrië ,exandrië Egypte en Saudi-Arabië hebben steun toegezegd in het Syrische standpunt in het vredesoverleg met Israël. Dat .gisteren bekendgemaakt na een topconferentie van de drie nden in de Egyptische havenstad Alexandrië. De wereldge- leenschap wordt gevraagd 'hindernissen die Israël heeft opge- iorpen op de weg naar vrede' uit de weg te ruimen. In Jeruza- m toont men zich bezorgd over wat wordt gezien als een ieuw Arabisch front tegen de normalisering van de betrekkin- ?n tussen Israël en andere landen in het Midden-Oosten. tinton stelt zich kandidaat in 1996 ftSHiNGTONOndanks de zware nederlaag die zijn Democrati ze Partij tijdens de Congresverkiezingen in november heeft deden, stelt de Amerikaanse president Bill Clinton zich weer andidaat voor de presidentsverkiezingen in 1996. Clinton heeft at gisteren bekendgemaakt. Hij zei niet te weten of hij concur- Intie vanuit zijn eigen partij kan verwachten en zich daar ook pen zorgen over te maken. Yashington stuurt Haïtianen terug 'ashington De Verenigde Staten gaan de laatste Haïtiaanse luchtelingen die nu nog op de Amerikaanse basis Guantanamo t lay op Cuba verblijven, terugsturen naar hun vaderland. Vol- ens het ministerie van buitenlandse zaken hebben de meer dan .000 Haïtianen thuis niets meer te vrezen nu de militaire junta JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israëlische kolonisten kunnen voorlo pig doorgaan met de uitbreiding van de nederzetting Efrat op de Westelijke jordaanoever. Het Israëlische Hoogge rechtshof heeft gisteren de eis verwor pen van Palestijnen uit het nabijgele gen dorp El-Khader om de uitbreiding voorlopig op te schorten. De Palestij nen hadden aangevoerd dat de nieuw bouw werd gepleegd op hun grondge bied. De Palestijnen moeten eerst be roep aantekenen bij de militaire gou verneur en bij premier Rabin. In een nogal vertwijfelde poging een be sluit over de toekomst van de nieuwe nederzetting Givat Tamar uit te stellen, heeft Rabin advies gevraagd aan zijn ju risten. Dat advies wordt volgende week verwacht, maar het zal hem niet ont slaan van de plicht tot een eigen oor deel. Als de juristen bepalen dat de bouw van de nederzetting legaal is volgens de op de Westoever geldende wetten en mili taire verordeningen en dat zal waar schijnlijk hun oordeel zijn dan kan Rabin de bouw nog altijd uit politieke overwegingen stop laten zetten. Het lijkt erop dat hij bij zo'n besluit zal kunnen rekenen op de steun van de meesten van zijn ministers. De links-li berale coalitiepartner Meretz heeft al duidelijk gemaakt dat ze niets anders verwacht. Maar de woede bij de rechtse oppositie zal groot zijn en dat lijkt voor Rabin zwaarder te wegen naarmate het verkiezingsjaar 1996 nadert. Er is geen twijfel dat Likud, zelfs onder leiding van de lichtgewicht Benjamin Netanyahu, zou winnen als Israël op dit moment naar de stembus zou moeten. Rabins vredespolitiek mag aarzelend en onduidelijk zijn, het uiteindelijke doel ervan is dat allerminst. De premier is bereid bij een definitieve regeling van het Palestijnse vraagstuk de meeste ne derzettingen op te geven, in ruil voor Palestijnse erkenning van Israëls be stuur over heel Jeruzalem plus wijde omgeving. Drukmiddel daarbij is de bekende poli tiek van voldongen feiten. De bouwstop voor nederzettingen, waartoe Israël zich heeft verplicht, wordt niet nageleefd in de Arabische delen van Jeruzalem en in een groot gebied rondom de stad. Inte gendeel, berichten in de Israëlische pers maken melding van grootse ontwikke lingsprojecten. Zo is het gemeentebestuur van Jeruza lem van plan duizenden huizen voor joodse inwoners te bouwen op delen van de Westelijke Jordaanoever die na de oorlog van 1967 door Israël zijn inge lijfd. In het noorden gaat het om een groot gebied in de buurt van het Atarot- vliegveld, grenzend aan het Palestijnse dorp Beit Hanina. De plaatselijke Arabische bevolking heeft jarenlang niet op die plaats mogen bouwen en vermoedde al enige tijd dat de Israëlische overheid van plan was het land te onteigenen. De Jerusalem Post onthulde twee weken geleden dat de vrees van de Palestijnen gegrond was. Ook in het uiterste zuiden van Jeruza lem zal binnenkort worden gebouwd op een geannexeerd deel van de Westelijke Jordaanoever. Bouwactiviteiten van de laatste tien jaar hebben er voor gezorgd dat er in het Arabische deel van Jeruzalem nu al meer joden dan Arabieren wonen. En dat betreft dan alleen de binnenste ring om de stad. Tien a twintig kilometer buiten Jeruzalem moet een tweede ring komen te liggen, bestaande uit een, soort randstad van nederzettingen met als belangrijkste centra het Gush Etzion- blok in het zuiden en Ma'aleh Adumim in het oosten. De grootste nederzetting in Gush Etzion is Efrat, met zo'n zevenduizend inwo ners. Het omstreden Givat Tamar wordt door de kolonisten aangeprezen als een nieuwe buitenwijk van Efrat, hoewel het er minstens twee kilometer vandaan ligt. Als de 'wijk' eenmaal klaar is zal er zonder twijfel actie worden gevoerd voor bouwvergunningen langs de weg tussen de twee nederzettingen. De Israëlische regering is vast van plan het Gush Etzion-blok te behouden, ook na een definitieve vredesregeling met de Palestijnen. Daartoe is het gebied aan gewezen als een soort voorstad van het twintig kilometer noordelijker gelegen Jeruzalem. Door de aanleg van een tun nel en een nieuwe weg wordt de verbin ding tussen de stad en de nederzettin genketen verbeterd. Bovendien kunnen de kolonisten op die manier de dagelijk se rit door Bethlehem vermijden. Die Palestijnse stad, halverwege Jeruzalem en Efrat, zal misschien al binnenkort deel uitmaken van het Palestijnse auto nome gebied. Tien kilometer ten oosten van Jeruza lem, aan de weg naar Jericho, ligt de grootste Israëlische nederzetting op de Westoever: Ma'aleh Adumim met 20.000 inwoners. Onderminister van de fensie, Gur, was er vorige week op be zoek en beloofde dat de bouwactivitei ten er aanzienlijk zullen worden opge voerd. Het is de bedoeling dat Ma'aleh Adu mim op den duur binnen de stadsgren zen van Jeruzalem wordt gebracht. De inwoners eisen nu al dat de wegversper ring ten westen van hun stad, bedoeld om Palestijnen uit Jeruzalem te houden, wordt verplaatst naar het oosten. Gur had daar wel oren naar. Het populaire dagblad Yediot Acharonot onthulde gisteren dat op het kantoor van premier Rabin wordt gewerkt aan een plan om honderden nieuwe huizen te bouwen in Alfei Menashe, Oranit en Har Adar, drie nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever, dicht bij de grens met Israël. Als die nieuwe wijken klaar zijn, schrijft Yediot, wil Rabin de drie plaatsen samen met tien kleinere nederzettingen langs de grens, bij Israël inlijven. Als het plan waarover de krant schrijft al bestaat, dan zal de lancering ervan nog wel even op zich laten wachten. Premier Rabin heeft voorlopig voldoende aan zijn hoofd met de kwestie Givat Tamar. Amerikaanse helikopterpiloot is vrijgelaten WASHINGTON-SEOUL GPD-Rtr-DPA-AFP De Amerikaanse helikopterpi loot Bobby Hall die 13 dagen gevangen werd gehouden door de Noordkoreaanse autoriteiten is vrijgelaten en vanmorgen in Zuid-Korea aangekomen. Noord-Korea liet hem gaan na onderhandelingen met de Ame rikaanse diplomaat I lubbard. Hall en zijn collega David Hi- lemon werden op 17 december boven Noordkoreaans grondge bied neergeschoten of zagen zich gedwongen te landen. Dat is nog niet duidelijk. Hilemon kwam hierbij om het leven. Noord-Korea beschuldigde de piloot van spionage. De Vere nigde Staten hebben hun op rechte spijt betuigd over het in cident, maar houden vol dat de helikopter uit de koers was ge raakt en een noodlanding moest maken. De VS hebben maatregelen toegezegd om zul ke incidenten voortaan te voor komen. De Amerikaanse president Clinton verwelkomde de vrijla ting van Hall. Hij zei dat de VS daarvoor geen concessies heb ben gedaan. Ook uit Zuid-Korea kwamen positieve reacties. Se oul pleitte ervoor de dialoog met Pyongyang voort te zetten. iisland vraagt VN om hulp voor vluchtelingen iskou hans geleunse Tsjetsjeense hoofdstad Grozny staat op het punt in issische handen te vallen. Volgens defensieminister •atsjov zullen zijn troepen naar het centrum oprukken n 'gewapende eenheden te liquideren'. Moskou had ndaag nog niet gereageerd op een aanbod van de jetsjeense leider Doedajev om zonder voorwaarden oraf onderhandelingen te beginnen. Rusland heeft wel i Verenigde Naties om hulp gevraagd voor de circa ertigduizend vluchtelingen die de militaire operatie ieft opgeleverd. king zullen veroorzaken. Niettemin hebben zowel Frankrijk als de Verenigde Sta ten gisteren vastgesteld dat Jëlt- sin zich niet heeft gehouden aan zijn voor de televisie afge legde belofte om (Je bombarde menten stop te zetten. Beide landen hebben hun 'zorg' uitge drukt. Maar president Clinton verzekerde Moskou dat het Tsjetsjeense conflict een 'inter ne Russische kwestie' blijft. VN-secretaris Boutros Ghali heeft een Russisch verzoek om hulp voor de vluchtelingen in het gebied beantwoord met het sturen van een VN-missie. Die moet ter plaatse bekijken hoe groot de behoefte aan interna tionale humanitaire hulp is. De autoriteiten van Tsjetsje nië en de buurrepubliek In- goesjië hebben vanmorgen ge waarschuwd dat de brand in de grote raffinaderij ten zuidwes ten van Grozny een ecologische ramp in de Kaukasus kan ver oorzaken. In -de raffinaderij Aslanbek Charipov, die gisteren al was getroffen door een Rus- gen de ETA onderzoekt. Minis ter van justitie Belloch behan delt de kwestie vandaag in de Cortes, hoewel de socialistische regeringspartij PSOE daar tegen MADRID •AFP-Rtr-DPA-AP RRESPONDENT nmorgen werd hevig gevoch- l op vier kilometer ten oosten - i de stad. Aan die kant waren Russen tot nog toe niet ge- ,agd om Grozny af te grende- l. Gratsjov bestreed donder- g in het legerhoofdkwartier te bzdok (Noord-Ossetië) dat de ld bestormd zal worden. Hij d het over 'gestaag oprukr P Moskou ontkende gisteren it Grozny of omliggende dor- !n door artillerie of gevechts- egtuigen werden ^gebombar- erd. Maar volgens de Tsjetsje en en westerse verslaggevers "het gebied was dat overdag gedurende de nacht van iensdag op donderdag wel gelijk het geval. Van militaire de is verklaard dat de weers- ïstandigheden dusdanig zijn beterd dat laser-gestuurde mmen kunnen worden ge likt voor precisiebombarde- :nten die 'nauwelijks slacht ers' onder de burgerbevol- De Spaanse premier Gonzalez heeft gisteren vervroegde ver kiezingen uitgesloten. De oppo sitie zowel rechts als links eiste de afgelopen weken her haaldelijk het aftreden van de premier, wegens aantijgingen dat de regering in de jaren tach tig een 'vuile oorlog' tegen de Baskische afscheidingsbewe ging ETA zou hebben ontke tend. De premier verklaarde dat de regering in het parlement be perkte uitleg wil geven over de affaire. Uitvoerige behandeling van de zaak is volgens hem uit gesloten, omdat onderzoeks rechter Garzon de illegale strijd van rechtse doodseskaders te- De doodseskaders Grupos Antiterroristas de Liberation (GAL) worden ervan verdacht tussen 1983 en 1987 27 ETA-le den in Zuid-Frankrijk te hebben gedood. Twee ex-agenten zei den deze week dat GAL in op dracht van de regering is gefor meerd en dat veel personen binnen de socialistische partij daarvan op de hoogte waren. De twee werden in 1991 tot in totaal 108 jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat zij zes verijdelde aanslagen op ETA- leden hadden gefinancierd. Dit jaar al 35.000 doden in burgeroorlog PARUS AFP-Rtr Twee inwoners van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny zijn uit hun huis gevlucht en koken in de open lucht hun maaltijd. Ook gisteren werd Grozny weer door de Russen gebombardeerd. foto ap Alexander zemuanichenko sisch bombardement, deed zich vandaag opnieuw een reusach tige ontploffing voor. In de raffi naderij werd voorheen een Met ingang van 1 januari 1995 verandert NS de reisregels. Verderop in deze krant leest u er meer over. De Airbus A300 van Air France zou niet het enige vliegtuig zijn geweest dat het afgelopen weekeinde in Algiers gekaapt had moeten worden. Volgens de Franse krant Le Figaro van van daag was het de bedoeling van de kapers ook een toestel van Air Inter te overmeesteren. Een machine van deze Franse maatschappij arriveerde zater dag op de luchthaven van de Al gerijnse hoofdstad op het mo ment dat het Air France toestel werd gegijzeld. Het vliegtuig zou in allerijl weer zijn vertrok ken na te zijn gewaarschuwd dat de kapers ook dit toestel op het oog hadden, aldus Le Figaro. Volgens het dagblad wil den de kapers het beheer krij gen over twee vliegtuigen. Ver tegenwoordigers van Air Inter reageerden niet op het verhaal van Le Figaro. Algerijnse veiligheidstroepen leen einde crisis n Bangladesh )e oppositie in Bangladesh eeft vandaag het voorstel erworpen van premier Kha- ;da Zia om een maand voor verkiezingen in maart 996 af te treden. Een lid van belangrijkste oppositie- artij, de Awami Liga, noém- e het aanbod 'een list om ijd te winnen'. De oppositie- •artijen verlieten woensdag et parlement, waar ze 151 an de 330 zetels bezetten. )e oppositie boycot al sinds ibruari het parlement. Khaleda, die 'niet voortijdig kil opstappen, probeerde de ppositie te sussen door gis- eren te zeggen dat ze een ïaand voor de verkiezingen n 1996 zal aftreden. Ook riep te de oppositie op terug te teren naar het parlement. Het parlement kan zonder Appositie niets ondernemen. De belangrijkste oppositie- eidster Sheikh Hasina (van le Awami Liga) reageerde jisteren ook al afwijzend op iet aanbod van de premier. WASHINGTON Rtr-AP Mexico komt Zapatista's deels tegemoet werd gedevalueerd. De waarde kelderde nog verder toen de re gering twee dagen nadien liet weten dat zij de munt niet lan ger zou ondersteunen. De peso kwam in moeilijkheden door speculatieve verkopen, die maanden geleden begonnen en werden verergerd door de nieu we spanningen tussen de rege ring en de opstandige indianen in de zuidelijke deelstaat Chia pas. Die spanningen lijken wat af te nemen nu de Mexicaanse re gering heeft besloten land uit te De Amerikaanse president Clin ton heeft Mexico gisteren steun toegezegd om de koersval van de nationale munt, de peso, tot staan te brengen. Clinton zei de economische hervormingen in Mexico te steunen. Het zuidelij ke buurland is voor de Verenig de Staten een belangrijke han delspartner. Mexico vormt met de VS en Canada de Nafta-vrij- handelszone. De koers van de peso had gis teren in de loop van de vóór de uitlatingen van Clinton, -geven aan de boeren in Chia- een duidelijk herstel getoond. De Mexicaanse president Er nesto Zedillo heeft gisteren mi nister van Financiën Jaime Serra Puche ontslagen en maatrege len aangekondigd om de finan ciële crisis te bezweren. Zedillo zei dat zijn land een internatio naal financieel pakket zou ac cepteren om de economie te helpen stabiliseren. De monetaire crisis begon op 20 december, toen de peso pas. Met de uitgifte van onge veer 26.000 hectare komen de autoriteiten ten dele tegemoet aan de eisen van de opstande lingen van het Nationale Zapa tista Bevrijdingsleger (EZLN). Al eerder trok de regering haar troepen terug uit twee plaatsen in de regio. In reactie daarop besloten de Zapatista's zich uit acht dorpen terug te trekken en onklaar gemaakte landingsba nen en wegen te herstellen. IK WU MORétOJ W£L ÉVEN NMRSETH K^KEN. ftee yL weer moeite SHM VOOR. 'N eCRLIJK£ PR'JS. Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.b. 4.10.1994 Stb.720. hebben de afgelopen vijf dagen meer dan zestig moslimfunda mentalisten doodgeschoten. Dat gebeurde tijdens zoekacties door hét hele land, aldus het of ficiële persbureau APS. Het persbureau basseert zijn berich ten op een rappport van de vei ligheidsdienst. De razia's be gonnen het kerstweekeinde, maar over enig verband met de vliegtuigkaping. In Algerije zijn dit jaar al 35.000 mensen gedood bij aan slagen en gevechten tussen ra dicale moslims en regerinsg- troepen. Dat is de conclusie van een geheim rapport van het Al gerijnse leger, zo meldde het Franse dagblad Le Parisien gis teren. De burgeroorlog in Algerije begon drie jaar geleden toen de autoriteiten de gehouden ver kiezingen ongeldig verklaarden. Het Islamitische Heilsfront FIS, dat de verkiezingen vrijwel ze ker had gewonnen, ging onder gronds en begon een onver klaarde oorlog tegen het regime. Zwitsers rijksten in de wereld WASHINGTON «AFP-DPA-ANP Zwitserland is per inwoner nog steeds het rijkste land ter we reld. Het armste is Mozambi que. Dit blijkt uit een overzicht van de Wereldbank. I let gemid deld jaarinkomen van een Zwit ser lag in 1993 op 36.410 dollar ofte wel 63.535 gulden, gevolgd door Luxemburg (35.850 dollar), Japan (31.450), Denemarken (26.510), Noorwegen (26.340) en Zweden (24.830). De Vere nigde Staten, IJsland, Duitsland en Koeweit maken de top-10 vol. Nederland staat op de vijf tiende plaats. Een schril contrast met het Zwitserse gemiddelde inkomen vormt de schamele 80 dollar (141 gulden) die een Mozam- bikaan aan inkomen 'geniet'. Afrikaanse landen scoren in het rapport toch al niet hoog. Gui- nee-Bissau heeft mondiaal de laagste levensverwachting met gemiddeld 39 jaar. Mozambi que is met Afghanistan het land met de hoogste zuigelingen sterfte. Op de duizend geboor ten sterven 162 kinderen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5