Begemann besluit 1994 met miljoenen verkopen Limburg houdt de voeten droog Binnenland Vanaf 1 januari worden er minder kaartjes in de trein verkocht. Een prettige reis. We gaan ervoor. Per 1 januari worden nieuwe auto's 250 gulden duurzamer. ra Banken: Alleen vierdaagse voor het lagere personeel Dikke buiken en zure bommen RIJDAG 30 DECEMBER 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Dagelijks 80 brieven voor Bernhard r|i^iTRECHT» In het Academisch Ziekenhuis (AZU) in Utrecht komt [11 |lke dag een stapel van zo'n tachtig beterschapskaartjes, brieven >n pakjes binnen voor de zieke prins Bernhard. Sinds de opna- rne van de prins op 26 november voor een darmoperatie, kreeg Je postkamer van het AZU enkele duizenden poststukken te herwerken. De post wordt vanuit het ziekenhuis naar Paleis Joestdijk overgebracht. Prins Bernhard krijgt de stukken niet zelf 'wjmder 0gerii maar hij wordt wel op de hoogte gehouden van de lendingen. Door de grote hoeveelheden is het volgens de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) niet mogelijk alle brieven persoonlijk !e beantwoorden. Volgens de RVD is de prins nog steeds herstel- lende van een zogeheten shocklong. De huidige situatie kan nog |nige weken aanhouden. ;e be £i° Glascherfjes in potten spinazie r pen haag De Vendex-dochters Dagmarkt, Edah, Konmar en uweTorro roepen vandaag in advertenties in dagbladen de klanten Dp spinazie met daarin mogelijk glasscherfjes terug te brengen, ug Het gaat om Spinazie Gesneden merk Campagne (370 en 720 elo-mD en Spinazie Gesneden Edah Winkelmerk (370 en 720 ml). In jna enkele van deze potjes zijn glasscherven ter grootte van zand- at jekorrels aangetroffen, die overigens niet schadelijk zijn voor de t niegezondheid. Leverancier La Corbeille in België onderzoekt hoe im de scherven in de potjes zijn terechtgekomen, tit- |gf AH: Geen ontduiking embargo Servië pen haag De supermarktketen Albert Heijn is door de verkoop ie van rode wijn mogelijk betrokken bij ontduiking van het VN- estejjmbargo tegen Servië. De wijn, die oorspronkelijk uit het door ei"fcervië bezette Kosovo kwam, komt nu uit Spanje. Daarbij is de merknaam iets gewijzigd. Fles en etiket bleven echter hetzelfde. 3e De Keuringsdienst van Waren is een onderzoek begonnen naar D°k ,je herkomst. Een woordvoerder van AH geeft toe dat er een be drieglijke gelijkenis is tussen de wijn uit Kosovo en die uit Span- en je. Hij verzekert echter dat het bedrijf zich houdt aan het VN- 'f embargo, dat in mei 1992 werd ingesteld. AH koopt de wijn van ~J} een Duits bedrijf, dat zegt het etiket vrijwel onveranderd te heb- ben gehouden omdat de Servische wijn de bestverkopende wijn van de Firma was. n [8" Kok en Van Mierlo naar Clinton Ï1U- e. pen haag Premier Kok en minister Van Mierlo van buitenlandse het zaken brengen dinsdag 28 februari een bezoek aan president out Clinton van de Verenigde Staten. Clinton heeft de minister-pre- jsident uitgenodigd. Volgens de RVD zullen Kok en Van Mierlo t_ met de Amerikaanse president van gedachten wisselen over vei- aut-Pigheidsvraagstukken, economische onderwerpen en over ande- re thema's van wederzijds belang. ie ^Nieuwe lichting Dutchbat naar Bosnië ian den haag De Nederlandse VN-militairen die momenteel in het imi-oosten van Bosnië-Hercegowina zijn gestationeerd, keren vol- di- gende maand terug naar huis. I Iet Dutchbat wordt in etappes kels,afgelost door het 13e infanteriebataljon luchtmobiel uit Assen. e- De nieuwe Dutchbat-militairen nemen de taken over van hun het collega's uit Schaarsbergen, die de afgelopen zes maanden in ;ri- het gebied hebben geopereerd. Het Dutchbat in Oost-Bosnië be- istaat uit ongeveer 750 luchtmobiele infanteristen en een onder in steunende eenheid, het zogenaamde Support Command. Het in- overgrote deel van het infanteriebataljon is actief in de beleger- VVede moslim-enclave Srebrenica. ioet "we Haven Rotterdam beleeft topjaar [Rotterdam Met 294 miljoen ton lading is 1994 het beste jaar IsiWds 1979 gevvordén. Er werd ruim vier procent meer lading jaan-^n afgevoerd clan vongj^at (2§2.2.miljoen ton). Er was een (sterke groei in de overslag van ertsen en schroot (plus'14,'8 pro- jcent) en van containers (plus 9,5), zo heeft havenwethouder iria rm'1 V3nmorgen bekendgemaakt. Daarbij merkte hij op dat op "velerlei terrein zal moeten worden geïnvesteerd om de positie n lvan wereldhaven nummer-één vast te kunnen houden. Dat p geldt voor niet alleen voor de Betuwelijn, maar ook voor contai- "dt Vragen over soepel dronkemansbeleid ;r- Amsterdam Het CDA vyjl van de ministers Sorgdrager van justi- r- tie en Jorritsma van verkeer en waterstaat opheldering over het be- vervolgingsbeleid van automobilisten die in Amsterdam dron- is |ken achter het stuur zitten. Het CDA wijst erop dat juist tijdens dek1 de feestdagen en jaarwisseling meer mensen met alcohol op het achter het stuur gaan zitten. Omdat de rechters de toevloed van ige-i dronken rijders niet kunnen verwerken, heeft justitie besloten om de grens waarbij mensen voor de rechter moeten komen op te trekken van 1,3 promille naar 2,1 promille. Dat staat gelijk aan het drinken van twintig glazen bier. Vrachtvaarder verliest vinylchloride umuiden Het Duitse vrachtschip Rolf Buck heeft gisteren op ruim honderd kilometer uit de kust van Zandvoort circa dertig vaten met het gevaarlijke vinylchloride verloren. Rijkswaterstaat heeft besloten de lading niet te bergen, mede omdat de lading in Britse territoriale wateren ligt. Wel zal het Kustwachtcentrum in IJmuiden de visserij waarschuwen. Vinylcholride is explosief en vormt bij contact met water levensgevaarlijk zwavel- en zout zuur. De stof kan ook een sterk bijtende zoutzuurnevel vormen die ogen, keel en longen kan beschadigen. Rijkswaterstaat acht de lading overigens niet schadelijk voor het zeemilieu. MAASTRICHT ANP Mevrouw Sour uit Borgharen waagt er een paraplu aan als ze gaat kijken naar de stand van de Maas. Vorig jaar was ze een van de slachtoffers van de overstroming en sindsdien vertrouwt ze de geruststellende informatie van Rijkswaterstaat niet meer. foto anp Limburg kan opgelucht étdem halen. Het water in de zijrivie ren van de Maas in België en Zuid-Limburg was gistermiddag weer aan het zakken. Daarmee is het gevaar voor een nieuwe overstroming vrijwel geweken. Vanmorgen steeg het peil weer een paar centimeter, maar na een paar uur was het alweer ge daald. Voor de komende dagen wordt niet zoveel regen ver wacht dat de stand van de Maas boven de kritische grens van 45 meter boven NAP komt. De regionale brandweer in Nijmegen heeft gisteren de ge meenten Mook en Gennep ge waarschuwd voor wateroverlast, die over twee tot.drie dagen kan ontstaan. Voor een ramp hoe ven ook deze bewoners niet te vrezen. Beide gemeenten zullen de komende dagen technische maatregelen nemen om over last zoveel mogelijk te voorko men. Zo zullen ze waterschui- ven en rioleringen sluiten. De circa dertig bewoners van het Valkenburgse dorp Schin op Geul, die dreigden overlast te ondervinden van de buiten haar oevers getreden Geul, zijn daar- Brute dubbele moord opgelost na zeven jaar DEN BOSCH «ANP Alle vier de verdachten van een roofmoord uit 1988 op twee broers uit het Brabantse Nistel- rode hebben hun betrokken heid bij de moord bekend. De vier werden in november aan gehouden nadat een van hen tegenover de politie een beken tenis had afgelegd. De moord vond plaats in de nacht van 22 op 23 januari 1988. Een 54-jarige man en zijn drie jaar oudere broer werden in hun woning doodgeschoten. Eerder die avond had het twee tal in Nistelrode een café be zocht. De vier verdachten, allen in de twintig, hebben verklaard enige tijd voor de moord bij el kaar te'zijn geweest. Toen een van hen opmerkte dat hij geld nodig had, zei een ander: ,,Ga maar naar de broers, daar is geld". Drie van de vier verdachten zijn vervolgens in de bewuste naar het huis gegaan. Daar von den ze geen geld, maar wel een kluis. Omdat de kluis op slot zat, hebben ze ruim een uur op de broers gewacht. Onder be dreiging van een geweer heb ben de broers de kluis openge maakt, waarna ze werden vast gebonden. Volgens officier van justitie Bender zijn de broers daarna 'geëxecuteerd'. Ze wer den door het hoofd geschoten. Van den Nieuwenhuyzen krijgt via omweg toch nog Deutsche Waggonbau Topman Joep van den Nieuwenhuyzen van de Bege mann Groep lijkt er op de valreep in te slagen om de cij fers van zijn concern nog voor het einde van het jaar ste vig op te poetsen. Gisteren verkocht hij de terreinen van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, vandaag doet hij Holec Hoogspanning in Amersfoort van de hand. Bovendien zou hij het alsnog te zeggen krijgen in Deut sche Waggonbau, de treinenfabriek in het voormalige DETR-gebied. DEN HAAG GPD De transactie in Rotterdam le vert Begemann rond de 70 mil joen op. Aan Holec Amersfoort zal het concern naar verwach ting ruim 100 miljoen overhou den. Daardoor verbetert de fi nanciële positie van de Bege mann Groep met meer dan 170 miljoen. De deplorabele toe stand waarin het concern dit jaar allengs was geraakt, leidde op de Amsterdamse effecten beurs tot dramatische tuimelin gen van de aandelen. Bege mann. Aan het eind van de middag zou Van den Nieuwenhuyzen vandaag bekend maken aan wie Holec Hoogspanning wordt overgedaan. Er waren twee kan didaten: het Oostenrijkse Elin en het Italiaanse Ansaldo. Het management van het Amers- foortse bedrijf gaf de voorkeur aan de Oostenrijkers. Door een dubbele transactie zou Van den Nieuwenhuyzen zich inmiddels alsnog van de zeggenschap in Deutsche Wag gonbau hebben verzekerd. Vol gens Het Financieele Dagblad heeft hij Holec Ridderkerk (ge specialiseerd in elektrische uit rusting van treinstellen) overge daan aan het Amerikaanse Ad vent International. De Amerika nen zijn sinds kort eigenaar van Deutsche Waggonbau. In ruil daarvoor zou Begemann een belang van 38 procent krijgen in Advent en het beheer over Deutsche Waggonbau en Holec Ridderkerk. De twee bedrijven zijn toonaangevend op hun ge bied. Ze kunnen samen com plete treinen gaan bouwen en zo een geduchte concurrent van gevestigde treinbouwers wor den. Van den Nieuwenhuyzen heeft besprekingen over RDM, Holec en Waggonbau persoon lijk gevoerd ondanks een eerder besluit terug te treden zo lang een tegen hem lopend proces wegens handel in aandelen met voorkennis niet is afgerond. Het gerechtshof in Amsterdam ver oordeelde hem onlangs tot 6 maanden cel, waarvan 3 voor waardelijk. De zaak ligt inmid- dëls bij de Hoge Raad. Het proces tegen Van den Nieuwenhuyzen was voor de Treuhandanstalt, dat bedrijven uit de voormalige DDR ver koopt, reden om de onderhan delingen met Begemann over Waggonbau te beëindigen. Ze wilde alleen met Van den Nieu wenhuyzen onderhandelen maar achtte hem als gevolg van de veroordeling niet langer de juiste gesprekspartner. Begemann heeft de werkne mers van de RDM voor de ko mende twee jaar zekerheid op werk gegeven. Ook deed Van den Nieuwenhuyzen de toezeg ging dat de extra opbrengsten uit de grondtransactie met de Spijkenisser zakenman Peet Ba- ris worden gebruikt om eventu ele tekorten van de RDM af te dekken. De vakbonden, eerst nog faliekant tegen de transac tie met Baris, zijn daarop 180 graden gedraaid. Ook het Ge meentelijke Havenbedrijf, dat aanvankelijk de grond zou ko- pen, spreekt van een gunstige ontwikkeling. Voor Holec bete kent de verkoop van de Amers- foortse poot dat dit concern uit elkaar wordt gehaald. Holec Systemen en Componenten (HSC) in Hengelo zal er overi gens niet slechter van worden, omdat een deel van de op brengst naar Hengelo gaat. Daar zullen de komende twee jaar dan ook geen gedwongen ontslagen vallen. De koper van Holec Amersfoort moet volgens bonden en ondernemingsraad een werkgelegenheidsgarantie geven voor ten minste vijf jaar voor de 125 medewerkers van Holec Hoogspanning. voor bespaard gebleven. In België zijn bij de monding van de Lesse en bij enkele zijri viertjes van de Semois in de Ar dennen wat problemen. De si tuatie is op de meeste plaatsen stabiel en her en der zakt het waterpeil al, meldde gisteren het crisiscentrum van de rege ring. Het Belgische crisisteam gal woensdag een voor-alarm in de provincies Brabant, Luik en Luxemburg. Verscheidene rivie ren, onder meer bij Bouillon en Vielsalm, waren daar door de aanhoudende regen buiten hun oevers getreden. Kelders, enkele wegen, weilanden en een kam peerterrein zijn inmiddels on dergelopen, maar van evacua ties is geen sprake. Sinds de overstromingen van vorig jaar, die miljoenen schade aanricht ten, blijken oeverbewoners zelf maatregelen te hebben geno men. Velen hebben pompen ge ïnstalleerd om het water uit kel ders te kunnen verwijderen. In hoeverre de overstromin gen in Duitsland gevolgen zul len hebben voor het stroomge bied van Waal en Rijn, kon Rijkswaterstaat gisteren nog niet voorspellen. Illegaal kan na zes jaar legaal worden DEN HAAG GPD Illegale vreemdelingen die min stens zes jaar in Nederland ver blijven, worden voortaan legaal. Voorwaarde is wel dat zij een ei gen inkomen hebben uit legale arbeid of een uitkering ontvan gen. zo heeft staatssecretaris Schmitz van justitie besloten. Illegalen kunnen ook nu al gelegaliseerd worden. Dat ge beurt echter slechts mondjes maat en op grond van de mate van 'zieligheid' van de illegaal. De Raad van State vindt deze gang van zaken te veel zwemen naar willekeur en heeft de staatssecretaris daarom ge vraagd om duidelijke criteria voor legalisering van illegalen. In de regeling die overmorgen van kracht wordt, wordt uit drukkelijk bepaald dat het moet gaan om 'witte illegalen': vreemdelingen die wel een nor male baan hebben (en dus ge woon belasting en premies be talen) of een uitkering intvan- gen. Ze mogen niet eerder het land zijn uitgezet, nooit valse informatie over zichzelf hebben doorgegeven aan overheidsin stanties en mogen geen crimi neel verleden hebben. Hoeveel illegalen van de maatregel kun nen profiteren, is onbekend. Met ingang van 1 januari 1995 verandert NS de reisregels. Verderop in deze krant leest u er meer over. Per 1 januari 1995 betaalt ieder een die voor een auto in Nederland voor de eerste keer een kenteken bewijs aanvraagt een verwijderings bijdrage van f 250,-. De verwijderings bijdrage is een heffing om autowrak ken te recyclen. Dagelijks worden er in Nederland meer dan 1000 auto's afgedankt. De autobranche heeft op verzoek van het Ministerie van VROM een systeem opgezet waarmee de materialen van autowrakken voor 86% kunnen worden gerecycled. Dat betekent ruim 50 miljoen kilo minder 'afval' per jaar. Op deze manier gaat u zo zorgvuldig mogelijk om met het milieu. Oók als u een nieuwe auto koopt. Wettelijk geregeld. De verwijderingsbijdrage is ge regeld in de Wet milieubeheer en wordt algemeen verbindend verklaard door het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer. De verplich ting tot afdracht van de verwijde ringsbijdrage ontstaat bij de eerste tenaamstelling van een kenteken van een auto met vier of meer wielen, waarvan het ledig gewicht vermeer derd met het laadyermogen, niet meer bedraagt dan 3500 kg. Wettelijk is geregeld dat een kenteken pas wordt verstrekt nadat de verwij deringsbijdrage is betaald. BOVAG, FOCWA, RAI, STI8A, SVN. Auto Recycling Nederland BV Postbus 74710, 1070 BS Amsterdam. den haag gpd De meeste banken willen een vierdaagse werkweek invoeren voor het lager administratief personeel. Op die manier den ken de werkgevers in het bank bedrijf de afbraak van werkgele genheid op de lagere niveaus af te remmen, zo blijkt uit een on derzoek van de Werkgeversver eniging voor het Bankbedrijf (WGVB) onder de leden. Van een vierdaagse werkweek voor alle medewerkers in com binatie met langere openingstij den willen de banken niets we ten. Daar dringen de vakbon den al geruime tijd op aan. Maar sinds de invoering van de geldautomaat is de animo bij banken om de balie 's avonds en op zaterdag te openen er be paald niet groter op geworden, aldus een woordvoerder van de banken. Wel willeb de banken hun commerciële medewerkers die bijvoorbeeld hypotheek- en be leggingsadviezen geven, flexibe ler inzetten. Deze, veelal hoog opgeleide, medewerkers moe ten 's avonds tot tien uur en za terdag inzetbaar zijn. Dat geldt ook voor internationaal opere rende werknemers. Een vier daagse werkweek voor deze ca tegorieën werknemers is voor de banken ondenkbaar, omdat dit personeel schaars is. Voor het overige personeel overwegen de banken een be perkt oprekken van de werktij den tot 19.00 uur 's avonds en een beperkte inzetbaarheid op zaterdag. Of dit betekent dat sommige banken op zaterdag en/of 's avonds opengaan, is onduidelijk. Het motto van de banken is dat er geen 'bankbre- de' afspraken gemaakt worden, want de verruiming van de werktijden moeten per bank en per categorie werknemers kun nen verschillen. Uit het onderzoek blijkt dat het verlies aan werkgelegenheid in het bankwezen nog jaren door zal gaan. Vooral het lagere personeel wordt daarvan de du pe. Voor werknemers op HBO- en WO-niveau verwachten de banken wel een groei van het aantal banen. Maar per saldo daalt hèt aantal banen. Medio januari onderhandelen de werkgevers in het bankbe drijf met de vakbonden verder over de cao. De vierdaagse werkweek is in die gesprekken een heet hangijzer. In ruil voor die vierdaagse zien de bonden - ondanks de winsten in het bankwezen - voor vier jaar af van loonsverhogingen. zwolle „Al die dikke buiken! Prachtig", zegt iemand. Inder daad: het wemelde gisteren van de hoogzwangere vrouwen. Zo'n 250 zwangere dames hebben ge hoor gegeven aan de uitnodiging om de komedie J unior gratis te bekijken in de Zwolse bioscoop De Nieuwe Buitensociëteit. Jane Lasonder-Jenkins is een van hen. Ze kan elk moment bevallen, al thans dat zegt haar gevoel. „En mijn intuïtie laat me nooit in de steek", vertelt de 29-jarige Engel se met een gulle lach, terwijl ze zich in de pauze te goed doet aan zwangerschapshapjes, zoals zure bommen, drop, haring, gebak en niet te vergeten oliebollen en ap pelflappen. Stralen doet ook Dia na Korving-Hoff uit Veenendaal. Haar zus uit Zeist fungeert als chauffeur. „Zo'n kans laat ik niet voorbij gaan. Het gaat me niet om die film en die gratis hapjes, maar vooral om soortgenoten te ont moeten." De film zelf doet er eigenlijk niet toe. In Junior speelt de breed geschouderde Arnold Schwarze negger een introverte geleerde die samen met collega Danny de Vito een vruchtbaarheidsonderzoek doet. Het gevolg is dat Schwarze negger daadwerkelijk met een dikke buik rondloopt. Jordi Wientjes van de Buitenso ciëteit geeft eerlijk toe dat het the ma van de film zwangerschap een mooie aanleiding is voor de stunt. Enkele weken geleden ontstond het idee. Wientjes is zeer tevreden over het resultaat. Hij verheelt niet dat z'n doel is be reikt: ruim aandacht voor Zwolle in het algemeen en de Nieuwe Buitensociëteit in het bijzonder. foto anp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3