Kruisfinale glipt Oranje door de vingers Dagen Romario bij Barcelona geteld SSSffSLt Sport Roda JC krijgt alle ruimte om nieuwe shirtsponsor te strikken Raboen overrompelt DIO met plotseling vertrek VRIJDAG 30 DECEMBER 1994 19 Schakers moeten wachten op slotronde Groningen De strijd om de hoofdprijs van het internationale schaaktoernooi van Groningen wordt pas in de laatste ronde be slist. De verrassende lijstaanvoerder Almasi uit Hongarije speel de gisteren op risicoloze wijze remise tegen de Rus Tiviakov. De Duitser Joesoepov won van Azmaiparasjvili en naderde de leider tot een half punt. Vandaag neemt Almasi het op tegen Sokolov en moet Joesoepov winnen van Georgiev. Sokolov kreeg van Van der Wiel het volle punt min of meer cadeau. De Leidenaar maakte in vliegende tijdnood een fout en ging door zijn vlag heen. Groenendaal keizer van de kleine cross 'Sheerenberg» Richard Groenendaal lijkt dit seizoen alleen 'klei ne' wedstrijden te kunnen winnen. De veldrijder uit Sint Mi chielsgestel zette gisteren bij een internationaal evenement in het Achterhoekse plaatsje 's Heerenberg iedereen op achter stand. De Tsjech Radomir Simunek finishte op 40 seconden als tweede. Na de zege van maandag in Soestduinen was de zege in 's Heerenberg Groenendaals tweede binnen een week. De be langrijkste wedstrijden van de afgelopen week, de Super Presti- ge-cross in Diegem en de omloop in Loenhout, won hij echter niet. Telkens eindigde de 23-jarige nationaal kampioen op de tweede plaats. Maar in 's Heerenberg was hij ongenaakbaar. Halverwege de wedstrijd kwam hij aan kop en hij stond die posi tie niet meer af. Herstel Jan Wouters vordert eindhoven» Jan Wouters mag weer voorzichtig beginnen met de looptraining. Dat heeft de oud-international van PSV van de art sen, die zijn knieblessure behandelen, te horen gekregen. De 34- jarige Wouters werd enige weken geleden operatief geholpen aan een gat in het kraakbeen van zijn knie. Inmiddels is gecon stateerd dat er tijdens het genezingsproces nieuw kraakbeen wordt gevormd, wat als een positieve ontwikkeling wordt gezien. Voorlopig mag Wouters aangepast trainen. Het is de bedóeling dat hij op 2 januari ook de groepstraining hervat. NeVoBo stemt volleybalsters tevreden den haag Het bestuur van de Nederlandse Volleybal Bond (Ne VoBo) heeft een boycot van de nationale vrouwenploeg voorlo pig afgewend. De speelsters dreigden met opstappen nadat de NeVoBo Toon Gerbrands voorlopig tot 1 april van het volgend jaar had aangesteld als opvolger van Bert Goedkoop. In een ge sprek op het bondsbureau werden de speelsters gisteravond te vreden gesteld. Zodra Goedkoop op 24 januari terug is van een reis door Afrika, krijgt hij een uitnodiging om met het bestuur te praten over een nieuwe verbintenis die meteen moet ingaan. Van Hal favoriet voor nationale titel leiden Peter van Hal is de te kloppen man bij de Nederlandse kampioenschappen schansspringen. De 22-jarige Leidenaar on derbreekt van 3 tot en met 6 januari zijn internationale activitei ten als voorspringer in het Vier Schansen Toernooi (Oberstdorf, Garmisch Partenkirchen en Willingen) om een gooi te doen naar de nationale titel. Junior Richard Jansen is volgepde week in het Duitse Oberwiesenthal de grootste concurrent van Van Hal. Bei den sprongen tijdens een trainingsstage in het Noorse Lilleham- mer ruim 80 meter van de olympische K90-schans. F-jeugd Feyenoord wint in Sassenheim sassenheim Feyenoord mag zich voor de tweede achtereenvol gende keer winnaar noemen van het Gerrit van Harskamp- jeugdtoernooi. De F-jeugd van Sparta kwam gisteren in de Sas- senheimse sporthal Wasbeek door een beter doelsaldo op de ^tweede plaats terecht. Het organiserende Ter Leede bleef op de derde plaats steken. Domper was de afwezigheid van ADO. De ingevallen F2 vaiïTër Leede eindigde op de laatste plaats. Het Daan Gijzenij-toernooi van Leidsche Boys kreeg in het F-team van UVS een nieuwe winnaar. In de Vijf Meihal kwam de vorige winnaar ASC niet verder dan de tweede plaats. Derde werd Leidsche Boys. Op de vierde en vijfde plaats eindigden respec tievelijk Valken '68 en Leiden. Leo Holl verlengt contract met RCL leiderdorp Leo Holl blijft ook in het seizoen 1995/96 werkzaam bij RCL. De Leiderdorpse oefgnmeester verlengde zijn contract bij de zaterdagvierdeklasser uit zijn woonplaats met één jaar. CHEF WILLEM SPIERDIJK, 0^1 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071-356463 kerkrade gpd Roda JC presenteert na de jaarwisse ling een nieuwe hoofdsponsor. Dat is het gevolg van langdurig overleg tussen het Roda-bestuur en de huidige spon sors Winters Advocaten en American Legends. Beide partijen hebben beslo ten om per 1 januari 1995 het sponsor contract te beëindigen. Niets staat de Kerkraadse eredivisionist dus meer in de weg om een contract met een nieu we sponsor af te ronden. In de voorbije weken dienden zich enkele kandidaat-shirtsponsors aan, maar de Roda-leiding was gehouden aan afspraken met textielbedrijf Ameri can Legends en Winters Advocaten. American Legends BV kon evenwel niet langer voldoen aan de betalings verplichtingen, nadat Levi's het in op spraak geraakte textielbedrijf zijn licen tie had ontnomen. Het bedrijf in kin derkleding leverde met 3,5 ton het leeuwedeel van de in het contract vast gelegde verplichting. Dat was opmer kelijk, omdat de naam van het bedrijf slechts afgedrukt was op de spelers broekjes. Winters Advocaten betaalde voor de opzichtige reclame op de Roda-tenues slechts een ton per seizoen. Omdat het shirtsponsorscontract van Winters Ad vocaten was gekoppeld aan de over eenkomst met American Legends, moest die geldschieter uiteindelijk voortijdig uit de verbintenis stappen. Deze was in februari nog aangegaan voor de duur van ruim twee jaar. Roda JC, door het sportieve succes van afge lopen maanden nadrukkelijk in het nieuws, werd geconfronteerd met een groeiende belangstelling bij shirtspon soren. Het ziet er naar uit dat de club in de uitwedstrijd bij Feyenoord, 8 ja nuari, reeds het nieuwe tenue zal dra gen. Winters Advocaten laat nadrukkelijk weten .dat de beslissing om het con tract met Roda JC te beëindigen niets te maken heeft met de recente com motie rond mr. Winters. Deze is de af gelopen weken vaak genoemd in affai res rond de faillissementen van het aannemingsbedrijf Jan Diederen uit Geleen en het Heerlense kledingbedrijf BC Venture. Het Interregionaal Re chercheteam Zuid-Nederland onder zoekt onder meer deze faillissementen en bekijkt daarbij tevens of er crimine le gelden zijn witgewassen. Ook de rol die Winters mogelijk daarbij gespeeld kan hebben, wordt nadrukkelijk onder zocht. Goba houdt stand in Haarlem Basketball Week Het Nederlands team is er niet in geslaagd om de kruisfinales te halen tijdens de dertiende Haarlem Bas ketball Week. Oranje ging in de laatste groepswed strijd tegen Hapoel Galil Elyon met 64-67 onderuit. De Israëliërs spelen nu in de halve eindstrijd tegen Goba, dat ondanks de ne derlaag tegen Australië in de verlenging (101-105) groepswinnaar werd. haarlem anp In tegenstelling tot de wedstrijd tegen Zagreb had Nederland 'het' gisteren niet. Het Oranje team oogde vermoeid en slaag de er niet in om de tegenstan der Elyon onder druk te zetten. Het begin was beduidend min der scherp dan tegen de Kroati sche ploeg. „Het is geen excuus, maar het was wel de vierde wedstrijd voor ons op rij. Dat is veel voor een jong team", zei bondscoach Toon van Helfte ren. Daarnaast zat de motor van de Nederlandse ploeg, Cees van Rootselaar, niet goed in de wed strijd. Na vijf minuten scoorde de guard pas zijn eerste drie punter, daarvoor ging alles mis. Ondanks dat had Nederland in de gehele eerste helft een mi nieme voorsprong op Hapoel, dat absoluut niet kon impone ren. Over en weer werden kan sen gemist. Bij rust was het 40- 37 in het voordeel van Oranje. „In de eerste twintig minuten hadden we veertien tot zestien punten voor moeten komen. Daar lieten we het liggen", al dus Van Helfteren. „Verdedi gend stak het team goed in el kaar, maar aanvallend gingen we de boot in. Erwin Hageman, die met twintig punten tot 'man of the match' werd uitgeroepen, werd goed onder het bord ge bruikt, maar ej waren te weinig goede schoten van buitenaf. Daardoor konden we niet weg lopen van Elyon." Oranje probeerde in de twee de helft buiteiï de cirkel te ver dedigen, maar in de laatste tien minuten van de wedstrijd maakte vooral Darren Daye de punten voor Elyon. De ex-NBA prof, die eerder uitkwam voor Washington en Bdston, besliste de wedstrijd door zeventien se conden voor het einde van de wedstrijd een persoonlijke fout uit te lokken. Jeroen van Veen trapte met open ogen in de val, waardoor Daye twee vrije worpen mocht nemen. De 2800 toeschouwers probeerden Daye op de vrije- worplijn luidkeels schreeuwend van de wijs.te brengen, maar dat mocht niet baten. Daye scoorde twee keer, waardoor Elyon twee punten voor kwam: 63-65. Uiteindelijk bepaalde Daye te eindstand op 64-67, omdat het laatste driepunter schot van Van Rootselaar op de ring weer terug het veld in sprong. „Deze wedstrijd was bijna een kopie van de wedstrijd te gen Zagreb. De routine in de slotfase heeft de doorslag gege ven. Ik zeg het nog een keer: ik werk met de jongens die ik heb. Als Lieverst, Goedee, Van Poel geest, Te Velde, Derks en De Bruin er weer bij zijn, dan heb ben we meer mogelijkheden. Ik ga geen routiniers terug halen, zoals Marco de Waard." In 1983 werd Toon van Helf teren te oud bevonden door de toenmalige bondscoach Vladi mir Hager. Destijds vond Van Helfteren dat de beste spelers in Oranje moesten spelen. „Ik was toen 31 jaar en nu 43. Ik heb in middels veel bijgeleerd. Ik put uit de groep die ik heb, we moe ten de verjonging niet voor ons uitschuiven", zei Van Helfteren gedecideerd. Smulders voldoet op 1500 meter inzell anp/sip Cor-Jan Smulders is opgeno men in de Duitse schaatsploeg voor de wereldbekerwedstrijden van januari en februari. De 25- jarige Smulders start in Davos, Innsbruck en Inzeil op de 1500 meter. Enige jaren geleden besloot de Eindho venaar zijn schaatstoekomst te zoeken in Grefrath, Duitsland, nadat de Nederlandse schaatsbond niet Smulders maar Rintje Ritsma een plaats in de nationale se niorenkernploeg had gegeven. Vergeefs trachtte het vroegere jeugdtalent zich met een Duitse licentie te kwalificeren voor de Olympische Winterspelen van 1992 en 1994. Door zijn vierde plaats op de 1500 meter (2.00,62) tijdens de Duitse titelstrijd in Inzeil gleed Smulders in de wereldbeker- ploeg. In het klassement speel de Smulders geen rol van bete kenis. Hij werd vijftiende. Een val in de eerste ronde van de 5000 meter maakte hem al kansloos. Gunda Niemann heeft de laatste test voor de Europese schaatskampiöenschappen in Heerenveen (6-8 januari) met glans doorstaan. De 28-jarige Erfurtse won bij de Duitse titel strijd alle vier afstanden. Ze werd daarmee dus ook, einde lijk, eens nationaal allround kampioene van het verenigde Duitsland. Door onder meer pech was het daar nog niet van gekomen. Niemann haalde haar eerste titel bijna zonder tegenstand. Ze reed de 1500 meter op de slot dag in 2.03,98 en verbeterde, gadegeslagen door onder ande ren de Nederlandse selectie en Emese Hunyadi, het baanrecord op de 5000 meter tot 7.23,00. Niemann kwam uit op een to taal van 172.614, ruim zeven punten beter dan Claudia Pech- stein en de jarige titelverdedig ster Ulrike Adeberg (24). Bij de vrouwen rijden Adeberg, Pech- stein en uiteraard Niemann het EK. barcelona afp/sid/anp De supporters van Barcelona wachten in Spanje met span ning het vertrek van Romario af. Dat de Braziliaanse topscorer de landskampioen verlaat, staat volgens insiders vast. Het dag blad Sport meldde gisteren dat de spits kan kiezen uit aanbie dingen van Flamengo uit Brazi lië en Inter Milan uit Italië. Aan beide transfers kleven echter 'mitsen en maren', want Flamengo kan waarschijnlijk de transfersom van twintig miljoen gulden niet betalen. Bij Inter moet eerst voorzitter Pellegrini vertrekken. Diens mogelijke op volger Moratti zou Romario dol graag willen aantrekken. Als welkomstpresentje aan de club. Mocht de Braziliaan niet haal baar zijn, dan wil Moratti diens ploeggenoot Stoitsjkov kopen. In de verkoop van Romario zou Dennis Bergkamp een be-' langrijke rol kunnen vervullen. De Nederlander staat al een tijdje in de belangstelling bij Barcelona en kan in een ruil met Romario worden betrok ken. Verder wil Moratti volgens het dagblad Sport de trainer van Ajax, Louis van Gaal, aantrek ken als opvolger van Ottavio Bianchi. Huistra De Japanse competitie oefent op steeds meer Nederlandse voetballers grote aantrekkings kracht uit. N^ Gerald Vanen burg, André Paus en Hans Gill- haus speelt het komende sei zoen ook Pieter Huistra in het land van de rijzende zon. De linksbuiten van Glasgow Ran gers tekende gisteren een con tract voor twee jaar bij Sanfrec- ce Hiroshima, de club waar Wim Jansen trainer is. Met de transfer is ruim één miljoen gul den gemoeid. Huistra speelde 4,5 jaar in Schotland. In die periode be leefde de 27-jarige aanvaller hoogte- en dieptepunten. „Ik vind het jammer dat ik Glasgow Rangers verlaat, maar er zat niets anders op", aldus Huistra, die sinds dit seizoen per maand wordt betaald. „De club be schikt over te veel buitenlan ders. Behalve ik staan de Frans man Boli, de Rus Michailitsjen- kb, de Deen Brian Laudrup en de Engelsen Steven en Hateley onder contract. Hoewel ik de laatste twaalf wedstrijden in de basis heb gestaan, wilde ik graag vertrekken. Glasgow is een goede club voor me ge weest. We hebben veel prijzen gewonnen, ik zal met plezier aan mijn tijd in Schotland te rugdenken." De ex-speler van Veendam, FC Groningen en FC Twente heeft tijd genoeg zijn trouwe fans op Hampden Park vaarwel te zeggen. Tot 20 januari komt hij nog uit voor de Rangers, daarna verkast de voormalige international naar Japan, waar op 18 maart de competitie be gint. leiderdorp» just blom basketbalmedewerker De overwinning in het interna tionale meisjes junioren toer nooi in Leiderdorp is een prooi geworden voor het Slowaaks nationaal team tot en met zes tien jaar. Onverwacht was de winst in de finale tegen het Ne derlandse juniorenteam niet. Het gehele toernooi hadden de meisjes uit het voormalig Oost blok al het meeste indruk ge maakt. In de slotwedstrijd moesten zij gisteren deson danks hard knokken voor de ti tel: slechts drie punten (62-59) scheidden de beide teams uit eindelijk. Lange tijd leek de Slowaakse ploeg op de vierde ruime over winning op rij af te gaan. Van 21-17 zes minuten voor de pau ze liepen ze naar 33-19 bij rust en leek het Nederlands team verpletterd te worden. Onder aanvoering van Cynthia Bijl (20 pnt.) vochten de oranjehemden foto archief zich terug. Slowakije bleek ech ter voldoende afstand te heb ben genomen en kwam niet meer in gevaar. De organiserende vereniging Leiderdorp kwam op de vierde plaats terecht. De ploeg van Jo ris Zandbergen speelde met uit zondering van de wedstrijd om de derde plaats een goed toer nooi". In de halve finale kwamen de Leiderdorpse meisjes net te kort om hel Nederlands team van een finaleplaats af te hou den. In de kleine finale tegen ti telverdediger BC Ekeren, waar in de poulewedstrijd nog van gewonnen werd, was het heilige vuur gedoofd: 44-69. Ook in deze wedstrijd bleek de Belgische center Annick van Haele nauwelijks af te stoppen. Zij mocht bij de prijsuitreiking dan oojc de prijs voor de meest waardevolle speelster afhalen. In de strijd om de vijfde en zes de plaats liet het Franse Selec tion de l'Essone weinig heel van de Engelse Sheffield Hatters (73-31), die duidelijk te kort schoten op dit niveau. haarlem gus van oosten Melbi Raboen, 'kampioenenmaker' en tevens 'problemenkweker'. archieffoto loek zuyderduin Melbi Raboen heeft zich weer eens van zijn onnavolgbare kant laten zien. Met één van zijn schijnbewegingen, die zijn loopbaan als voetbaltrainer kenmerken, luidde de Hagenaar vorige week het ein de van zijn dienstverband met voetbal vereniging DIO in. De Haarlemse zon dag-vierdeklasser moet de komende week op zoek na^r een nieuwe trainer. Want Raboen gaat per 1 januari aan de slag bij hoofdklasser Tonegido uit Voor burg. Hoewel de geruchtenstroom al enkele dagen eerder op gang was gekomen, werd men in Haarlem min of meer over rompeld door het telefoontje uit Den Haag. Raboen vroeg om ontbinding van zijn contract en beriep zich op een ont snappingsclausule. De clausule die de weg zou effenen voor een tussentijds vertrek bij DIO bleek echter niet te be staan. De,clubs DIO en Tonegido voer den vervolgens overleg om het gerezen probleem op te lossen. Volgens het bestuur van Tonegido, dat een opvolger zocht voor de vertrokken trainer Frank Franken en eerder al Wim van Zwam (ex-ARC) FC Lisse-trainer Mark Wotte polste, is de zaak beklonken. De club uit Voorburg heeft Raboen voor een half jaar gecontracteerd en stelt, door middel van gespreide betalingen, DIO schadeloos. Martin van der Weide, bestuurslid van DIO, houdt er een ietwat afwijkende mening op na. „We zijn tot een mondeling akkoord gekomen. Maar die is pas definitief als alles op papier staat en de kwestie met Raboen naar be horen is afgewikkeld. Zijn vertrek is nog niet officieel", aldus Van der Weide. „Voor ons is het een uiterst vervelende zaak", vervolgt Van der Weide. „Iedereen praat over Tonegido en Raboen, maar vergeet dat er ook nog een derde partij is." DIO beraadt zich in alle rust op de opvolging van Raboen, die overigens zelf de suggestie deed om speler Ted Ver- donkschot (hij heeft de benodigde pa pieren) als trainer aan te stellen. Raboen kwam afgelopen zomer voor DIO als geroepen. De traider, die net had besloten een 'rustjaar' in te gelasten na 22 jaar als voetbaltrainer werkzaam te zijn geweest, ging in op de 'noodkreet' uit Haarlem en besloot DIO de helpende hand toe te steken. De afgelopen maan den ging het DIO sportief voor de wind, getuige de eerste plaats in de competitie en het feit dat de club nog actief is in het dist'rictsbekertoernooi. Tien dagen geleden leek er nog geen vuiltje aan de lucht. Raboen verklaarde, nadat Tonegido belangstelling had ge toond, dat hij het contract (tot juni 1995) met DIO zou uitdienen. Elftalleider Leo van Norde („Raboen is een voetbaldier") zoekt nog steeds naar een verklaring voor het abrupte vertrek van de veelge prezen Raboen. „Ik zit op een telefoontje van hem te wachten. We hebben in goe de harmonie samengewerkt. Ik begrijp er niets van. Vorige week dinsdag hebben we na de laatste training voor de winter stop nog bepaalde zaken doorgenomen. Op nieuwjaarsdag zou Raboen er weer zijn." De eigenzinnige Raboen gaat echter zijn eigen weg, zoals hij dat altijd heeft gedaan. De trainer die in de loop der ja ren de bijnaam 'kampioenenmaker' ver wierf, laat zich niet eenvoudig doorgron den. Hij werkte bij diverse amateurclubs van naam (ADO, UVS, Quick Boys en Holland) en vierde vele kampioenschap pen. Maar bijna overal waar Raboen kwam, deed hij ook veel.stof opwaaien. Zo keerde de Hagenaar Quick Boys dé rug toe nadat hij door het bestuur op het matje was geroepen wegens enkele ge voelige uitspraken in een landelijk och tendblad. In zijn Tlolland-periode boy cotte Raboen de media. Zijn vertrek bij vierdeklasser DIO is slechts een afron ding van een hoofdstuk in het voetballe ven van Melbi Raboen. Het nieuwe hoofdstuk heet Tonegido.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19