Scholieren kicken vooral op individuele hoogstandjes Henrik Larsson de ideale voetbalzoon van Ove Kindvall Sport VRIJDAG 30 DECEMBER 1994 Wat is er mis met de topsport in Nederland? Van alles volgens de critici. De wielrenners zijn al jaren niet vooruit te branden, de atleten struikelden dit seizoen bij de EK reeds over de eerste of tweede horde en de zwemmers waren al blij dat ze bij de mondiale titel strijd hun hoofd boven water konden houden. De 'positivo's' in sportland zullen het niet tegenspre ken, maar dat is volgens hen nog geen reden om de treurmars te blazen. Ze wijzen op de zilveren WK-plak ken van de volleyballers en de hockeyers, de successen van de roeiers en de opvallende verrichtingen van de judoka's. Aan het eind van een sportjaar, met positieve en ne gatieve uitschieters, brengt deze krant een serie over topsport in Nederland. In een zevental verhalen komen onderwerpen aan de orde als het 'Noorse model', spon soring, maatschappelijke begeleiding, de sportbeleving van de jeugd en het huishoudboekje van een topspor ter. In de zesde aflevering aandacht voor de topsporter van morgen, die moet voortkomen uit de 'Nintendo-ge- neratie. APELDOORN RONALD WOUDENBERG GPD-VERSLAGGEVER De scholier van de middelbare school loopt samen met zijn gymleraar op naar het sport veld, waar een uurtje sport op de agenda staat. 'Vandaag gaan we speerwerpen', meldt de gymnastiekleraar. De leerling haakt er opvallend fanatiek op in: 'Dat heb ik laatst ook nog ge daan'. De gymleraar kijkt hem verbaasd aan. De leerling antici peert razendsnel: 'Ja. op mijn computer. En ik haalde wel 68 meter'. De gymleraar is snel over de klap heen: 'Ik denk dat je dat vandaag niet haalt, jon gen'. De criticasters weten het ze ker. 'Het zijn allemaal verwen de, luie donders'. Toch moet uit de hedendaagse jeugd de top sportgeneratie van de toekomst worden geboetseerd en gede stilleerd. 'Dat wordt zoeken naar een speld in de hooiberg', stellen de zuurpruimen. Hoog tijd dus om een duik te nemen in het leven van de Nintendo- generatie, die zich verschuild tussen de oordoppen van de walkman. Een blik op de mid delbare school, op het basket balpleintje en bij de voetbalclub leert dat er overeenkomsten zijn in individualistisch gedrag, toe nemende intolerantie, afne mend fanatisme en gebrek aan verantwoordelijksbesef. De lichtpuntjes doven allengs. Sport is beweging en blijft continu in beweging. Sport is trendgevoelig. Regels worden aangepast, nieuwe spelvormen worden bedacht, nieuwe mate rialen zorgen voor nieuwe spor ten. Bij uitstek haakt de jeugd in op trends. Fietscross, windsur fen en snowboarden, het TOPSPORT IN NEDERLAND De hang naar indivi dualistische sporten is groot onder de hedendaagse jeugd. Zelf presteren, zelf tijd en plaats bepa len, slechts verant woording verschul digd zijn aan jezelf: dat past in deze tijd. Triathlon, aüetiek, avontuurlijke vecht sporten of de body- vormende fitness- training of aerobics scoren steeds hoger ten opzichte van de traditionele team sporten. Niet voor niets worden op teamsportgebied al lerlei varianten ver zonnen. Het floreren van pleintjesbasketbal (3 tegen 3), beach volleybal (2 tegen 2) en straatvoetbal (4 tegen 4) maakt duidelijk dat er met de nieuwe generatie wordt meegedacht. „Het wordt steeds moeilijker om tieners met elkaar te laten samenwerken", erkent een gymleraar van een middelbare school. „Bij brugklassers is meer dan de helft nog wel lid van een sportvereniging, maar dat aan tal blijkt in de examenklassen tot onder de twintig procent te - zijn gedaald. Het kost me steeds meer moeite om ze enthousiast te maken, om ze van de bank te krijgen. Het zijn de potentiële bankzitters. 'Laat ik maar niet opvallen', zie je veel leerlingen denken. 'Dan krijg ik ook geen problemen'." Het aantal afhakers bij de sportclubs is enorm. De aanwas van zogenaamde F-jes is nog normaal. De basis is breed, de leegloop is groot. Een jeugd voetbaltrainer: „De eerste schif ting wordt al gemaakt bij de overgang van basis- naar voort gezet onderwijs. Ouders zeggen dat de studie voortaan voorop moet staan. Of de jeugd gaat er een baantje bij doen, een kran tenwijk of vakkenvullen, vaak werk op zaterdag. Ze krijgen een vriendje of vriendinnetje en vinden uitgaan veel belangrijker dan sporten. Blijkbaar kunnen de sportclubs de jeugd van die leeftijd heel moeilijk binden." Jeugd wordt steeds vaker op gevoed vanuit gemakzucht. Ou ders willen geen gezeur aan hun kop, hebben weinig tijd voor opvoeding, maken gebruik van elektronische zoethoudertjes of sturen hun kinderen naar de sportclub. De voetbaltrainer krijgt ze op zijn boterham: „De jeugd hoeft zich eigenlijk ner gens meer zorgen om te maken. Ze kennen geen armoe, hebben niet hoeven ploeteren, weten niet wat pijn lijden is." Trendy Basketbal is één van de trendy sporten van deze tijd. Een tele- visiesport. Tenminste als het NBA is, of het Dream Team. Scholieren willen die fratsen onder de basket ook uithalen. Het gaat ze niet om het team- spel, de teamgeest, de onderlin ge handelingen. Het kunstje staat centraal. De gymleraar wordt gevraagd om de ring zo laag mogelijk te tyangen, zodat dunken mogelijk is. Stiekem slepen ze ei af en toe zelfs een minitramp bij. De basketbalmanie slaat vooral aan in uiterlijk vertoon. Wijde broeken, pet achterstevo ren op het hoofd en uiteraard halfhoge, zwarte basketbal schoenen aan de voeten. De ve ters slechts voor de helft gestrikt en de tong naar buiten han gend, wat simpel lukt door er een extra sok achter te stoppen. „Zo zouden ze ook graag in de gymles willen komen. Maar dat is levensgevaarlijk." Bij het voetbal in de zaal vra gen ze om een serie valmatten op de grond, om de omhaal van Van Basten te oefenen. Alle re gels worden vrij vertaald naar het individu, de sociale factor van de teamsporten gaat in de vuilnisbak. De klaagzang van de gymleraar: „Vroeger stond spor ten gelijk aan samen iets doen. De gymles was iets dat je met de hele klas deed. 's Zomers nam je een abonnement op het zwembad en was het een sport om dat abonnement er zo snel mogelijk uit te halen. Je ging er als groep heen, deed allerlei dingen samen. Heel sociaal. Te genwoordig wordt alles indivi dueler. De Nintendo, de com puter, de televisie: allerlei activi teiten die ze alleen kunnen doen. Je draait de knop om en kunt je afsluiten van de rest." Triest „Het is triest dat velen geboeid kijken naar programma's als All you need is love en de Surprise Show, waarin mensen blij zijn met elkaar of huilen. Dan genie ten ze van het geluk van een an der. Maar zoek dat geluk toch eens zelf op. Het geluk zit in het dingen samen doen. Als gymle raar knok ik daar gigantisch te gen. Steeds meer ldnderen heb ben moeite om met anderen sa men te werken." De kinderen lijken ook steeds langer en vooral minder be weeglijk te worden. „Een onder zoek van de schoolarts heeft een toename van botontkalking bij de jeugd aangetoond. Dat heeft puur met de voeding te maken. Te weinig kalk, te veel zoet en uiteraard bewegingsar moede", zégt de gymleraar, die het tijdens de lessen zelfs eng vindt worden omdat de botten bij het minste geringste kunnen breken. Een fragment uit een heden daagse gymles, waar een balspel wordt gespeeld. Iemand staat op de tenen van een opponent. Vroeger heette dat 'per ongeluk' en luidde de oplossing 'sorry'. Nu is het per definitie opzette lijk. De reactie is agressief, veel al volgt een duw of zelfs een klap. Intolerantie past in deze tijd. De negatieve sportmentaliteit is vooral in het voetbal te zien. „De agressiviteit overheerst", SCOREBORD PRIJSVRAGEN De criticasters weten het zeker. 'Het stelt de jeugdvoetbaltrainer vast. „Als begeleider moet je daar alert op zijn." Het spugen, slaan en trappen lijkt tegen woordig door de voetbaljeugd als normaal te worden be schouwd. „De manier waarop de spelers elkaar tegemoet tre den, is soms beangstigend. Je hoort dingen waar de honden geen brood van lusten. Het jen nen, irriteren en zuigen is de laatste jaren veel erger gewor- zijn allemaal verwende, luie donders' den." „Vrienden, die voor jou door het vuur gaan en je door dik en dun steunen, die vind je tegen woordig steeds minder bij de jeugd. Gelijkgezinden zoeken elkaar wel op. De jongens die na het sporten een pilsje drinken en een sigaretje roken, vinden elkaar." Maar ook de uitzonderingen blijven bestaan. De voetbaltrai ner: „Er zijn er zelfs die twee STOCKHOLM/ROTTERDAM MARCEL v/d KRAAN/GPD-VERSLAGGEVER Bijna een kwart eeuw moest Het Legioen wachten op een opvolger van Ove Kindvall. Het was bijna 25 jaar letterlijk spitsuur in de Kuip. Grote, klei ne, bonkige, en statische aan vallers kwamen binnen en ver trokken weer. Met de komst van een rappe 'rasta-man' uit Zwe den, Henrik Larsson, lijkt Feye- noord eindelijk een voetballer te hebben gevonden die in de voetsporen van zijn illustere landgenoot kan treden. Ove Kindvall (51) is trots dat na zo veel jaar zijn naam in de Kuip nog altijd rondzingt. „Ik heb kennelijk toch heel wat be tekend voor de mensen." Maar trotser is hij dat uitgerekend een Zweedse voetballer zijn popula riteit in Rotterdam gaat benade ren. „Vanaf de dag dat ik Lars son zag spelen, wist ik dat hij een ster zou worden. Maar dat hij bij Feyenoord terecht zou komen en daar nu de nieuwe Kindvall wordt genoemd, heb ik nooit durven dromen." Kindvall en Larsson hebben veel gemeen. Van een ontmoe ting tussen de twee Zweedse 'helden' van Rotterdam-Zuid was het evenwel nog nooit ge komen. In Stockholm kwam het duo op verzoek van deze krant voor het eerst bij elkaar. Twee Scandinavische sterren, die hun rood-witte hart laten spreken. De naam Kindvall had altijd wel een belletje bij hem doen rinkelen. Een bekende voetbal ler, die in de jaren zeventig aar.- dig succes had gehad in Neder land. Dat was zo ongeveer het beeld dat Larsson van Feye- noords idool uit de jaren zeven tig had. „Pas toen ik zelf in Rot terdam aankwam, besefte ik hoe populair hij werkelijk was. Ik schrok er zelfs een beetje van. Het was al zo lang geleden dat hij bij Feyenoord speelde, maar zijn naam lag nog altijd op ie ders lippen." Hoe langer hij zelf in de Kuip rondliep, hoe meer hij ging be seffen welke waarde hij moest hechten aan de woorden van mensen die hem vergelijken met zijn landgenoot. Larsson: „Ik ben kritisch op mijzelf. Soms wel eens té kritisch. Maar na de Europa Cup-wedstrijd in Bremen zag ik de volgende dag een krant met de kop 'Larsson, de opvolger van Ove Kindvall'. Dat deed me toch wel wat. Het is misschien wel het mooiste compliment dat ik heb gekre gen sinds ik bij Feyenoord speel." Kindvall herinnert zich nog als de dag van gisteren het mo ment waarop hij Larsson voor het eerst als een jonge hinde over de Zweedse voetbalvelden zag springen en rennen. Kind vall, tegenwoordig werkzaam bij de sponsor van het Zweedse voetbalelftal en woonachtig in Stockholm, tipte meteen zijn vriend Jan Mastenbroek bij Feyenoord. Die was Kindvall nooit meer uit het oog verloren, lette tussen zijn werk bij de jeugd op Varkenoord door ook nog een beetje op het Zweedse voetbal en hield de ontwikke ling van de aparte 'vogel' uit Helsingborg nauwlettend in de gaten. Kindvall: „Met Jan had ik goe de afspraken. Ik zei tegen hem: 'Ik heb er nu één gezien. Die is snel, heeft een goede techniek en heeft lef. Hij is avontuurlijk en anders dan alle andere Zweedse spitsen'. Maar Jan, die een neusje heeft voor talenten uit Scandinavië, kende hem al. Hij vond het mooi dat ik het ook een kanjer vond. In de Zweedse competitie bleef ik Larsson daarna in de gaten houden. Omdat Feyenoord niet direct een beslissing kon ne men. heb ik de naam van Lars son later ook bij anderen nog laten vallen. Maar het deed me plezier toen Feyenoord hem toch zelf kwam halen. Larsson werd, net als Kindvall destijds, opgenomen in huis bij Mastenbroek, Larsson: „De eer Hun gezamenlijke liefde voor Feyenoord zijn voorloper Ove Kindvall. schept een band tussen 2 ste maanden zijn voor iedere buitenlandse voetballer het moeilijkste. Maar ik werd ge weldig opgevangen. Kindvall: „In die periode had den we samen ook telefonisch contact. Grote adviezen hoefde ik hem niet te geven. Ik had al lang gemerkt dat Henke een jongen was die prima voor zich zelf kan opkomen en een sterke eigen wil heeft. Maar een praat je over de problemen, waarmee hij toch te maken kreeg, kon af en toe geen kwaad." Kindvall kende destijds zelf de nodige aanpassingsmoeilijkhe den. „De taal was eigenlijk niet het grootste probleem. Scan- dinaviërs leren nu eenmaal snel en gemakkelijk Nederlands. Vooral op het veld had ik het in het begin moeilijk. Ik wilde op mijn manier blijven voetballen. Dat kon niet, Feyenoord had een heel andere speelstijl en dus werd ik niet begrepen door mijn eigen medespelers. Daar door liep ik me in het eerste half jaar helemaal kapot." Wat Kindvall waardeert in Willerrt van Hanegem is dat de ze zuinig en verstandig met larsson is omgesprongen. „Het was slim van Willem om hem in het eerste jaar regelmatig op de bank te houden. Vooral voor een spits is het belangrijk dat hij zich goed ontwikkelt. Ook na het WK, waar Larsson tijdens het toernooi steeds beter voor de dag kwam, heeft Willem hem niet over de kling gejaagd." Larsson: „Ik liet wel eens ho ren dat ik vaker wilde spelen. Maar ik klaag niet over de ma nier waarop de trainers, Meijer en Van Hanegem, mij hebben behandeld. Ze hebben steeds het beste met mij voor gehad. Na het WK keerde ik terug als een sterkere speler. Niet zozeer fysiek, wel geestelijk. Ik had meer vertrouwen en merkte dat ik met iedereen de concurren tiestrijd aankon." Kindvall: „Op het WK heeft hij niet elke wedstrijd kunnen meedoen. Maar Tommy Svens- son. de bondscoach, zag heus wel dat Henrik eraan kwam." Kindvall meent dat Larsson nu thuishoort in het rijtje Brolin (Parma), Dahlin (Borussia), Schwarz (Arsenal) en Thern (Napoli). „Dat zijn onze buiten landse vedettes. Brolin is en blijft de absolute nummer één, maar Henrik is een goede num mer drie of vier aan het worden. In het nationale elftal vindt hij steeds beter zijn weg en is hij t geworden voor de grote jongens." Larsson zelf zegt zich nog niet zo groot als de anderen Zweed se vedettes te voelen. „Als ik te rugkijk naar mijn ontwikkeling in het afgelopen jaar, kan ik te- weden zijn. Maar aan één ding schort het nog. Een spits wordt beoordeeld op zijn doelpunten en in de competitie scoor ik naar mijn mening veel te wei nig." Bij Feyenoord bekleedde hij diverse rollen. Die van centrum spits is hem, vindt Larsson, on danks zijn beperkte produktie op het lijf geschreven. Kindvall deelt die mening. „Ze hebben hem wel eens achter de spits gezet of op de flanken. Maar Henrik heeft snelheid en die moet je bij een spits benutten. Dat doe je door hem zo ver mo gelijk naar voren te laten spelen. Ook mijn eigen zoon, Niklass, is een centrumspits gebleken. Qua voetbal is die met Henrik te ver gelijken. Hij is rap, kan ook an deren in scoringspositie bren gen en is avontuurlijk. Wat dat betreft lijken ze allebei niet op mij als voetballer. Ik was een af maker, kon ook maar op één plaats voetballen en dat was tussen de twee vleugelspelers Ove Kindvall dacht een aantal jaren terug dat zijn zoon mis schien dezelfde weg zou be wandelen als zijn vader. Niklass werd door Feyenoord uitgeno digd voor een stage, maar brak op de eerste de beste training in de Kuip zijn been. Daarna had Kindvall jr. enkele seizoenen nodig om zich weer terug te knokken naar de top. Dat is hem gelukt. Met 23 doelpunten werd hij dit jaar topscorer in de Zweedse competitie. In totaal, vriendschappelijke en beker duels meegerekend, vond de zoon van Ove 55 maal het net. Ove Kindvall: „Feyenoord is hem niet uit het oog verloren. De club heeft hem dit jaar nog bekeken. Als je het mij zou vra 65-67-69-71-75-77-78 TOP ZES TOERNOOI Humby (Eng) 8-15 (Eng) 12-15 12-15. Humby - BASKETBALL WEEK Groep X: Den Braven/Goba - Aust 105 n.v (51-53/91-91). Eindsta ba 2-2, 2. Sao Paulo 2-2, 3. Aust - Hapoel Galil Elyon ïan 20, HuybensTeTv 64-67 (40-37). Topscore Sablé-sur-Sarthe INTERNATIONAAL TOERNOOI Finale: PSG-Racing (Fra) - Cholet (Fra) 92- INTERNATIONAAL MEISJESTOERNOOI 44-69 Finale: Slowakije-Neder na Gandzalova (Slo), Meredith Pocorm (Nederland). Alena Kovacova (Slo Me« Waardevolle Speelster: Ann.ck van Hac 50-45/22 (2,272-2.045). Van Kuyk - vermans 50-38/27 (1.851-1.407). Eind- 41/27 (1.851 1.518). Eindstand: 1. Cei Bel) - Sayginer (Tur) 50-36/1.515 1,090. Jaspers - Arnouts 50-16/1,6 0,500, Van Kuyk - Ceulemans 30-50/32 TWEEKAMP NEDERLAND - WIT-RUS- LAND Vierde en laatste ronde: Wiersma - warg 1-1, Clerc - Watoetin 0-2, Har wen - Nartsjoek 2-0, Cock Voroesjilo 2-0. Resultaa' 12-8. Eindstand: 46-34 in 1-1, Arjen v laatste wedstrijd: FOTO CPD sporten doen. Maar degenen die het in de top gaan maken, dat hoeven niet eens de talent volle jongens te zijn. De wer kers, de karaktervolle jongens, die halen het meestal wel. Dat ze doorbreken, is vaak een toe valligheid. Dan moet van huis uit alles meezitten, ook de ver dere begeleiding moet voorel- kaar zijn en ook allerlei rand voorwaarden goed zijn inge vuld." 1. Deetos 3-6, 2. DK0D 3-3, 3. I INTERNATIONAAL TOERNOOI Grootmeestergroep, tiende ronde: F (Hon) - Tiviakov (Rus) 1/2-1/2, Azmaipa- sjvili (Geo) - Joesoepov (Dui) 0-1, Geor- - Miles (GBr) 1/2 - 1/2, Goelko rljavski (Oek) 1/2 - 1/2, Van Wely (GBr) 1/2 - 1/2, Van der Wiel - Sokolov (Bos) 0-1 Stand: 1 Almasi 7. 2 Joesoepov 6 1/2, 3. Beljavski, Sokolov 6. 5 Georgiev. Goelko. Tiviakov, Van Wely 5. giev (Bul) - Mil (VSt) - Beljavski I 1/2. 10 Azmaiparasjvili (15-5 6-15 15-10), Czestochova - Dynar gen, zeg ik dat hij er nu hele maal klaar voor is. Hij steekt in een bloedvorm en heeft mij zelfs een beetje verrast met zijn ontwikkeling. Feyenoord kwam destijds te vroeg voor hem. Hij was fysiek nog niet sterk genoeg en torste ook nog eens de naam Kindvall mee. Hij heeft het nooit toegegeven, maar ik weet dat hij op een gegeven moment al die toestanden met zijn vader behoorlijk zat was. Voor een voetballer met een beroemde vader blijft het lastig om rustig zijn gang te gaan.- Niet alleen de pers, ook de mensen op straat bleven hem maar vergelijken met mij. Nu heeft hij weer ple zier in zijn spel. Hij doet het zo fantastisch, dat ik hartstikke trots op hem ben." Larsson zit te ver van huis om zijn vader wekelijks in zijn buurt te hebben. „Maar mijn oude heer is net zo gelukkig als Ove Kindvall. Hij is 63 jaar en werkt niet meer. Vorige week was hij even een weekje in Ne derland. Vanaf de tijd dat ik in Zweden in jeugdelftallen speel de, heeft hij geen wedstrijd ge mist. Altijd stond hij langs de lijn en dat vond ik prachtig. Voor hem is ook een droom in vervulling gegaan. Als ze op de Zweedse televisie doelpunten van mij laten zien, wordt hij de volgende dag in Helsingborg door iedereen in de straat aan gesproken. Ze weten allemaal dat hij mijn vader is. Leuk is dat eigenlijk, hè?" SPORTAGENDA 3-15 15-13 15-11), Capelle- Here -1 (15-5 13-15 15-11), Czestocho rentals 2-0(15-6 15-9), Dynamo - Ca pelle 0-2 (15-17 6-15). Eindstand: 1 i 15 10-15) Eindstand: 1 Murjani 3-4 (5- 2). 2. Holte 3-4 (4-3), 3. Berlin 3-2 (3-4), ZVH 3-2 (2-5). Kruisfinales: I pelle, Murjani-Czestochova nunek (Tsj)"0,40, 3. De Vos (Oosterhout) ),50, 4. Van der Poel (Kapellen) 0,r" 'an Bakel (Deurne)0,58 SPORT OP TV 16 30-17.30 EURO. Rally Raid. Rally Parij ?foO-\Tlb"DldTsport Heute 17.30-18.30 EURO. Skiën, wereldbeker vanuit Meribel (Frankrijk), slalom vrouwen. 18.30-19 30 EURO: Schansspringen Vier Schansen Toernooi: Oberstdorf (Duitsland). 18.39-18 47 Ned 2: Sportjournaal. 18 45-19 10 RTL Sport 19.30-20.00 EURO: Eurosportnieuws 19.30-20.00 BRT 1: Sport 19 30-20 30 Super Sport Hot wheels, autc 20.00-22 00 EURO: Autosport: overzicht F 20 30-21.15 Ned 3: Olympische Spelen Li 21 30-22 00 BBC 1 A Question of Sport 0 EURO Snooker ti ZATERDAG TRIMKALENDER Boekhorst Noordwijkerhout (15/7/2,5 km) za 11 00(02522-17392) M 0 00 EURO Skiën Wereldbekr ïaOO-n'oOEURO: Schansspringen V Schansen Toernooi, Oberstdorf (Duitslai 11.00-12 00 EURO: Rally Raid rally Gi Dakar, voorbeschouwing 12.00-13.00 EURO: Boksen 13.00-14 00 EURO: Worstelen. 4 00-16.00 EURO; Olympische Spelen. Dogtepunten van de Olympische Winterspi 4 30-lToOTV5 lOOansd'Olym,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18