Leiderdorp kan bordeel Bedrijven weg niet weren ,OA krijgt tv-kanaal, subsidie stopgezet Infolijn geeft eerste hulp bij mondklachten Leiden Regio/Rijn Veenstreek Outsiders: geluid dempen Jacobswoude herziet beleid standplaatsen Twee jaar cel voor poging tot doodslag Werkgroep Hoofdstraat ronduit teleurgesteld VVD Wassenaar boos op partijgenoten jRIJDAG 30 DECEMBER 1994 Babbeltruc levert 800 gulden op voorschoten Twee mannen hebben met een babbeltruc 800 >en kulden buitgemaakt in een winkel aan de Schoolstraat in Voor- t deschoten. Eén van de mannen hield de verkoper aan de praat, Ouijerwijl de tweede ongezien een greep deed in de kassa. Waar schijnlijk maakte hij daarbij gebruik van een valse sleutel. Toen 8e"pp het eind van de dag de kassa werd opgemaakt was er 800 gul- oonren «eg- uit automaten en telefoon P^hazerswoude-rundijk In een restaurant aan de Da Costasingel in ^Hazerswoude is gisternacht geld gestolen uit speelautomaten en munttelefoon- Inbrekers zijn na het inslaan van een ruit bin- (jhengekomen en braken de automaten en de telefoon open. e at- InfïjVieuwe burgemeester Sassenheim 3ujgSASSENHEiM. F.H. Buddenberg uitZoetermeerwordt de nieuwe meiburgemeester van Sassenheim. Dat is uit betrouwbare bron ver- evïiomen, De benoeming is echter nog niet officieel rond. De 41 - /aarjarige Buddenberg is van CDA-huize. Hij was tot de gemeente zl-aadsverkiezingen wethouder van Zoetermeer. Privé-club Joy opent volgende maand gemeente zoekt nieuwe plek Woody e gemeente Jacobswoude on- erzoekt of er een geschikte leuwe locatie is voor de snack- ar Woody. Plaatsen bij de j-anrl weerga rage aan de xrouwgeestweg of de sporthal -V judendijk aan de Bateweg zou- .^en een alternatief kunnen zijn oor de vestiging van de snack- die riü nog aan de Bateweg staat. Dat terrein was eigendom van de rooms-katholieke kerk De Goede Herder, die de grond heeft verkocht voor de bouw van eeri tandartspraktijk. Woody zou dan moeten ver dwijnen, maar de eigenaar heeft daartoe nog geen aanstalten ge maakt. Bij de gemeente heeft hij ook geen aanvraag ingediend voor vestiging op een andere plek. e jongerenvereniging Outsiders in Leimuiden moeten het ge- idsniveau van de muziek dempen om overlast bij de omwonen- ;n te voorkomen. De gemeente heeft de vereniging een horeca- irgunning verleend, waarin afspraken zijn opgenomen over het intal decibellen dat buiten het Outsiders-gebouiv aan de Kerklaan horen mag zijn. Bovendien moeten de deuren om één uur 's lichts zijn gesloten. In het weekeinde mag de Keet tot twee uur 's ichts open zijn. Buurman P. Laat, die optreedt als woordvoerder in de buurt, is opgelucht dat er eindelijk afspraken zijn met de ngerenvereniging. ,,De basgeluiden resoneerden in onze huizen, Dewel er buiten niets te horen was. Het probleem met de Out- ders was, dat het steeds verschillende groepen jongeren zijn. Af- inkelijk van de groep die zich op dat moment de Outsiders Demde, hadden we wel of geen overlast. Ntl is dat wat meer ge- roomlijnd", aldus Laat. De gemeente Leiderdorp stelt wel een onderzoek in, maar beseft nu al dat zij de komst van een bordeel aan het einde van de Bedrij- venweg niet kan verbieden. Het 'huis van lichte zeden' gaat volgende maand open. De bedrijven in de buurt reageren met ge mengde gevoelens. leiderdorp» sandra passchier en liesbeth buitink De gebouwen aan de Bedrijven- weg moeten volgens het be stemmingsplan bedrijven zijn en ook een bordeel valt onder die benaming. Leiderdorp hoopt nu tenminste invloed te kunnen uitoefenen op de in richting van het pand en op de gezondheid van de werkne mers. De gemeente wil op korte termijn bekijken hoe de contro le op het bordeel vastgelegd kan worden. Eigenaar Ronald Eradus ver klaart dat hij bewust heeft geko zen voor het bedrijventerrein als vestiging van het bordeel, dat de Joy-club gaat heten. ,,In die omgeving gaat iedereen 's avonds weg en er zijn geen om wonenden. Dat is discreter voor de bezoekers. We hebben op de begane grond een garage, dus als ze heel discreet willen zijn, rijden ze zo naar binnen." Op de eerste verdieping van het pand is de privé-club geves tigd, waarvan de klanten lid moeten zijn. Eradus: „We heb ben daar vier kamers, waarvan twee met een bubbelbad. En er is een vertrek met een eiland, Op de begane grond van de toekomstige privé-club aan de Bedrijvenweg is een parkeergarage, zodat klanten discreet naar binnen kunnen gaan. foto hielco kuipers een haard en een bar." De Lei- denaar verwacht circa tien pros- tituées in dienst te nemen. „Die worden elke maand medisch gecontroleerd. Dat verplicht de zedenpolitie." Eradus is al sinds juli vorig jaar eigenaar van het pand. „Het heeft al die tijd te huur ge staan. Kantoren kunnen zich daar niet vestigen, maar een privé-club wel." Niet alle omliggende bedrij ven zijn gelukkig met de komst van het bordeel. Een eigenaar van een naastgelegen bedrijf, die anoniem wenst te blijven, ziet zijn nieuwe buren niet zo zitten. „Ik heb daar een hoop jongens naar binnen zien gaan die ik liever niet te vaak tegen kom. Ik wil zo min mogelijk met die tent te maken- hebben. Ik ben niet bang, alleen voorzich tig" Yvonne de Boer van Leather inroep verbaasd over plannen Alphen n den rijn ruud sep en"ei^en tv-kanaal'; 'maar vanaf 1999 'géén' subsidié jeer. Dat heeft de Alphense wethouder F. Dales p66/voorlichting) de Lokale Omroep Alphen (LOA) jieegedeeld. Met de twee maatregelen wil de gemeente gje banden met de LOA volledig doorsnijden. Volgens 5)ales is de lokale omroep inmiddels volwassen gewor- en en moet zij nu op eigen benen Ieren staan. l iet be tuur van de LOA is echter weinig te spreken over beide Maatregelen. I De lokale omroep geeft met enige regelmaat pro- -jramma's van anderen door via het gemeentelijk infor- 'e ïatiekanaal. De Alphense kerken en de gemeente .Al- hen zijn de belangrijkste leveranciers van program- ïa's. Zelfheeft de LOA noch de mankracht noch de fi- anciën om programma's te maken. Toch is het voor de gemeente een principe-kwestie m de lokale omroep te voorzien van een eigen tv-ka- aal. De uitzendingen van de LOA breken nu in op het gemeentelijk informatiekanaal en daardoor zou de in druk kunnen staan dat er allerlei banden zijn tussen de gemeente en de omroep. „Dat vinden wij geen gezonde situatie, omdat het een vervlechting van gemeente en LOA suggereert", aldus de wethouder. De voorzienin gen die nodig zijn om de LOA een eigen kanaal te ge ven, kosten de gemeente 31.000 gulden. Voor het bestuur van de LOA kwam het eigen tv-ka naal als een volslagen verrassing. „We vragen ons nog af of we er blij mee moeten zijn of dat het alleen maar een extra last op onze schouders is", vertelt bestuurslid S. Plantinga. „We hebben ook geen plannen om eigen programma's te gaan maken. Dat is een heel eenvoudig rekensommetje. Als we straks geen subsidie meer krij gen, zou ik niet weten waar we het geld vandaan moe ten halen voor tv-programma's." Met de geleidelijke afschaffing van de subsidie had de L'OA al wel rekening gehouden. „Maar we hadden liever gezien dat de subsidie niet in vier, maar bijvoor beeld in zes jaar zou worden afgebouwd", aldus Plan tinga. Dales wijst er op dat de omroep in de begroting zelf al aangeeft op zoek te gaan naar meer sponsors. Plantinga: „Maar op die manier zouden we extra geld binnen willen halen om meer apparatuur te kopen en meer programma's te maken. Nu zullen we het spons orgeld nodig hebben om. een gat in de begroting te dichten." Als het aan het LOA-bestuur ligt, wordt het geld dat de gemeente nu in het extra tv-kanaal wil ste ken de komende jaren gewoon als subsidie uitgekeerd. Naast de verbazing over het tv-kanaal kreeg de LOA vorige week overigens voor nog een verrassing te staan. Het oude schoolgebouw aan de Oudshoornseweg waar de omroep haar studio heeft, gaat volgend jaar tegen de vlakte. „Dat betekent voor ons in ieder geval extra kos ten in verband met de verhuizing. Maar het is ook nog niet duidelijk waar we hierna naar toe moeten. Over de sloop kregen we vorige week een brief, terwijl we net de week ervoor met de wethouder hadden zitten praten. Over de verhuizing hebben we het daardoor nog niet lphen aan den run undra passchier He op een zondag een tand uit e mond is geslagen, wie zijn unstgebit breekt of wie zich )rgen maakt over al het kwik zijn mond door de vele amal- aam-vullingen, kan tegen woordig bellen met een 06-lijn: e Tandarts Infolijn. Deze com- utergestuurde telefoonservice- jn is een initiatief van drie Al- hense tandartsen en geeft ant woord op alle mogelijke tand- eelkundige vragen. Daarnaast eeft deze lijn inlichtingen over ctuele problemen op het ge- ied van tandgeneeskunde, oals nu de stelselwijziging per januari 1995 voor zieken- mdsverzekerden. Wij merkten dat patiënten aak met dezelfde vragen op nze praktijk komen", vertelt R. cheringa, een van de initiatief- emers. „Als de wachtkamer tampvol zit, zullen mensen be- aalde vragen niet stellen. Soms het ook gêne. Of ze vragen wel iets, maar durven niet door vragen als ze het antwoord iet begrijpen. Daarom kwam ik p het idee van een Tandarts ifolijn. Hier kunnen partiënten asis-informatie krijgen en de tndarts kan de specifieke uitleg even. Elk gebit is immers an- ers. De lijn biedt ook eerste ulp bij spoedgevallen. Een uit- eslagen tand moet je niet in en glas water stoppen bijvoor- eeld." j Samen met praktijkgenoot A. fan den Akker werkte Scheringa Jriekwart jaar aan het program- pa. Tandarts C. Jongejan las en pdigeerde het programma." De pkst werd eveneens door niet- - pndheelkundigen gelezen, zo- jat de informatie ook voor de Jek is te begrijpen. Scheringa: Bet hele project is in een roomversnelling gekomen oor de komst van de stelselwij- ging. Tandartsbehandelingen allen per-1 januari voor zie- Fashion maakt zich minder druk. „We waren toch al van plan om weg te gaan. Ons pand staat te koop. Of de waarde daalt omdat we een bordeel als buurman hebben, weet ik niet." Hoewel het nieuwe bedrijf op het terrein wel het gesprek van de dag is, zijn er geen plannen om actie te ondernemen. „Nie mand is van plan naar de ge meente te stappen ofzo", aldus de Boer. jacobswoude Jacobswoude wil het aanwijzen van standplaatsen aan markt kooplieden op een andere leest schoeien. Zo hoopt de gemeen te wildgroei voorkomen. De laatste tijd kwamen voor het dorpsplein in Leimuiden ver schillende aanvragen binnen. Jacobswoude honoreerde die niet. Een broodverkoper diende als gevolg daarvan bezwaar in. De gemeente heeft enkele ja ren geleden een beleid vastge steld hoeveel standplaatsen er worden uitgegeven. Volgens ge meentesecretaris T. Meester wil Jacobswoude de regels aan scherpen, omdat er met name in Leimuiden meer aanvragen zijn dan standplaatsen. den haag/leiden» De 45-jarige Oegstgeestenaar die op 20 september zijn echt genote bijna dood sloeg, is door de Haagse rechtbank veroor deeld tot twee jaar cel plus één jaar voorwaardelijk. De straf is gelijk aan de eis van de officier van justitie. Het drama waarbij de 34-jari- ge echtgenote een schedelfrac tuur, een hersenschudding en diverse gebroken botten opliep, had plaats in een winkel aan de Leidse Flaarlemmerstraat. De man ging zijn vrouw zo zeer te lijf met een breekijzer, dat hij in eerste instantie zelf dacht dat hij haar gedood had. Volgens ei gen zeggen was de Oegstgeeste naar in de maanden voor het misdrijf zwaar overspannen. chef henny van egmond, 071 -356414. plv -chef hans koenekoor, 071-356429 VRIJE TIJD LEIDEN 55+-ers. In dienstencentrum Merenwijk begint medio januari een cinsus tekenen en schilderen voor 55+-ers. De cursus is voor zowel beginners als gevorderden op woensdag van 14.00 tot 15.30 uur. Op geven kan bij het dienstencentrum, Rosmolen 6 of bij de heer Baak, Parkzicht 61. Carnaval. Carnavalsvereniging de Leidse Flutspotten houdt zondag 1 januari een feestavond ter ere van haar 22-jarige bestaan. Er zijn optredens van Gordon en Rossa Nova. De toegangsprijs is vijf gulden voor leden en 17,50 gulden voor niet-leden. Het feest is in het Anto- nius zalencentrum aan de Lange Mare 43 en begint om 21.00 uur. Cursussen. In het nieuwe jaar organiseert het Leidse Volkshuis weer cursussen voor volwassenen op het gebied van educatie, emancipa tie en creativiteit. De inschrijfdag is op maandag 9 januari van 13.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Inschrijven kan alleen tegen contante betaling. Voor informatie: Het Leidse Volkshuis, Apothe- kersdijk 33a in Leiden, telefoon 071-149180. Dansen. In buurthuis Morschwijk (Topaaslaan 19 in Leiden) houdt de Sociëteit van Antillianen, Nederlanders en Surinamers op vrijdag 6 januari een kinderdansmiddag moderne Antilliaanse/Caraibische en Zuid Amerikaanse dansen. Kinderen uit Leiden en omgeving in de leeftijd van zes tot twaalf jaar kunnen vanaf twee uur kennisma ken met de dansstijlen Merengue en Salsa. De toegangsprijs is 2,50 gulden per kind. Informatie: 079-428320 of 071-765656. ALPHEN AAN DEN RUN Televisie. Het tv-programma '12steden, 13 ongelukken' zendt op zaterdag 31 december om 19.40 uur een aflevering uit die zich in Al phen aan den Rijn afspeelt. De aflevering gaat over de gevaren van het afsteken van een vuurwerkbom. De ambulancedienst Rijnstreek uit Alphen aan den Rijn heeft haar medewerking aan deze aflevering verleend. Nieuwjaarsinstuif. In buurthuis Westerhaven is op zondag 1 januari om 15.00 uur een nieuwjaarsinstuif. Bezoekers, buurtbewoners, ken nissen en relaties van het buurthuis krijgen de kans om elkaar een goed 1995 toe te wensen. De speciale kok van Westerhaven zorgt voor oliebollen, bittergarnituur en dergelijke. Drankjes zijn voor ei gen rekening. Het buurthuis ligt aan de Emmalaan 45 in Alphen aan den Rijn. Onderwijs. Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van het gemeentebe stuur Alphen aan den Rijn op maandag 2 januari exposeert Harry Brokerhof van 20.00 tot 22.00 uur zijn collectie oude onderwijsmid delen. De expositie is in de raadszaal van het Stadkantoor aan de Castellumstraat 6. In de week van 3 tot en met 6 januari wil Broker hoftijdens kantooruren een toelichting geven op zijn verzameling aan belangstellenden. Vooreen afspraak: 01720-81259. LEIMUIDEN Oliebollen. In de Dorpsstraat voor de Flervormde Kerk in Leimuiden is op 30 en 31 december weer een oliebollenkeet aanwezig. Er wor den zo'n 8000 oliebollen gebakken. Ze kunnen worden besteld via speciale bestelbonnen, waarna ze worden thuisbezorgd. De verkoop is op 30 december van 9.00 tot 21.00 uur en op 31 december van 8.00 tot 16.00 uur. Kindertheater. De Vakantie Kinderweek '77 presenteert zaterdag 31 december voor de jeugd vanaf zes jaar een theatervoorstelling. Thea ter Martin Mens speelt vanaf 14.00 uur in het Spant aan de Larik- slaan 20 in Leimuiden de voorstelling 'Puntje en Anton'. De entree is 2,50 gulden voor niet-donateurs en voor donateurs een gulden (op vertoon van de Vakantie Kinderweek '77 donateurskaart van 1994). Leiderdorp krijgt tweede markt zakken. „Flet voorstel moet nog in de marktcommissie en de ge meenteraad worden bespro ken." C. Verplancke, een van de marktkooplieden, denkt dat het plan van het college voor twee markten wel levensvatbaar is. Er zijn volgens hem best handela ren die 's ochtends op de ene en 's middags op de andere markt willen staan. Voorwaarde is wel dat de gemeente de markt in de Floofdstraat subsidieert, aldus Verplancke. „Die markt is ge woon niet kostendekkend te maken. Heel goed draait nie mand hier. Het is een van de duurste markten van de regio." Verplancke is al geruime tijd voorstander van een grote markt tussen Winkelhof en Santhorst. „Dan zou je weer een echte markt met een regionale functie krijgen." Winkelier C. Bos ziet geen heil in de plannen van B en W. „Tweè markten op 23.000 inwo ners is gewoon belachelijk." Wat hem betreft is het óf een grote markt in de Hoofdstraat of niets. Hij is 'heel erg teleurge steld', met name over de hou ding van Burgerbelangen (BBL). „Die partij heeft zich niet aan haar woord gehouden. Monde ling zijn toezeggingen gedaan. Ik dacht echt dat men eindelijk inzag dat het oude dorp ook nog bestaat." Wethouder A. van Dijk (BBL) vindt niet dat hij beloftes heeft geschonden. „Ik ben voor be houd van de markt in de Floofd straat en dat mag dan zeker geen sterfhuisconstructie zijn." Van Dijk is wel voorstander van een onderzoek naar de moge lijkheden van een tweede markt. „Leiderdorp is zo. ge groeid. Ik denk dat er best be hoefte is aan nog een markt." leiderdorp» judy nihof Ze zijn teleurgesteld en ronduit verbaasd. Chris Bos en Jaap Sloof van de Werkgroep Herin richting Hoofdstraat waren er onlangs nog van overtuigd dat hun inspanningen voor behoud van de markt in het oude dorp beloond zouden worden. Door •gesprekken met wethouders en raadsleden waren ze vrij zeker van hun zaak. Deze week werd bekend dat een meerderheid van het gemeentebestuur wel iets voelt voor een markt op donderdagmiddag tussen de winkelcentra Santhorst en Win kelhof. In de Floofdstraat zou dan in de ochtenduren een markt kunnen blijven bestaan. „Niet het slimste plan," vindt Jaap Sloof. „Als die plannen doorgaan stort of de ene of de andere markt in elkaar." Sloof omschrijft het huidige voorstel als 'een vorm van besluiteloos heid'. Hij geeft toe wel blij te zijn dat er eindelijk iets gaat gebeu ren na jarenlang gepraat over de markt. „Een impasse'van 15 jaar is veel te lang geweest," vindt Sloof. Ook stemt het hem tevreden dat verfraaiing van de Hoofdstraat bij de plannen wordt betrokken. Sloof betwijfelt of het idee van het college uitvoerbaar is. Zo zouden de handelaren van de ochtendmarkt op de Floofd straat hun boeltje kunnen op pakken om te verkassen naar de middagmarkt, om daar nog een graantje mee te pikken. „Ik heb het met een aantal marktkoop lieden besproken, maar dat zien ze zich nog niet doen." Sloof vermoedt dat het collegevoor stel 'een politieke voorzet is, die straks tot iets anders leidt'. Daarom laat Sloof de moed niet De initiatiefnemers v kenfondsverzekerden niet lan ger gratis zijn. Dit roept uiter aard een stroom van vragen op. De Infolijn geeft informatie over de financiële gevolgen van de nieuwe regeling." De drie Alphense tandartsen venvachten veel belangstelling voor de Infolijn. „Uit ervaring weet ik dat mensen een week voor en een week na een bezoek aan de tandarts vaak met vra gen zitten. Als je bedenkt hoe veel mensen er elke dag naar de tandarts gaan, grofweg zo'n 100.000 per dag, dan zie ik wel een markt voor de lijn", voor ziet Scheringa. De kosten voor de bellers zijn vijftig cent per minuut. „Men sen hoeven zich niet blauw te betalen, omdat de informatie snel en effectief te krijgen is", vertelt J. Mol, directeur van Com Sense die service 60-lij- nen exploiteert. „Of de lijn ook aan zal slaan, ligt aan de accep tatie van dit nieuwe medium. Er komen steeds meer 06-informa- tielijnen, denk maar aan de sal- dolijn van banken, de 06-lijnen van omroepen, verzekeraars en zovoort. Steeds meer mensen zullen gewend raken om op de ze manier informatie te verga ren." De Infolijn is ook bij tandart sen enthousiast ontvangen. „Wij hebben de Tandarts Info lijn bij een bijeenkomst van tandartsen geïntroduceerd en hebben alleen positieve reacties gekregen", vertelt Scheringa. „Wij zorgen er ook voor dat we niet op de stoel van iemand an ders gaan zitten. Iedere tandarts denkt anders over behandelin-. gen. Wij geven daarom alleen informatie over datgene dat we tenschappelijk vast staat en gaan niet speculeren. De lijn is immers geen EHBO-cursus tandheelkunde voor thuis. Het nummer van de Tandarts Infolijnis 06-35016060. wassenaar erna straatsma De Wassenaarse WD-fractie is kwaad op haar partijgenoten in het kabinet en de provinciebe stuurders van Zuid-Holland. Door hun 'slechte beleid' staat de autonomie van Wassenaar op het spel, schrijven fractie voorzitter J. Vos en wethouder Ch. Aptroot in het WD-blad 'Berichten uit de WD Wasse naar'. De Wassenaarse WD-fractie heeft gesprekken aangevraagd met het hoofdbestuur van de partij en met de voorzitter Frits Bolkestein van de tweede-ka merfractie van de liberalen. Doorn in het oog van de WD is de voorgenomen herverdeling van de rijksuitkeringen. Die her verdeling heeft tot gevolg dat Wassenaar in 1997 10,5 miljoen gulden minder krijgt. De WD vreest dat Wassenaar er Finan cieel nog meer op achteruitgaat als de gemeente in 1998 opgaat in het gewest Haaglanden. 'Diep teleurgesteld' en 'flink kwaad' zijn de liberalen op de provinciebestuurders die 'over hun graf heen regeren'. De pro vincie wil dat de regio Haag landen één rijksbijdrage ont vangt en zelfstandig verdeelt over de deelnemende gemeen ten. De WD wil dat het Rijk rechtstreeks aan de diverse ge meenten blijft uitkeren. Anders dreigen gemeenten als Wasse naar hun autonomie te verlie zen, denken Vos en Aptroot. Tot hun 'verbijstering' zijn de libe rale statenleden echter ook voor het verstrekken van een rijksbij drage aan Flaaglanden. Over de herverdelingsplan nen zelf is de WD ook niet te spreken. Het paarse kabinet heeft een 'systeem vol onvolko menheden en fouten' opge steld, dat tot. doel heeft de gro tere gemeenten meer geld te ge ven. Dit gaat ten koste van de bijdrage die Wassenaar ont vangt. 'Het systeem is onrecht vaardig en wij vrezen dat dit de WD bij de verkiezingen in 1998 wordt aangerekend. Er moet een dam legen de maatregelen van dit kabinet worden opge worpen.'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13