Beekman: SoW-kerkorde is soms haast een gedicht Gassmann bepleit oecumenisch crisisteam Kerk Samenleving Urker bevolking brengt flink bedrag bijeen voor Afrika Mandela wacht rapport over Boesak af VRIJDAG 30 DECEMBER 1994 BINNENLAND KORT Iconen Als de dictatuur van Ceause- scu in 1989 niet ten val was gebracht, zou de tentoonstel ling die tot en met 26 februa ri te zien is in het Utrechtse Catharijneconvent onmoge lijk zijn geweest. De iconen en andere kerkelijke voor werpen (geborduurde gewa den, edelsmeedwerk en ma nuscripten) zouden in het Museum voor Schone Kun sten in Boekarest zijn geble ven. Het museum werd ech ter tijdens de straatgevechten in 1989 ernstig beschadigd en is momenteel wegens res tauratie grotendeels voor het publiek gesloten. Zo kan een deel van het expositiemateri aal elders worden getoond. De Utrechtse tentoonstelling was daardoor twee jaar gele den al in Sint Truiden (Bel gië) te zien. T raditie Met deze iconententoonstel ling zet het Catharijnecon vent een traditie voort, die al uit de jaren vijftig stamt, maar enige tijd onderbroken is geweest. Twee jaar geleden werd met een dubbelexposi tie in Utrecht en Zwolle (ico nen uit de Russische stad Wologda en uit Nederlands bezit) de draad weer opgeno men. De liefhebbers van de iconenschilderkunst en gezien de drukte in het Cat harijneconvent deze week zijn dat er vele mogen ho pen dat de leiding van het museum ook in de toekomst in staat zal zijn exposities van dit niveau te organise ren» Want de huidige ten toonstelling uit Roemenië is de moeite van een reis naar Utrecht zeker waard. Byzantijnse Rijk Het gaat om iconen uit de bloeiperiode van de iconen schilderkunst, de vijftiende, zestiende en zeventiende eeuw met name. Het meren deel van de 52 iconen van de expositie is trouwens niet ty pisch Roemeens van stijl. Ze zijn afkomstig uit het zuide lijk en oostelijk deel van het land (ónder de begrenzing van het Karpatengebergte), met name uit Moldavië en Walachije. Deze streken zijn na de val van Contantinopel (hoofdstad van het Byzan tijnse rijk) in 1453 min of meer autonoom gebleven en niet door de Turken geïsla miseerd. Met name Griekse iconenschilders zijn het ge weest die kerken en kloosters in Moldavië en Walachije van deze heiligenafbeeldin- gen hebben voorzien. De By zantijnse culturele erfenis werd in Moldavië en Wala chije voor het nageslacht be waard. Overlevering De eerste icoon in de christe lijke geschiedenis zou vol gens de overlevering zijn ge schilderd door de apostel en evangelist Lukas. Over dit soort afbeeldingen is in de eerste eeuwen van het chris tendom theologisch zwaar gediscussieerd. Op het ze vende oecumenische conci lie van Nicea (787) legden de kerkvaders de orthodoxe leer omtrent de iconen vast. Aan iconen die moeten vol doen aan een oerbeeld, een prototype van Christus, van de Moeder Gods, van heili gen en heilsfeiten komt dezelfde verering toe als aan het Woord Gods en het sa crament. Het Catharijneconvent op de Nieuwegracht 63 in Utrecht is van dinsdag tot vrijdag geopend van tien tot vijf. Op zaterdag en zondag van elf tot vijf. 's Maandags is het gesloten. Ook op Nieuw jaarsdag blijven de deuren dicht. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-3 356443 HET WEER GENEVE EPD Een oecumenisch crisisteam bij interna tionale conflicten met religieuze aspec ten is volgens dr. Günther Gassmann een eerste prioriteit. Bij het oplossen van conflicten zoals in het vroegere Joegosla vië, tussen Armenië en Azerbeidzjan en in Georgië, kan de oecumenische bewe- ging een belangrijke rol spelen. Dit zegt Gassmann, die eind dit jaar afscheid neemt als theologisch directeur van de Wereldraad van Kerken, in een vraaggesprek met het Duitse persbureau EPD. De Duitse theoloog, die tien jaar bij de Wereldraad heeft gewerkt, wordt do cent in de Verenigde Staten. Voor de crisisbemiddeling moet de staf van de Wereldraadafdeling voor in ternationale zaken (CCIA) worden uitge breid, aldus Gassmann. Daarvoor moet de Wereldraad andere programma's op geven of inkrimpen. Er zijn er naar zijn mening te veel. Bovendien gaat er in Ge- nève veel tijd verloren door bureaucratie. Verder is Gassmann van mening dat de Wereldraad voor het jaar 2000 een handvest met de fundamenten van de oecumenische beweging moet opstellen. Het is de 324 lidkerken 'niet altijd duide lijk' waarover zij het met elkaar eens zijn. De meeste onderlinge verwijdering is de laatste tijd ontstaan doordat 'kerken zich in dienst van etnische of nationalis tische belangen stelden'. Voor een chris ten moet de christelijke identiteit be langrijker zijn dan de nationale of etni sche, vindt Gassmann. „Alleen dan kun nen christenen een verzoenende rol spe len." Gassmann verwacht de komende ja ren geen grote doorbraken op het terrein van de oecumene. Mogelijk komt het tot eucharistische gastvrijheid waarbij pro testanten en rooms-katholieken over en weer elkaar eucharistie en avondmaal kunnen bezoeken. Maar 'ook onder een nog zo progressieve paus' zal de pries terwijding van vrouwen de komende tien jaar geen werkelijkheid worden. Eerder zal Rome gehuwde mannen tot het priesterambt toelaten. FOTO WIM DIJKMAN Hen'onnde predikanten bijeen op studiedag in Doom Enquête: helft Oostenrijkers gelooft in God De helft van de Oostenrijkers gelooft in God. Tot deze groep behoren vooral vrou wen van zestig jaar en ouder. Dat blijkt uit een enquête van het opinieonderzoeksbu reau Market in Linz. Slechts 37 procent van de onder- waagden is van mening dat er in de bijbel iets staat waar mensen wat aan hebben. Driekwart van de katholie ken onder de ondervraagden gelooft in een leven na de dood. Eenderde van de Oos tenrijkers gelooft in wonde ren, een kwart heeft daar een hard hoofd in. Algemeen ethische uitspraken oogsten de meeste bijval. Zo gelooft ruim 60 procent van de ge- enquêteerden dat een goed menselijk samenleven niet zonder zeden en voorschrif ten kan. Een even grote groep is het eens met de uitspraak dat een mens een geweten heeft dat hem zegt wat goed en fout is. Het is volgens deze groep de opgave van de mensheid een betere wereld na te laten. In de waarde van goede daden gelooft slechts de helft van de ondervraag den. De ontwerp-kerkorde van de nieuwe Samen op Weg-kerk is 'soms haast een gedicht'. Met twee woorden wordt meer gezegd dan in een heel hoofdstuk valt samen te vatten. Kortom, de kerkorde is kort en kernachtig. de erfenis van Kraemer en Ban ning zo weinig is vêrwerkt. De studiedag komt voort uit een 'intens verlangen om de harts tocht voor mondigheid, oecu mene en sociale bewogenheid' een plaats in de kerkorde te ge- OENKERK/KOUDUM ANP Zo reageert de voorzitter van de Hervormde synode, ds. W. Beekman uit Koudum, op de studiedag over de kerkorde die een groot aantal hervormde predikanten op 5 januari op Hy- depark in Doorn houden. Volgens een van de initiatief nemers, ds. D. Wiêrsma uit Oenkerk, bestaat er bij veel her vormden teleurstelling over het feit dat in de ontwerp-kerkorde Beekman deelt deze mening niet. „Ik heb niet het gevoel dat de erfenis van Banning en Krae- rper er niet in staat." Maar alles is heel bondig geformuleerd. Daarop is ook uit de hoek van de diakenen kritiek gekomen. Hij is het met Wiersma.eens dat in de publiciteit het midden van de kerk weinig aan bod komt. De aandacht gaat voor namelijk uit naar de rechter flank (Gereformeerde Bond en Confessionele Vereniging) en de vrijzinnigen. Maar hij heeft de indruk dat bij de consideraties (de raadpleging van het grond vlak van de kerk) ook het mid den der kerk zeer actief is. Beekman spreekt van een goed initiatief om de kerkorde nog eens kritisch te bekijken. „Iedere goede reactie en kriti sche opmerking over de ont- werp-tekst juich ik toe. Hoe meer aandacht er aan de kerkorde wordt besteed, hoe breder het draagvlak ervoor wordt." Volgens Wiersma hadden in de ontwerp-kerkorde de onuit sprekelijke schatten in de bijbel geactualiseerd moeten worden. Nu worden 'haven en havenin stallaties gehandhaafd, terwijl de vaargeul zich heeft verlegd', zo citeert hij de theoloog O. Noordmans. Hoe gaat de kerk om met secularisatie, New Age en opkomend fundamentalis me. Met de opsomming van de belijdenissen in de ontwerp- kerkorde wordt naar zijn me ning de indruk gewekt dat het al goed is als het er maar staat: de belijdenis in de veilige kluis. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Zei hem (herv./geref.federatie) (part-time): mevr. G.J. de Jong-Barends te Halle (part-time). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Gorinchem i.c.m. Site drecht J.L. Beuving, kandidaatte Kampen. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Leerdam t.b.v. het zendingswerk te Natal (Zuid-Afrika): F. Pomstra, kandidaat te Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Damwoude: P. Roos te •Utrecht-Noord. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Clifton (USA) en voor Doetinchem: J.J. van Eckeveldte Zeist. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Gouda (samenwerkings verband van doopsgezinden, remon stranten en vrijzinnig hervormden): A.J. Noord, kandidaat te Gouda, die deze benoeming heeft aangenomen. NED.PROTESTANTEN BOND Benoemd: te Nunspeet (part-time) als voorganger: L. Jansen, die tevens te Dinxperlo (part-time) als voorgan ger werkzaam blijft. De inwoners van Urk hebben ruim 178.000 gulden bijeenge bracht voor ontwikkelingspro jecten in Ethiopië en Eritrea. Zoals elk jaar luidden tussen 12.00 en 13.00 uur de kerstklok ken om de kerstcollecte van de Interkerkelijke Stichting Ethio pië/Eritrea bij de Urker bevol king aan te bevelen. Op dertieb plaatsen in Urk stonden collectebussen opge steld waarin de mensen hun kerstgift konden deponeren. Vorige jaren leverde de collecte meer op dan dit jaar: in 1993 185.000 en in het jaar daarvoor 198.000- gulden. Volgens voor zitter Jaap Bakker van de stich ting kan dat te maken hebben met het slechte weer of met het feit dat het het afgelopen jaar slechter ging met de visserij, de belangrijkste bron van inkom sten voor de inwoners van Urk. Bakker verwacht dat er nog 20.000 a 30.000 gulden per bank of giro zal binnenkomen ten ba te van de kerstcollecte. JOHANNESBURG RTR De Zuidafrikaanse president Nelson Mandela wacht een rapport van kerkelijke hulpor ganisaties uit Scandinavië over Boesaks financiën af voordat hij tot eventuele maatregelen overgaat. Vorige maand be noemde hij Boesak tot ambas sadeur bij de Verenigde Naties in Genève. Boesaks Stichting voor Vrede en Verzoening heeft op grote schaal geld dat bestemd was voor hulpprojecten als lenin gen aan medewerkers ver strekt. Ook Boesak zelf heeft een lening van 100.000 rand (ongeveer 55.000 gulden) op genomen, aldus Elsebeth Krogh, internationaal secreta ris van Danchurchaid. Deze organisatie heeft een advocatenkantoor in Johan nesburg opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de besteding van 1,3 miljoen rand (ongeveer 750.000 gulden). Daarbij wordt ook de mogelijk heid van een strafrechtelijke vervolging onderzocht. Man dela zelf zal geen onderzoek la ten instellen, aldus zijn woord voerder. Pas als het rapport van de Scandinavische organi saties is ontvangen, kan de president overwegen of hij in actie moet komen. Hij zal dan eerst overleg plegen met mi nister van buitenlandse zaken Alfred Nzo. Ook Boesak wordt in de gelegenheid gesteld zijn kant van het verhaal aan Man- dela te vertellen. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE B.M. Essenberg, G.P. Arnold (ad)), J Kiel (ad)); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw, tel. dag. 9.30- 11 30 uur 071-356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam. berichten 071-323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma -vri|. van 08 30-17 00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vri). van 8.30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet (ind BTW) peraccgiro autom.bet per maand ƒ31,05 30,05 per kwartaal ƒ87.70 86,70 per)aar 337,55 ƒ336,55 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal ^34,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/mvri|: 18.00-19.30 uur, zat 10.00-12.00 uur. Tel. 071-128030 Onstuimige afsluiting B Met een etmaaltemperatuur van gemiddeld 11 graden was het gis teren opnieuw extreem zacht voor eind december; liefst 8 tot-9 gra den boven normaal. Een lange pe riode met hoge temperaturen - zoals de zesweekse 'hittegolf' van november en de eerste helft van deze maand - zit er nu duidelijk niet in. De laatste 48 uur van dit jaar vormen de overgang naar be langrijk kouder weer. We hebben al een paar dagen te maken met een uiterst levendige depressie, die het hele weergebeuren op de Atlanti sche oceaan en boven Europa be heerst. Westelijk van Schotland haalde de oceaanreus een waarde van 940 millibar, maar was ver ge noeg verwijderd om in onze omge ving een echte storm te veroorza ken. Niettemin sluit 1995 zeer onstui mig af. De kern van het laag trekt langzaam opvullend ten noorden van ons land naar de Oostzee en sleurt tot op grote hoogte koude lucht achter zich aan. De onstabili teit die dit teweeg brengt, werd gis teravond al merkbaar, toen ver schillende buienstraten het land binnenliepen met hier en daar ha gel en een donderklap. De buiig- heid neemt vandaag en op Oud jaarsdag nog verder toe. Op een feu hoogte van 1500 meter daalt defcc temperatuur in de nacht van Ouitei en Nieuw naar -7 graden. De wir^c is dan naar het noordwesten ge-pr draaid en koude poollucht blaast^ over de volle lengte van de Noorc zee, die een oppervlakte-temperi tuur heeft van 6 tot 9 graden. D^T betekent een verticaal tempera- tuursverval van 1 graad per 100^ meter. Een zeer onstabiele situapr tie, die heftige convectie-verschi' selen geeft met sterke opwaartsfe en neerwaartse bewegingen in di11 onderste vijf kilometer van de at mosfeer. Er onstaan talloze hagek en sneeuwbuien.'De vorstgrens 1^ op ongeveer 300 tot 500 meter, maar kan tijdens zwaardere buieS^ tijdelijk dicht bij de grond komeit» De winterse neerslag kan dan evp< blijven liggen, vooral landinwaarja waar de invloed van het warme zta water afneemt. Ook op zondag houdt het gure win terweer nog aan. De middagtemp ratuur blijft steken bij 3 a 4 gra den. Maandag neemt de wind wa^J af, alsmede de bungheid. In eenJ rustiger atmosfeer kan het in de daarop volgende nacht gemakke|2 een paar graden vriezen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan een regen- of sneeuwbui. Morgen in het zuiden langdurig neerslag. Maximumtemperatuur van plus 3 graden aan de kust in het zuidwesten tot min 9 plaatselijk in het bin nenland. Zweden: Eerst half tot zwaar be wolkt en een enkele bui, morgen meer bewglkmg en van het zuiden uit sneeuw, voorafgegaan door regen. In het midden en noorden lichte tot mati ge vorst, in het zuiden zacht met maxima iets bo ven nul. Denemarken: Veel bewolking en perio den met regen. Middag- temperatuur ongeveer 4 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Af en toe wat zon en vooral langs de west- en noordkusten buien, soms met onweer en later met hagel en sneeuw. Vooral vandaag veel wind. Middagtem- peratuur vandaag van 6 graden plaatse lijk in Schotland tot 10 in het zuiden van Engeland. Morgen kouder. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien, mogelijk met onweer en hagel en morgen in de Ardennen met sneeuw. Veel wind. Middagtemperatuur vandaag van 6 graden in de Ardennen tot 10 in west-Vlaanderen: morgen kouder. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen of buien. In het noorden en wes ten veel wind. Middagtemperatuur da lend naar ongeveer 7 graden. In de Vo gezen en Jura daalt de sneeuwgrens ge leidelijk naar ongeveer 600 meter. De temperatuur op 1000 meter ligt daar vandaag iets boven, morgen iets bene den het vriespunt. Tamelijk veel bewolking en van tijd tot tijd regen, vooral in Galicië plaatselijk veel neerslag. Langs de Costa's in het zuidoosten en zuiden droog en zonnige perioden. Middagtemperatuur langs de Middellandse Zeekusten ten zuiden van Bemdorm oplopend tot ruim 20 graden, elders maxima van 13 graden in het noordwesten tot 18 aan de Costa Brava. Canarische Eilanden: Naast enkele wolkenvelden ook flink wat zon. Droog. Middagtemperatuur onge veer 25 graden. Zuid-Frankrijk: In het algemeen veel bewolking en pe rioden met regen. In de Alpen sneeuw grens dalend naar ongeveer 900 meter, in de Pyreneeën valt boven 2000 meter sneeuw. Aan de Middellandse-Zeekust waarschijnlijk droog en af en toe zon. Maxima rond 13 graden, in het uiterste' zuiden wat hoger. Morgen iets kouder. Temperatuur op 2000 meter fn de Fran se Alpen dalend naar ongeveer -5 gra- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN ZATERDAG 31 DECEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 16 Maan op 07.22 Maan onder 15 Waterstanden Katwijk Hoogwater01.15 14.02 Laagwater 09.35 22.25 Weerrapporten 29 december 19 ui Eindhoven Den Helder Rotterdam Boedapest Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève regenbui regenbui 12 11 I 12 11 11 11 12 11 11 11 I 12 11 11 10 7 den. Italië: Van het noorden uit geleidelijk meer be wolking en een enkele bui, in het noor den perioden met regen. In de Dolomie ten en Italiaanse Alpen ligt de sneeuw grens vandaag rond 1800 meter, mor gen daalt de sneeuwgrens naar om streeks 1500 meter. Middagtempera tuur van 7 graden plaatselijk in het noorden tot rond 17 in Rome en verder zuidwaarts. Temperatuur in de Alpen en Dolomieten op 2000 meter dalend tot iets onder het vriespunt. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, in de loop van morgen steeds vaker met hagel en sneeuw. In het zuiden overwe gend bewolkt en perioden met regen, sneeuwgrens dalend naar ongeveer 900 meter. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 6 graden morgen. Tempera tuur op 1000 meter m de middelgeberg ten morgenavond iets onder nul. op 1500 meter hoogte in de Alpen onge veer -4 graden. Zwitserland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Sneeuwgrens geleidelijk dalend naar 900 meter in het noorden en 1300 me ter in het zuiden. Temperatuur op 2000 meter dalend naar -5 graden in het noor den en tot -2 graden in het zuiden. Oostenrijk: Vandaag van het westen uit regen. Ook morgen bewolkt en perioden met regen. De sneeuwgrens daalt in de loop van de tijd naar ongeveer 800 meter, in het zui den tot ongeveer 1300 meter. De tem peratuur op 2000 meter daalt tot iets onder het vriespunt. Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Split h Stockholm z Warschau z Wenen li Bangkok o BuenosAires li Casablanca li Johannesburg o Los Angeles c New Orleans z New York c Tel Aviv r verand 0 -2 Hoe gaat de kerk om met secularisatie, New Age en opkomend fundamentalisme?

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12