Leiden Dure flats SLS ook voor niet-studenten Luierpremie is goed voor tientallen extra klanten Magazijn kringloopwinkel puilt uit 'Jongens echt, ik meen het, stunt niet met Afvalwijzer is uitgegroeid tot dubbeldikke milieugids ilJDAC 30 DECEMBER 1994 ee hennyvan egmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Bordeel A O De gemeente Lei- I J derdorp kan de komst van een bordeel aan de Bedrijvenweg niet verbieden. Feest a a Het nieuwjaarsfeest I in de Noordwijkse bar-dancing Foetsie gaat door. De rechter heeft een verbod afgewezen. Paragnost a Paragnost v.d Hei- I de uit Oegstgeest voorspelt in 1995 een bot sing voor de kust met een olietanker. den dorith ligtvoet entallen Leidenaars hebben :h als klant aangemeld bij de ree luierbedrijven die in de re actief zijn. Deze ouders ko en eind januari in aanmer- voor een premie van vijftig ilden van de gemeente. De drijven brengen hun klanten hone katoenen luiers en halen ke week de vuile weer op. De meente keert de premie uit, ndat ze geld bespaart op de werkingskosten van afval. Het aantal wegwerpluiers neemt immers af. Leiden beschouwt die vijftig gulden als een aanmoedigings premie. De ouders krijgen het extraatje alleen als ze een con tract afsluiten met de Luierman in Noordwijk of met de Baby Cotton Service in Voorburg. Ze moeten ten minste drie maan den luiers afnemen en zich pas na 24 oktober hebben aange meld. De premie is gelijk aan het bedrag dat de gemeente be spaart op de afvalverwerkings- kosten. F. van Gulik, manager van de Luierservice, denkt sinds eind oktober 25 tot 30 nieuwe klan ten in de Leidse regio te hebben gewonnen. Ook N. Bakker, di recteur van de Luierman, merkt dat het aantal Leidse klanten is toegenomen. Exacte getallen kan hij niet geven. Wel spreekt hij de verwachting uit dat het aantal klanten nog zal stijgen. Een aantal zwangere vrouwen heeft informatie gevraagd. Het is moeilijk te bepalen of de nieuwe klanten ook zonder premie hadden meegedaan, menen de woordvoerders van beide bedrijven. Toch zijn ze blij met de gemeentelijke steun. „Klanten twijfelen vaak, want een luierservice is iets nieuws. Zo'n subsidie is dan net het zetje dat ze nodig hebben om zich aan te melden", zegt Bak ker. Volgens Van Gulik meldt ongeveer de helft van zijn nieu we klanten dat ze over de pre mie in de krant hebben gelezen. „Die subsidie helpt ze, denk ik, net over de drempel." Publiciteit en mond-tot- mondreclame lijken minstens even belangrijk voor ouders om zich aan te melden. „Als ouders eenmaal met papieren luiers zijn begonnen, raken ze al snel verwend", zegt Van Gulik. Deze ouders stappen dan niet snel meer over op katoen, is ook de ervaring van Bakker. „De katoe nen luier is toch iets bewerkelij ker. Je moet de baby bijvoor beeld vaker verschonen." Daar staat tegenover dat het gebruik van katoenen luiers milieu vriendelijker is en dat baby's vaak eerder zindelijk zijn. Bij de gemeente is M. Mar tens van de afdeling stedelijk beheer tevreden met de eerste resultaten. Ze vindt het echter te vroeg om al van een succes te spreken, omdat de actie pas eind oktober is begonnen. Van april tot en met juni houdt de gemeente een tweede stimule ringsactie. Volgend jaar zomer wordt de proef besproken. Ie Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) bouwt de op de leeftijd dat ze gaan stude- omende jaren 300 tot 400 dure appartementen en ver- uurt die aan niet-studerende Leidenaars. Voor het be- eer van deze panden is een speciale bedrijfsunit 'SLS eheer' opgericht. iden erna straatsma Ie uitbreiding van activiteiten volgens directeur A. Hübben oodzakelijk om de ledrijfseconomische continuï- n de stichting te garande- •n. In het centrum van Leiden eeft de SLS een aantal panden angekocht voor verhuur aan iet-studenten. „Wij beschou wen dat ook als beleggingspan en", aldus Hübben. Op diverse jcaties bouwt' 'SLS Beheer' lieuwê appartementencom- lexen. De nieuwe appartementen toeten het verwachte verlies p studentenkamers compen- eren. Ook een aantal kamers wordt de komende jaren aan niet-studenten verhuurd, om leegstand te voorkomen. De SLS heeft onder meer woonruimte beschikbaar gesteld voor huis vesting van alleenstaande asiel zoekers. De markt voor kamerverhuur aan studenten is verzadigd. De wachüijsten, die er jarenlang waren, zijn weggewerkt door een afnemend aantal studen ten. „Wij hebben wat dat betreft aan onze doelstelling voldaan", zegt de directeur, die verwacht dat de.vraag naar studentenka mers na het jaar 2000 weer zal toenemen. „Begin jaren '80 is er een geboortegolf geweest. Die kinderen zijn rond het jaar 2000 De appartementen voor niet- studenten zijn allereerst be doeld voor net-afgestudeerden die in een kamer van de SLS wonen. „We hebben nu zo'n tien tot vijftien procent 'scheef groei' in ons bestand. Als zij verhuizen bevordert dat de doorstroming in onze studen tenpanden." Veel afgestudeer den willen wel verhuizen, maar komen via het gemeentelijke woonruimteverdelingssysteem niet aan de bak. „Veel net-afge studeerden willen wel weg uit onze studentenpanden, maar weten niet hoe. Ze zijn best be reid om voor een appartement wat meer te betalen. Zonder re clame te maken hebben we al een wachtlijst van meer dan 100 personen voor die duurdere ap partementen." De SLS wil de nieuwe appar tementen verhuren voor prijzen variërend van 850 tot 1500 gul den per maand. Inmiddels be schikt de stichting over enkele tientallen woningen in die cate gorie. De appartementen blij ken ook in trek te zijn bij oude ren die een grote koopwoning van de hand doen, in ruil voor een kleiner, luxe huurapparte- ment. De woonruimteverdeling re gelt de SLS zelf, zonder tussen komst van de gemeente. „We hebben daar met de gemeente afspraken over gemaakt. Wo ningzoekenden moeten wel vol doen aan de eisen die de ge meente stelt voor het verkrijgen van een woonverguning. Je moet bijvoorbeeld twee jaar in Leiden wonen. Wij willen de ap partementen in eerste instantie aan huurders van studentenka mers aanbieden. Wat dan over blijft kan naar elke andere wo ningzoekende gaan." Het eerste appartementencomplex van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting, voor niet-studenten, is bijna klaar. Het gebouw verrijst op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Sumatrastraat. foto loekzuyderduin Voetganger aangereden op zebrapad ;idenEen 71-jarige man uit Leiden is gistermiddag aangere den op het zebrapad voor het NS-station. De man werd ge schept door een 20-jarige bromfietser uit Leiderdorp, die ver klaarde door de werkzaamheden op het Stationsplein het zebra pad niet te hebben opgemerkt. De Leidenaar liep bij de aanrij ding een hoofdwond en diverse kneuzingen op. De bromfietser moest met een hersenschudding, een gekneusde arm en een ge scheurde lip worden overgebracht naar het academisch zieken huis. Hoofdwond na aanrijding leiden Een 56-jarige Leidenaar is gisteravond gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Rooseveltstraat en de Vijf Meilaan. De man zat in de auto bij een 55-jarige Leidse die op de Vijf Meilaan reed. Zij werd aangereden door een 26-jarige man uit Rosmalen die verzuimde om bij de kruising met de Rooseveltstraat voorrang te verlenen. De 56-jarige inzittende moest met een hoofdwond worden afgevoerd naar het acade misch ziekenhuis. Geluidsapparatuur gestolen leiden Bij een inbraak in een woning aan de Lage Rijndijk zijn gisteravond zestig cd's, een videorecorder en het voorfront van een autoradio gestolen. De dieven kwamen binnen door een keukenraam open te breken. Inbreker neemt synthesiser mee leiden Een inwoner van de Leidse Baatstraat is tijdens de kerst dagen bestolen van zijn synthesiser. De man was tijdens de kerst afwezig en miste bij thuiskomst het muziekinstrument met een waarde van 800 gulden. De dieven zijn waarschijnlijk binnenge komen door gebruik te maken van een valse sleutel. Mountainbike weg uit kelderbox leiden Uit een kelderbox aan de Reigerstraat is in de nacht van woensdag op donderdag een mountainbike met een waarde van 1500 gulden gestolen. Üit een andere box verdwenen in diezelf de nacht diverse motorspullen. Andere kelderboxen werden opengebroken zonder dat er iets werd meegenomen. 'In Uit' Merenwijk kan geen spullen meer hebben De kringloopwinkel 'In Uit' - nog geen jaar oud - is uit zijn jasje gegroeid. Mede werkers van het project aan het Eksterpad moeten momenteel vaak 'nee' verkopen als mensen hun grote meubelstukken komen aanmeldenvDe opslagplaats aan de Arends horst is mudvol, in de winkel zelf staan de kleine gebruiksvoorwerpen ook al opgesta peld. „We zijn op zoek naar een andere plek", zegt bestuurslid en vrijwilligster J. Bos boom. „Maar het is moeilijk. We willen per se een nieuwe ruimte in de Merenwijk of in de Slaaghwijk. Het initiatief komt immers van de mensen uit de Merenwijk en we wil len ook niet concurreren met de kringloop winkel aan de Volmolengracht. Maar er staan hier geen grotere panden leeg. Ja, bij de Kopermolen een paar, maar die zijn voor ons te duur." „Als er morgen iemand komt met de vraag of we een bankstel op willen komen halen, dan moeten we dat weigeren", zegt Ria den Boer, eveneens bestuurslid. „Dat vinden we toch wel erg. Maar in de opslag plaats kan er niets meer bij. Misschien gaan we eind januari, als we een jaar bestaan een verkoopactie houden, zodat we weer even wat lucht hebben." Volgens de medewerkers van 'In Uit' - er werken zo'n vijftien tot twinitig vrijwilli gers en één banenpooler - zou een grotere winkel ook de bedrijfsvoering ten goede ko men. „Bij grotere winkels zie je altijd dat de omloopsnelheid veel hoger ligt, dat de spul letjes minder lang in de winkel staan", al dus Den Boer. Toch is het in het eerste jaar van het kringloopproject ontzettend goed gegaan. „We draaien in ieder geval quitte", aldus Den Boer. „We kunnen ons zonder subsidie bedruipen." leiden gisteren de eerste twee exem plaren in ontvangst namen, geen probleem. De dienst Milieu en Beheer liet het lijvige boekwerk drukken op kring looppapier en bovendien zou de milieuwijzer jaren meegaan. „Een wijzer als deze voorziet in een behoefte", zei Laurier giste ren. Met wijkbeheer en afvalver werking in zijn portefeuille krijgt hij vaak mensen op zijn stoep met vragen. De gemeente laat de gids vandaag huis-aan- huis bezorgen. Mensen met een 'nee-nee-sticker' op hun brie venbus, kunnen het boekje zelf ophalen bij Milieu en Beheer. De afvalwijzer heeft zich ont wikkeld tot een echte milieugids. In het nieuwe boek je staan niet alleen de schema's voor het ophalen van het huis vuil en richtlijnen voor het scheiden van afval, maar ook tips over milieuvriendelijke bouwmaterialën en energiebe sparing. De milieuwijzer is met zo'n honderd pagina's tekst bij na twee keer zo dik als de vroe gere afvalwijzer. Maar dat is vol gens wethouders H. de Goede (milieu) en J. Laurier (werk, so ciale zaken en wijkbeheer), die Vuurwerkslachtoffer Jordan laat 'Haltertjes' harde werkelijkheid zien Verdachte overval naar huis gestuurd den haag/leiden Een 26-jarige Leidenaar die on der meer werd verdacht van de overval op een benzinepomp, is gisteren door de Haagse recht bank naar huis gestuurd. De straf waartoe hij werd veroor deeld - vier maanden cel - heeft hij in voorarrest al uitgezeten. Twee weken geleden eiste de officier van justitie nog vier jaar tegen hem. De Leidenaar stond terecht voor de overval op 13 mei op de benzinepomp aan de Leidse Dr. Lelylaan, en een paar kleinere vergrijpen. Van die kleine zaken gaf hij er tijdens de zitting een paar grif toe, maar andere za ken ontkende hij ten stelligste. Ook de overval op het benzine station zou hij nooit hebben ge pleegd, al gaf hij wel toe dat hij er begin dit jaar serieus over had nagedacht om die bewuste pomp te overvallen. Verbouwing sauna loopt vertraging op De verbouwing van Sauna Vijf Mei aan de Leidse Telderskade heeft vertraging opgelopen. Vlak voordat de eerste paal de grond in zou gaan, werd duide lijk dat de fundering van de nieuwbouw moest worden aan gepast. Nieuwe berekeningen waren noodzakelijk. De geplande inrichting zal door de funderingsperikelen niet veranderen, is de verwach ting van eigenaar H. Vis. Ook wil hij tijdens de werkzaamhe den nog steeds gewoon open blijven. De sauna wordt meer dan twee keer zo groot en voor zien van nieuwe snuljes zoals een biocabine en zoutwaterba- den. Het project kost ettelijke miljoenen guldens. Half januari hoopt Vis de nieuwe berekeningen onder ogen te hebben. Wanneer de eerste paal wordt geslagen, durft hij nog niet te zeggen. leiden monica wesseling Ze komen met een grote mond en veel bravour het Leidse poli tiebureau binnen. Hartstikke spannend om gepakt te zijn met verboden vuurwerk. De straf stelt natuurlijk niks voor: een filmpje kijken en effe vegen in het park. En daarna lekker weer de straat op, klooien met vuur pijlen, kanonslagen en strijkers. Een uurtje later blijkt dat de negen jochies die gisteren hun Halt-straf 'kwamen halen' op het politiebureau, zich op die straf nogal verkeken hadden. De film over de gevolgen van vuur werk was al vreselijk om te zien, maar de ontmoeting met Jor dan, een vuurwerkslachtoffer uit Alphen, was pas echt shoc kerend. Het negental is de afgelopen dagen opgepakt wegens vuur- werkbezit en krijgt, omdat ze jong zijn en justitie de kwaadste niet is, een kans om met het kij ken naar een opvoedende film en wat werk 'voor de gemeen schap', de striif af te kopen. De film toont de gebruikelijk vuurwerkmisère. Afgerukte le dematen, jonge jongens die zich zonder handen trachten te redden, ogen vol glasscherven en vooral veel bloed. Karei, die enkele, minuten tevoren nog honderduit vroeg, reageert zijn afgrijzen over de beelden af door de andere pubers aan te grijnzen met een blik van 'stom hé, dat opvoedende gedoe'. Mick bijt op zijn nagels en Pie- ters blik dwaalt overal naar toe behalve naar de video met de afgrijselijke beelden. Klaas probeert zijn ontstelte nis te verbergen door de Halt medewerkster E. Kooter achte loos te vragen wat een handpro these nou kost. In regen en wind zijn de 'Haltertjes' wordt stiller en stiller. Jordan van Loon (21) neemt het woord. Hij is twee jaar gele den verminkt geraakt door het spelen met vuurwerk. Hij raakte een oog kwijt en zijn hand is ei genlijk een verzameling stomp aan het werk in het Heempark. Het foto holvast/mark lamers jes waar niet al te veel mee te doen valt. Vele weken bracht hij in het ziekenhuis door. Jordan: „Jongens echt, ik meen het. Stunt niet met vuur werk. Ik kan mezelf wel voor de kop slaan. Ik heb mijn eigen droom kapotgeknald. Ik zou een goede voetballer hebben kunnen worden, had de aanbie dingen al in huis. Nu werk ik in een supermarkt en probeer mijn schooldiploma te halen." Klaas, de geinponem, durft Jordan niet aan te kijken. Hij kijkt strak naar de tafel voor zich. Erik ziet spierwit, een ver trokken mond en trekkende ogen verraden zijn nervositeit. „Nou, en toen raakte ik dus mijn oog kwijt, maar gelukkig hebben ze in het ziekenhuis van die leuke kunstdingetjes", zegt Jordan terwijl hij zijn kunstoog uit zijn oogkas haalt. Hij tikt er mee op de tafel: een geluid dat door merg en been gaat. De jo chies, compleet met oorring, baseballcaps en openstaande basketbalschoenen, zakken massaal bijna door de grond. Wèg heldenmoed, wèg grote bek, wèg gesnoef. Je ziet ze krampachtig hun afgrijzen en angsten wegslikken. Gewoon doen, want die andere jochies kijken naar je. Eenmaal buiten hervinden de meesten snel hun zelfvertrou wen. Binnen de groep wordt weer tegen elkaar opgeboden. Een enkeling erkent zich echt een ongeluk te zijn geschrok ken: „Ik ben hier omdat ik met strijkers speelde. Nou, dat doe ik dus niet meer. Ik heb mazzel gehad dat ik mijn twee handen nog heb. En die wil ik graag houden ook." Vijf van de negen gaan meteen door naar het Heem park aan de Oegstgeesterweg. Daar, in regen en wind, terwijl donkere wolken langsjagen en hun vriendjes lekker op straat spelen, gaan de Haltertjes het FoutjeVuurwerkbesluit dit jaar niet gecorrigeerd leiden paul van der koou Op oudejaarsdag mag je al vanaf tien uur 's ochtends vuurwerk afsteken omdat een ambtenaar op het ministerie van milieu 10.00 uur in plaats van 22.00 uur zette in het zo geheten Vuurwerkbesluit. Het 'foutje' sloop begin vo rig jaar in het zogeheten Vuurwerkbesluit van het mi nisterie, waarin voor het eerst iets landelijks werd afgespro ken over vuurwerk. Vuur werkbestrijders hoopten dat het dit jaar zou worden bijge steld. Niets is minder waar. De tijdsaanduiding staat er nog steeds in en een woordvoer der van het ministerie legt uit dat er helemaal geen foutje is gemaakt. Als het Rijk de bur gers minder tijd zou geven om vuurwerk af te steken, zouden ze zich daar slecht aan houden. En dus zou zo'n regel niet te handhaven zijn. Wel kunnen gemeenten zelf de periode wat korter maken, zoals sommige ook deden voordat het landelijke Vuur werkbesluit er kwam. Volgens een woordvoerder van de overkoepelende Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), hebben gemeenten die mogelijkheid niet. Hoog uit zouden ze beperkingen kunnen afkondigen voor 'ge voelige' delen van hun ge meente, zoals het gebied rond een bejaardentehuis, een zie kenhuis of crisisopvangcen trum. „Zo'n onderverdeling is niet te controleren", zegt de Leidse politiewoordvoerder R. Blom. Want hoe ruim moet je zulke gebieden nemen? In plaats daarvan heeft Leiden het verboden om vuurwerk af te steken 'op een voetpad, in een passage of in een onder doorgang, in een portiek, ga lerij of een dergelijke voor het publiek openstaande ruimte, in een voor het publiek toe gankelijke besloten ruimte, in een volksverzameling en daar waar zulks hinder of overlast kan veroorzaken'. In Katwijk mag je overal knallen behalve op het overdekte Hoornes- plcin. waar de overlast in het verleden groot was. Wat de tijden betreft: voor dat het Vuurwerkbesluit er kwam, mocht je de hele ou dejaarsdag knallen in de sleu telstad. In de modelverorde ning van de VNG, die door veel gemeenten is overgeno men, mocht je al vanaf acht uur 's morgens een lont aan steken. De eindtijd was in alle gevallen twee uur 's nachts. uiterst opwindende karweitje dag al stiller en stiller. Steeds doen. Vier uur achtereen met vaker kijken ze in hun handen, schep en kruiwagen in de weer. of er al blaren zijn. Stille getui- Het wordt gedurende de mid- gen van een milde straf.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11