AUTO LEITHON ADVERTEREN OP DEZE PAGINA?) Sensonic: schakelen zonder koppeling Weg en wiel Ruim 40 jaar Peugeot ervaring Keuze uit ruim 60 Bovag-occasions H'AI" Mercedes-Benz gaat Swatch-mobil in Frankrijk bouwen Pechlicht Alweer een nieuw achterlicht ^DONDERDAG 29 DECEMBER 1994 7 reoactie peter lodewijks Wegtransport wil van imago af zoetermeer anpNederland (TLN), gaan het ko mend jaar de maatregelen ont- De wegvervoerders willen af van wikkelen. Het project heeft tot hun slechte imago van vervuiler doel een gedetailleerd plan op van het milieu. Als eerste be- te stellen waardoor onder ande- drijfstak in Nederland heeft het re de uitstoot van schadelijke wegtransport het voortouw ge- stoffen omlaag kan. De trans- nomen om plannen te ontwik- portondememers krijgen steun kelen die tegemoet komen aan van het adviesbureau Centrum de milieudoelstellingen van de voor Energiebesparing en Tech overheid. nologie (CE). Het project is op- De ondernemersorganisaties in gezet in nauw overleg met de het beroepsgoederenvervoerministeries van verkeer en wa- Koninklijk Nederlands Vervoer terstaat en milieu. (KVN) en Transport en Logistiek Vooraankoop, onderhoud, reparatie, APK-keuring, schade-herstel van uw Peugeot voor Leiden, Rijn- en Bollenstreek Maredijk 175, Leiden, tel. 071-212911 T.o. het Hoofdpostkantoor (a.d. Schipholweg) Hollandse Auto Import Mij. B.V. American Car Dealer Jeep I Pontiac Chrysler Chevrolet Dodge Caddilac Floralaan 2. Rijnsburg Tel. 01718 29224 Fax 01718 20703 (A44 afslag Oegstgeest/Ri|ns)>urg) FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN The American Way to Drive Op basis van de sportieve Gordini-versie van de Dauphine kwam de Franse staatsonderneming Renault in 1959 met de stijlvolle Floride op de markt. De door de Italiaanse carrossier Frua ontworpen semi-sportwagen werd als cabriolet en als coupé (foto) geleverd. De Floride kwam in Amerika op de markt onder de naam Caravelle en later werd dat ook de naam voor de verbeterde Europese versie, die niet meer van de Dauphine, maar van de Renault 8 was afgeleid. Net als de Dauphine en de R8 had de Floride/Caravelle de motor achterin zitten. foto peter lodewijks De 'Swatch-mobil', het stadsautootje waarmee de Duitse auto producent Mercedes-Benz een nieuwe (groei)markt wil aanbo ren, gaat definitief in de Franse plaats Hambach, even over de grens in Lotharingen, van de band rollen. Volgens Daimler-Benz, het moederconcern van Mercedes, moet de produktie eind 1997 op gang komen. De nieuwe tweezitter, die door Mercedes en de Zwitserse hor loge-ontwerper van Swatch, Ni colas Hayek, ontwikkeld is, moet in het voorjaar van 1998 op de markt komen en zal on der de 20.000 mark gaan kosten (22.600 gulden). Volgens Daimler-Benz zijn er meer dan 70 vestigingsplaatsen voor de fabriek onder de loep genomen. De keus is op Ham bach gevallen wegens de ligging in het centrum van de markten, de concurrerende loonkosten, de grote mate van flexibiliteit in de werktijden en de nabijheid van talrijke toeleveranciers. Er was vanuit de vakbonden en de politiek sterke druk op Daimler-Benz, het grootste in dustrieconcern in Duitsland, uitgeoefend om de produktie van de Swatch-mobil in eigen land te houden, maar het be drijf meldde dat het in Frankrijk per afgeleverde auto 500 mark bespaart in vergelijking met Duitsland. De ondernemings raad bij Mercedes is zeer teleur gesteld over de vestiging in Frankrijk en spreekt van een BOEKEN B""M r zijn nog nooit zoveel I j nieuwe typen achter- licht voor fietsen in de winkels verschenen als het afgelopen jaar. Er is keus te over, zowel in verlichting met batterijen als met de traditione le dynamo. Er is geen enkel excuus meer om bij duisternis zonder bran dend achterlicht de straat op te gaan, zeker niet omdat de lampjes van hoge kwaliteit zijn en niet meer dan enkele tientjes hoeven te kosten. Veel van de nieuwe verlichting heeft in plaats van lampjes LED's. Deze Light Emitting Diodes vragen weinig stroom, gaan lang mee en zijn zeer betrouwbaar. Nog net voor het nieuwe jaar brengt de Nederlandse firma AGU een achterlicht op de markt dat alle bestaande typen in techniek naar de kroon nen 250 uur stroom leveren. Vering Verende voorvorken met hy draulische werking zijn nogal prijzig. De toepassing van olie en lucht in dit accessoire maakt een precieze constructie nood zakelijk, die meestal rond de duizend gulden moet kosten. Voorvorken met het rubber elastomeer als verend element zijn aanzienlijk goedkoper, om dat dit materiaal gemakkelijker is te verwerken. De Italiaanse Fabrikant Marzocchi presen teert een nieuwe verende voor vork van 399 met elastomeer. Dit type Zoke is van aluminium en weegt 1.360 gram. De veer- weg bedraagt 65 mm en de veerspanning is instelbaar. Verende voorvorken worden het meest toegepast op ATB's die in ruig terrein worden gebruikt. vaj lutj pui eei for nz sse TIO flOl I h 122 ;oe Na-oorlogse klassiekers in woord en beeld Enige jaren geleden werd de jaarlijkse happening genaamd De Onschatbare Klassieker in gang gezet. Het daarbij behorende jaarboek is bij liefhebbers van klassieke auto's langzamerhand uit gegroeid tot hèt klassieker-hand- boek, waarin enkele duizenden auto's in kaart zijn gebracht. Het lag voor de hand dat dit succesvolle initiatief navolging zou vinden. Kort geleden bracht uitgeverij Elmar te Rijswijk de Oldtimer Catalogus 94/95 op de markt, waarin dezelfde formule wordt gehanteerd. De Oldtimer Catalogus ver schijnt op A4-formaat en telt 274 bladzijden, die in totaal een dikke 800 foto's van goede kwa liteit herbergen. Bij iedere foto staat een korte omschrijving van het betreffende type auto, de belangrijkste (technische) gegevens, informatie over pro- duktiejaren en -aantallen en een richtlijn voor de huidige waarde. Daarbij wordt onder scheid gemaakt tussen drie catego rieën: A geeft de waarde van de au to in matige staat. Dat houdt in: com pleet, rijdbaar, niet toegelaten tot de openbare weg, maar goed te res taureren. B geldt voor auto's in re delijke staat. Er moet nog wel wat aan gebeuren, maar de auto is gekeurd en rijklaar. Categorie C staat voor klassiekers in goede staat met lichte gebruikssporen. De auto is origineel of gerestau reerd» maar hoeft niet in zoge heten concoursconditie te ver keren. De Oldtimer Catalogus 94/95 is een overzicht in woord en beeld van de belangrijkste auto's uit de periode 1945-1975, de na oorlogse autoproduktie dus. De in totaal 153 merken staan alfa betisch gerangschikt en worden voorafgegaan door wat algeme ne informatie over het aan schaffen en berijden van een klassieke auto. De gids ligt in de boekhandel voor 24,50. H Veel ongelukken op de weg ontstaan door een wegens pech gestrande auto. Een veili ge plek kan men in zo'n situa tie bijna nooit uitzoeken. In geval van pech is het zaak de overige weggebruikers duide lijk te attenderen op het ge strande voertuig. Dat kan met dit nieuwe driepotige pechlicht dat importeur Autovision te Hoofddorp via autoshops, tankstations en warenhuizen op de Nederlandse markt heeft gebracht. Het alarmknipper licht kan als extra waarschu wing dienen naast de bekende gevarendriehoek. De Life Light is een drie centimeter dunne, gemakkelijk te bergen staaf met een soort mini-vuurtoren tje erop. Na het wegschuiven van een ring klappen drie pootjes uit om de lamp op neer te zetten. Hij werkt tot 24 uur lang op twee 1,5 Volt batterij tjes, die zowaar voor 24,95 nog worden meegeleverd ook. De intense lichtflitsen (elke halve seconde) zijn volgens de fabrikant, afhankelijk van de weersomstandigheden, op meer dan 600 meter afstand zichtbaar. Winst Mercedes De omzet van Mercedes-Benz zal dit jaar ongeveer 9% hoger zijn dan vorig jaar terwijl het zware verlies van vorig jaar zal omslaan in een duidelijke winst, aldus bestuursvoorzitter Wer ner. Mercedes verkocht dit jaar met 585.000 stuks ongeveer 15% meer personenauto's dan vorig jaar terwijl het aantal ver kochte bussen en vrachtwagens met 290.000 ook met 15% steeg. Peugeot gaat 309 maken in India UTRECHT India's grootste autofabrikant Premier uit Bombay en Peugeot hebben tot samenwerking be sloten. Het door de staat gecon troleerde Premier wordt een beursgenoteerde onderneming, waarin Peugeot voor 29 procent deelneemt. Vanaf volgend jaar zal de nieuwe firma de Peugeot 309 voor de Indiase markt gaan maken. Er zullen 60.000 stuks per jaar uit de bestaande fabriek komen, op een markt waar in totaal 270.000 auto's per jaar worden verkocht. Voor ons is de 309 historie, in India ligt dat anders. Premier bood tot nu toe twee verouder de Fiat-modellen. De 1100 D, in Iedere donderdag verschijnt "Weg en Wiel" in het Leidsch Dagblad Bel voor info: 071 356 230 steekt. Red Alert is de naam van wat AGU noemt 'het makkelijk ste achterlicht'. Het ding werkt bijzonder revolutionair zonder dynamo, zonder draden en zon der batterijen, maar uitsluitend met een magneet als stroom bron. De stroomvoorziening van de lamp werkt op dezelfde wijze als bij een fietscomputer. De magneet wordt bevestigd aan de spaken en veroorzaakt bij het draaien een stroomstoot in het apparaat. Het achterlicht krijgt daarom een bevestiging aan de achtervork van het fra me en niet op het spatbord. Volgens de fabrikant gaat dit achterlicht zo lartg mee, dat het overdag niet eens uit hoeft te worden gezet. De magneet kan niet stuk en het lampje is ver vangen door LED's. De knippe jaarlijks 200.000 auto's van de band rollen. De Swatch-mobil zou aanvan kelijk een project van Hayek en Volkswagen worden. VW had echter door zijn slechte finan ciële positie geen zin meer om er geld in te steken en trok zich in januari van dit jaar terug. Hayek zei toen dat hij al bestel lingen voor 32.000 auto's bin nen had. Voor Lotharingen kwam de be slissing als een welkom kerstca deautje. De Franse streek is op industrieel gebied vergane glo rie. Duizenden mijnwerkers en staalarbeiders zijn in een kort tijdsbestek werkloos geworden. De komst van de fabriek bete kent het einde van een zwarte periode voor de streek. Burge meester Hubert Roth van Ham bach verwacht dat de fabriek in eerste instantie 2.300 tot 2.500 arbeidsplaatsen oplevert, ook al heeft Mercedes een aantal van 1.900 genoemd. Omdat Merce des, dat voor de bouw van de fabriek een stuk grond van 50 hectare nodig heeft, een optie heeft op nog eens 12 hectare, hoopt Roth dat er uiteindelijk veel meer mensen een baan zullen krijgen. Het merk Saab was enige tijd geleden in het nieuws met een auto zonder stuur, die werd bediend via een soort joystick op de plaats van de versnellingspook. Zover is het nog niet maar het geeft wel aan dat de Zweedse fabri kant aan de weg timmert waar het de bediening van de auto betreft. Een ander voorbeeld, minder spectaculair maar wel zeer bin nenkort leverbaar op de Saab 900, is de zogeheten Sensonic. De Sensonic is een mengeling van een automatische transmis sie en een handschakeling. Dat betekent dat er een normale versnellingspook in de auto zit, maar dat het koppelingspedaal ontbreekt. En dat is raar rijden, gewdon schakelen zonder te koppelen. Net als bij het auto maat-rijden moet het linker been op non-actief gesteld wor den, maar voor de rest blijft al les hetzelfde. De Sensonic is dus een halfau- tomatische transmissie, zoals vooral Franse merken vroeger wel boden, echter nu met mo derne elektronica. Schakelen zonder koppelingspedaal is sportiever dan een volauto- maat, maar veiliger en comfor tabeler dan gewone handscha keling, meent Saab. Saab levert de Sensonic voor een kleine drie mille, ofwel dui zend gulden minder dan een volautomaat. Voorlopig kan al leen een 900 Turbo met Senso nic besteld worden, maar het ligt voor de hand dat dat bin nenkort ook op de andere ver sies mogelijk zal zijn. Vroegere halfautomaten had den een hydraulische koppe ling, net als een volautomati sche bak. Bij Saab's Sensonic bedient een elektronisch ge stuurd motortje de koppeling van een standaard handbedien de 5-bak. Volgens de fabrikant zorgt de halfautomaat niet voor een ho ger brandstofverbruik zoals een gewone automaat wel doet. En ook blijft het systeem onder vrijwel alle omstandigheden werken, zegt Saab. Zelfs bij een zeer lage boordspanning, zodat een auto met uitgeputte accu toch kan schakelen tijdens het aanslepen. Saab noemt de Sensonic 'de eerste belangrijke ontwikkeling bij handschakeling sinds de uit vindingvan gesynchroniseerde versnellingen'. Uiteindelijk kan het leiden tot een bediening als in Formule 1-wagens, met drukknopjes op het stuur voor het schakelen. Ten dienste van de veiligheid, omdat schakelen dan simpeler is en de bestuur der meer tijd heeft om op het verkeer te letten. Dat zal bij de eerste confrontatie met de Sen sonic overigens niet zo zijn. Wie geen automaat gewend is zal bewust de linkervoet in be dwang moeten houden, want als die toch onbewust gaat kop pelen, trapt hij met volle kracht op het rempedaal, met een enorme noodstop als gevolg. Maar ook met de linkervoet in de ruststand is het zo'n vreem de ervaring om zonder koppe ling te schakelen dat men eerst teveel bewust gas loslaat voor men de pook beweegt. Dat rijdt niet soepel. Niet nadenken der halve, vertrouw op de techniek. Een streepje gas minderen en schakelen, dat gaat perfect soe pel en bliksemsnel. Neemt men geen gas terug, dan geeft de pook niet mee en is men ge waarschuwd. Nog een fout ligt op de loer: men schakelt bij rustig rijden helemaal niet, alsof het een au tomaat is. De elektronica houdt het in de gaten, geeft een ge luidssignaal en op het dash board-display verschijnt 'shift down'. Stoppen zonder de transmissie vrij te zetten is ech ter mogelijk. Ook daarop zit een beveiliging. Tenzij men de rem vasthoudt verschijnt na zeven seconden 'disengage gear', hoewel de au to geen enkele kruipneiging ver toont zoals een volautomaat. Zet men de pook nu niet in de vrijstand, dan slaat de motor af. Sommigen kunnen namelijk zo dom zijn de auto in een versnel ling met draaiende motor te stoppen en dan uit te stappen. Blijft een kind in de auto achter dan kan het dankzij deze bevei liging niet gasgeven en wegrij den, of het kans zien onwaar schijnlijk snel achter het stuur te kruipen. Maar wat levert Sensonic nu op? Het is zeer comfortabel als men in een voortkruipende file of druk stadsverkeer niet steeds hoeft te ontkoppelen. Drie mille is echter een hoge prijs voor dat comfort. Of men moet een ver stokt 'schakelaar' zijn en alleen het gemak van een volautomaat bij stad/filerijden willen. Een ander scenario is dat men graag automaat wil rijden, maar het bijbehorende hogere brandstof verbruik een probleem vindt. In dat geval is de Sensonic een goede keus. Voor ons is de 309 inmiddels historie, in India begint deze Peugeot aan een nieuw leven. foto peuceot Europa gedebuteerd in 1957 en uit produktie genomen in 1969, komt nu ook in India aan zijn eind. Naast Peugeot's 309 blijft wel de Fiat 124 in het gamma, bij ons in 1966 verschenen als opvolger voor de 1100. Fiat mocht slechts de licentie rechten aan Premier verkopen, Peugeot mag als eerste Europe se fabrikant deelnemen in een Indiaas bedrijf. Dat kostte wel zo'n 400 miljoen gulden. Door deze transactie miste Fiat zijn kans, zoals het zich eerder bij FSO in Polen en Lada in Rus land door General Motors liet verdringen. Het nieuwste achterlicht van AGU heeft een magneet als stroombron. rende Red Alert is vanaf 600 meter goed zichtbaar. De ad viesprijs bedraagt 39,50. Ook nieuw is een zadeltas die luistert naar de naam Scicion CS 55 Halley. Op de tas is een achterlicht verwerkt met drie LED's. Er zit een lichtgevoelige weerstand op die de verlichting laat branden zodra het donker wordt. De twee batterijen zijn van het type penlight en kun „vemietigend signaal" voor Duitsland als centrum van de autoproduktie. De Micro Compact Car (MCC), zoals de Swatch-Mobil officieel heet, is slechts 2,5 meter kort en bedoeld als stadsauto voor drukke centra. Ontwerper Hayek zegt dat het autootje ,,het comfort, de veiligheid, kwaliteit en bekwaamheid van Merce des" verbindt met het merk Swatch, dat volgens hem staat voor prijsbewustheid, design, kwaliteit en levenslust. De Swatch-mobil wordt ge maakt door MCC AG, waarin Mercedes voor 51 procent en Hayek voor 49 procent deel neemt. In de fabriek, waarvan de bouw rond 750 miljoen mark kost, komen ongeveer 1.900 mensen te werken. Indirect le vert de vestiging 9.000 banen op, waarvan een groot deel in Duitsland. De bouw van de fa briek begint in het derde kwar taal van volgend jaar. Er kunnen Saab levert elektronisch gestuurde halfautomaat volgend jaar op type 900

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7