Verbindingen met Algerije verbroken EU huivert van Franse koetsier op bok Buitenland Berlusconi wil in maart nieuwe verkiezingen PHILIPS Witte Paters al eeuw doelwit van fanatici CIA-directeur Woolsey stapt op na felle kritiek Moslim-rebel accepteert bestand in enclave Bihac Groot formaat hovercraft DNDERDAG 29 DECEMBER 1994 AFP Agence France Pi Press DPA Deutsche Independent AMP A'f.-ri. P. .1 se Agentur GPD Geassoc.eerde Pers Dier I Inter Press Service RTR Reuter UP (Kannibalisme in Luik jRussELDe politie in Luik heeft gisteren in een woning het toe getakelde lijk van een 38-jarige man aangetroffen. Er waren twee Stukken uit de rug gesneden en vervolgens gebraden in een pan. pe dader lag bewusteloos naast het slachtoffer. Eenmaal weer pij zijn positieven, bekende hij de moord en het kannibalisme. Hoe de man buiten westen is geraakt, is onbekend. Staking legt Bangladesh plat loerfcHAKAEen algemene staking heeft vandaag het openbare leven n' j^Jn Bangladesh zo goed als plat gelegd. Initiatiefnemers van de gemjwerkonderbreking zijn de oppositiepartijen, waarvan de parle mentariërs gisteren massaal ontslag namen uit protest tegen de >0 weigering van de regering om af te treden. De .oppositie eist nieuwe verkiezingen. Premier Khaleda Zia beschouwt die eis als ongrondwettelijk. In 1996 hoeven pas verkiezingen te worden 'gehouden. Politie Egypte doodt extremisten .IRQ De politie heeft gisteren bij het Zuidegyptische dorp El- Khayara zes vermeende moslim-extremisten doodgeschoten. Bij jde schietpartij kwam ook de chauffeur van een passerende ïrte^vrachtwagen om het leven. Een zevende vermeende moslim-ex- 'uizetremist werd door de politie gedood bij het zuidelijker gelegen ik Idorp Mallawi. Aangenomen wordt dat de zeven lid zijn van het vaM verboden al-Gamaa al-Islamiya. ƒ4 Z| Piloot VS bekent spionagevlucht' f J londen Noord-Korea heeft gisteren gezegd dat de piloot van de '|tol landen gedwongen Amerikaanse helikopter heeft toegegeven dat het toestel met opzet diep in Noord-Korea was doorgedron gen en dat het ging om een spionagemissie. In een bekendma king van het Noordkoreaanse persbureau KCNA, die in Londen werd opgevangen, werd gezegd dat piloot Bobby Hall de beken tenis zondag heeft gedaan. Hij zou om vergeving hebben ge vraagd. Hall werd vorige week boven Noord-Korea tot een nood landing gedwongen. China verklaart valsemunters de oorlog peking China heeft de oorlog verklaard aan valsemunters. Er komt een nationale voorlichtingscampagne om de bevolking èn het bankpersoneel te leren vals geld te herkennen. Vooral de ste den aan de kust worden overspoeld door namaakbiljetten. De meeste biljetten komen uit Hong Kong en Taiwan en worden door smokkelaars of corrupte zakenlieden China binnenge bracht. Seks-zaak tegen Clinton kan wachten little rock Het proces tegen president Clintön wegens seksuele intimidatie kan wachten tot het einde van zijn presidentschap. In de tussentijd kan het hof wel getuigenverklaringen opnemen en andere procedures afronden die te maken hebben met de aanklacht. Dat heeft een rechter gisteren bepaald in de zaak die Paula Corbin jones tegen Clinton heeft aangespannen. Jones verwijt de president dat hij haar in 1991 seksueel heeft benaderd in een hotelkamer. Hij was toen nog gouverneur van Arkansas. Afghaanse president blijft zitten Islamabad De Afghaanse president Rabbani heeft gisteren zijn ambtstermijn voor de derde keer verlengd, een stap die waar schijnlijk de strijd in het door oorlog verscheurde land zal doen oplaaien. Rabbani werd twee ja^r geleden tot president be noemd door een coalitie die het communistische regime had verslagen, maar daarna onderling slaags raakte. Hij had gisteren zijn ambt zullen neerleggen, maar besloot zijn termijn voor on bepaalde duur te verlengen. ROME AFP-DPA De sinds vorige week donder dag demissionaire Italiaanse premier Berlusconi heeft er gis teren bij de Italiaanse president Scalfaro op aangedrongen in maart nieuwe verkiezingen te houden. Tot zolang zou hij pre mier moeten blijven. ,,We moeten onmiddellijk nieuwe verkiezingen organise ren en we moeten dat doen met deze regering", zei Berlusconi na afloop van een gesprek met de president. Elke andere oplos sing en elke andere regering zou volgens hem 'bedriegerij' zijn en 'verraad' aan de Italiaanse kiezers. Berlusconi zei dat, nadat eer der zowel de Lega Nord als de linkse oppositie zich hadden uitgesproken tegen de ontbin ding van het parlement en nieuwe verkiezingen. Lega Nord-leider Umberto Bossi pleit voor de vorming van een rege ring van onafhankelijke vakmi nisters met mogelijk aan het hoofd een econoom. De vertegenwoordigers van links vroegen president Scalfaro om de vorming van een rege ring met een brede parlemen taire meerderheid. Nieuwe ver kiezingen zijn volgens' Cesare Salvi van de Democraten van Links (PDS) niet in het belang van Italië. Berlusconi's coalitiepartner Gianfranco Fini, de leider van de Nationale Alliantie, heeft al laten weten niet mee te doen aan een regering die op een nieuwe parlementaire meerder- Jreid zou zijn gebaseerd. Zijn Nationale Alliantie zou dan in de oppositie gaan. Aardbevingen in Verre Oosten en Midden-Amerika TOKVO-SAN JOSÉ Rtr-AFP-UPI Zeker drie mensen zijn gisteren omgekomen en 233 gewond ge raakt bij een zeer zware aardbe ving in het noorden van Japan. Zware naschokken werden van morgen in het noorden en mid den van het land gevoeld. De aardbeving had een kracht van 7,5 op de scha^ van Richter. Het epicentrum lag in de Stille Oceaan. In Indonesië werd dinsdag avond een aardbeving met een kracht van vijf op de schaal van Richter gemeten. De Molukken werden gisteren voor de tweede keer dit jaar getroffen. Er zijn geen berichten over slachtoffers of over schade. Het epicentrum lag 125 kilometer noordwesten van de provinciehoofdstad Am- bon. Ook in het Middenameri- kaanse Costa Rica beefde de aarde gistermiddag. Deze be ving had ook een kracht van vijf op de schaal van Richter en heeft weinig schade aangericht. Het epicentrum lag in een ui terst dunbevolkt gebied, 105 ki lometer ten zuidwesten van de hoofdstad San José. Britse vorstin blust brandje met spuitwater LONDEN Rtr-PPA De Britse koningin Elizabeth II is deze maand een schoorsteen brand te lijf gegeaan met een fles spuitwater. Een woordvoer der van het koninklijk huis ver telde gisteravond dat de schoor- steenklep boven de haard in een van de vertrekken van Windsor Castle door de wind was dichtgeklapt. In de haard ontstond daarop een brandje met sterke rook ontwikkeling. De koningin heeft toen met 'grote tegenwoordig heid van geest' de spuitwater- fles gepakt en het vuur gedoofd. Het voorval deed zich voor op 11 december. Persberichten als zou de vorstin zwart van het roet zijn geworden, sprak de woordvoerder tegen. Zoals ge bruikelijk overdrijven Britse boulevardbladen dergelijke in cidenten schromelijk. Eén krant meldde zelfs dat de koningin 'een vuurzee heeft bedwongen'. Chinezen borduren complete roman Twintig Chinezen hebben vier jaar lang gewerkt aan een bui tengewoon borduurwerk. Zij maakten met' naald en draad de historische Chinese roman Droom Van Een Rode Kamer na, een dikke pil van ruim een miljoen karakters. De roman omvat twaalf ban den. De karakters hebben de grootte van een sojaboon. De oorspronkelijke roman geldt als een van de meesterwerken van de Qing-dynastie (1644- 1911). Het kolossale borduurwerk komt komend voorjaar in de Britse kroonkolonie Hong Kong onder de hamer. Het borduursel gaat voor 1.997.701 Hong Kong-dollar (430 dui zend gulden) naar de veiling. Het bedrag verwijst naar 1 juli 1997, de dag waarop China de soevereiniteit over Hong Kong terugkrijgt. NU TIJDELIJK LUXE KADO'S BIJ PHILIPS ZONNEHEMELS. Wilt u verzekerd zijn van een gezonde bruine kleur, de hele winter door? Kies dan voor één van de zonnehemels van Philips. Die staan voor een prettige, veilige manier van bruinen en zijn uiterst comfortabel. De aanschaf van een Philips zonnehemel is nu extra aantrekkelijk. Want tijdelijk verrassen wij u bij drie types zonnehemels/met een prachtig Philips-kado". Gratis! Ga snel naar uw Philips dealer en haal de zon in huis. Gratis Philips portable CD-spclcr (AZ 6 i w.v. f 299.- bij dc Philips HPA-zonnch HB 812, winkelprijs f I 899.- Gratis Philips portable digitale stereo-radio/ cassettespeler (AQ 6529) r.w.v. f 179.- bij de Philips zonnehemel HB 540. winkelprijs f999.-. Parijs wil veiligheid vluchten en veerdiensten verbeteren PARUS Rtr-AP De gespannen betrekkingen tussen Frankrijk en Algerije zijn gisteren verslechterd doordat Parijs de belangrijkste transportverbindingen met Algerije heeft gesloten. De maatregel is een reactie op de kaping van een Airbus door Algerijnse fundamentalisten tijdens het kerstweek einde en algemene afschuw over de moord op drie Fran se en een Belgische Witte Pater in Algerije. giers die naar Algerije vlogen of er vandaan kwamen. Bovendien is de bagagecontrole verscherpt. Frankrijk overweegt om in het vervolg politie in burger en uni form mee te sturen in Franse vliegtuigen die op Algerije vlie gen. Franse pilotenvakbonden wil len dat de vluchten naar Algerije in het vervolg door vrijwilligers worden bemand en eisen dat Frankrijk Algerije tot 'een zone van burgerlijke en militaire vij andelijkheden' verklaart, wat inhoudt dat mensen die naar het land vliegen een duurdere verzekering moeten hebben. Frankrijk schortte gisteren vluchten en veerbootdiensten tussen de twee landen voor en kele dagen op. In de tussentijd wordt gewerkt aan de verbete ring van de veiligheid, aldus mi nister van transport Bernard Bossou. De regering in Parijs riep Franse onderdanen in Al gerije opnieuw op het land te verlaten. De Franse autoriteiten had den de veiligheid op de vliegvel den in de afgelopen maanden al verscherpt door twee paspoort controles in te voeren bij passa- Ook een bond van zeelieden in Marseille drong gisteren aan op een verklaring dat Noord-Afrika een gevarenzone. Volgens een officiële Algerijn se bekendmaking hadden de vier Witte Paters geweigerd zich te laten ontvoeren en waren zij daarom op de binnenplaats van de kerk in Tizi Ouzou gedood. De verantwoordelijkheid voor de moorden werd opgeëist door de radicale Gewapende Islami tische Groep (GIA). De groep zei dat de priesters zijn gedood omdat vier van haar eigen 'sol daten' bij de kaping omkwa men. De Fransen zijn gisteren een onderzoek begonnen naar de vraag of de vliegtuigkapers me deplichtigen hadden in het toe stel. Volgens onbevestigde be richten rees bij de politie op een bepaald moment de verdenking dat de kapers hulp kregen van een of meer passagiers. BOXTEL PETER DE KNEGT De bloedige aanslag van mos lim-extremisten op vier Witte Paters in het Algerijnse Tizi-Ou- zo zal geen gevolgen hebben voor het missiewerk van de Wit te Paters. Rome zal de duizen den paters, onder wie 112 Ne derlanders, niet naar huis terug roepen. ,,De moordpartijen be horen tot de geschiedenis van het missiewerk, we weten dat het kan gebeuren", aldus pater Melis, secretaris van de Witte Paters in het Brabantse Boxtel. Op hun eerste missie naar West-Afrika werden in 1876 drie paters in de Sahara vermoord. Negen jaar later werden broe ders in Burundi het slachtoffer van geweld en in 1956 waren missionarissen doelwit van fa natiekelingen in Algerije. De on afhankelijkheid van Zaïre kostte in de jaren zestig het leven aan negen broeders en ook in Tan zania werd een pater vermoord. Dit jaar moesten na de bloedige onlusten in Rwanda twee mis sionarissen hun zendingswerk met de dood bekopen. Begin deze week werd de dodenlijst opnieuw langer door de aanslag in Algerije. De bloedige geschiedenis van het zendingswerk is voor de pa ters geen enkele reden te twijfe len aan hun roeping.Natuur lijk wordt er gerouwd, maar we zijn niet in een depressieve toe stand. We gedenken de paters in ons gebed en weten dat er na dit leven een ander leven is." Pater Melis benadrukt dat de geschiedenis van het christen dom altijd slachtoffers heeft ge kend. „Maar wij hebben een roeping. We zijn gegaan om het evangelie bekend te maken en nemen de gevolgen volledig op ons. We zijn ook priester en la ten dus geen wouw en kinderen achter." De Witte Paters zijn in de afge lopen eeuw na aanslagen nooit teruggeroepen of landen ont vlucht. In Rwanda zijn ze wel onder druk van de Verenigde Naties even weggeweest, maar de meesten zijn alweer terug op hun post. De paters houden zich naast het basispastoraat vooral bezig met onderwijs en sociaal werk. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT James Woolsey, de directeur van de Amerikaanse geheime dienst CIA heeft gisteren ontslag genomen. Reden van zijn ver trek is de felle kritiek op het functioneren van de geheime dienst. De CIA zou zich onder zijn leiding onvoldoende heb ben aangepast aan de omstan digheden van na de Koude Oor- log. In zijn ontslagbrief rept Wool sey met geen woord over de kri tiek. maar stelt slechts 'terug te willen keren naar het bedrijfsle ven' en meer tijd met zijn fami lie te willen doorbrengen. Als mogelijke opvolger van Woolsey werd gisteren in Washington John Deuth genoemd, nu on derministervan defensie. Volgens Witte-Huis-kringen had Woolsey nog steeds het vol ste vertrouwen van Clinton. De kritiek op hem kwam dan ook vooral uit het Congres. De voor zitter van de Senaatscommissie voor de geheime dienst, Dennis DeConcini, zei dat Woolsey on voldoende leiding heeft gegeven aan de CIA. Vooral zijn weige ring om harde maatregelen te nemen na het Ames-spionage- schandaal, is hem door zowel Democraten als Republikeinen De vertrekkende CIA-directeur Ja mes Woolsey. foto reuter mike theiler zeer kwalijk genomen. Aldrich Ames was een CIA- agent die acht jaar lang als dub belspion voor de Russen heeft gewerkt. Hoewel er al jaren ver denkingen tegen Ames beston den, werden nooit maatregelen genomen. Begin dit jaar kwam zijn verraad uit. Afgelopen zo mer werd hij tot levenslang ver oordeeld. Woolsey weigerde echter maatregelen te nemen tegen degenen die Ames zijn gang hadden laten gaan. BIHAC. AP-Rtr-AFP baltisk Een Russische militair staat bij een van de drie turbines van wat de trots van de Baltische Vloot wordt genoemd: de Zubrj/e grootste hovercraft van de wereld. De kans is groot dat het gevaarte door de for se bezuinigingen op het Russische defensiebudget zal verworden tot een hoop schroot. foto anp De rebellerende 'moslim-leider Fikret Abdic heeft gisteren een bestand geaccepteerd voor de enclave Bihac, in het noordwes ten van Bosnië. De rivaal van de Bosnische president Izetbegovic ging akkoord met een voorstel van VN-commandant Michael Rose. Rose had gisteren een ont moeting met Abdic in diens bolwerk Velika Kladusa. De aan houdende schermutselingen in de moslim-enclave dreigen een zevendaags bestand voor heel Bosnië te ondergraven. Dat be stand is vorige week tot stand gekomen na bemiddeling door de Amerikaanse oud-president Carter. De plaatselijke commandant van het Bosnische regeringsle ger, generaal Dudakovic, zou nog bedenkingen hebben tegen de voorstellen van Rose. Dudakovic wil eerst rugge spraak houden met de regering in Sarajevo. Volgens het Kroati sche persbureau Hina heeft Ro se voorgesteld de frontlinies in Bihac te 'bevriezen'. Door het slechte weer zag Ro se af van een bezoek aan Knin, het hoofdkwartier van de Ser viërs in Kroatië. De Bosnische en- Kroatische Serviërs hebben de afgelopen maand samen met aanhangers van Abdic grote ter reinwinst geboekt op het Bosni sche regeringsleger in Bihac. Volgens VN-woord voerders is de afgelopen dagen in de mos lim-enclave slechts sporadisch geschoten. BRUSSEL. PETER DE VRIES CORRESPONDENT „De Europese eenheid zal worden ge realiseerd door Frankrijk en Duitsland, met Frankrijk als de koetsier en Duits land als het trekpaard." Wijlen presi dent Charles de Gaulle wist de Europese Verhoudingen al treffend duidelijk te maken. Maar nu zijn erfgenamen zich opmaken voor de presidentsverkiezin gen, huivert de rest van de Europese Unie bij het vooruitzicht dat er een half jaar lang een Franse koetsier op de bok zit. De strijd om het presidentschap maakt de leidsman onbetrouwbaar en dat na een periode waarin het Duitse paard ook al niet zo hard aan de kar trok. „Eigenlijk zou hët verboden moeten worden dat landen die vlak voor verkie zingen staan, tegelijk het Europese voorzitterschap op zich nemen", ver zuchtte een Brusselse diplomaat on langs. Het roulerende 'presidentschap' van de Europese Unie geldt als een hon- denbaan met veel prestige. Het land dat aan de beurt is, leidt honderden verga deringen van diplomaten en Europese ministers en is verantwoordelijk voor het uitdokteren van compromissen. Maarregeringsleiders-in-verkiezingstijd ziep het vooral als gelegenheid om zich op de foto te laten vereeuwigen met de groten der aarde, en zo hun binnen landse aanzien wat op te vijzelen. De jacht op goedkope succesjes gaat ten koste van het serieuze werk dat achter de Brusselse schermen wordt verzet, zo bleek het afgelopen half jaar nog maar eens onder leiding van de Duitse bonds kanselier Kohl. Door de Bondsdagver kiezingen in oktober kwam er inhoude lijk weinig terecht van het met veèl am bities gestarte Duitse EU-voorzitter schap. Onder Franse leiding zal het niet veel anders zijn, is de algemene vrees in Brussel. De proefballon van minister La- massourre om het aantal officiële talen in Brussel te verminderen, wordt gezien als teken dat populistische retoriek nu al de overhand krijgt op de 'echte' politiek. Eén van de belangrijkste klussen die de Fransen moeten klaren, is het uit de startblokken schieten van Europol. Die grensoverschrijdende samenwerking tussen de politiediensten moet hèt ant woord worden op de internationale ge organiseerde misdaad. Maar terwijl Eu ropol langzaam groeit, is de democrati sche controle op de politiedienst nog steeds niet geregeld. Uitgerekend Parijs ligt daarbij flink dwars. Het mag deze klus nu zelf klaren. De plechtige belofte van president Mit terrand dat hij garandeert dat het gaat lukken, is in Brussel met enige scepsis" ontvangen. De Franse presidentsverkiezingen van april betekenen voor de rest van de EU overigens meer dan een ongemak van voorbijgaande aard en een lange vakan tie van zes weken in het anders zo druk ke vergaderschema. Brussel had voor de race om het Franse presidentschap zijn hoop gevestigd op de socialist Jacques Delors, de vertrekkend voorzitter van de Europese Commissie die gedurende de jaren tachtig samen met Helmut Kohl en Francois Mitterrand eendrachtig de Europese kar trok. Nu Delors heeft aangekondigd geen kandidaat te zijn, laat hij het speelveld over aan de rechtervleugel. De belang rijkste kandidaten daar, premier Bal- ladur en de Parijse burgemeester Chi rac, hebben weinig met elkaar gemeen. Behalve dat ze als rechtgeaarde gaullis ten vinden dat Europa onder Franse lei ding moet worden versterkt, maar dat moet worden voorkomen dat Frankrijk 'in de periferie komt te liggen' wanneer de EU nieuwe leden opneemt. Die laatste vrees bleek de afgelopen maanden al, toen Kohl (mede om elec torale redenen) veel werk maakte van de 'EU-strategie' ten opzichte van Po len, Hongarije, de Tsjechische Repu bliek, Slowakije, Roemenië en Bulgarije. De Duits-Europese Ostpolitikwcrd prompt beantwoord door Frankrijk, dat zich opwierp als leider van de Club Mé- diterranée van zuidelijke lidstaten, die- extra geld vroegen voor het Middelland- se-Zeegebied. Of de Frans-Duitse samenwerking, de- erkende motor achter de EU, werkelijk gaat haperen, blijkt waarschijnlijk pas wanneer volgend jaar wordt begonnen met de voorbereidingen voor de herzie ning van het Verdrag van Maastricht. Dan komen alle geesten uit de fles, vari ërend van de Britse conservatieve afkeer van Brussel tot het Franse streven naar hegemonie en het federalisme van Duitsland en de kleintjes onder de lid staten. Het gevolg van een conservatie ve zege bij de Franse presidentsverkie zingen zou wel degelijk kunnen zijn dat de 'Franse koetsier' een andere richting inslaat dan het 'Duitse trekpaard'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5