WAO'er haalt vaker verhaal bij baas Nuenen in tranen om oude lindeboom Binnenland wintig jaar voor Dodschieten douanier ~aagse winkeliers houden inkel niet langer open EXCLUSIEVE LEOLUX-PRIJS BIJ VAN TIL Werkgevers dienen weinig klachten over regels in van tilWWIli Man bekent moord, maar lijk blijkt onvindbaar Borst: Minder bedden in ziekenhuis voor meer zorg -OERDAG 29 DECEMBER 1994 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dienster Verzekeraars: Premies worden straks onbetaalbaar Slachtoffers van een bedrijfsongeval of beroepsziekte, ruim een op de drie arbeidsongeschikten, stellen steeds vaker hun werkgever aansprakelijk. Dat doen ze sinds hun inkomensverlies niet langer wordt gedekt door de AAW/WAO. Het Verbond van Verzekeraars spreekt van een 'stapeleffect' waardoor de verzekeringspremies 'on betaalbaar' zullen worden. Het verbond overweegt de voorwaarden aan te scherpen. den haag gpd Slachtoffers van een arbeidson geval of van een door hun be roep veroorzaakte aandoening kregen tot augustus 1993 vaak via de WAO 70 procent van hun laatste bruto-inkomen. Sinds dien zijn de criteria voor de WAO aangescherpt en krijgen veel minder mensen een uitke ring. Woordvoerder Vlaardin- gerbroek van de rechtskundige dienst van de FNV: „Nu het toe latingscriterium zo streng is uit gepakt dat je bijna kunt zeggen dat de WAO niet meer bestaat, is het logisch dat we de werkge ver daarop aanspreken". De advocaat van een bouw vakker die op de bouwplaats een arm of been had verloren, claimde tot vorig jaar het ver schil tussen de WAO-uitkering en het loon dat hij anders zou hebben verdiend tot zijn pen sioen. Voor een modale loon trekker kwam dat uit op zo'n 150.000 gulden netto in het handje. Dezelfde arm- of been- loze bouwvakker die nu geen recht meer heeft op WAO om dat hij in principe ander werk kan doen, zou nu meer dan een half miljoen gulden ineens kun nen claimen. In de hogere inko mensgroepen lopen de claims op tot in de miljoenen. De verzekaars zijn daarover 'bijzonder ongerust', zegt woordvoerster Van Leeuwen. „Er worden de laatste jaren steeds hogere smartegelden toegewezen. De tendens in de rechtspraak is meer gericht op bescherming van de consu ment. Dat is goed, maar wij voorzien premies die geen be drijf meer kan betalen." De FNV-dienst bestudeert de mogelijkheid ook psychische ar beidsongeschiktheid te verha len op de werkgevers, met in het achterhoofd dat 80 procent van de WAO'ers naast hun offi ciële medische keuring zelf ook 'psychische oorzaken' aangeeft. Vlaardingerbroek: „Als een werkgever iemand de WAO in heeft gepest, waarom zou dat niet tot een claim kunnen lei den? Om dat hard te maken, zul je dan een beroep kunnen doen op bijvoorbeeld verklaringen van collega's". De Sociaal-Economische Raad stelde vorig jaar voor om het regresrecht sterk uit te brei den. Tot voor kort werd vrijwel alleen bij auto-ongevallen de schade verhaald op de veroor zaker. Daarbij ging het om on geveer 100 miljoen gulden per jaar. Een uitbreiding van het re gresrecht naar de volksverzeke ringen zou tussen de 200 en 400 miljoen gulden kunnen bespa ren op de uitkeringen. Studiefinanciering haalt 164 miljoen terug Studenten werken 'zwart' bij bokkende minachting voor leven ander' pla iar; Amsterdamse rechtbank er;een 44-jarige man veroor- nel tot twintig jaar cel wegens dejoodschieten van een doua-, en het smokkelen van Tegen de man, een van erIeineken-ontvoerders, was ro|5'an8 geëist. fatale schot viel op 2 ja- 0A dit jaar na een wilde ach- llging. Het slachtoffer en diens collega's-zaten de en een handlanger op vielen, die net twintig kilo uit aijnbia gesmokkelde cocaïne ,elden opgehaald. Na een tip k Jen de twee smokkelaars in y' Amsterdams havengebied vaAvacht toen ze de cocaïne raijien ophalen. Het tweetal n ^aanvankelijk te ontkomen jpchtte de binnenstad in. In orjesthuisstraat ontstond een gevecht. Volgens de schut- uurde de douane eerst op en handelde hij slechts uit Iweer. De rechtbank oor- deelde daarentegen dat de drugsmokkelaar 'met een schokkende minachting het le ven aan een ander heeft ontno men'. Met geen woord repte de rechtbank over de stelling van advocaat Kraal dat de douane met het schieten buiten haar boekje gegaan. Bij een gewone visitatie van de verdachten zou, volgens de advocaat, de cocaïne gewoon zijn gevonden. Opmer kelijk was overigens dat de bodywarmers met cocaïne pas de morgen na de schietpartij werden gevonden in een voor tuintje. De rechtbank zegt bij het bepalen van de strafmaat ook rekening te hebben gehou den met het feit dat de schutter in december 1991 was vrijgela ten na zijn gevangenisstraf voor de Heinekenontvoering. Iets meer dan twee jaar later maakte hij zich, aldus de rechtbank, op nieuw schuldig aan een ernstig misdrijf. De man gaat in hoger beroep. f-bestuurderOok afspraken in andere steden om nog aanzienlijk meer winke liers te bewegen hun ope ningsuren te beperken. Als vol doende winkeliers besluiten om zes uur te sluiten, zullen de grootwinkelbedrijven vanzelf volgen, verwacht hij, omdat een winkelcentrum met maar een of twee geopende zaken weinig klanten zal trekken. De dienstenbond is fel tegen de verruiming van de openings tijden waartoe het kabinet heeft besloten, omdat dit het privé- leven van het personeel ernstig zou verstoren. Ook bij het mid den- en kleinbedrijf is veel weerstand, omdat de perso neelskosten zullen stijgen ter wijl de bedrijven die maar be perkt kunnen doorberekenen aan de klant vanwege de con currentie met de grote super markten. De voorstanders zijn vooral te vinden bij het groot winkelbedrijf, met Albert Heijn als grote voortrekker. Het kabi net wil met de verruiming in spelen op de veranderde leefpa tronen. jtsum sjaak smakman Jen eerste succes in Den [wil de Dienstenbond'FNV net winkeliers in de andere steden proberen snel af ten te maken over het Ihaven van de huidige win- üitingtijden. Volgende tid praat FNV-bestuurder mculen met de Amster- pe middenstand, zo zei hij horgen voor de radio, f teren sloot de bond een prd met het Detailhandels- btief Den Haag. Met de 1 daarbij aangesloten win- rs is de bond overeengeko- om vast te houden aan de (ge 55 openingsuren, onge- de vrijheid die d'e nieuwe [elsluitingswet op dat punt Den Haag telt ongeveer grotere en kleinere win- maar Voormeulen wijst er- at met de overige bedrijven iomende jaar wordt onder leid over de (ov.erwerk) ver ingen voor het personeel, ïn ziet hij een drukmiddel nuenen «peter de knegt De linde van Nuenen is niet meer. Geveld door luchtvervui ling, de zeldzame tonderzwam en de Brabantse 'beul' Gerard Kuiper die vanmorgen de bijl heeft gezet in de eeuwenoude linde. Duizenden dorpelingen be wezen gisteravond de laatste eer aan de doodzieke boom die zoveel heeft betekend voor het 'dorp vein Van Gogh'. Organisa tor van het afscheid Rovers: „Wat de Eifeltoren is voor Parijs, is de lindeboom voor Nuenen. Zelfs de post kwam aan met de simpele adressering 'onder de lindeboom'." De dorpelingen weten dat het de laatste avond is van hun boom. Fotocamera's klikken. Plaatselijke gildes geven acte de présence met fakkels. De fanfa re begeleidt en de toneelvereni ging neemt in doodsgewaden onder klokgelui de stervensbe geleiding op zich. De burgemeester ontkurkt na een ode aan de linde champag ne en besprenkelt de boom, het dameskoor zingt, de Brabantse zanger Gerard van Maasakkers brengt een speciaal lied ten ge hore dat wordt meegebruld en vrouwen lezen voor uit eigen werk. Een strofe luidt: 'Van Gogh is gekomen en gegaan, jij bent altijd blijven staan'. Pastoor Kuipers, voor wie vol gens de overlevering ooit in 1632 de boom is geplant, keert in vol ornaat even terug 'van ge ne zijde' om de boom nog een maal te eren. De acteur in kwes tie besprenkelt de boom met wijwater. In een mengeling van requiem en klucht neemt Nue nen afscheid. Alles speelde zich volgens de dorpelingen de afgelopen hon derden jaren rond de linde af. Onder de hartvormige bladeren van de linde verklaarden Nue- nenaren elkaar de liefde en het water uit de dorpspomp onder de linde maakte vruchtbaar, zo geloofde men. De sacramentsprocessies werden er gehouden, er werd recht gesproken en volksverga deringen belegd. „Wat de kerk was voor de gelovigen, dat was de lindeboom voor ons, het is begrip, een baken in het dorp", aldus bakker Van de Ven die. praktisch onder de linde gebo ren is. Buurjongen Giel Meulendijks herinnert zich menig bespiede vrijpartij in de holle boom. „En als de fanfare na een repetitie uit het café kwam, hadden de mannen flink gepimpeld. Ze waterden tegen de boom en vertelden elkaar de grootste ge heimen die aan niemand mochten doorverteld. Wat ik al lemaal niet te weten ben geko men door het openstaande slaapkamerraam. De dorpelingen 'vechten' in middels om een relikwie van de BliTiriiil ■jilBiilB a Nederlands' grootste designcentrum (12000 nrj is een ware Leolux-expert. Bij Van Til treft T -r;/-vy -r-*7- u niet alleen alle modellen, maar ook diverse L/X!/U1_/U-A. speciale aanbiedingen! den haag gpd Noorderkade 38 1823 CJ Alkmaar Telefoon 072- 112760 Q Eigen parkeerterrein Openingstijden Ma 13 30- 18 uur Di/Vrij. 9.30-18 uur Za. 9.30- 17 uur Do.av. 19 - 21 uur Model Parma is een typisch Leolux- ontwerp: tijdloos, luchtig, met massief beuken romp, nosag vering en afritsbare kussenhoezen. Tijdelijk bij Van Til voor een exclusieve prijs! Uitvoering in wollen Ploegstof 'Clermont': normaal 2995.- NU 2445.- ™™4n55, NU 2795.- DESIGNCENTRUM Het speciaal voor werkgevers opgerichte meldpunt voor klachten over wetten en regels werkt niet. Na een half jaar zijn er elf serieuze meldingen bin nengekomen. „Het is blijkbaar makkelijker te roepen dat Ne derland is 'dichtgeslibd' met re gels, dan dit om te zetten in een duidelijke klacht", concludeert een woordvoerder van het mi nisterie van economische za ken, waar het meldpunt is ge vestigd. Hij wijt de weinig succesvolle start verder aan de onbekend heid van het meldpunt. Daar naast zouden werkgevers het indienen van een klacht achter wege laten omdat ze er weinig heil van verwachten. Woord voerder Elbertse van de werkge- versorganissaties VNO en NCW onderschrijft dit. Het klachtenmeldpunt is een van de weinige praktische resul taten van het globaliseringsde- groningen anp De Informatie Beheer Groep (IBG) in Groningen is vorig jaar bij controle-acties op het spoor gekomen van ongeveer 164 mil joen gulden ten onrechte uitge keerde studiefinanciering. Dit bedrag is bijna even groot als in 1992. De definitieve bedragen staan nog niet vast, omdat in enkele duizenden gevallen nog be roepszaken tegen terugvorde ringen lopen. De behandeling daarvan duurt gemiddeld vijf tien maanden. In 40 procent van de gevallen krijgt de student geheel of gedeeltelijk gelijk. De IBG, de vroegere Informa tiseringsbank, regelt de studiefi nanciering. Bijna de helft van het ten onrechte uitgekeerde bedrag, 75 miljoen gulden, is overgemaakt aan studenten die in 1991 zoveel bijverdienden dat ze geen recht hadden op de beurs die ze kregen. Die bijver diensten gaven ze echter jn 65.000 gevallen niet (helemaal) op, zodat ze teveel beurs krij gen. Het' teruggevorderde be drag bedraagt gemiddeld ruim 1150 gulden per jaar. De IBG controleert de bijver diensten door haar eigen be standen te vergelijken met die van de belastingdienst. Gege vens van de belastingdienst we zen ook uit dat er 25 miljoen gulden teveel was uitgekeerd aan aanvullende beurzen. Dat kwam doordat ouders meer ble ken te verdienen dan aan de IBG was opgegeven. Verder gaven 10.000 studen ten vorig jaar aan de IBG op dat ze aan een onderwijsinstelling stonden ingeschreven terwijl dat niet het geval bleek te zijn: goed voor in totaal 35 miljoen gulden aan ten onrechte ver strekte studiefinanciering. Eveneens zo'n 10.000 studenten gaven in de periode november 1992 tot en met oktober 1993 op dat ze uitwonend waren, ter wijl de IBG bij controle ontdek te dat dat niet zo was. Dat levert de IBG 26 miljoen gulden op. Nijmeegse broertjes leggen met waxinelichtjes Blokker in as wuchen anp Twee Nijmeegse broertjes van dertien en vijftien jaar hebben vrijwel zeker de miljoenenbrand gesticht die in de nacht van 17 op 18 december een filiaal van Blokker in Wijchen in de as leg de. De broertjes waren met hun ouders in Wijchen tijdens een speciale kerstkoopavond. Op het marktplein in het bij Nijme gen geleden dorp deelde de kerstman vijfduizend waxine lichtjes uit aan kinderen, die op een speciaal daarvoor gemaakte stellage mochten worden aan gestoken. De beide broers namen bran dende waxinelichtjes mee in de winkel van Blokker en staken daar stiekem kaarsen aan. Uit eindelijk verstopten zij de .waxinelichtjes in een speelgoe dauto en verlieten de winkel. Het personeel merkte de bran dende kaarsen op en blies die uit, maar de verstopte waxine-' lichtjes werden over het hoofd gezien. De politie gaat ervanuit dat de speelgoedauto is 'gaan smeulen, waardoor uiteindelijk een uitslaande brand ontstond. Justitie moet bepalen of de jongens worden vervolgd voor brandstichting door schuld. De ouders zullen aansprakelijk worden gesteld voor de schade, maar waarschijnlijk zal de rech ter moeten uitmaken of zij moeten betalen. SINT WILLEBRORD GPD De door tonderzwam aangetaste linde torent nog heel eventjes hoog uit boven de Nuenense huizen. Voor het eerst sinds eeuwen is de kerkspits het hoogste punt rond het dorpsplein. foto anp ruud hoff boom die in drie uur tijd is om- afgezaagd, is inmiddels geadop- Ik stort de holle boom vol beton gehaald. De gemeente hoopt teerd door hovenier Fons Lin- en laat hem begroeien met dat de laagste kruin van de eta- ders die het burgercomité Lin- klimplanten. Hij krijgt een mar gelinde, die een soort prieeltje deboom heeft opgericht. „Het kante plek ergens in het dorp vormt, kan worden behouden. zou doodzonde zijn als de zodat iedereen hem kan blijven De zestien meter stam die is boom in de openhaard eindigt, zien." Een 43-jarige man uit Sint Willebrord heeft zichzelf aan gegeven voor een moord in Antwerpen. Hij zou daar op 2 december een afperser heb ben doodgeschoten en het lijk hebben gedumpt in de omge ving van het Kempisch kanaal bij het Belgische Brecht. Hel lijk blijkt echter vooralsnog onvindbaar. Hoewel er geen andere spo ren of aanwijzingen zijn ge vonden, neemt justitie de be kentenis zo serieus dat de man voorlopig dertig dagen vast blijft. Overigens gebeurt het wel vaker dat iemand zichzelf aangeeft voor een moord waarvan het slachtof fer nooit gevonden wordt. De Willebrorder is op 15 december zelf naar de politie gestapt om de moord op te biechten. Volgens teamchef Martens heeft de politie niets dan de bekentenis van de ver dachte. „We hebben geen wa pen, geen technische sporen, geen lijk, helemaal niets. Het is zelfs nog gissen naar de naam van het slachtoffer. De verdachte zou hem als Jan ge kend kunnen hebben, terwijl hij in werkelijkheid Piet heet. Er is ook geen aangifte ge daan van vermissing. Is het een Belg, een Hollander, een Fransman? Wie zal het zeg gen. We wachten nu tot het li chaam wordt gevonden." bat dit voorjaar tussen politici, werkgevers en vakbondsvoorzit ters. De overdaad aan complexe wet- en regelgeving zou de eco nomische groei belemmeren. Het meldpunt moest de knel punten in kaart brengen en op lossingen aandragen. Van de elf meldingen hebben er drie betrekking op de ver plichting voor werkgevers aller hande gegevens aan de over heid door te geven. Andere klachten betreffen de soms lan ge procedures die nodig zijn voor het verkrijgen van een ver gunning. Werkgeverswoordvoerder El bertse meent dat ondernemers hun problemen met wetten en regels bekend veronderstellen en daarom het meldpunt niet inschakelen. Ook zijn ze ge neigd hun collega's het werk te laten doen, mede door de lage verwachtingen over het resul taat. den haag anp-gpd Door het aantal ziekenhuisbed den verder te beperken, wil mi nister Borst (volksgezondheid) zorgen voor meer regionale sa menhang tussen de verschillen de zorginstellingen. Ziekenhui zen moeten meer samenwerken met elkaar en met verpleeghui zen, psychiatrische ziekenhui zen, huisartsen en thuiszorg. Al les bij elkaar hoeft die operatie geen geld op te leveren, aldus de minister, maar wel een bete re kwaliteit van de zorg. In gisteren aan de ziekenhui zen verstuurde richtlijnen stelt Borst dat de patiënt moet kun nen kiezen uit voorzieningen die goed op elkaar aansluiten. Nu is het in veel gevallen nog uiterst tijdrovend of gecompli ceerd als patiënten bijvoorbeeld van een ziekenhuis naar een verpleeghuis worden overge plaatst. In de richtlijnen stelt de mi nister verder, dat ziekenhuizen behandelingen nog meer in de polikliniek of via eendaagse op namen moeten uitvoeren. Om dit te bereiken moet het aantal bedden met nog eens bijna 20 procent omlaag. Daarnaast wil Borst een einde maken aan de ziekenhltisfusies, die vaak lei den tot grootschalige nieuw bouw op een nieuwe plaats die minder makkelijk bereikbaar is. De beddenreductie moet geld opleveren voor de bouw van meer zogenoemde buitenpo liklinieken (op andere plaatsen dan het ziekenhuis zelf) en dag behandelingscentra. sloopt luifel benzinepomp van een benzinestation in Arnhem is gisteren bezweken on overvloedige regenval van de laatste dagen. Op de luifel, j bij twintig meter groot, bleef regenwater staan doordat de ipijpen verstopt waren. Personeel van het benzinestation sloot iddellijk de pompen af, zodat er geen brand kon ontstaan. Per- jlijke ongelukken deden zich niet voor. Het benzinestation is gesloten. foto anp ben balster Vart bedrijven meldt ziekte niet tAAGStaatssecretaris Linschoten (sociale zaken) overweegt Ces voor bedrijven die ziekteverzuim niet meer doorgeven le bedrijfsverenigingen omdat ze dat ziekteverzuim toch [noeten betalen. Daardoor verdwijnt namelijk het zicht op tiekteverzuim en de oorzaken daarvan. De staatssecretaris rziet nog grotere meldingsproblemen als de werkgever straks gehele ziektewetjaar de uitkering moet betalen. Hij wil dat iiidernemer er financieel belang bij krijgt het ziekteverzuim b te melden. 30 eijvocaat van Riem dient klacht in Il Advocaat Marchal van de ontslagen PvdA-burge- ee^ster Riem van Brunssum eist van de Maastrichtse hoofdoffi- |apFransen dat hij gaat uitzoeken welke medewerkers van het □v\fibaar ministerie in Maastricht hebben gelekt over het on- ilapek tegen de van corruptie verdachte oud-burgemeester. Ier daagde Marchal journalisten voor de rechter die namen augerden te noemen. In hoger beroep stelde het gerechtshof de voflaggevers in het gelijk. Riem moet op 20 maart 1995 terecht- zp wegens het aannemen van steekpenningen en valsheid in jhrifte. Ofschoon hij nog niet is veroordeeld; is hij al oneervol 'pothekers besparen 134 miljoen Door op eigen initiatief dure medicijnen te vervangen even goede, maar goedkopere alternatieven hebben de thekers dit jaar ongeveer 134 miljoen gulden bespaard op de ie'aven voor geneesmiddelen. Dat stelt de apothekersvereni- et fKNMP. De KNMP verwacht de komende vijfjaar twee op telrie dure medicijnen te kunnen vervangen door een goedko per middel. Dat scheelt gemiddeld 1,50 gulden per recept. ttq i ilieu-overeenkomst olie-industrie De Nederlandse olie- en gasindustrie tekent uiterlijk volgend jaar een milieu-overeenkomst met het rijk. de uitstoot van het broeikasgas kooldioxyde, verzurende en zware metalen levert problemen op bij de en- én gaswinning. Voor die stoffen verwacht de sector voorals- te,kqnnen voldoen aan de milieu-eisen. Het akkoord .ggjt de industrie, om financiële en technische redenen, ruimte bepaalde maatregelen later uit te voeren, le L

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3