RaaMSfli? Oranje-basketballers niet beloond Design tells about life Sport Bondscoach vindt Ronaldo lui Eelman haakt af als kandidaat-trainer Haarlem Winnen blijft moeilijke opgave voor Richard Groenendaal Jeugd Quick Boys wint zaaltoernooi Lugdunum Napoli vecht uitschakeling aan Uitkering totalisator naar record De Nederlandse sportwereld kan over 1994 een recordbijdra- ge van 70,4 miljoen gulden van de Stichting Nationale Sportto- talisator (SNS) tegemoet zien. Dat is een stijging van 27,9 mil joen gulden ten opzichte van 1993 toen de financiële injectie 42,5 miljoen bedroeg. Het eer ste deel van het bestedingsplan omvat 65,3 miljoen gulden, het tweede deel van 5,1 miljoen komt later in het jaar aan de or de. De spectaculaire vooruitgang is voor een groot deel te danken aan de opbrengst van de kraslo terij. „Ongeveer de helft is daar uit te herleiden", zei directiese cretaris Schubert van de SNS. „Maar ook lucky ten en in min dere mate de lotto jackpot heb ben aan de stijging bijgedra gen." Het record stond sinds 1983 op 54,5 miljoen gulden. Schubert: „Men moet daarbij natuurlijk niet de inflatie over de afgelopen tien jaar vergeten. Met het geld van toen kun je nu aanzienlijk minder doen." Voor de ontwikkeling van de topsport is in 1995 bijna dertig miljoen gulden beschikbaar. Dat was over dit jaar 18,5 mil joen gulden. De breedtesport gaat van 1,5 naar 3,5 miljoen gulden. NOCNSF zal de nadere invulling van de toegestroomde gelden begin januari bekend maken. leiden» aap siera medewerker Quick Boys heeft UVS afge troefd tijdens het 24ste Lugdunum jeugdzaalvoetbal- toemooi. In de Leidse Groen- oordhallen bemachtigden de Katwijkers gisteren net als vorig jaar de Jaap Eradus-bokaal, de prijs voor de beste vereniging. Bij de C-teams was UVS ech ter heer en meester. In de fina leronde won het van Quick Boys (6-4) en Roodënburg (4-1). Bij de D-teams traden de vereni gingen Quick Boys, UVS en Ter Leede aan in de eindronde. Quick Boys spande de kroon. Als beste speler van het toer nooi werd Rick van der Velden (Oegstgeest) gekozen. Rooden- burger Marcel van der Pluym kreeg als keeper de meeste pun ten. In de Leidse 3 Octoberhal werd het 13de Ad Dusée geor ganiseerd. Hier kwamen alleen de F-teams in actie. In poule 1 won de F4 van UDO. In poule 2 trok de F3 van Lugdunum aan het langste eind. In poule 3 was de F1 van VCL de winnaar. In poule 4 ten slotte bleek de F1 van UVS de sterkste. Napoli heeft bij de Europese voetbalunie (UEFA) protest aangetekend tegen de overwin ning van Eintracht Frankfurt, vorige maand in de derde ronde van het UEFA-bekertoernooi. Volgens de Italianen stelden de Duitsers tijdens de tweede wed strijd in Napels vier buitenlan ders op. De UEFA staat drie bui tenlanders toe. De voetballer in kwestie heet Slobodan Komljenovic. De ver dediger komt uit Servië, maar speelt al meer dan vijf jaar in Frankfurt en is volgens de UEFA-reglementen Duitser. Komljenovic speelde de afgelo pen dagen echter mee in het nationale team van Joegoslavië, dat tegen Brazilië en Argentinië oefende. „Daardoor is hij zijn status van voetbal-Duitser weer kwijt geraakt", aldus Giuseppe Iodice, secretaris van Napoli. Omloop van 't Molenheike verdwijnt diessen anp De internationale wielerkoers voor vrouwen, de AMEV Ladies Trophy, voorheen de Omloop van 't Molenheike, gaat voor het eerst in dertien jaar niet door. De wedstrijd wordt vervangen door een criterium voor vrouwen en mannen en een tijdrit. De organisatie heeft dit besloten omdat de internationale wiel- renunie UCI van 18 tot en met 21 mei nog een andere super-ca- tegorie-koers op de kalender heeft geplaatst, de Ronde van Mal- lorca. Bovendien valt de wedstrijd samen met een belangrijke een daagse internationale koers in Stockholm. De organisatie vindt dit onbegrijpelijk omdat 't Molenheike al een aantal jaar op een internationale kalender voorkwam. IgpNDERDAG 29. DECEMBER 199498i PSV's Braziliaanse spits Ronaldo heeft de toorn bpgewekt van zijn bondscoach Mario Zagalo. Als hij nog eens zo lui is, heb ik hem niet no- lig voor de kampioenschappen van Zuid-Ame- ika", verklaarde de opvolger van Carlos Alber- o Pereira dinsdag. Ronaldo speelde op 22 december met de Iraziliaanse nationale ploeg tegen Rest-Joego- ilavië. De wereldkampioen won met 2-0 door reffers van Viola en Branco. Ronaldo kwam waalf keer in kansrijke positie voor doel, maar rerprutste alle gelegenheden op een doelpunt, n de 66ste minuut werd hij gewisseld. Verder ilonk hij uit door een apathische houding in de mnt van de aanval. „Romario kon zich zulk stilstaand voetbal wel permiteren, hij was altijd wel goed voor een doelpunt", aldus Zagalo. Ronaldo werd op 15-jarige leeftijd ontdekt bij de vierdeklasser San Christovao. Hij scoorde bij nationale topclub Cruzeiro Belo Horizonte zo gemakkelijk dat hij al snel 'het achtste wereld wonder' werd genoemd. Op 17-jarige leeftijd debuteerde hij in de Braziliaanse nationale ploeg met een juweel van een doelpunt. Na het wereldkampioenschap in de Verenigde Staten, waarin hij tot de 22 behoorde maar niet in actie kwam, werd hij getransfereerd naar PSV. Na een briljante start oogstte hij steeds meer kritiek. Vooral van interim-trainer Kees Rijvers, die hem een gebrek aan ambitie en conditie aanwreef. Haarlem heeft vergeefs getracht John Eelman als trainer aan te trekken. De eerste divisionist bood de 51-jarige Haarlemmer een contract aan voor an derhalf seizoen. Eelman bedankte voor de eer om de ontslagen Hans van Door- neveld op te volgen, omdat de werk zaamheden aan de Jan Gijzenkade niet te combineren zijn met zijn dubbele schoolbaan en zijn activiteiten als trainer van de zondagse tweedeklasser Hilver- „Ik heb een aantal gesprekken ge voerd", aldus Eelman. „Veel telefonisch en we zijn één keer bij elkaar gekomen. Haarlem wilde me aanvankelijk voor de tweede helft van dit seizoen aantrekken, later kwam daar een aanbieding voor het komende seizoen bij. Het werd allemaal te moeilijk voor me. Om een voorbeeld te geven: mijn 'schoolvakantie' begint op 17 juli. Haarlem is dan alweer vijf dagen in training. Ik had nooit meer afstand kunnen nemen. Dat was me te zwaar ge worden." Eelman, vorig seizoen nog assistent trainer bij Haarlem had zodoende een keuze moeten maken: of Haarlem of zijn huidige werkzaamheden. Die keuze viel dus negatief uit voor Haarlem. „Kijk", zegt Eelman, „ik ben nu-51 jaar. Dan denk je wat langer na over wat je hebt en wat je eventueel kunt krijgen. Het werd een kwestie van gevoel en verstand. Ge voelsmatig wilde ik best, verstandelijk kon Haarlem me financieel niet die ze kerheid bieden waardoor de balans naar die kant doorsloeg. Het was geen fooi wat ze me aanboden, begrijp me wat dat betreft goed, maar het trok me niet over de streep. Dan moet je eerlijk tegenover elkaar zijn: ik heb de aanbieding dus naast me neergelegd." Met het afhaken van Eelman vervaagt ook het ideaalbeeld dat Haarlem voor ogen stond. Dat kwam neer op een tech nisch driemanschap: John Eelman als veldtrainer, Joop Brand daarboven als een soort van technisch-directeur en Henny Lee weer terug in zijn functie van assistent-coach. Zoals het zich nu laat aanzien maakt Lee dit seizoen als interim-coach af. Mits de trainersvakbond WON zich daarin kan vinden. Lee moet dispensatie ver leend worden, omdat hij niet beschikt over het benodigde diploma. Eerder al liet de WON weten daar grote moeite mee te hebben. de wereldbekerstrijd. De klassements leider zag tot genoegen dat zijn voor naamste rivaal Adri van der Poel na twee opeenvolgende overwinningen in Super Prestige-wedstrijden - de grote tegenhanger van de wereldbekercyclus - in de blubber bleef steken en niet verder kwarp dan de achtste plaats. Van der Poel zag zijn achterstand daardoor groeien tot negen punten. Van der Poel maakte zich niet druk om zijn kansloze optreden, waarin hij zijn aspiraties op de wereldbeker met elke afgelegde meter dieper in de sop pende grond zag verdwijnen. De routi nier neemt geen risico's als het par cours hem niet ligt. De vorm moet er eind januari ook nog zijn als de we reldtitelstrijd in Eschenbach op het programma staat. Na vijf tweede plaatsen op het mondiale podium zou de regenboogtrui wel een passend slot vormen van een hele lange carrière. Groenendaal grossiert inmiddels ook in podiumplaatsen, als het om wereldbeker- en Super Prestige-wed strijden gaat. Zondag werd hij in Die- gem tijdens de spurt met een millime ter verschil door Van der Poel versla gen, maandag won hij de minder sterk bezette internationale cross in Soest- duinen, gisteren speelde hij tot het eind mee om de overwinning in Loen- hout. Maar opnieuw restte de tweede plaats. „Ik ben pas 23 jaar, mis nog veel er varing vergeleken met een Van der Poel, Simunek en Pontoni. Ik was in de laatste ronde helemaal op, kon Simu nek niet meer volgen. Terwijl ik vooraf nog tegen Frank van Bakel had gezegd dat Simunek ook niet meer over de grote vorm beschikte. Een foutje, want hij was veruit de sterkste." Het tweetal nam halverwege de wedstrijd het initiatief, sloeg een gat met de concurrentie van wie Pontoni weer over de sterkste benen beschikte. De Italiaan volgde een tijdje aan het wiel van zijn rivaal Van der Poel, maar merkte dat de 35-jarige Nederlander niet in zijn ritme zat. Pontoni's derde plaats betekent zo goed als zeker de fi nancieel aantrekkelijke eindoverwin ning in de wereldbeker. Al blijft het op 15 januari bij de ontknoping in Sable- sur-Sarthe (Fra) voor hem oppassen. De veldrijders mogen immers aan het einde van de cyclus hun slechtste re sultaat wegstrepen. Simunek, die de tweede plaats in het klassement van Van der Poel overnam met zeven pun ten achterstand, blijft een geduchte ri vaal. De Tsjech zat voor het seizoen in de cel wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeval, maar kon zich door een voorkeursbehandeling voortreffe lijk op het modderfietsen voorberei den. Groenendaal constateerde dat in Loenhout ook weer. De nederlaag deed hem minder dan enkele weken geleden in Gieten tijdens een Super Prestige-rit. In Drenthe maakte de 23- jarige veldrijder de hele wedstrijd om na pech uiteindelijk slechts vierde te worden. „Daar heb ik een klap aan overgehouden. De motivatie was weg, ik wilde er mee stoppen. Ik reed slecht, terwijl de conditie er wel was. Maar mentaal was ik niet in orde. Nu is de motivatie weer terug. Door die reeks ereplaatsen. Ik heb het gevoel dat ik weer met de beste meekan, kan win nen. Al blijft dat een moeilijke op dracht. Vergeet niet dat ik pas 23 ben en aan het begin van mijn loopbaan sta." Jchte verbetering enkel Van Basten ntwerpen Professor Martens heeft gisteren een lichte verbete- Pn8 geconstateerd in de gekwetste rechter enkel van Marco van lasten. Volgens een verklaring van de arts in de Apra-kliniek van uitwerpen, waar Van Basten met clubarts Tavana van AC Milan n het begin van de middag een routinebezoek aflegde, is de ver arm letering nog niet voldoende om over te gaan tot de groepstrai- -,jet ling bij de Italiaanse club. Van Basten mag zich bij zijn indivi- f je luele training wel iets meer belasten. Hij hoeft zich niet meer te leperken tot wandelen, zoals de 30-jarige Nederlander bij zijn /orige bezoek eind oktober te horen kreeg, maar hij mag begin- ïen met rustig hardlopen op zachte ondergrond. Van Basten verd de afgelopen jaren vier keer aan de enkel geopereerd. Hij noet zich binnen een maand weer melden voor een controle bij irofessor Martens. Manchester United weigert koppositie londen Manchester United heeft de kans om leider in de Pre- nier League te worden laten liggen. De thuiswedstrijd tegen Lei ester City, voorlaatste in de hoogste Engelse voetbalklasse, ein digde gisteren in 1 -1Koploper Blackburn Rovers kwam niet in actie. Manchester miste de mogelijkheid het jaar 1994 te kunnen ifsluiten met de eerste plaats. Tegen Leicester City werden legio cansen verknoeid. In de 61ste minuut schoot Kantsjelkis van wintig meter raak. Vier minuten later zorgde Whitlow voor de verrassende gelijkmaker. Liverpool versloeg de tweede club uit Manchester, City, met 2-0. Met dank aan Phelan, die zijn eigen doelman passeerde, en Fowler. Almasi loopt uit in Groningen Groningen Koploper Zoltan Almasi kwam gisteren als de grote winnaar tevoorschijn uit de negende ronde van het internatio nale schaaktoernooi in Groningen. De Hongaar won van Zurab - Azmaiparasjvili en zag de concurrentie geheel of half struikelen. Ivan Sokolov verloor van de herboren Loek van Wely en Artoer Joesoepov kwam remise overeen met Tony Miles, fceidenaar John van der Wiel moest opnieuw een nul incasseren, nu tegen Sergei Tiviakov. Orlov terug bij turnbond beekbergen Boris Orlov keert terug bij de Koninklijke Neder landse Gymnastiek Bond. De Russische turntrainer wordt per 1 april belast met de Nederlandse vrouwenselectie. Hij werkt nu nog in Duitsland. Orlov heeft in het verleden al een aantal jaren in Nederland gewerkt, onder meer op Papendal. Bröring blijft bij Noordwijk noordwuk» Ruud Bröring blijft trainer van Noordwijk. Beide partijen maakten gebruik van een optie voor seizoen. Bröring is bezig aan zijn eerste seizoen bij de zaterdageersteklasser. Tsjechische toptennissers staken praag Het Tsjechische toptennis zal een vrije val maken in het toernooi om de Davis Cup als de topspelers blijven volharden in hun financiële eisen. Omdat er geen geld beschikbaar is, weige ren zes spelers voor hun land uit te komen. Dat zijn: Petr Korda, Karei Novacek, Martin Damm, David Rikl en de dubbelspel-spe cialisten Cyril Suk en Daniel Vacek. Bondscoach Jan Kodes heeft nog slechts één ervaren speler over: Slava Dosedel. De keeper van ROAC heeft de bal klemvast in het duel tegen Voorschoten. Gisteren stond de Groenoordhal weer in het teken van het Lugdunum-zaalvoetbaltoernooi. foto henk bouwman ■5 MEUBELPROMENADE KATWIJK De gedachte om te stoppen is weer uit zijn hoofd verdwenen. Een reeks podi umplaatsen heeft het plezier in het veldrijden bij Richard Groenendaal te ruggebracht. Alleen gaat hem het win nen van belangrijke wedstrijden nog steeds moeilijk af. Gisteren tilde de nummer twee van het laatste WK eijn kleine lichaam lichtvoetig door de Belgische modder poel in en rond Loenhout. De vierde wedstrijd uit de reeks van vijf om de wereldbeker ging echter aan zijn neus voorbij. De Tsjechische 'bajesklant' Radomir Simunek beschikte in de slot fase over meer inhoud en verwees de jonge Brabander naqr de tweede plaats. De Italiaan Daniele Pontoni deed met zijn derde plaats goede zaken in Slowaakse basketbalsters dingen naar titel in Leiderdorp leiderdorp gertjan van geen medewerketf Het nationaal team van Slowa kije is vandaag de grote favo riet om de titel te pakken in het tweede internationale toernooi voor meisjes junioren in Lei derdorp. De Slowaaksen toon den zich oppermachtig tegen een selectieteam uit het Franse Essone (109-46) en hadden ook weinig ontzag voor de sterkste junioren uit Neder land: 81-59. De thuisclub legde beslag op de winst in de ande re poule door ook de confron tatie met BC Ekeren te winnen: 67-57. BV Leiderdorp kwam matig uit de startblokken tegen de toernooïwinnaar van vorig jaar. De ploeg van Joris Zand bergen keek tegen een achter stand van tien punten aan bij rust (34-24), maar kwam in de tweede rondgang in de achtste minuut langszij: 43-42. Het had vervolgens de maz zel dat de Belgische center An- nick van Hael met kramp uit viel. Daardoor was de aanval van Ekeren vleugellam en kon Leiderdorp de wedstrijd beslis sen. De thuisploeg treft van daag in de kruisfinale Neder land, dat kansloos was tegen de kadettenploeg van Slowa kije. De Slowaaksen toonden zich zowel fysiek als tactisch sterker dan hun gemiddeld drie jaar oudere opponenten en wonnen met ruime voor sprong: 81-59. Slowakije is daarmee de fa voriet voor de eindzege. In de kruisfinale treft het Ekeren dat, zoals verwacht, even weinig moeite had met Sheffield Hat ters als BV Leiderdorp in de openingswedstrijd op dinsdag: 76-36. Goba stunt tegen Sao Paulo Het goede spel van het Ne derlands basketbalteam werd gisteren niet beloond. Oranje verloor de eerste wedstrijd in de tweede ron de tegen Zrinjevac Zagreb met klein verschil: 78-80. Goba zorgde later op de avond voor een verrassing door Sao Paulo met 100-90 te verslaan. haarlem anp Nederland gaf de Kroaten kra nig partij. Tot de rust werd er geconcentreerd gespeeld, waar door Oranje met één punt ach terstand (41-42) de kleedkamer inging. In de tweede helft leidde het felle spel zelfs tot acht pun ten voorsprong. Maar de oner varenheid brak het samenraap sel van coach Van Helfteren op. Uit de laatste zes aanvallen scoorde Oranje nauwelijks, waardoor Zagreb punt voor punt dichterbij sloop en de winst binnenhaalde. Van Helfteren: „We hebben de winst weggegeven. Het was een uitstekende wedstrijd, maar we blijven wel met een kater zit ten. Ik heb ook tegen de jon gens gezegd dat ze even mogen balen, maar ik ben trots op de manier waarop ze gespeeld hebben." De bondscoach, die Peter van de Rij als vervanger aanwees voor de geblesseerde Eelco Derks, stuurde het basisvijftal Triemstra, Van Rootselaar, Van Veen, Geerders en Hageman het veld in. „Het goede spel heeft mij aangenaam verrast. De ploeg heeft gespeeld zoals ik ze graag zie spelen. Als we mor gen ook zo basketballen, dan winnen we van Hapoel Galil Elyon en zitten we bij de laatste vier." Paul Vrind doet verwoede pogingen om de bal in bezit te krijgen. Zijn tegenstander Kelecevic heeft echter andere plannen. De 3600 toeschouwers, die voor het eerst in de Haarlem Basketball Week voor een sfeer volle ambiance zorgden, zagen aan Kroatische kant één speler uitblinken. Zdravko Radulovic speelde de volle veertig minu ten en scoorde 43 punten. Van Rootselaar: „Je moet ervoor zor gen dat zo'n speler niet aan de bal komt. Maar daar moet een heel team voor zorgen en niet één man." Bij Nederland was Erwin Hageman met zeventien punten de topscorer, gevolgd door Hein Gerd Triemstra met vijftien punten. Goba zorgde voor een enor me verrassing door Sao Paolo met 100-90 te verslaan. Door dit resultaat heeft de koploper uit de Nederlandse competitie alle kans de halve finales te halen. Als Goba met minder dan zes punten verschil van Australië verliest, wordt de ploeg poule- winnaar. Wordt het verschil elf punten, dan eindigt Goba als tweede. De Brazilianen, die door de organisatie van voorronde-wed strijden werden verschoond en tegen Australië een uitstekende wedstrijd speelden, kwamen er gisteren tegen Goba niet aan te pas. Bij de rust was het verschil al 22 punten. Marco de Waard werd met 25 punten topscorer.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19