pronken automobilisten niet voor de rechter Contant betalen bij de tandarts 1 Fokker moet opnieuw saneren Op monumentenzorg valt geld te verdienen' aï Randstad - Straatverbod voor Haagse relschoppers Hoog water SUPERS' Drukte voor Wegenwacht ONDERDAG 29 DECEMBER 1994 CHEF GERTVISSER. 071-356439.PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOIJ. 071 -356441 ™V&D Haarlem ontruimd na diefstal haarlem Het warenhuis Vroom Dreesmann in het centrum tan Haarlem is woensdagmiddag in verband met een winkel diefstal enige tijd volledig afgesloten en ontruimd. Op die ma nier wilde de politie een groep van zes mannen in de kraag vat- (en die eerder was betrapt bij een winkeldiefstal. De politie kon de ontruiming van de zaak uiteindelijk vier van de zes ver- ■dachten in de kraag vatten. Het zijn Amsterdammers in de leef- van 15. 16,17 en 20 jaar. Ze hadden sleutels van de vitrine bij zich en één horloge. Dertien horloges met een waarde van lussen de tweehonderd en achthonderd gulden per stuk worden liog vermist. Forse straffen voor vrouwenhandel AmsterdamAchttien maanden celstraf en een boete van 30.000 2 gulden. Dat eiste de Amsterdamse officier van justitie mr. De braaff woensdagmiddag tegen twee Kroaten. Het tweetal stond wegens vrouwenhandel met tenminste drie Russische Cfl/rouwen, bedreiging en valsheid in geschrifte. Tegen twee ande- verdachten eiste de officier van justitie wegens deelname aan handel twaalf maanden cel en 5000 gulden boete. De officier sprak vkn een „criminele organisatie" die zowel in Nederland "als Rusland actief is. 'Agent vrij na doodschieten inbreker Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft bepaald dat een ia< )olitieman niet strafbaar is voor het doodschieten van een in- ii jreker die hij op heterdaad betrapte. Het college ontsloeg de 37- arige agent van rechtsvervolging. De agent betrad op 28 augus- :us van dit jaar een woning in Bussum, waar kort daarvoor een nbreker was gesignaleerd. De politieman werd overrompeld iieidoor de inbreker, en vervolgens bedreigd met een bijl. De agent nivilde hem daarom uitschakelen door hem in de benen te schie- ien. Hij vuurde een kogel af, die de inbreker echter in de rug trof, omdat de man bukte. DEN HAAG GPD Na het boren even 'pinnen'. Sommige tandartsen eisen van af volgende week maandag con tante betaling. Maar, wie plat zak is en barst van de kiespijn, wordt toch geholpen. De tand arts heeft namelijk de verplich ting pijn lijdende patiënten te behandelen. Een tandartsenpraktijk in Zoetermeer eist vanaf 1 januari contante betaling voor alle ver richtingen tot 500 gulden. Voor het gemak wordt in deze prak tijk een betaalautomaat geïn stalleerd. Met ingang van het nieuwe jaar worden tandartsen met meer administratieve handelin gen geconfronteerd. De extra kosten die dat met zich mee brengt, hopen ze op te vangen door de patiënt onmiddellijk te laten betalen. Tot nu toe stuur de een tandarts iedere maand één totaalrekening naar het zie kenfonds. Vanaf 1 januari krijg echter iedere individuele pa tiënt een rekening gepresen teerd. Als gevolg van een kabi netsbesluit moeten zieken fondspatiënten boven de ne gentien jaar zelf gaan betalen voor het vullen of trekken van tanden en kiezen. Een aanvul lende verzekering die alle tand heelkundige handelingen ver- tandarts te gaan. goedt, kost circa 180 gulden per jaar. P. de Merk van de Consu mentenbond vindt de contante betaling 'te ver gaan' en 'klant onvriendelijk'. „Het zijn zorg verleners. 'Boter bij de vis' past daar niet bij. Ik kan me voor stellen dat mensen dan eerder zullen besluiten niet naar de De Nederlandse Maatschap pij voor Tandheelkunde (NMT) zegt niet te weten hoeveel tand artsen de contante betaling zul len invoeren. Woordvoerster C. Peddemors: „Binnen de NMT heeft hierover wel een discussie plaatsgevonden. Overigens is direct betalen al heel gewoon bij de dierenarts en de apo theek." Het aantal te versturen rekeningen neemt in 1995 enorm toe, verwacht de NMT. Huisartsen zullen voorlopig geen contante betaling eisen. „Zestig tot zeventig procent van de patiënten zitten in hel zie kenfonds. Die hebben niets met een rekening te maken", zegt P. Wouters van de Landeujkê Huisartsenvereniging. „Contan te betaling komt alleen wel eens voor als men naar de plaatsver vanger van de eigen huisarts gaat." DEN HAAG ANP Negentien Hagenaars moeten oudejaarsnacht binnenshuis doorbrengen. Zij maakten zich tijdens de vorige jaarwisseling schuldig aan vernieling, geweld pleging en mishandeling. De politierechter heeft de raddraai ers eerder dit jaar veroordeeld tot voorwaardelijke straffen en het straatverbod tijdens oude jaarsnacht opgelegd. De Hage naars mogen van 's avonds acht tot de volgende ochtend acht uur niet buiten komen. Wan neer zij toch op straat worden gesignaleerd, moeten zij alsnog hun straf uitzitten. De pakkans van degenen die het huisarrest negeren is volgens Zandbergen redelijk groot. Tijdens de jaarwisseling lever den politie en jongeren in Den Haag vroeger soms ware veld slagen. De laatste jaren is het ta melijk rustig. Dit jaar zijn 450 politiemensen op de been om de orde te bewaren. M heilig Verkeer Nederland woedend )01 die in Amsterdam na stevig drankgebruik gepakt, hoeven voorlopig niet voor de rechter te s eerschijnen. Zij betalen na een noodmaatregel via schik kingen lagere boetes (20 procent) en ontlopen ontzeg- [Jjng van de rijbevoegdheid. De arrondissementsrecht bank in Amsterdam kan door een tekort aan rechters en n lalen voorlopig alleen de allérzwaarste categorieën be handelen. Veilig Verkeer Nederland is woedend. isterdam gpd )e noodmaatregel gaat op 1 ja- uari in zal naar verwachting er een half jaar duren. Het treft automobilisten die met 'omillages tot 2,1 in hun bloed orden aangehouden. Voor- c aarde is wel dat iemand niet Dor de tweede keer wordt ge- akt, geen letsel of schade ver oorzaakt en zich niet verzet te gen de ademtest. Ook zullen zo'n 150 'liggende zaken' uit 1994 niet worden berecht. Justitie hoopt met de schifting de „ernstiger" gevallen er toch uit te pikken. Woordvoerder B. Woudenberg van Veilig Verkeer Nederland reageert woedend: „Dit is met geen enkel verhaal over capaciteit te verdedigen. Een promillage van 2,1 betekent ongeveer twintig glazen bier. Rijden onder invloed is sowieso een misdrijf, al gaat het om een veel lager promillage. Justitie in Amsterdam geeft hier een heel slecht voorbeeld." .Amsterdam ziet zich gedwon gen de grens voor het voorko men te verhogen van 1,3, de landelijke richtlijn, naar 2,1. Tot teleurstelling van het Openbaar Ministerie, dat de zaken wel de gelijk voor berechting kan aan bieden. Persofficier van justitie mr. N. Schaar: „Maar wat moe ten we? De rechtbank heeft geen capaciteit. Dan is een schikking beter dan iemand te laten lopen. Bovendien blijft de zwaardere categorie wel ver plicht de alcoholcursus te doen. Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en Omstreken Autobedrijf Den Hollander BV Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554 I Die mist zijn uitwerking ook niet." Volgens politiewoordvoerder K. Wilting van de Amsterdamse politie is het aantal automobi listen dat met alcohol in het bloed wordt gepakt, het laatste jaar zeker met een kwart toege nomen. Eerder dit jaar moest de arrondissementsrechtbank in Utrecht, zij het minder dras tisch, wegens werkdruk tot ver mindering van het aantal zaken beslissen. Afpersing in Amsterdam amsterdam gpd Horeca-ondememers en prosti- tuées in de Amsterdamse bin nenstad zijn het slachtoffer van afpersing. Zij moeten 'bescher- mingsgeld' betalen, in ruil waarvoor zij niet in de proble men komen. In een brief aan de horeca en de prostitutie heeft de Amsterdamse politie ver zocht om informatie. Angst voor vergelding vormt daarbij een probleem. Amsterdam Schipper Cor kijkt of hij met de rondvaartboot onder de brug door kan. Het hoge water in de Amsterdamse grachten noodzaakte woensdag de kapiteins van rondvaartboten alternatieve routes door de binnenstad te kiezen. foto ANP SCHIPHOL PATRICK VAN DEN HURK Vliegtuigbouwer Fokker zal eind februari een nieuw pakket saneringsmaatregelen bekend maken, waarmee de concurrentie positie van het bedrijf verder moet worden verbeterd. Het bedrijf, dat ondanks diverse eerdere drastische reorganisaties en inkrim pingen maar niet uit het financiële dal komt, wil nog niets zeggen' over de inhoud van het pakket, maar volgens woordvoerder R. Klinkert moet „niets worden uitgeslo- Vast staat wel dat de produktiecapaciteit wordt teruggebracht van honderd tot vijftig toestellen per jaar, omdat Fokker in verhou ding tot het tegenvallende aantal verkochte toestellen te ruim in het jasje zit. De vlieg tuigbouwer gebruikt gemiddeld slechts de helft van de capaciteit. Bij de raad van bestuur van Fokker ligt al enige tijd een rapport van organisatie- en adviesbureau Berenschot. Dat adviseert het bedrijf serieus te kijken naar drastische maatregelen, zoals de mogelijkheid om een van de vestigingen buiten Schiphol te slui ten. Het gaat dan om de fabrieken in Ypen- burg en Papendrecht. Volgens Klinkert behoort sluiting van Ypenburg of Papendrecht inderdaad tot de mogelijkheden. „Niets is onbespreekbaar. Het staat vast dat we nog steeds niet con currerend kunnen werken omdat we te duur produceren, en dat we daarom iets aan ons kostenniveau moeten doen." De Industriebond FNV liet gisteren bij monde van bestuurder P. van Bers weten meer ontslagen te vrezen dan de ongeveer 500 waarmee voor de nabije toekomst al re kening werd gehouden. Bij Fokker gingen sinds 1990 al een kleine 5.000 arbeidsplaat sen verloren. De Industriebond CNV ver wacht dat het komend jaar voor het bedrijf slikken of stikken wordt. „De verwachting is nog steeds dat de markt in 1996 aantrekt. Het is dus overleven en zorgen dat je er in dan nog bent. Anders hoeft het niet meer", aldus bestuurder G. van den Heuvel. i5,pirecteur restauratiefonds denkt duizenden banen te kunnen scheppen haag gpd/carel goseling y("A T~ nf i '|J| "Md 1 Weigraven: „Onder het vorige l( 3d pij noemt het het 'de tragiek •an de momomentenzorg'. De Actor wordt algemeen als 'soft' Za|n geldverslindend gezien. Als jr op het budget wordt bezui nigd gebeurt er niets. De monu- i' inenten lopen niet naar het Bin- lenhof. De gebouwen blijven I3eus nog wel 20 jaar staan, ook •4jonder onderhoud. Ab Weigraven is echteF niet an plan de strijd op te geven, htegendeel, hij heeft het offen- 2\ ef geopend in een poging de tachte' sector monumenten- d^org om te vormen tot een kei- arde financiële business. „Aan et woord 'zorg' heb ik zo'n he el. Dat heeft iets van je hand phouden", aldus de directeur an het Nationaal Restauratie- )nds. Hij weet waar hij over raat, met monumentenzorg is amelijk geld te verdienen, hoe reemd dat ook klinkt. „Juist die conomische kant moet eens dver het voetlicht worden ge- 1 racht." Weigraven: „Elke gulden die e overheid in de momumen- inzorg steekt, lokt andere in- isteringen voor nog eens twee ulden uit. Over die investerin- en moet btw worden betaald. ovendien betekent investeren 1 monumentenzorg werk. Dus rijgt de overheid belastingen n sociale premies binnen. Zo erdient een investering in de lonumentenzorg zich terug, innen een jaar of vijf kan er elfs door de overheid aan ver- iend worden. Op elke gulden o'n acht cent." eO e mooi cj1ïlet klinkt te mooi om waar te 0 ijn. Een sector waarvan altijd is edacht dat deze honderden liljoenen guldens kostte, blijkt eld op te leveren. De bereke- ingen kloppen echter en heb- en het goedkeurende stempel van het Centraal planbureau. Weigraven heeft zelfs laten na gaan of de banen die ontstaan, bezet kunnen worden door langdurig werklozen. Geen en kel probleem, luidde het ant woord van het Economisch in stituut bouwnijverheid. „Wij kunnen dus een drieslag maken. Wij investeren in dns culturele erfgoed, er ontstaan banen en het levert geld op. Dan heb ik de positieve effecten op het toerisme en het vesti gingsklimaat nog niet eens meegenomen", aldus Weigra ven. Weigraven: „De monumenten zijn het onderdeel van onze cul tuur dat het meest wordt afge nomen. Op open dagen komen er 700.000 mensen kijken. De gewone man geniet van een mooi stadsbeeld of een fraai ge bouw". Hij wijst op de enorme achterstand bij het opknappen van de circa 43.000 monumen ten die ons land rijk is. Zo'n 40 procent daarvan heeft snel een face-lift nodig willen de gebou wen over een jaar of tien niet af geschreven worden. Weigraven: „Onder het vorige kabinet ging het budget voor monumentenzorg van 185 naar 85 miljoen per jaar. Als er weer eens op een orkest bezuinigd werd, ging dat spelen voor de deur bij de politici. En ja, dan ging het wel om arbeidsplaat sen. Dus werd er maar weer wat bij de monumentenzorg wegge haald. De enige aktie die daar tegenover werd gesteld was in 1992 toen de gemeenten letter lijk de noodklok luiden. Zo braaf, precies passend in het beeld van de sector." Druppel Wat het huidige kabinet gaat doen is nog onduidelijk. Er zijn weliswaar beleidsterreinen waarvoor in het regeerakkoord meer geld vrijgemaakt is - waar onder de cultuur - maar om hoeveel geld het dan gaat en wanneer dat komt is vaag. Voorlopig heeft de Kamer vijf miljoen gulden extra vrijge maakt. Een druppel op een gloeiende plaat. „Binnen tien jaar moet het budget weer naar 185 miljoen gulden. Per jaar le vert dat 3000 extra banen op. Daarna kan de rijksbijdrage weer terug. Dan heeft ons fonds zoveel vermogen dat de zorg zichzelf kan bedruipen", aldus Weigraven. v Het fonds waar Weigraven di recteur van is, regels de verde ling van subsidies. Die subsidies worden als lening gegeven waarbij alle aflossingen weer in de sector worden besteed. Het geld blijft daardoor steeds be schik- en bruikbaar. „Wij zijn de restauratiebankier van Neder land. Als enige zijn wij finan cieel economisch gericht temid den van honderden stichtingen ter behoud van. Iedereen springt nu rond die Haagse geldpotten maar wij hebben echt een heel goed verhaal. Alle argumenten spreken voor ons." NU GROTE PARTIJEN AUTO-ACCESSOIRES MET KORTINGEN VAN 50% TOT 80% den haag anp De Wegenwacht van de ANWB wordt met het huidige natte weer overspoeld met meldingen van automobilisten die hun wagen niet aan de praat krijgen. Oorzaak is in de meeste gevallen vochtige be drading naar de verdeelkap. Krijgt de Wegenwacht in het westen van het land normaal 700 pechgevallen per dag te behandelen, mo menteel zijn dat er ruim 1600. Naast de vochtproblemen zorgt ook het vele vakantieverkeer voor topdrukte. Gevolg is dat de pechge vallen nu ruim een uur moeten wachten voordat de gele wagens van de Wegenwacht arriveren. Normaal gesproken bedraagt die wachttijd een half uur. De Wegenwachten draaien meer uren dan normaal en zij die vrij zijn, worden voor dienst opgeroepen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15