W elzi jnssubsidies Viphen overhoop Klant kwam soms 's nachts sigaren Glijbaan zorgt voor overlast Van Alle Kanten Mooi Leiden Regio/Rijn Veenstreek Bedrijf is niet te luidruchtig Wat is er mis met een glaasje bier op een warme zondagmiddag? Remschijven weg uit trailer Prijskalf voor Arie van der Valk «braak in Roelofarendsveen ~^jELOFARENDSVEENDraadloze telefoons en faxen zijn afgelopen in ücht gestolen uit een bedrijfspand aan de Watertoren in Roelo- 6 ïendsveen. De inbraak vond plaats rond kwart voor twee. De 7 'even kwamen binnen door een raam open te breken. 3 2 Bij een bedrijf aan de Veerpol- der zijn dinsdagnacht 34 dozen met remschijven gestolen. De dozen zaten in een verzegelde trailer. De schijven waren be stemd voor een autofabrikant. De waarde van de gestolen spullen is onbekend. Nekletsel Oegstgeestenaar na aanrijding Dat ding is er zo maar neergezet Een 48-jarige Oegstgeestenaar liep gistermiddag nekletsel op bij een aanrijding op de Laan van Oud Poelgeest in Oegstgeest. Hij botste met zijn auto op een wagen die voor hem reed. De bestuur der, een 47-jarige Warmonder, moest plotseling remmen. 'Jhtpaar Borst zestig jaar getrouwd 11 29van kuilenburg 9 1 !Q [jjagkijkend op het zestigjarig gelijk merkt Anna Borst op -3 11 het niet is tegengevallen. 0 i opmerking die echtgenoot o knikkend beaamt. „Het was eens moeilijk met elf kinde- 5 maar ze zijn toch allemaal ia terecht gekomen. Daar we ontzettend dankbaar ihannes (91 jaar) en Anna 9 !$ia Borst-Boere (82 jaar) uit lerswoude-Rijndijk zijn in de idsdagen. Op 29 december •t zestig jaar geleden dat ze de wet zijn getrowd en op luari 1935 was de kerkelijke :htigheid. Op die datum :dt het feest dan ook gevierd een eucharistieviering in de arduskerk, gevolgd door receptie. Het echtpaar heeft (kinderen, 25 kleinkinderen :es achterkleinkinderen. Bei zijn nog goed gezond, al- het lopen gaat wat minder, iorst en zijn echtgenote zijn Qende Rijndijkers. Jarenlang - "969 - hadden ze dichtbij de larduskerk een sigarenwin- Daarnaast bezorgde Borst, iren, sigaretten en kruide- rswaren aan huis. Verder :ht hij dagelijks de Leidde irant in 300 gezinnen. Zater- haalde hij het abonne- itsgeld op. En hij was bezor- van weekbladen als de Ka- ieke Illustratie, Panorama ieatrijs. „In weer en wind op 1 fiets met een mand al die hten en bladen rondbren- Tot in Alphen. Bij 's Mole- frs met het pontje over en volgens in Koudekerk verder, de Rijn dicht was gevroren jest ik omrijden over de Al- É^nse brug. Dan was ik uren •T^lerweg. Soms was het zo ^_)tl dat je niet eens kon fiet- kijkt Borst terug. 5)ok in de winkel werd niet op uurtje meer of minder ge ien. „Winkelsluiting? Dat 1 -ïjord kende we niet eens. Zon- -Hs na de mis of 's nachts het akte niet uit. Een klant had Anna en Jan Borst: „Het was soms moeilijk, maar het is toch gelukt om het hoofd boven water te houden." de gewoonte om eens in de zo veel tijd 's nachts rond een uur of drie aan het raam te tikken en te vragen of ik nog enkele doosjes Hofnar voor hem had. Dan moest hij naar de vee markt. Dat was geen enkel pro bleem. Uiteindelijk leverde het geld op, want het viel niet mee om al die monden te vullen. Het was toch al een probleem om het hoofd boven water te hou den. Al die pofklantjes. Sommi gen namen het niet zo nauw met betalen en liepen er zelfs op. Daardoor is er nogal wat geld blijven zitten. Maar dat is verleden tijd en daar denken we niet meer aan. Uiteindelijk heb ben we het toch gered." Ondanks het drukke bestaan had Borst ook nog tijd voor zijn hobby: voetbal. Bij Bernardus - destijds nog met St. ervoor - was hij bestuurslid en tot z'n 75ste ook jeugdleider. Een on geval bij het station in Leiden maakte een einde aan die spor tieve activiteiten. Maar voetbal is nog altijd zijn grote hobby, al heeft hij zelf nooit een bal ge raakt. I lij volgt dan ook alles op de televisie. Zoals hij ook be langstelling heeft voor al het an dere in de wereld. Dit in tegen stelling tot zijn echtgenote. „Dat laat ik maar aan mijn man over. Ik hou me wel met de kleinkin deren en de andere familie be- voorschoten frank buurman f „Wat mij nog het meest tegen staat is dat de gemeente Voor schoten nooit met ons heeft overlegd over die glijbaan. Dat ding is daar zomaar neergezet", aldus A. van Weers, bewoner van de Hettemadreef. Van Weers en drie andere omwo nenden kijken alweer een paar jaar tegen de glijbaan aan, die de gemeente op de speelplaats tussen Hettemadreef en Gem- mekelaan heeft neergezet. De glijbaan heeft een hoogte van twee-en-een-halve meter en staat op vier meter afstand van de achtertuinen. „Iedereen die de glijbaan gebruikt kan zo bij ons naar binnen kijken. Dat is aantasting van de privacy. Bo vendien vermindert het de waarde van de woningen", zegt Van Weers. Van Weers zegt met de speel plaats op zich geen problemen te hebben. „Die speelplaats be staat al sinds de jaren zestig. Het ging oorspronkelijk om een speelplaatsje voor kleuters en peuters met een paar kleine speeltoestellen. Daar hebben wij niets tegen, integendeel. Maar nu is er eigenlijk sprake van een hangplek voor de oude re jeugd, die veel gebruik maakt van de glijbaan. Het gaat om foto ben de bruyn zig." Het echtpaar heeft behalve veel vreugde ook verdriet ge kend. Twee schoondochters en een schoonzoon zijn overleden.' „Daar hebben we veel verdriet om gehad. Dagelijks denk je er nog pan. Vooral nu we die fijne dagen beleven is het jammer dat zij er niet meer zijn", zegt mevrouw Borst. nogal luidruchtige jongeren, die ook nog wel eens lopen te voet ballen. Het geeft veel onrust. Je weet hoe dat gaat, ballen in de tuin, irritatie over en weer. De gemeente verwacht kennelijk dat wij als direct omwonenden voor sociale controle zorgen, maar in de praktijk ben je al gauw de boeman van de buurt. En dat heeft dan weer tot gevolg dat bij de afgelopen jaarwisse ling bijvoorbeeld rotjes in de tuinen werden gegooid door jongens die dat deden terwijl ze van de glijbaan af gleden. Ik heb er wel 50 in mijn tuin geteld", vertelt Van Weers. De Hettemadreefbewoner zegt wel begrip te hebben voor de jeugd. „We zijn allemaal jong geweest en we hebben allemaal wel kattekwaad uitgehaald. En ik moet toegeven dat er voor de jeugd van nu weinig uitwijkmo gelijkheden zijn. Steeds meer open plekken worden volge bouwd. De laatste tijd valt het met de overlast wel mee, dat zal wel met het weer te maken heb ben. Maar die glijbaan blijft een steen des aanstoots." Van Weers heeft onlangs de gemeenteraad aangeschreven omdat hij heeft gehoord dat de gemeente nu ook een zandbak bij de glijbaan wil plaatsen. „En dat terwijl beloofd was dat de glijbaan naar een nabijgelegen zou worden verplaatst. En weer heeft de gemeente niet de moeite genomen om met de di recte omwonenden te overleg gen. Ik heb de gemeenteraad daarom gevraagd ervoor te zor gen dat de glijbaan verdwijnt en dat het pleintje weer geschikt wordt gemaakt voor de jonge kinderen", aldus Van Weers. Een kleine overwinning op de gemeente heeft Van Weers in middels al geboekt: de belas tingrechter heeft beschikt dat zijn huis door de aanwezigheid van de speelplaats met glijbaan in waarde is gedaald en dat be tekent dat hij minder onroe- rend-zaakbelasting hoeft te be talen. De gemeente Voorschoten is niet van plan om de glijbaan weg te halen. „Wij hebben nooit toegezegd dat de glijbaan ver wijderd zou worden. De speel plaats is tot groot genoegen van de meeste bewoners aangelegd en de glijbaan voorziet in een behoefte. Wij zien geen enkele reden om hem daar weg te ha len. Integendeel, wij willen in de vorm van de zandbak zorgen voor een zachte ondergrond om de baan veiliger te maken", zegt een woordvoerder van de ge meente. Eettafel model 'Devon(120 x 120 2 x tussenblad van 40 cm, totaal 120 x 200 cm). C" Bijpassende rieten stoelen, model 'Manillawaarbij alle verbindingen met leer zijn e-y afgezet. Var, f-WT.- JjU)~ Afgebeelde 2-deurs vitrinekast (J zijden glas). ~7f C" VanfMm-,- l/yj)- Aanbiedingen geldig t/m 28 febr. '95. chnsptjn Tussen Kerst en Nieuwjaar is het extra gezellig antiek interieur Hoge Rijndijk 260, Leiden, tel 071-410608 Zijlstraat 62, Haarlem, tel 023-310413 NDERDAG 29 DECEMBER 1994 Gemeentesecretaris T. Mees ter betwijfelt of in het theehuis ook alcohol kan worden ge schonken. „Het gebouwtje vol doet op geen enkele manier aan de drank- en horecawet, dus daar zal Van der Wereld geen vergunning voor krijgen. Het is ook geen optie om daar een ca fé van te maken, maar om er een uitspanning van te maken voor de dagrecreatie, waar mensen een kopje koffie en een gebakje kunnen kopen." Warmonders bekeurd wegens afsteken vuurwerk warmond De politie heeft gistermiddag zes jeugdige Warmonders aan gehouden die in het dorp vuur werk afstaken. De zes - 14 en 15 jaar oud - hadden ook nog 60 strijkers bij zich die in beslag werden genomen. 'l egen de zes is proces-verbaal opgemaakt. Een 16-jarige Warmondse, die het vuurwerk zou hebben gele verd, is eveneens aan de tand gevoeld over het voorval. den haag/hazerswoude persbureau cerberus De maximaal geluidsgrenzen in de milieuvergunning voor Wit- senburgs reparatiebedrijf voor bakkerijmachines in Hazers- woude-Rijndijk hoeven van de Raad van Stato niet te worden aangescherpt. Ze zijn streng ge noeg om geluidoverlast voor buurman Zwartjes te voorko men. Deze uitspraak deed de Raad van State in de beroepszaak die Zwartjes instelde, omdat hij vreesde dat het bedrijf binnen de toegestane geluidgrenzen nog zoveel lawaai kon produ- ceen dat hij er last van had. Zwartjes woont op minder dan 50 meter van het bedrijf. De Raad van State vindt dat de geluidsnormen niet los kun nen worden gezien van het 'normale achtergrondgeluid in de omgeving', De beide huizen liggen langs de Rijndijk, die per etmaal 9000 voertuigen moet verstouwen. Dat zorgt al voor zoveel lawaai, dat de geluids normen voldoende zijn. Hoogmadenaar Van der Wereld wil café beginnen bij Wijde Aa cmade liesbeth buitink ba'jiefst zou hij morgen al be nde^11 met de bouw van een Dolgthuis annex café tussen de nojie Aa en de parkeerplaats tijd de Doespolderweg. Hoog- tdeienaar J. van der Wereld (rerV echter nog enkele proble- overwinnen voordat hij l^gtelijk de deuren kan ope et in der Wereld heeft het ekefmalige stationsgebouw van naffschoten op de kop getikt ij eqoopt dat hij het zeshoekige !n" puw kan neerzetten als re- lag theehuis. „De bestemming van dat terrein is geen probleem. Maar het gebouw mag volgens de gemeente niet meer dan 50 vierkante meter zijn. Het sta tionsgebouw is 65 vierkante meter. En ik kan me ook niet voorstellen dat het in een klei ner gebouwtje past. Ik moet er de café-ruimte, de opslag, ver koop en toiletten in kwijt kun nen, en het buitenmeubilair moet 's nachts naar binnen." Als een hoek uit het gebouw wordt gehaald voor een terras, klopt het aantal vierkante me ters wel. „Maar dan wordt het wel erg klein." Ook de aanlegsteigers die Van der Wereld aan de oever van de Wijde Aa had gedacht, zijn een probleem. „We wilden het mooi maken, zodat de bootjes naar mijn tent kunnen varen. Maar de oever is volgens de provincie beschermd natuurgebied. Ik wilde de steiger gewoon een paar meter van de wal plaatsen, dan is er volgens mij niets aan de hand. Zonder steiger kun je erop wachten dat de bootjes zo de kant induiken. Dat gebeurt daar nu ook al en daar is de oe ver niet mee gediend." Van der Wereld zit er ook mee in zijn maag dat de gemeente hem wel een horecavergunning wil geven, maar geen vergun ning om alcoholhoudende dranken te schenken. „Volgens het gemeentebestuur past alco hol niet bij dagrecreatie. Ik vind dat een vooroorlogs idee. Wat is er mis met een glaasje bier op een warme zondagmiddag of bij een schaatswedstrijd? Ik zou de tent tot middernacht open mo gen houden en in het weekein de langer. Rond die tijd heb ik echt geen appelpunt-klanten meer." De grote droom van de Hoog madenaar is eigenlijk om een bruine kroeg in het dorp zelf te beheren. „Maar daar is geen ruimte voor in Hoogmade. Dit is ook een mooi plan. Als men sen daar om vijf uur een biertje kunnen komen drinken en ik een uitsmijter op de kaart kan zetten, ben ik tevreden. Wat kan een café middenin het polder gebied nou voor kwaad doen? Bovendien moet ik een drankje kunnen schenken om het finan cieel haalbaar te maken." g' Welzijnsinstellingen in Alphen aan den Rijn gaan een -jekere toekomst tegemoet. Het Alphense gemeentebe- |tr wil het subsidiebeleid drastisch veranderen. Maat- -lappelijke instellingen zullen hun bestaansrecht moe- -laantonen, willen ze in de toekomst nog voor subsidie lanmerking komen. Dat bleek gisteren bij de overhan- dng van de notitie 'Vitalisering van de samenleving' welzijnswethouder J. Korver (PvdA). j^lfn aan den run jan winde \Jppdracht van het college een werkgroep bestaande p'ïwaalf burgers en evenzoveel s (denaren het bestaande wel- ^beleid onder de loep geno- en een visie ontwikkeld op ^'','ij»omstig beleid. js het aan de makers van het Dort ligt, klopt de burger uzics niet meer al te gemakke- tetroiibij de gemeente aan. De int theid moet een stapje terug ruk n en plaats maken voor par- lruk lier initiatief. De gemeente |f k I bewoners stimuleren om pascitandig de problemen in I wijk aan te pakken. Daar- zal de gemeente de tot- idkoming van bewonersor- KNisaties bevorderen. Die or- isaties kunnen vervolgens ~~1 krijgen voor projecten j jrin bewoners samen met porbeeld de woningbouw- jniging, politie en buurthui zen, hun problemen te lijf gaan. In deze nieuwe zienswijze op het welzijnswerk past volgens de gemeente een ander subsi diebeleid. De aandacht zal niet meer prjmair gericht zijn op de instandhouding van voorzienin gen als buurthuizen en jonge rencentra. In plaats daarvan zal steeds worden bekeken of een initiatief voorziet in een behoef te of een bijdrage levert aan de oplossing van een probleem. Bovendien zal meer worden ge let op de kosten van een voor ziening en op de waag of de mensen die gebruik maken van de voorzieningen daarvoor mis schien megr kunnen betalen. Hoewel de gemeente de ko mende jaren ongetwijfeld moet gaan bezuinigen, moet het rap port volgens wethouder Korver niet worden gezien als een vrij brief om nu eens flink te snijden in het welzijnswerk. In het rap port zelf worden daartoe geen ierstboomverlichting vernield pERDORPVijftig gl'óéilampèn zijn dinsdagavond uit eeriver- 16 jrde kerstboom aan de Hella Haassestraat in Leiderdorp ge- 14'aaid. De lampen werden op de straat stuk gegooid. De boom )s opgetuigd door de bewonersvereniging. concrete voorstellen gedaan. Toch verwacht Korver dat het rapport een schok teweeg zal brengen onder de sociaal-cultu rele instellingen. „Want het so ciaal-cultureel werk zal zichzelf moeten bewijzen", aldus Kor- Uit het rapport blijkt verder dat in het toekomstige Alphense welzijnsbeleid een grote rol is weggelegd voor wijwilligers. Veel organisaties signaleren dat zij steeds meer moeite hebben om vrijwilligers aan zich te bin den, terwijl wijwilligers onmis baar zijn voor het werk van wel zijnsinstellingen. De gemeente wil hieraan extra aandacht be steden, onder andere door het opzetten van een 'wijwilli- gerspool' en het subsidiëren van opleidingen van wijwilli gers. Ook wordt bekeken of uit keringsgerechtigden als vrijwil liger kunnen worden ingezet. In het eerste kwartaal van vol gend jaar zal de visie op het toe komstige welzijnsbeleid verder worden uitgewerkt. Daarna mo gen de welzijnsinstellingen en de bevolking hun zegje doen. Vervolgens wordt in 1996 be gonnen met een paar experi menten, om in 1997 de defini tieve veranderingen in te voe- voorschoten Arie van der Valk, een van de twee 'peetvaders' (de andere is zijn broer Gerrit) van het gelijknamige horecaconcern vierde giste ren in De Gouden Leeuw in Voorschoten zijn 65ste verjaardag en zijn gouden horeca-jubileum. Arie, bekend als dierenliefhebber maar ook vleesinkoper en mede-eigenaar van een slagersbedrijf, kreeg gisteren maar liefst twee prijswinnende kalveren aangeboden van het personeel en van een vleesleverancier. Een van de twee werd even binnengehaald. De dieren zijn nadrukkelijk niet bedoeld voor consumptie, maar om ermee te fokken. De cadeaus gingen dan ook vergezeld van de wens er vele nazaten mee te fokken. Arie die tot voor kort gold als de financiële topman van het concern is een messcherp inkoper die bij alle leveranciers hoge kortingen weet te bedingen. Hij kreeg gisteren dan ook.van heel wat le veranciers 'creditnota's' aangeboden, kortingen op leveranties die in waarde varieerden van honderd tot tienduizend gulden. Voor het drukbezochte feest in De Gouden Leeuw - waar ooit de basis werd gelegd voor het concern - waren familieleden, zakenrelaties, vrienden en bekenden uitgenodigd. Onder hen ook voetbalcoach Rinus Michels en ondernemer Joep van den Nieuwenhuizen (van de Begen- mann-groep), die als schoonzoon van Gerrit, van der Valk voor het eerst voor het voetlicht trad als woordvoerder van de familie ten tijde van de ontvoering van diens vrouw Toos. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13