Leiden Onder de toonbank knalt het eveneens s olitie zet nensen uit tationsflat Bureau Halt krijgt derde minder klanten Buurtwerker aan de slag in de Hoge Mors Vandalen richten ravage aan in atletiekcentrum Keijser in verzet tegen ontslag NDERDAG 29 DECEMBER 1994 ief hennyvan egmond. 071-356414, plv -chef hans koenekoop, 071-356429 Subsidies si o Alphense welzijns- I J instellingen zijn in de toekomst niet zomaar zeker van subsidie. Het be leid verandert drastisch. Uranium si a Nederland heeft in I 1939 tienduizend kilo uranium-oxyde ge kocht. Hiervan ligt nog vijftig kilo in Petten. Tandarts si r~ Sommige tandart- I 3 sen eisen vanaf maandag contante beta ling. In enkele praktijken komt een betaalautomaat. let een man of acht heeft de ;idse politie gisteren de dicht timmerde kantoorflat aan het ationsplein doorzocht op 'entuele bewoners. Omwo- ;nden hadden gezien dat er 's ichts mensen naar binnen aren gegaan en waarschuw- ;n de politie. Tijdens de in- iectie werden twee slapende iensen aangetroffen en een lormalige bewoner, die nog 'at van zijn bezittingen wilde ihalen. De flat, die vorige 'eek donderdag werd ontruimd tdat er in de kelder brand was itgebroken, wordt door de po- :ie scherp in de gaten gehou- n. „Het gebouw is bijzonder •andgevaarlijk. We willen niet ,t er opnieuw krakers inko- len. Ze lopen daar risico", zegt ilitiewoordvoerder R. Blom. loewel de begane grond van t kantoorgebouw direct na de and werd dichtgetimmerd, nden de drie mensen die gis- iren werden gevonden, via op- lapjes, platformpjes en gebro- :n ruiten toch nog vrij eenvou- binnenkomen. Blom: isteren is direct een timmer- drijf aan de gang gegaan om let gebouw beter af te sluiten. :s het goed is, kun je er straks Heen nog met een hoogwerker jf met een helikopter via het ak naar binnen." Over de oor- iak van de brand is nog steeds ;en uitsluitsel te geven. Het nderzoek, dat door de techni- che recherche werd opgezet, is og niet afgerond. De brand weer liet vorige week al weten :erk te denken aan brandstich- ng- Vervolg van voorpagina Speuren doe je op straat. En dus rijden de zeven leden van het vuurwerkteam doorlopend in onopvallende wa gens rond. Niets ontgaat hen. Op de Vijf Meilaan staat een man dozen in zijn auto te laden. Verdacht, héél ver dacht. Hij wordt aangesproken. „Die dozen, tja dat heb je nodig hè, als je aan het verhuizen bent." leiden monica wesseling Licht beschaamd, maar ook een beetje giechelend, rijden de twee 'vuurwerkbestrijders' ver der. Nog geen dertig seconden later ziet een van hen dozen met Chinees schrift in een auto die over de Boshuizerkade rijdt. Een flinke vangst: vijf ratelban den met elk 100.000 rotjes, 500.000 klappers dus. Twee Lei- denaars worden aangehouden en voor verhoor meegenomen: de 41-jarige bestuurder blijkt ook nog eens te veel hebben ge dronken. De vangst is een toevalstref fer. Dat gebeurt vaak, maar minstens even vaak komt de politie via tips en speurwerk achter de identiteit van illegale handelaren. Sowieso wordt ie dere jongere die in verband met vuurwerk op het politiebureau komt, aan de tand gevoeld over de herkomst van hun vuurwerk. Faas: „Er lopen nogal wat lui rond die in achteraf-straatjes en andere donkere plekken hande len in illegaal vuurwerk. Bloed link spul, zoals grote strijkers, flowerbats (geschakelde buisjes met kruit, red.) en mortieren. Daarnaast is er een enorme handel ónder in plaats van bo ven de toonbank. Legale hande laren die illegaal vuurwerk ver kopen." Begin deze week nog werd in Leiden 132 kilo illegaal vuur werk in beslag genomen. Mor tieren en flowerbats. Volgens de deskundige is dat rotzooi waar mee je met gemak iemand een brandgat in zijn lijf knalt. De partij is in beslag genomen bij een detaillist die vergunning had om vuurwerk te verkopen. De coördinator van het vuur werkteam, E. Faas: „Een man netje van ons team is naar de winkel gegaan en vroeg, na wat inleidend gebabbel, of hij soms ook wat zwaarders had dan het vuurwerk dat openlijk werd aangeboden. De handelaar hap te en vroeg mijn mannetje wat hij wilde kopen." En toen ging er iets mis. De wet beschermt burgers en dus ook burgers die niet altijd even braaf zijn. Als een burger een overtreding begaat nadat hij uitgelokt is om dit te doen, kun je hem niet zomaar straffen. De vraag van de jongen van het vuurwerkteam of de handelaar soms ook flowerbats verkocht, is volgens de regels van de wet uitlokking. „En dus konden we eigenlijk niets doen. Uitlokking is strafbaar." De ochtend erop gingen twee 'politie-vuurwerkers' opnieuw naar de handelaar: „De man zweette peentjes. Hij was als de dood zijn vergunning voor de verkoop van legaal vuurwerk kwijt te raken en besloot daar om maar mee te werken. Al heel snel kwam uit een achterkamer tje de 132 kilo illegaal vuurwerk tevoorschijn." De aangehouden man is naar de overtuiging van Faas zeker niet de enige legale handelaar die illegaal bijklust. Zo nam het vuurwerkteam vanmorgen 14 pakketten ille gaal (sier)vuurwerk in beslag bij een winkelier aan de Lombok straat met een handelswaarde van 600 gulden. 'Gewone' agen ten sloegen gisteravond hun slag achter de Groenoordhallen: een 21-jarige Leidenaar demon streerde daar ratelbanden aan een potentiële koper. Hij had er nog vijf in zijn auto liggen, elk met 30.000 rotjes. Ook namen agenten tien lawinemakers en enkele zware strijkers in beslag. Bromfietser rijdt tegen slagboom leiden Een 28-jarige Leidenaar is gisteravond met zijn bromfiets tegen een slagboom van de Stevenshofbrug gereden. De man zag de slagboom te laat. Op het laatste moment probeerde hij de Iwegversperring nog te ontwijken, waarbij hij met zijn hoofd te- lèn de slagboom viel. Met hoofdletsel is hij overgebracht naar iet academisch ae^en^ui Gestolen auto teruggevonden leiden/den haag Een eergisteren vanaf het parkeerterrein achter de Morssingel gestolen auto is gisteren teruggevonden in Den Haag. Een 24-jarige Hagenaar die in het voertuig zat, is aange houden. De man verklaarde de auto niet zelf te hebben gestolen. Hij zou de wagen alleen hebben gebruikt als slaapplaats. Diefstal uit wandel wagen leiden Een 24-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag in een platenwinkel aan de Haarlemmerstraat bestolen van haar hand tas. Zij had de tas even onbeheerd achtergelaten in haar wandel wagen. In de tas zaten onder andere 300 gulden, cheques en een bijbehorend pasje. Het speuren naar illegale handelaren en de controle van legale handelaren kost veel tijd. Tijd die ten koste gaat van de 'jacht' op Halt-klantjes. In vergelijking met verleden jaar zijn er beduidend minder jochies aangehouden. Toen werden er in Leiden en Voorschoten 156 jeugdigen op gepakt en doorgestuurd naar het Halt-bureau voor een alterna tieve straf. Dit jaar zijn dat er nog geen 50. Volgens Faas maakt de jeugd die eenmaal bij Halt een alterna tieve straf heeft gehad, niet snel weer de fout met vuurwerk te spelen. Hij heeft geen overdreven optimistische ideeën over de braafheid van de jeugd. „Het is nu veel rustiger in de stad dan voorgaande jaren, maar dat komt ook omdat steeds meer jonge ren hun geld niet uitgeven aan klein vuurwerk, maar gezamen lijk één enorme klapper kopen. Ik hou mijn hart vast als op ou dejaarsavond al die mortieren en flowerbats ontploffen. Dan gaan er gewonden vallen." KUNST- ANTIEK- en INBOEDELVEILING Kijkdagen: Donderdag 29. vrijdag 30 en zaterdag 31 december van 11.00 lot 17.00 uur Veilinghuis 'Oude Gracht' Oudegracht 26.1811 CL Alkmaar Tel 072-154206 of 06-52808323 Fax 072-116011 Privé 023-270519 Sommigen rollen er als vanzelf in, voor anderen is zoeken naar werk een baan op zich. Een baan met lang niet altijd uitzicht op succes. Op een bestand van twaalfduizend werkzoekenden noteert het arbeidsbureau in Leiden jaarlijks drieduizend vacatures. Het Leidsch Dagblad brengt de komende weken portretten van mensen uit Leiden en regio die, binnen een paar maanden of pas na een paar jaar, een nieuwe werkplek vonden. Of aan een cursus begonnen om meer kans te maken op een arbeidsmarkt. Vandaag Hafïd Taoufik (19), die volgens het arbeidsbureau heel goed schilder zou kunnen worden, maar zelf liever de handel ingaat. Misschien wat al te optimistisch 'erliet Hafid Taoufik in lecember 1992 de LTS*. De in vlarokko geboren Leidenaar, lie op 9-jarige leeftijd naar Nederland kwam, had schoon [enoeg van school. Hij wilde ;aan werken. Maar met een half ifgemaakte opleiding in de ichting metaal kun je op de irbeidsmarkt niet terecht, ntdekte hij. „Ik heb die ichting gekozen omdat ik er tanleg voor heb. En het ^erdient goed", zegt de P Leidenaar. „Maar er is bijna ;een werk te vinden in de netaal. En waar je gaat vragen :e diploma's." 3oor het arbeidsbureau werd Taoufik in contact gebracht met WeerWerk. Dat is een jemeentelijke stichting die bij Je sociale dienst is indergebracht en die jongeren na het jeugdwerkgarantieplan JWG) en langdurig werklozen )ij de banenpool aan tijdelijk Iverk helpt. De bedoeling is dat nensen die moeilijk aan de slag comen op die manier verkervaring opdoen en hun can sen op een 'gewone' baan ergroten. Taoufik deed een jaar lang onderhouds- en schilderwerk bij de stichting Nieuw Groenhoven. „En dat deed hij goed", zegt Willem Colijn, coördinator van het marktteam voor bouw, vervoer en de agrarische sector bij het arbeidsbureau. „Nieuw Groenhoven was enthousiast over hem." Maar toen er na een jaar geen baan was gevonden kon Taoufik niet langer via het JWG blijven werken. Inmiddels volgt hij een cursus bij de stichting vakopleiding voor schilders. „Da's goed voor mijn toekomst. Zo heb ik straks tenminste iets te bieden." Maar zijn kans op werk schat hij bijzonder laag.Als je deze opleiding af hebt weet je dat er geen baan te krijgen is. Want je krijgt hier een certificaat en geen diploma en dan kom je er bij grote bedrijven niet in. En als je al een baan vindt verdien je niks." Taoufik wil een per se diploma hebben. Hij ziet meer in de 'handel' dan in het schildersbedrijf. Naar het voorbeeld van zijn oudere broer, die een opleiding volgt aan het Holtlant-College. „Als ik hier klaar ben ga ik weer verder leren. En wat mijn broer me vertelt over het Holtlant bevalt me wel." Volgens Colijn echter, kan Taoufik beter zijn kaarten zetten op een baan als schilder. „Daar is 'ie geknipt voor. Als je bij mensen thuis werkt moetje rustig zijn, serieus en secuur. En dat is hij. Als hij die opleiding afmaakt staat hij op praktisch niveau hoger dan de leerlingen die de volledige tweejarige opleidingdoen." „Zelfs mensen van 40 zijn op die manier nog aan het werk gekomen, dus hij heeft prima kansen. Echt, die raken we hier bij het arbeidsbureau wel kwijt. En het is leuk werk. Als schilder geef je de finishing touch. Je komt vaak in contact met mensen die in een nieuw huis gaan wonen. En als je wilt kun je zo voor jezelf beginnen." De niet afgemaakte technische school is volgêns Colijn een handicap voor Taoufik. „Het is echt een ramp als je zonder diploma van die school afkomt. Vroeger werd je in de praktijk opgeleid als je in de bouw wilde werken. Je begon op je 14-de als krullenveger en op je 20-ste timmerde je vrolijk mee. De Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) is van plan energie te steken in de Hoge Mors (Juwe- lenbuurt). In de wijk zouden volgens de net vrijgegeven Soci ale Kaart voor Leiden - een overzicht van de stadsdelen met cijfers over onder andere de be woners, de werkgelegenheid en criminaliteit - de spanningen steeds hoger oplopen. „Er is nog geen sprake van een crisis situatie maar er is wél reden om actie te ondernemen", zegt G. Broekmans, die namens de LWO vanaf begin volgend jaar als stadsdeelmanager is aange steld. De LWO wil met de Sociale Kaart in de hand kijken naar de behoefte aan welzijnswerk per stadsdeel. Welke projecten er voor de Hoge Mors opgezet moeten worden, is nog niet be kend. De Sociale Kaart wordt maandag binnen de LWO be sproken. „In de Hoge Mors zal in ieder geval een buurtwerker aan de slag gaan", zegt Broek mans. „Hij zal bewonersinitia tieven ondersteunen en waar nodig uitlokken. De bewoners commissies zullen meer steun krijgen bij hun werk." Het Maatschappelijk Werk merkt in de I loge Mors - de wijk naast de Doctor Lelylaan met een groot aantal flatwoningen - dat laatste paar jaar de werk druk toeneemt. „We merken dat een aantal bewoners in een sociaal isolement is geraakt", zegt maatschappelijk werker N. van Rijn. „We zijn steeds bezig met proberen een brug te slaan." Volgens hem vestigen zich in de Hoge Mors veel jonge men sen, die het wonen daar zien als tijdelijk. Daardoor maken ze weinig contact met andere be woners. Het bureau Onderzoek en Statistiek ontdekte bij het sa menstellen van de Sociale Kaart, dat de werkloosheid in de wijk hoog is. Hafid Taoufik: opleiding goed voor de toekomst. Tegenwoordig wordt er van bouwvakkers meer verwacht. En zonder diploma kun je geen vervolgopleiding doen. Dus daar ligt ook een blokkade." Er wordt volgens Colijn ten onrechte neergekeken op werken in de bouw. „Ik vraag bij voorlichtingsbijeenkomsten altijd aan jongeren wat zij denken dat een bepaald beroep betaalt. En steevast zeggen ze dat kantoorbanen het best en werken met je handen het slechtst betaalt. Maar dat is FOTO LOEK ZUYDERDUIN helemaal niet waar. Je verdient in de bouw gauw 700 gulden schoon in de week. Er zijn hier op het arbeidsbureau mensen die dat niet krijgen. Dus waarom zou je daar dan op neerkijken?" Dit is de derde aflevering in de serie Op zoek naar werk. Eerdere afleveringen stonden in het Leidsch Dagblad van 21 en 27 december. binnen door een ruit te vernie len. Deuren, ramen, voedsel en een kerstboom moesten het ontgelden, Verder werden de te lefoonlijnen doorgeknipt. Ook de in september in gebruik ge nomen nieuwbouw, die onder meer als krachthonk dienstdoet, werd voor een deel vernield. In middels is de boel al aardig op orde gebracht. De verzekering moet het schadebedrag nog vaststelllen. Volgens materiaal- maan W. van der Broek gaat het in ieder geval om enkele dui zenden guldens. Vandalen hebben bij de atle tiekbaan in de Leidse Hout voor duizenden guldens schade aan gericht. In de kantine en in het onlangs geopende nieuwe krachthonk lieten de inbrekers tijdens de afgelopen kerstdagen een grote ravage achter. Er wordt weinig vermist maar de twee verenigingen die de baan delen, de Bataven en AV Hol land, zijn fors gedupeerd. De daders kwamen de gebou wen naast de 400-meterbaan Leiden vier minuten op televisie RTL4 besteedt op oudejaarsavond vier minuten zendtijd aan Lei den. De beelden worden om zes uur op televisie uitgezonden. Een van de onderdelen is het nieuwe carillon in de stadhuistoren, dat in het programma 'Eigen huis, eigen tuin' te zien is. En er worden en kele historische plekjes en toeristische attracties getoond. „Het is niet meer dan terecht dat speciaal voor oudjaar Leiden is gekozenvindt Hein van Woerden, chef-kabinet van de gemeente. De opnamen zijn onlangs in de binnenstad gemaakt. leiden henny van egmond vervolg van voorpagina E. Keijser, een van de aandeel houders van het stadsdistribu tiecentrum, tast in het duister waarom de andere twee eigena ren hem willen ontslaan. „Mij is nooit verteld wat er aan de hand is. Ik vind de informatie die u mij geeft uit de besloten vergadering van de gemeente Leiden dan ook heel interes sant." Keijser kwam met zijn onder neming Hom Consultancy in november 1992 met het plan voor het stadsdistributiecen trum (SDC), dat essentieel is voor de realisering van de auto- luwe binnenstad. Het SDC is uniek voor Nederland en werd omarmd door de gemeente Lei den. Het is de bedoeling dat vervoersbedrijven hun goede ren voor bedrijven in de bin nenstad bij dit SDC afleveren, waar zij worden overgeslagen in kleinere auto's die de spullen uiteindelijk bezorgen. Daarmee wordt de binnenstad gedurende een bepaald deel van de dag verboden gebied voor vracht wagens die niet bij het SDC ho ren. Het is de bedoeling dat de overlast van de bezorgende vrachtwagens door dit centrum afneemt. Het bedrijf van Keijser, Hom Consultancy, besloot deel te ne men en bezit evenals De Zijl Be drijven en Mostert eenderde van de aandelen van het SDC. Keijser zou ook de eerste drie jaren directeur zijn van het SDC. Maar daar hebben de an dere twee aandeelhouders nu een stokje voor gestoken. Zij vergaderen vandaag en willen Keijser vervangen door een nieuwe directeur: R. van der Boogaard van Mostert. Keijser verzet zich tegen zijn ontslag. Hij erkent wel dat er problemen zijn. die hebben ge zorgd voor vertraging bij de op richting van het SDC. Die pro blemen zijn vooral veroorzaakt door de gemeente Leiden. Het gaat dan met name om de ga rantie dat andere vrachtwagens dan die van het SDC worden geweerd uit de Leidse binnen stad. „Ik vergelijk het altijd met de parkeergarages in Leiden. Waarom staan die leeg? Omdat het parkeerregime op straat niet goed wordt gehandhaafd. Ik wilde dan ook keiharde garan ties dat de handhaving zou wor den geregeld. Een SDC is on haalbaar als je continu conces sies doet aan de plannen voor de autoluwe binnenstad en de handhaving niet goed regelt. En dat weigert de gemeente. Als Walenkamp (de wethouder ver antwoordelijk voor de autoluwe binnenstad-red.) keurig doet wat is beloofd, is het SDC geen probleem." Volgens Keijser is in de vervoerderwereld wel veel scepsis over de plannen voor het SDC. En die is alleen maar groter geworden, zegt hij. „Je •kunt niet de ene keer bij ze aan komen met de mededeling dat het eind van dit jaar opengaat, dan vertellen dat het februari wordt en nu weer zeggen dat het ergens in 1995 is." Keijser denkt dat de proble men rond het SDC niet worden opgelost met zijn ontslag. „Als Walenkamp z'n zaakjes niet op orde heeft, kun je wel de direc teur ontslaan, maar dat lost niets op. Dit is niet dé manier om conflicten op te lossen." Directeur G. Bovens van De Zijl Bedrijven, een van de aandeel houders, en Van der Boogaard, ook aandeelhouder en de nieu we directeur baas van het SDC, willen nog niet op het conflict ingaan. Volgens Bovens staat het SDC echter niet ter discus sie door het conflict. „Dat komt er. Daarvan ben ik overtuigd", aldus Bovens. Hij zegt dat de vertraging vooral veroorzaakt is door de 'unieke constructie' die is geko zen. „Het is vrij ingewikkeld om het allemaal juridisch goed te regelen. Bovendien vergt de op leiding van de mensen die bij het SDC gaan werken en af komstig zijn van De Zijl Bedrij ven vrij veel tijd. Maar nog maals, het SDC komt. Het is voor mij een erezaak gewor den", aldus Bovens. Zelfs als het bedrijf van Keijser, Hom Con sultancy, uit het SDC zou stap pen is er volgens hem geen pro bleem. „De financiering is rond. Er is een minimumscenario op basis waarvan wij kunnen be ginnen. Ik weet ook zekér dat het gaat lopen. Het feit dat een ervaren transporteur als Mos tert het concept volledig ziet zit ten, zegt mij voldoende."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11