Leven en wonen 'Couture' voorkinderen Touwtegels voor tuin Theater Figi door uniek sleutel heel brandveilig cara Spiegels met toebehoren Tijd voor takken Tafel op maat J/OENSDAG 28 DECEMBER 1994 REDACTIE: HENRIETTE VAN DER HOEVEN SPREEKUUR Tegel geïnspireerd op Victoriaans aardewerk van kunstenares Heleanne van Andel. Oud-Victoriaans aardewerk inspireerde Helean ne van Andel (54) tot het ontwerp van de tegels, waaraan zij bochten en knopen toevoegde. De tegels zijn achttien centimeter hoog, maar wan neer zij zijn ingegraven, lijkt het alsof er een dik touw op de grond ligt. Doordat zij beplanting binnen de perken houden en onkruid erbuiten. Het exclusieve karakter leidde tot het gebruik van de touwtegels als grafomlijsting. De kosten daarvan variëren, afhankelijk van de afmeting, van 150 tot 1000 gulden. Van Andel: Laatst was er een begrafenis waarbij de nabestaanden, als onderdeel van het afscheidsritueel, ieder een stukje van de grafomlijsting droegen en plaats ten." Van Andel beschouwt het vervaardigen van de tegels als haar 'broodlijn', die haar een inkom stenbasis verschaft. Als beeldend kunstenaar werkt zij bij voorkeur met Hollandse rivierklei en brons, omdat het natuurlijke materialen zijn. (Heleanne van Andel, tel. 010 - 4518483) Het theater-hotelcomplex Figi in Zeist is bij oplevering een van de meest brandveilige gebou wen van Nederland. Dat komt omdat het gebouw is voorzien van een nog nooit eerder geïn stalleerd systeem met elektroni sche deursleutels. Bij brand worden alle deuren in het com plex automatisch ontgrendeld zodat iedereen snel weg kan. Alle bezoekers van het hotel krijgen de beschikking over een elektronische sleutel waarmee ze hun kamer in en uit kunnen. Daarnaast kunnen ze met de sleutel ook hun bestellingen in restaurant of café op rekening laten zetten zonder dat er enige verdere vorm van identificatie aan te pas komt. Ook personeel en leveranciers van Figi hebben de beschikking over een dergelijke sleutel. Daarmee kunnen ze alleen de deuren gebruiken die op hun naam zijn geprogrammeerd. Het hotel hoopt op die manier het 'verdwalen' van mensen in. ruimtes waar ze niet thuisho ren, doeltreffend te kunnen be strijden. Omdat elke beweging van elke deur automatisch op naam wordt gezet en geregi streerd, is het ook mogelijk ge worden in het geval van diefstal of vermissing exact na te gaan wie waar wanneer is geweest. De Zeister brandweer is net als Figi zelf zeer content met het door Interstructure uit Rhenen bedachte en geinstalleerde sys teem. ,,Het is een heel prettig gegeven dat alle deuren voor ons open gaan," zegt L. Hal mans van het korps. „Soms ga je een gebouw in met een bos sleutels en moet je het maar uit zoeken. We werken vaak in situ aties met rookontwikkeling en als je dan naar sleutels moet gaan zoeken... Dat betekent dat we vaak met de koevoet te werk moeten gaan en dat kost tijd." zijn mensen die een beetje groen en oem uit eigen tuin prefereren boven het .eest fraai geschikte boeket. Ikzelf behoor n< )k tot die soort en dit heeft tot gevolg dat het 's winters wel eens moeilijk heb. a atuurlijk zijn er de echte winterbloeiers jals jasminum nudicaule en de wintervi- Iirnum, maar je wilt variatie. Gelukkig ebben we dan nog het ijverig bloeiende klokje, de diverse prunus- en ma- a' ssoorten en het krenteboompje. Die vin den we in de tuin. Op wandelingen in de ituur zijn er wilgekatjes en elzentakken, 'en enkele bofferd weet nog wel aan een e(istanjetak te komen en zo kunnen we ons j\iis in voorjaarsstemming brengen met het 'etere takkenwerk. Is regel geldt dat je takken van struiken en 'eomen nimmer vóór 10 december mag lukken. Deze decembertakken mogen cooit zomaar in het water. Ze dienen eerst Z( 'durende twaalf uur in een bad van rond 30 graden te weken. Helemaal, niet al- en het onderste deel. Pas daarna gaan ze vazen met lauw water. Maar dat heb ik al ïns verteld. Ik herhaal het voor hen die het ;rgeten zijn. a 15 januari mogen takken zonder meer vazen binnenshuis gezet worden. Net als t| ïijbloemen houden ze van water dat vrij is an rottingsbacteriën en ook nog wat voe- jing bevat. Er zijn speciale poeders daar- oor in de handel, maar een aspirine en iets in het water doet het even goed. De houdt de bacteriëngroei tegen en suiker is er voor de voeding. Een paar chloor en azijn plus suiker kan maar echte milieufreaks hebben van- Jjaag de dag geen chloor meer in huis. Dus iich maar aspirine. Js ehalve takken zijn er ook nog bloemen die 'Gte naar binnen kunnen halen. Mijn erva- il|ng is dat de doodgewone viooltjes met orstvrij weer heel goed uit de tuin gehaald linnen worden. Natuurlijk met kluit en al. !)ver het algemeen doen de klein bloeiende het beter dan die met de grote jloemen. Steek dus een paar mooie plant op, doe ze in een schaal of pot. Zet ze slicht bij elkaar want veel groei is niet te ver midwinter. Zet de schalen of pot- .ijen eerst op een zeer koele lichte plaats tot 2je bloemen tot ontwikkeling komen. isUet blijkt dat violen in de warme kamer al- •^en maar blad maar geen bloem vormen. >Dus moeten we ze pas met bloem en knop •|^ls sier binnenhalen. Als ze niet meer zo .'spooi zijn, dan worden ze weer langzaam •%gehard zodat ze na de vorst weer de tuin ;7p kunnen. Dan hebben we nog het hele Voorjaar plezier van onze viooltjes. Muriël is zestien en met sport kan ze niet goed meekomen. Na een rondje hardlopen rond het veld moet ze blijven staan omdat ze geen lucht meer kan krijgen. Flaar adem gaat piepend in en uit en het duurt een tijd voordat ze weer normaal kan ademhalen. Zo'n zelfde piepende aanval van kortade migheid krijgt Muriël als ze met de kat van haar oma heeft gespeeld. Muriël heeft ast ma. Theo is vijfenveertig en hij hoest elke och tend voordat hij zijn eerste sigaret van die dag opsteekt. Meestal geeft hij dan ook slijm op, wit of grijs van kleur, soms ook groenig. Theo heeft een persoonlijke slo gan: Ik sport niet, ik rook Theo heeft chro nische bronchitis. Meneer Dubois is tweeënzestig en hij is net verhuisd naar een gelijkvloerse woning. In zijn vorige huis kon hij de trap niet meer op komen zonder buiten adem te zijn. Meneer Dubois komt nauwelijks nog buiten, zijn maximale loopafstand is de laatste jaren in eengekrompen tot een paar honderd meter. Meneer Dubois heeft longemfyseem. Astma, chronische bronchitis en longemfy seem zijn het aandoeningen van het adem halingsstelsel. Ze staan bekend onder de verzamelnaam CARA, een afkorting van Chronische Aspecifieke Respiratoire Aan doeningen. Men heeft voor deze verzamel naam gekozen omdat de aandoeningen vaak samen voorkomen. Kostenpost CARA komt veel meer voor dan algemeen gedacht wordt: maar liefst 20% van de be volking heeft in meerdere of mindere mate chronische luchtwegklachten. Dat betekent dat ongeveer drie miljoen mensen in Ne derland moeite hebben met ademhalen en dat hun kwaliteit van leven soms ernstig door CARA wordt aangetast. Ook de kosten die aan deze aandoeningengroep verbon den zijn, zijn aanzienlijk. In 1985 bijvoor beeld slokten de CARA-consulten 9 procent van de totale kosten van huisartsenhulp en 7 procent van de kosten van specialistische hulp op. Als we daar de kosten van zieken huisopnamen en geneesmiddelen bij optel len komen we, voor 1985, op een totaal be drag van 726 miljoen gulden. Omdat het aantal patiënten met CARA toeneemt en de geneeskundige hulp duurder wordt, is een schatting van 1 miljard gulden voor 1991 niet overdreven. CARA varieert van mild, tot heel ernstig en invaliderend. De ernstige chronische lucht wegobstructie die we aantreffen bij emfy seem en chronische bronchitis, is in Neder land ook een belangrijke doodsoorzaak, jaarlijks overlijden in Nederland ongeveer 11.000 mensen direct of indirect aan de ge volgen van CARA. Als we de grote groep CARA-patiënten na der beschouwen, valt deze groep grofweg in twee delen uiteen. Enerzijds de patiënten die uitsluitend of voornamelijk astma heb ben, anderzijds de mensen met chronische bronchitis en/of emfyseem. De astma- groep bestaat voornamelijk uit jonge men sen die vaak allergisch zijn, bijvoorbeeld voor graspollen of huisstof, maar astma kan ook op oudere leeftijd beginnen. Klachtenvrij Astma wordt gekenmerkt door aanvallen van kortademigheid met piepen op de borst. Tussen deze aanvallen kan de patiënt volledig klachtenvrij zijn. De oorzaak van astma is niet bekend, hoewel er duidelijke aanwijzingen zijn dat er een erfelijke com ponent in het spel is. Astma-patiënten zijn bij juiste behandeling meestal volledig klachtenvrij te krijgen. De andere groep bestaat uit mensen die emfyseem en/of chronische bronchitis heb ben. Deze twee chronische aandoeningen worden vaak samen genoemd onder de En gelse afkorting COPD (chronic obstructive pulmonary disease). In de overgrote meer derheid der gevallen is COPD het gevolg van het roken van sigaretten. Ieder tweede roker krijgt chronische bronchitis en één op de zes rokers zowel chronische bronchitis als emfyseem. In vergelijking met het roken van sigaretten speelt de gewone luchtver vuiling een te verwaarlozen rol bij het ont staan van COPD. In tegenstelling tot astma zijn bij COPD de klachten chronisch, zoals bij Theo, die vrij wel elke dag hoest en een beetje slijm opge eft. De geneeskunde heeft bij deze chroni sche klachten veel minder te bieden dan bij astma. De schade die door de sigaretten rook aan het longweefsel en de luchtwegen is toegebracht, is niet meer te herstellen. Medicamenten die de luchtwegen open houden geven wel verlichting van de klach ten, maar 'klachtenvrij' zoals bij astma is bij deze patiëntengroep meestal niet mogelijk. Het enige wat echt helpt is stoppen met ro ken voordat er ernstige klachten zijn. Als Theo overgaat op 'ik rook niet, ik sport', in plaats van zijn huidige slogan, zullen zijn hoestbuien na enige tijd tot het verleden behoren, en zal hij niet zoals de heer Du bois rond de pensioengerechtigde leeftijd invalide zijn geworden. CARA: astma, chronische bronchitis en em fyseem. Drie aandoeningen die gekenmerkt worden door kortademigheid, hoesten, op geven van slijm en piepen op de borst. Geen van deze verschijnselen is normaal, ook niet als u bejaard bent. Als u één of meer van deze verschijnselen hebt, doet u er verstandig aan uw huisarts te consulte ren. Gestopt met roken was u natuurlijk al. Jonge ontwerpers tonen werk in Schielandshuis THEAWAMELINK Wanneer we de spiegel raadplegen om onszelf te bekij ken, zien we daar graag een mooi lijst je omheen. Aan stijl volle spiegels is te genwoordig keus te over. Hansgrohe, fa brikant van badka mergarnituren, komt met een exclu sieve spiegelcollec- tie. De spiegels zijn royaal van formaat: 45 of 55 cm breed en 90 cm hoog. Hier door wordt een be perkte ruimte op tisch vergroot. Niet alleen een pluspunt in een krappe bad kamer maar vooral in het toilet. De spiegels zijn prachtig uitgevoerd, hebben facetgesle pen zijranden en naar keuze een afge ronde bovenzijde, dan wel een puntig toelopende. In com binatie met de spie gels worden glazen planchets in ver schillende maten en diverse soorten ha logeenlampen gele verd. De spiegelfra- mes zijn te koop in diverse kleuren en/of combinaties. De montage is ui terst eenvoudig zelf te doen omdat als hulpmiddel een montageraam wordt Spiegel met verlichting.. foto pr. meegeleverd. De verschillende spiegels kunnen met daarbij passende accessoires en kranen worden gecombineerd. In een brochure worden alle mogelijkheden en combi naties behandeld. Behalve in badkamer en toilet kunnen de spiegels ook heel goed worden toegepast in de hal, de woon- en de slaapkamer. Voor deze col lectie kunt u terecht bij de sanitairvakhandel. Kinderen houden van opvallende kleding. Vroeger moest je aan wat pa en ma voor je kochten, te genwoordig bepalen de kinderen zelf wel wat ze willen hebben. Ontwerpers spelen daar gretig op in door kleine collecties kleding en schoenen te vervaardigen die kinde ren aanspreken. Eigenwijze gevederde pantoffels bijvoor beeld of een jurk met muizevalletjes. Het Schielandshuis in Rotterdam toont deze maanden een impressie van de ontwerpen die negen jonge modevormgevers maken voor kinderen. Ontwerpen voor kinderen is een vak apart. Want kinderen, ook de hele kleintjes, zijn behoorlijk kritisch geworden. Of het nou om een T-shirt gaat of om een pantoffel: het ding moet opval len. Een aantal jonge vormgevers heeft zich gespecialiseerd in het ontwerpen van kleine collecties kleding en schoeisel voor kinde ren. Het Historisch Museum Het Schielandshuis heeft negen van hen uitgenodigd deel te ne men aan de mini-expositie 'Kinderen in het Nieuw', die tot en met half april wordt gehou den in het Schielandshuis. Eén van die deelnemers is Merel Verkerk. Vijf jaar geleden richtte ze haar eigen label Merk Verkerk op. Sindsdien maakt ze collecties, die voornamelijk be staan uit wollen truien, vesten, jasjes en mutsen. Sinds kort maakt ze ook prints (honden en spelletjes uit de jaren vijftig) die op witte T-shirts worden afge drukt. Op de tentoonstelling in het Schielandshuis laat ze een aan tal T-shirts zien dat ze speciaal voor kinderen in de leeftijd van zes tot tien jaar heeft gemaakt. De prints zijn afkomstig uit haar eigen spelletjesboek over de ja ren vijftig. Merel: „Voor kinderen kun je hele leuke dingen doen. Gekke printjes vinden ze prachtig, ter wijl volwassenen liever niet echt iets uitgesprokens willen heb ben. De figuren en spelletjesdo zen uit het boek waren van zichzelf al zo prachtig, dat ik ze zo kon overnemen op de shirts." Winters De T-shirts maken geen deel uit van de collectie die ze door gaans op de markt brengt, want die bestaat grotendeels uit ge breide kleding. „Hele winterse dingen," legt ze uit. „Want ge breide kleding is in Nederland nog steeds een specifiek winter- gebeuren. Ik heb wel wat zo mercollecties gemaakt ook, maar dat werkt in dit land ge woon niet. In de zomer loopt men liever in een T-shirt dan in gebreide kleding." Ze levert haar kleding aan een aantal winkels in Nederland. Hoewel ze in principe ook best aan het buitenland zou willen leveren, is het volgens haar erg lastig om dat te bewerkstelligen. „Ik maak niet echt een com merciële collectie," legt ze uit. „Althans niet voor een groot publiek. De meesten vinden de kleding te duur, omdat het in Nederland wordt gemaakt. Maar ik wil ook dat je aan mijn kleding kunt aflezen dat het een handmatig produkt is. Na haar afstuderen in 1987 aan de afdeling modevormge ving van de kunstacademie in Utrecht ging ze aan de slag bij een confectiebedrijf. Hoewel ze het werk op zich niet vervelend vond, vond ze het allemaal wel te anoniem. „Het is een bepaalde ijdelheid dat je je eigen merk wilt begin nen," zegt Merel Verkerk. „Iets waar je voor staat. Ik voelde me ook iets te veel kunstenaar om mij gelukkig te kunnen voelen in een baantje van negen tot vijf. Ik ben diverse keren ge vraagd voor andere banen, maar ik wilde het per se een keer proberen met een eigen merk. En dat is ijdelheid, den ken dat je toch net andere din gen doet dan anderen. Je maakt dingen omdat je het niet laten kunt." Vijf jaar geleden gegon ze on der haar label Merk Verkerk met een collectie overgooiers. Een jaar later volgden colberts en daarna truien en vesten. Nu heeft ze zich gestort op het ver vaardigen van T-shirts met een bijzondere print. Op de expositie toont Anna Ru- bingh een deel van haar collec tie die ze maakte voor haar af studeren aan de Hogeschool voor de Kunsten in Arnhem vo rig jaar en werk dat ze heeft ge maakt voor de World Fashion Contest in het Japanse Gifu af gelopen februari. Ze maakt een voudige ballonvormige kleding, bedoeld voor meisjes in de leef tijd van vijf tot acht jaar. Eenvoud voert ook de boven toon in de kinderkleding die Roly Poly ofwel Jacqueline Streng doorgaans vervaardigt. Voor de tentoonstelling heeft ze evenwel een collectie ontwor pen die juist opvalt door felle kleuren en overdadige dessins. PETS heet het label dat Erik Bosman oprichtte na zijn studie aan de Rotterdamse kunstaca demie. Hij brengt een paar keer per jaar een kleine collectie uit. Voor het Schielandshuis is Bos man achter de breimachine gaan zitten. Het kleurrijke resul taat beweegt zich ergens tussen een muts en een pet. Marie-Laure is vier jaar, een schuchter meisje met een kort geknipt koppie en een brilletje op haar neus. Het is voor dit meisje, een personage uit het fotoboek 'les doigts plein d'en- cre', dat Hil Driessen een garde robe heeft ontworpen die nu op de tentoonstelling te zien is. Overall De kinderkleding van Henriëtte Terburg bestaat uit basisstuk ken. Een broek met t-shirt, overall en een hesje met blouse krijgen door middel van kleine ingrepen, bijvoorbeeld kleur keuze en vlakverdeling, iets ver rassends. De kinderpantoffels op de tentoonstelling zijn van de hand van Renate Volleberg. Alle pan toffels vertellen een eigen ver haal. Volgens de ontwerpster, die ook schoenen en accessoi res ontwerpt voor volwassenen, durven kinderen veel meer. Leontien Juray ten slotte ont werpt kindertassen. Hout met een veelvoud aan dessins vor men de basis. Juray werkt zeer ambachtelijk. Dat heeft ze ge leerd in het atelier van haar va der. 'Kinderen in het nieuw', kin derkleding en accessoires, in het Historisch Museum Rotter dam, t/m 17 april. Eenpersoonstafel van Genie Babist. foto gpd. De Groningse ontwerper Gerrie Babtist heeft voor alleenstaanden dit solo-tafeltje ontworpen. Het houten blad vormt met de bijpassende spiegel en krukje één geheel. 'Cocooners furniture' is precies groot ge noeg voor een diner voor één. Eveneens van Babtist is een grote con trasttafel: de ene helft is gemaakt van ruig vurehout, de andere helft is behandeld met zwarte pianolak. Jeroen Bijl, die dit jaar eindexamen doet aan de Academie Industriële Vormgeving in Eindhoven ontwierp een tafel tweepersoonstafeltje. Het bijzondere aan dit ontwerp is dat het geen blad heeft. Aan de ijzeren rand om de tafel zijn vier open ringen bevestigd: twee voor borden, twee voor glazen. En meer heeft dit tafeltje niet te bieden. EZERSVRAAG EVROUW TH.J. V.D. BERG UIT OEGST- 1EEST gaat binnenkort verhuizen. Ze wil de ieuwe tuin dan van top tot teen op z'n Ja- ians inrichten. Haar vraag luidt: wie kan lat op een goede manier. Het antwoord is ij simpel. Mevrouw v.d. Berg kan zich het ïst wenden tot een van mijn vrienden, te Dketen Jules Verkouteren, Nieuwelaan 17, ->$611 RR Delft, telefoon 015-146525. Jules is :ojuist terug van een één jaar durend be- ioek om nader kennis te maken met de Ja- lanse cultuur en ze kent in Nederland zeer 'jfveel mensen die bij tuinaanleg op de juiste yijze advies kunnen geven. Omdat het op heel belangrijk is om te weten groot die tuin moet worden, kan ze niet maar de juiste man/vrouw aanwijzen, aar na een telefonisch onderhoud met laar zal dat zeker te regelen zijn. Veel suc- :es verder met deze Japense tuin. ".en heel leuke brief kreeg ik van ME- ~OUW VUIJST UIT HAARLEM. Zij beant- -'Tvoord mijn vraag over de hoopjes zand naast het tegelpad. Volgens haar zijn het :eer zeker wormen die een veilig toe hebben gezocht onder de te- ;els. Maar er staat meer in die brief. Het •lijkt dat ze heel nauwkeurig de beschrij- .oving van het zaaien van dadelpitten opge heeft. Het resultaat: een plant met i Verachtige waaierende bladen. Bedankt, het 3.95s altijd leuk om te horen dat er iets lukt met Mblanten. womt er bij u al tuinierend of wandelend 2 in de natuur een vraag op? Greet Buchner l'jzal proberen voor u het antwoord te vin- raden. De vraag kunt u opsturen naar Dami- Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Jïaarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NNEN. foto cpd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7