krijgt Iwee warenmarkten Joop Kret houdt 'democratie in Alkemade' tegen het licht l Moeilijke klanten Stadskantoor vallen tussen wal en schip Vallende steen verrast deskundigen Leiden Regio/Rijn Veenstreek van de naald woensdag 28 december i Jezoekers van het Stadskantoor n Alphen die niet in één keer cnnnen worden geholpen, val- en gemakkelijk tussen wal en ichip. Meer dan de helft van leze groep klanten verlaat het J stadskantoor zonder dat er af spraken zijn gemaakt over de ,r<erdere afwikkeling van hun [(?aak. Slechts in negen procent /an deze gevallen neemt de ge- neente zelf het initiatief tot na- iere contacten. Dat blijkt uit ter' het onderzoek dat de gemeente het afgelopen jaar heeft laten uitvoeren bij de balies ouderen huisvesting, openbare orde en bouwen en wonen op het Stadskantoor. De gebrekkige service aan mensen die niet meteen kun nen worden geholpen is één van de belangrijkste problemen die uit het onderzoek naar vo ren komen. Het probleem speelt zowel bij mensen die zelf naar het Stadskantoor toe ko men, als voor degenen die op bellen. Voor de helft van de bel lers die niet meteen worden ge holpen is het na afloop van het gesprek onduidelijk wat er ver der moet gebeuren. Van de briefschrijvers klaagt één op de drie dat het wel erg lang duurt voordat de gemeente antwoord geeft op hun schrijven. Over de hulp die de bezoe kers aan balie krijgen, zijn de Alphenaren redelijk te spreken. De wachttijden zijn kort en bij na tweederde van de bezoekers kan zelfs zonder wachten meteen aanschuiven. Een flink deel van de bezoekers en de bellers is echter minder te spre ken over de opstelling van de mensen achter de balie. Dit geldt ook voor de mensen die met het Stadskantoor bellen. Van hen heeft zeventien pro cent de indruk niet serieus ge nomen te worden, terwijl een kwart zich onvriendelijk behan deld voelt. De uitkomsten van het on derzoek moeten als vergelij kingsmateriaal dienen voor een volgend onderzoek naar het functioneren van de stichting Wegwijs. Deze stichting ver zorgt sinds april een belangrijk deel van de gemeentelijke dienstverlening aan ouderen en gehandicapten. Ook de Stichting Welzijn Ou deren (SWO) is in de stichting Wegwijs opgegaan. Daarom hebben de onderzoekers ook gekeken naar de manier waar op deze instelling haar klanten behandelde. De mensen die te lefonisch contact zochten met de SWO bleken sneller en beter te worden geholpen dan dege nen die met de gemeente bel den. De onderzoekers spreken de hoop uit dat het samengaan van de SWO en een deel van de gemeentelijke balies er niet toe zal leiden dat de service van de SWO afneemt. Veender schrijft boek over wel en wee gemeentebestuur let aan het eind van de tachtiger jaren gesloopte raadhuis van Alkemade. Die sloop was de aanleiding voor het boek van Joop Kret. alkemade kees van kuilenburg Eigenlijk was het een beetje uit ongenoegen dat Joop Kret het boek over Alkemade en het ge meentebestuur heeft geschre ven. In 1989 werd Kret - directeur van de Woningbouwvereniging Alkemade - door het CDA-be- stuur niet meer op de kandida tenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen gezet. ,,Mijn func tie van directeur van de wo ningbouwvereniging zou niet te verenigbaar zijn met het raads lidmaatschap", legt Kret uit. „Zelf denk ik dat het te maken heeft met het feit dat ik mij aan het eind van de jaren tachtig fel heb verzet tegen de sloop van het oude gemeentehuis, maar dat is nooit gezegd. Het was over en uit. Op dat moment kreeg ik uiteraard nogal wat vrije tijd en besloot iets te doen wat met de gemeente te maken heeft. Het wel en wee van het gemeentehuis lag daarbij dui delijk voor de hand. Vooral om dat ik de gehele geschiedenis kende." Zo ging Kret - die ook heeft gewerkt als ambtenaar in Was senaar, bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, Lei den en Voorschoten - aan de slag. „Gaandeweg bedacht ik dat een boek over alleen de his torie van het gemeentehuis te droog zou worden en richtte me ook op het ontstaan van de de mocratie in Alkemade. Uitein delijk kwam er steeds meer bij. De ambtswoningen van de bur gemeesters, waar de gemeente secretarissen woonden, grens wijzigingen, panden van de ge meente, de ambtsketen, het wa pen, de vlag en noem maar op. Alles wat maar met de gemeen te te maken heeft. Dus werd het uiteindelijk nog een behoorlijk boekwerk", kijkt Kret op vijfjaar werk terug. In het boek is ook de jaarre kening uit 1852 van de gemeen te Vrije en Lage Boekhorst op genomen. Destijds een klein dorpje dat tegen Warmond aan lag. „De burgemeester van Sas- senheim was daar ook burge meester. Toen hij stopte, werd het aan Alkemade toegewezen. Zo ging dat in die tijd bij grens wijzigingen." Zo beschrijft Kret de verhui zing van het gemeentehuis vanuit Oude Wetering - vanaf het begin de 'hoofdstad' van Alkemade - naar Roelofarends- veen. „Raadsleden uit Oud Ade of De Kaag moesten lopend of met het rijtuig naar Oude Wete ring. Er ontstond in die tijd een strijd tussen de voor- en tegen standers van de verhuizing naar Roelofarendsveen. Uiteindelijk werd het toch de Veen. Dat lag wat centraler." Dat nieuwe gemeentehuis - ontworpen door een opzichter van Rijkswaterstaat, die de lei ding had bij de aanleg van de weg tussen Oude Wetering en Leiden - werd gebouwd door de Lissese aannemer Van Beek. „De metselaars en timmerlie den waren in de Veen in de kost en gingen alleen in het week einde naar huis. Een jongere broer van de aannemer is blij ven hangen en begon een schil dersbedrijf in de Veen, dat nog steeds bestaat." Ook de gemeenteraad is door Kret beschreven. Onder andere is er aandacht voor jan Verweij, een boer uit Rijpwetering die voortdurend streed tegen de ka tholieke meerderheid in de raad. „Die ARP'er uit de Rip hield destijds als eerste een al gemene beschouwing. De Rooms-Katholieke Staatspartij kon dus niet achterblijven, maar kwam pas een maand la ter aan de beurt. Verweij had destijds een ruime kijk. Hij zorgde er bijvoorbeeld ook voor dat de brug over de Ringvaart bij Nieuwe Wetering behouden bleef." Op verzoek van Kret heeft een historicus zich ook nog over het resultaat gebogen. „Die vond dat het boek niet af was. Ook de ontstaansgeschiedenis van Alkemade hoorde er in. Dus ben ik daar ook nog ingedoken. Uit eindelijk heeft het me ruim vijf jaar gekost om het af te ronden, maar ik ben er nu wel content mee. Ook al dankzij de reacties van mensen die ik het heb laten lezen." Het boek kost bij voorin schrijving 32,50 gulden. Het is te bestellen door dat bedrag over te manen op banknummer 35.24.50.800 van de Rabobank in Oude Wetering. Onder ver melding van boek gemeente huis Alkemade. foorstel van meerderheid college B en W bujr komt een grote warenmarkt tussen de winkelcentra anthorst en Winkelhof in Leiderdorp. Een meerderheid jan het Leiderdorpse college heeft daartoe besloten. Bo wordt een kleine markt, vooral met kramen voor jtenswaren, gehandhaafd in de Hoofdstraat. CDA-wet- [Houder C. Kerner en PvdA-wethouder P. Bouman heb ben tegen het besluit gestemd. Zij vinden dat de week- jiarkt in zijn geheel in de Hoofdstraat moet blijven. beperkt. De minimarkt die nu bij de Winkelhof staat, trekt veel meer klanten. Bovendien speelt mee dat door de herinrichting van de Hoofdstraat waarbij sier bestrating wordt aangebracht en bloembakken en nostalgi sche lantaarnpalen worden ge plaatst, de markt in de proble men komt. „Als de plannen worden gerealiseerd zoals deze net het collegebesluit komt het jnde in zicht van een jarenlan gs discussie over de weekmarkt k Leiderdorp. De markt in de foofdstraat lijdt al jaren een Avijnend bestaan. Steeds meer hoplieden keren de markt de ug toe omdat er te weinig pu- Jliek komt. Zij pleiten dan ook tijden voor een verplaatsing zijn gepresenteerd, ontstaat een in de markt naar een plaats in —je nabijheid van Winkelhof. Volgens de gemeente voorziet je markt in de Hoofdstraat poral in een sociale behoefte ki is de economische betekenis langgerekte markt met veel ga ten die noch voor het publiek, noch voor de kooplieden die daar hun brood moeten verdie nen aantrekkelijk is", aldus de opstellers van een notitie van de Veel schade bij branden kijalphen aan den rijn Bij een brand in een huis aan de Gesina van der Molenstraat in Alphen is veel schade ontstaan door de enor- "Tlme rookontwikkeling. Rond tien uur gisteravond brak door nog onbekende oorzaak brand uit in een hoek van de woning. De bewoners hebben de nacht bij familie doorgebracht. Enorme I rookschade was vanochtend het gevolg van een brand in een huis aan de Argostraat in Alphen. De brand brak rond kwart Ivoor rijf uit. Vermoedelijk is de oorzaak kortsluiting in de teleri- Isie. De brandweer van Alphen heeft de vlammen gedoofd. "~t?Vnto gaaHir vlammen op alphen aan den run Een auto is vanochtend om kwart over vier aan de Vliestroom in Alphen geheel uitgebrand. De oorzaak is niet bekend. Wel was de wagen van zijn plaats geduwd. Drie an- mere auto's liepen schade op. ie Rookvergiftiging door brand I roelofarendsveen Een van de bewoners van een huis aan de Spoorstraat in Roelofarendsveen is vannacht met rookvergifti gingsverschijnselen overgebracht naar het Academisch Zieken huis Leiden. Rond middernacht brak brand uit in de woning. Vermoedelijk als gevolg van kortsluiting. De poes van de familie [kwam in de vlammen om. De brandweer van Roelofarendsveen heeft het vuur geblust. Slachtoffer aanrijding in steek gelaten oegstgeest Een onbekende man heeft gistermiddag rond 17.30 uur op de kruising Warmonderweg/Hofdijck in Oegstgeest na een aanrijding zijn slachtoffer in de steek gelaten. De man botste met zijn auto achterop de wagen van een 63-jarige Leidse die voor het rode verkeerslicht stond te wachten. Na de botsing gaf de automobilist de vrouw zijn naam en zei dat hij naar de politie zou rijden. De man heeft zich echter nooit bij de politie gemeld en de naam bleek vals te zijn'. Uiteindelijk belde een voorbijgan ger de politie. De vrouw klaagde over misselijkheid en pijn in de nek. Zij is per ambulance overgebracht naar het Diaconessen- huis te Leiden. gemeente Leiderdorp. Een bij komend probleem is verder uat door nieuwe regels van het rijk steeds meer marktkramen met etenswaren moeten worden vervangen door verkoopwa gens. En die nemen meer ruim te in beslag, ruimte die er in de Hoofdstraat niet is. Voor de meerderheid van het college zijn dit de redenen om te kiezen voor verplaatsing van de markt. Het is de bedoeling dat er elke donderdagochtend nog een kleine markt is in de Hoofdstraat waar voornamelijk voedingswaren worden ver kocht. Deze markt zou om half een moeten eindigen, waarna vanaf twee uur - ook op don derdag - de kooplieden tussen de Winkelhof en de Santhorst aan de slag kunnen. De kooplie den kunnen dan verhuizen. Op de middagmarkt zouden ook kramen met andere artikelen dan etenswaren moeten staan. In januari praten de politieke partijen over het collegebesluit. Kerstbomen op de brandstapel jacobswoupe» In Hoogmade, Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge worden op dinsdag 3 januari kerstbomen verbrand. De ge meente wil voorkomen dat er spontane vreugdevuren ont staan. De kerstbomen kunnen 's middag' voor 13.00 uur aan de stfaatkant worden gezët of Van af 18.30 uur worden ingeleverd op de locaties van de verbran dingen, die om 19.30 uur begin nen. In Hoogmade is dat op de hoek van het Zuideinde en de Vlietweg, in Leimuiden branden de kerstbomen op het volkstui nenterrein aan de Beukenlaan, in Rijnsaterwoude op het ter rein aan de Herenweg naast transportbedrijf Van Iperen en in Woubrugge op de hoek van de A. de Graaflaan en de Wil genlaan. Als het weer te slecht is, worden de bomen vervoerd naar een composteringsbedrijf. Zoeterwoude: meer geld uit gemeentefonds VRIJE TIJD De gemeente Zoeterwoude gaat proberen om meer geld te krij gen uit het gemeentefonds. Een door de gemeente ingehuurde specialist gaat de aanstaande korting nog eens helemaal doorrekenen in de hoop ergens nog een voordeeltje te kunnen halen. Daarnaast probeert Zoe terwoude op de lijst te komen van gemeenten waarvoor de herverdeling van het gemeente fonds aantoonbaar oneerlijk uitpakt. De gemeenten op die lijst krijgen straks waarschijnlijk extra geld. De klap van de herverdeling van het gemeentefonds komt voor Zoeterwoude wel erg hard aan. Van de algemene uitkering van zes miljoen gulden moet de Verhalen over ingrijpende gebeurtenissen gemeente bijna de helft inleve ren. De grootste boosdoener is de onroerend-zaakbelasting, die volgens de nieuwe normen nog aanzienlijk kan stijgen. Maar ook andere factoren, zoals de uitgaven voor een aantal zaken, zijn verantwoordelijk voor de meer dan gemiddelde daling van de uitkering. De ingehuur de specialist moet nakijken of de Raad voor de Gemeentefi- nanciën bij de berekening van de nieuwe algemene uitkering steeds is uitgegaan van de juiste cijfers. Zoeterwoude heeft voor een kleine gemeente een enorm groot industrieterrein en heeft daardoor hoge uitgaven voor de handharing van milieuvergun ningen. Door dit onder de aan dacht van de Raad te brengen, hoopt de gemeente op termijn een extra uitkering binnen te kunnen slepen. LEIDEN Hippie-muziek. jongerencentrum 't Stathuys houdt vrijdag 30 de cember een 'Never trust a hippie party' met muziek uit de jaren '60 en '70 en de hedendaagse neo-hippie muziek. Het feest begint om 21.00 uur en de entree is 2,50 gulden, 't Stathuys ligt aan de Bree- straat 19. ALPHEN AAN DEN RUN Gesloten. De Rechtswinkel Alphen aan den Rijn aan de Lupinesingel 15 is tot en met 5 januari gesloten. Meditatie. De laatste dag van het jaar wordt ook wel 'World Healing Day' genoemd, waarop miljoenen mensen over de hele wereld bid den, mediteren en bezinnen op meer vrede, geluk, liefde en andere positieve instellingen. In dit kader is er op 31 december van 12.45 tot 14.00 uur een meditatieve bijeenkomst op de Vivaldihof 40 in Al phen aan den Rijn. Belangstellenden kunnen contact opnemen met 'Integratie', telefoonnummer 01720-45530. HAZERWOUDE Klaverjasen. Tafel tennisvereniging Avanti houdt vrijdag 30 decem ber de vijftiende open Hazerwoudse Klaverjaskampioenschappen voor vaste koppels. Er wordt gespeeld over vier ronden voor de wis selbeker en voor de vele andere prijzen. Het kampioenschap is in de Avanti-hal. De zaal is open om 19.00 uur en de aanvang is om 19.30 uur. Inschrijving is mogelijk bij de volgende mensen: Jos Timmer mans (01728-7177), Fam. Lucas (01728-8329), Cafe De Egelantier (dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 02.00 uur, 01728-8650). De inschrijfkosten zijn twintig gulden per koppel. Koster Piet van Zeil en koorlid Marlies van der Meer kijken in de kerk van Rijpwetering naar het drie kilo wegende stuk steen dat zaterdagavond tij dens de kerstnachtdienst naar beneden kwam vallen. Als een geluk bij een ongeluk schampte het stuk beton slechts het hoofd van het koorlid. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Monumentenwacht inspecteerde kerk nog dit najaar rijpwetering marieta kroft vervolg van voorpagina Koster Van Zeil is nog verbaasd dat het brok beton zomaar is losgeraakt. „Acht jaar geleden is de hele kerk nog opgeknapt. Twee keer per jaar komt de Mo numentenwacht het gebouw in specteren. Dit najaar zijn ze nog geweest. Ook is de inspecteur van het bisdom is pas nog langs geweest." Naar aanleiding van het inci dent inspecteert voorzitter G. Castelijn van het kerkbestuur samen met een bouwkundige vandaag alle raamstijlen. „Het beton is vermoedelijk losgeraakt door de combinatie van een overvolle kerk, de warmte en de corrosie van de ijzeren raamstij len waar het gesteente tegen aan zat", legt hij uit. „We wisten dat het ijzer aan het roesten was. In ons plan voor de restau ratie was opgenomen dat de raamstijlen zouden worden ver vangen door niet roestende bronzen stijlen. Zowel het kerk bestuur als de Monumenten- wacht, de bisschoppelijke bou- winspectie en het architecten bureau dat zich met de restau ratie bezighoudt, heeft niet on derkend dat het op zo'n korte termijn gevaar zou kunnen op leveren. We hadden dit abso luut niet verwacht." Castelijn hoopt dat er volgend jaar met de restauratie van de kerk kan worden begonnen. „Het hangt er nog vanaf of de overheid ons plan goedkeurt en subsidie beschikbaar wil stel len." De kosten voor de restau ratie worden geraamd op een half miljoen gulden. In ieder geval is het ongeluk wel ergens goed voor geweest. „De pastoor hoefde de stille col lecte die altijd voor het onder houd van de kerk wordt gehou den niet eens aan te bevelen", vertellen Van Zeil en Marlies van der Meer. „De kerkgangers waren erg gul." Grond bij Oegstgeester waterzuivering verontreinigd oegstgeest loman leefmans De grond onder de voonnalige rioolwaterzuivering in de Vos- cuyl in Oegstgeest is vervuild. Dat is door onderzoek komen vast te staan. In welke mate en met welke stoffen de bodem is verontreinigd, is nog onbekend. De gemeente laat binnenkort een nader onderzoek uitvoeren. De kosten worden geraamd op 17.500 gulden. De kans bestaat nog altijd dat de oude rioolwaterzuivering wordt omgevormd tot een sportcentrum. De gemeente is bezig met het maken van een nieuw bestemmingsplan voor het gebied Voscuyl langs de rijksweg A44, waar voornamelijk scholen en sportvelden liggen. Uit een milieutechnisch onder zoek bij de rioolwaterzuivering, die eigendom is van de ge meente, kwam de vervuiling aan het licht. Wil er in de toe komst worden gebouwd, dan zal eerst de bodem moeten worden gereinigd. Een groep particulieren rond A. van Ingen Schenau, voorma lig voorzitter van de Oegstgees ter sportraad, kwam in novem ber met een uitgewerkt plan om op de plaats van de al jaren on gebruikte rioolwaterzuivering een multifunctionele sporthal te zetten. Oegstgeest kampt vol gens Van Ingen Schenau met een tekort aan overdekte sport- voorzieningen sinds het aantal inwoners in de laatste paar jaar met een derde is gestegen. Dit plan is bij de gemeente goed ontvangen, maar veel zal alhan- gen van de Financiële haalbaar heid.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13