Schone taak voor Greg Lemond R In vroege uurtjes kijken naar de Ster van Betlehem Wetenschap Hartafwijking bij ongeborenen niet te zien via echo Eén op de tien schizofrenen pleegt zelfmoori Liever eten dan een torentempel in leven houden DINSDAG 27 DECEMBER 1994 ROTTERDAM ANNEMIEK VEELENTURF I let heeft op dit moment weinig zin onge boren kinderen routinematig met echo's op aangeboren hartafwijkingen te controleren. De kans dat ultrageluidsonderzoek deze aandoening aan het licht brengt, is klein. Slechts bij vijf procent van de kinderen die met een hartafwijking ter wereld komt, is dit defect voor de geboorte door een echo ontdekt. Een bevolkingsonderzoek voor het opsporen van aangeboren afwijkingen, waarbij iedere zwangere vrouw een echo wordt aangeboden, is daarom weinig effec tief. Dat concludeert E. Buskens die binnenkort aan de Erasmus Universiteit op een onder zoek naar de effectiviteit van echo's promo veert. Aan het onderzoek, dat werd gesubsi dieerd door de Nederlandse Hartstichting, namen vijftien ziekenhuizen in Zuid-Hol land deel. Bijna zevenduizend zwangere vrouwen gaven toestemming gegevens van het echo-onderzoek dat bij hen was uitge voerd te gebruiken. De studie nam ruim twee jaar in beslag. „De vraag waar wij een antwoord op zoch ten was: hoe goed presteert zo'n echo ei genlijk?" zegt Buskens. „Onder gynaecolo gen leeft vrij algemeen het idee datje met een echo een groot deel van met name de ernstige afwijkingen kunt aantonen. De dis cussie of we in Nederland, net zoals in Duitsland en de Scandinavische landen, ie dere zwangere vrouw een echo moeten la ten ondergaan, duikt in deze beroepsgroep regelmatig op." Buskens koos voor de hartafwijking omdat dit een van de meest voorkomende min of meer ernstige aangeboren afwijkingen is. „Twee tot drie procent van de kinderen komt met een aangeboren afwijking ter we reld," vertelt hij. „Daar weer een derde van - dat wil zeggen acht op de duizend kinde ren - heeft een hartafwijking, al dan niet in combinatie met een andere aandoening." Consultatiebureaus De vrouwen die meededen aan het onder zoek waren tussen de 16 en 24 weken in verwachting. Zij liepen geen verhoogd risi co een ziek kind te krijgen. Buskens bracht niet alleen de echogegevens in kaart. Via de consultatiebureaus, en in enkele gevallen de huisarts, kreeg hij informatie over hoe het de kinderen in de eerste zes maanden is vergaan. „Binnen een halfjaar na de ge boorte kan je verwachten dat het meren deel van de hartafwijkingen aan de sympto men worden herkend." Uit de resultaten kwam naar voren dat van de 44 baby's met een hartafwijking slechts twee met de echo waren ontdekt. „Het blijkt dat afwijkingen aan het hart vaak niet of nauwelijks op echo's zijn te zien," ver klaart Buskens dit geringe aantal. „Soms ligt het kind niet gunstig of is het moeilijk een nauwkeurige echo te maken omdat de vrouw veel vruchtwater heeft of een dikke laag vet op de buik. Soms zit litte kenweefsel in de weg. Ook blijkt de setting waarin de echo wordt gemaakt van invloed. Het resultaat is mede afhankelijk van de mogelijkheden die men in het ziekenhuis heeft voldoende tijd en aandacht aan het onderzoek te besteden en de deskundig heid van de onderzoeker." Het resultaat van vijf procent valt Buskens tegen. „In de literatuur die hierover eerder is verschenen, wordt hoog over echo's op gegeven. Daaruit komt naar voren dat vijftig tot tachtig procent van de aangeboren af wijkingen kan worden ontdekt. Maar deze gegevens zijn wel tien jaar oud. Later zijn de percentages genuanceerd. Het ging bij deze onderzoeken vooral om de ernstige af wijkingen." Bij de resultaten van Buskens' onderzoek zijn ook de hele kleine gaatjes in het hart meegeteld. Echter, ook als hij deze kleine afwijkingen buiten beschouwing laat, komt Buskens nog niet aan hoge percentages. Van de baby's die met een ernstig hartde- fect ter wereld kwamen, was de aandoening in zeventien procent van de gevallen ont dekt op de echo. Beter Een uitgebreid ultrageluidsonderzoek, zoals wordt gedaan bij risicozwangerschappen, levert een beter resultaat op. Vrouwen lo pen bijvoorbeeld een verhoogde kans een kind met een afwijking te krijgen wanneer zij suikerziekte hebben, bepaalde medicij nen gebruiken of wanneer een vorig kind een aangeboren afwijking had. Wanneer deze vrouwen zich laten screenen, wordt in ongeveer de helft van de gevallen de afwij king al voor de geboorte ontdekt. Voor een deel van de ouders is de weten schap dat hun ongeboren kind een hartde- fect heeft reden een abortus te laten uitvoe ren. Voor de groep die daar niet voor kiest, levert die kennis praktisch geen 'gezond heidswinst' op, stelt Buskens. „Als je nu in een uithoek van Canada woont, kan het zinvol zijn vooraf te weten dat een kind ziek ter wereld komt. Maar hier kan iedere baby binnen twintig minuten in een ziekenhuis zijn". Echo's zijn geen onzin, zegt Buskens. „Ze laten zien hoe ver de zwangerschap is ge vorderd, wat belangrijk kan zijn om later bijvoorbeeld te bepalen of de bevalling moet worden opgewekt. Echo's tonen waar de moederkoek zich bevindt. Als deze vlak voor de baarmoederhals ligt, kan dat com plicaties opleveren bij de baring." „Het is ook nuttig te weten of een tweeling op komst is. Dat kan een indicatie zijn om in het ziekenhuis te bevallen. Maar om aan geboren hartafwijkingen.op te sporen, nee, daarvoor heeft een echo op dit moment weinig zin." DEN HAAG CARINE NEEFJES W Eén op de tien schizofrenie-patiënten l pleegt zelfmoord. De waandenkbeelder^vat( deze patiënten, waardoor ze min of trietun tot suïcide worden gedwongen, zijn naituu lijks te onderdrukken. De helft van de z^ag moord-gevallen is te wijten aan de ziekt^V zelf. Een langere behandeling met mediiyan nen moet het aantal zelfmoorden terug- brengen. Jnf( Dit blijkt uit het eerste, grootscheepse or derzoek onder schizofrenie-patiënten in Nederland, dat is uitgevoerd door de afq ling sociale psychiatrie van de RijksunivtVT siteit Groningen. De resultaten worden F- nenkort gepresenteerd in het Nederland^ Tijdschrift voor Psychiatrie. jnQ( Vijftien jaar lang hebben de onderzoekej e het ziektebeeld van een groep patiëntengat volgd. Ruim tien procent pleegde zelf- at moord, zo'n 65 procent bleef chronisch 1 en slechts een kwart van de patiënten is I. eindelijk genezen. Schizofrenie is een aal voj doening in de hersenen waardoor patiër^a) last krijgen van waandenkbeelden, hallijc naties en verwardheid. LJj. Volgens een van de onderzoekers, psyen gv ter dr. C. Slooff, is de ernst van de ziekte|aa) renlang onderschat. „Artsen bouwen de hoeveelheid medicijnen te snel af waard] patiënten eerder terugvallen. De kans is groot dat ze een chronische, geestelijke T* lamming oplopen, waarbij ze zeer traag -M ageren, geen initiatief meer nemen, onvt schillig zijn, moeilijk uit hun woorden ko jg men en voortdurend last houden van wa denkbeelden waardoor ze angstig worde Slooff vindt de onderzoeksresultaten schj kend. „Ik had nooit verwacht dat zoveel m schizofrenie-patiënten zelfmoord plegeii dacht dat suïcide voornamelijk voorkwa bij mensen die depressief zijn." Nederlai scoort samen met de Scandinavische lar den het hoogst als het gaat om het aanta zelfmoorden onder schizofrenie-patiënti Ook de grote groep mensen die chronisc ziek blijft, noemt Slooff „zeer zorgelijk. Om het aantal zelfmoorden terug te brer gen, moeten de patiënten langer worden behandeld met medicijnen. Slooff: „Dezi middelen, anti-psychotica, vallen de stoc nis in de hersenen aan waardoor de waai denkbeelden kunnen verdwijnen. Het zij geen kalmeringsmiddelen. Ook moeten artsen eerder patiënten ven len dat ze aan schizofrenie lijden. Bas va Raaij, project-manager van Ypsilon, de v eniging voor familieleden van schizofren patiënten: „Nog steeds rust er een taboe deze ziekte. De angsten en waandenkbej den worden nog te vaak geweten nan ce moeilijke jeugd, terwijl iedere psychiatei kan zien dat het om schizofrenie gaat. D patiënten worden helemaal gek van de spookbeelden die door hun hoofd knette en dan doen ze soms impulsieve din gen, zoals bij voorbeeld zelfmoord plegei Als deze mensen weten dat ze aan schi zofrenie lijden, kunnen ze die psychoses beter hanteren." De 3000 jaar oude torentempel in Irak dit geldt als de best bewaarde constructie vat wat eens Babylon was, dreigt te verdwijnt door weersinvloeden, vandalisme en bed vigheid van boeren. Dr. Helga Trenkwalder van de universitei van Innsbruck zegt dat de piramide-vorn uit baksteen opgetrokken 'zikkoerat' ii Borsippa jaarlijks rond anderhalve meter verliest. De tempel is nu nog 50 meter hoi. De Oostenrijkse archeologe onderzocht n negen anderen hoe de zikkoerat het beste te bewaren is. Enorme bergen puin van v< vallen tempels omringen de tempel nu nc; Functionarissen van het Iraakse departe ment van archeologie zeiden echter geen geld te hebben om plaatsen als Borsippa t beschermen. „Prioriteit in dit land ligt bij het geven van eten aan de mensen." Trenkwalder zei dat de afgelopen jaren bc ren veel delen van de tempel hebben be schadigd. „Sinds 1990 proberen zij het ar cheologische gebied te bewerken en akkei aan te leggen." Daarbij zijn antieke kruike beschadigd. De beschaving van Borsippa, een beschei den stad in de oudheid, kende in de zesde eeuw voor Christus haar hoogtij tijdens ht bestuur van Neboekadilessar. Hij wilde va de stad een tweede Babyion maken. „Met het verlies van de zikkoerat zou het laatste bewijs van de Babylonische torens verdwijnen," zei Trenkwalder. Opgraving! sinds 1980 hebben een goed beeld gegeve hoe dergelijke bouwwerken en omliggend tempels zijn opgericht. Er waren nog ver scheidene bouwsels in Mesopotamia maa alleen die in Borsippa bestaat nog. De zik koerat van Borsippa was gewijd aan Nebo de Mesopotamische god van geleerdheid! wijsheid, die een hoge plaats innam ondet de Babylonische goden. De wetenschappers groeven dit jaar de bu tenste muren op van de zikkoerat. Zij ko men 3 meter boven de vlakte uit. „Ze zijn gemaakt van bakstenen en gelegd in asfalt aldus Trenkwalder. Bij de opgravingen leg den de archeologen tevens de nijverheids- wijk van de stad bloot. Daarbij kwamen grote, opgestapelde aarden kruiken tevoor schijn die met stenen op hun plaats werde gehouden. Uit de oprgavingen blijkt dat Borsippa ook een rioleringssysteem van st nen en een oude vorm van asfalt kende, al dus Trenkwalder. Sportman getroffen; meer belangstelling voor spierziekten In veel sterrenwachten en planetaria in binnen- en buiL tenland staat in de komende weken een van de meest mysterieuze objecten van de mensheid centraal: de 'Ster van Betlehem'. Wat was dat nu eigenlijk? Wie een paar uurtjes eerder opstaat zou elke heldere och tend een groot deel van de 'Ster van Betlehem' met ei gen ogen kunnen aanschou wen. 's Morgens vroeg, vóór zonsopgang, zien we aan de zuidoostelijke hemel, bij on bewolkt weer, een opvallend heldere ster zien staan. „De Kerst-ster," roept mijn acht jarige zoon verheugd de ke ren dat hij door het tuinraam die ster ziet. Het is overigens helemaal geen ster, maar een planeet en wel: Venus. Die planeet is zo schitterend wit omdat ze omgeven is door een im mens dik wit wolkendek, dat het erop vallende zonlicht voor een groot deel wordt te rug gekaatst de ruimte in. Venus staat dichter bij de zon dan de aarde, haalt de aarde dus periodiek in. Vóór dat zij de aarde inhaalt, neemt ze aan de hemel een positie in links van de zon; ze gaat na de zon onder en is in dit geval dus een avond-ster'. In het andere geval, als ze de aarde al ingehaald heeft, staat ze rechts van de zon, komt dan vóór de zon op en is dan ten ochtend-ster. De avond- en de ochtendster is dus één en hetzelfde hemelli chaam. Dat de Godin van de Liefde die Venus volgens Grieken en Romeinen was, zich ook met het predikaat 'Ster van Betle hem' mag tooien heeft te maken met de geboorte van Jezus. Een aantal astrono men heeft aan de hand van verfijnde computerprogram ma's precies kunnen recon strueren hoe de sterrenhe mel er rond het begin van De Amerikaanse basketbalheid 'Ma gie' Johnson maakte drie jaar gele den bekend dat hij besmet was met het HIV-virus. De campagneleiders die zich inzetten voor de bestrijding van AIDS, zagen hun kans schoon. Eindelijk een bekende hetero die 'het' heeft. Eindelijk erkenning. BAARN THOMAS BRAUN Van erkenning van metabole spierziekten, die ook de dood tot gevolg kunnen hebben, is nog helemaal geen sprake. Maar dat kan binnenkort sterk veranderen. De Ameri kaanse (ex-)wielrenner Greg Lemond lijdt aan 'mitochondriële myopathic', een meta bole spierziekte. Tragisch voor de Ameri kaan, maar een stimulans voor alle onder zoekers die nog altijd in het duister tasten over de oorzaak en de bestrijding van ern stige spierziekten. Lemond wacht een scho ne taak. Mitochondriële myopathic. Het beklimmen van de Alpe d'Huez ging Greg Lemond aan zienlijk beter af dan het uitspreken van de naam van zijn ziekte. Nu de kwaal zich heeft geopenbaard, komt Lemond nog niet eens de Utrechtse Heuvelrug over. De spierziekte waarmee de drievoudige Tour winnaar te kampen heeft is van een zeldza me soort. Van elke 100.000 mensen die aan spierziekten lijden, hebben slechts veertig tot vijftig patiënten te maken met deze vari ant, die wordt veroorzaakt door een fout in de stofwisseling van de lichaamscellen. Dit heeft een stoornis in de energievoorziening van de spieren tot gevolg. De 'fout', die overigens diverse varianten kent, manifesteert zich in de 'mitochon- driën' in het lichaam. Dit zijn piepkleine li chaampjes die een belangrijke rol spelen bij de energievoorziening van de cellen in ons lichaam. En dus ook van de spiervezels. „Ze vormen de accu van ons lichaam," zegt Erik van Uden, voorlichter van de Vereniging Spierziekten Nederland (VSN). „De motor kan dan nog wel in goede staat zijn, maar zonder energie kom je niet ver." Volwassen mensen die lijden aan mi tochondriële myopathic komen daar meestal pas achter nadat ze jaren van het kastje naar de muur zijn gestuurd. De pa tiënt klaagt over vermoeidheid en wordt door de arts naar huis gestuurd met de boodschap: wat minder drinken en wat eer der naar bed. Ook wordt regelmatig verteld dat het allemaal psychisch is. De juiste diagnose, een ongeneeslijke ziekte die vooral bij kinderen onder de tien jaar zelfs fataal kan zijn, laat doorgaans lang op zich wachten. „Huisartsen weten er niets van af," zegt Van Uden. „Bij de opleiding wordt er wel iets over verteld, maar in de praktijk worden ze er vrijwel nooit mee ge confronteerd. In de medische wereld is sprake van een rangorde en spierziekten staan niet eens in de top-50. De ziekte is onbekend, dus waarom zou men zich er druk over maken?" Impuls Dat doet de VSN dus wel. De organisatie sti muleert het onderzoek naar de oorzaken en de behandeling. „Wij zijn bemiddelaars", verklaart Michael Rutgers, hoofd afdeling onderzoek van de VSN. „We houden in de gaten wat er wereldwijd speelt, onderhou den contacten met artsen en onderzoekers en werken aan uitbreiding van de docu mentatie." De artsen met wie de vereniging contact houdt, worden door Rutgers de 'su- Schilderij van de Italiaan Giotto Di Bondone van de aanbieding va het dak). onze jaartelling, toen Jezus dus geboren werd, uitzag. Tijdens zijn geboorte verscheen er een ongewoon heldere ster aan de hemel die met name de 'Wijzen uit het Oosten' de weg moet heb ben gewezen. Nu de computertechnologie zo'n grote vlucht genomen heeft en de planeetbanen met grote precisie bekend zijn, is het mogelijk ge worden de stand van heldere pla neten aan de hemel tot duizenden jaren geleden na te gaan. In 1986 kwam men zo, terugrekenend, een bijzonder nauwe samenstand (conjunctie) op het spoor tussen de twee helderste planeten, Jupi ter en Venus. Die moet zijn opge treden in de avond van de zeven- tiendee juni-van het jaar twee vóór Christus. Hartje zomer dus. Aan de hemel kwamen beide planeten zo dicht bij elkaar dat ze voor het blote oog nauwelijks meer apart konden worden gezien, zoals de Babylonische priesters nauwkeu rig hebben beschreven. Samenstand Ook in de jaren een, vier en zes na Christus kwamen de planeten Ju piter, Venus, Mars en Mercurius nog betrekkelijk dicht bij elkaar aan de hemel, maar toch niet zo spectaculair als op die avond van de zeventiende juni. Over die sa menstand merkte de Amerikaan Roger Sinnott in 1986 nog op dat hij plaatshad in het sterrenbeeld Leeuw. Sinnott verwees daarbij naar een tekst in Genesis 49: „Ju- dah is een leeuwewelp... de Scep ter zal Judah niet verlaten en noch zal de Wetgever zich van tussen zijn voeten verwijderen... niet eer der dan dat Shiloh gekomen is..." Een heel cryptische tekst, maar opmerkelijk is dat de samenstand zich inderdaad voordeed tussen de 'poten' van de Leeuw. Vormden Venus en Jupiter samen de 'Ster van Betlehem'? Niemand die het met zekerheid bevestigen kan. Maar hoe het ook zij, 's morgens kunnen we in het oosten een schitterend heldere ster zien staan. Misschien is dat heldere licht, Venus op haar best, wel een deel geweest van dat kos mische mysterie van bijna twee millennia geleden... per-specialisten' genoemd. Want: „Ook vele neurologen weten weinig van deze materie af. In Nederland zijn maar 30 artsen goed tot zeer goed geïnformeerd. Wij interesse ren de artsen onder meer door ze in inter nationaal verband met elkaar in contact brengen." Dr. Michelle Taube, de arts van Greg Le mond die mitochondriële myopathic con stateerde, is bij de vereniging niet bekend. Dat vindt Rutgers opmerkelijk. „Tot mijn eigen verbazing kan ik niet zeggen: Ja, die kennen wij, die komt morgen langs." In veel gevallen komen weinig bekende ziekten pas in het nieuws als bekende per soonlijkheden erdoor worden getroffen. Voor mensen die er al aan lijden betekent dat een gevoel van erkenning. Maar er is nog een ander positief effect: het weten schappelijk onderzoek naar de betreffende ziekte krijgt een nieuwe impuls. Greg Lemond kan dus van grote betekenis zijn voor het onderzoek naar zijn ziekte. Rutgers: „Er is een andere ernstige spier ziekte, ALS, die in Amerika Lou Gehrig- disease wordt genoemd. Gehrig was een be kende Amerikaanse honkballer, die aan de ze kwaal leed. Dat geeft al aan hoe belang rijk een bekend persoon voor een ziekte kan zijn. Hetzelfde geldt voor de ziekte van Al zheimer, die veel meer in de belangstelling is komen te staan nu Ronald Reagan eraan lijdt. En de rol van met name Magie Johnson in de aids-bestrijding is ook van grote waarde. Iets dergelijks hebben we ook in Nederland gezien toen bleek dat de schrijfster Renate Dorrestein aan de chroni sche vermoeidheidsziekte ME lijdt. Daar is nu ook opeens meer belangstelling voor." Ambassadeur Het is de vraag of Greg Lemond, net als Ma gie Johnson in verband met aids deed, een ambassadeursfunctie wil vervullen in de strijd tegen metabole spierziekten. Michael Rutgers: „Ik denk dat onze Amerikaanse collega's Lemond wel zullen benaderen. En het is te hopen dat hij wil pieewerken, want hij kan voor een belangrijke promotie zor gen. Zijn inbreng kan bijdragen tot ons uit eindelijke doel: de ziekte de wereld uit hel pen en onze organisatie overbodig maken." Bekend is dat in 1987 de zwager van Le mond hem'bij een jachtparij ooit verwarde met een kalkoen en diverse schoten hagel in zijn lichaam joeg. Nog steeds loopt hij rond met zo'n 35 kogeltjes. Kan dat niet de oorzaak van alle problemen zijn? Rutgers: „Het is niet mogelijk dat een paar kogeltjes hagel miljarden mitochondriën beschadi gen. Maar wellicht heeft het lood óók een negatieve invloed op de huishouding van Lemonds spieren. Lood kan zenuwen aan tasten en dat kan weer invloed hebben op de spieren. Maar er is geen rechtstreeks ver band. Iemand met tbc kan ook astma krij gen." Greg Lemond, in 1989 sportman van het jaar in Amerika, is niet alleen razend inte ressant voor de voortgang van het onder zoek. De oud-wereldkampioen kan ook de lijders aan metabole spierziekten een goede dienst bewijzen. Zij kampen immers met een gebrek aan begrip. Erik van Uden: „Ze worden gezien als aanstellers omdat ze al tijd moe zijn. Bovendien heeft de ziekte voor de patiënten ook praktische nadelen, want er is behalve die vermoeidheid verder niets aan de patiënt te zien. Vaak wordt dan ook een wao-uitkering geweigerd." Omdat er zo weinig bekend is over de mi tochondriële myopathie, kan ook niet ge zegd worden hoe de toekomst van Greg Le mond eruit ziet. Mogelijk ondervindt hij zijn hele leven nauwelijks last van zijn ziek te en kan hij in Californië rustig aan een nieuwe toekomst bouwen. Maar de kans dat hij binnen een paar jaar in een rolstoel zit is ook niet uitgesloten. „Omdat niet be kend is welke vorm van mitochondriële myopathie Lemond heeft, valt er ook weinig van te zeggen", aldus Rutgers. „Hij kan een milde vorm van de ziekte hebben. Pas bij extreme spierbelasting treden er bij Le mond nare complicaties op. Maar een prof- wielrenner belast zijn lichaam nu eenmaal altijd extreem. Bovendien is hij al 33. Het kan dus ook heel goed zijn dat hij zonder problemen dagelijks achter een computer kan zitten." Greg Lemond in jaren dat hij nog in een overwinningsroes kon verkeren.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8