'Russen staken offensief, maar blijven in Tsjetsjenië' l 'V - Buitenland 1 Palestijnse zelfmoordactie Jeruzalem: 12 gewonden Mexicaanse bisschop in hongerstaking voor vrede Israël opgetogen over bezoek Rabin aan Oman Turkse rechtbank veroordeelt radicale moslims tot celstraf Paus hekelt oorlogen, egoïsme en geweld Staakt-het-vuren Bosnië houdt redelijk stand INSDAG 27 DECEMBER 1994 dat I ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP se Agentui GPD Geassocieerde Pers Diensten I i Inter Press Service RTR Reuter UPI Unite Italianen willen Di Pietro als premier HOME» Van de Italianen wil 51 procent de populaire 'anti-cor- ruptie-rechter' Antonio Di Pietro als de volgende premier. Dat blijkt uit een opiniepeiling die het afgelopen weekeinde werd ge- sj publiceerd. Di Pietro trad tien dagen geleden af als onderzoeks rechter in Milaan uit protest tegen tegenwerking vanuit de poli tiek. Hij leidde het onderzoek naar corruptiepraktijken van poli tici en zakenwereld, de zogenoemde operatie 'Schone Handen'. Van de ondervraagde Italianen sprak 73 procent zich uit voor vervroegde verkiezingen. Vrouw ontvoerd en in brand gestoken ii7P|C0ngletqn In Groot-Brittannië hebben twee mannen het afge lopen weekeinde een 31-jarige vrouw uit een huis in de buurt van Birmingham ontvoerd, met benzine overgoten, in brand ge stoken en stervende achtergelaten op de trappen van een kerk in Congleton (Noord-Engeland). De vrouw, moeder van twee kin deren, overleed zaterdag in een ziekenhuis. De politie heeft geen idee van de motieven van de twee daders. Wilde olifanten teisteren Sumatra jakarta Wilde olifanten hebben dit jaar op het Indonesische ei- -entri 'anc* Sumatra al veertien boeren gedood. De dieren vormen in het zuiden en het westen van het eiland een ware plaag. Op hun idaa zoektochten naar eten bestormen ze rijstvelden en plantages. De van meeste van de 4.000 olifanten op Sumatra leven in nationale parken. De dieren daarbuiten hebben een steeds kleiner woon- gebied, doordat meer en meer grond door boeren in cultuur In® wordt gebracht. De dieren richtten al voor bijna acht miljoen gulden schade aan. Leger Peru bevrijdt indiaanse slaven *zaa lima» Na zware gevechten met maoïstische guerrillastrijders heeft het Peruaanse leger 134 indianen, die als slaven voor de strijders werkten, bevrijd. De slaven werden 'ontdekt' in de oos telijke provincie Junin waar het leger slaags raakte met leden van de rebellengroep Sendero Luminoso (Lichtend Pad). De 134 vol wassenen en kinderen verkeerden in slechte gezondheid en wa ren ondervoed. De Ashaninkas bewonen het oerwoud in het stroomgebied van de Amazone. Ze worden door de maoïstische guerrillabeweging geterroriseerd en als slaven gebruikt. Dat zeg gen zowel het leger als mensenrechtenorganisaties. Jeltsin wil vredesbesprekingen met Doedajev hervatten V-ÏV jeruzalem ad bloemendaal CORRESPONDENT Twaalf mensen raakten zondag ochtend gewond toen een Pa lestijnse zelfmoordcommando een bom tot ontploffing bracht bij een bushalte in het westelijk deel van Jeruzalem. De Palestijn kwam zelf om het leven. De Is raëlische politie heeft het pu bliek gewaarschuwd dat er meer van dergelijke aanslagen ltn op handen zijn. De dader van de terreuractie van zondag was een voormalige Palestijnse politieman uit de Gazastrook. Hij was. overgelo pen naar de islamitische ver zetsbeweging Harnas. Het was :ruf< zijn bedoeling de vijf kilo TNT •die hij in een tas bij zich droeg tot ontploffing te brengen in een bus met soldaten. Maar juist toen hij de ontsteking in werking stelde, trok de bus op. Het lichaam van de Palestijn werd door de explosie doormid den gereten, maar onder de wachtenden bij de bushalte vie len geen doden. De meesten van de twaalf gewonden kon den na behandeling in een zie kenhuis naar huis. Het Israëlische parlement heeft* gisteren een wet aanvaard die het de Palestijnse Nationale Autoriteit (PNA) verbiedt activi teiten te ontplooien binnen Is raël. De wet is speciaal bedoeld als wapen tegen werkzaamhe den van de PNA in het door Is raël ingelijfde Arabische deel van Jeruzalem. Volgens de rege ring werkt de Palestijnse minis ter van binnenlandse zaken, Saib Erakat, in het New Orient House aan de voorbereiding van Palestijnse verkiezingen. Het New Orient House is het PLO-hoofdkwartier in Oost-Je- ruzalem. len de stad Simojovel innamen. De EZLN is door het kordon ge drongen dat regeringstroepen in het begin van dit jaar rond de stellingen van de opstandelin gen hadden gelegd. De indiaan se beweging kwam op 1 januari in opstand tegen het centrale gezag. De leden van het EZLN eisen meer democratie, landhervor ming, meer rechten voor in heemse volken in Mexico en ontmanteling van de Institutio nele Revolutionaire Partij (PRI), die het land al zo n 65 jaar re geert. Ook eisen zij het aftreden van de nieuwe gouverneur van Chiapas, Eduardo Robledo. Die is op 8 december beëdigd, maar volgens het EZLN door fraude aan de macht gekomen. De Mexicaanse bisschop Sa muel Ruiz Garcia is in honger staking gegaan om te bevorde ren dat de opgelaaide strijd in de zuidelijke staat Chiapas wordt beëindigd. Hij wil met zijn actie het regeringsleger en het indiaanse Nationale Zapa tista Bevrijdingsleger (EZLN) tot onderhandelingen bewegen, zo verklaarde hij zondag tijdens een kerkdienst in San Cristobal de las Casas. De bisschop heeft inmiddels toestemming van president Ernesto Zedillo om te bemiddelen tussen de strijden de partijen. De strijd tussen het leger en het EZLN laaide vorige week weer op, toen gewapende rebel- Doorbraak verwacht op Arabisch schiereiland Vrouwen huilen bij de begrafenis van een Tsjetsjeense strijder die werd gedood bij de Russische bombardementen in en rond de hoofdstad Grozny. foto reuter De Russische president Jeltsin heeft gisteren gezegd dat de Russische troepen in Tsjetsjenië blijven, maar dat het offensief op de hoofdstad Grozny kan worden afgebro ken. Rusland wil een nieuwe Moskou-gezinde rege ring vormen in de republiek die zich in 1991 eenzijdig van Rusland afscheidde. Jeltsin toonde zich bereid de vredesbesprekingen met de Tsjetsjeense leider Doedajev te hervatten. Op dat aanbod is nog geen reactie geko men. moskou AP-DPA-AFP-Rtr raad, een belangrijke drijvende Jeltsin, die vandaag een TV-toe- spraak zal houden, zei dat het leger zich wellicht uit de buurt van Grozny terugtrekt naar an dere gebieden in Tsjetsjenië. „Het is onze republiek en onze troepen zullen er permanent aanwezig blijven", aldus Jeltsin tegen de Russische Veiligheids kracht achter de militaire ope ratie in Tsjetsjenië. Hij voegde eraan toe dat het bewaken van de orde aan de politie van Tsjetsjenië wordt overgelaten. et aanbod van Jeltsin komt twee weken nadat Kij 40.000 militairen naar Tsjetsjenië stuurde om de Tsjetsjeense lei ders te dwingen hun aanhang te ontwapenen en hun onafhanke lijkheidsstreven op te geven. De militaire campagne heeft tot scherpe tegenstellingen geleid binnen de Russische strijd krachten, het parlement en het Kremlin zelf. De persdienst van de Russi sche regering berichtte gisteren dat in Tsjetsjenië een 'regering van nationale wedergeboorte' was gevormd door delen van de Tsjetsjeense oppositie. Tot nog toe heeft de door Moskou ge steunde oppositie tegen Doe dajev weinig steun gekregen van het Tsjetsjeense publiek. Veel Russische soldaten hebben geweigerd Grozny binnen te trekken omdat zij dan het vuur zouden moeten openen op bur gers. Verscheidene comman danten zouden ontslagen zijn omdat zij bevelen weigerden op te volgen. Vooralsnog blijkt uit niets dat het Russische leger aanlstalten maakt zich terug te trekken. Tsjetsjeense posities bij het oos telijk van Grozny gelegen Ar- goen en ook ten westen van Grozny worden nog steeds be stookt door Russische artillerie. Ook de Tsjetsjenen maken zich op voor een voortzetting van de strijd. Berichten uit Moskou dat het Russische leger zaterdag en zondag bij Argoen zo'n duizend Tsjetsjeense strijders zou heb ben gedood, werden door een Tsjetsjeense woordvoerder te gengesproken. Gisteren zou het enigszins rustig zijn geweest in en rond Grozny. JERUZALEM GPD-AFP-DPA-Rtr De Israëlische regering ver wacht een diplomatieke door braak op het Arabisch schier eiland na het bliksembezoek dat premier Rabin aan Oman heeft gebracht. Oman is een van de zes staten die, op Jemen na, het Arabisch schiereiland beslaan en die samenwerken in de Golf Samenwerkingsraad (GCC). In september besloot de GCC de economische boycot tegen Israël op te heffen. Rabin keerde vanmorgen vroeg in Israël terug. Het was voor het eerst dat een Israëlische pre mier een land op het Arabisch schiereiland bezocht. Ondermi nister van buitenlandse zaken Yossi Beilin is dit jaar tweemaal in Oman geweest. Israëlische diplomaten werden vervolgens ontvangen in Bahrein, Koeweit en Qatar, alle lid van de GCC. Rabin heeft in Masqat ge sprekken gevoerd met de sultan van Oman, Qabus Ben Said. Ra bin zag zijn onaangekondigde reis als een 'aanmoediging voor de vredesgesprekken, die moe ten leiden tot een globale vre desregeling voor het Midden- Oosten'. In Israël gaat men er van uit dat het bezoek de inlei ding vormt tot officiële betrek kingen met Oman en andere landen in het gebied. De Golf staten hebben onlangs besloten hun indirecte economische ANKARA GPD-Rtr-AFP-DPA Een anti-terrorisme-rechtbank in Turkije heeft gisteren 86 radi cale moslims veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van drie tot vijftien jaar. Tegen 26 van hen was de doodstraf ge ëist wegens hun aandeel in het geweld vorig jaar juli in de stad Sivas. De demonstranten staken toen een hotel in brand, waarbij 37 mensen de dood vonden. De 26 werden allen veroordeeld tot vijftien jaar cel wegens moord. De rechter achtte hen niet schuldig aan 'misdaden tegen de staat'. Zestig anderen kregen drie jaar cel en 37 aangeklaag den zijn vrijgesproken. De rechtbank besloot ook een aanklacht in te dienen tegen de bejaarde, communistische schrijver Aziz Nesin voor 'belediging van het geloof en de staat'. Nesin was in de zomer van 1993 eregast van een semi- religieus festival dat georgani seerd werd door linkse intellec tuelen. Nadat hij zich, als over tuigd atheïst, in het uiterst con servatieve Sivas minachtend uitgelaten had over de islam, begaven gelovigen zich naar het hotel waar hij zich bevond. De schrijver is een van weini ge overlevenden van de brand die de woedende moslims daar veroorzaakten. De procureur- generaal vindt dat Nesin de doodstraf verdient, omdat hij 'het volk opgeruid heeft' en Belangrijke mededeling voor gebruikers van j medische hulpmiddelen AWBZ-hulpmiddelen (bijvoorbeeld boor toestellen, aangepast meubilair, elasti sche kousen en prothesen) worden via de zorgverzekeraars vergoed. Hiervoor geldt tot nu toe een eigen bijdrage van 1 5%. Op 1 januari 1995 wordt deze 'eigen bijdrage afgeschaft. Wat blijft hetzelfde? Omdat iedereen voor schoenen moet betalen, geldt voor aange paste schoeften wél een bijdrage Bovendien is voor enkele hulp middelen, bijvoorbeeld boortoestellen, een rgoeding vastgesteld. Als u een duurdere uitvoering wilt, moet u het meerbedrag bijbetalen. Alles overzichtelijk in een folder. In een folder staat de nieuwe regeling met alle hulpmiddelen op een rijtje. Deze folder is vanaf 25 januari 1995 verkrijgbaar bij uw zorgver zekeraar, de huisarts en op het gemeentehuis. ZiekenfondsRaad daarom net zoveel schuld draagt als de brandstichters. Toen de rechter het vonnis uitgesproken had, hieven de veroordeelden een dreigend Al- lahu Akbar (God is groot) aan. Met kracht bekogelden ze de pers vervolgens met muntstuk ken. Voordat de in grote getalen aanwezige militaire politie hen in bedwang kon houden, rukten ze bovendien delen van het meubilair los. De stoelen wer den ook naar de perstribune ge slingerd. Enkelen van de veroor deelden wisten zich door de po- litiebarricade heen te dringen en probeerden met nagel schaartjes op de journalisten in te hakken. Een paar verslagge vers raakten lichtgewond. Gewelddadige betoging Haïti PORT-AU-PRINCE Rtr-AFP Ten minste drie mensen zijn gisteren gewond geraakt tijdens een betoging van soldaten voor het Haïtiaanse militaire hoofd kwartier. Dat heeft een Ameri kaanse legerwoordvoerder be kendgemaakt. Volgens perso neel van het militaire zieken huis zouden twee demonstran ten zijn omgekomen. De militairen demonstreer den uit protest tegen plannen om het leger in te krimpen. Het was het ernstigste incident in de Haïtiaanse hoofdstad sinds Amerikaanse troepen in oktober het land binnenkwamen en president Aristide weer aan de macht brachten. Volgens een ooggetuige be gonnen de ongeregeldheden toen. twee van de betogende soldaten voor het militaire hoofdkwartier chef-staf gene raal Mondesir Beaubrun sloe gen. Daarop zou de generaal de twee hebben neergeschoten. Het méde door de VS opge stelde plan voorziet in herstruc turering en inkrimping van het leger. De militairen worden ver antwoordelijk gehouden voor vele schendingen van de men senrechten tijdens de drie jaar durende militaire dictatuur. VATICAAN Rtr-AFP-DPA Paus Johannes Paulus II heeft zondag in zijn kerstboodschap egoïsme en geweld gehekeld en zich beklaagd over de vele oor logen die de wereld teisteren. De paus richtte zich in zijn toespraak voor de stad Rome en de wereld ('urbi et orbi') di rect tot zo'n 50.000 mensen die op het St. Pietersplein in Rome bijeen waren. Hij sprak zijn kerstboodschap in 55 talen uit en had ook een speciaal woordje voor de Italianen die het al enige dagen zonder pre mier moeten doen. De paus lanceerde een bood schap van vrede en hij riep alle volkeren op zich te verzetten 'tegen het egoïsme, de leugen en het niets ontziende streven naar eigenbelang'. Vooral kin deren, vrouwen, ouderen en ge handicapten worden volgens de geestelijk leider vaak het slacht offer van 'egoïsme en uitslui ting'. Hij hield een pleidooi voor het afbreken van muren die 'el lende, werkloosheid, onwetend heid, onverschilligheid, discri minatie en intolerantie in stand houden'. De paus ging uitgebreid in op het oorlogsleed. „Is het mogelijk niet aan de oorlog op de Balkan te denken, in het hart van Euro pa?", vroeg hij zich af. „Een oor log die maar niet ten einde komt." De kerkvorst memoreerde ook de gewelddadige conflicten De paus had bij zijn drukke kerstprogramma het afgelopen weekeinde nog duidelijk last van de gevolgen van zijn heupbreuk eerder dit jaar. De 74-jarige kerkvorst maakte bij het lopen en staan dankbaar gebruik van zijn bisschopsstaf. foto epa in de Kaukasus, die in Angola, weid' in Algerije, dat volgens het toneel van geweld en een Rwanda. Burundi en de verge- hem een heel volk in gijzeling plaats van verscheuring en ver ten oorlog in Sudan'. Hij stond houdt. En ook het land waar Je- deeldheid'. stil bij het 'moordachtige ge- zus werd geboren, zo zei hij, 'is Bosnische moslims willen niet praten over pennanent bestand SARAJEVO »AFP-Rtr-DPA Het staakt-het-vuren in Bosnië dat zater dag van kracht is geworden, houdt redelijk stand, ook in de belegerde moslim-enclave Bihac. De VN-vredesmacht meldde giste ren dat de situatie in het land 'zeer rustig' is. De blauwhelmen maken in de enclave Bihac alleen melding van enkele inslaande mortieren en een paar mitrailleursalvo's. De troepen van de dissidente moslim-lei der Fikret Abdic en de Kroatische Serviërs worden verantwoordelijk gehouden voor de beschietingen. Radiö Sarajevo van de Bosnische mos lims berichtte gisteren echter nog over zware gevechten rond Velika Kladusa, een stad in de enclave Bihac. Moslimleiders hebben bij de Verenigde' Naties geprotes teerd tegen troepenbewegingen en aanval len van de Serviërs. Zij dreigen elders in Bosnië vergeldingsaanvallen uit te voeren op Servische stellingen. De VN hopen dat het bestand van zeven dagen de weg zal vrijmaken voor een staakt-het-vuren van vier maanden, dat uiteindelijk een einde moet maken aan het bloedvergieten. VN-commandant Rose sprak gisteren met de Bosnische ondermi nister Muratovic. Muratovic zei na afloop dat de regering in Sarajevo weigert over een langdurig staakt-het-vuren te praten zolang de gevechten rond Bihac aanhou den. Een hulpkonvooi van de VN-organisatie voor de vluchtelingen UNHCR stond maandagavond nog altijd vast voor een blokkade bij Velika Kladusa. De negen vrachtwagens waren donderdag al met 90 ton hulpgoederen uit Zagreb vertrokken naar de stad Cazin, eveneens in de Bihac - enclave. boycot van Israël op te heffen. Óver de kans op diplomatieke betrekkingen met Oman zei Ra bin vanmorgen: „We hebben inmiddels een belangenkantoor in de Marokkaanse hoofdstad Rabat en de opening van een kantoor in Tunis is in voorberei ding. Ik geloof dat de moed van zijne majesteit de sultan en de verbeeldingskracht die hij heeft getoond met zijn uitnodiging aan de premier van Israël, een reden is voor dankbaarheid". Vredesbesprekingen tussen Syrië en Israël zijn zondag in Washington zonder resultaat beëindigd. Het voornaamste struikelblok was de Israëlische eis observatiepunten te krijgen in de door Israël bezette Golan- hoogte in ruil voor terugtrek king van zijn troepen. Da mascus weigerde hiermee in te stemmen. Het Palestijnse zelfbestuur in de Gazastrook en Jericho heeft1 zondag besloten Kerstmis toe te voegen aan de officiële feestda genkalender. Het kerstfeest krijgt daarmee dezelfde status als de islamitische feesten. PLO- leider Yasser Arafat heeft vrijdag paus Johannes Paulus II voor een bezoek aan Gaza uitgeno digd. In een interview met de Italiaanse staatsradio RAI sprak hij de hoop uit dat het bezoek aan het autonome Palestijnse gebied snel gerealiseerd kan worden. Oud-president Singh van India dood na ongeval NEW DELHIRfr-DPA Oud-president Zail Singh van India is zondag op 78-jarige leeftijd in de Noordindiase stad Chandigarh overleden. Het ge wezen staatshoofd bezweek aan de verwondingen die hij opliep bij een verkeersongeluk eind november. Hij was president van 1982 tot 1987 en aanhanger van deSikh-rèligie. Singh was president tijdens een van de grootste opstanden van Sikhs sinds de onafhanke lijkheid van India in 1947. Zijn verkiezing was strak geregis seerd'door de toenmalige mi nister-president Indira Gandhi. Zo hoopte ze de militante Sikh beweging in Punjab, waar de meeste Sikhs wonen, in toom te houden. Noord-Korea beschuldigt VS van spionage WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Noord-Korea eist dat de Vere nigde Staten toegeven dat de helikopter die op 17 december boven Noordkoreaans grondge bied terechtkwam en daarna tot een landing werd gedwongen, bezig was met een spionage- vlucht. Volgens de regering in de hoofdstad Pyongyang kan al leen die erkenning een soepele oplossing van het incident be werkstelligen. De spoedige vrij lating van een gevangen geno men Amerikaanse helikopterpi loot is daarmee onzeker gewor den. Washington weigert name lijk in te gaan op de eis van Noord-Korea. Het lichaam van de co-piloot die omkwam bij het incident is vorige week al overgedragen aan de Amerika nen. De Amerikanen hebben steeds volgehouden dat de on bewapende helikopter per on geluk boven Noord-Korea was terechtgekomen. De VS hebben onderminister Hubbard (buitenlandse zaken) naar Py ongyang gestuurd. Hubbard was betrokken bij de onderhan delingen over Noord-Korea's nucleaire programma.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5