Het sick building bestaat niet echt Beatrix: Wie vrij wil zijn, moet strijden tegen het onrecht Binnenland politie onderschept partij locaïne van 100 miljoen ia 'ronk wil onafhankelijkheid de tidonesië sinds '45 erkennen' Stille tocht bij Westerbork Veroorzaker dodelijk ongeluk geeft zich aan Massaal ontslag bij PTT Telecom Groningen van tilWBÏGIfi ISDAG 27 DECEMBER 1994 «detineerden ontsnappen in Hoorn pRN« Uit de Hoornse gevangenis de Krententuin zijn in de pht van vrijdag op zaterdag drie gedetineerden ontsnapt. Een n hen meldde zich zaterdag alweer bij de politie in Amster- jn. Hij zou officieel op oudejaarsdag worden vrijgelaten. De S jjere twee. die nog voortvluchtig zijn. zouden in januari vrij- men. Alle drie zaten korte straffen uit wegens lichte vergrij- p. De gedetineerden (24.30 en 34 jaar) ontvluchtten door een ihtgemetseld raam urenlang met succes te bewerken met een kroevedraaier en een blikopener. ustkapper is weer actief {gen De zogenoemde lustkapper heeft na enige tijd van rust, {er van zich doen spreken. Ditmaal sloeg hij zijn slag in Ber- p. De Zaankanter, die bij veel politiekorpsen bekend staat als I lustkapper, benaderde vrijdag een vrouw met een verhaal Ier zijn coiffeurskwaliteiten. Ook was hij op zoek naar model- |i. In de praktijk echter blijkt de man zich niet zozeer bezig te luden met het creëren van nieuwe modellen, als wel met de ptische gevoelens die het knippen bij hem opwekt. Wachtli jst hartoperatie kost 125 levens m haag Jaarlijks overlijden 125 hartpatiënten omdat ze te lang leen wachtlijst staan. Vooral buiten de Randstad moeten ensen soms wel meer dan een jaar wachten voordat ze kun- in worden geopereerd. De wachtlijsten zijn het langst in Zwol- en Groningen, terwijl patiënten in de Randstad vaak binnen •ee maanden kunnen worden geholpen. In België is hulp zelfs binnen twee weken mogelijk. De Hartstichting vindt dat in al- Nederlandse ziekenhuizen patiënten niet langer dan zes we- n op een ingreep mogen wachten. ten de nnen .sielzoekers hongeren door Je iterie^'ENAVEEN* asielzoekers uit Klazienaveen en Nieuw- jrdrecht die zaterdagavond in hongerstaking zijn gegaan, zet- [i hun actie voort. De vluchtelingen, afkomstig uit onder meer ire, Afghanistan, voormalig Joegoslavië, Iran, Armenië en ïiopië, protesteren tegen de kwaliteit van het eten en het feit de recreatiezaal 's avonds om tien uur in plaats van twaalf r dicht gaat. Volgens directeur Smit van de opvangcentra zijn {bewoners niet echt in hongerstaking omdat ze op hun ka- prs wel door henzelf meegebrachte etenswaren nuttigen. Smit left toegezegd vandaag met de directie van de Centrale Op- ffig Asielzoekers in Rijswijk te zullen overleggen. levende slachtoffer busramp dood Iurg Een 70-jarige man uit Nunspeet is het zevende dodelij- j slachtoffer van de busramp in Duitsland op 8 december. Zijn jouw, eveneens lid van het Elburgse zangkoor De Lofstem, erd bij de botsing op slag gedood. In het Academisch Zieken- jiis in Regensburg ligt nog één koorlid in kritieke toestand. De pitse politie geeft de buschauffeur de schuld van het ongeluk, je zou het zonnescherm voor zijn voorruit naar beneden heb- {n getrokken waardoor hij de oplegger met boomstammen te pt zag en op de wagen inreed. Het is overigens nog niet duide- k of de chauffeur wordt vervolgd. ugs veipakt in vaten fi'uitpiilp uele lijp {terdam-den haag anp-gpd nogi '"ülitie heeft zaterdag bijna fhonderd kilo cocaïne on- ichept bij invallen in Am- dam en omgeving. De drugs ben een straatwaarde van [eveer 100 miljoen gulden, 'recherche arresteerde daar- iter it 25 Colombianen, Surina- üetaks, Bolivianen en Nederlan- sch(£. die vandaag worden voor- ge. eid. Onder de verdachten, in ftijd variërend van 18 tot 46 g hetr' bevinden zich zeven vrou» be- P- lr tolgens de politie maken de dachten deel uit van een Co- t col-piaanse bende, een belang- itze# a(^er van het Cali-kartel. De m [tij cocaïne kwam woensdag, 10_ taakt in vaten fruitpulp, per den.lip uit Colombia in Amster- jverJn aam Toen de bende zater- 3en tot verspreiding van de par- ho- overging, greep de politie in. elft [ij huiszoekingen in diverse woningen en bedrijfspanden in Amsterdam en omgeving legde de politie de hand op dure hor loges en parelsnoeren en een motor van het merk Harley Da vidson. Daarnaast werd voor een miljoen gulden aan geld en banktegoeden in beslag geno men. Dit kapitaal is volgens de persofficier vermoedelijk uit misdaad verkregen. Het onderzoek naar de drug lijn begon in april en maakte deel uit van het doorlopende onderzoek van de regiopolitie Haaglanden naar georganiseer de criminaliteit vanuit Zuid- Amerika. Eerder dit jaar werden twee zijtakken van de zaterdag ontmantelde organisatie bloot gelegd. Daarbij pakte de politie 28 verdachten op. In deze zaken werden gevangenisstraffen tot 8 jaar opgelegd en werd 2,2 mil joen gulden aan crimineel ver kregen vermogen in beslag ge- dan J [haag gpd ho-' hister Pronk van ontwikke- *e gssamenwerking vindt dat jderland 17 augustus 1945 gmget erkennen als datum waar- Sltei Indonesië onafhankelijk gerejrd van Nederland. Soekarno a" p toen de republiek Indone- °he" uit, die door Nederland niet en Jrd erkend. Pas in 1949, na de litionele acties, erkende Ne tland de soevereiniteit van flonesië. komend jaar wordt in Indo- pië op 17 augustus de 50-jari- i onafhankelijkheid gevierd, bnk zei daarover Eerste Kerst- g op de radio: „Ik hoop dat n van de kant van Nederland fcegd kan worden dat Indone- op die dag zijn 50-jarige on- iankelijkheid viert", be bewindsman zei nadruk- |ijk dat hierover in het kabi- I niet gesproken is. Hij vindt hter wel dat dit moet gebeu- l De WD, die naar verwach te moeite met dit voorstel zal pben, was voor commentaar niet bereikbaar. De minister deed zijn uitlatingen naar aan leiding van de commotie over de zaak Poncke Princen, die tij dens de politionele acties des tijds overliep naar Indonesische zijde. Princen kreeg vorige week een visum voor familiebezoek aan Nederland. Een meerder heid van de Tweede Kamer was het daar niet mee eens. De WD keerde zich na een aanvankelijk ja, uiteindelijk tegen de visum- verlening. Volgens Pronk heeft WD-fractieleider Bolkestein woordbreuk gepleegd. Bolkestein zelf zei zaterdag in De Telegraaf de kwestie Princen verkeerd te hebben ingeschat. „Ik heb er twee keer met minis ter .Van Mierlo (van buitenland se zaken, red) over gesproken. Die verzekerde mij dat het be zoek geen aandacht zou trek ken. Daarom verwachtte ik dat de visumverlening geruisloos zou verlopen. Dat was een ver keerde veronderstelling." Dader zwicht voor opsporingsbericht op TV amersfoort gpd De veroorzaker van een dodelijk ongeval op de snelweg Amster- dam-Amersfoort, waarbij zater dagmiddag twee vrouwen uit Bussum cm het leven kwamen, heeft zich gisteravond gemeld bij de politie. De 24-jarige man uit Loenen gaf zich aan na het zien van de drie opsporingsbe richten gisteravond op televisie. Naar zijn zeggen raakte hij 'zeer bewogen' door de gevolgen van zijn manoeuvre. De chauffeur van de veronge lukte auto reed op de linker-rij- strook richting Amsterdam, net voorbij Amersfoort. Hij moest afremmen voor een voor hem rijdende wagen, toen een hard rijdende rode Rover op hem in liep. De bestuurder gaf licht- en knippersignalen. De Bussumse chauffeur week uit naar de rechter rijstrook. De man uit Loenen zou de wagen vervol gens hebben afgesneden door plots naar rechts te zwenken. De wagen met de Bussumse in zittenden werd de berm inge drukt en reed zeker vijftien me ter naar beneden. De wagen sloeg over de kop en kwam met een klap in een sloot tot stil stand. De auto, met drie inzittenden, lag ongeveer vijftien minuten op zijn kop in de sloot, maar kon tenslotte met behulp van een touw en een andere wagen recht worden getrokken. De twee vrouwen in de wagen, 81 en 51 jaar, overleden enige tijd later als gevolg van het ongeval. De bestuurder raakte licht ge wond. De man uit Loenen reed na het ongeval over de vlucht strook door. Naar aanleiding van het ongeval liet de Amers foortse politie gisteravond drie keer een opsporingsbericht uit zenden op televisie. De ver dachte besloot zich na de be richten, mede na aansporing door een kennis, aan te geven. westerbork Bij het voormalig Kamp Westerbork hebben gistermiddag zo'n tweehonderd mensen deelgenomen aan een stille tocht om te demon streren tegen de concentratiekampen, de etnische zuiveringen en andere wreedheden in voormalig Joegoslavië. Voorafgaand aan de 25ste Stille Tocht die sinds december '92 maandelijks in Westerbork plaatsvindt, sprak cabaretier Herman Finkers. Hij hield de demonstranten voor dat het te gemakkelijk is om met de beschuldigende vinger naar de verantwoordelijke politici te wijzen. „Wij zijn de hoofdverantwoordelijken voor het be wust de andere kant opkijken bij de volgende volkerenmoord, omdat wij als kiezers de uiteindelijke opdrachtgevers zijn." Hij omschreef de tocht vooral als een protest tegen de wijze waarop Europa binnen de internationale gemeenschap handelt en gehandeld heeft bij volkerenmoord en etni sche zuiveringen in niet alleen Bosnië maar ook in landen als Somalië, Rwanda en Sudan. foto anp groningen gpd Niet airco, maar personeel vaak oorzaak vieze lucht rotterdam gpd Kantoren zijn niet van zichzelf ongezond. Het zijn meestal de viespeuken onder het personeel die de bacte riehaarden en vuile lucht veroorzaken waarvan mensen in kantoren zo vaak last hebben. Dat heeft het Rotter damse onderzoeksburèau Milieu Consult vastgesteld. Di recteur Metz: „In ruim negentig procent van de gevallen mankeert er niets aan de installaties. De lucht wordt vuil door de manier waarop mensen met de kantoorruimte omgaan en door slechte reiniging." het bedrijf de afgelopen jaren onderzocht. Milieu Consult on derzocht daar eerder dit jaar de lucht op bacteriën, schimmels en gisten waarvan bekend is dat ze klachten kunnen veroorza ken als hoofdpijn, hoesten, lo opneus, branderige ogen en landerigheid. De lucht bleek re delijk schoon. De bacteriehaar den lagen elders. Twee kamers van het gebouw bleken zo vies te zijn, dat Milieu Consult op dracht gaf ze te laten ontsmet ten. Er stonden zieltogende planten, bedekt met kwalijke schimmels. De oorzaak: in de In de jaren tachtig waaide uit Amerika het zogeheten sick building syndrome over. Het is een aanduiding voor een reeks soms vage gezondheidsklachten bij mensen die in moderne kan toorgebouwen werken. Een aar dig Nederlands synoniem is 'Kortjakje-syndroom': klachten tijdens de werkweek, maar op zondag niet. Een voorbeeld is het ministe rie van financiën aan het forte Voorhout in Den Haag, een van de twaalfhonderd gebouwen die bureaus waren oude boterham men een tweede leven begon nen als bacteriekweek. Werk van viespeuken dus, en niet van de airco. „Sommige werknemers ma ken er een rommeltje van", zegt Metz. „Ze laten overal papieren liggen, gaan zitten eten op de werkplek en laten kruimels val len. En die worden dan weer in het tapijt gelopen. Ze zetten do zen op de grond, waardoor er niet goed kan worden gestof zuigd." Zijn remedie: papieren op bergen, dozen in de kast, eten in de kantine, enzovoort. Verder moet worden bekeken of het budget voor de schoonmaak dienst niet omhoog moet. Metz: „Daar is veel op bezuinigd de afgelopen jaren." Bij Financiën zijn ze inmid dels tot actie overgegaan. In het personeelsblad van deze maand staat een lijstje met aanbevelin gen onder de titel: 'Beter bin nenklimaat begint bij jezelf. Kind bijna als verstekeling mee met KLM amsterdam karen ilse niessen Een tienjarige jongen uit Zim babwe was er bijna in geslaagd om als verstekeling met de KLM naar Nederland te vliegen. Hij wilde daar de kerst bij zijn oom in Amsterdam doorbrengen. De jongen had zich bij de in- stapcontrole in Harare bij een grote familie gevoegd en kon zo zonder ticket en instapkaart meevliegen tot Johannesburg, waar het vliegtuig een tussen landing maakte. Het cabineper soneel werd achterdochtig toen de jongen steeds van plaats ver anderde. Bij controle bleek hij geen ticket te hebben. De jongen vertelde het cabi ne-personeel dat zijn moeder ergens in het vlieguig zat met de tickets. Na herhaaldelijk omroe pen bleek zijn moeder niet in het toestel te zitten. Neyemba werd na een verblijf van twee dagen in Johannesburg op een vliegtuig terug naar Harare ge zet. Hoe de jongen de immigratie- en douane-autoriteiten kon passeren is niet duidelijk. De di rectie van het vliegveld in Hara re heeft een onderzoek inge steld. Ook de KLM onderzoekt de zaak en kan geen nadere in formatie geven. Bij de afdeling Informatie en Automatisering van PIT Tele com Nederland verdwijnen 550 van de 2100 arbeidsplaatsen. Een belangrijk deel daarvan zal onder de achthonderd werkne mers op het hoofdkantoor in Groningen vallen. Ook de vesti ging in Den Haag zal een be langrijke bijdrage moeten leve ren. De overige arbeidsplaaten gaan verloren onder de vijfhon derd personen die bij de vijf an dere vestigingen in het land werken. Het bericht is bij de medewerkers als een bom inge slagen. Onder de werknemers van de afdeling Informatie en Automa tisering in Groningen bevinden zich veel zogenoemde 'gesprei de' PTT'ers, werknemers die en kele jaren geleden gedwongen werden van de Randstad naar het noorden te verhuizen. Zij vrezen bij gedwongen ontslag de grootst mogelijke moeite te hebben om in het Noorden een nieuwe baan te vinden. FIT Nederland wil zich 'maximaal inspannen' om de operatie zon der gedwongen ontslagen af te ronden. Volgens woordvoerster Van de Wetering van PTT Telecom is de afdeling Informatie en Au tomatisering de eerste dienst die in het kader van de landelij ke afslankingsoperatie een plan voor de komende twee jaar heeft gepresenteerd. De 550 ar beidsplaatsen maken deel uit van het eerder naar buiten ge brachte plan om de komende drie jaar drieduizend arbeids plaatsen bij PTT Telecom Ne derland te laten verdwijnen. deSede Noorderkade 38, 1823 CJ Alkmaar Telefoon 072-112 760 Q Parkeerterr HlllliH EXCLUSIEF PRIJSVOORDEEL OP DESEDE DESIGN Franz-Josef Schutte ontwierp voor deSede een leren fauteuil die qua stijl op zichzelf staat, maar zich gemakkeli|k conformeert aan andere meubelvormen Exclusief prijsvoo-deel maakt dit handbeklede model tijdelijk voor meer mensen toegankelijk. Zolang de voorraad strekt betaalt u namelijk geen 6800.- maar J Verkrijgbaar in diverse kleuren soepel It 12000m2 DESIGNCENTRUM den haag anp „Wie vrij wil zijn moet de strijd aangaan tegen het onrecht", aldus koningin Beatrix zondag in haar traditionele kersttoe spraak. De herdenkingen van de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding stonden daarin cen traal. Hieronder volgt de inte grale tekst. „Op deze Kerstdag gedenken we hoe met de geboorte van een kind licht schijnt in de duis ternis van onze wereld. Kerst mis kan door iedereen - of men nu wèl of niet wordt aangespro ken door geloof in God - beleefd worden als een feest van liefde in een wereld vol zelfzucht en gevoelens van haat. Kerstmis wijst de weg naar verzoening en hoop. Het is de triomf van het leven over alle ontbindende krachten. Zo mogen wij dit feest ook ervaren in de donkerte van ons eigen bestaan. Zelf denk ik dezer dagen in het bijzonder aan mijn ouders. Bij alle zorgen om mijn vader overheerst dank baarheid voor wat hij voor ons en anderen betekent. Veler ge dachten gaan ongetwijfeld terug naar zijn grote inzet voor de be vrijding van Nederland. 1994 was een jaar van herden ken en gedenken. Een halve eeuw na het einde van de Twee de Wereldoorlog dringt het ver leden weer in alle scherpte door in het heden. In bewogen sa menkomsten herleefden reeds de herinneringen aan de invasie in Normandië, de slag om Arn hem en de bevrijding van het zuiden van ons land. Volgend jaar herdenken we de bevrijding eerst van Nederland en later ook van onze landgenoten in Azië. Vreugde is er om de over winning op onderdrukking en geweld, verdriet om allen die in die dagen van tirannie het leven lieten. Voor velen is dat verle den nooit meer weg te denken uit hun dagelijkse werkelijkheid. Ook al hebben mensen het ver driet een plaats kunnen geven in hun leven, de pijn blijft. Hun ervaringen zijn in hun ziel geëtst. Maar herdenken is meer dan het verwerken van eigen leed. Het betekent ook een op dracht voor de samenleving als geheel stil te staan bij de waar den waarvoor velen toen hun leven gaven. Hoewel de meesten onder ons na vijftig jaar vrede misschien nog maar zelden denken aan de werkelijkheid van die vreselijke dagen, is de oorlog toch onder deel geworden van ons natio naal bewustzijn. De persoonlijk doorleefde ervaringen en gevoe lens zijn nauwelijks over te dra gen, maar wèl de overtuiging van waaruit destijds grote offers werden gebracht. Het scherpe beeld van 'goed' en 'fout' dat nu zo dikwijls ons oor deel over de oorlog bepaalt, be rust op wijsheid achteraf. Toen was alles minder duidelijk. Het verzet was niet algemeen. Im mers, de meesten verkozen zo gewoon mogelijk door te leven in de hoop vooral zelf te overle ven. Hun ogen keken daarom soms de andere kant op wan neer op klaarlichte dag duistere dingen gebeurden. Later droe gen zij de verborgen schaamte in zich mee. Anderen werden willoos slachtoffer van het regi me. Zij hadden geen keus. Het brute geweld trof mensen zon der onderscheid. Sommigen ko zen totaal verkeerd. Na vijftig Koningin Beatrix in gesprek met de Britse kroonprins Charles tijdens de herdenking van de Slag om Arnhem in augustus. foto anp jaar dragen volgende generaties daarvan nog de littekens. Dankbaarheid overheerst als we terugdenken aan hen die een voorbeeld gaven in hun per soonlijke keuze tegen het kwaad, zonder enig compromis. Het zijn de waarden waarvoor mensen bereid waren te sterven die duidelijk maken waarvoor zij wilden leven. Een groot ver zetsstrijder omschreef het als 'een diep menselijk geheim van niet anders kunnen. Het verzet als houding, als fatsoen,de daad van een mens, die angstig, vertwijfeld en hulpeloos met zijn schamele kracht zijn scha mele grootheid beleed.' In die schamele kracht bleef ons na tionaal eergevoel behouden en werd ons een ijkpunt gegeven voor principieel kiezen. Als mensen worden gesteld voor een onafwendbare keus tussen goed en fout, is er geen zekerheid dat zij de juiste be slissing zullen nemen. De her denking van tirannie, verzet en bevrijding is daarom zo belang rijk, omdat zij ons confronteert met de krachten van het kwaad, maar ons tegelijkertijd de waar den toont van waaruit ideolo gieën van haat en vernietiging kunnen worden overwonnen. 1 let ging, zo maakte diezelfde verzetsstrijder duidelijk, 'niet om de staat, niet om het vader land, maar om de normen van staat en vaderland, die voor gis teren, heden en morgen gel den'. Het ging om 'de mens, de menselijke mens en zijn eer'. Die waarde is universeel. Mede dogen, zorg en liefde die samen het bestaan zijn grondslag ge ven, kunnen in één woord wor den samengevat: menselijkheid. Vanuit dat fundament komt het er op aan zo te leven dat we ons zelfrespect behouden. Dit geldt voor het leven van alledag, maar vooral op die momenten waarop een duidelijke stelling- name wordt gevraagd. Het Joodse volk heeft vanouds aan herdenken en gedenken bijzondere aandacht gegeven. Wanneer kinderen vragen naar de zin van de wetten die God de mensen heeft opgelegd dan is het antwoord dat eens, na de redding uit de slavernij, God met deze regels richting gaf aan het leven in vrijheid. Zo worden de normen van waaruit mensen mogen leven verbonden met bevrijding uit onderdrukking. Wat steun gaf in kwade dagen, is ook in goede tijden een hou vast. Evenzo reikt ons het verleden vandaag de toetsstenen aan die we nodig hebben om te blijven onderscheiden tussen goed en fout. Of wij dat morele besef nu wèl of niet verbinden met geloof in God, bevrijding kan niet wor den los gemaakt van de normen die het menselijk bestaan waar digheid geven. Wie vrij wil zijn, moet de strijd aangaan tegen het onrecht. In de tijd van de Tweede We reldoorlog hielden de totalitaire regimes niet alleen andere na ties maar ook hun eigen bevol king in een angstaanjagende wurggreep. Enkelingen zijn te gen die dictatuur in verzet ge komen. Zij gingen de heldhafti ge weg van een opstand van één tegen allen. Wij denken ook aan hun moed en hün voorbeeld wanneer we naar de toekomst kijken. Tegenstellingen uit de strijd van weleer mogen niet een onover komelijke kJoof in onze tijd blij ven. Op gebroken pijlers kun nen we geen bruggen bouwen. Vandaag is de enige weg die van vrede en samenwerking tussen de volkeren. Hierbij is het verle den niet vergeten, maar wel overwonnen. Op onderdrukking volgt bevrijding maar na bevrij ding komt verzoening. Vijftig jaar na het einde van de oorlog staan wij in Europa voor de uitdaging samen met de lan den die pas vijf jaar geleden hun volledige vrijheid herkre gen, de fundamenten te leggen voor een gemeenschap die haar grondslag vindt in de gelijk waardigheid van mensen. Waar die gelijkwaardigheid ontbreekt heersen geweld en wreedheid, zelfs in ons eigen werelddeel, waar de herinnering aan de ver schrikkingen van de oorlog nog zo levend is. Kerstmis, het feest dat wij van daag mogen vieren, roept op tot een nieuw begin. De geboorte van Jezus, in de stad Bethlehem bijna tweeduizend jaar geleden, betekende ook een opening naar een nieuwe tijd met nieu we verhoudingen, tussen God en mens en tussen mensen on derling. In zijn leven liet Jezus zien hoe de liefde de krachten van haat en zelfzucht kan over winnen. Hij wees de weg van waarheid, gerechtigheid en me demenselijkheid. In dit jaar van herdenken zijn dat de waarden waarop wij ons leven mogen richten. Ik wens u allen een gezegend kerstfeest."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3