Lisse leunt sterk op buitenlandse teams Ereschavot te klein voor schaatsers Klerk's-ploeg Borst snel gewend aan Nederlands ijs Sport Scholma zet Nederlandse dammers op winst KNSB helpt conflict uit de wereld Den Helder eist Benjamin op John de Wolf kan Wolves niet redden John van der Wiel oogst applaus in Groningen DINSDAG 27 DECEMBER 1994 willem spierdijk, 071-356464, plv -chef rob onderwater, 071-356463 Raboen stapt over naar Tonegido voorburg Melbi Raboen verandert op 1 januari van vereniging. De trainer van de Haarlemse zondagvierdeklasser DIO staat de rest van het seizoen aan het roer bij het Voorburgse Tonegido. dat uitkomt in de hoofdklasse A. In zijn nieuwe functie komt Ra boen. oud-trainer van Quick Boys, één van zijn oude clubs, UVS, weer tegen. Bij Tonegido volgt de Hagenaar, die via een ont snappingsclausule kon vertrekken bij DIO, Frank Franken op. Bogarde eist meer geld van Sparta rotterdam Winston Bogarde wil extra geld zien van Sparta. De Rotterdamse eredivisionist staat mogelijk een arbitragezaak te wachten, aangespannen door de oud-Spartaan, inzake zijn transfer naar Ajax, begin deze competitie. Bogarde werd voor twee miljoen gulden aan Ajax verkocht. Bogarde heeft een per centage van die transfersom ontvangen, maar hij vindt dat hij tevens recht heeft op een percentage van de afkoopsom van het nog doorlopende contract, die Ajax aan Sparta heeft moeten be talen. Sparta-bestuurslid Henk Hendriks: „Wij vinden van niet. Er is contact geweest met de WCS, maar Bogarde schijnt zijn vermeende gelijk via arbitrage te willen halen. Nou, dat merken wij dan wel." Kees den Braven blijft shirtsponsor dordrecht Kees den Braven blijft ook volgend jaar nog aan Dordrecht'90 verbonden. Zij het niet langer als voorzitter, maar nog wel als shirtsponsor. De zoon van Kees den Braven komt toch in het bestuur van de wankele eredivisieploeg. Wim den Braven wordt volgend seizoen bestuurslid, naast Nol Luijten (se cretaris), Geert Jansen (penningmeester) en Wim de Jong (alge mene zaken), en een nog nader te benoemen voorzitter. Volgens Kees den Braven is Dordrecht ook in 1995-1996 verzekerd van betaald voetbal. „De begroting is sluitend. Ik laat een schulden vrije club achter." Den Braven zelf stopt na vijf jaar zijn actieve bestuursactiviteiten. Hazeleger legt het af tegen Stigter linschotenJan Dirk Hazeleger heeft het hoofd moeten buigen voor Aart Stigter. De Katwijkse atleet van De Bataven kwam in de halve marathon van Linschoten ruim een halve minuut te kort om de Hellas-atleet een halt toe te roepen. Wél bleef Haze leger, die in 1.07.32 als tweede finishte, veteraan Rien van de Wilt vijf seconden vóór. Dominicaanse bokser in ziekenhuis rayong De Thaise bokser Saen Sor Ploenchit heeft op eerste kerstdag de wereldtitel in het vlieggewicht (WBA-versie) behou den. In Rayong (Thailand) zegevierde hij in de elfde ronde van de partij tegen Danny Nunez uit de Dominicaanse Republiek door knock out. Nunez moest later naar een ziekenhuis worden gebracht. Daar constateerden artsen een zwelling en een bloed- propje in de hersenen. Operatief ingrijpen werd in eerste instan tie nog niet nodig geacht. De toestand van Nunez was gisteren bevredigend. Ook al zijn de basketbal prestaties van het hoogste vrouwenteam van basket balvereniging Lisse dit jaar niet denderend, het inter nationale toernooi dat de club voor de vrouwen jaar lijks organiseert spreekt tot de verbeelding. Met de tiende aflevering van het internationale Festo-toer- nooi overtreft de organise rende stichting sportpro- motie bollenstreek zichzelf. Het deelnemersveld is dit jaar sterker dan ooit. Aan de deelname van drie na tionale kampioenen kan zelfs de Haarlem Basket ball Week, de mannelijke tegenhanger, niet tippen. lisse gertjan van geen De enige smet op de openings dag was het ontbreken van het nationale team van de Oekraï ne. Het ontbrak de Oekraïnse bond aan geld om de lange tocht te maken. Omdat op korte termijn geen vervanger kon worden gevonden, besloot de toernooileiding dit jaar het eve nement met vijf teams af te werken. De ploegen werken een halve competitie af, waardoor een finale ontbreekt. Als de voortekenen échter niet bedrie gen staan vanavond in de laatste wedstrijd twee ploegen die als het goed is nog zonder puntverlies zijn. Galatasaray en Ramat Hasharon mogen zich tot de favorieten re kenen voor de eindzege. De Turkse en de Israëlische lands kampioenen namen gisteren een voorschot op de titel. Gala tasaray werkte zich schijnbaar moeiteloos langs Nederland (53-40) en Viktoria Kaunas (72- 61), terwijl Ramat Hasharon de thuisploeg omverliep (72-47) en ook Nederland geen kans liet (63-53). De Turkse vrouwen, die in de basketbalversie van de Cham pions League geen potten kun nen breken en pas één keer wonnen, maakten in de wed strijd tegen Nederland gebruik van de matige organisatie aan Hollandse kant. Vooral Clarissa Davis liet zien waarom ze vorig jaar tot waardevolste speelster was gekroond in de negende af levering. De meeste aanvallen de impulsen kwamen van de hand van de Amerikaanse, die ongestoord haar talenten kon laten zien. Ze werd dan ook niet extra in de gaten gehouden door de Nederlandse defensie. Toen Nederland, met Grasshoppers-speelsters Petra Weeda en Marie-José Allers in de gelederen, er nog een slotof- fensiefje tegenaan gooide en tot drie punten terugkwam, eiste ze drie keer hoogstpersoonlijk de bal op en gooide zo de deur op slot. Ook Viktoria Kaunas kon de Turkse aanvalsmachine niet stoppen. De Litouwse kam pioen speelde in de openings wedstrijd Lisse van de mat (78- 55), maar meer dan een derde plaats zit er voor Kaunas niet in. Daar mag het vanmiddag in een directe confrontatie met Neder land om vechten. Dat Lisse zelf sportief gezien weinig te zoeken heeft op het eigen toernooi bewees ook Ra mat Hasharon. De Israeli's de gradeerden de gastvrouwen tot meelopers, waarbij Lisse nog van geluk mocht spreken dat de fut er na een helft uit was. Has haron toonde creatief met de bal te kunnen omgaan en ver maakte met enkele hoogstand jes de goed gevulde tribunes. Dat sommige trucs als licht ver nederend beschouwd konden worden, maakte niet uit. Lisse moet per se als laatste eindigen op het eigen toernooi. Dan pas is het uitnodigingsbeleid ge slaagd. Pas één keer mislukte dat. In de eerste aflevering werd de ploeg vijfde. Dit jaar is de laatste plaats gewaarborgd en, door het ontbreken van Oekraï ne. betekent dat opnieuw de vijfde plaats. De Nederlandse Sandra Embricqs (14) kon nog zo hoog springen, tegen het spel van Ramat Hasharon uit Is raël was ook zij gisteren in Lisse niet opgewassen. foto dick hogewoning rotterdam* malige Sovjet-republieken heeft de Nederlandse Dambond uiteindelijk de keus op Wit-Rusland la ten vallen. Ook omdat veel Witrussen in de Ne derlandse clubcompetitie uitkomen en de speel- sterkte in de breedte ongeveer gelijkwaardig is aan die van de Nederlanders. De eerste van de vier ontmoetingen in de inter landwedstrijd tussen de dammers van Nederland en Wit-Rusland is door de Nederlanders met 11-9 gewonnen. Alleen Scholma liet winst aantekenen. Voor de eerste interland tegen één van de voor- alkmaar gpd Er lijkt een compromis in de maalc rond het schaatscon- flict over de 'verboden' wed strijd op de Lipno Stausee tussen de KNSB en Aart Koopmans. bestuurslid 'van de Stichting Wintermara- thon. Alhoewel de KNSB nog geen mededelingen wil doen, nemen er vermoedelijk wel Nederlandse A-rijders deel aan de omstreden schaats- strijd bij het Tsjechische Pil- De KNSB was bevreesd dat de wedstrijd concurrerend zou zijn voor andere wed strijden in dezelfde periode, onder andere vooraf op de Plansee en aansluitend op de Amsterdamse ijsbaan. Mede daarom besloot het bestuur KNSB-licentiehouders een startverbod op te leggen. Die beslissingwordt zo goed als zeker teruggedraaid als de deelnemende schaatsers de KNSB garanderen na Lipno drie dagen later ook te star ten in de Amstelbochtmara- thon in Amsterdam. haarlem gpd Wat zou het vaderlandse bas ketbal toch zijn zonder rel. Dit keer over de rug van Brian Ben jamin, tweede guard van Mustang Jeans Den Helder en derde spelverdeler van het Ne derlands team. Benjamin is te gen de zin van de basketbal- bond vannacht thuis opgepikt door zijn club die op weg is naar een toernooi in Frankrijk. Bondscoach Toon van Helfte ren ging er gistermiddag na de gemakkelijke 99-75 zege op Southern University nog altijd vanuit dat hij de betreffende speler tot het einde van de Haarlem Basketball Week tot zijn beschikking zou hebben. Benjamin kan nu haast zeker een schorsing voor de Neder landse competitie tegemoet zien. „Onzin", zegt manager Piet Meijer van de Helderse club. „Die jongen staat overal buiten. Als ze wat willen, moe ten ze de vereniging aanpakken. JSlochuB^ójajnjn geschorst wor den, stappen we naar de rech ter." Het Nederlands basketbal team eindigt in de Haarlemse Week niet als laatste. Na de overwinning gistermiddag op de uiterst zwakke Amerikaanse scholieren staat de selectie van Van Helfteren vanmiddag te genover de Giants uit Manches ter, de als jokers aangetrokken Engelsen. Mocht Nederland winnen, dan rest de ploeg nog minimaal drie duels. Bij een ne derlaag staat Oranje morgen avond opnieuw tegenover Southern University om zeven de in Haarlem te worden. Goba, de nationale lijstaanvoerder, mag vandaag eerst nog sparren tegen de Amerikanen. De wedstrijd van gistermid dag kon Van Helfteren weinig wijzer maken dan hij al was. Hij constateerde ten overvloede dat de spelverdelerspositie proble matisch wordt als eerste guard Cees van Rootselaar (Den Hel- i der) moet uitrusten. Southern University, zaterdag nog afgeslacht (124-78) door Australië, kon er niet van profi teren. De goedwillende kleine ploeg, met drie spelers net aan boven de twee meter, probeer de het vooral van afstand, om dat het onder het bord te ge vaarlijk voor ze was. Maar als centers driepunters moeten gaan schieten kan geen ploeg winnen. londen gpd punt van Ritchie, die later nog twee treffers voor zijn rekening nam. Na de 1-0 ruststand kwamen De Wolf c.s. nog wel terug tot 2-1, maar de zesde nederlaag in de laatste acht wedstrijden was on afwendbaar. Wolverhampton Wanderers zakte door de ne derlaag naar de vierde plaats op de ranglijst. Kop loper Middlesborough speelde 0-0 bij Sheffield United, Tranmere Rovers en Barnsley klommen over de Wolves heen. Middlesbourough heeft na 23 wedstrijden 44 punten, en staat royaal voor op Tranmere (39), Barnsley (38) en Wolves (37). John de Wolf heeft met Wolverhampton Wande rers opnieuw een nederlaag geleden. Gisteren werd het in de uitwedstrijd tegen Oldham Athle tic 4-1 voor de middenmoter uit de Engelse eerste divisie. Wolverhampton wordt momenteel geteisterd door een ware blessuregolf. Het miste twee ver dedigers, Peter Shirtliff en Andy Thompson, als mede vleugelspits Tony Daley. De Wolves kwa men al na drie minuten achter, door een doel- groningen anp De Bosniër Sokolov gaat ondanks twee remises in het kerstweekeinde nog altijd aan de leiding in het internationale schaaktoernooi van Gro ningen. foto anp Voor het eerst klonk er gisteren bij het internationale Koop Tjuchem-schaaktoernooi in Groningen applaus voor een winnaar. Het eerbetoon was be stemd voor John van der Wiel, die in de zevende ronde zijn eerste, zwaarbevochten over winning boekte. De Georgiër Zoerab Azmaiparasjvili was het slachtoffer. Zaterdag had Van der Wiel nog verloren van landgenoot Loek van Wely, die het tweede kerstdag andermaal niet kon bolwerken. De Hongaar Zoltan Almasi was hem met wit de baas en nestelde zich daarmee op de eerste plaats, gedeeld met Artoer Joesoepov en de Bosniër Ivan Sokolov. De laatste, na zes ronden nog alleen aan de lei ding, kwam tegen Kiril Georgiev niet verder dan remise. Joesoe pov, die tegenwoordig als Duit ser door het leven gaat, versloeg met zwart hekkesluiter Julian Hodgson. Voordelig Van der Wiel kwam tegen Az maiparasjvili voordelig uit de opening. De Leidenaar bereikte een gunstig eindspel van paard tegen kreupele loper. Het volle punt kon hij echter lang niet ge makkelijk pakken. Beide scha kers haalden een dame, waar voor de Georgiër zijn loper moest offeren. Aan Van der Wiel de taak te laten zien dat dame- /paard tegen dame te winnen is. Hij had iedereen en ook Az maiparasjvili na 73 zetten over tuigd. Koploper Sokolov was in een Benoni heel dicht bij de winst op Georgiev. De Bulgaar ont snapte echter naar een toren eindspel dat hij remise hield. Joesoepov offerde met zwart te gen Hodgson een stuk. De avontuurlijke Engelsman beant woordde dat met een tegenof- fer. Het gevolg was een spekta kelstuk, dat door Hodgson niet helemaal correct werd opge voerd. Herstel Van Wely had zich na drie ne derlagen op rij goed hersteld met winstpartijen tegen Azmai parasjvili en Van der Wiel, Al masi was voor hem weer te veel van het goede. De 18-jarige Hongaar wist aanmerkelijk he ter de weg in de scherpe Sicili- aan. Zijn voorlopige beloning was een plaats bij de besten tot nu toe in Groningen. tim brouwer de koning/gpd „Had het erepodium maar vijf treden in plaats van drie." Frans Overdevest, ploegleider van de Klerk's-schaatsers, genoot za terdag op de koude Alkmaarse ijsbaan De Meent met volle teu gen van het succes. Zelden be leefde de Lissenaar een succes voller dag dan bij het Neder lands kampioenschap mara thon. Zijn oppermachtige rij ders legden beslag op de plaat sen één, twee, drie en vijf. Ar nold Stam beklom terecht de hoogste tree van het ereschavot, Richard van Kempen voltooide de 150 ronden als vijfde. Bij de vrouwen sprintte Jolanda Grim bergen naar de derde plaats. Wat voor de Klerk's-ploeg een absolute gloriedag- was, bete kende voor de Alphense Schaatsvrienden (ASV) een zwarte zaterdag. Henk Angen- ent had als één van de weinigen uit het A-peloton een papieren kans tegen de vijf van tóerk's. Maar de Alphenaar had geen superdag en moést zich tevre den stellen met de elfde plaats, met een schaatslengte voor sprong op Jan Dirk Corts uit Koudekerk. „Dit kampioen schap heeft het marathon- schaatsen geen goed gedaan", zei Angenent na afloop. „Door de overmacht van Klerk's werd het geen boeiende wedstrijd. Daarvan baal ik nog het meest." Voor een spannend wed strijdverloop zijn meerdere par tijen nodig. Angenent, die be kend staat om zijn individualis tische benadering van zijn sport, kon voor het eerst dit sei zoen over een tweede ploegge noot beschikken. Maar noch de nieuwe Koudekerkse aanwinst Ronald de Graaf noch Rick van der Hoorn konden potten bre ken. De schaatser uit Ter Aar werd door een val een ronde te ruggeworpen en kwam daar door niet in de einduitslag voor. Beter verging het voormalig B-kampioen Ruud Borst. De boomlange Leiderdorper be moeide zich vooral in het begin van de slijtageslag nadrukkelijk met het wedstrijdverloop. Dank zij een sterke eindsprint finishte Borst als zevende. „Maar ik merk dat ik in de slotfase te kort kom in vergelijking met de doorgewinterde A- rijders. De 2500 toeschouwers zagen een wedstrijd die zich toespitste op de strijd van het Klerk's-vijf- tal tegen de rest van het pelo ton. Bij elke ontsnapping was iemand van de grijs-rode for matie betrokken. Als De Marrei- ros ging, ging de onvermoeibare Stam mee, als Rozendaal ging, volgde De Vries, als Veenhof ontsnapte, was het weer De Vries en toen Pieterse en Veen- hof een poging waagden, volgde Piet Kleine. Er was voor de rest, die geen eenheid was, geen be ginnen aan. Miel Rozendaal uit Warmen- huizen, actief en extra gemoti veerd op zijn thuisbaan, zag het zinloze er uiteindelijk ook van in. „Ik ging nog eens goed in de aanval achter Stam, maar kreeg Van Kempen mee. Nu heb ik persoonlijks niets tegen Van Kempen, maar als er één moet winnen dan maar liever Stam." Lammert Huitema, de topfa voriet, kreeg al helemaal geen ruimte. De lange titelverdediger had Van Kempen anderhalf uur lang als een schaduw in zijn rug Arnold Stam was tijdens het Nederlands kampioenschap marathonschaatsen in Alkmaar onbetwist de sterk ste. foto anp „Tegen zo'n overmacht is niet te rijden. Iedereen was tegen me. Dan heb ik nog liever Stam dan Van Kempen." Bij de vrouwen kon Jolanda Grimbergen niet profiteren van een dienst van haar zus Petra. Laatstgenoemde, die sinds haar huwelijk als De Boer door het leven gaat, verraste het peloton met een vermetele uitlooppo ging in de slotfase. Jolanda Grimbergen, geen ploeggenote van haar zus, zette zich op kop van de groep. „Maar je begrijpt wel, dat ik niet voluit reed", zei de Noordwijkse. „Ik verbaasde mij er alleen over dat de rest niet overnam." Pas in de laatste ronde denderde Sandra Zwolle, met in haar kielzog Alida Pas veer, over beide Grimbergens heen. alkmaar marc van der jagt medewerker Marion Borst weet weer hoe Nederlands ijs aanvoelt. De schaatsende wielrenster uit Lei derdorp, die voor een onder- zoeksstage ruim drie maanden in het Canadese wintersport mekka Calgary verbleef, smeet afgelopen zaterdag bij haar eer ste Nederlandse marathon van het seizoen weer ouderwets met haar krachten. De strijdlustige Borst zag haar inspanningen tij dens het nationaal kampioen schap in Alkmaar karig beloond met de 23ste plaats. Zij moest aan het einde van de wedstrijd een uitlooppoging bekopen met complete verzuring. Schaatsen is een vorm van overwinteren voor de 20-jarige sportster, die ook komend jaar weer deel uitmaakt van de na tionale wielerselectie. De stu dente bewegingstechnologie verdiepte zich in het kader van haar opleiding in haar eerste liefde: schaatsen. Borst reisde daarvoor begin september met haar Zoeterwoudse studiegeno- te Irene Hilgersom af naar Cal gary. De Leiderdorpse verrichtte onderzoek tijdens vijf-kilome terwedstrijden. Zij bestudeerde de techniek van diverse schaal sers. Haar bevindingen besprak ze met een Canadese schaatscoach. „De resultaten van mijn onderzoek worden ge publiceerd in een Amerikaans- /Canadees schaatsblad", vertelt ze enthousiast. Het was in Calgary dertig gra den onder nul, de racefiets liet ze dan ook onaangeroerd. Maar stil zitten kan de Leiderdorpse niet. In Calgary nam ze deel aan een schaatsmarathoncompeti- tie, opgezet door Ingrid Paul, voormalig lid van de Neder landse kernploeg. „De competi tie bestond uit zes wedstrijden. Ik heb er drie gewonnen. Bij de eerste en derde dubbelde ik het peloton in mijn eentje", aldus Borst, die door haar prestaties in het klassement niet meer in te halen was door de concur rentes. De marathonwedstrijden be schouwt ze puur als een trai- ningsvorm voor het wielrennen. „De bondscoach komt binnen kort langs om over het wie- Ierseizoen te praten. Ik ga het wat rustiger aan doen met school en wat meer tijd steken in het fietsen. Ik ben alweer be gonnen op de mountainbike."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21