'Alle reizen gaan gewoon door aan huis aan Asielzoekers zijn net mensen Leiden Regio/Rijn Veenstreek Alphen pakt a 11 i bedrijven Koos Hoogenboom (73) overleden Mandarijn voor kerstboom VRUETUP Gewonde bij gasexplosie ÏDAG 27 DECEMBER 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414, PIV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 356429 ingen breekt been meter tot 0 esteli elsitujjh ïrgste >p van de oo t in de aan. 3n ove wind, ;e stij- 2 kort» nendi racht^ r op- naar depre an de iSENAAREen 16-jarige Wassenaarse jongen heeft vrijdag- ind in zijn woonplaats zijn been gebroken door met zijn mfiets tegen een geparkeerde auto aan te rijden. De jongen op de Hofcampweg en zag de geparkeerde auto aan de terkant niet staan. Hij sloeg over de auto heen tegen het gdek en brak daarbij zijn been. Hij is naar een ziekenhuis irgebracht. ilde achtervolging autodieven iSENAARNa een wilde achtervolging door Wassenaar heeft de itie zaterdagavond drie mannen uit het Noordhollandse singerhoorn (23,19 en 17 jaar) aangehouden die in Heer- gowaard een auto zouden hebben gestolen van een bedrijfs- rein. De jongens reden in de auto over de Van Zuylen van Nij- iltstraat, toen ze een politieauto zagen staan. Daarop ver.- (Ogden ze hun snelheid, negeerden een rood verkeerslicht en len richting de Wassenaarse Slag. De politie achtervolgde de innen met zwaailicht en sirene en trof de wagen uiteindelijk laten aan bij een boswachtershuisje. Eén van de mannen kon Uerhaald worden in het duingebied, de twee anderen werden irresteerd op de Katwijkseweg. De mannen zijn overgedragen het politiekorps Noord-Holland Noord. lit in auto vader loopt verkeerd af hen aan den run» Twee 16-jarige jongens uit Alphen en Gouda >eten zaterdagavond de schrik van hun leven hebben gehad, de auto van de vader van de Alphenaar maakte het tweetal ritje. Bij de Leidsche Schouw in Alphen ging het mis. De Al- enaar stuurde te scherp een flauwe bocht in en kwam vlak or een sloot tot stilstand. De auto moest worden weggetakeld de jongen krijgt een proces-verbaal omdat hij nog geen rijbe- js heeft. rie gewonden bij aanrijding 1' hen aan den run Bij een aanrijding op de kruising van de Pre- lent Kennedylaan, Giessenburg en de Paddestoelweg in Al ien zijn zaterdag drie gewonden gevallen. Een 48-jarige be- turder uit Alphen kwam vanaf Giessenburg en wilde rechtdoor ersteken naar de Paddestoelweg. Hij verleende geen voorrang n een 37-jarige Alphenaar op de Kennedylaan. De 48-jarige stuurder en twee inzittenden liepen verwondingen op. Ze zijn ar een ziekenhuis gebracht. üSS poor van inbraken op kerstavond phen aan den run» Inbrekers zijn zondagavond actief geweest in Jeltje de Bosch Kemperstraat en omgeving. Uit een woning n deze straat werd een videorecorder weggenomen. In een er- ast gelegen woning konden ze niet binnenkomen. Uit een wo- ng aan de Wilhelmina Drukkerstraat namen ze een televisie, ikele pasjes en cheques weg. In een woning aan het Volkerak iruk .n orden een telefax en 75 gulden vermist. De inbrekers kwamen alle woningen binnen door een raam open te breken. Een be- ner van de Lupinesingel miste haar bank ter waarde van 2000 Iden. Zij was zondagavond bezig met het verhuizen. Toen zij KNuf bank enkele minuten onbeheerd in de hal achterliet, was die _eg" jj V explodeert, bewoners gewond ■Iphen aan den rijn» Bewoners van de Tolstraat in Alphen hebben lijdagavond rook- en schroeiplekken opgelopen als gevolg van in brand. Rond tien uur explodeerde de televisie. De buurman porde de knal en bluste de brand bij de TV. De brandweer be- peed de vlammen in een stoel. De bewoners zijn voor onder- pek overgebracht naar een ziekenhuis gebracht. Apparatuur gestolen Bij daglicht wordt de verwoesting pas goed duidelijk Vervolg van voorpagina Volgens mevrouw P. Keessen die voor het touringcarbe- drijf van haar twee zoons woont, breidden de vlammen zich razendsnel over de loodsen uit. Haar woning en die van haar buren bleven, dankzij een gunstige windrich ting, ternauwernood gespaard. Datzelfde geldt voor een aangrenzende loods waarin autobanden waren opgesla gen en de werkplaats van Touringcarbedrijf Keessen BV. Deze panden liepen alleen rook- en waterschade op. Om tien over half twaalf kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Tot vijf uur 's morgens zijn brandweerlieden bezig geweest met nablussen. alphen aan den run* marieta kroft men", zegt Oosterlee. „Maar dat is altijd zo bij een brand. Het heeft in elk geval geen ge vaar opgeleverd voor de omge ving." Het zal hem niet verba zen als er asbest in de gebou wen heeft gezeten. De afdeling De enorme puinhoop werd za terdagochtend, toen het weer licht werd, pas goed duidelijk. Hier en daar smeulde het nog. Van het dak was bijna niets milieu van de gemeente Alphen meer te zien. Stalen construe- onderzoekt vandaag of dat het tiebalken waren krom gebogen, geval was en of er een gespecia- Geraamtes van compleet uitge- liseerd bedrijf ingeschakeld brande bussen stonden nog moet worden om het spul op te netjes naast elkaar. „Een troos- ruimen teloze aanblik", reageren Ad en Jan Keessen bedrukt. Zij zijn de eigenaren van het in 1924 opge richte busbedrijf. Bang Vijf van de in totaal vijftien bus sen hebben ze nog over. De grootste zorg van het tweetal is dan ook om andere bussen te regelen zodat alle geplande uit stapjes kunnen doorgaan. „Voor de komende week zijn we rond", zegt Ad. Waar hij echter het meeste over inzit, is het feit dat de klanten het bedrijf niet kunnen bereiken en nu bang zijn dat de toèhten niet door gaan. „Ze gaan allemaal door", zegt hij resoluut. „Een paar dagen geleden hebben we juist 9000 mailings de deur uitgedaan. Het gaat om een jubileumactie, waar we een flinke respons op verwachten. Ook die reizen gaan door." De broers zeggen alles in het werk te stellen om vanaf woensdag weer telefo nisch bereikbaar te zijn. Milieu Politie en brandweer verwach ten dat de aantasting van het milieu als gevolg van de brand meevalt. „Ongetwijfeld zullen er schadelijke stoffen zijn vrijgeko- Huizenhoge vlammen verwoestten vrijdagavond in korte tijd drie loodsen aan de Kalkhovenweg. De twee woningen voor de loodsen konden maar ternauwernood worden gespaard. foto ben de bruyn Toen het zaterdagochtend weer licht werd, werd pas goed duidelijk wat de brand had aangericht. De verwoesting van tien touringcarbussen vormt de grootste kostenpost. foto hol vast/mark lamers alphen aan den run jan winde De gemeente Alphen aan den Rijn gaat paal en perk stellen aan de vestiging van beroeps praktijken en bedrijfjes in wo ningen. In nieuwe bestem mingsplannen worden bepalin gen opgenomen die dat moeilij ker maken. De gemeente neemt de maatregelen nadat vooral in de Componistenbuurt de be- drijfjes-aan-huis een enorme vlucht hebben genomen. Over de situatie in de Compo nistenbuurt wordt al jaren ge klaagd. In een bepaald blok van de Schuberthof is zelfs in vijf tien van de achttien woningen een bedrijfje of beroepspraktijk gevestigd. De hiermee gepaard gaande verkeers- en parkeer overlast veroorzaakt grote er gernis bij de omwonenden. Zij hebben de gemeente al meer dere keren gemaand hier een einde aan te maken. De gemeente is echter niet bij machte om de bestaande situa tie in de Componistenbuurt op korte termijn te verbeteren. Op grond van het geldende be stemmingsplan zijn bepaalde beroepspraktijken hier toege staan. En de kleine bedrijfjes die hiermee in strijd zijn, maar al langere tijd bestaan, worden ge doogd. De gemeente kan niet veel meer doen dan een 'uit- sterfbeleid' voeren. Wel zal wor den nagegaan of de parkeer overlast te beteugelen is. „Op lange termijn biedt een adequa te bestemmingsplanregeling de beste uitkomst. Maar de bewo ners zullen zich moeten realise ren dat het gemeentebestuur op korte termijn weinig kan doen", aldus wethouder D. van der Veen Meerstadt (WD/ruimtelij ke ordening). Waarschijnlijk zal in de toe komst per wijk het aantal be drijfsvestigingen aan een maxi mum worden gebonden. Daar naast zullen bedrijfjes worden verplicht voor hun eigen par keerplaatsen te zorgen. Begin volgend jaar zullen de plannen aan de commissie en raad voor gelegd worden. Bedden, dekens en kookgerei naar Polen roelofarendsveen Na een langdurig ziekbed is za terdagmiddag op 73-jarige leef tijd Koos Hoogenboom uit Roelofarendsveen overleden. Hij was ere-voorzitter van de plaatselijke Land- en Tuin bouworganisatie (WLTO). Hoogenboom is 21 jaar be stuurslid geweest van de Land en Tuinbouworganisatie, afde ling Roelofarendsveen. Een groot aantal jaren daarvan was hij voorzitter. In 1982 gaf hij de voorzittershamer aan zijn op volger L. Hendriks. Vanwege zijn grote verdiensten, kreeg hij de zilveren erespeld van de LTB. Hoogenboom werd vervol gens voorzitter van de recon structiecommissie van de Veen- der- en Lijkerpolder buiten de bedijking, de zogenoemde 'nat te polder'. Huidige WLTO-voor zitter J. Klein heeft hem in die tijd Ieren kennen als een 'soci aal bewogen mens'. „Hij kwam op voor de kleinere bedrijven", zegt Klein. „Hij hamerde enorm op de sociale regelingen voor de kwekers." Bij zijn afscheid in 1986 kreeg hij een koninklijke onderschei ding. Vanavond om 19.00 uur is er een avondwake in de paro chiekerk van St. Petrus Banden, Noordeinde 185 in Roelo farendsveen. Morgen om half elf wordt Hoogenboom begra- Het Wassenaarse college van burgemeester en wethouders heeft oud materiaal voor ram penbestrijding beschikbaar ge steld voor Polen. Het gaat om dekens, veldbedden, kook- en eetgerei, voedselcontainers en gereedschap. Het materiaal is inmiddels met het traditionele kersttransport van de stichting Wassenaar helpt Polen onder weg naar naar het Oostblok. Het rampenbestrijdingsmateriaal was eigendom van de inmiddels opgeheven organisatie Bescher ming Bevolking (BB). Door re organisatie van de gemeentelij ke rampenbestrijding was het materiaal van de BB overbodig geworden. foto dick hocewoninc 'eel belangstelling voor open huis Wassenaars AZC 00 assenaar erna straatsma J issen kerststol en kalkoenfilet een bezoek- 00 brengen aan, het asielzoekerscentrum DO IZC) in Wassenaar. Sommige bezoekers ■>4; pen een beetje gegeneerd rond in het tij- ,'jj elijke onderkomen van 170 vluchtelingen. 3.0' k dacht dat 't apies kijken zou worden, 15 iaar het valt gelukkig mee." Met tientallen komen Wassenaarders en idere belangstellenden op tweede kerst- ïg kijken hoe de asielzoekers er bij zitten, e directie heeft alle inwoners van het vil- dorp, via een huis-aan-huis verspreid antje, uitgenodigd om langs te komen, nder het motto 'asielzoekers zijn net men- i(ihoopt directeur A. Groenendaal. zo ïeer begrip te kweken voor de in Neder- nd verblijvende vluchtelingen. Bij de ingang van het centrum staan vrij- illigers klaar met plattegronden. „Jongens, uilen we eerst naar de recreatiezaal gaan?" let heeft inderdaad iets dierentuinachtigs, laar de bewoners van het centrum lijken lie aandacht prachtig te vinden. De bezoe- ers worden overal met open armen ont- an gen. In de recreatiezaal lopen Joegoslaven en Somaliërs druk rond met glaasjes 'prik' en vruchtesap. Ook gaan er schalen met uit heemse hapjes rond. De vleessnacks in bla derdeeg en baklava gaan echter niet snel op. „Nee hoor, ik heb geen honger." Veel van het lekkers verdwijnt uiteindelijk naar de kamers van de asielzoekers. De Bosnische band 'Bosna Unikati' oogst wel veel succes. Als enige Joegoslaven de dansvloer opgaan durven de Nederlanders het ook aan. Een groepje Somalische vrou wen kijkt geamuseerd toe. Ze dragen spij kerbroeken en cowboylaarzen en felge kleurde doeken om hun hoofden. In de rest van het gebouw lopen de be zoekers rond met de plattegrond in de hand. De aangekondigde 'vrouwenkamer' blijkt een soort naaiatelier te zijn. Verschil lende bezoekers herkennen oude spullen die ze aan het centrum hebben afgestaan. Een blonde vrouw in zwart leren jack vertelt dat ze onlangs nog een grote partij angora wol heeft afgegeven. „Ik deed er toch niets mee. Die wol lag al jaren bij mij op zolder. Zonde toch? Zo heeft iemand er nog wat aan." Op de -eerste verdieping houdt een joe- golsavisch echtpaar open huis. De deur van zijn kamer staat open en iedereen is van harte welkom om de abstracte schilderijen in huis te bekijken. Aan de muren van het kleine kamertje hangen gróte felgekleurde doeken. De werken zijn in het asielzoekers centrum gemaakt en verbeelden de situatie in Joegoslavië, de vlucht naar Nederland en het verblijf hier. De bewoners maken met iedereen een praatje. Vertellen dat het aan vragen van asiel een slepende kwestie is en dat ze hopen op een mogelijke terugkeer naar hun geboorteland. IVhen it's save the re, we go back'. Aan het eind van de middag is de afstand tussen Wassenaar en het asielzoekerscen trum inderdaad wat kleiner geworden. Een meisje van een jaar of zestien vertelt haar Nederlandse vriendin dat ze 'vrienden heeft gemaakt'. Een Wassenaarse nodigt wat Ne derlands sprekende kinderen van asielzoe kers uit om bij haar op de boerderij te ko men kijken. „Jullie zijn altijd welkom, maar moeten van tevoren wel even bellen. Dan kunnen jullie een keertje zien hoe kaas wordt gemaakt. Dat lijkt me voor jullie wel leuk om te weten." Geen geld, zoals in veel andere gemeenten wordt gegeven, maar fruit. Op die manier hoopt Alkemade te voorkomen dat kerstbomen op straat gaan slin geren. Wie op 4 januari zijn af gedankte boom inlevert krijgt daarvoor een mandarijn. In Roelofarendsveen kan men terecht tussen kwart over een en twee uur op het parkeerter rein op de hoek van de Kerkweg en het Noordeinde en van een tot vier uur op de gemeentelijke werkplaats aan de Korte Goog. In Oude Wetering kan de boom worden gebracht naar het par keerterrein bij de MAVO aan de Schoolbaan van half drie tot half vier, de Poelruit van kwart over een tot twee uur, de Water munt van kwart over twéé tot half vier, op het parkeerterrein nabij Schouw nr. 1 van kwart over een tot drie uur en op het Bij een gasexplosie in een wo ning aan de Mauritssingel in Leiderdorp is gisteravond een bewoonster aan gezicht en han den gewond geraakt. De explo sie kwam vermoedelijk door I een losgekoppelde gasslang. De brand die in de keuken on stond, werd snel geblust door de brandweer. De bewoonster is ter observatie overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis. Johan Sepershof van half drie tot vier uur. Inwoners van Rijpwetering kunnen met hun boom naar het plein voor het dorpshuis van kwart over twee tot drie uur of op de H.P. van der Poellaan van kwart over drie tot vier uur. De kerstboom kan ook worden ge bracht tussen kwart over een en twee uur naar de Kolk (bij de te lefooncel) in Oud Ade en naar het cultureel centrum in Nieu we' Wetering. Kagers kunnen tussen half twee en half drie te recht in de buurt van het Nieuwkoopplantsoen in Kaag. De kerstbomen worden ver snipperd. ALPHEN AAN DEN RIJN Kinderactiviteitem Buurthuis Westerhaven (Emmalaan 45 in Al phen) organiseert activiteiten voor kinderen in de smurfenhut. Op dinsdag 27 december kunnen er kijkdozen gemaakt worden. Deel nemers betalen een gulden en moeten een doos meenemen. Op vrijdag 30 december worden er op verzoek van veel kinderen kring spelletjes georganiseerd. Ook wordt er wat lekkers gemaakt. Deelna me: een gulden. De smurfenhut gaat om 14.15 uur open. Tekenfilm. Voor kinderen vanaf vier jaar draait er woensdag 28 de cember (aanvang twee uur) in speeltuin- en buurtvereniging Vreug deoord (Vorselenburgstraat in Alphen) een Nederlands gesproken tekenfilm over de pandabeer Tao Tao. Toegangsprijs: twee gulden voor leden en drie gulden voor niet-leden. LEIDEN Rommelmarkt. In speeltuinvereniging Prinses Beatrix (Schubertlaan in Leiden) wordt op woensdag 28 december van 10-15 uur een rom melmarkt gehouden. Er zijn nog enkele kraampjes te huur om spul letjes te verkopen. Informatie: 071-768696. De toegang is gratis. WERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15