'Preekverbod' voor nieuwe-stijl-dominee Kerk Samenleving Vrouwengebedskleed verdeelt liberale joden Amsterdam Ex-woordvoerder Jeltsin ambassadeur in Vaticaan Eten belangrijk onderdeel van religieuze beleving DINSDAG 27 DECEMBER 1994 redactie dick v BUITENLAND KORT Vermoord Opnieuw is in het zuidoosten van Turkije een prominent lid van de Syrisch-orthodoxe minderheid vermoord. De Duitse solidariteitsgroep Tur Abdin meldde dat de 56-jari- ge arts Edvard Tanriverdi vo rige week voor zijn woning is doodgeschoten. Volgens de organisatie is de moord op de arts dit jaar de derde do delijke aanslag op een voor aanstaande Syrisch-ortho doxe in de regio Tur Abdin. In de streek, één van de oud ste vestigingsgebieden van christenen, leven nog onge veer 3000 orthodoxe gelovi gen. Veel christenen zijn naar het buitenland gevlucht, onder meer naar Nederland. De organisatie, die zich ba seert berichten uit het Sy risch-orthodoxe klooster Mar Gabriel, vermoedt dat zoge naamde dorpswachters de moord hebben gepleegd. De ze paramilitaire eenheid wordt door het Turkse leger ingezet in de strijd tegen de verboden Koerdische Arbei derspartij PKK. Tanriverdi stond bekend om zijn pogin gen tot verzoening tussen Koerden en Turken en tussen moslims en christenen. Excuses De Rooms-Katholieke Kerk op Sri Lanka heeft de boed dhisten verontschuldigingen aangeboden voor opmerkin gen die paus Johannes Paulus II in zijn boek over het boeddhisme had ge maakt. De paus zal tijdens zijn bezoek aan Sri Lanka een teken van verzoening maken. Dit heeft bisschop Malcolm Ranjith in Colombo bekend gemaakt. Hij is voor zitter van het comité dat het bezoek van de paus in janua ri aan Sri Lanka voorbereidt. .Wij beseffen dat de boed dhisten gekwetst waren door de woorden van de paus.'" Ongeveer 70 procent van de bevolking van Sri Lanka is boeddhist. Vorige week zei den boeddhistische geestelij ken dat ze het bezoek van de paus wilden boycotten als hij zich niet verontschuldigt voor zijn opmerkingen in Over de drempel van de hoop. De federatie van boed dhistische organisaties daag de de paus tot een debat uit. Verlichting Paus Johannes Paulus II had geschreven dat 'de door Boeddha ervaren verlichting' zich laat herleiden tot de overtuiging dat de wereld slecht is, dat zij de bron is van kwaad en lijden voor de mens. „Om zich van dat kwaad te bevrijden, moet men zich bevrijden van de wereld. Hoe meer wij ons van dergelijke banden bevrij den, des te onverschilliger worden wij voor alles wat er in de wereld is", aldus de paus.' „Het boeddhisme is in belangrijke mate een sys teem 'zonder God'." Volgens bisschop Ranjith kunnen de woorden onverschillig en zonder God (atheïstisch) tot misverstanden bij de lezers •leiden. Boesak De politieke toekomst van dr. Allan Boesak is hoogst onze ker geworden nu uit een on derzoek blijkt dal buiten lands geld dat bestemd was voor projecten, op zijn privé- rekcning is gestort. De kwes tie is reeds in het parlement aan de orde geweest. De con servatieve Nationale Partij meent dat Boesak zijn post als ambassadeur bij de Vere nigde Naties in Genève niet moet aanvaarden zolang een onderzoek gaande is. Kerke lijke kringen hebben presi dent Mandela gevraagd de benoeming van Boesak te herroepen. In de liberaal-joodse gemeente van Am sterdam is verdeeldheid ontstaan over het feit dat sommige vrouwen een ge bedskleed (talliet) dragen. De rabbijnen hopen volgende week met een verklaring de kwestie uit de wereld te helpen. Het zijn vooral progressieve vrouwen die het gebedskleed dragen, bericht het Nieuw Israelietisch Weekblad (NLW). De praktijk wordt al enkele jaren getole reerd, maar is nu door tegenstanders als 'nieuwlichterij' bestempeld. Het dragen van een gebedskleed is in de liberaal- joodse stroming wettelijk toegestaan, maar de traditie was dat vrouwen van dat recht geen gebruik maakten. Rabbijn D. Lilienthal wijst er desge vraagd op dat ook liberaal-joodse vrou wen 'steeds meer hun rechten vragen en ook krijgen'. Zo zijn er in andere landen al vrouwelijke rabbijnen en voorzangers. Sommige vrouwen (en mannen) volgen deze ontwikkeling echter met argusogen. Daardoor is de afgelopen maanden on rust ontstaan. Van het bestuur wordt een duidelijk beleid gevraagd, aldus de rab bijn, die over de inhoud van de verkla ring nog niets kwijt wil. Wel wijst hij erop dat de liberale joden 'een club redelijk denkende, tolerante mensen vormen, met een brede ver scheidenheid aan meningen. Het is be langrijk om rekening met elkaar te hou den'. Zijn eigen mening over het dragen van het gebedskleed sluit daarbij aan: „Van mij hoeft het niet zo nodig, maar als vrouwen zonpdig willen, is het mij best." Volgens het NIW voelen vrouwen die in Amsterdam het gebedskleed dragen, zich nog niet helemaal vrij. „Ik doe het stilletjes in een hoekje. We flaneren er niet mee, we proberen niet te provoce ren", zegt één van hen. Een ander wenst geen commentaar te geven 'om geen olie op het vuur te gooien'. In andere liberaal-joodse gemeenten wordt uiteenlopend gedacht over het ge bruik van het vrouwengebedskleed. In Rotterdam en Den Haag komt het niet voor: in bijvoorbeeld Arnhem wordt het juist gestimuleerd. „Ik vind de tailliet iets toevoegen aan de spiritualiteit", aldus de Arnhemse rabbijn E. van Voolen. Classis roept kerken op niet meer in zee te gaan met Voordewind De classis Gorinchem heeft de gereformeerde kerken in de regio opgeroepen niet meer in zee te gaan met dominee Dick Voorde wind uit Vianen. De initia tiefnemer van de zoge noemde nieuwe-stijl-kerk- diensten is volgens de re gionale kerkvergadering formeel niet bevoegd om te preken. ottoland/vianen anp De 57-jarige Voordewind is nooit afgestudeerd in de theolo gie en beschikt evenmin over een preekconsent, de bevoegd heid om in gereformeerde ker ken voor te gaan, zegt secretaris M. van Zelm van de classis Go rinchem. Hij heeft per brief ook de classis Alblasserdam en de provinciale kerkvergadering verzocht geen zaken m.eer te doen met Voordewind. Van Zelm wijst erop dat de maatregel niets heeft te maken met de alternatieve kerkdien sten die Voordewind dit najaar in Amsterdam organiseerde. Maar door de publiciteit rond dit project is wel aan het licht gekomen dat de voorganger, die al ruim tien jaar tot ieders tevre denheid in de regio preekt, niet over de juiste papieren be schikt. „Het is een kerkordelijke kwestie." Voordewind zelf denkt daar anders over. Hij legt wel degelijk een link met de 'succesvolle' diensten die kerkelijke en niet- kerkelijke gelovigen, EO-chris- tenen en New-Age-aanhangers dichter bij elkaar moesten bren gen. „Omdat het project zoveel aandacht heeft gekregen, zijn de kerken gaan steigeren. Ik denk dat zij bang zijn voor con currentie." Anders kan hij niet verklaren waarom de classis niet eerder aan de bel trok. „Mijn preken zijn goed. Bovendien waren de kerken geheel op de hoogte van mijn positie. Ik ben volledig be voegd theoloog", aldus Voorde wind. Hij studeerde theologie in Utrecht, maar deed geen kerke lijk examen. Hij belandde daar- Conservatief katholiek blad Confrontatie staakt de strijd Maastricht »anpBongaarts. Omdat er toch nog dergelijke gelovigen zijn in In het jaar waarin de Neder- Nederland, hoopt hij dat het landse bisschoppen de dialoog blad onder een nieuwe naam met progressieve gelovigen (Markant) als kwartaaltijd- moeten aangaan, verdwijnt schrift kan voortbestaan, één van de meest conservatie- Confrontatie heeft zijn ve bladen op het rooms-ka- naam altijd recht gedaan, tholieke erf. Door het teruglo- zoals ook blijkt uit het laatste pend aantal abonnees is het nummer. Daarin wordt de maandblad Confrontatie ge- progressieve Acht Mei Bewe- noodzaakt in januari 1995 de ging, waarmee de bisschop- strijd te staken. pen de dialoog beginnen, de Het 'tijdschrift voor rk ge- vijfde kolonne genoemd: loofsverkondiging, geloofsver- „Men dialogiseert niet met de dediging en geloofsbeleving' vijfde kolonne, men schakelt werd in 1964 opgericht. Sinds- haar uit!" dien heeft fiet blad 'dertig jaar Het enige positieve dat het lang de dramatische ontwikke- blad signaleert, is de 'overwe- lingen in de katholieke kerk gend positieve onthaal' van gevolgd en gedocumenteerd', het boek van de paus, getiteld: schrijft redacteur J. Bongaarts Over de drempel van de hoop. in het laatste nummer. Zelfs in Nederland, en zelfs bij Het blad heeft altijd 'ge- de niet-katholieke pers, merkt tracht de katholieken die Confrontatie ongelovig op. trouw gebleven zijn aan de „Iets dat sinds de jaren zestig paus te steunen en voor hun eigenlijk niet meer is voorge rechten op te komen', aldus komen." Storm van protest over afbeelding van aan aids-lijdende Christus Dominee Dick Voordewind: „Ik denk dat zij bang zijn v tie." na als voorganger in een Am sterdamse pinkstergemeente. Namens deze kerk was hij van 1977 tot aan zijn leeftijdsontslag in 1987 legerpredikant in Utrecht. De gang van zaken bevestigt Voordewind in zijn mening dat de kerken ten onder gaan aan formaliteiten. „Dit heeft toch niks met het Evangelie van Je zus Christus te maken. Het speelt alleen de niet-kerkelijken, die ik juist bij de kerk wil be trekken, in de kaart." Veel be zoekers van de nieuwe-stijl- kerkdiensten zijn volgens hem juist door deze kille houding uit de kerk gestapt. „Het is nooit mijn bedoeling geweest om een eigen kerkge nootschap op te richten. Maar op deze manier krijg ik de bui tenkerkelijken natuurlijk niet dichter bij de kerken", aldus Voordewind. Hij hoopt dat zijn project vooral door plaatselijke kerken wordt overgenomen. In Vianen gebeurt dat binnenkort met een 'open talkshow' over het genezend medium Yoman- da, gevolgd door een 'dienst der genezing'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt, voor Zwolle: A.N. Rietveld teSliedrecht GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Enschede-Noord ten behoeve van Gereja Gereja Refor- masi Di Indonesia (docent CTM Boma, Irian Jaya): drs. H. Bos, kandi- Een afbeelding van een aan aids lijdende Christus in de angli caanse kathedraal van Kaapstad heeft een storm van protesten uitgelokt. Conservatieve leden van de parochie hebben tever geefs een beroep op aartsbis schop Desmond Tutu gedaan om het schilderij te verwijderen. Het is aan de preekstoel opge hangen in het kader van een anti-aids-campagne. Een naakte Christus met een doornenkrans op zijn hoofd vertoont duidelijke sporen van de gevreesde ziekte. Hij wordt beademd en ligt aan het infuus. Het schilderij is gemaakt door Maxwell Lawton, een kunste naar die besmet is met het aids- Volgens Tutu daagt het schil derij de mensen uit over geloof en lijden na te denken. Christus is als slachtoffer afgebeeld, wat hij later aan het kruis ook werd. Tutu, die aan de St. George-ka- thedraal is verbonden, wil dat de parochieleden zich meer om aidspatiënten bekommeren. „De Kerk moet hen helpen en niet uitsluiten." Vjatselav Kostikov, voormalig woordvoerder van de Russische president Jeltsin, is benoemd tot ambassadeur van Rusland in het Vaticaan. Hij neemt de plaats in van Youri Carlov, die de functie sinds 1990 uitoefen de. Dit meldde het persbureau Interfax. Kostikov trad in november af als persvoorlichter van Jeltsin. Naar eigen zeggen deed hij dat op verzoek van de president, als onderdeel van grote personeels- wijzigingen in het Kremlin. Kostikov stond bekend om zijn strijdlustige en soms onbeheer ste taalgebruik jegens Jeltsins vijanden. Joods kookboek met traditionele kosjere gerechten amsterdam 'Eten speelt een belangrijke rol in het jodendom' staat in het pas verschenen kookboek 'Lek kere joodse recepten'. Het is uitgegeven door de Nederland se Stichting Vrienden van de Jeugd Alijah, die jeugddorpen in Israël financieel steunt. De joodse godsdienst hecht grote waarde aan het nuttigen van voedsel. Het is een belang rijk onderdeel van de religieuze belering. Iedere maaltijd wordt vooraf gegaan door een zegen spreuk en besloten met een dankgebed. Op vrijdagavond en op de jomtofdagen (feestdagen) is het gezamenlijk zingend dan ken voor het voedsel een be langrijk onderdeel van de maal tijd. Het is na 1974 en 1985 de derde maal dat de stichting haar kookboek uitgeeft. Er be staat nog steeds grote behoefte aan joodse kookboeken met tra ditionele kosjere gerechten, al dus het voorwoord. Ditmaal is er ook aandacht geschonken aan de Russisch-Poolse joodse keuken. De samenstellers, E. Cortissos-Zeldenrust en R. Po lak-van Moppes, hebben veel medewerking gehad van Jean- nette Cosman, die joods Neder land heeft verrijkt met haar sui kervrije kosjere bonbons. Het boekje, met een ringband en op geplastificeerd papier, be vat traditionele recepten als Ge- fillte Fisch, Blintzes, maar ook speciale gerechten voor joodse feestdagen zoals Hamansoren voor Poeriem, Worteltaart voor Rosj Hasjana of Kastanjekoekjes voor Pesach. Behalve uit Rus land en Polen zijn de recepten afkomstig uit Hongarije, Noord- Afrika, Jemen en Engeland. Bij de presentatie wist tv-pre- Catherina Keyl, aan wie het 96 bladzijden tellende boekje werd aangeboden, de aanwezigen nog even de schrik op het lijf te jagen. Nadat ze het had doorgebladerd, zei ze: „Dit is helemaal geen joods kook boek." Op de vraag 'waarom dan nietantwoordde ze: „Een echt joods kookboek begint met de woorden 'Men lene een ei'." HET WEER Regen en wind Het winterweer tijdens het lange kerstweekeinde van 1994 zal nog lang in de herinnering achterblij ven. Het begon allemaal sprookjes achtig, volop in kerstsfeer, met op zaterdagochtend op veel plaatsen matige vorst en berijpte velden en bomen. Soesterberg haalde uit naar -9.3 graden en ook overdag bleef het kwik juist onder nul bij perfecte omstandigheden, stralen de zonneschijn en weinig wind. Het hogedrukgebied, dat enkele dagen in de buurt lag, begon ech ter sterk af te nemen. Zondag liet de winter dan voor het eerst zijn grimmige kant zien. Het werd een rauwe dag met een laaghangend wolkendek, aanzwellende zuiden wind en midden op de dag nog temperaturen van -3 graden. Tegen de avond kwam zachte oceaan- lucht boven ons land in aanvaring met de koude, continentale lucht, die aan de grond kleefde. Op een hoogte van enkele honderden me ters steeg het kwik al ruimschoots boven nul, zodat de neerslag als re gen viel en onmiddellijk bevroor op de koude bodem. Binnen enkele uren viel ongeveer zes millimeter bij een temperatuur van -1 tot 0 graden. Het werd voor de westelij ke kustregio de zwaarste ijzelsitu; tie sinds januari 1979. De ergste gladheid verdween in de loop v zondagnacht, maar hield in de telijke helft van land nog tot in de avond van tweede kerstdag a Slechts langzaam kroop het kwik boven nul. Het ijzelfront heeft een stroom versnelling in gang gezet; actieve Atlantischestoringen zwiepen o West-Europa en geven veel wind, veel regen en een belangrijke stij ging van temperatuur. Na de kort* rustpauze passeert in de komend* nacht een warmtefront, waarachti een stormachtige zuidwester op steekt, die het kwik opdrijft n circa 10 graden. Een diepe depre sie trekt in de tweede helft van week van de oceaan naar Zuid- Scandinavië en voert aan de ach terzijde geleidelijk koudere lucht naar ons land. Tegen het weekein de komen er winterse buien bij ee dalende temperatuur tot ongeveer 5 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Belgiéen Luxemburg: Veel bewolking, perioden met régen en aan de kust veel wind. Middagtempe- ratuu r oplopend tot onge- 12 graden op mor- Midden-Frank- gen Vandaag aan de kust een stormachtige wind. Verder bewolkt en regenachtig. In de Jura en Vogezen eerst overgaand in regen. Stij ging van temperatuur met maxima van ongeveer 12 graden. Temperatuur op 1000 Vogezen oplopeni 5 graden. Portugal: Droog en flinke nige perioden. In het noorden later ook wolkenvelden en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur langs de kust ten noorden van Estoril ongeveer 13 graden, aan de Algarve rond 15. Madeira: Wisselend bewolkt en met name morgen kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Spanje: In het uiterste noorden wolkenvelden en kans op regen. Verder droog en veel zon. Stijging van temperatuur, met maxima langs de Costa's van 16 graden bij Bar celona tot 19 ten zuiden van Alicante. Canarische Eilanden: Droog en flinke zonnige perioden, aan de noordelijke kusten ook wolkenvelden en mogelijk een bui. Middagtempera tuur ongeveer 22 graden. Marokko: Westkust: Droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 18 graden. Van tijd tot tijd zon en droog. Middag temperatuur vlak aan zee ongeveer 17 graden. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en perioden met regen, in de franse Alpen eerst sneeuw. In het Rhonedal afnemende Mistral. In het zui den eerst nog flinke opklaringen en droog. Stijging van temperatuur met maxima van ongeveer 12 graden, mor gen nog iets hoger. Temperatuur op 2000 meter in de Franse Alpen oplo- KNM t Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN WOENSDAG 28 DECEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 16.3 Weerrapporten 26 december 1 pend tot bove Mallorca e Droog en overwegend zonnig. Middag- ^eide zwaarb temjperatuur ongeveer 17 graden. DenHelder zwaarb Flinke perioden met zon en waarschijn- ?°"e'dam lijk droog. Plaatselijk mist. Middagtem- viissingen zwaarb peratuur oplopend tot ongeveer 8 gra- Maastricht zwaarb den, in het midden en zuiden morgen Aberdeen halfbev rond 14 graden. Temperatuur in de Al- Athene regen pen en Dolomieten op 2000 meter eerst Barcelona licht be ongeveer nul, morgen enkele graden bo- Berlin sneeuw ven het vriespunt. Boedapest sneeuw Corsica en Sardinië: Bordeaux zwaarb Geleidelijk steeds meer zon en overwe- Brussel zwaarb gend droog. Middagtemperatuur onge- Cyprus lichtbe veer 15 graden. Dublin zwaarb Malta: ^rank,urt sneeuw Droog en steeds meer zon. Middagtem- Geneve hal,be> peratuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: bu,ent°Lmsmefo,,nweterenMo^inlhet K"8"*u,t westen iets afnemende buugheid. Mid- Kopenhagen regen dagtemperatuur van 10 graden bij Thes- LasPalmas lichtbe saloniki tot 16 op Kreta en Rhodos. Turkije en Cyprus: Lissabon half ben Bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen, Locarno nietont mogelijk met veel neerslag. Middagtem- Londen regen peratuur 10 graden rond de Dardanellen Luxemburg ijzei/ tot 17 op Cyprus. Madrid onbew. Duitsland: Malaga onbew. zzw6 1-1 Veel b e regen,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14