)e Sleutels maakt luxe luis van sobere woning 'Op deze dagen mis ik m'n man' Bemiddelingspoging is mislukt Van Alle Kanten Mooi Wandelen in de natuur Buitenlandse studenten zoeken 'gastgezinnen' naar VV IJSDAG 27 DECEMBER 1994 N EGMOND 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 'oningbouwvereniging de Sleutels wil een aantal goed- >pe sobere huurwoningen gaan aanpassen zodat ze intrekkelijk worden voor mensen met een wat hoger in- imen. Ook wil de woningbouwvereniging gaan bouwen de wat duurdere sector. De maatregelen - die zijn op- nomen in het beleidsplan 'De Sleutels op koers naar lorgen' - moeten de doorstroom van mensen, die nu ei- nlijk in een te goedkope woning zitten, bevorderen, et beleidsplan is inmiddels goedgekeurd door de leden in De Sleutels. hun te hoge inkomen niet pas sen", zegt directeur A.P. Lepe- )p dit moment wordt eender- laar. De woningbouwvereni- van ons bestand goedkope ging, die zich vooral richt op oningen gehuurd door men- huurders uit de laagste inko- ?n, die daar eigenlijk vanwege mensgroep, zegt in principe voldoende woningen te hebben om hen te bedienen. ,,Maar er zijn veel mensen die, doordat ze in de loop der jaren meer en meer zijn gaan verdienen, nu eigenlijk een beetje scheef zit ten in hun woning. We hebben het idee dat we - als we ze aan trekkelijke huizen kunnen aan bieden - die scheefgroei kun nen bestrijden", aldus Lepelaar. Hij zag een dergelijke actie dit jaar lukken bij een nieuwbouw project aan de Brahmslaan. „Al de woningen daar - 38 in totaal met een huurprijs van zeven tot achthonderd gulden - zijn verhuurd aan mensen die een goedkopere woning achterlie ten. Een doorstroomeffect van honderd procent", zegt Lepe laar. Bestaande woningen zullen volgens hem alleen worden aangepast, wanneer ze leeg ko men te staan. „Die willen we in een luxere vorm opnieuw aan bieden", aldus de directeur. „We denken aan maatregelen als isolatie, centrale verwar ming, een wat luxere keuken of badkamer. Bij de operatie is dwang overigens niet aan de or de als het gaat om het verbete ren van de woningen. Slechts leegkomende huizen worden onderhanden genomen." Gewapende straatroof .eiden Een 23-jarige Teraarse is vrijdagavond beroofd op de Anthony Fokkerweg. Vlak voor ze haar auto in wilde stappen werd ze door een met een pistool gewapende man aangespro ken en gedwongen haar bezittingen af te geven. De vrouw raakte op deze manier al haar kerstgeschenken kwijt, een portemonnee met 100 gulden en een rijbewijs. Speelgoed gestolen leiden Vanochtend vroeg is ingebroken in een speelgoedwinkel in de Haarlemmerstraat. De etalageruit is vernield, waarna een radiografisch bestuurbare auto is weggenomen. Het speelgoed had een waarde van 150 gulden. De Vereniging voor Natuur- en Milieueducatie IVN, afdeling Lei den, heeft in haar programma voor de eerste drie maanden van 1995 acht natuurwandelingen gepland. Verder zijn er tentoonstel lingen in het koetshuis in de Leidse Hout en het Milieu Educatief Centrum Leiderdorp. Tevens kunnen belangstellenden diverse cur sussen volgen. Zo staan er een duincursus, een landschappencur sus en een vogelzangcursus op de agenda. De IVN jeugdclub orga niseert maandelijks excursies met natuurspel. Informatie is ver krijgbaar bij IVN, afdeling Leiden, Postbus 336, 2300 AH Leiden, tel. 071-141389. eiden henny van egmond oman leefmans •en poging om uit de ruzie te comen tussen de gemeenten eiden en Oegstgeest over de Dekomstige woningbouw in de roek- en Simontjespolder is lislukt. Bemiddelaar A. Scha- ismk, voormalig provinciaal-be- luurder in Utrecht, heeft de uid-Holland nu geadviseerd de [renswijziging door te voeren. Doel is dat de Broek- en Si- nontjespolder grondgebied van .eiden wordt, wat de bouw van to n 1.000 woningen mogelijk maakt. Gedeputeerde L. Stolker !PvdA), in Zuid-Holland verant- oordelijk voor de ruimtelijke Drdening, reageerde vanmorgen teleurgesteld op de mislukte be- riiddelingspoging. Zuid-Hol- and had het initiatief genomen om de burenruzie bij te leggen. Hoewel Stolker het advies van Schapenk nog niet heeft ont vangen, heeft de bemiddelaar - die werd benoemd op voor dracht van Oegstgeest - gecon cludeerd dat overeenstemming tussen de twee gemeenten 'on mogelijk is'. Volgens de Leidse wethouder T. van Rij (PvdA) bleek Oegst geest tijdens de gesprekken wel bereid de autotunnel naar de Merenwijk te accepteren. Lei den wil die autotunnel zodat de nieuwe bewoners bijvoorbeeld boodschappen kunnen doen in het winkelcentrum in de Me renwijk. Tot voor kort wilde Oegstgeest alleen maar akkoord gaan met een tunnel voor bus sen en fietsers. „Oegstgeest zal nu wel weer verongelijkt reageren, omdat het vindt dat het ons tegemoet is gekomen. Maar Oegstgeest blijft weigeren een integraal plan te maken voor de Broek en Simontjespolder, waarin bij voorbeeld ook de integratie van het woonwagencentrum is ge regeld", aldus de Leidse wet houder. Oegstgeest blijft echter vol houden dat de gemeente aan alle, vooraf door de provincie gestelde voorwaarden voldoet. Oegstgeest wil ook het woonwa gencentrum bij de plannen be trekken maar meent dat Leiden de financiële verantwoordelijk heid moet dragen evenals het achterstallige onderhoud aan de Leidse kant van de polder. Het ontstaan van de patstelling schuift Oegstgeest ook volledig op het bordje van Leiden en de provincie die steeds nieuwe ei sen hebben gesteld waar. Stolker liet weten dat Zuid- Holland de grenscorrrectie nu zal doorzetten. „In januari ne men we daarover een beslis sing." De" bouw zal naar ver wachting pas op z'n vroegst in 1996 daadwerkelijk kunnen be ginnen. Evenals gedeputeerde Stolker betreuren ook het college van B en W van Oegstgeest en Van Rij het dat de bemiddelingspoging is mislukt. „Ik had de hoop dat we elkaar beter zouden begrij pen met een onafhankelijke derde erbij. Maar het lijkt wel of Oegstgeest een andere taal spreekt", zegt Van Rij, die vreest dat de buurgemeente nu gaat dwarsliggen waardoor de wo ningbouw wordt vertraagd. „Het risico is groot dat we nu ruzie houden en dat Oegstgeest de boel probeert te vertragen. Iets tegenhouden is altijd mak kelijker dan iets realiseren." Zijn collega-wethouder F. Lis man (Leefbaar Oegstgeest) ziet dat inderdaad anders. Hij blijft op het standpunt dat Oegst geest al het mogelijke heeft ge daan en dat eventuele juridi sche stappen om het gelijk te halen niet als 'dwarsliggen' mag worden getypeerd. leiden marieta kroft „Je zoekt de vrolijkheid op hè? Je komt weer eens uit je isole ment", legt de 82-jarige wedu we E. Lek uit waarom ze tweede kerstdag doorbrengt in het Leidse Volkshuis, waar de ne gende kerst-in wordt gehouden. Ze komt al voor de achtste keer. Mevrouw Lek heeft dagen dat ze niemand ziet of spreekt. Juist met de kerst is de eenzaamheid volgens haar nog eens extra voelbaar. „Als je kinderen hebt, komen die nog eens aan", ver onderstelt ze. „Maar die heb ik niet." Ze steekt vervolgens haar bewondering voor de vrijwilli gers die zich inzetten om het de ouderen naar de zin maken niet onder stoelen of banken. Samen met zo'n veertig oude ren is ze naar het Volkshuis ge komen voor de kerst-in, die vrij willigers op drie locaties in Lei den organiseren. De opkomst valt tegen dit jaar. Vrijwilligster Ans Laman heeft er geen verkla ring voor. „Normaal bezoeken zo'n tachtig mensen hier de kerst-in. In de voorverkoop zat het al tegen. De andere locaties daarentegen waren zo uitver kocht." Het is er niet minder gezellig om. Hier en daar wordt gekaart. Een ander groepje sjoelt en weer anderen drinken een bor rel. Een pianist maakt op het podium plaats om wat levende klanken ten gehore te brengen en vrijwilligers lopen af en aan met schalen met hapjes. Een zichtbare genieter is me neer J. Prins. Het is de eerste keer dat hij de kerst-in bezoekt. Hij is meegenomen door me vrouw J. Hartwijk die hij kent van de kerk. Of Prins volgend jaar weer komt, hangt maar van één feit af: „Als ik er nog ben. Ja, ik ben al bijna negentig hoor." Vervolgens komt zijn hele le vensloop ter sprake. „Ik ben de oudste inwoner van de Kooi", zegt hij met een zekere trots. „Hoe ik dat zo zeker weet? Nou, ik ken er iedereen. In 1905 ben ik daar geboren en ik ben er nooit meer weggegaan. Toen bestond het nog uit heel veel water. Er stonden maar een paar huizen waaronder de villa van Ovos en Werner. Weet je wat je ook moet schrijven? Dat het park stinkt. Ze hebben de vijver in het midden niet goed uitgebaggerd. Ik heb het nog niet naar de gemeente geschre ven. Maar»als ik dat doe, slaan ze achterover van verbazing." Aan dezelfde tafel zitten de dames M. van der Hulst en H. Nievaart, beiden weduwe. „We zitten op dezelfde club voor rouwverwerking en hebben el kaar overgehaald om hier van daag naar toe te gaan", vertelt mevrouw Van der Hulst. .An ders zitten we maar thuis. De kinderen hebben immers ook hun eigen gezin." „Alleen zitten vind ik heel erg", vult haar clubgenoot, me vrouw Nievaart, haar aan. „Ik ben drie-en-een half jaar wedu we en heb geen kinderen. Giste ren ben ik al bij mijn enige broer geweest. Vooral deze da gen huil ik heel erg snel. Dan mis ik mijn man en zit ik con stant naar de klok te kijken. Het liefst zoek ik daarom wat aflei- ding." den haag/leiden caroline van overbeeke Een dagje naar de bollen, een film pikken of gewoon oerhol- lands een bakkie koffie dririken. Het kan allemaal. Niet met een vriend of vriendin maar met een buitenlandse student. Doel: iemand uit een ontwikkelings land iets van Nederland te laten zien. De Nederlandse organisa tie voor internationale samen werking in het hoger onderwijs (Nuffic) zoekt 'gastgezinnen'. Mensen in de regio Leiden, Den Haag, Delft en Rotterdam die het leuk vinden om met buiten landers om te gaan. Voor Ne derlanders is het een kans om een andere cultuur van nabij te leren kennen. 'Meet the Dutch' heet het pro ject. Ofwel: sfeer proeven in een Nederlands huis. De buiten Iandse studenten zijn eigenlijk geen studenten: ze zijn in hun eigen land afgestudeerd en ko men zich in Nederland bekwa men in hun vak. De meestcn zijn afkomstig uit ontwikke lingslanden en tussen de 25 en 45 jaar oud. Het gaat om onge veer 1000 mannen en vrouwen die een aantal maanden in de leer zijn bij bedrijven in de Randstad. Volgens coördinator A. Tul- ling gelden er geen speciale ei sen waaraan gastgezinnen moe ten voldoen. „WeL belangrijk is dat de mensen Engels spreken. Maar het is ook mogelijk om in een andere taal te communice ren: Frans of Spaans bijvoor beeld. Gastgezinnen kunnen zelf aangeven wat ze willen. Mensen kunnen voorkeuren uitspreken. Bijvoorbeeld voor een land: Afrika, Azië, Latijns Amerika, oost- en midden-Eu ropa." „Voor buitenlandse mensen is het leuk om via gastgezinnen met Nederland kennis te ma ken. Ze wonen veelal in studen tenhuizen en moeten meestal hard werken/studeren. Dat be tekent dat ze soms weinig van Nederland zien terwijl ze er soms wel een jaar wonen. En dat is jammer. Dan komt zo ie mand bijvoorbeeld terug in Zambia en als hem wordt ge vraagd 'Hoe was het in Neder land?, moet hij antwoorden: 'Hard studeren'." „Sommige mensen zijn een beetje eenzaam. Ze zijn ge trouwd en zitten hier dan lange tijd in hun eentje. Voor hen is het leuk Nederlanders te ont moeten en dingen te doen. Je kunt van alles bedenken: een dagje Amsterdam, samen eten. noem maar op. Gastgezinnen en buitenlandse gast spreken dat samen af. Wij bemoeien ons daar niet mee. We brengen ze alleen met elkaar in contact." Voor informatie en aanmel dingvoor 'Meet the Dutch': Nuf fic, tel. 070-3858611 of 070- 4260191. Sommigen rollen er als vanzelf in, voor anderen is zoeken naar werk een baan op zich. Een baan met lang niet altijd uitzicht op succes. Op een bestand van twaalfduizend werkzoekenden noteert het arbeidsbureau in Leiden jaarlijks drieduizend vacatures. Het Leidsch Dagblad brengt de komende weken portretten van mensen uit Leiden en regio die, binnen een paar maanden of pas na een paar jaar, een nieuwe werkplek vonden of aan omscholing begonnen. Vandaag Cor van Leeuwen (44), ooit eigenaar van een bloeiend schoonmaakbedrijf, nu wijkconciërge in Leiden-Noord. Werken op de volkstuin, koffiedrinken bij je moeder, eten bij je vriendin, met de hond naar het strand. 'Die stinkende vicieuze cirkel', noemt Leidenaar Cor van Leeuwen (44) de sleur waar hij door zijn werkloosheid in terecht kwam. Hij wilde er zo graag uit, dat hij zelfs in Limburg asperges zou zijn gaan steken. Maar daar wilden ze hem niet hebben. „Je benfte oud en te duur. Dat krijg je ook te horen hoor! Gelukkig maar, want ik vind het nog erger als ze je rotsmoesjes gaan vertellen." Na de LTS begon hij zijn carrière in 1966, als glazenwasser in dienst van zijn vader. Tien jaar stond hij op de ladder. Toen nam hij het bedrijf over. Op het hoogtepunt had hij zestig mensen in dienst. Maar toen hij vier jaar geleden bij zijn scheiding ook het bedrijf eraan gaf, besloot hij nooit meer schoonmaker te worden, ,,'t Is net het Indiase kastestelsel als je in die bizniz zit. Je bent altijd die stomme pispaal. Ze trappen zelf hun peuk uit in de vloerbedekking en de volgende dag krijg jij op je donder omdat er een schroeivlek in het tapijt zit." Maar drieëneenhalf jaar werkloosheid - waarvan hij een vol jaar bivakkeerde in het huisje van zijn volkstuin - is Van Leeuwen slecht bekomen. Z'n dagritme veranderde, hij ging 'zuipen als een idioot' en raakte zijn kennissen kwijt. „En een halfjaar geleden dacht ik: gatverdamme, ik ben gestrand. Ik moet iets doen." Van Leeuwen kwam in actie toen hij voor de zoveelste keer zijn bewijs van inschrijving - de vroegere arbeidskaart die werkzoekenden een keer per twee maanden ontvangen - kreeg van het arbeidsbureau. „Ik ben daar naartoe gegaan en ik ben stampei gaan maken. Het was de eerste keer in mijn leven dat ik mijn stem verhief. Ik heb gezegd: joh, kappen jullie nou effe met die kaart elke keer te sturen. Want ik stuur nou al twee jaar die kaarten in en ik hoor nooit wat van jullie. Ik heb nog nooit een aanbeveling gehad, geen aanbieding, niks! Ze zijn daar absoluut niet geïteresseerd in jouw persoontje." Die ene woede-uitbarsting was voor de Leidenaar de start van een nieuw bestaan. „Er stond een jongen achter mij in het arbeidsbureau die mij hoorde schreeuwen en die zei: joh, ik heb misschien wel wat voor je." Die 'jongen' was medewerker van de stichting WeerWerk, die Van Leeuwen poléte voor de cursus Wijkbeheer bij het centrum vakopleiding voor volwassenen. Twaalf mensen konden via de banenpool een baan krijgen als wijkconciërge. Ze zijn toegevoegd aan de wijkteams van de gemeentelijke dienst Milieu en Beheer en moeten helpen met buurtonderhoud. De 44-jarige Leidenaar was een van de twaalf. Eigenlijk was de cursus alleen bedoeld voor mensen die drie jaar of langer ingeschreven staan bij het arbeidsbureau. En mocht Van Leeuwen niet meedoen. Hij stond pas twee jaar in het bestand. „Ik was wel meer dan drie jaar werkloos, maar ik had me pas na een jaar laten inschrijven, omdat ik genoeg geld had om het een jaartje aan te kijken. Gelukkig maakten ze voor mij een uitzondering." De vijf weken durende cursus is Van Leeuwen niet licht gevallen. „Je zit op je 44-ste toch opeens weer in de klas. Dat is vreemd en ook best moeilijk. Maar ik ben heel blij dat dit mij is overkomen. Ik ben uit dat rottige cirkeltje. Ik heb weer een dagritme, ik heb meer geld te besteden en last but not least, ik denk dat het een heel nuttige baan is." Van Leeuwen werkt sinds 1 Handel in illegaal vuurwerk zwaar bestraft en grote schade aanrichten. De lawinestrijker heeft ongeveer hetzelfde effect als de pijl. Alleen wordt de strijker met de hand gegooid. De in Lei den verkrijgbare strijkers zijn zwart, 12 centime ter lang en 2 centimeter dik. De ene top is geel, de andere wit. Deze strijker werd onlangs door de politie in een sloopauto afgestoken om te zien wat het vernietigend effect zou zijn. Resultaat, de ramen van de auto werden er gedeeltelijk uitge blazen, de kofferbak werd ontzet. Afgestoken in een telefooncel is dit soort vuurwerk levensge vaarlijk. Met grote snelheid rondvliegende glas splinters kunnen voorbijgangers ernstig verwon den. Van deze strijker is ook een kleiner broertje in de handel, die ongeveer 7 centimcr lang is een I centimeter dik. Hoewel kleiner, heeft deze strij ker nog altijd de kracht van vele doosjes piraten- strijkers. Verraderlijk is een nog kleiner, op een rotje ge lijkend stuk vuurwerk dat vrolijk is verpakt in een rood omhulsel, maar volgens zeggen de kracht heeft van een grote strijker. Het heeft een lont van circa 3 centimer. Het is 5,5 centimeter lang en 1,5 centimeter dik. vervolg van voorpagina De handel in illegaal vuurwerk wordt door politie en justitie hard aangepakt. Wie grote partijen ille gaal vuurwerk in zijn bezit heeft, kan via een snel rechtprocedure direct voor de rechter worden ge bracht. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie is dat de afgelopen weken al een aantal ke ren gebeurd. Daarbij zijn boetes opgelegd die uit eenlopen van duizenden tot enkele tienduizen den guldens. Het uiterlijk van het zware illegale vuurwerk dat de politie zorgen baart, loopt nogal uiteen. De la winepijl wordt meestal bevestigd op een latje van circa 90 centimeter. De pijl zelf is circa 20 centi meter lang en 3 centimeter dik. De pijl is herken baar aan een plastic tuitje waarin de lont zit. De overheersende kleur is oranje-rood, een klein deel is geel. De pijl wordt normaal gesproken gebruikt in berggebieden om lawinegevaar te beperken. De pijl geeft een enorme ontploffing en kan bij ver keerd gebruik dodelijke ongelukken veroorzaken Cor van Leeuwen: iemand om tegenaan te praten. december in Leiden-Noord. Hij is dolblij met zijn baan. „Al kan ik maar een procentje bijdragen aan het verbeteren van die buurt, dan heeft mijn werk al nut. Je kunt zorgen dat die losse stoeptegel goed komt te liggefi, je kunt mensen een wat veiliger idee geven en ze hebben iemand om tegenaan te praten. En ik denk dat er toekomst in FOTO LOEK ZUYDERDUIN zit. Als andere gemeenten dat van Leiden afkijken kan ik misschien nog wel eens teamleider worden. Dit is de tweede aflevering in de serie Op zoek naar werk. De eerste stond in het Leidsch Dagblad van 21 december. aad rietveld Eettafel model 'Devon(120 x 120 2 x lussenblad van 40 cm, totaal 120 x 200 cm). Ijyj,- Bijpassende rieten stoelen, model 'Manilla', waarbij alle verbindingen met leer zijn O afgezet. Vm Afgebeelde 2-deurs vitrinekast (J zijden glas). "TQ Vanf099f,- 1 7 J Aanbiedingen geldig t/m 28 febr. "95. Tussen Kerst en Nieuwjaar is bet extra gezellig antiek interieur Hoge Rijndijk 260, Leidentel 071-410608 Zijlstraat 62, Haarlem, tel 023-310413 Ondanks de magere opkomst van ouderen in het Leidse Volkshuis voor de kerst-in, viert de gezelligheid er hoogtij. Stichting Ouderen Kerst-in bezorgt eenzame bejaarden een gezellige dag FOTO DICK HOCEWONING

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13