Fo01 sport stad Pover begin basketballers Jnieke lichting wielrenners gaf Swift Leiden aanzien (Si NAPOLEON Leiden LEIDEN BASKETBALL CLASSIC fJEFA waardeert Intertoto-competitie op jERDAG 24 DECEMBER 1994 25 Oranje kan Australië niet volgen Het'Nederlands basketbalteam heeft de openingswed strijd van de Haarlem Basketballweek met 81-65 verlo ren. Op zich is de nederlaag met zestien punten een eer vol resultaat tegen de nummer vijf van het WK afgelopen zomer in Toronto. Bondscoach Toon van Helfteren was echter realist niet tevreden te zijn met het verlies. Daar voor was dit jeugdige Australië, met slechts vier spelers die er in Canada ook bij waren, niet te vergelijken met het WK-team. Bovendien maakte Oranje gisteravond een povere indruk. gen. Met Marcel Huybens (14) en Erwin Hageman (17) als eni gen in de dubbele cijfers zou je kunnen veronderstellen dat" die opzet is geslaagd. Toch droeg ook hun rol er niet toe bij dat Oranje zich als tegenstander voor Australië kon manifesteren. Al was de Hol landse start veelbelovend. De Helderse spelverdeler Cees van Rootselaar bemoeide zich na drukkelijk met de wedstrijd die bij 28-18 zelfs een maximale voorsprong voor Oranje kende. Op het moment dat Van Helfte ren zich tot zijn bankspelers moest wenden ging het echter fout. De bondscoach stelde de wissels zo lang mogelijk uit, tot hij het fenomeen vermoeidheid niet langer kon negeren. Drie van de vijf basisspelers hadden immers een avond eer der nog een competitiewed strijd gespeeld. Van Rootselaar en Hageman met Den Helder tegen het Den Bosch van Huy bens. Van Helfteren had zich er vooraf verschrikkelijk over op gewonden dat de bond die ont moeting niet uit het program ma wilde schrappen. Gister avond baalde de bondscoach na, zij het in stilte. ,,lk heb in middels geleerd met zulke te genslagen te leven." Hij wilde niet stellen dat het hem de par tij tegen Australië had gekost, maar een uitgeruste ploeg had de wedstrijd langer spannend gehouden. De aftrap in de Haarlemse sporthal was kwalitatief niet best. Daarvoor waren de schot percentages, dik 44 bij Australië en nog geen 40 aan Hollandse kant, te mager. Bovendien kwa men de schutters van de toer- nooifavoriet pas na rust langs, onder aanvoering van topscorer Shane Heal (19) die evenals Ro- naldson, Reidy en Rees op WK- ervaring kan bogen. De Australische coach Barry Barnes bekende achteraf juist het Nederlandse afstandsschot te hebben gevreesd. Van Helfte ren wist wel beter. Zonder op- perschutter Okke te Velde, die met Goba in hetzelfde toernooi moet acteren, en zonder 'coming man' Eric van der Sluis die disciplinair gestraft in Den Helder kon blijven miste Oranje zijn drie-puntsspecialisten. Bondscoach Van Helfteren, die Alkmaarder Mike Nahar niet losgeweekt kreeg van zijn Por tugese werkgever, was daardoor gedwongen voor systemen te kiezen die doorgaans een man vrij onder het bord moeten krij- Smits in beeld Rik Smits en Geert Hammink keren mogelijk terug in het Nederlands basketbalteam. Bondscoach Toon van Helf teren hoopt het tweetal, spe lend in de Amerikaanse prof competitie, te kunnen op stellen in de kwalificatiewed strijden voor de Europese B- competitie die in mei 1995 worden gehouden. Volgens bondscoach Toon yan Helfteren heeft zich een 'oude bekende' gemeld die de verzekering van Smits van de NBA over kan nemen. „De Pacers moet nu met een som op tafel komen, zodat de ge- interesseerde en de Neder landse Basketbal Bond moe ten gaan kijken of ze aan die wens kunnen voldoen", al dus Van Helfteren, die ook Geert Hammink (Orlando Magic) voor het Nederlands team te strikken. Bij rust (30-33) koesterde Australië voor het eerst een voorsprong, die daarna nooit meer uit handen werd gegeven. Terwijl Nederland door te ge haaste opzetten en verkeerde beslissingen op belangrijke mo menten de wedstrijd als water door de vingers, voelde glippen, liet de nummer vijf van het af gelopen WK de schutters aan treden. Bij 51-71 was de teller maximaal uitgeslagen. De mar ge van zestien (65-81) aan het slot was daardoor nog enigszins bevredigend. Vooralsnog lijkt Oranje genoegen te moeten ne men met een figurantenrol in het ioch al niet bijster sterk be zette toernooi, dat deels als voorbereiding is bedoeld voor de EK-kwalificatie half mei in Macedonië. 27 december 1994 10.00 uur -18.00 uur Vijfmeihal Entree ƒ4,- Bier Cafe Kamsteeg AUTO LEASE SCOREBORD PRIJSVRAGEN LUCKY TEN Vri|dag23december: 3-4-5-8-9-13- 18-20-23-31-32-39-49-57-60- 62-65-69-72-73 (onder voorbehoud) BASKETBAL HAARLEMSE BASKETBAL WEEK Nederland - Australië 65-81 (30-33). Go- ba - Manchester Giants 89-86 SCHAKEN Groningen INTERNATION AAL TOERNOOI Vijfde ronde: Van der Wiel - Goelko (VSt) 1/2-1/2, Tiviakov (Rus) - Joesoepov (Dui) 1/2-1/2, Van Wely - Azmaiparasjvili (Geo) 1-0, Sokolov (Bos) - Miles (GBr) 1-0, Alma- si (Hon) - Georgiev (Bul) 1-0. Hodgson (GBr) - Beliavski (Oek) 0-1 Stand: 1 Sokolov en Beliavski 3 1/2. 3 Al masi. Goelko en Joesoepov 3. 6. Van der Wiel. Azmaiparasjvili. Georgiev. Tiviakov 2 1/2, 10. Miles 2. 11. Van Wely 1 1/2, 12. Hodgson 1/2 VOETBAL PORTUGAL Bekercompetitie, vijfde ronde: Boavista Sporting 0-0 n.v.. Porto - Uniao Leiria 5-0. Feirense - Braga 1-3 n.v.. Ovarense Sal gueiros 1-0. Farense Felgueiras 3-1. Vito- ria Guimaraes - Louletano 12. Vitoria Se- tubal Torres Novas 4-0. Olivais - Freamunde 4-1. Elvas Rio Ave 1-1 n.v.. Leca - Maia 2-1, Viseu - Academica 10, Lamas - Famalicao 1-1 n.v., Amora - Torr- eense 2-1 VRIENDSCHAPPELIJK Brazilië - Rest Joegoslavië 2-0 (1-0) 27. Viola 1-0, 66. Branco 2-0 Toeschouwers 20 000 Van Langen naar Zuid-Afrika hilversum anp Ellen van Langen gaat overwin teren in Stellenbosch, Zuid-Afri ka. Ze slaat er in januari met trainer Frans Thuys en vier atle tes een trainingskamp van een maand op. Van Langen maakt de trip op kosten van NOCNSF. „Een rechtstreeks voortvloei sel van de olympische kern ploeg", aldus de atlete. „Voor heen moest ik zelf zo'n trai ningskamp betalen voor mij en Frans. Nu doet NOCNSF dat." In Stellenbosch, waar Katrin Krabbe ooit positief bevonden werd na een controle, vindt Van Langen een modèrn complex. Sij brands niet in daminterland rotterdam anp De terugkeer van Ton Sijbrands in de nationale damploeg gaat niet door. De oud-wereldkam pioen heeft zich voor de inter land tegen Wit-Ruslqnd, die maandag in Rotterdam begint, afgemeld. Sijbrands liet via zijn vrouw telefonisch weten ziek te zijn. Hij wordt vervangen door Cock van Leeuwen. Tijdens het onlangs in Den Haag gehouden WK verklaarde Sijbrands, dat zijn aartsrivaal Rob Clerc in het verleden opzet telijk partijen verloor om Sij brands dwars te zitten. Clerc, die bij de interland in Rotter dam ook achter het bord aan schuift, eiste van Sijbrands ex cuses voor die uitlatingen. winnaar van de Intertoto-competitie, die ko- inde zomer weer van start gaat, mag mee- in in' de voorronde van de Champions Lea- Met deze maatregel wil de UEFA de Inter- :o-competitie nieuw leven inblazen. De afgelopen jaren was er bij de Europese etballanden weinig animo om deel te nemen n deze Europese competitie. Met ingang van t komende seizoen kunnen eredivisieteams :h inschrijven. De winnaar mag dan inschrij- n voor de voorronde van de financieel lucra- ve Champions League, waaraan verder de na- nale kampioenen deelnemen. UEFA-penningmeester Jo van Marie, die gis- en met het bestuur van de Europese voetbal- ind op Schiphol vergaderde, denkt dat de ani mo nu aanzienlijk groter wordt. Het nadeel van de Intertoto-competitie is dat het programma in de zomermaanden moet worden afgewerkt. Dan zijn veel ploegen met vakantie of willen voorzichtig beginnen met de trainingen. Ook denkt de Europese voetbalbcyid binnen anderhalfjaar de Europa Cup 2 en de UEFA-cup tot één nieuwe competitie in elkaar te hebben geschoven. Van Marle denkt niet dat al deze maatregelen een voorloper zullen zijn op een heuse Europese competitie. ,,Ik geloof daar niet in. De clubs in de eredivisie hebben nog steeds Ajax, Feyenoord en PSV nodig om hun begro tingen behoorlijk sluitend te krijgen. NEC speel de afgelopen woensdag tegen Ajax. Het was voor de eerste keer sinds lange lange tijd dat De Goffert was uitverkocht." jax contracteert Rus Demtsjenko sterdam Ajax heeft de Russische voetballer Andrzei Demts- e iko voor 3,5 jaar vastgelegd. De overeenkomst gaat met on- g ddellijke ingang in. De 18-jarige Demtsjenko is afkomstig van K/V Moskou en was de afgelopen weken op proef bij de Am- ine rdammers. Demtsjenko speelt in Rusland voor het nationale pi onder negentien jaar, dat komend jaar deelneemt aan de Ireldtitelstrijd in Nigeria. Het jeugdige talent is inzetbaar als tion^ersP'ts schaduwspits. De transfersom is onbekend. '^luick Boys tegen Novi Sad ,antefwuK» Quick Boys speelt op donderdag 5 januari een oefen- /s' (dstrijd tegen Vojvodina Novi Sad. De ploeg is koploper in de mpetitie van Klein-Joegoslavië en heeft vier internationals in Igelederen. Het duel op Nieuw Zuid begint om 19.30 uur. Voj- pina Novi Sad verblijft een week in Nederland en speelt ook >ant-jg een toernooi in Cambuur. Vanwege de oorlogsmisdaden in ies- voormalige Joegoslavië hadden de voetballers uit Servië en ,rutyntenegro jarenlang te maken met een sportboycot, uitge raken door de FIFA. Nu die sancties gedeeltelijk zijn opgehe- n, kunnen de spelers de grens over. larco van Trigt in Satellite-circuit 'iripn|.EGOMMarco van Trigt is van plan zich in 1995 geheel op de slaglinissport te richten. De 25-jarige tennisser wil komend jaar via ne t Satellite-circuit punten bijeen sprokkelen om zijn ATP-ran- |g te verbeteren. Op 4 januari vertrekt Van Trigt met een groep h de Amsterdamse vereniging Amstelpark naar Portugal. In (sabon speelt de Hillegommer gedurende drie weken toer- [oien. Later in het jaar staat een reis naar Israel op het pro- i de jmma. Van Trigt, nummer 26 op de Nederlandse ranglijst, werfeelt komende zomer competitietennis bij Zandvoort. C Den Haag verliest protest ÉL* Het bestuur betaald voetbal van de KNVB heeft het protest n~FC Den Haag tegen de wissels van VW afgewezen. Het itste half uur wordt niet overgespeeld met een beginstand van >n" 2. Hierdoor is Excelsior definitief kampioen van de tweede pe- baarre" ^en ^aaS' bij winst periodekajnpioen, protesteerde jen de wisselprocedure. De KNVB won informatie in bij de freldvoetbalbond FIFA en dat leverde het ongelijk van FC Den |ag op. jasparov wil titelduel in Dortmund rr'dtsKOUDortmund krijgt waarschijnlijk de organisatie van de is paaktweekamp om de wereldtitel van de Professional Chess eei]sociation (PCA). Volgens de 31-jarige titelverdediger Gari sparov is het voor 95 procent zeker, dat de tweekamp tussen ne lm en de winnaar van het duel Anand - Kamski in Dortmund aatsvindt. an Harskamp blijft bij Oegstgeest gstgeest Oegstgeest kan ook volgend seizoen rekenen op de ■kunsten van trainer Wim van Harsicamp. De Sassenheimer, die n zijn eerste seizoen bezig is bij de Oegstgeestse zaterdagder- dasser, verlengde zijn contract met één jaar. Marcel Huybens (links) kon ondanks zijn inbreng (14 punten) Nederland niet aan een overwinning op Austra lië helpen. foto united photos de boer it in kaart brengen van Leiden als topsportstad emt tegenwoordig niet veel tijd meer in beslag. Met i ingbyvereniging DIOK is zo'n beetje de enige club fioemd die nationaal een rol van betekenis speelt. In Idere sporten heeft de Sleutelstad de aansluiting met Nederlandse top volledig verloren. Elf jaar geleden jdigde Leiden nog eens als derde sportstad van Ne- rland in de jaarlijkse verkiezing van de AVRO. Maar k dat gaf al een vertekend beeld. Het was immers in jaren zestig en zeventig dat Leidse verenigingen in van sporten wel serieus meededen, liaf deze week een terugblik .in acht delen op de tijd i Leidse clubs zich op tal van sportieve fronten lieten den. Waarna in de delen negen en tien een aantal irokkenen discussieert over de 'toekomst van Leiden j topsportstad'. Vandaag in deel 1: de Leidse wieler- eniging Swift. en gert-jan onvlee was in 1966. Gerben Kar- ïs, Bart Zoet, Joop Zoete- k en Nol Kloosterman vorm de trein die Swift Leiden, de ïniging die in tijd een grote- >ekendheid genoot onder de im 'Swift Combinatie', voor de eerste maal de Nederlandse clubtitel zou gaan bezorgen. Er stond geen maat op de kracht van dit team; de tijdrit van 75 kilometer en 75 meter vormde in de omgeving van Wijk bij Duurstede absoluut geen pro bleem. Dat wilde het viertal we ten ook op het moment dat de grootste concurrent, Fortuna uit Zundert, met toppers als Henk Nijdam, Cees Haast, Leo van Dongen en Piet Braspennincx door Swift op drie minuten werd gezet. Met de handen van het stuur en vrolijk zingend ('Houd er de moed maar in') werd Fortuna gepasseerd. Afspraak Swift Leiden, de tegenwoordige omnivereniging LRTV Swift, eis te ook in 1967, 1968, 1969 en 1976 de nationale titel voor zich op. Het waren precies die jaren dat Swift in de sterkste formatie aan de start verscheen. Wim van Duivenbode, van 1963 tot 1978 bestuurslid van Swift, waarvan de meeste als secreta ris: „Karstens, Zoet en Zoete melk hadden een afspraak ge maakt. Als één van hen er niet bij kon zijn, reden ze alledrie niet. Jammer voor de vereni ging, maar op zich niet zo gek. Ze wilden zeker zijn van hun zaak, niet het gevaar lopen dat een andere ploeg hun een keer zingend voorbij zou gaan." Alleen in 1976 gingen Kar stens en Zoetemelk zonder de inmiddels uitgefietste Bart Zoet de uitdaging nog één keer aan. Met Piet van Leeuwen en Teun van Duuren werd de toen in Dronten afgewerkte tijdrit over 100 kilometer gewonnen. Het is bepaald niet overdre ven te stellen dat Swift in die ja ren de beschikking had over een unieke lichting renners die de vereniging veel aanzien gaf. Als amateurs (Karstens, Zoet en Zoetemelk pakten olympisch goud), maar ook als profs. De Tourwinst van Zoetemelk (1980) en de op zijn 'oude dag' behaalde wereldtitel (op 38-jari- ge leeftijd in 1985) staan bij ve len nog vers in het geheugen. Maar Swift, dat in de jaren veertig met Aad van Amster dam, en in de jaren vijftig met Wil Vreeswijk, Arie van Houwe- lingen en Arie van Wetten al de eerste profs afleverde, had in die 'gouden tijd' meer troeven in huis. De latere voorzitter Cock van der Hulst bijvoor beeld. Van der Hulst was tussen 1968 en 1980 goed voor zes na tionale titels bij de veldrijders. Het waren echter niet alleen de renners die de muziek ver zorgden, weet Van Duivenbode. „Je kunt gerust stellen dat Swift in die jaren ook een goed be stuur had. Joop Riethoven na tuurlijk, maar ook de later ver huisde Jan van der Lelie zorg den ervoor dat Swift een trend setter werd. Laat ik het zo zeg gen: Swift had in die tijd geen cent, maar toch gebeurde er heel veel." Of het nu door Swift georga niseerde wedstrijden waren, feesten, of grootse huldigingen, de vereniging behoefde nimmer een cent op te hoesten. Het wa ren de jaren van het legendari sche intekenboek, aldus Van Duivenbode. „Daarmee gingen we in Leiden rond bij de mid denstanders. Daarin konden ze schrijven voor welk bedrag ze de vereniging wilden steunen. Sponsoring, inderdaad. Wat dat betreft was Swift een voorlo per." Dat intekenboek was ook Swift Leiden in 1976 op weg naar het vijfde clubkampioenschap van Nederland. Gerben Karstens en Joop Zoetemelk geven het tempo aan. Piet van Leeuwen (links) en Teun van Duuren completeren het kwartet. foto pr noodzakelijk in die periode, want Swift organiseerde nogal wat activiteiten. Van complete wielergala's in De Burcht (Van Duivenbode: „Daar hebben we Hennie Kuiper nog bij gehad"), tot een nationaal kampioen schap veldrijden in Wassenaar. Van Duivenbode: „Dat gebeur de op Duinrell, op het landgoed van de graaf Van Zuylen van Nijevelt. De graaf is toen be schermheer van de vereniging geworden, schitterend toch?" Het mooiste evenement blijft echter de grootse viering van het 60-jarig bestaan in 1979. Van Duivenbode: „Toen had den we de hele Stadsgehoorzaal afgehuurd, kregen we zo'n 1300 mensen bij elkaar. Een enorm feest." Nu waren wedstrijden en feesten niet de enige zaken die de club in die jaren bijeenhiel den. Swift dreef ook op clublief de. Van Duivenbode: „Het was een echte club. Er ging vrijwel nooit een renner weg. Eens lid van Swift, was altijd lid van Swift. Dat zal ongetwijfeld ook met de tijd te maken hebben gehad. Die liefde voor de club is mij altijd als opvallend bijgeble ven." Wat weer niet betekent dat Swift een kalm voortkabbelend clubje was. Integendeel. Zowel op bestuurlijk vlak als in spor tief opzicht was het lang niet al tijd rustig. Van Duivenbode: „Je kunt beter zeggen dat er altijd wel wat was. Ruzies, roddels, noem maar op. Maar iedereen kwam toch altijd weer samen. Het was een soort haat-liefde verhouding." Zoals Karstens en de helaas te vroeg overleden Zoet die ook hadden. Van Duivenbode: „Tussen die twee was een enor me rivaliteit. Dat merkte je heel sterk met het puntenklassement waaruit elk jaar de renner van het jaar tevoorschijn kwam. Ze waren in staat om stiekem in Friesland te gaan rijden om de ander maar voor te blijven. La ter zijn zij meer en meer vrien den van elkaar geworden." Vrienden of niet, Karstens en Zoet waren met Zoetemelk wel de renners die 'Swift Combina tie' in de jaren zestig met vier Nederlandse kampioenschap pen op rij een heel speciale po sitie in de nationale wieier- wereld verschaften.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25