Van dominee naar dominicaan Kerk Samenleving ZATERDAG 24 DECEMBER 1994 HET WEER HANS VAf| HEINZ Winterweer snel verjaagd Het Kerstweekeinde van 1994'zal i eerste aanleg grijs en koud verlo pen; misten laaghangende bewol king vormen het hoofdmenu. Het stille winterweer wordt na zondag echter verjaagd, als zachtere lucht- isa's van de oceaan weer bezit len van West-Europa. Wind, re gen en zachte lucht zijn dan weer terug van even weggeweest. Gisteren werd er nog volop aan een winters beeld gewekt. Ons land lag onder de as van te hogedrukgordel, v luchtbeweging maar gering was. Misten laaghangende bewolking hielden het kwik op veel plaatsen n onder het vriespunt. Met een gemiddelde temperatuur van min 1 iin 2 graden werden de eerste punten voor het wintergetal ge haald. Door alle negatieve dagge- niddelden, die zich voordoen in de periode van november tot april bij elkaar op te tellen, krijg jé aan het ïind v i hets waaruit af te leiden valt, hoe streng of hoe zacht de winter geweest is. Zachte winters leveren doorgaans meer dan enkele tientallen punten; de koudste winter van de- e eeuw -1963 - kreeg een winter- ;etal van 346. Ook vandaag en morgen kunnen :r punten worden verdiend; de temperatuur ligt vaak onder het vriespunt. We hebben te maken met stralingsvorst; bij opklaring in de nacht kan het kwik onderu gaan naar zo'n min 5 graden plaatselijk nog wat lager; matigi vorst dus. Ook in de middag blij j het meest licht vriezen. Mogelij er even wat zon, maar laaghangf de bewolking of aanvriezende m kunnen plotseling opduiken. Op 2e Kerstdag wandelt het h gedrukgebied verder door en koi de weg vrij voor een zuidwesteli stroming, waarin een front meel rekt met tijdelijk regen. Landin waarts mogelijk natte sneeuw. I geeft kans op tijdelijk gladheid plaatsen waar de neerslag op ee bevroren oppervlak valt. De tem ratuur loopt geleidelijk wat op n 5 graden. Op dinsdag krijgen we te mak met een volgende, actievere oceL aanstoring met wellicht veel win en regen. Bij een aanvoer uit he* zuidwesten wordt het nog wat wl. mer bij ca. 8 graden. De winter r-. wordt dus vrij simpel van de kaaflL) geveegd, althans bij ons. Verder het continent op, botst de oceaa lucht tegen de koude luchten di geeft in de wintersportgebieden HET WEER IN EUROPA Gereformeerd predikant wordt katholiek om volwaardig op te gaan in kloosterleven DE RECHTER min 3 in dé buurt van Os- Zweden: Veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur onge veer -5 graden, langs de zuiden enkele graden bo- Denemarken: Veel bewolking en af en toe wat regen of motregen. Middagtemperatuur oplo pend tot i nog li Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en Schotli in Wales vrij veel bewolking en tot tijd regen. In Engeland na het op trekken van eventuele mist, af en toe zon. Maxima van 6 graden hier en daar in Engeland tot rond 10 in Ierland. België en Luxemburg: In de nacht en ochtend mist of laaghan gende bewolking, in de middag hier en daar pok w^t zpn, .Mjddpgtempestuur van 4 graden, langs de kust tot rond het vriespunt rn de Ardenntien." Portugal: 1 Droog en op veel plaatsen flinke perio den met zon. Middagtemperatuur langs de kusten rond 13 graden, meer landin waarts kouder. Madeira: Wolkenvelden en op beide dagen kans op een bui. Middagtemperatuur circa 19 graden. Spanje: Perioden met zon, hier en daar ook wol kenvelden. Bijna overal droog. Langs de oostelijke Costa's hier en daar tamelijk veel wind. Middagtemperatuur langs de kusten tussen 10-en 15 graden,- in het Canarische Eilanden: Perioden meizon, maar ook enkele wol kenvelden en zondag een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon maar in het noorden ook wolkenvelden. Droog. Mid.- dagtemperatuur tussen 17 en 21 gra- Tunesië: In het noorden enkele flinke regen- of onweersbuien. Naar het zuiden toe meer zon en droger. Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 17 in het Zuid-Frankrijk: Naast wolkenvelden hier en daar ook flink wat zon. Droog. Aanhoudende Mistral. Middagtemperatuur van 3 tot 7 graden, langs de Middellandse Zeekust plaatselijk iets boven 10 graden. Tem peratuur op 2000 meter in de Franse Al pen enkele graden onder nul. Italië: Aanhoudend wisselvallig weer met veel wolkenvelden en van tijd tot tijd buiige regen, soms met onweer. Plaatselijk kan vallen. In het noorden valt het met de neerslag waarschijnlijk mee. Middag temperatuur van 5 graden in het noor den en plaatselijk langs de Adriatische kust tot rond -15 op Sicilië. Temperatuur in de Alpen en Dolomieten op 2000 me ter ongeveer -3 graden. Duitsland: Flink wat wolkenvelden en vooral in de nacht en ochtend mist. In de middag uren ook hier en daar zon. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur op veel plaatsen rond het vriespunt. Tempera tuur op 1000 meter in de middelgeberg ten ongeveer +3 graden, op 2000 meter hoogte in de Beierse Alpen circa -3. Zwitserland: In de bergen flink wat zon, in de lager gelegen gebieden ook kans op mist of laaghangende bewolking. Droog. Tem peratuur op 2000 meter enkele graden onder nul, maxima in de dalen variërend van -2 tot +5 graden. Oostenrijk: Vooral in de bergen aan de noordflank van het Alpenmassief flink wat zon. In de lager gelegen gebieden ook kans op mist of laaghangende bewolking. Vrijwel overal droog. Temperatuur op 2000 me ter ongeveer -3 graden. Ook in de dalen 's middags lichte vorst. WEERRAPPOKItN ZONDAG 25 DECEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.47 Zon onder 16 Maan op 00.00 Maan onder 11 Waterstanden Katwijk Hoogwater07.49 20.04 Laag water 03.15 16.02 MAANDAG 26 DECEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.47 Zoncnder 16 Maan op 01.09 Maan onder 12 Waterstanden Katwijk Hoog water 08.44 21.19 Laag water 04.11 16.57 DINSDAG 27 DECEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.47 Zon onder 16 Maan op 02.26 Maan onder 12 Waterstanden Katwijk Hoog water 09.59 22.28 Laag water 05.16 17.56 Weerrapporten 23 december 19 u Boedapest Bordeaux Brussel ominee kan Jan W Verheul zich niet meer noemen. En priester is hij nog niet. Toch voelt hij zich binnen de muren van het domini canenklooster in Huissen geen ambteloos burger. „Binnen deze communiteit zien wij de dominee en de priester als gelijkwaardig. Hoewel ik dus momenteel formeel het ambt niet mag vervullen, loopt het naar mijn beleving wel gewoon door." HUISSEN/ALPHEN AAN DEN RUN DICK VAN DER PLAS Verheul voelt zich thuis bij wat ook wel de Orde der Predik- broeders wordt genoemd. Toen hij in de jaren tachtig met een studiekring uit Alphen aan den Rijn voor het eerst een weekein de in het klooster doorbracht, werd hij al gegrepen door de sfeer van het gebouw en de uit straling van haar bewoners. „Dit wordt ook wel het huis van de werkende stilte genoemd. Het is een stilte die wat met je doet. In de woonvertrekken, de werkkamers, het gastenverblijf, maar ook tijdens de vieringen in de kapel. Hier is iets." Na de eerste kennismaking kwam Ver heul geregeld terug naar Huis sen; om er te studeren, een cur sus te volgen of gewoon om tot rust te komen. Toen hij in 1989 om gezond heidsredenen moest stoppen met het werk in Alphen, vroeg hij aan de prior of hij niet per manent in het klooster mocht wonen en werken. Tot zijn ver bazing was dat meteen goed. ,,Een dominee in een klooster, dat ligt natuurlijk niet zo voor de hand. Maar ik was zeer wel kom. Mijn komst sloot ook aan bij de geschiedenis van dit huis. Al sinds de jaren zestig is aan het klooster een vormingscen trum verbonden, dat zowel waar het de leiding als de cui- sisten betreft altijd interkerkelijk is geweest. Een heel open en oecumenisch gebeuren Als theoloog werd Verheul be trokken bij het programma van bijbelcursussen en leerhuizen. „Heel leuk is dat hier ook veel protestanten komen, bijvoor beeld leden van kerkeraden die zich willen verdiepen in een be paald onderwerp. Die krijgen dan een dominee als gastheer. In die zin vervul ik een hele dui delijke brugfunctie en houd ik ook een lijntje naar de protes tantse wereld. Dat wil ik ook graag zo houden." Niet dat er tussen de domini canen en protestanten anders geen verbindingslijnen zouden zijn. „Toen ik hier introk zei de prior tegen mij: we hebben één ding gemeen. Wij zijn bijbelgek. Bij de dominicanen merk je dat aan de nadruk die ligt op de prediking, maar ook aan het be lang dat wordt gehecht aan de bijbelkringen en de cursussen. Dat klikte direct. In de domini caanse spiritualiteit zit ook heel wat calvinisme, dus ook in dat opzicht is de overgang voor mij niet zo groot." De dominicanen stellen zich verder binnen de Rooms-Katholieke Kerk van oudsher altijd uiterst kritisch op. Verheul: „Ze zeiden tegen mij: de bezwaren die jij bijvoor beeld hebt tegen het functione ren van de kerkelijke hiërarchie, leven bij ons ook." Mr. Jesse van Muyfwijck COLOFON Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071 -128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) per acc giro autom bet per maand ƒ31,05 ƒ30,05 per kwartaal ƒ87,70 86,70 per jaar ƒ337,55 ƒ336,55 VERZENDING PER POST Nederland, per kwartaal 134,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur, zat 10 00-12 00 uur Tel 071-128030 Noviciaat Het zou voor hem het toppunt van oecumene zijn geweest: als gereformeerde dominee intreden in de Orde der Dominicanen. Maar wat de communiteit van het klooster in Huissen - waar hij al vijf jaar woont en werkt - als een logische stap zag, bleek onmogelijk binnen het bestaande rooms-katholieke kerkrecht. Noodgedwongen deed Jan Verheul (55) daarom een stapje terug. De afgelopen maanden liet hij zich door de gereformeerde classis van Alphen aan den Rijn ontheffen uit het ambt. Op 4 december trad hij, door het ontvangen van het vormsel, toe tot de Rooms-Katholieke Kerk. De procedure om, uiteindelijk, dominicaans priester te worden, is inmiddels in gang gezet. Zijn voormalige gemeenteleden in Alphen aan den Rijn stelde Verheul van zijn besluit op de hoogte tijdens de viering van zijn 25-jarig jubileum als predikant. En hij was verrast door de louter positieve reacties die hij kreeg. Het sterkte hem in elk geval in het genomen besluit. „Sinds ik de knoop heb doorgehakt, heb ik geen moment meer getwijfeld. Dit is de weg die ik moet gaan." les op je laat inwerken, zie je dat er al lijnen lopen naar 20 tot 25 jaar geleden. Vrienden en ken nissen die ik van mijn besluit vertelde, geven dat ook aan. Toen ik in oktober in Alphen was om mijn 25-jarig jubileum te vieren, heb ik de gemeente van mijn beslissing op de hoog te gesteld. Toen ik klaar was met mijn verhaal, klonk in de kerk een luid applaus op. Na af loop feliciteerde de mensen me niet alleen met mijn jubileum, maar ook met mijn overgang naar de katholieke kerk. Dat was heel ontroerend." Soortgelijke reacties kreeg hij ook uit zijn eerste gemeente Wijhe. „Terugkijkend kan ik al leen maar zeggen dat ik hele maal geen negatieve geluiden heb gehoord, zelfs niet van mensen die ik toch als zeer tra ditioneel gereformeerd be schouwde. Als ik me dan reali seer h©e anti-rooms ikzelf nog ben opgevoed, dan was het voor mij verrassend om te ontdekken dat er aan de basis van de kerk kennelijk toch veel veranderd Verheul ging persoonlijk naar het bisdom om eerst aan vica ris-generaal Rentinck en later aan Simonis zelf zijn besluit mee te delen. „Ik vond het pret tig om dat gesprek te hebben. Moést het ook uitleggen. Toen het conflict over het voorgaan in de eucharistie opspeelde, had de kardinaal al tegen mij ge zegd: waarom wordt u niet ka tholiek? Toen heb ik nog gerea geerd met: dan heeft u een priester erbij, maar in oecume nisch opzicht verandert er hele maal niets. Mijn besluit was voor hem in zekere zin ook een opluchting: hij was er blij mee. Ik was niet ontevreden over dat gesprek." Jan Verheul: „Het ambt loopt naar mijn beleving gewoon door." Eucharistie Van eerdere predikanten die de stap van het protestantisme naar het katholicisme maakten, is bekénd dat ze zich voOral aangetrokken voelden tot het 'gewijde' ambt van priester. Bij Verheul ligt dat anders. Het is de liturgie en de centrale plaats van de eucharistie daarin, die hem vanaf het eerste moment heeft geraakt. „Bij 'ons' pro testanten - zeg ik nog maar - wordt het avondmaal vier tot zes keer per jaar gevierd. Dat heb ik altijd veel te weinig ge vonden. Zeker als je eenmaal gewend bent om bij elke viering het brood en de' wijn te delen, wordt het een belangrijk onder deel van je liturgisch leven. En dan ervaar je het als een gemis als dit sacrament in een dienst ontbreekt. Als ik hier in de buurt preekte en het thema van de dienst nodigde uit tot het vieren van de maaltijd, dan zei ik het ook altijd tot de gemeen te: jammer dat we het nu niet doen." Door zijn verblijf in het dominicanenklooster deed dat gemis zich steeds sterker voe len. „Maar het is zeker niet iets van de laatste jaren alleen. Op vakanties betrapte ik mezelf er ook altijd op dat ik op zondag bij voorkeur naar een katholieke viering ging." Bij zijn besluit om katholiek te worden speelde echter ook andere overwegingen een rol. „Toen ik hier kwam werken en wonen ben ik in de kapel van het klooster al vrij snel voorge gaan in de eucharistie. De men sen hier zeiden: je bent welkom, maar we realiseren ons dat je een ambt meebrengt en daar willen wij wat mee. Dat ambt erkennen wij ook. Dat leidde er toe dat ik hier in mei 1990 voor het eerst ben voorgegaan in de vieringen. Eerst door de week, om zelf een beetje te wennen en ook om te kijken hoe de toe hoorders zouden reageren. Toen dat prima verliep, werd er gezegd: nu moet je ook de stap naar de zondag maken." Het wachten was toen op het conflict met Simonis. Verheul: „We wisten dat er in strijd met de regels werd gehandeld en we kenden Simonis." Er ontstond een onverkwikkelijke briefwis seling, gevolgd door landelijke publiciteit over de kwestie. La ter volgde een gesprek met het aartsbisdom, waarbij de genera le overste van de orde uit Rome als bemiddelaar optrad. Het be reikte compromis hield in dat, zolang het conflict voortduurde, Verheul niet meer zou voorgaan in de eucharistie. Ondertussen zou een commissie van goede diensten, met twee vertegen woordigers van het bisdom en twee van de orde, zich over de inhoudelijke kant van het pro bleem buigen. „Dit is natuurlijk niet alleen een probleem van de communiteit in Huissen. Ook elders in het land zijn proble men met gezamenlijke vierin gen van protestanten en katho lieken, vooral als het gaat om het gezamenlijke avondmaal of eucharistie." Verheul heeft ver trouwen in een goede oplos sing. „Deze commissie werkt op een voortreffelijke manier." De beslissing om met de eu charistievieringen te stoppen, viel Verheul niettemin zwaar. „Ik kon natuurlijk nog wel pre ken, maar zodra we de maaltijd gingen gebruikeiv moest ik het aan een mede-broeder overla ten. Je voelt je dan toch twee derangs." Overtuiging Een tweede teleurstelling was de manier waarop in Rome werd gereageerd op zijn verzoek om als dominee toe te treden tot de Orde der Dominicanen. „De communiteit had zich ach ter dat verzoek gesteld. Werken aan het oecumeniseren van de orde, noemden wij dat. Het ver zoek werd vervolgens bespro ken in het kapittel van de Ne derlandse dominicanen - een beetje te vergelijken met een sy node - waar eveneens 48 van de 50 leden akkoord gingen. Maar ja, je bent een wereldorde, dus het verzoek moest óok naar Ro me. En daar werd negatief gere ageerd." Voor zijn gevoel zat Verheul klem. Hij kon als gere formeerd predikant niet langer voorgaan in de eucharistie en hij mocht, gebonden door dat zelfde ambt en zijn geloofsover tuiging, niet toetreden tot de or de. En vóór alles wilde hij niet uit Huissen weg. „Ik had hier in het klooster mijn plek gevonden. Ik had geproefd aan het domini caanse leven. Eén ding stond voor mij vast: ik blijf hier. Maar daar kwam wel een gevoel bij: ik wilde als een volwaardig lid van de communiteit opereren." Langzamerhand begon bij hem de overtuiging post te vat ten dat hij katholiek moest wor den. Tijdens zijn vakantie van afgelopen zomer begon het denkproces. Maar het laatste zetje kreeg hij, gek genoeg, van het moderamen van de Gerefor meerde Kerk van Alphen Noord. Als emeritus-predikant was hij nog steeds aan deze wijkge- meente verbonden en er was, ook in zijn Huissense tijd, nog steeds regelmatig contact. „Tij dens een gesprek waarin ik ze van de laatste ontwikkelingen en mijn gevoelens daarover op de hoogte stelde, kreeg ik de vraag voorgelegd: waaropi wil je eigenlijk nog langer dominee blijven in de Gereformeerde Kerk? En dat was nou precies de vraag die mij de afgelopen pe riode ook steeds heeft bezigge houden. Mijn werk deed ik vol ledig in dominicaans, dus ook in katholiek, verband. Zonder dat ik daar vanuit de Gerefor meerde Kerk opdracht toe had." Een Alphense collega reageer de op zijn verhaal door vast te stellen: „Als ik jou zo hoor heb je die beslissing allang geno men. Je moet het gewoon doen. Het past bij jou. We kennen je oecumenische instelling en be trokkenheid. We weten dat je nauw betrokken bent bij de do minicanen. Wij ervaren dat niet als een breuk met de Gerefor meerde Kerk en een verlooche ning van je verleden, maar als een continuïteit." Verheul was daardoor blij verrast. „Ik had het niet zo royaal verwacht." Applaus In de maanden dat hij zijn be slissing op zich in liet werken, ontdekte Verheul dat de per soonlijke ontwikkeling die hij doormaakte, er niet één van vandaag of gisteren is. „Als je al- Katholiek worden is, zelfs voor een gereformeerde dominee, heel simpel. „Begin september heb ik een brief gestuurd naar de gereformeerde classis, met het verzoek om mij per 1 de- ceijnber te pptheffen uit het ambt. Met drie collega's van de particpljere synode, heb i ik hier in het klooster over dat verzoek een uiterst plezierig en open ge sprek gehad. Daarna heb ik me laten overschrijven als lid van de protestantse gemeenschap in Huissen naar de katholieke kerk. Op zondag 4 december heb ik het sacrament van het vormsel ontvangen. Nu is het wachten op de toe stemming om toe te treden tot de Orde der Dominicanen. De normale weg die een broeder gaat is een jaar noviciaat, waar na drie jaar kleine professie volgt. Daarna de eeuwige pro fessie. Het verzoek om dat no viciaat over te slaan ('ik wroon hier tenslotte al ruim vijf jaar') ligt momenteel bij de Vaticaan se Congregatie voor de Reli gieuzen. Als het goed gaat, val len bij Verheul het krijgen van het habijt en de kleine professie samen. De volgende stap is dan de wijding. Ook daar zitten kerkrechtelijk nogal wat haken en ogen aan. Volgens de consti tuties van de orde kan iemand in het noviciaat of de kleine professie geen enkele wijding ontvangen. Formeel zou Ver heul dus nog vier jaar moeten wachten. Maar ook daarvoor is dispensatie te krijgen. Hoe lang dat duurt is echter nog ongewis. „Aan de ene kant wil ik niets overhaasten, maar aan de ande re kant wil ik ook niet dat het te lang gaat duren. Ik heb het ver langen om weer zo snel moge lijk voor te gaan in de eucharis tievieringen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18