/EIDEN Bewoners even naar binnen bij 'uitgebrande' kraakflat 02990-37071 Universiteit start nieuwe cursussen voor 50-plussers busbrug over de Oude Rijn: 10 miljoen voor minuut winst LS lalf geld Ruzie binnen LWO bijgelegd reen fouten in procedure fond het KMT-gebouw Klein 'museum voor rare zaken' geopend Jaar cel voor drugdealer TERDAG 24 DECEMBER 1994 M ECMOND. 071-3564-14, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Om bezittingen bij elkaar te rapen De vroegere bewoners van de gekraakte flat aan. het Stations plein, waar donderdag brand uitbrak, mochten gistermorgen nog even onder begeleiding van de politie naar binnen om hun bezittingen bij elkaar te rapen. Met een bakje troost in de hand, probeerden ze buiten op de stoep overzicht te krijgen van de schade. Het voormalige kantoorgebouw is dichtgetim merd om te voorkomen dat het opnieuw wordt gekraakt. Van de naar schatting zeventig bewoners, zagen er zo'n stuk of dertig zich genoodzaakt aan te kloppen bij het dienstencen trum van de stichting Onder dak. „Voor een aantal van hen hebben we een tijdelijke oplos sing gevonden. Ze zijn onderge bracht in pensions", zegt coör dinator J. Koren. „Andere men sen die zich bij ons hadden ge meld, konden uiteindelijk toch zelf een oplossing vinden." Hoe lang de daldoos geworden bewoners van de kantoorflat in de pensions kunnen blijven wo nen, is niet helemaal duidelijk. „Het hangt een beetje in de lucht", aldus Koren. „Het gaat niet meer als het geld op is. Maar we hebben op dit mo ment in elk geval voor alle men sen, die zelf nergens terecht konden, een oplossing gevon den. Met enige moeite welis waar, maar mensen zijn zo rond de Kerst toch vriendelijk ge stemd." Het staat nog steeds niet voor honderd procent vast wat de oorzaak van de brand is ge weest, die op de begane grond ontstond in een ruimte waar af val lag. De brandweer gaf direct na het uitbreken van de brand te kennen sterk te denken aan brandstichting maar daarover heeft de technische recherche, die gisteren begon met een on derzoek, nog geen uitsluitsel kunnen geven. Concrete getui gen hebben zich ook nog niet gemeld bij de politie. „Er zijn wat mensen geweest die via, via gehoord hadden dat er een man uit het gebouw kwam lopen op het moment dat de brand uit brak. Maar echt concrete getui genissen hebben we nog niet gehoord", aldus politiewoord voerder T. Stuifbergen. FOTO'S REINOUT VAN GULICK Nieuwe functie voor alle medewerkers van Leidse Welzijnsorganisatie LEGOM - Ann Christian Art meu- broduktie import/exportbedrijf, dt magazijnverkoop direct aan par iieren van diverse beurs- en show- pellen voor de halve prijs en andere nbelen tegen zeer hoge kortingen in Hem en klassiek. Wie binnenkort abelen nodig heeft, en niet te veel wi l [len kan deze dus beter bij Ann istian Art aan de Weerlaan 15 te egom, komen halen. De verkoop it: dond. 11.00-21.00 uur koop- lid, vrijd. 11.00-18.00 uur, zat. DO-17.00. Gewijzigde openingstij- van 27 Dec.-31 Dec. dins, woensd. |)0-18.00 uur. Don. 11.00-21.00 uur jpavond. Vrijd. 11.00-18.00 uur. H.00-17.00 uur. (Ind. terrein De Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) slaagt erin alle 150 medewerkers nog voor de jaarwisseling een nieuwe func tie aan te bieden. In razend tempo heeft de directie van de LWO de sollicitatieprocedure de afgelopen week afge rond. Dat kon nadat de ruzie met de medezeggenschaps commissie (MZC) en de ondernemingsraad (OR) was bij- toestanden zouden zich afspe len bij het benoemen van me dewerkers. En veel werknemers zouden verbitterd zijn over de manier waarop ze hun nieuwe, vaak niet geambieerde^functie in de organisatie hebben gekre gen. Inmiddels heeft een verzoe nend gesprek plaatsgehad tus- leiden h%ns koenekoop Beide inspraakorganen uitten eerder zware kritiek op het per soneelsbeleid van de directie van de LWO, de grote organisa tie die is ontstaan na een fusie van het sociaal-cultureel werk (SK3L), de Vrijwilligerscentrale en de Stichting Welzijn. Wan- sen OR, MZC en de directie. Het zeer is daarin uitgesproken en na afloop is een gezamenlijke verklaring opgesteld die is ver stuurd naar alle personeelsle den van de LWO. Hoofdlijn uit dat betoog is dat de directie toe geeft dat er fouten zijn gemaakt in de plaatsingsprocedures. „Echter, een en ander is niet voortgekomen uit achteloos heid of moedwillige onzorgvul digheid." In de verklaring wordt gewe zen op de ingewikkelde operatie die nu achter de rug is. Hon derdvijftig mensen moesten een nieuwe functie krijgen en al die mensen mochten vooraf hun voorkeur kenbaar maken. Het bleek dat voor sommige func ties te veel en voor andere te weinig interesse was. Dat leidde tot problemen en zorgde ervoor dat lang niet iedereen de functie kreeg die men wenste. „Het is düidelijk en begrijpelijk dat dat teleurstelling oproept, maar he laas onvermijdelijk." De gezamenlijke verklaring gaat onder meer in op de kritiek dat werknemers al over hun af wijzingen hoorden voordat er een schriftelijke motivering was gegeven. De directie geeft toe dat dit niet de bedoeling was, maar ook dat ze op dat ver schijnsel geen greep kon heb- den loman leefmans het verlenen van een ver- nning voor de bouw van on- |r meer 28 woningen achter it voormalig Koninklijk Mili- Invalidenhuis (KMT) aan de )ge Rijndijk heeft de gemeen- geen juridische steken laten llen. Dat is het oordeel van de mmissie beroep en bezwaar n de gemeente bij de behan- ling van de klacht van de ichting tot behoud van het AT. De stichting meende dat er 'erse fouten waren gemaakt de procedure die leidde tot :t verlenen van de bouwver- nning. Zo was de provincie te it met de afgifte van geen be- faar. Verder zou de zaak, om it die al drie jaar speelt, niet 'urgent' mogen worden aan merkt en heeft de uiloverslag voldoet aan eisen tenbeheerscommissie van de gemeente bij haar oordeel na gelaten de mening van de om wonenden te vragen. Het Leidse college van B en W is van me ning dat de bouwvergunning wel degelijk terecht is verleend. De beroepscommissie onder leiding van de mr. B. Olivier heeft de klachten van de Stich ting tot behoud van het KMT in de afgelopen maand getoetst aan diverse wetten en komt tot de conclusie dat de gemeente' geen fouten heeft gemaakt. In middels is al wel geruime tijd bekend dat ondanks de aanwe zigheid van een bouwvergun ning het eigenlijke bouwen is uitgesteld tot de uitkomst van het Leidse referendum over dit onderwerp achter de rug is. Dat wordt volgend jaar gehouden tegelijk met de verkiezingen voor Provinciale Staten. /uiloverslag aan de Gabriël Metzustraat overschrijdt de maxi- aal toelaatbare grenswaarden voor verspreiding van stank en stof et. Dat blijkt uit een onderzoek van het ingenieursbureau Oranje- Dud. Oranjewoud heeft op 13 september geur- en stofmetingen uitge- erd. De resultaten zijn getoetst aan de geldende milieu-vergun- ng- Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van de Gemeenschap- ilijke Vuilverwerking Leiden en omstreken (Gevulei), op verzoek in de provincie. Volgend jaar wordt het onderzoek herhaald. Op 1 luari 1996 moet de vuiloverslag dicht. Finishdak Dakpanplaat BEL NU leiden Het Leids museum voor rare zaken. Dat is de nieuwe naam van de winkel van Leidenaar Gradus Smal aan de Haarlemmerstraat. In de avonduren heet de 'voormalige' koffieshop Twins nu het Studiecentrum voor rookmagiërs. Smal wil op deze eigenzinnige manier af van het ste reotype beeld van de koffieshop. Zeker ook nu de gemeente probeert het aantal zogeheten softshops fors terug te brengen. „Ik had al zoveel gekke dingen in mijn zaak hangen en staan, allerlei rariteiten die ik in de loop van de tijd heb gespaard. Van giftige sidder- goudvissen tot een hoed met vogelnest en erotische kunst. We vonden dat we daar wat mee moesten doen. Ik ben naar de Kamer van Koop handel gegaan en de naam veranderd in museum voor rare zaken en er wordt nü gekeken hoe ik de status van museum echt kan aannemen. In middels heb ik al een hoop leuke reacties gehad, ook uit de buurt", aldus Smal. De eigenaar kwam in het verleden geregeld in het nieuws omdat hij het opnam voor de bonafide koffieshops in Leiden. Hij vindt dat de ge meente zelf schuldig is aan sterke toename van het aantal verkooppunten van sotfdrugs in de binnenstad. De politie en de burgemeester zou den nu niet meer in staat zijn het kaf van het koren te scheiden. Voor de kerstdagen heeft Smal zijn gevel met de nieuwe naam gesierd. FOTO HIELCO KUIPERS ben. „Omdat nagenoeg alle werknemers van de drie organi saties elkaar kennen, praatte zo'n beetje iedereen met ieder een over voorkeuren, afwijzin gen, sollicitatiegesprekken en benoemingen. Dat lijkt heel aardig en open, maar in een aantal gevallen heeft dat tot pijnlijke situaties geleid." Ontevreden werknemers krij gen zes weken de tijd om hun nieuwe benoeming aan te vech ten. Een commissie met drie ex terne mensen zal de bezwaar schriften beoordelen. Een 21-jarige Leidenaar is gisteren veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. De man heeft volgens de rechtbank tenminste een maand gedeald in cocaïne en heroïne, in een woning in de Irene- straat. Na het aanhoren van het vonnis, in het Haagse paleis van Justi tie, ontstak de Leidenaar in grote woede. Onder luide protesten ('Dit kan helemaal niet, ik ben onschuldig') werd de man door par ketwachten afgevoerd. De Leidenaar werd in eerste instantie ook zware mishandeling tenlaste gelegd en tevens verdacht van poging lot doodslag. Bij de behandeling van de rechtszaak, op vrijdag 9 december, trok de offi cier van justitie deze aanklacht echter in. Ze zei overtuigd te zijn van de betrokkenheid van de verdachte bij de mishandeling van een man. Het openbaar ministerie kon echter niet voldoende wet telijke bewijzen verzamelen om dit aan te tonen. Op 4 juli van dit jaar trof de Leidse politie een zwaar bloedende man aan in het drugspand aan de Irenestraat. Twee verdachten van mishandeling werden gearresteerd, onder wie de 21-jarige Lei denaar. Uw leverancier in de buurt COMPAQ die nog echte service IBM en goede adviezen geeft!!! JQSHIBA RESTART COMPUTERS BV OVERRUN 18 LEIDEN 071-224551 leiden caroline van overbeeke Het Hoger Onderwijs voor Ou deren aan de Rijksuniversiteit Leiden slaat aan. De colleges voor 50-plussers hebben het af gelopen half jaar 160 mensen getrokken, honderd meer dan het halfjaar ervoor. Het Hoger Onderwijs voor Ouderen (HOVO) wordt gege ven door oud-docenten van de universiteit. In kleine groepen - maximaal 30 mensen - buigen 50-plussers zich over uiteenlo pende onderwerpen die vari eren van het klimaat op aarde tot Spaanse literatuur. Ouderen kunnen zich weer inschrijven voor negen nieuwe HOVO-cur- sussen in 1995. De speciale colleges voor ou deren worden overdag gegeven in gebouwen van de universi teit. De HOVO-cursussen duren van zes tot twaalf weken en kos ten tussen de 175 en 250 gul den. De colleges zijn op univer sitair niveau maar een voorop leiding is niet vereist. In januari/februari beginnen de volgende cursussen. 'Antise mitisme en racisme' door prof. dr. D van Arkel. 'Van horde tot staat; over de evolutie van de sociaal-politieke organisatie', door prof. dr. EL Claessen. Lite ratuur is het onderwerp van de HOVO-cursus 'Roman en wer kelijkheid' door prof. dr. S. Dresden. Twee Spaanse schelmenro mans worden in vertaling gele zen en in hun cultuur geplaatst in de cursus 'Spaanse schel menroman' van prof. dr. J. Lechner. De economie staat centraal in 'Capita selecta uit de economische geschiedenis van af 1500'. Deze cursus wordt ge geven doordrs. G. Meijèr. Prof. dr. A. Ollongren gaat in op de 'Geschiedenis van de in formatica'. 'Cultuur in verande ring' is tiet onderwerp dat in de colleges van prof. dr. C, van Peursen wordt behandeld. De juriste prof. dr. M. Rood-de Boer gaat in op hel familierecht. Leidse specialisten spreken in de cursus 'Veroudering' over de medische kanten van het ouder worden. Inschrijven voor deze HOVO- cursussen kan tot 6 januari. Voor mensen die het college geld niet kunnen opbrengen, bestaat er een financiële rege- ling. Meer informatie over HOVO, tel. 071-27 72 96 (maandag tot en met donderdag tussen 10 en 13 uur). den monica wesseling in minuut. Dat is de tijdwinst e de nieuwe busbrug naast de 14 over de Oude Rijn oplevert. :n minuut waarvoor een be- ag van 9,7 miljoen gulden oet worden neergelegd. Eén inuut voor de automobilisten e op de veredelde carpool- aats nabij het Amerikaanse drijf Nalco aan de Plesman- an hun auto kunnen verruilen 'or de bus naar Den Haag of iden. Leiden krijgt als tweede stad Nederland een 'transferium': een wat luxere plek waar auto mobilisten kunnen overstappen op het openbaar vervoer. De carpoolplaats op de rand van Leiden en Valkenburg wordt daartoe voor nog eens 6,9 mil joen gulden verbeterd. De voet gangerspaden worden overdekt, er komt een overdekte wacht ruimte waar je koffie kunt ko pen en de busbrug moet zorgen voor een snellere verbinding tussen Leiden en Wassenaar den Haag. Brug én transferium moeten eind 1997 klaar zijn. Rijk en provincie draaien op voor de kosten. De huidige carpoolplaats telt 80 parkeerplaatsen. Volgens een medewerker van de provincie moet carpoolend Nederland nog wennen aan het terrein: meer dan 30 carpoolers staan er meestal niet op de parkeer plaats. Het transferium zal 250 niet-overdekte parkeerplaatsen tellen. Provinciaal verkeersamb- tenaar R. Dankelman schat dat er toch zeker 150 automobilis ten op het transferium zullen overstappen op de bus naar Den Haag of Wassenaar. Daar naast stallen naar schatting 70 automobilisten hun wagen aan de rand van de stad wanneer zij het autoluwe Leiden willen be zoeken met de bussen die er nu al rijden. De bus heeft er nu ongeveer 40 minuten voor nodig om van Leiden naar Wassenaar te ko men. Dat wordt in de toekomst wat minder omdat er maatrege len worden genomen om de bus op de Rijksstraatweg vrij baan te geven. De bus moet, nu de aparte brug er nog niet is, vóór de brug over de Oude Rijn achteraan sluiten in de file. En kele honderden meters na de brug kan de bus de parallelweg op, maar de vertraging door de file is dan al ontstaan. Zodra er naast de snelweg een busbrug ligt over de Oude Rijn, kan de bus direct van carpoolplaats over de eigen strook de Rijks straatweg oprijden. „Rekening houdend met de file kan de tijdwinst wel oplopen tot .vijf minuten", voorspelt Dankel man. Overigens verwacht hij dat het aantal automobilisten dat in Leiden op het openbaar vervoer overstapt, nog flink kan stijgen. „Als het rekeningrijden (betalen voor het gebruiken van een be paald stuk weg op een bepaald tijdstip) er door komt en auto rijden wordt flink duurder, dan is een aantal van 1000 carpool ers niet denkbeeldig." Een transferium is pas een transferium als een voetganger nooit meer dan vijf meter on overdekt behoeft te lopen. «Een brokje comfort", zo noemt- Dankelman de miljoenen ver slindende overdekking van de voetpaden. Over de provinciale weg tus sen Leiden en Katwijk wordt een voetgangersbrug aangelegd. De bussen vanuit Den Haag stoppen aan de overkant van de provinciale weg. Om hun auto te bereiken moeten de 'transferianten' de weg overste ken. Een simpele zebra is niet fraai genoeg: daar hoort een overdekte voetgangersbrug bij. Bijna tien miljoen gulden voor één minuut winst voor 150 automobilisten: bijna 65.000 gulden per persoon. En dan be staat nog altijd dé kans dat de bus, nadat deze razendsnel de Rijksstraatweg is opgereden, aan het begin van Den Haag in een file komt te staan. Op 2e Kerstdag bent u van harte welkom bij Hein Chrispijn

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17