Roemenen hebben weinig redenen om te feesten Kom, laten we een bisschop interviewen Meer openheid over ziekte prins Bernhard Feiten &Meningen Privatisering maakt de WAO peperduur Vi d( VRIJDAG 23 DECEMBER 1994 COMMENTAAR De prins is springlevend totdat hij dood is. Een tussenvorm is niet wenselijk. Een zieke prins past niet in het beeld dat het 'volk' van het koningshuis dient te hebben. Mocht de prins, anders dan in sprookjes ge bruikelijk, toch de wetten van de natuur volgen en ziek worden dan moeten onmid dellijk alle deuren en ramen op slot. Nie mand mag tenslotte iets weten over de ster felijkheid van Zijne Koninklijke Hoogheid. Jammer alleen dat de media, als verte genwoordigers van het 'volk', anno 1994 niet meer met de pet in de hand bij het hek van het paleis blijven wachten op me.dede- lingen van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Nee, de beroepssnuffelaars duiken in hun medische encyclopedieën en bellen artsen en professoren op om meer te weten te komen over het ziektebeeld. Dat is echter niet de bedoeling. De Ne derlandse Vereniging van Artsen voor Long ziekten en Tuberculose (Nvalt) bijvoorbeeld heeft deze week haar leden schriftelijk be volen geen vragen te beantwoorden over longziekten. Het wachten is nu op directie ven aan boekhandels die medische naslag werken verkopen en verstoring van tele foongesprekken die mediavertegenwoordi gers met medici in het buitenland voeren. En als dat niet helpt, moet wellicht een al geheel verschijningsverbod worden over wogen. Dat laatste lijkt misschien wat ver ge zocht. De krampachtigheid waarmee de media, en daarmee de Nederlandse bevol king, onwetend worden gehouden over de gezondheidstoestand van prins Bernhard, doet vermoeden dat Hof en RVD het liefste alle publikaties en uitzendingen zouden verbieden. De vraag is hier w patiënt Bernhard voi :cht op informatie c aar de privacy van de Lippe eindigt en het ver de publieke figuur Bernhard, prins der Nederlanden, begint. Hoewel de vergelijking niet helemaal op gaat, is het toch interessant om te zien hoe in het buitenland met de ziekte van belang rijke staatsfunctionarissen wordt omge gaan. De Amerikaanse president Ronald Reagan kreeg tijdens zijn twee ambtstermij nen enkele malen te maken met kwaaltjes. Niet zo verwonderlijk, het overkomt ieder mens (zelfs prinsen) en Reagan was boven dien al aardig op leeftijd. Tot in de fijnste details en met een bijna misselijk makende volledigheid werd het Amerikaanse publiek voorgelicht over de gezondheidstoestand van het staatshoofd. Waarmee maar is aangegeven dat de Ame rikanen die in de jaren dertig niets mochten weten over de gezondheid van president Roosevelt naar het andere uiterste zijn doorgeslagen. Deze tijd stelt nu eenmaal andere eisen aan zijn overheid. In Frankrijk gaat het er niet veel anders aan toe. De prostaatkanker van president Frangois Mitterrand is van alle kanten be keken en besproken, niet in de laatste plaats door de zieke president zelf. Op tele visie en voor een miljoenenpubliek. Het is de keerzijde van het leven in de schijnwer pers van de publiciteit en aan de top van de machtspyramide. Een auto en vliegtuig, een paleis en een staatsinkomen horen daarbij, maar ook be langstelling van het publiek en het recht op informatie van datzelfde publiek. Zonder dat 'volk' namelijk geen president, of in het geval van Nederland, koninklijke familie. Dat schijnt echter bij Hof en RVD nog niet te zijn doorgedrongen. Natuurlijk hoeft prins Bernhard niet met beademingsapparatuur en al te poseren voor de fotografen of het Journaal. De be handelende artsen zijn gehouden aan hun beroepseed en kunnen naar buiten zonder toestemming van de patiënt en zijn familie geen mededelingen doen. Patiënt en fami lie moeten zich echter wel realiseren dat voor hen andere regels gelden dan voor 'ge wone' Nederlanders. De summiere medische bulletins die de RVD verspreidt, geven aan dat dit ook wel wordt gevoeld. Maar meer openheid is ge wenst en het kan ten ene male niet dat spreekverboden worden opgelegd aan art sen buiten het Academisch Ziekenhuis Utrecht. Dat is censuur, belemmert het in de Grondwet verankerde recht op vrije me ningsuiting en schaadt de democratie. Teleurstelling overheerst verjaardag revolutie „Niets is veranderd, niets. We zijn verschrikkelijk verraden. Toen we in 1989 de straat op gingen, was dat voor een beter leven, een beter economisch bestaan, niet alleen voor vrijheid", zegt de 20-jarige Ana-Maria Vasu in de Roemeense hoofdstad Boekarest. Bij de Roemenen, die deze week de vijfde verjaardag van de opstand tegen de communistische dictatuur herdenken, overheerst de teleurstelling. Boekarest, 21 december 1989. Militairen en burgers zoeken dekking achter een pantserwagen. Ze worden onder v Veel reden tot feesten is er niet. De levensstandaard is sinds 1989 verder gedaald, de werkloosheid is hoog en de inflatie bedraagt op jaarbasis zo'n 75 procent. Vol gens een recent onderzoek leeft driekwart van de bevol king op de grens van het bestaansminimum. Ook de vrijheid kent haar grenzen. Vrije verkiezingen hebben de oude staatsstructuur nauwelijks aangetast. Roeme nië is het enige Oosteuropese land waar de communis ten eigenlijk aan de macht zijn gebleven. De veteranen van de Roemeense revolutie herdachten hun gevallen medestanders afgelopen woensdag. Het was een sobere herdenking, met foto's van enkele van de ongeveer 1.200 slachtoffers en met de vlag halfstok. Zo'n 2.000 mensen hielden waken op de plaatsen waar in 1989 de eerste kogels in de muren sloegen. Vijfjaar geleden bereikte de opstand die enkele dagen eerder in Timisoara was begonnen, de hoofdstad. Nico- lae Ceausescu merkte, vol ongeloof, tijdens een toe spraak dat hij werd uitgefloten. Op eerste kerstdag, vier dagen later, eindigde de carrière van 'het genie van de Karpaten' voor het vuurpeleton. Samen met zijn vrouw Elena, de nummer twee van het bewind, was hij in al- lerhaast ter dood veroordeeld. De achtergrond van de opstand is nog altijd niet opge helderd. De Roemeense geheime dienst 'onthulde' on langs nog dat het in werkelijkheid ging om een buiten lands complot onder aanvoering van Russische geheim agenten, die samenwerkten met Washington en de Hongaarse minderheid in Roemenië. Die lezing zegt meer over de macht waarover de oude i nog altijd beschikken dan over de werkelijke gang van zaken vijf jaar geleden. De meeste Roemenen zouden het liefst geloven dat het leger in een spontane opstand de kant van de bevolking koos en zich tegen de gehate geheime dienst Securitate keerde. Maar menigeen meent dat de oude hap de re volutie heeft gebruikt of zelfs heeft aangezwengeld voor een geslaagde greep naar de macht. De verschillen in uideg leidden er in Timisoara toe dat diverse groepen afzonderlijk de opstand herdachten. Alleen het Forum van Revolutionairen kon daarbij reke nen op steun van president Ion Iliescu, een oude com munist die in de jaren zeventig in ongenade viel en dankzij de revolutie een come-back maakte. Lid zijn van het Forum betekent vooral aantrekkelijke cadeaus, zoals een hectare land, gratis reizen en vrijstelling van belasting. Het waren duidelijk andere revolutionairen die deze week schreeuwden: 'Weg met Iliescu, we wil len geen bolsjewistische president meer'. De neo-communisten, die zich net als elders in Oost- Europa tegenwoordig socialisten of sociaal-democraten noemen, zitten echter stevig in het zadel. Het feit dat deze week de zesde motie van wantrouwen in twee jaar tijd tegen de linkse minderheidsregering in stemming komt, doet daaraan weinig af. De oppositie is ernstig verdeeld, terwijl premier Nicolae Vacaroiu zich heeft verzekerd van de steun van extreemrechtse nationalis ten en orthodoxe communisten. De Roemeense machthebbers hopen bovendien hun internationale isolement te kunnen doorbreken door de overwinning van links in Bulgarije en door eer dere overwinningen van links in Hongarije en Polen. De ex-communisten in Roemenië staan niet langer alleen. De meeste Roemenen accepteren de loop van de ge beurtenissen gelaten, alsof het gaat om een noodlot. De Roemeense socioloog Mircea Kivu meent dat een col lectief gevoel van schuld mogelijk een verklaring voor de desinteresse is, aangezien niemand vóór december 1989 de moed had in opstand te komen tegen de Grote Leider. De conducatorkon ongestoord vrouwen degra deren tot broedmachines en dorpen laten platwalsen, om pittoreske huizen te vervangen door grijze model woningen. Illustratief is de onverschilligheid waarmee de Roeme nen reageren op de vrijlating van alle oude hoogwaar digheidsbekleders. Die hebben amnestie gekregen of zijn op vrije voeten gesteld met het oog op hun leeftijd. Zo wandelt Andruta Ceaucescu, één van de broers van de geëxecuteerde dictator, weer door Boekarest. Hij was tot vijftien jaar cel veroordeeld wegens zijn bloedige in spanningen om de opstand van 1989 de kop in te druk ken. Kivu: ,,De oppositie heeft begrepen dat niemand zich interesseert voor de berechting van de leden van het oude regime. De Roemenen maken zich alleen nog zorgen om hun dagelijkse bestaan." DEN HAAG THIEU VAESSEN Privatisering van de WAO maakt de regeling niet goed koper, maar voorlopig alleen maar peperduur. Gisteren maakten de particuliere verzekeraars dat bij privatise ring de AAW/WAO-premie in eerste instantie bijna ver dubbelt en pas na twaalf jaar weer op het huidige veau komt. Daarmee lijkt het erop dat het kabinet zich met het privatiseringsplan flink in de nesten heeft ge werkt, want een stijging van de sociale premies haaks op alles wat het kabinet voorstaat in zijn streven naar meer werkgelegenheid. Het paarse kabinet heeft hoog ingezet op het overhe velen van de WAO van de bedrijfsverenigingen naar dt particuliere verzekeraars. Die lieten toen direct al we ten dat de premies dan de pan uit zullen rijzen, maai het kabinet gaf geen krimp. Vorige week lekten al bere keningen van de verzekeraars uit dat de AAW/WAO- premie in eerste instantie bijna zal verdubbelen. Voor 'gevaarlijke beroepen' zal de premie zelfs verdrievoudi gen. Cel ling va jaar zij geen a tweelii Hoe De reden daarvoor is dat de particuliere verzekeraars wettelijk moeten werken via kapitaaldekking en de be drijfsverenigingen werken via een omslagstelsel. Bij dat laatste systeem moeten de verzekerden elk jaar via de premies het geld bijeenbrengen voor de lopende uitke ringen. Kapitaaldekking werkt anders. Daarbij moet de verzekeraar zorgen dat hij voldoende geld in huis heeft om hoe dan ook te kunnen uitbetalen als de nood aar de man komt. De verzekerde spaart daarbij als het wa re via zijn premie het kapitaal bij elkaar voor zijn even tuele uitkering. Zo werken bijvoorbeeld de pensioen fondsen. Als de WAO wordt geprivatiseerd, moeten de verze kerden in eerste instantie een dubbele premie gaan be talen. Ze moeten blijven betalen voor de huidige bijna 900.000 arbeidsongeschikten, maar moeten daarnaast ook nog eens het kapitaal bij elkaar gaan sparen vooi de eventuele eigen WAO-uitkering. Op langere termijn is de balans in evenwicht. Jaar lijks verdwijnen er ongeveer 70.000 arbeidsongeschik ten uit de WAO omdat ze werk vinden, in de AOW gaan of omdat ze overlijden. Bovendien kan de 'eigen' pre mie lager worden naarmate de verzekeraar meer kapi taal in kas krijgt. Maar dat is toekomstmuziek: de eerstkomende jaren rijzen de premies de pan uit. De verzekeraars hebben berekend dat de premies in eerste instantie gemiddeld zullen verdubbelen. Dat kan voor bepaalde groepen nog veel slechter uitpakken, omdat de premie bij priva tisering wordt berekend naar het risico. Een bouwvak ker heeft een bijna drie keer grotere kans om arbeids ongeschikt te worden als een graficus, zodat die ook drie keer zoveel premie moet gaan betalen. Het kabinet wil juist die zogeheten premiedifferentiatie, omdat dat de toeloop naar de WAO kan afremmen. Op termijn moet dat veel geld besparen. Als de premies echter gemiddeld bijna verdubbelen, dreigt die prikkel zo ongeveer een doodsteek te wor den. Werk is het centrale thema van dit kabinet, en het belangrijkste breekijzer daarvoor is verlaging van de loonkosten. Privatisering van de WAO betekent echter in eerste instantie juist het omgekeerde: een fikse hoging van de loonkosten. Temeer daar het kabinet de WAO-premie na de privatisering voor rekening van dt werkgever wil brengen om hem te prikkelen de werk omstandigheden optimaal te maken en werknemers zo lang mogelijk in dienst te houden. Staatssecretaris Lin- schoten van sociale zaken wil om die reden voorlopig ook nog van geen wijken weten. De verzekeraars hebben wel een gedeeltelijke oplos sing. Net als bij het uitkomen van het regeerakkoord in augustus stellen ze voor om alleen de eigenlijke WAO te privatiseren. De arbeidsongeschiktheidsuitkering be staat namelijk uit twee delen: de AAW en de WAO. De AAW omvat een voor iedereen (werknemers en zelf standigen) geldende basisuitkering van 70 procent van het minimumloon. De WAO regelt voor werknemers een aanvulling tot maximaal 70 procent van het laatst verdiende loon. Zelfstandigen moeten zich v aanvullende uitkering al sinds jaar en dag particulier verzekeren. De AAW is goed voor vijftien miljard gulden per jaar, de eigenlijke WAO beslaat 'slechts' negen miljard gul den. Ook wanneer alleen de WAO wordt geprivatiseerd, stijgen de premies uiteraard, maar veel minder. Ze hebben nóg een alternatief, namelijk om de AAW/WAO te privatiseren in kleine stapjes. De opbouw van het dekkingskapitaal wordt dan over een veel langere pe- waarl 'riode uitgesmeerd en de premiestijging dus ook. Maar gister hoe dan ook: de privatisering jaagt de loonkosten om- djf j; hoog. heeft Bij die treurnis is er één lichtpuntje voor het kabinet: de b< de economische groei zal de komende jaren waar- stuur schijnlijk veel groter zijn dan waarop tot voor kort werd front; gerekend. Dat schept in principe financiële ruimte voor (botst die privatisering. Zo'n scenario vereist echter wél de bereidheid van de werknemers om het ondanks de economische groei de komende jaren zuinig aan te blijven doen. En of die bereidheid zo groot is, valt na al die jaren van loonmatiging ernstig te betwijfelen. blinde De sp< honde Ver derdg dt beslot li gensi GV heeft dr, gaan Tie uitLe achtl daari Wi g>ng wacJ dene zonF Urk, VNit clair )EN BC Een 2 dranl Pij 1 speel jkund Kardinaal Simonis blikt terug op voor katholieken roerig jaar Simonis: het wezenlijke is het geloof. FOTO GPD HENK TUKKER Kardinaal Simonis heeft het niet zo op de media begrepen. ,,Ik zal het u maar eerlijk zeggen. Flet wordt weer Kerst mis en dan denken ze op de kranten: we moeten ook wat aan het geloof en de kerk doen, kom, laten we dan maar een bisschop interviewen." In het aartsbisschoppelijke paleis aan de Utrechtse Maliebaan hangt de sa crale sfeer van een instituut dat twee duizend jaar geschiedenis vertegen woordigt. Over de schriftelijk ingele verde vragen is de kardinaal ook al niet zo tevreden. ,,Het gaat allemaal over kerkpolitiek. Maar niet over het meest wezenlijke, het geloof. Ik her ken wat bisschop Muskens onlangs zei. Na zijn benoeming heeft hij tal van journalisten te woord gestaan, maar niemand vroeg hem naar zijn geloof." Waar hij dan zelf over had willen spre ken? Over de waarden van het geloof en het verdwijnen van het geloof in een persoonlijke God. Acht jaar gele den heeft hij daar een vastenbrief over geschreven onder de titel 'God: Iets of Iemand'. Daarin vroeg Simonis zich af of er niet een goddeloosheid, een mo dern heidendom aan het groeien is dat de verworvenheden van eeuwen christelijke beschaving bedreigt. Door de secularisatie (verwereldlijking) dreigt het geloof in een persoonlijke God te verdwijnen. „Godsdienst vraagt geloof en overgave. Je overge ven in de handen van God, die je ge schapen heeft en bepaalde waarden heeft ingeschapen. Maar zich overge ven kan de moderne mens slecht. Die houdt zichzelf vast. En dan hou je ook je eigen onmacht vast." Over de affaire Bar, die vorig jaar van wege geruchten over zijn vermeende homoseksualiteit plotseling terugtrad als bisschop van Rotterdam, kan kar dinaal Simonis geen nadere ophelde ring geven. „De enige die dat kan doen, is monseigneur Bar zelf. En die spreekt niet. Dat hebben wij te res pecteren. Ook voor ons bleven er toen veel vragen over, die wij hem graag hadden willen stellen." In de pers is het afgelopen jaar gere construeerd dat mgr. Bar het slachtof fer is geworden van een geruchten- campage, opgezet vanuit het bisdom Roermond. Die was erop gericht de publieke aandacht af te leiden van de perikelen op het seminarie Rolduc. Daar zou bijvoorbeeld een homo seksuele relatie hebben bestaan tus sen een priester-student en de vice- rector. Simonis vindt het speculaties. „Het wordt beweerd. Ik heb daar geen en kele aanwijzing over. Geen bewijs, niks. Wij als collega-bisschoppen heb ben voor mgr. Bar alles gedaan wat wij menselijkerwijze zouden kunnen doen. Toen er geruchten opdoken, heb ik iedere stap genomen in nauw overleg met mgr. Ernst, een hele wijze en verstandige man. Ik heb niet het gevoel dat daarin fouten zijn ge maakt." Die zaak heeft wel veel schade aange richt, vindt hij. „Mgr. Bar is erdoor be schadigd, talloze mensen zijn erdoor beschadigd, de kerk is erdoor bescha digd." Welke conclusie hij daaraan verbindt? „Mensen kunnen in hun le ven zwaar beproefd worden. De kerk wordt zwaar beproefd. Over de aanbevelingen van de advies commissie Dialoog, ingesteld om de polarisatie te overwinnen, beraden de Nederlandse bisschoppen zich nog. Volgens die commissie zal uit het con tact met de Acht Mei Beweging moe ten blijken of de dialoog in de toe komst zal aanslaan. Zelf weigerde Si monis dit jaar de vice-voorzitster van de Acht Mei Beweging te benoemen tot pastoraal werkster in Arnhem. Ge vraagd naar de reden, verwijst hij naar het advies van de ambtstoelatings- commisie van het aartsbisdom Utrecht. Die heeft de benoeming te gengehouden. „De meerderheid was tegen, omdat mevrouw Versteegen vice-voorzitster van de Acht Mei Beweging is en als zodanig een heleboel dekt wat er uit die beweging naar voren komt. Om dat helaas de beweging in veel paro chies als een splijtzwam werkt, zou een aanstelling in een parochie niet goed zijn." Paus Johannes Paulus II verklaarde dit jaar in zijn brief Sacerdotalis Ordina- tio de discussie over de toelating van vrouwen tot het priesterambt defini tief voor gesloten. Maar kan Simonis zich voorstellen dat er bij zo'n uit spraak iets breekt bij vrouwen, die het merendeel van het pastoraat als vrij willigster voor hun rekening nemen? „Voor vrouwen liggen er tal van ande re mogelijkheden. Vrouwen kunnen religieuze worden, zij hebben onvoor stelbaar veel betekend voor onze kerk en de samenleving, vrouwen hebben ook een geweldige capaciteit voor ka- techese. Christus heeft constituerende dingen gedaan voor zijn kerk. Hij heeft alleen mannen tot apostel aan gesteld. De uitspraak van de paus is geen machtsuitspraak, maar een on- machtsuitspraak. Wij kunnen niet an ders doen dan wat de Heer gedaan heeft. Als dat in een bepaalde tijd niet wordt verstaan, kan dat zijn redenen hebben. De kerk vraagt ook van man nen voor het priesterschap het celi baat. Veel mannen willen dat niet. Dat alleen de man priester kan worden als sacramentele vertegenwoordiger van Christus, is een ordening van de Heer zelf." UTRECHT THEO KRABBE gel

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2