Lek is nog niet boven bij Saturnus 'Ik weet dat ik me een buil kan vallen' Feyenoord dient protest in bij KNVB Zes koplopers na verlies van Sokolov Sport Angenent breidt ploeg uit aan vooravond NK Ajax op bezoek in nieuw stadion Ranzige voorvallen bezoedelen het sportieve imago van de VS Vrijdag 23 december 1994 21 Wisman blijft bij Quick Boys katwuk Henk Wisman blijft ook volgend s Quick Boys. Deze week kwam de Amsterdamse oefenmeester en de Katwijkse eersteklasser een verlenging van een seizoen over een. Ook met assistent-trainer Arjen van de Werf kwam Quick Boys tot een akkoord. Glaucio vier duels geschorst zeist» De KNVB heeft donderdag de Braziliaanse middenvelder van Feyenoord, Glaucio Jesus de Carvalho, voor vier wedstrijden geschorst. De 18-jarige speler trapte afgelopen zondag in het du el met RKC tegenspeler Danny Muller. Scheidsrechter Luyten stuurde daarop Glaucio, die zijn debuut maakte in de Neder landse competitie, en Muller uit het veld. De voetbalbond be handelt de zaak van de RKC'er, op verzoek van de Waalwijkse club, mondeling in de eerste week van januari. KNZB verlengt contract Trumbic nieuwegeinIvo Trumbic heeft zijn contract als waterpolocoach met de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond (KNZB) verlengd tot 1 januari 1997. Zijn huidige verbintenis loopt af op 1 januari. De tot Nederlander genaturaliseerde Kroaat uit Amersfoort heeft een volledige baan bij de bond en is zowel bondscoördinator als bondscoach/trainer. NeVoBo wil kwalificatietoernooi woerden De Nederlandse Volleybal Bond (NeVoBo) heeft zich kandidaat gesteld voor de organisatie van het Europees kwalifi catietoernooi voor de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta. Het Europees kwalificatietoernooi is een van de vijf continentale toernooien waar deelname aan de Spelen kan worden afge dwongen. In Adanta verschijnen in totaal twaalf teams. Gastland de Verenigde Staten is verzekerd van deelname. Drie ploegen plaatsen zich via de strijd om de Wereldbeker van 1995 in Japan. Het laatste trio plaatst zich via Wereld kwalificatie 1 rotterdam Het bestuur van Feyenoord gaat niet akkoord met de verschui ving van de bekerwedstrijd te gen Ajax naar 8 maart. De Rot terdamse clubleiding wil de klassieker „gewoon" op 22 fe bruari in het Olympisch stadion spelen. Feyenoord werpt zich bovendien op als mogelijk gast heervoor het omstreden duel. Voorzitter Jorien van den Herik heeft donderdag bij het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB officieel protest aangetekend tegen de nieuwe datum. Het bestuur van Ajax heeft het voorstel van de KNVB nog in beraad. Volgens Van den Herik heeft „Zeist" zich bij de keuze van 8 maart laten leiden door eigen motieven. Het Nederlands elftal speelt op 22 februari, een dag die aanvankelijk voor beker voetbal was vrij gehouden, een oefeninterland tegen Portugal. „De KNVB laat het eigen belang prevaleren boven het belang van de clubs die Nederland in ternationaal nog vertegenwoor digen", stelt Van den Herik. Feyenoord speelt op 2 en 16 maart tegen Real Zaragoza in de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor beker winnaars. Ajax komt in de Champions League op 1 en 15 maart uit tegen Hajduk Split. Het prestigieuze bekerduel tus sen beide nationale grootmach ten zou derhalve precies mid den in die belangrijke periode vallen. Indien de wedstrijd tegen Ajax op 8 maart blijft staan, moet Feyenoord binnen zeven tien dagen zes duels spelen. „Inclusief een reis naar Spanje", geeft Van den Herik aan. „Ver der commentaar lijkt me over bodig." De bekerproblematiek rond de wedstrijden Ajax - Feyenoord en Ajax 2 - FC Utrecht speelt al sinds de loting op 1 december. De KNVB wilde aanvankelijk al le kwartfinales in het gereser veerde weekeinde van 25 en 26 februari afwerken. De politie van Amsterdam maakte echter bezwaar tegen twee risicoduels van Ajax in hetzelfde weekein de. Aangezien de KNVB de eerde re uitwijkdatum van 22 februari voor de oefenwedstrijd tegen Portugal wilde benutten, stelde het bestuur de twee gewraakte wedstrijden op 8 maart vast. Daarbij werd nadrukkelijk ver meld, dat het duel tussen Ajax 2 en FC Utrecht zou worden om gedraaid indien de Amsterdam- opnieuw geen toestemming zouden verlenen voor een gelijktijdige program mering. Hoewel de KNVB offi cieel nog niets van het gemeen tebestuur heeft vernomen, heeft de politieleiding al laten weten niet met het tweeluik akkoord te gaan. Ook Ajax-voorzitter Michael van Praag is boos op de KNVB. Hij stelt dat het sectiebestuur de problemen op de burgemeester van Amsterdam afwentelt. „Het getuigt niet van veel inzicht dat Staatsen als oud-burgemeester de zaak op deze manier op denkt te lossen." Vermoedelijk rob onderwater, c tekent ook Ajax protest aan te gen het besluit van het sectiebe stuur. Maar Van Praag venvacht niet dat dat veel zal uitrichten. Verbod Van den Herik heeft in zijn pro testbrief aan de KNVB al reke ning gehouden met een Am sterdams verbod. De voorzitter vindt dat dan niet de wedstrijd van Ajax 2 tegen FC Utrecht, maar het duel van Ajax tegen Feyenoord moet worden omge draaid. „Er dient een gelijke be handeling van partijen plaats te vinden", poneert Van den Herik. „Bovendien kwam eerst Ajax 2 - FC Utrecht uit de lo tingbeker en daarna pas Ajax - Feyenoord. Er moei dus uit volgorde worden beslist en niet uit voorkeur." Henk Angenent heeft zijn ploeg aan de vooravond van het Ne derlands kampioenschap mara- thonschaatsen uitgebreid. Kou- dekerker Ronald de Graaf rijdt morgenmiddag in Alkmaar voor het eerst in het tenue van de Al- phense Schaats Vrienden (ASV). ASV, waarvoor ook Rick van der Hoorn uit Ter Aar uitkomt, be schikt nu over drie schaatsers die de strijd aangaan met de sterke Klerk's-ploeg. Bij de vijf mansformatie van ploegleider Frans Overdevest zijn Piet Klei ne en Richard van Kempen de Als er één schaatser uit de Leidse regio is die het Neder lands kampioenschap mara- thonschaatsen een onverwachte pending kan geven, is dat An genent. De Alphense spruiten- teler eigende zich eerder deze week al de gewestelijke mara- thontitel toe. Angenent is een vreemde eend in het kleurrijke peloton van marathonschaat sers. Niet alleen zijn individua listische optreden, maar ook zijn eigenwijze strijdplan trek ken wekelijks de aandacht. De Alphenaar smijt doorgaans met zijn krachten. Een enkele keer pakt dat goed uit, maar meestal profiteren zijn enorme inspanningen. Richard van Kempen bezat jarenlang het geduld om in de slotfase van een schaatsmara- thon toe te slaan. Dat de riet dekker uit Nieuwveen zijn ge liefde tactiek dit seizoen nog niet met een overwinning heeft bekroond, heeft te maken met de ongekende dadendrang van zijn 43-jarige ploeggenoot Piet Kleine. De Drent, die in tegen stelling tot 'Poeske' niet be schikt over een sterk eindschot, zegevierde al vier keer in het KNSB-circuit en geldt in Alk maar als topfavoriet. Achter de 'grote namen' mik ken de Koudekerkers Jan Dirk Corts en De Graaf net als Van der Hoorn en Frans Biemond (Nieuwe-Wetering) op een hoge klassering. Zij bezetten tijdens het gewestelijk karripibenschap achter Angenent de plaatsen twee, drie, vier en zeven. Ruud Borst bereidde zich op de langebaan voor op het nationa le marathonkampioenschap. De Leiderdorpse 'outsider' reed het vorige weekeinde de snelste tien kilometer uit zijn loopbaan. Bij de vrouwen behoort Jolan- da Grimbergen uit Noordwijk tot de kanshebbers op de Ne derlandse titel. Amsterdam De Ajax-selectie bracht gisteren een bezoek aan het nieuwe stadion. De voetballers kregen een rondleiding in de nieuwe a modatie, die in juni 1996 moet worden opgeleverd. Het nieuwe stadion, dat plaats gaat bieden aan 50.000 toeschouwers, krijgt onder n bewegend dak. Op de foto poseren reserve-doelman Fred Grim en Patrick Kluivert (rechts) voor de nieuwe thuishaven van Ajax. groningen anp Alexander Beljavski heeft het internationale schaaktoernooi van Groningen weer volle dig opengegooid. De Oekraïner versloeg donderdag in de vierde ronde koploper Ivan Sokolov. De nederlaag had tot gevolg dat de eerste plaats door zes deelnemers wordt ingenomen. Van de twee Nederlan ders haalde alleen John Van der Wiel, tegen de Bulgaar Georgiev, een halfje. Loek van Wely leed zijn derde nederlaag. Het hele veld van de invitatiegroep in Groningfen schoof donderdag in elkaar. Bel javski, de enige van de twaalf schakers die onlangs niet bij de Olympiade in Moskou in actie kwam, sloeg met wit tegen Sokolov meedogenloos toe. De Oekraïner offerde in een Grünfeld-Indiër een pion voor initiatief. De koploper beging enkele slordigheden. Ook het tweede pionoffer van Beljavski pak te goed uit. Na 23 zetten gaf Sokolov op. Beljavski en Sokolov kregen aan de kop van de ranglijst gezelschap van Georgiev, Azmaiparasjvili, Joesoepov en Goelko. Goelko en Azmaiparasjvili deden dat door overwinningen op respectievelijk Loek van Wely en de Bril Hodgson, niet toevallig ook de nummers elf en twaalf van het toernooi met elk een half punt uit vier partijen. Voor Van Wely was het zijn derde „nul" op rij. John van der Wiel volgt met Almasi, Miles en Tiviakov de zes koplopers op een half punt. Van der Wiel remiseerde met Geor giev. De Leidenaar speelde met zwart een scherpe variant van het Siciliaans, maar zijn tegenstander ging niet op de onzekere stel ling in. Na twee uur ging Van der Wiel ak koord met het remise-voorstel van zijn op ponent. Moeizame zege op SEW: 16-15 Het lek bij TKS Saturnus is nog niet echt boven water. Maar de eerste helft van de competitie werd gisteren in de Vijf Meihal in ieder geval afgesloten met winst op SEW: 16-15. De Leidse handbaleredivisionist had dat voor een belangrijk deel te danken aan Gerrie van Jaars veld, die de ploeg op sleeptouw nam en in totaal voor zes treffers zorgde. leiden frank bonteduel hervond, bleef Saturnus in de wedstrijd. Het ontbreekt de ploeg als geheel echter aan zelf vertrouwen. En het geloof in ei gen kunnen lijkt ook trainer Zsigmund Makay het team niet te kunnen geven. Toen SEW na rust nog verder afstand nam, 8-12, leek Satur nus weer op verlies af te steve nen. Gelukkig kon ook Nici Bo- riceanu zich tot een aanvaard baar niveau opkrikken en bracht Monique van der Poel, die de hele wedstrijd het doel verdedigde, in de slotfase red ding bij enkele doelrijpe kansen voor SEW. De Saturnus-defensie kreeg in de tweede helft ook beter zicht op de aanvallen van de ploeg uit Nibbixwoud. Met nog enkele minuten te spelen kwam Satur nus op voorsprong, 15-13. Die voordelige marge ging weer ver loren, maar in de slotminuut kon Nici Boriceanu nog een maal succesvol doorgaan: 16- 15. Scores Saturnus: Gerrie van laarsveld 6, Nici Boriceanu 5, Jorinde Koster 3 en Betty Renfurm 1 handbalmedewerker Het leek er in het begin van de in de eerste helft helemaal niet op dat Saturnus de lijn van ne derlagen in positieve zin zou kunnen ombuigen. De defensie vertoonde gaten die Monique Gijsman als libero op de plaats van Elly van Leeuwen (vakan tie), niet kon dichten. En zij deed dat op die voor haar toch vreemde plaats naar behoren. SEW maakte desalniettemin goed gebruik van de mogelijk heden die de Leidse defensie bood en speelde zich met grote regelmaat door de afweer. Ge lukkig was ook bij de ploeg uit Nibbixwoud het vizier niet echt scherp gesteld, anders zou voor Saturnus, dat ook aanvallend beneden de maat bleef en veel onnodig balverlies leed, een in haalrace al bij de rust een onbe gonnen zaak zijn geworden. Nu stond SEW maar op een be scheiden marge: 5-7. Dankzij Gerrie van Jaarsveld, die zonder overtuiging begon, maar zichzelf Bondscoach Toon van Helfteren met Oranje in Basketbalweek Simpelweg gèk van baskétbal. En 'vereerd' de bondscoach te zijn. En voor het overige haalt hij de motivatie uit mooie mo menten. Zoals onlangs nog, toen hij na de trainingsstage met Oranje in Amerika een weekje vastplakte aan zijn ver blijf in de bakermat van het basketbal. Hij zocht de vorige bondscoach Randy Wiel op in North Carolina. En Rik Smits bij de Indiana Pacers. „Het blijft toch te gek daar. Die sfeer, zo mooi. Dat geeft weer een kick. Dat geeft weer een hoop moti vatie", zegt Toon van Helfteren. En dat kan hij goed gebrui ken. Want eenmaal weer thuis wachtte hem vooral problemen. Met spelers, met dwarsliggende clubs, zelfs met de bond. Een reeks van conflicten en relletjes, die zijn functioneren bemoeilij ken. Sterker nog, hij zou er gèk van moeten worden. Maar Toon van Helfteren is er de per soon niet naar om met de vuist op tafel slaan. Hooguit zegt hij, dat Oranje wel in woorden maar niet daden wordt ge steund. En: „Ja, het is te zot voor woorden". Maar de toon wordt nooit onvriendelijk. Vanavond moet zijn Neder lands team er staan als het de Haarlemse Basketball Week opent tegen het sterke Australië, vijfde tijdens het WK van Toronto in augustus. 'Haarlem' is het jaarlijks hoogtepunt voor basketballend Nederland. Een ideaal podium dus voor Oranje, daar moet iets moois van ge maakt worden. Maar Richard van Poelgeest en Okke te Velde ontbreken. Zij spelen op het zelfde toernooi mee met Goba. De Gorkumse club van sponsor Kees den Braven veroverde het recht op deelname door de Fi nal Four in september, de finale van het bekertoernooi, te win nen. Een recht dat alleen geldt, Nog een tegenvaller: gister avond nog speelden Oranje's hofleveranciers Den Helder en Den Bosch voor de competitie tegen elkaar. Pas vanmorgen begon de voorbereiding op de openingswedstrijd. „Ik heb ruim tevoren gezegd dat dat niet kan. Maar Frank Voskuilen van de HBW zei: 'Nee, het na tionaal team opent het toer nooi'. Dus zei ik: 'Dan gaat die wedstrijd op donderdag er uit'. Maar daarover valt met de clubs weer niet te praten." De vraag is hem eerder ge steld: of hij niet zijn conclusies moet trekken uit dit soort ge doe. „Maar het is voor mij niet voldoende. Ik heb een contract tot de zomer van volgend jaar. Ook al is het is allemaal te gek voor woorden, maar afspraak is afspraak. Ik dien mijn contract uit." Misschien is Van Helfteren wel een tikkeltje naiëf. Tram melant rond Oranje is er al zo lang. En toch werd hij bonds coach. „Maar twee jaar geleden was het zo desastreus, het kon niet slechter. De bond wilde toen ook de zaken beter rege len. En volgens mij kan het ook gewoon beter. Ik heb ook ge hoopt dat de clubs hun belang opzij konden zetten. Tenslotte is in Nederland iedereen gek van het spelletje. Voor geld doet niemand het, want dat is er ge woon niet." Hij koos voor een aanpak van verjonging, met duidelijkheid als sleutelwoord om een eind te maken aan het komen en gaan van spelers. Na ruim een jaar moet zijn ervaring zijn dat het niet werkt. „Nou, het duurt al leen langer dan ik dacht. Ik meende afgelopen zomer dat ik de spelers op één lijn had." Franke en Duyvelshoff haakten toch af. Ze zagen problemen in het programma. Van Helfteren De huidige bondscoach Toon van Helfteren werd als speler van Elmex- /Leiden door het Haarlemse publiek uitgefloten. archieffoto kon ermee leven. „Maar twee weken voor de stage in Amerika in november haakten ook Eric van der Sluis en Gerard Acker- mans af. Ja, toen zag ik het even niet meer zitten. Dat schoot mij in het verkeerde keelgat." Die twee zitten voorlopig niet meer bij zijn selectie. Wat Van Helfte ren weer op kritiek van Den Helder-coach Meindert van Veen kwam te staan. Van Helfteren kan zich er zo weinig van voorstellen, dat een basketballer voor een trip naar de USA bedankt. Zo'n zes jaar geleden - hij speelde nog in Oranje - werd hij overgeslagen voor een stage in Amerika. Dat griefde hem. „Je kunt van me zeggen wat'je wilt, maar ik was er altijd. Afzeggen, dat woord kende ik niet", zei hij bij zijn af scheid. Compliment Van Helfteren verwijst wel naar de complimenten die Neder landse jeugdploegen ontvangen als ze in het buitenland toer nooien spelen. Waarom die ploegen niet aan de EK deelne men, is dan de vraag. Waarmee meteen een ander probleem wordt aangeroerd: daarvoor ontbreekt volgens de bond het geld. Van Helfteren wil er wat aan doen. Hij werkt aan een be leidsplan, volgens welke behal ve de juniorenploeg ook een Jong Oranje moet komen. Voor spelers van 22 jaar en jonger, om de overgang naar de top te verbeteren. Het is toekomstmuziek. Zijn grootste zorg nu is het presteren van Oranje in Haarlem, een be langrijke stap op weg naar de EK-kwalificatie van volgend jaar mei. En alsof de duvel er mee speelt, zelfs een opmerking daarover leidde tot irritatie bij de organisatie van de basketbal- week. „Ik voel dit niet als waar dering voor ons toernooi", zei voorzitter Frank Voskuilen be gin deze week tijdens de pers conferentie. Dreigend voegde hij er aan toe dat het meteen het laatste optreden van Oranje zou zijn in Haarlem, als de hou ding niet verandert. Als Oranje vanavond de te verwachten veeg krijgt, wil hij zich niet verschuilen achter de excuses die toch ruimschoots voor handen zijn. Een strijdplan heeft hij wel. Het Haarlemse publiek mag spektakel eisen, de bondscoach laat dat over aan andere teams. Hij wil strijd, agressie in de verdediging. Spe len op balwinst en daardoor makkelijke scores. „Knokbasketbal", zegt hij. „Ik hou niet van afwachtend bas ketbal. Dat wordt in de Neder landse competitie te veel ge speeld." Wat het wordt in Haarlem, Van Helfteren zou het niet we ten. Wel, dat het publiek uiterst kritisch is. Met Elmex Leiden, de enige Nederlandse winnaar ooit van het toernooi, werd hij uitgefloten. „Ik weet dat ik me in Haarlem een grote buil kan vallen. En mijn naam als coach wordt ook aangetast als we op ons bek gaan." Juni 1994. Madison Square Garden in New York. Op de perstribune is het donker. De ver slaggevers letten niet op de finale van de Natio nal Basketball Association die zich voor hun ogen afspeelt. Ze schakelen hun monitoren stuk voor stuk over op een ongebruikelijk tafe reel. Op een van de highway's in Californië rijdt een stoet politiewagens in slakkegang achter een witte auto. Het zijn de laatste uren in vrij heid voor de voormalige footballheld O. J. Simpson. Justitie verdenkt hem van dubbele moord. De gebeurtenis is symbolisch voor de Ameri kaanse sport in het afgelopen jaar. Ranzige voorvallen en heb- en bemoeizucht bezoedel den het sportieve imago van de Verenigde Sta ten, dat jarenlang zo fris en stralend leek. Nu, een half jaar later, zorgt de sensationele recht banksaga van Simpson nog steeds dagelijks voor grote koppen in de kranten. Net als allerlei andere gebeurtenissen van buiten de lijnen die de sportieve prestaties in 1994 verdrongen. Het was het jaar van O. J. en rechter Ito, To nya en Nancy. Het jaar ook zonder honkbal en ijshockey. De clubeigenaars in de Major League Baseball eisten van de spelers in te stemmen met een maximum op hun exorbi tante salarissen. Met als argument dat de clubs met kleinere begrotingen hulp nodig hebben. De spelers waren furieus en riepen op 12 au gustus een algemene staking af. Een maand la ter haalde de toenmalige bemiddelaar Bud Se- lig een streep door de rest van het seizoen. Voor het eerst sinds 1904 moeten de fans het doen zonder de traditionele World Series. En nog is het einde van de staking niet in zicht. Ook de National Hockey League is druk bezig de kip met de gouden eieren te slachten. De NHL leek op weg naar een uiterst succesvol sei zoen 1994-'95, vooral nadat de populaire New York Rangers na een vergeefse stormloop van 54 jaar eindelijk de Stanley Cup hadden be machtigd. Maar ook hier kwamen de clubeige naars op de onzalige gedachte een maximum (een zogenaamd „cap") te verlangen op de sa larissen. Met als gevolg een staking en uitstel van het seizoen, dat op 1 oktober had moeten beginnen. Met het verstrijken van de dagen neemt de kans op uitspelen van een ingekort programma steeds verder af. Kwalijk Er speelde zich meer af op het ijs dat de Ameri kaanse sport een kwalijke geur gaf. Begin dit jaar likten de media hun vingers af bij de soap serie met in de hoofdrollen de kunstrijdsters Nancy Kerrigan en Tonya Harding. „Waarom ik?", snikte Kerrigan op 6 januari nadat ze door een onverlaat hardhandig met een staaf tegen de benen was geslagen. Het antwoord kwam snel. De schuldige bleek afkomsig uit de omge ving van concurrente Harding. Kerrigan herstelde snel en won de zilveren plak tijdens de Olympische Winterspelen van Lillehammer, terwijl miljoenen mensen iedere beweging van de rivales via de televisie volg den. Harding eindigde als achtste. Later gaf ze toe geweten te hebben van de samenzwering. De prestaties van Bonnie Blair in Lilleham mer zonken in het niet bij de hysterie rond de kijvende Nancy en Tonya. Blair bracht haar to taal aan gouden medailles op vijf, een olym pisch record voor een Amerikaanse sporter. Het toonaangevende magazine Sports Illustra ted koos Blair en de Noorse schaatser Johann- Olav Koss tot sportvrouw en -man van het jaar. „In een tijd waarin bijna elk woord in de sport nep of onzin is", zo lichtte het blad cynisch toe. Lonen In het American Football en het basketbal kon den stakingen als bij het honkbal en het ijshoc key worden vermeden. Wel speelden zich in het football heftige discussies af over de lonen die de werkgever buiten het seizoen moet beta len. De Nigeriaan Hakeem Olajuwon leidde de Houston Rockets naar zijn eerste NBA-titel door de om zijn „Uglyball" bekend staande New York Knicks te verslaan. De Amerikaanse basketbalsport, die geen arbeidsovereenkom sten kent, zwemt in het geld. „Er is maar één probleem", pleegt NBA-directeur David Stern te zeggen. „Hoe verdelen we zo eerlijk mogelijk een miljard dollar?" Zelfs in het niet-professionele collegebasket bal ligt het geld voor het oprapen. De televisie maatschappij CBS tekende onlangs een con tract tot 2002 met een waarde van 1,725 miljard dollar voor de rechten om de studentenduels uit te zenden. Zo bleef de Amerikaanse sport in het teken staan van geld, achterklap, hypocri sie, jaloezie en hebzucht. Het is zeer de vraag of het bezoedelde imago volgend jaar enigszins wordt opgepoetst.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21