'Baas zijn over je verhaal' Jenny Arean laat schouwburg trillen Cultuur Kunst 'Kunstkwartier' in oude westen Leiden Open doekjes voor klassieker Het Zwanenmeer Meeste sterren stralen helemaal niet Opschudding rond beelhouwwerk Orgelpijpen Pieterskerk 'ter adoptie' aangeboden VRIJDAG 23 DECEMBER 1994 Kerstconcert Leidse Harmoniekapel leiden Vijftien leerlingen van de Leidse Harmoniekapel geven morgen om een uur een kerstconcert in de Doezastraat. De kin deren, in de leeftijd rond de tien jaar, zullen bekende kerstliede ren spelen. Ook enkele ensembles van de Leidse Harmoniekapel zullen op de Doezastraat optreden. AIDS onderwerp expositie rijn De dood v i goede vriend aan AIDS ii spireerde de Bodegraafse kunstenaar Peter Bartels tot een aantal schilderijen. Die zijn van 26 december tot en met 12 januari te zien in de STAA-galerie, Prinses Irenelaan 88. Tegelijkertijd toont Marianne Meester daar gouaches en cartoons. De galerie is geopend: woensdg, donderdag en vrijdag van 13-17 uur, zater dag van 12-16 uur. Queensryche komt naar Ahoy' Rotterdam» De Amerikaanse formatie Queensryche komt naar Nederland. Op woensdag 8 maart geven de vijf muzikanten uit Seattle een eenmalig concert in het Rotterdamse Ahoy'. Centraal staat hun vijfde album 'Promised Land', dat een weerspiegeling is van de carrière tot nu toe, die 12 jaar geleden begon met de opname van een demo. Kaarten voor het concert zijn vanaf za terdag 7 januari te koop bij de bekende adressen. recensie wunand zeilstra 'Alles heeft zijn prijs', solovoorstelling van Jenny Arean. Muzikale begeleiding: Mar tin van Dijk en Tom Barlage Regie: Ruut Weissman Gezien: 22/12, schouwburg (slotvoorstelling oftewel dernière) Twee jaar geleden ging haar programma 'De dame zef zich schrap' in de Leidse schouw burg in première. Op 'Alles heeft zijn prijs' van Jenny Arean heeft Leiden aanzienlijk langer moeten wachten: ze speelt hier de laatste twee voorstellingen van een succesvolle toernee. Het begon allemaal minder succesvol. Aanvankelijk zouden Jenny Arean en Adèle Bloemen- daal samen een programma maken. Op het laatste moment echter haakte Adèle af; Jenny besloot om het voorhanden materiaal tot een solo om te bouwen. Eigenlijk waren we dat al lang vergeten, maar een en kele toespeling in de voorstel ling frist het geheugen weer even op. Een klein beetje ach terhaald is zo'n toespeling in middels al wel geworden, maar het staat nu eenmaal in de tekst, en Jenny Arean lijkt niet Mondriaan loopt als een trein den haag gpd bepaald het type om tijdens de reeks voorstellingen essentiële wijzigingen in de voor haar ge schreven teksten aan te bren gen. De manier waarop zij de ver bindende teksten gebruikt, is ei genlijk altijd al wisselend van niveau geweest, ook in vorige programma's. De zang daaren tegen is steeds wêer van een constante hoge kwaliteit. Ze neemt alleen genoegen met uit stekend tekstmateriaal van ge renommeerde auteurs en ver trouwt terecht op muzikaal be geleider Martin van Dijk die daar zoals vanouds prachtige composities en/of arrangemen ten voor schrijft. „Bewonder niet. Zing zelf. Ik red me wel", zingt ze aan het eind. Dit slotlied toont het hele scala van haar kunnen. Ze be gint uiterst ingetogen en bijna kwetsbaar om naar het einde toe dermate .stevig uit te halen dat het theater op zijn grond vesten 'trilt. Zo'n stembereik dwingt bewondering af, evenals haar karakteristieke, tomeloze temperament: of het nu de pre mière of de één na laatste voor stelling betreft - het maakt geen enkel verschil. Nieuwe galerie exposeert Leidse meesters leiden» marco v 'Boodschap' toont een auto in een desolaat sneeuwlandschap, verdwaasd in de auto achterblijft. de bestuurder de sterrennacht inloopt met e Illustrator, schilder en striptekenaar Van Driel exposeert in Leiden: Bij de start van de Mondriaan-expositie in het Haags Gemeente museum waren eind vorige week al 25.000 kaarten verkocht. Tot eind april worden in totaal 300.000 bezoekers verwacht. Directeur Frits Becht waarschuwt 'geïnteresseerden die in de kerstvakantie willen gaan kijken om er wel snel bij te zijn. Voor de toegangsbewijzen kunnen bezoekers alleen terecht bij kantoren van de VSB Bank, de vestigingen van de Grenswisselkan toren en de VW Den Haag. Per uur worden maximaal 500 mensen binnengelaten zodat niemand het gevoel krijgt dat het te vol is, be nadrukt Becht. Eenmaal binnen, kunnen bezoekers blijven zo lang ze willen. Guido van Driel, deze maand exposant bij Galerie Bleijenberg in Leiden, behoort onmiskenbaar tot de cate gorie kunstenaars, die hun werk verstandelijk benaderen. 'Ik heb bewondering voor schilders, die zomaar zonder plan aan een doek kunnen beginnen, in het volste ver trouwen dat het allemaal wel goed zal komen,' zegt hij. 'Zelf moet ik altijd alles helemaal van tevoren uitdenken voor ik kan beginnen.' tijdschriften. Maar dat is nog niet alles. Een paar jaar geleden is hij begonnen te schilderen, en twee maanden geleden ver scheen van zijn hand het zeer gunstig ontvangen stripalbum 'Vis aan de Wand'. „Ik maak het liefst verhalend werk. Wat de mens tot mens maakt, is zijn besef van het ver leden, en daarmee zijn vermo gen om verhalen te kunnen ver tellen. Ik zou niet zo snel een abstract schilderij kunnen ma ken, juist omdat ik daar niets in kan vertellen." Inderdaad wordt in alle werken bij Bleijenberg een klein verhaaltje verteld. We zien karikaturale mannetjes in een weide met een vlindernetje bezig. Of een auto in een deso laat sneeuwlandschap, waarvan de bestuurder de sterrennacht inloopt met een slee, terwijl de leiden onno schilstra Het werk van Guido van Driel heeft een cartoonesk, humoris tisch karakter, niet zelden met een absurdistisch tintje. Hij is 32 jaar oud, geboren en getogen in Amsterdam en doctorandus in de geschiedenis. Als beel dend kunstenaar is hij welis waar autodidact, maar hij heeft niettemin een lange staat van dienst. „Op de lagere school te kende ik al stripverhalen", aldus Van Driel. „Tijdens mijn studie kreeg ik de kans om illustraties te gaan maken voor Folia, het Amsterdamse universiteitsblad. Dat was zo'n succes, dat ik daarna besloten heb professio neel illustrator te worden." Tegenwoordig verschijnt het tekenwerk van Guido van Driel in verschillende dagbladen en passagier verdwaasd in de auto achterblijft. Over zijn aspiraties als schil der zegt Van Driel: „Mijn eerste doeken lagen helemaal in het verlengde van mijn illustraties. Ik tekende een voorstelling op doek met een viltstift en kleurde die vervolgens in. Op een goed moment besefte ik dat ik zo al leen maar vakken aan het vul len was. De laatste tijd probeer ik directer te schilderen. Ik pro beer ook meer persoonlijke er varingen te verwerken. Aanvan kelijk maakte ik uitsluitend heel luchtige, absurde voorstellin gen, puur 'fun art', tegenwoor dig zoek ik het allemaal wat dichter bij huis." Dat streven naar het persoon lijke is ook duidelijk te herken nen in zijn 'Vis aan de Wand'. De hoofdpersoon van het ver haal, dat zich afspeelt tijdens het bezoek van de Beatles aan Amsterdam in 1964, vertoont onmiskenbare gelijkenis met de auteur. „Dat is het leuke van striptekenen: je bent helemaal zelf de baas over je verhaal, en je kan alles wat Je wil verwer ken. In 1964 was ik nog een klein kind, maar juist in die tijd is mijn beeldtaal gevormd. Als ik bijvoorbeeld een telefoon wil tekenen, kies ik altijd voor zo'n ouderwets model van bakeliet, mij t i tele foon eruit. Daarom heb ik het verhaal in de jaren '60 gesitu eerd. Ik voel me verwant met die tijd, en ik heb geprobeerd de sfeer ervan weer te geven. Het boek is bijvoorbeeld in zwart wit gedrukt, omdat ik me de pe riode herinner in zwart-wit, zoals in het 'Polygoon Journaal. Kleur komt in mijn herinnering pas later." Van Driel zegt het jammer te vinden, dat strips in het milieu van de beeldende kunst nauwe- lijk serieus worden genomen. „In Frankrijk is dat heel anders, daar heb je in elke goede boek handel ook een afdeling met de betere stripboeken. Ik zou graag een verbinding willen maken tussen die verschillende disci plines, maar daar wordt nogal vreemd tegenaan gekeken. In praktijk blijken het totaal ver schillendewerelden." De tentoonstelling van Guido van Driel is tot 12 janu ari te zien bij Galerie Blijen- berg, Breestraat 113 in Leiden, di t/m za 9-18 uur, le zondag v.d. maand 12-17 uur. Het oude westen van Leiden verandert langzaam maar zeker in een 'kunstwijk'. De galeries Liga Nieuw Beelden in de Pres. Steijnstraat, Zichy in de Steen straat en de expositieruimten in het LAK en het AZL zijn nog maar een paar van de galeries in een voor Leiden toeristisch interessant gebied (Rembrandt- kwartier). Sinds kort is de lijs tenmakerij 'Art Déco' uitgebreid met een galerie aan de Mors- straat. „Als het aan mij ligt, gaat iedereen in de straat schilderij en verkopen", aldus F. van der Kaay, één van de eigenaren van 'Art Déco'. Pat veel galeries zich in de Morswijk vestigen, is volgens P. van Hooidonk, mede-eigenaar, puur toeval. „Maar aan de an dere kant: de lokatie is hier ge woon goed. Een straat waar een hoop mensen doorlopen om naar de stad te gaan." Over aan dacht heeft 'Art Déco dan ook niet te klagen. Tientallen men sen nemen sinds de opening, begin deze maand, een kijkje in de galerie. 'Art Déco' is van oorsprong een lijstenmakerij. „Dat was voor ons de hoofdmoot", aldus Van Hooidonk. „De kunst hing er maar zo'n beetje bij. We ex poseerden wel, maar de ruimte was veel te klein. De kunst kwam niet tot zijn recht." Hij laat het kamertje zien waar tot voor kort schilderijen kris kras door elkaar hingen. Veel groter dan een paar vierkante meter is het hok niet. „Het stond hier echt vol", vertelt Van der Kaay. „Om het publiek toch alles te kunnen laten zien, hebben we een lat aan het plafond ge maakt. Daar konden we dan toch weer zes schilderijen kwijt." Een gouden kans voor uit breiding deed zich voor toen het pand van de buren te koop stond. Het resultaat is een gale- tal schilderijen. Anders dan de naam doet vermoeden, richt 'Art Déco' zich niet in het bijzonder op die kunststroming. Werk van schil ders van de Leidse en Haagse School is de specialiteii van de galerie. De openingsexpositie, die nog tot het einde van de maand te zien is. toont schilde rijen van verschillende Leidse meesters met voornamelijk lan delijke taferelen. Nogal sobere schilderijen. „Dat komt omdat de schilders de kleur grijs als basispalet gebruikten", aldus Van Hooidonk. De aandacht voor de Leidse School is tamelijk uniek. Ook na de openingsexpositie zijn Van I Iooidonk en Van der Kaay van plan regelmatig werk van Leidse meesters te exposeren. „Dat wordt het terugkerend thema", aldus Van Hooidonk, „hoewel we ook van plan zijn aandacht aan moderne kunst te beste den." De volgende expositie laat vrijwel zeker werk van de 86-ja rige Henk van den Ende zien. de laatste Leidse meester die nog in leven is. Van der Kaay: „Het is nog niet helemaal rond. maar we willen het wel." 'Art Déc De eigenaar zien de hoge concentratie aan galeries in het oude westen niet als concurrentie, maar eender als verbroedering. „We gaan goed met de collega's om, ook met Jacob Kanbier; die hier ook een galerie heeft", aldus Van Hooidonk. Plannen om met an dere galeries kunstzinnige ini tiatieven te ontplooien zijn er volgens hem niet. „Maar nu er sprake is van een watertaxi, is het misschien mogelijk om met een bootje langs alle galeries in de buurt te gaan." Van W.H. van der Nat is dit stalinterieur, olieverf op doek. foto UIRÉ Ballerina's als zwaantjes in Het Zwanenmeer: een sprookjesballet. benemende schoonheid is. Een sprookjesballet zonder rijke kostuums is natuurlijk ondenk baar en ook in dat opzicht wordt het publiek ruimschoots op zijn wenken bediend. Het Nationale Ballet is het enige Nederlandse gezelschap dat in staat is zo'n uren durende romantische klassieker op de planken te zetten. Vanwege de grote bezetting moest een be roep worden gedaan op leerlin gen van de Nationale Balletaca demie en de opleiding Jazzthea- ter- en Showmusicaldans. Het belangrijkste is echter dat het gezelschap over genoeg talent volle 'eigen' dansers beschikt om de loodzware solistenrollen Opgezette hondjes in Kopenhagen amsterdam» gpd Aan het slot van Het Zwanen meer draagt Alexander het li chaam van zijn verdronken vriend prins Siegfried in een sprookjesachtig décor over het toneel van het bomvolle Mu ziektheater. In de voorafgaande drie en een half uur heeft Het Nationale Ballet maar liefst 60 dansers en 25 figuranten inge zet om het liefdesverhaal van Siegfried en de witte zwaan Odette naar het dramatische hoogtepunt te voeren. Het is de derde reeks opvoeringen in zes jaar, maar Het Nationale Ballet trekt er ook dit keer vrijwel uit verkochte zalen mee. Het pu bliek reageert opnieuw zeer en thousiast en beloont de dansers ook tussendoor met vele open doekjes. Het Zwanenmeer op muziek van Tsjaikovski is een van de grote 19de eeuwse klassiekers die hun oorsprong vonden in de Russische danstraditie. Dankzij voormalig artistiek leider Rudi van Dantzig beleefde de mam- moetproduktie in 1988 zijn we dergeboorte bij Het Nationale Ballet. Toer van Schayk ont wierp een romantisch décör met monumentale bospartijen en enorme zuilen dat in de sub tiele belichting van een adem- kopenhagen ap Een Deense kunstenaar die vijf opgezette puppy's in een kunstwerk heeft verwerkt, heeft zich de woede van dierenlief hebbers en kunstminnaars op de hals gehaald. Twee dierenbeschermings organisaties zullen bij de poli tie een klacht indienen over het grote beeldhouwwerk in glasvezel van Michael Bram- mer dat de titel 'Geloof, Hoop en Naastenliefde' heeft gekre gen. De puppy's staan op een po dium rond een drie meter hoog rood hart met twee witte cruci fixen dat doorboord is door een grote gele buis. Aanvankelijk kwam er geen protest tegen het kunstwerk dat deel uitmaakt van de drie weken geleden geopende ex positie 'Liefde' in de Nikolai- kerk in het centrum van Ko penhagen. Nadat een Deense krant woensdag een voorpagina-arti kel aan de opgezette puppy's had gewijd, kwam echter1 een storm van boze reacties los. Brammer, die Jeff Koons als zijn grote voorbeeld ziet, zei dat hij eerst baby's had willen FOTO CPD te vervullen. Door de enorme inspanning die de urenlange voorstelling vergt, werkt Het Nationale Ballet met hoofdrol len in wisselende bezetting. Marathon Sinds het begin van dit seizoen heeft het gezelschap de Russi sche sterdansers Larissa Lezhni- opzetten voor het project. Om dat dit plan niet te verwezenlij ken was, koos hij voor puppy's omdat „die er ook onschuldig uitzien." Hij zei dat dierenart sen hem geen dode puppy's wilden verkopen en dat hij daarom bij particulieren vijf jonge hondjes had gekocht. Het doden en opzetten van de na en Alexander Gouliaev in zijn gelederen, van wie het min of meer vanzelf sprak dat ze nu de rol van respectievelijk Odette (en haar zwarte evenknie Odile) en prins Siegfried vervullen. Dit keer krijgen echter ook Sofiane Sylve, Boris de Leeuw en Nico las Rapaic de kans hun capaci teiten waar te maken. In het programmaboek vat oudge diende Wim Broekx bondig sa men welke inspanning Het Zwanenmeer van een solist vraagt: „De rol van Siegfried dansen is een combinatie van marathon en sprinten." De voorstellingen (vanavond, di 27 t/m vr 30/12, 20.00 uur en eerste kerstdag 14.00 uur) van Het Zwanenmeer zijn allemaal uitverkocht. Wie het wil zien moet hopen op niet afgehaalde of teruggegeven kaartjes, maar kan nog wel terecht op het Nieuwjaarsgala. Tijdens deze voorstelling worden de hoofd rollen gedanst door de Japanse Miyako Yoshida en de Cubaan José Manuel Carreno. Het Nieuwjaarsgala van Het Zwanenmeer (Het Muziekthe ater, Amsterdam) door Het Na tionale Ballet begint op 1 janu ari om 12.30 uur. Telefonisch reserveren via nummer 020 - 6255 455. dieren kostte hem 1.725 gulden per pup. Brammer begrijpt niets van de opschudding die roncf zijn kunstwerk is ontstaan. „Je mag ratten en schreeuwende var kens doden. Maar je doodt geen honden", zei hij. De manager van de galerie, Elisabeth Delin, heeft geen plannen om de expositie te sluiten. „De dieren maken deel uit van een serieus kunstwerk, en je ziet overal opgezette die ren in scholen en etalages", was haar commentaar. theater recensie dick van teylingen Eccentric Steady Stand: Sterren stralen, 'n X mis met Kuiper en Berbée Gezien: 22/12 in de X, Leiden Vanavond en mor genavond herhaling. Voor V&D staat een blij koortje te jinglebellen, wat een mooie opmaat lijkt voor melig kerst- vermaak van een heel ander soort. In cultureel centrum De X viert Eccentric Steady Stand de geboorte van tweeduizend jaar christelijke cultuur. Dreigend kondigde het experimentele theatergezelschap aan: „In 1994 is op de langst mogelijke weg naar vernieuwing der kunsten en de wereld, het pad van de humor betreden." Altijd gevaar lijk, vooraf zeggen dat het leuk gaat worden. Een quizmaster en zijn char mante assistente, de engelen van onze tijd, proberen twee kandidaten een prijs te laten leiden loman leefmans Voor honderd gulden een orgel pijp adopteren. Dat is kortweg de inhoud van een actie die de Stichting Pieterskerk is begon nen om geld in te zamelen voor de restauratie van het grote Van Hagerbeer-orgel. Dat is nu in de revisie bij een bedrijf in Noord- Limburg, een opknapbeurt die 3,2 miljoen gulden kost en tot 1998 duurt. De laatste klanken van het immense orgel klonken op 1 juli van dit jaar voor het laatst. Ver volgens werd het uit 1643 stam mende instrument ontmanteld en naar het plaatsje Heythuysen vervoerd waar de firma Ver- schueren is gevestigd. Het enige nog bestaande Hollandse stads- winnen. Dat lukt, ondanks het feit dat Maria Timmerman-van Nazareth en haar man te stom zijn om voor de duvel te dan sen. Ze krijgen een wintersport vakantie in een sfeervol hutje met een ster erboven, maar voordat ze daar aankomen wordt dat bezet door twee on- wijzen uit het westen. Uiteinde lijk ontmoeten de duo's elkaar en er wordt een kindje geboren. De voorstelling is opgezet als een show: tussen de acts van het komisch duo in de hut door kondigen de presentatoren al lerlei andere kunstjes aan, zoals de straatzangers Karin en Henk, sprookjesverteller Willem Schouten, synthesizerspeler Ri- cardo Rotte en goochelaar Mr. Swan. Zo wordt Sterren stralen een soort korte-stukkenfestival, waarvan vooral de ritmische podiumdichter in gunstige zin opviel en ook de mooie stem van Wilma Zingt te pruimen was. Verder werd er erg onbe- orgel wordt daar in de originele staat teruggebracht. Het orgel bestaat onder meer uit pakweg tweeduizend pijpen. Om een deel van het tekort op de begroting van de renovatie, een dikke miljoen gulden, op tafel te krijgen, is een adoptie actie gestart. Driehonderd van de pijpen kunnen voor honderd gulden per stuk worden 'aange nomen'. De begunstigers wor den door de Stichting Pieters kerk in de toekomst over de vorderingen van de renovatie op de hoogte gehouden en bij de voltooiing wordt voor de 'or- gelpijp-ouders' een speciaal adoptieconcert gegeven. De Stichting Pieterskerk is ge vestigd aan de Kloksteeg 16 in Leiden. holpen gefröbeld; ook als de gasten in de show iets konden, hielp een gebrek aan (zelf)kri- tiek dat wel om zeep. Regisseurs Kuiper en Berbée waren kenne lijk niet uit op een enigszins kernachtig en samenhangend geheel, misten veel kansen en smoorden elk begin van ver maak in de kiem. Gelukkig hadden Klaas Bol huis en Wilco Maas wel een idee waar ze mee bezig waren. Hun slapstickacts in het hutje duurden wel eens te lang, maar ze waren ook origineel en ko misch. Blaas- en tafelvoetbal, skieën en de jodeldans op de waterstanden leverden mooie clownsacts op. Zo viel er toch wat te lachen en straalden er nog een paar sterren. Vanavond zijn er weer nieuwe gasten. Trek een warme trui - B0ERHAAVE Lange st Agnietenscrut 10

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19