Werelddiakonaat komt anderhalf miljoen tekort 'Ik ben blij dat de polarisatie voorbij is' Kerk Samenleving Vaticaan en Macedonië knopen diplomatieke betrekkingen aan VRIJDAG 23 DECEMBER 1994 KORTWEG Kerstzangavond De traditionele kerstzang avond in de Leidse Marekerk wordt morgenavond gehou den om 19.00 uur. Ds. G.F. Smaling houdt een korte me ditatie. Medewerking wordt verleend door het Noordzee- koor The Seaside Singers', o.l.v. Cor van de Wijngaard. Organist is Ben Feij. Ér is veel samenzang van bekende kerstliederen, afgewisseld door koorzang. Iedereen, jong en oud, is van harte wel kom. De kerkdeuren staan vanaf 18.30 uur open. Toe gang vrij. Veiling Flora De jaarlijkse kerstnacht dienst in de Rijnsburgse bloemenveiling Flora begint op 24 december om 22.30 uur. Het thema voor deze dienst luidt: 'Kerstfeest, waarom zo geheimzinnig?'. Spreker is EO-medewerker Henk Binnendijk en muzika le medewerking wordt ver leend door Rian Binnendijk (orgel), Machiel Siezenga (piano) en André Heemskerk en Cock van der Gugten (trompet). Ook het christelijk mannenkoor jubilate o.l.v. Peter Bontje wordt bij het programma betrokken. De kerstdienst in de veilinghal wordt gemiddeld door zo'n 3500 mensen bezocht. Kerstpraise De Nieuw Leven Evangelie Gemeenschap in Alphen aan den Rijn houdt in de kerst nacht (24 december) een Kerstpraise vanaf 21.00 uur in de aula van het Scala Col lege op de hoek van de Ver lengde Marnixstraat/Jong kind Coninckkade 102 in Al phen aan den Rijn. Op kerst morgen begint hier de kerst viering om 11.00 uur. Maranatha Op Eerste Kerstdag wordt 's avonds om 18.00 uur een feestelijke kerstdienst gehou den in het kerkelijk centrum Maranatha aan de Poolster in Katwijk. Er is veel samen zang en medewerking wordt verleend door de zanggroep Dabar, een vrouwenensem- ble onder leiding van Ada Guijt-De Jong. Het orgel wordt bespeeld door Jaap van der Plas. Het thema van de dienst is 'Alles wat wense lijk is', naar aanleiding van het bekende bijbelgedeelte van Jezus' Geboorte uit Lukas 2. Voorganger is domi nee B.H. Weegink. Een kwar tier voor zessen wordt met zingen begonnen. Bijbelfeest Kinderen tussen 4 en 11 jaar oud zijn welkom op het Va kantie Bijbelfeest, dat wordt georganiseerd door de stich ting Agape, in samenwerking met leden van diverse Leidse en Leiderdorpse kerken en gemeenten. De bijeenkom sten worden vanaf dinsdag 27 december op verschillen de plaatsen gehouden. Be gonnen wordt op 27 decem ber in de Merenwijk, om 14.30 uur in het kerkelijk centrum De Regenboog aan de Watermolen 1Woensdag 28 december worden de feesten gehouden in Mara- nathakerk in De Mors (10.00 uur) en in het wijkgebouw Zijlkwartier in Leiderdorp (14.30 uur). Op donderdag 29 december gaat de karavaan naar het gebouw van de Bap tistengemeente aan de Oude Rijn 3-5 in Leiden (14.30 uur) en op vrijdag 30 december wordt de basisschool De Zwaluw in de Stevenshof aangedaan (10.00 uur). De feesten worden afgesloten in het clubgebouw van speel tuin Zuiderkwartier (14.30 uur). 'Minder collecten en giften voor het gewone werk' Voor het werelddiakonaat van de Gereformeerde Kerken dreigt dit jaar een tekort van 1,5 miljoen gulden op een begroting van 15 miljoen gulden. zijds zijn LEUSDEN .ANP Dit heeft directeur H. Bijlsma van het gereformeerd Centrum voor zending en werelddiako naat bekendgemaakt. „Ener- uitermate content over het ontzettend vele geld dat de gereformeerden voor Rwanda hebben opgebracht", zegt Bijlsma. „Anderzijds heb ben we de indruk dat er hier door minder aan collecten en giften voor het gewone werk is binnengekomen Eind oktober was acht mil joen gulden ontvangen, terwijl op dat moment op tien miljoen was gehoopt. Op grond daarvan wordt een tekort van 1,5 mil joen verwacht. Bijlsma vindt het heel vervelend bij mensen, die toch al veel hebben gegeven, voor een extra gift te moeten aankloppen. „Onze grote zorg is dat de mensen reageren op beelden van spectaculaire nood, zoals in Rwanda. Maar er zijn in andere landen ook veel projecten die ontzettend nodig zijn. Die drei gen het slachtoffer te worden van de (begrijpelijke) aandacht van de media voor Rwanda", al dus Bijlsma. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356443 BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen; naar Ermelo: G.H. Fre- drikze te Woerden. Bedankt: voor Lunteren: J. Veldhui zen te Putten. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Brasschaat (Ver. Prot. Kerk België): drs. J. van den Berg te Oss (Reformatorische Kerkgemeen schap), die dit beroep heeft aangeno- CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Doornspijk: L.W. van der Meij te ALPHEN AAN DEN RIJN. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Sioux Center (U.S.A.): C.A. van Dieren te Stolwijk. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Anna Paulowna (tevens voor 1/3 evangelisatiewerk): P. van den Berg, kandidaat te Kampen. VRIJE OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Terneuzen: J. Goudriaan te Ede. Hoogleraar Van Iersel pleit voor kerkelijk vredesoffensief TILBURG GUIDO DE BRUIN/ANP In deze tijd van humanitaire in terventies en militair ingrijpen overal ter wereld, moeten de kerken terug naar hun bijbelse bronnen. De Tilburgse hoogle raar Fred van lersel (40) pleit voor een kerkelijk educatief of fensief rond vragen van vrede en veiligheid. „De kerken moe ten zich bezinnen op de macht van het kwaad." De theoloog Van Iersel houdt zich aan de Theologische Facul teit Tilburg bezighouden met 'vraagstukken van geestelijke verzorging bij de krijgsmacht'. Dat zijn geen louter academi sche kwesties, benadrukt hij. „Ik heb veel aalmoezeniers en le- gerpredikanten zien terugkeren uit het voormalige Joegoslavië en Cambodja. Die maken soms een dramatische geloofsontwik keling door. Vaak hebben ze moeite om te blijven vertrou wen op de goedheid van God." 'Nadenken over de wijze waarop de kerken betrokken kunnen en moeten zijn bij de krijgsmacht' ziet Van Iersel als zijn leeropdracht. De leerstoel is een initiatief van het Ordinari aat voor de Nederlandse strijd krachten, de overkoepelende organisatie van rooms-katholie- ke legeraalmoezeniers. Naast zijn hoogleraarschap blijft Van Iersel werkzaam als onderzoe ker bij het Militair Pastoraal Centrum te Amersfoort. Als beraadslid van het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) namens de Rooms-Katholieke Kerk en lid van de commissie internationale zaken van Pax Christi kent hij de vredesbewe ging van binnenuit. „Ik ben blij dat de polarisatie voorbij is", verzucht hij, terugdenkend aan het begin van de jaren '80, toen de discussie over kernbewape ning de kerken verscheurde. „In de ervaring van militairen was het IKV toen anti-militair", herinnert Van Iersel zich. „Nu is ze positief betrokken bij de krijgsmacht. De vredesbewe ging is eigenlijk de civiele part- Hoogleraar Fred van lersel: „De kerken moeten zich bezinnen op de macht van het kwaad." ner van het ministerie van de fensie geworden. Hij constateert dat het debat over vrede en veiligheid binnen de kerken is ingezakt. „Er heerst een gevoel van onmacht. Als mensen het gevoel hebben geen invloed te kunnen uitoefenen, heeft het voor hen geen zin om in discussie te gaan over de vraag hoe die invloed eruit moet zien." Toch is een fundamentele be zinning op 'de macht van het kwaad' volgens Van Iersel hard nodig. In krijgshaftige bewoor dingen roept hij op tot een 'of fensieve educatieve strategie' vanuit de kerken. Kerkmensen moeten weer met elkaar in ge sprek gaan over de bronnen van het christelijke denken over oorlog en vrede. „Kerken die het contact met hun bronnen kwijt zijn, geven hun eigen invals hoek op en verliezen zo hun recht van spreken." Eén van zijn eerste activiteiten in Tilburg is dan ook post-academisch on derwijs aan pastores die in hun parochie vraagstukken van oor- log en vrede aan de orde willen stellen. Het begrip 'rechtvaardige oorlog' duikt vaak op in zijn pu- blikaties. Het eeuwenoude de bat in de kerk over de omstan digheden waaronder militair in grijpen gerechtvaardigd is, is sinds het einde van de Koude Oorlog immers weer hoogst ac tueel. In het denken over de recht vaardige oorlog moeten de ker ken volgens Van Iersel een evenwicht zien te vinden tussen zonde en verlossing. Te veel na druk op de erfzonde brengt pes simistische christenen al gauw tot de opvatting dat oorlog on vermijdelijk is, maar overwaar dering van de verlossing leidt tot de te gemakkelijke pacifisti sche hoop dat oorlog uitgeban nen kan worden. „Mijn leer meester, de Nijmeegse theoloog P. Schoonenberg, zei al: 'Aan pacifisten moet de zonde ge preekt worden'. Daaraan zou ik willen toevoegen: aan aanhan gers van de rechtvaardige oor log moet de verlossing gepreekt worden." Van Iersel vindt het volstrekt gerechtvaardigd dat een kerke lijke vredesbeweging als het IKV pleit voor een humanitair inter- ventieleger dat in geval van ge nocide militair kan ingrijpen. „Voor veel mensen was dat ver rassend. Maar het IKV is nooit een zuiver pacifistische organi satie geweest. Tijdens de Koude Oorlog werd de leer van de rechtvaardige oorlog gebruikt om nucleaire afschrikking af te wijzen, nu om humanitaire in terventie in bepaalde situaties goed te keuren." In het kielzog van de uitzen ding van Nederlandse militairen naar crisisgebieden ontwikkelt de geestelijke verzorging bij de krijgsmacht zich volgens Van Iersel van 'kazernepastoraat naar crisispastoraat'. Zijn leer stoel is in feite een impuls voor de interne bezinning van gees telijke verzorgers op de veran derende functie van het leger. Daaraan moeten de militai ren zelf ook een bijdrage leve ren, vindt Van Iersel. Hij is blij dat bij de consultatieronde ter voorbereiding op de herderlijke brief over vrede en veiligheid die de Nederlandse bisschop pen in 1996 zullen uitbrengen ook militairen gehoord worden. „Het is uniek dat militairen ex pliciet om advies gevraagd wordt. Ze zijn in het algemeen nogal voorzichtig in hun me ningsuiting, maar ik vind het verstandig als ze zich in het openbaar uitlaten over de haal baarheid van militaire interven ties. Vragen over de wenselijk heid van zulke operaties liggen echter meer op het politieke vlak." V ATI CAANSTAD CIC/DPA Het Vaticaan en de vroegere Joegoslavi sche republiek Macedonië gaan volledi ge diplomatieke betrekkingen aan. In Vaticaanstad komt een Macedonische ambassadeur, terwijl een pauselijke nun tius in Skopje zijn opwachting zal ma ken. Dat hebben beide staten bekendge maakt. Van de 2 miljoen Macedoniërs zijn er ruim 10.000 rooms-katholiek. De meer derheid van de bevolking is orthodox. Verder wonen er nog moslims en geuni- eerden (met Rome verbonden ortho doxen), die vorige eeuw met Constan- tinopel braken. De meeste landen hebben Macedonië inmiddels erkend. Griekenland heeft daartegen geprotesteerd omdat het van mening is dat Macedonië alleen maar de aanduiding van zijn noordelijke provin cie mag zijn. Het Vaticaan heeft lang getreuzeld voordat het tot erkenning overging. Het stond daarbij onder druk van zowel de Grieks-Orthodoxe als de Servisch-Ortho- doxe Kerk die beide niets van een onaf hankelijk Macedonië willen weten. Net als in het Midden-Oosten, waar jaren lang de erkenning van Israël uitbleef, wilde het Vaticaan ook hier politieke speelruimte houden. In 1986 kwam het tot een conflict naar aanleiding van een tentoonstelling in het Vaticaan van ikonen uit de Macedo- nisch-Orthodoxe Kerk, die naar zelfstan digheid streeft. De Grieks-Orthodoxe Kerk boycotte daarop de dialoog tussen Rome en de Orthodoxie. Vorig jaar ble ven bijna alle Orthodoxe Kerken weg van het oecumenisch vredesgebed, dat op initiatief van de paus in Assisi werd ge houden. Alleen twee afgevaardigden van de Macedonisch-Orthodoxe Kerk waren aanwezig. Zij zaten, toeval of niet, in een dode hoek van de tv-camera's. Ook de vredesgroet van Johannes Paulus II op de christelijke feestdagen, die hij in vele talen uitspreekt, was een omstreden punt. De Griekse ambassa deur in Rome kon de ene maal aan Athe ne melden dat de paus wel in het Mace- donisch en de andere keer dat de paus niet in het Macedonisch had gesproken. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON ALS JE iKJ TALiÊ t>E BEl-ASTiM<=» - DiExJST SMEERGELD ESETAAL-T, KOA1E M ZE" JE eJ»ETT COWTROL5REM r\ AN ZOU HET Hi£R. OOK OOl T ZO v/BR. KOMBVSJ LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg, G P Arnold (ad|), J Kiel(adj), HOOFDREDACTIE. Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw, tel dag 9 30- 11.30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam benchten 071 -323508 Redactie071 -321921 ADVERTENTIES ma-vrij van 08 30-17 00 uur Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma-vnj van 8.30-17.00 uur Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitbet (ind. BTW) per acc giro autom bet. per maand 31,05 30,05 per kwartaal 87,70 86,70 per jaar 337,55 336,55 VERZENDING PER POST Nederland, per kwartaal 134,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18 00-19.30 uur, zat. 10.00-12.00 uur. Tel. 071-128030 HET WEER Mist en zon Een hogedrukgebied trok donder dag versterkend van Schotland naar het Europese continent, zodat de aarzelende winter boven ons land werd gestimuleerd. In de mid dag lag er een markante weergrens dwars over het land, die heldere Noordzeelucht scheidde van voch tige, sterk afgekoelde landlucht. Dichte mist met temperaturen even onder nul gaven in het noor den en oosten een grimmig weer beeld. In de kuststrook zag het er perfect uit bij stralende zon. Tot laat in de middag bleef het vrien delijk bij een maximum van 5 tot 6 graden. Rond zonsondergang schoof de mistdeken ook over de westelijke provincies, waarbij het kwik binnen een kwartier tot aan het vriespunt daalde. Vandaag wijst de barometer 1040 millibar aan. We liggen heel dicht bij de kern van het winterse luchtdrukmaximum boven Noord- Duitsland, waarbij hooguit een zwakke oosten-tot zuidoostenwind waait. De stroming is niet sterk ge noeg voor voor koudetransport vanuit Rusland, maar dichter bij huis is het de laatste dagen ook flink afgekoeld. De komende 48 HET WEER IN EUROPA uur zal het kwik niet of nauwelijks boven het vriespunt uitkomen; de nacht en ochtend vriest het meest licht. De belangrijkste wei selementen zijn mist en zon. Het valt niet te zeggen hoe die verde ling zal uitpakken. Op plaatsen waar de mist blijft hangen kan hetNET een ijsdag worden (maxima bene den nul). Hier en daar wordt het winterse beeld versterkt bij aan- vriezende mist met rijpafzettingi takken van bomen. Zo krijgt de kerst dit jaar toch nog een winters tintje, al lijkt dat maar even. Het zachte weer met jagende wolken, regen en wind, dat zo ka-, rakteristiek is voor de Lage Lande tijdens de feestdagen, gaat groterf W( deels aan ons voorbij. Pas maan dag komt er een frontaal systeem in de buurt met toenemende zui den-of zuidwestenwinden en lang zaam oplopende temperatuur. Terwijl het in Centraal-Europa stug doorwintert, krijgt het anders zo koude Scandinavische bolwerk een golf zachte lucht over zich heen. Ook de oostkust van van Noord-Amerika beleeft milde tij den met op veel plaatsen een groe ék< ne, natte kerst. eh elf ifs KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. In de nacht en och tend kans op mist. Mid- dagtemperatuur van 4 gra den langs de kust tot rond het vriespunt in de Ar- dennnen. Noord- en Midden-Frank- Droog en perioden met zon. In de nacht en och tend plaatselijk mist. Mid- dagtemperatuur van 6 gra den in Bretagne tot rond het vriespunt in het bin nenland. Temperatuur op 1000 meter in de Vogezen en de Jura geleidelijk op lopend tot +3 op morgen middag. Spanje: Perioden met zon en voor- iff zonm, al in het zuiden kans op een bui. Middagtempera- tuur langs de kusten tussen 10 en 15 graden. In het binnenland aanzienlijk kouder met temperaturen rond 4 gra- Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar ook enkele wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon en droog. Middagtemperatuur tussen 17 en 20 graden. Tunesië: Voornamelijk in het noorden flinke re gen- of onweersbuien. Naar het zuiden toe meer zon en droger. Middagtempe ratuur van 14 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Vooral in de westelijke departementen een geleidelijk overgang naar iets rusti ger weer met wat meer.zonneschijn. Op de meeste plaatsen droog. Middagtem peratuur van 3 graden bij Lyon tot circa 7 op veel plaatsen langs de zuid- en westkust. Temperatuur op 2000 meter in de Franse Alpen oplopend tot circa -3 graden op morgenmiddag. Italië: Sterk wisselvallig weer met flink wat wolkenvelden en buiige regen, soms met onweer. Plaatselijk kan veel neerslag vallen. In het noorden valt het met de neerslag waarschijnlijk mee, maar met name in de bergen waait het hard. Mid dagtemperatuur van 5 graden in het noorden en plaatselijk langs de Adriati- sche kust tot rond 14 op Sicilië. Tempe ratuur in de Alpen en Dolomieten op 2000 meter geleidelijk oplopend tot on geveer -4 graden. Corsica en Sardinië: Wisselvallig en kil weer met buien, soms met onweer. Kans op veel wind en grote regenhoeveelheden. Middagtempera tuur van 10 tot 13 graden. 1 Malta: Half tot zwaar bewolkt en op beide da gen kans op enkele regen- en onweers buien. Mogelijk veel wind en grote re genhoeveelheden. Middagtemperatuu r ongeveer 15 graden. Griekenland en Kreta: Sterk wisselvallig weer met flink wat wolkenvelden en van tijd tot tijd stevige buien, soms met onweer. Plaatselijk kan veel neerslag vallen. Boven 1200 meter valt sneeuw. Middagtemperatuur van 9 graden in het noorden tot 16 graden hier en daar in het zuiden. Turkije en Cyprus: Half tot zwaar bewolkt en met name ten westen van Antalya en langs de Turkse westkust nu en dan buien, soms met on weer. Op Cyprus en de oostelijke helft van de Turkse zuidkust overwegend droog. Maxima van 10 graden rond de Dardanellen tot 16 graden op Cyprus. Duitsland: In de nacht en ochtend plaatselijk mist, in de middaguren hier en daar zon. Op de meeste plaatsen droog. Middagtem peratuur op veel plaatsen rond het vries punt. Temperatuur op 1000 meter in de middelgebergten geleidelijk oplopend tot ongeveer +3 graden, op 2000 meter hoogte in de Beierse Alpen tot circa -3. Zwitserland: Overgang naar vrij zonnig, droog en ta melijk mild weer. In de lager gelegen ge bieden ook kans op mist of laaghangen de bewolking. Geleidelijk stijging van temperatuur, met morgen op 2000 me ter maxima rond -4 graden. Oostenrijk: Vooral aan de noordflank van het Alpen massief overgang naar vrij zonnig weer; in de lager gelegen gebieden ook kans op mist of laaghangende bewolking. Vrijwel overal droog. Temperatuur op 2000 meter geleidelijk oplopend tot en kele graden onder nul. ZATERDAG 24 DECEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.47 Zon onder 16.J Maan op 23.54 Maan onder 11.; Waterstanden Katwijk Hoogwater06.58 19.11 Laag water 02.47 15.06 Weerrapporten 22 december 19 u wind temp neen Eelde Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta wmdst 13 11 12. 01 L nnw2 12 5 Of verand 0 -2 3 2 -1 Ojf,, 22 16 16 9 01 w 10 17 11 1. Split Stockholm onbew. Warschau zwaar bew. Wenen zwaar bew Zürich sneeuw Bangkok onbew Buenos Aires half bew Casablanca onbew. Johannesburg onbew/ Los Angeles half bew New Orleans zwaar bew New York licht bew Tel Aviv onbew. licht bew nnw5 11 5 0. licht bew. wnw 1 -4 licht bew nno6 4 nno6 10 2 0 B ono2 13 0 il wzw 1 -1-3 0, nno2 17 6 Of no 21 32 20 wnw 2 17 12 Oi nw7 14 13 Tokyo Toronto Vancouver regenbui licht be

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12