eiden krijgt meer geld Voor minder billboards Leg verkeersplan voor aan raad' Koenes: kort geding tegen *egionale taxicommissie r Huisbaas Leiden boos op huurders Twee j aar en tbs voor Derti§ maanden cel seëist doodschieten van vader Depressieve tasjesrover toont berouw Dit moest eens gebeuren Kerstboom nu al de deur uit llJDAG 23 DECEMBER 1994 henny van egmond. 071-356414. plv.-chef hans koenekoop, 075-356429 'ortemonnee met 950 gulden gerold Een 22-jarige Leidse vrouw is afgelopen woensdag 950 ïlden lichter geworden. Haar portemonnee werd rond half ne- ?n 's avonds aan de Oude Vest weggenomen uit haar tas. Hef aangehouden iden/den haag Een 35-jarige Hagenaar is gisteravond in zijn oonplaats opgepakt op het moment dat hij probeerde gestolen jederen te verkopen aan een taxichauffeur. De man bekende goederen eerder op de dag te hebben gestolen uit een auto e aan de Molen werf in Leiden stond geparkeerd. Het ging om eding, cosmetica en boeken. Vethouder feliciteert 103-jarige den» Wethouder en loco-burgemeester H. Koek heeft vanmor in een felicitatiebezoek gebracht aan de 103-jarige D. de Roo. e Roo viert vandaag in bejaardencentrum Roomburgh zijn ver- ardag. De geboren en getogen Leidenaar verkeert nog in een oede gezondheid, al is zijn gehoor wat minder. Julianaschool yi o Niet de Alexander- I J school, maar de Ju lianaschool blijft zelfstan dig. Oftewel een omme zwaai in Leiderdorp. Parkeergeld j- De gemeente Al- I 3 phen overweegt betaald parkeren in te voe ren als de winkels op zon dag open zijn. Schiphol yi s- De Commissie Ge- I O luidhindertolereert in 1995 dat omwonenden extra lawaai van Schiphol hebben. den bosch/leiden «anp den haag/leiden De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 19-jarige Leidenaar overeenkomstig de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging voor het doodschieten van zijn vader. Hij loste de dodelijke schoten op 29 juni in Deume tijdens een ruzie met zijn vader. De Leidenaar verliet toen hij zestien was zijn door ruzies verscheurde ouderlijk huis in Deume en ging bij zijn groot ouders wonen. Later verhuisde hij naar Leiden. In juni was hij in Deurne omdat zijn grootmoeder ziek was. De man bezocht toen in een opwelling ook zijn vader. Voor de rechtbank zei hij dat hij zich alleen nog wat flitsen van de gebeurtenissen herinnert. De vriendin van zijn vader verklaarde dat zij de twee ruzie hoorde maken over geld. Officier van justitie Klinkenbijl noemde het 'tragisch dat de jongen het zelf onmogelijk heeft gemaakt nog ooit in het reine te kunnen komen met zijn vader, met wie hij een slechte verhouding had'. Volgens deskundigen is de Leidenaar intelligent en gevoelig. Zij achten de kans op herhaling van een levensdelict gering, maar vinden behandeling noodzakelijk. annetvan aarsen Zo'n tien maal had de 35-jarige chronisch depressieve en ver slaafde Leidenaar toegeslagen. Zijn slachtoffers - telkens jonge vrouwen die in veel gevallen net de geldautomaat hadden be zocht - beroofde hij van hun tassen of portemonnee. Hij had gedacht dat de straatroven - ge pleegd in zijn woonplaats in au gustus en september van dit jaar - de makkelijkste manier waren om aan het broodnodige geld te komen. Gisteren toonde de man zich voor de Haagse rechtbank uiterst berouwvol. Schadevergoedingen en smartegeld. geëist door zijn slachtoffers, beloofde de man te betalen. „Wat de bedragen ook zijn, het is weinig. Natuurlijk betaal ik dat", deelde de man rechter E. Timmermans mee. ,,Ik wil het leed van de slachtof fers verzachten, al zal dat niet zo makkelijk gaan. Zou u hen kunnen vertellen dat het me echt vreselijk spijt?" Officier van justitie J. van Bel- zen had weliswaar medelijden met de man maar eiste toch een zware straf. „Dertig maanden waarvan zes voorwaardelijk", vroeg ze. „Het is misschien niet het beste voor u, maar ik moet ook aan de slachtoffers denken. Het gaat hier om vreselijke fei ten, waarvan de vrouwen nog steeds erg onder de indruk zijn." Volgens de psychiater, die met de Leidenaar had gepraat, heeft de man dringend en lang durig behandeling nodig. De re classering heeft te kennen gege ven dat ze de man het liefst zou onderbrengen in de sociaal psy chiatrische werkeenheid in Lei den. De man zelf gaf gisteren te kennen dat hij liever nog van daag dan morgen in behande ling zou willen. „Wat ik gedaan heb, daar snap ik helemaal niets van. Het valt niet goed te pra ten. Ik wil langdurig in behan deling zodat het niet nog eens gebeurt", verklaarde de Leide naar, die als een triest vogeltje in de beklaagdenbank zat. Zijn advocaat vroeg om een onvoor waardelijke vrijheidsstraf, die gelijk staat aan de lengte van het voorarrest en een voorwaar delijke straf met als bijzondere bepaling psychiatrische behan deling. De rechter, die van de ver dachte de beste wensen voor het nieuwe jaar kreeg toege wenst, doet over twee weken uitspraak. gemeentebestuur van Leiden doet er standig aan de verkeersmaatregelen op rond de Beestenmarkt aan de gemeente- id voor te leggen, zegt de commissie be- :p en bezwaar in een advies. Burgemees- en wethouders mogen verkeersverande- igen doorvoeren zonder ruggespraak met raad. Volgens de commissie is dat toch idzaam omdat zoveel bewoners en win- liers er tegen gekant zijn. ~m de driehoekige Beestenmarkt een be- aanzien te geven, besloot de gemeente de geparkeerde auto's van het plein leten. Alle betrokken partijen zijn het er iddels over eens dat dit de buurt ten goede komt. Maar verkeersdeskundigen bij de gemeente bedachten vervolgens ook een ingrijpend plan om 'autostromen' van en naar de westelijke binnenstad te verande ren. De Morspoortbrug moet helemaal wor den afgesloten. De rijrichting in vrijwel alle straten van de Oude Morsch wordt omge keerd en Steenstraat en Beestenmarkt zijn alleen nog lopend, per fiets of de bus te be reiken. Die veranderingen stuiten op massaal verzet. Tijdens de behandeling van de be zwaren van buurtbewoners en winkeliers op 4 november moest zelfs de grote raad zaal worden gebruikt in plaats van de ge bruikelijke koffiekamer op het stadhuis. De middenstand verwacht minder klanten en dus minder omzet. De bewoners vrezen hun huis niet meer te kunnen bereiken of grote afstanden om te moeten rijden. De commisie hoorde de bezwaren aan en oordeelt nu dat een belangrijk deel van het plan bij de meeste belanghebbenden weer stand oproept. Aangezien het college de medewerking van de ondernemers bepa lend vindt voor het slagen van de herinrich ting en dat draagvlak niet gevonden is, acht de commissie het noodzakelijk dat de ge meenteraad zich over de plannen uit spreekt. „Het is namelijk van het grootste belang dat de plannen een zware democra tische legitimatie hebben." B en W beslis sen begin volgend jaar of het advies van de commissie wordt opgevolgd. leiden henny van egmond en eric de jager „Het was wel te verwachten dat dit een keer zou gebeuren. We hebben al diverse keren contact gehad met de gemeente. Er zit geen verwarming in het ge bouw, dus nu het koud wordt, steken ze alles aan wat brandt", vertelt Mieke Kalfsvel, die bij de Kamer van Koophandel werkt. Zij meldde de brand als eerste. Marco Hagen, die administra tief medewerker en bedrijfs hulpverlener is bij de Kamer van Koophandel, probeerde de brand nog te blussen. „Ik hoor de een paar Engelse jongens gil len, iets van 'eikels, ze hebben het aangestoken. Ik ben meteen gaan kijken met een brandblus ser, maar er was al een flinke brand. Er kwamen mensen met ademnood naar buiten. Ach, lxj-ondernemer J.W. Koenes overweegt een kort 'ding aan te spannen tegen de regionale taxi- j( immissie. De Leidenaar hoopt daarmee de ten- tvoerlegging van een dwangsom te voorkomen, oenes loopt het risico een boete van 28.000 gul- ?n te krijgen, wegens het niet verstrekken van idrijfsgegevens. De regionale taxicommissie dreigt met een wangsom van 1.000 per dag als Koenes niet voor ït eind van deze maand zijn bedrijfsgegevens verlegt. De dwangsom kan ten hoogtse oplopen >t 28.000 gulden. I Iet is de uiterste poging van de taxicommissie n Koenes zover te krijgen dat hij zijn admini- ratie voor inspectie aan een ambtenaar van de imeente Leiden overhandigt. Op 27 oktober be sloot de commissie om Koenes nog een week res pijt te geven. Daarna werd aanzegging een paar maal verlengd, onder dreiging van intrekking van Koenes' taxivergunning. Koenes wil de gevraagde gevens niet verstrekken wegens vermeende be langenverstrengeling van de gemeente Leiden. De gemeente is zowel vertegenwoordigd in de taxi commissie die beslist over taxivergunningen als participant in het Leidse taxibedrijf Schutte. Koenes wil zijn bedrijfsgegevens niet meer aan de commissie geven, omdat ze dan in handen van de 'concurrent' komen. De protesterende taxi-on- dememer meent dat de commissie, op basis van de wet personenvervoer, niet gerechtigd is om taxivergunningen in te trekken. Ook van de drei gende dwangsom zegt hij 'niet bang' te worden. „Ik betaal niets en lever mijn spullen ook niet in. Het ziet er naar uit dat ook dit niet rechtmatig is." Ilboards van Publex zoals deze maken volgend jaar waarschijnlijk plaats voor nieuwe van een concurrerende firma, foto holvast/marklamers gemeente Leiden wil met Wall City Design bv in Arn- :m in zee gaan, omdat dit bedrijf voor minder reclame- irden (billboards) langs de doorgaande wegen meer wil geven. Daarom overweegt de gemeente het con- ict met Publex Stadsmeubilair bv in Amsterdam, dat ntii deze reclameboodschappen in de stad verzorgt, op te :°feggen. Dit contract staat los van reclame-uitingen op lalupi's (zuiltjes) en bushokjes. |den loman leefmansleft dalen. Die verminderde in komsten wilde het Amsterdam- *fearom wil Leiden per 1 juli se bedrijf aan de gemeente ■195 in zee Wall City. Publex doorberekenen. „Maar ik moet jg zijn inkomsten door het de goede verhouding in het oog irbod op het maken van recla- houden. De verhouding tussen e voor drank- en rookartike- liever minder reclame, maar daarbij wel aan de inkomsten denken. Toen Publex ons het aanbod deed, hebben wij ge zegd, dat we ook naar andere mogelijkheden gaan bekijken", aldus Van Rij. De gemeente heeft in het ver leden altijd gezegd zeer tevre den te zijn over Publex. De overeenkomst met de gemeente dateert al uit 1975 en werd tweemaal verlengd. Een paar jaar geleden kreeg Leiden een groot aantal nieuwe, glazen mupi's en abri's die Publex schoonhield en van nieuwe re clameposters en stadsplatte- m;S gronden voorzag. Verder her stelde het beschadigingen aan het glaswerk. Ook verschenen langs doorgaande wegen bill boards met grote reclamepos ters. De offerte die Wall City in au gustus deed, paste echter pre cies in het straatje van Van Rij. Minder plekken en een hogere opbrengst per billboard. Maar inmiddels heeft Publex een nieuw aanbod gedaan. Daarom houdt Van Rij nog een kleine slag om de arm. Als dit aantrek kelijk is, dan beraadt het ge meentebestuur zich opnieuw. leiden sandra passchier De vertegenwoordigers van huurders in de algemene verga dering van Woningbouwvereni ging Leiden (WBL) zijn danig in hun wiek geschoten. De werk groep die de oprichting van een huurdersbelangenvereniging voorbereidt heeft hen gegriefd met de kritiek, dat zij steeds meer het bedrijfsbelang en steeds minder het belang van de huurders dienen. „Dat is niet waar", vindt W. Plasmeijer. „Wij zijn gekozen door de huurders en komen op voor hun belan gen." Een aantal leden van de alge mene vergadering heeft het ge voel, dat de huurdersbelangen vereniging hen door de strot is geduwd. De vergadering stemde onlangs in met de oprichting van een huurdersvereniging bij de grootste woningbouwvereni ging van Leiden. „Maar je moet niet vragen hoe", zegt Plasmeij er. „Het bestuur dreigde af te treden als de vereniging 'in wel ke vorm dan ook' niet zou wor den doorgevoerd. Er was geen discussie mogelijk." De belangenvereniging, door de oprichters een soort vakbond voor huurders genoemd, is vol gens Plasmeijer een 'uitgeholde' organisatie. „De vergadering kan beslissingen nemen, de huurdersbelangenvereniging kan alleen maar adviseren." De enige taak die hij ziet voor de huurdersvereniging is het be vorderen van de communicatie tussen huurders en vergadering. „Want die is de afgelopen jaren sterk verwaterd." Plasmeijer erkent, dat de al gemene vergadering besluiten neemt die negatief zijn voor de huurders. „Twee jaar terug heb ben wij ingestemd met een mmaximale huurverhoging van zes procent, om held vrij te ma ken voor het inhalen van ach terstallig onderhoud. Dit jaar wilden we uitkomen op 4,25 procent huurverhoging. Maar met 4,6 procent hebben we straks helaas weer de grootste huurverhoging van alle corpo raties in Leiden." De macht van de huurders in de algemene vergadering van de WBL is afgebrokkeld, geeft Plasmeijer toe. „De algemene vergadering is een sterfhuis ge worden. Normaal zijn er 46 ge kozen huurders en zeven be stuursleden. Door sterfte, ver huizing en dergelijk zijn er nu nog maar 24 gekozen huur ders." De huurders in de alge mene vergadering wachten met smart op de verkiezing van nieuwe vertegenwoordigers, die het komend voorjaar wordt ge houden. „Laat de WBL daar maar geld voor vrijmaken, in plaats van 70.000 gulden te ge ven aan een huurdersbelangcn- vereniging die toch niks te zeg gen heeft", meent AV-lid C. Boutard. leiden erna straatsma Het aantal meldingen van dis criminatie is vorig jaar met 25 procent toegenomen. Racisti sche leuzen op straat zijn ver dubbeld. Dat blijkt uit het jaar verslag van het Meldpunt Dis criminatie Leiden. „Die tendens van een stijgend aantal meldin gen zet zich in 1994 voort," zegt Meer meldingen discriminatie coördinator T.H. Ong. „We heb ben daar verschillende aanwij zingen voor, ook al zijn de cij fers nog niet bekend." Het aan tal meldingen van discriminatie steeg in 1993 van van 110 naar 193. Sinds 1989 is het aantal klachten over discriminatie met 80 procent toegenomen. Het bestuur van het meldpunt gaat er vanuit dat dit enerzijds komt door de toegenomen bekend heid van het Meldpunt. Ander zijds bestaat het vermoeden dat de toenemende intolerantie ten opzichte van buitenlanders een rol speelt bij de stijging van het aantal klachten. Het aantal klachten van buitenlanders over discriminatie voert, net als in voorgaande jaren, de boven toon in de jaarcijfers van het meldpunt. Van alle ingediende klachten gaat 85 procent over discriminatie op grond van ras en/of nationaliteit. Meldingen over discriminatie op grond van sekse (1 procent) en seksuele voorkeur (5 procent) zijn er veel minder. het was eigenlijk gewoon wach ten op dit moment." Uiteindelijk moest ook de Ka mer van Koophandel worden ontruimd. Kalfsvel: „Gelukkig hadden we pas nog een brand oefening gedaan en is alles vlek keloos verlopen." Na drie uur konden de medewerkers weer terug, nadat de brandweer me tingen had verricht en het sein veilig had gegeven. Vlak na de brand stonden overal groepjes bewoners. Som migen hadden in de haast nog wat spullen meegenomen. Zij zijn dakloos. Ook zij weten niet precies hoeveel mensen er in het pand woonden. „We zijn nogal op onszelf', vertelt een van de krakers, afkomstig uit Engeland. Hij weet dat er gere geld controles zijn geweest door de brandweer en de GGD. De krakers zijn er van overtuigd dat het is aangestoken. En niet door een van de bewoners. Duidelijk is wel dat de krakers geregeld vuurtjes stookten om het pand te verwarmen. Er is geen elektriciteit of verwarming. Brandweercommandant F. van Oosten noemde de situatie 'vol strekt onverantwoord'. Na een onderzoek van de brandweer kreeg de eigenaar deze week opdracht het pand te ontrui men. Tijdens de controle had de brandweer vastgesteld dat kaarsen werden gebruikt voor de verlichting en dat er zoveel troep in het pand lag dat de kans op brand door het omval len van een butagas-kachel of vuurtjes die werden gestookt le vensgroot was. Bovendien ont braken allerlei voorzieningen die nodig zijn om een brand te beperken en te bestrijden. Politiewoordvoerder T. Stuif bergen bevestigde het beeld van de brandweer. In het pand woonden volgens hem zo'n ze ventig mensen. „Maar in het weekeinde waren dat er vaak 200 tot 250. Er werden ook housefeesten gegeven. De poli tie kwam er nogal eens in ver band met de openbare orde en ook een aantal malen om men sen te spreken in verband met misdrijven." Vaststaat dat er in het pand een aantal harddrug- gebruikers verbleef. Sommige krakers suggereer den dat de brand zou zijn aan gestoken om hen zo uit het pand te krijgen. Directeur A. van den Ingh van projectont wikkelaar Planvisie die plannen ontwikkelt in opdracht van ei genaar Chesprop 2 voor het kantoor, werpt die suggestie verre van zich af. „Aan dit soort praktijken doen wij niet mee. Je moet je toch niet voorstellen wat er was gebeurd als er een grote brand was ontstaan. Het gaat om een pand van 11.000 vierkante meter met allerlei panden die er omheen ge bouwd zijn. Ik ben me een hoedje geschrokken toen ik het hoorde. En ben heel gelukkig dat er geen slachtoffers zijn ge vallen." leiden Kerstmis is nog niet begonnen, maar afvalwethouder Laurier is al bezig met het opruimen van kerstbomen. Gistermiddag gaf de Groen Links-bestuurder het startsein voor de jaarlijkse inzameling van de sparren. Op negentien plaatsen in de stad zijn depots in gericht waar Leidenaars hun gebruikte boom kunnen achterlaten. Overigens hoeven niet alle Leidenaars het voorbeeld van Laurier te volgen en hun boom nu al de deur uit te doen. Inleveren kan tot en met 5 januari. Op die dag wordt de jaarlijkse kerstboomverbranding gehouden op het ter rein van de Groenoordhallen, vanaf 19 uur. Voor de feestelijke kerstboomverbranding wordt slechts een klein deel van de ingeza melde bomen gebruikt. Het overgrote deel wordt om milieuvriendelijke redenen, 'ver snipperd'. Het verbranden van bomen ver oorzaakt luchtverontreiniging door het vrijko men van kooldioxyde. De overblijfselen van de versnipperde bomen worden onder meer gebruikt voor het verstevigen van slootkan ten en het maken van compost. De gemeente verloot een aantal prijzen onder degenen die een boom inleveren. Hoofdprijs is een mountainbike.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11