Rus wil Irak weer toelaten op oliemarkt Buitenland ANC kan nog niet goed kiezen ZE HIER ALTIJD TEGENAAN KIJKEN MOGEN ZE 'M NU UITDELEN. Vliegongeluk Coventry: vijf doden Daklozen inzet van politieke komedie Zwitserse regering op zoek naar pure heroïne Russische luchtmacht voert strijd in Tsjetsjenië op Fervent anti-communist OP UW BEZ0RG(ST)ER KUNT U REKENEN. 3NDERDAG 22 DECEMBER 1994 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbur Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers I Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter Neergeschoten dakloze bezwijkt 1/ASHiNGTONDe 33-jarige dakloze die dinsdag door politieagen- bn werd neergeschoten toen hij met een mes stond te zwaaien Voor het Witte Huis, is overleden. Gisteravodn bezweek hij aan |ijn verwondingen in een academisch ziekenhuis in Washing ton. Dat heeft een woordvoerder van het ziekenhuis bekend ge naakt. /ijf doden bij hotelbrand Japan roKYQ» Een hotelbrand in Iizaka in Noord-Japan heeft vijf men- 1 >en het leven gekost. De politie zei dat het vuur gisteravond door log onbekende oorzaak uitbrak op de tweede etage. De brand- t ,veer kon de vlammen pas na enkele uren de baas worden. Op het tijdstip van de brand waren 45 gasten in het hotel. Twee gas- jen die ernstige brandwonden opliepen, zijn naar een zieken- huis gebracht. "aaPvongyang draagt lichaam over 'pje pANMUNJOMNoord-Korea heeft vanochtend het lichaam van de kie^aterdag omgekomen Amerikaanse helikopterpiloot overgedra gen. Het Amerikaanse congreslid Bill Richardson bracht het stof- er nfelijk overschot van David Hilemon via de grenspost bij Pan- munjom naar Zuid-Korea. Richardson meldde dat de gevangen- eegenomen piloot Bobby Hall 'heel snel' vrijkomt. De twee piloten werden boven Noord-Korea neergeschoten nadat ze uit koers ïm 'waren geraakt. Roemenen herdenken omwenteling Boekarest Ongeveer duizend Roemenen hebben gisteravond in de hoofdstad Boekarest herdacht dat vijf jaar geleden het be- 7 wind van dictator Nicolae Ceausescu omver werd geworpen. De I aanwezigen onderstreepten hun teleurstelling over wat sinds dien in Roemenië is bereikt. Doodvonnis voor radicale moslims amman Een speciaal gerechtshof heeft gisteren in de Jordaanse hoofdstad Amman elf fundamentalisten ter dood veroordeeld. Ze werden schuldig bevonden aan terrorisme, illegaal bezit van explosieven en samenzwering om de regering ten val te bren gen. Drie andere verdachten zagen hun aanvankelijke doodvon nis in levenslang omgezet, vier kregen langdurige celstraffen en zeven werden vrijgesproken. Een hoge functionaris zei overigens dat mensen die in Jordanië wegens politieke of veiligheidszaken een doodvonnis kregen, nog nooit zijn terechtgesteld. Libië buigt zich zelf over Lockerbie londen De Libische leider Gaddafi heeft gisteren voor de BBC- radio verklaard dat de twee mannen die ervan worden beschul digd in 1988 een jumbojet van Pan Am te hebben opgeblazen, in Libië worden berecht, niet in de VS of Groot-Brittannië. Gaddafi zei dat de verdachten bang zijn dat ze in de VS of in Groot-Brit- tannië geen eerlijk proces zullen krijgen. Bij de vliegramp boven het Schotse Lockerbie vonden 270 mensen de dood. Vredesakkoord Liberia getekend accra» De om de macht strijdende partijen in Liberia hebben gisteren in de Ghanese hoofdstad Accra een vredesakkoord gete kend. De overeenkomst voorziet in een staakt-het-vuren vanaf 28 december en verkiezingen op 14 november 1995. Een vijf le den tellende raad zal het Westafrikaanse land besturen tot een gekozen regering het in januari 1996 overneemt. De burgeroor log die vijfjaar geleden op kerstavond losbarstte, verdreef onge veer de helft van de 2,5 miljoen Liberianen van huis en haard. Dood Barschel: nieuw onderzoek HAMBURG Rtr-DPA De Duitse justitie heeft het on derzoek heropend naar de dood van Uwe Barschel. Deze pre-' mier van de Noordduitse deel staat Schleeswijk-Holstein werd zeven jaar geleden in Zwitser land dood aangetroffen in een hotel. Het parket in Lübeck zei gisteren voldoende aanwijzin gen te hebben voor betrokken heid van een derde partij bij Barschels dood, maar sloot zelf moord ook nog steeds niet uit. Barschel (CDU) moest in sep tember 1987 uit de politiek stappen als gevolg van beschul digingen over een 'vuile' cam pagne tegen zijn tegenstrever Engholm (SPD). Een maand la ter werd Barschel dood gevon den in een hotel in Genève. De Zwitserse politie sprak van ken nelijke zelfmoord door een overdosis slaappillen. Carter meldt afspraken over gevangenen ATLANTA-ZAGREB Rtr-DPA De Bosnische Serviërs en mos lims zijn het eens over een plan voor de vrijlating van alle krijgs gevangenen die in de nu 32 maanden durende oorlog zijn gemaakt. Dat heeft de Ameri kaanse ex-president Carter ge zegd bij zijn terugkeer in de Verenigde Staten. Volgens Carter, die op per soonlijke titel in Bosnië bemid delde, stemden beide partijen in met de inschakeling van het Rode Kruis, de inspectie van ge vangenissen en gevangenen kampen. Het dinsdag bereikte staakt-het-vuren is nog uiterst broos, zei Carter met nadruk. „De hele zaak kan nog zeer ge makkelijk in duigen vallen." Vanochtend ontploften twee granaten op de oude markt van Sarajevo, waardoor zeker één dode en verscheidene gewon den vielen. Wie de granaten af vuurde, bleef onduidelijk. Onverwacht zware sneeuwval stopte de strijd in Bosnië giste ren al grotendeels nog voordat het voor morgen afgesproken staakt-het-vuren een feit is. „Sneeuw is doeltreffender dan afspraken van politici", zei een woordvoerder van het VN- hoofdkwartier in Zagreb. Bevrijdingsbeweging of regeringspartij BLOEMFONTEIN RUNA HELLINGA I CORRESPONDENT In triomf schreed zij het podium op en als een j koningin nam ze haar plaats in. Winnie Mandela, j twee jaar geleden gedwongen terug te treden uit het bestuur van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) wegens haar aandeel in de moord op de 12-jarige Stompie, is gisteren tijdens het ANC- congres in Bloemfontein met overweldigende meerderheid opnieuw gekozen. Ze kreeg 1802 I van de 3000 stemmen en eindigde daarmee op de t vijfde plaats in het zestig man sterke bestuur. Winnies verkiezing is veelzeggend, net zo veel zeggend als het feit dat het zeer gematigde actie- en strategieprogramma dat de conferentiegan gers voorgelegd hadclen gekregen, zonder enig morren is aangenomen. Daarmee bevestigde de conferentie feitelijk het beleid zoals het ANC dat in de laatste tijd in de regering heeft gevoerd. De conferentie stemde in met overheidsbezui nigingen, inkrimping en reorganisatie van het staatsapparaat en zelfs met privatisering van staatsbedrijven, een novum in een organisatie die niet zo lang geleden een voorstander van natio nalisatie van privé-bedrijven was. Dat in de conferentie een duidelijk sociaal-de- OMDAT Uw bezorg(st)er heeft het hele jaar door maar één doel: zorgen dat hij/zij uw brievenbus niet mist. Binnenkort zal uw eigen bezorg- (st)er aanbellen en een wens- kaartje afgeven. Op dat kaartje staat een brievenbus afgebeeld. Daaraan herkent u dus uw eigen, vertrouwde bezorg(st)er. Andere kaartjes worden door de bezorg(st)er van deze krant niet uitgedeeld! londen Bij het ongeluk met de Boeing-737 bij het Engelse Coventry zijn gisteren niet twee doden gevallen, zoals eerder gemeld, maar vijf. Het neerstortende toestel miste een dichtbevolkte woonwijk maar net. De Boeing was eigendom van Air Algérie. Het vliegtuig was verhuuurd aan de Britse maatschappij Phoenix Avia tion. Het werd gebruikt voor veetransporten van Engeland naar Nederland en Frankrijk. De ongeluksvlucht was gisteren begonnen op Schiphol. foto reuter ian hodcson PARUS» HANSGERTSEN mocratisch getint economisch programma kon worden aangenomen en gelijktijdig Winnie en een aantal andere radicale ANC'ers met een fors aantal stemmen in het bestuur werden gekozen, tekent de verwarring die bij veel leden bestaat. Deze bijeenkomst moest de overgang van verzet naar regering markeren, maar echt duidelijk over de nieuwe status is de organisatie niet. De slotverklaring houdt het erop dat het ANC een nationale bevrijdingsbeweging is die in de re gering zit. Dat verklaart de tweeslachtige houding van de afgevaardigden. Radicale leiders als Win nie Mandela zijn helden vanwege hun rol in de bevrijdingsstrijd. Maar gelijktijdig wordt een ge matigd actieprogramma zonder enig probleem aangenomen en kiest de conferentie als toekom stig opvolger van Mandela, de gematigde Thabo Mbeki. In tegenstelling tot alle verwachtingen van poli tieke waarnemers is hel dan ook een conferentie van eenheid geworden. De stemming werd be paald door de gezamenlijk gezongen strijdliede ren en een half uur durende toejuichingen van Mandela. Steeds weer is de congresgangers de noodzaak tot eenheid voorgehouden en dat was een boodschap die ze begrepen. correspondent De tienduizenden Parijse daklo zen en slecht behuisden hebben er een probleem bij. Ze zien zich geconfronteerd met de vraag wie hun belangen het best behartigt: Jacques Chirac of Edouard Balladur. De twee conservatieve presi dentskandidaten proberen zich op te werpen als kampioen van de daklozen. Dat leidt tot kolde rieke situaties. Premier Balladur ontving zondagavond de groot ste kraker van Frankrijk en liet hem vervolgens per dienstauto naar huis terug brengen. Jac ques Chirac, burgemeester van Parijs, sloeg maandag terug door te pleiten voor het toepas sen van een uit 1945 stammen de wet die het mogelijk maakt leegstaande appartementen te vorderen. Aanstichter van het geheel is Abbé Pierre. De 82-jarige pries ter die geldt als een levende hei lige door zijn strijd voor de dak lozen, kraakte zondag met hon derd dakloze families een leeg staand appartementencomplex in Parijs. Daarmee legde hij de vinger weer eens op de zere plek: terwijl de woningnood in Parijs schrikbarende vormen heeft aangenomen, staan meer dan 100.000 appartementen langdurig leeg. Balladur greep dat aan om zich te profileren als sociaal be- Londen en Washington liggen dwars Irak moet in het voorjaar weer olie kunnen verkopen als 'J is bewezen dat het land medewerking geeft aan wapen inspecteurs van de Verenigde Naties. Dat heeft de Russi sche VN-ambassadeur Lavrov gisteren gezegd. Rusland lijkt daarmee in de Veiligheidsraad af te stevenen op een botsing met de VS en Groot-Brittannië, die vinden dat aan Irak meer voorwaarden moeten worden gesteld. new york» ap De internationale gemeenschap stelde het exportverbod op Iraakse olie in na de Iraakse in val in Koeweit in 1990. Volgens Washington en Londen kan het verbod pas worden opgeheven als de regering in Bagdad de mensenrechten naleeft en op heldering geeft over het lot van Koeweitse krijgsgevangenen. Lavrov wilde daar echter niets van horen. Als Irak de VN-wa- peninspecteurs niets in de weg legt, 'zie ik niet waar de bezwa ren (tegen opheffing) vandaan kunnen komen', aldus de Russi sche VN-ambassadeur. De VN hebben in Irak een zich houdt aan het verbod op de produktie van chemische, nucleaire en bacteriologische wapens. Het systeem zal in het voorjaar volledig operationeel zijn. Volgens Lavrov is dat het tijdstip waarop de Veiligheids raad moet bekijken of het olie embargo kan worden opgehe ven. De Veiligheidsraadsleden Frankrijk en China hebben la ten weten dat ook zij voor op heffing van het embargo zijn. Door het verbod op de olie export loopt Irak miljarden mis. Frankrijk en Rusland hebben nog miljarden van Irak te goed en hopen die door de opheffing van het verbod eindelijk terug te krijgen. De landen wijzen er echter ook op dat de Iraakse be volking in steeds grotere moei lijkheden komt, omdat voedsel en medicijnen steeds schaarser worden. Rolf Ekens, hoofd van de VN- commissie die is belast met het toezicht op de ontmanteling van de Iraakse massavernieti gingswapens, zei eerder deze week in de Veiligheidsraad dat zijn teams grote vooruitgang hebben geboekt in Irak. Maar volgens hem worden zijn men sen ook nog steeds misleid. Moskou stuurt elitetroepen GROZNY Rtr-AFP-DPA-GPD Russische gevechtsvliegtuigen hebben afgelopen nacht zwa re aanvallen uitgevoerd op de Tsjetsjeense hoofdstad Groz ny. De aanvallen waren de zwaarste tot nu toe. Er wer den onder meer een olieraffi naderij en een hotel vlakbij het presidentieel paleis be stookt. Het was de vierde ach tereenvolgende nacht dat de Russische luchtmacht Grozny onder vuur nam. Volgens ooggetuigen heb ben de Russen twaalf bom- bardementsvluchten uitge voerd. De Britse omroep BBC maakte melding van veel do den, maar aantallen werden niet genoemd. Moskou had de aanvallen aangekondigd 'om de burgerbevolking de kans te geven Grozny te verla ten'. Een van de bommen raakte een hotel dat op 200 meter van het paleis van president Do^dajev staat. Daarbij kwa men twee mensen om het le ven. Het hotel is volgens de Russen een bolwerk van Af ghaanse mujaheddin en huurlingen uit Oekraïne en Azerbeidzjan. Volgens de Tsjetsjenen zitten in het hotel echter twintig Russische krijgsgevangenen vast. Rusland lijkt dieper weg te zinken in het Tsjetsjeense moeras. Moskou besloot van daag 2.000 man elitetroepen te sturen ter versterking van de aanvalsmacht, die op meer verzet stuit dan was verwacht. De Tsjetsjeense eenheden zijn gisteren een tegenoffen sief begonnen. De Russische regering gaf toe dat een stij gend aantal Russische solda ten het leven verliest in het conflict met de afvallige deel republiek. Gisteren vochten de twee partijen aan de front linie verbitterde artillerieduels uit. Waarnemers verwachten dat het Russische leger nog enkele dagen en mogelijk en kele weken zal wachten met een aanval over land op Groz ny- President Jeltsin gaf giste ren zijn ministers van defen sie en binnenlandse zaken de opdracht 'niets onbeproefd te laten' om het Russische gezag in de Kaukasus-republiek te herstellen. In een 'boodschap aan het Tsjetsjeense volk' stelde Jeltsin ruime economi sche steun voor Tsjetsjenië in het vooruitzicht als de 'gewa pende bendes' van het toneel zijn verdwenen. Tevens ga randeerde hij de Tsjetsjenen het recht op zelfbestuur. Een aanzienlijk deel van de inwoners van Grozny is de stad ontvlucht. Het gróótste deel is echter gebleven, om dat de mensen geen idee heb ben waar ze naartoe zouden kunnen.. wogen politicus. Hij beloofde Abbé Pierre de krakers voorlo pig mogen blijven zitten. De zelfde Balladur die vorig jaar een draconische anti-kraakwet door het parlement joeg, leek deze kraakactie haast toe te jui chen. Chirac is al sinds 1974 burgemester van Parijs en der halve zeer verantwoordelijk voor de woningnood. Maar hij kon het optreden van Balladur niet onbeantwoord laten en op perde het idee om de uit 1945 stammende vorderingswet op grote schaal te gaan toepassen. „Je zou wensen dat die man burgemeester van Parijs werd", aldus het bijtende commentaar van Dominique* Voynet, de nieuwe aanvoerster van de Franse groenen. BERN BOB KROON CORRESPONDENT Zwitserland is op zoek naar he roïne nu Frankrijk het spul niet meer levert aan de Zwitserse Dienst voor Volksgezondheid. Aangezien de Zwitserse farma ceutische industrie het spul zelf niet maakt, had Bern 157 kilo pure heroïne besteld bij een Frans bedrijf. Het middel was bestemd voor de gecontroleer de verstrekking aan verslaafden, vooral in Ziirich. Hiervoor heeft het Agentschap voor Narcotica van de Verenigde Naties toe stemming gegeven. De Franse leverancier zei geen uitvoervergunning te heb ben gekregen, nadat de Franse minister van volksgezondheid, Couste-Blazy, onlangs de 'lank moedige houding' van Zwitser land, Groot-Brittannië en Ne derland tegenover drugs had gehekeld. In Zwitserland worden sinds kort heroïne en methadon ver strekt aan zo'n vijfhonderd zwaar verslaafden, „liet is de bedoeling dat aantal mettertijd uit te breiden tot duizend per sonen", aldus woordvoerder Aebersold van de Federale Volksgezondheidsdienst in Bern. „Daarvoor hebben we vijfhonderd kilo pure heroïne per jaar nodig. De Franse ex portstop laat ons koud, want we kunnen het spul moeiteloos uit andere Europese landen betrek ken." Uit Nederland misschien? Ae bersold weigert daarover iets te i zeggen. „Wij betalen voor deze officiële heroïne zesduizend frank (7.800 gulden) per kilo en het is niet de bedoeling de in ternationale drugmaffia op het spoor te zetten." Zwitserse re- j geringsinstanties versnijden de j pure heroïne voor verwerking in sigaretten of andere verstrek kingsmethoden. Dat brengt vol gens Aebersold de uiteindelijke kosten 'vrij dicht in de buurt van de straatwaarde van zo'n zestigduizend frank per kilo, maar ons spul wordt streng ge- j controleerd en van betere kwa liteit dan de gevaarlijke rommel j die soms op straat wordt aange boden'. Farmaceutische gigan ten als Ciba-Geigy of Roche in Basel zijn door Bern benaderd over heroïneleveranties, maar zijn niet geïnteresseerd. „Voor officiële heroïne is de winstmar ge niet interessant. Bovendien moeten we dan allerlei veilig heidsmaatregelen nemen om het spul uit het illegale circuit te houden, waar de prijzen tien tot twintig maal hoger liggen", heette het in Basel. „We laten dit graag aan de buitenlandse concurrentie over. PORTRET: DEAN RUSK Dean Rusk, die in de jaren zes tig acht jaar lang minister van buitenlandse zaken van de VS was en een centrale rol speelde in zowel de Cuba-crisis als de oorlog in Vietnam, is dinsdag op 85-jarige leeftijd in zijn ge- boortestaat Georgia overleden. Rusk stond bekend als een fer vente anti-communist, maar te vens als de man die het buiten landse beleid van de VS onder de presidenten John F. Kennedy en Lyndon B. Johnson vorm gaf. Rusk werd in 1961 door Kenne dy aangezocht, terwijl hij hem nog nooit had ontmoet. De kal me en diplomatieke Rusk werd al gauw een van de steunpilaren van Kénnedy en was de enige minister die door Kennedy niet bij zijn voornaam werd aange sproken. Rusk raakte meteen betrokken bij de spanningen rond Cuba, eerst via de mislukte CIA-inva- sie in de Varkensbaai, die als doel had Fidel Castro af te zet ten. Vervolgens deed zich de ra- kettencrisis voor, die de wereld aan de rand van een atoomoor log tussen de VS en de Sovjetu nie bracht. „We stonden oog in oog en de ander knipperde", zei Rusk droogjes, nadat Kennedy Sovjet-leider Nikita Chroesjtsjov tot de terugtocht had weten te dwingen. Rusk speelde in 1962 ook een belangrijke bemiddelende rol in de kwestie Niejiw-Guinea. Dat leidde enkele malen tot harde Dean Rusk: rol in Nieuw-Guinea- kwestie. foto epa aanvaringen met zijn Neder landse ambtgenoot Luns. De anti-communist Rusk zag het conflict tussen Jakarta en Den Haag vooral in de context van de Koude Oorlog. Voorkomen moest worden dat de Indonesi sche president Soekarno, die steun zocht bij de Sovjetunie, nog verder in de armen van Moskou zou worden gedreven. Met de overdracht van Neder lands Nieuw-Guinea eerst aan de VN en later aan Jakarta dacht Washington de gema tigde stromingen binnen Indo nesië voor zich te winnen. Daarna werd Rusk synoniem voor het Amerikaanse Vietnam- beleid. Toen hij in 1969 zijn baan neerlegde, ging een zucht van verlichting door de anti - oorlogsbeweging, die in hem de personificatie van de oorlog in Zuidoost-Azië zag. Alhoewel Rusk zowel Kennedy als Johnson waarschuwde voor de gevaren van Amerikaanse be trokkenheid in Vietnam, werd hij later een van de felste verde digers van de oorlog. Zelfs zijn zoon Richard noemde zijn va der eens 'de architect van een' oorlog d^e 58.000 Amerikanen' en een miljoen Vietnamezen het leven heeft gekost'. Maar Rusk had geen spijt van zijn rol. „Ik had een plicht: voorkomen dat Noord-Vietnam het zuiden onder de voet zou lopen. Dat was mijn baan en die heb ik zo goed mogelijk ge daan." I lij zei eens dat zijn fout was dat hij de vastberadenheid van de Noordvietnamezen had onderschat en het geduld van het Amerikaanse volk overschat. Maar hij vond dat de VS de plicht hadden om Zuid-Viet- nam te hulp te schieten in de strijd tegen het communisme. Rusk was zo omstreden dat het hem jaren na zijn vertrek niet lukte een baan als hoogleraar te krijgen. Uiteindelijk bood de Universiteit van Georgia hem een baan aan als hoogleraar in de internationale betrekkingen, maar ook daar was zijn benoe ming lang omstreden. WASHINGTON GPD-ANP

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5