Coupé Fiat: Dino van de jaren '90 ADVERTEREN OP DEZE PAGINA?! Ford bouwt aardgasauto Weg en wiel Wonderbougie heet SplitFire Fiets van scholier in slechte staat AMSTERDAM Ford Amerika is bezig met de ontwikkeling van een auto die op aardgas loopt. Als alles goed gaat moet die auto over enkele jaren in serieproduktie gaan. Momenteel is een vloot van 50 aardgas-Fords van het type Crown Victoria in de VS en Canada be trokken bij een testpro gramma van drie jaar. Di verse gasbedrijven wer ken mee aan deze proef met een totaal budget van 50 miljoen dollar. De testauto's zijn niet achteraf omgebouwd voor het gasgebruik, zoals bij voorbeeld met een LPG-installatie gebeurt, maar motoren en aanver wante onderdelen zijn juist met het oog op opti maal gasgebruik ontwik keld. Het onderzoek voor de ontwikkeling van deze speciale motoren is deels door Ford en deels door de betrokken gasbedrij ven verricht. Voordelen van het rijden op aardgas zijn in de eer ste plaats een geringe uit stoot van schadelijke be standdelen, waardoor op gas rijdende auto's zullen voldoen aan de strengste klasse van de Califomi sche uitlaatgas-eisen, die volgend jaar van kracht zullen worden. Doordat het aardgas uit de Ameri kaanse bodem komt, val len de aardgasauto's bo vendien in een gunstige belastinggroep, volgens de Amerikaanse Nationa le Energiewet van 1992. In die wet wordt ook ge steld dat in het jaar 2000 niet minder dan 75 pro cent van de auto's die de federale en staatsoverhe- den kopen op een alter natieve brandstof moet rijden. De MPV(Multi Purpose ff MBttM Vehicle) of ruimtewagen is it pas aan het begin van de 9 jaren'80 tot ontwikkeling 9 j gekomen. Maar het idee I fr--; was veel ouder. Een van de E f S eerste ruimtewagens da- - teert van 1955, toen Fiat f ff i f,- ^>^9 deze 600 Multiplaop de II y A markt bracht. Het wagentje f fm achterkant' blonk niet uit in schoonheid en was onvei- jjfy lig, maar daar zat niemand mee. Het was een goedko- 1 pe vorm van vervoer en on- Y IJ - 1 danks de compacte afme- tingen konden er 6 mensen J 1 in of een heleboel spullen. Wjfyk 2 M i Daar ging het om. De Fiat 1 600 Multipla was leverbaar 4 1 in 3 uitvoeringen: de 4-per- .fljw - ,i soons met wegklapbare bankjes en de speciale taxi uitvoering. In Europa liep het publiek niet warm voor de eigenaardige Multipla maar met name de Italiaan se belangstelling voor de taxi-versie zorgde ervoor dat Fiat toch nog een dikke 160.000 exemplaren kon verkopen. Een klein deel daarvan ging de wereld over. De Multipla op de foto werd bij voorbeeld kort ge leden vastgelegd in de Zuidafrikaanse hoofdstad Kaapstad. foto hans Jacobs The American Way to Drive Hollandse Auto Import Mij. B V American Car Dealer Jeep I Pontiac Chrysler Chevrolet Dodge Caddilac Floralaan 2, Rijnsburg Tel 01718 29224 Fax 01718 20703 (A44 afslag Oegstgeest/Rijnsburg) JNDERDAG 22 DECEMBER 1994 WEGWERKZAAMHEDEN verzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, unengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen ia ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden ijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar richting Amstelveen (A 9) '.h.v. Akersloot, overdag. er '.h.v. Velsertunnel, overdag. Amstelveen richting Alkmaar (A 9) ussen Beverwijk en Akersloot, overdag. Wasssenaar - Katwijk (N 441) 13 'ussen Vliegkamp Valkenburg en aansluiting met N206. irf Den Bosch richting Utrecht (A 2) dj it ussen knooppunt Deil en Culemborg, avond en nacht, la .h.v. knooppunt Oudenrijn, avond en nacht. T a: Amsterdam richting Den Haag (A 4) ;fi r 50 tossen knooppunt Nieuwe Meer en Schiphol, avond en nacht. Vlaardingen - Hoogvliet (A 4) "ussen Beneluxtunnel en Kethelplein, overdag. Arnhem richting Utrecht (A 12) Jjj 'ussen Bunnik en knooppunt Oudenrijn, avond en nacht. Utrecht richting Den Haag (A 12) a' r.h.v. Gouda, avond en nacht. Nijmegen richting Gorinchem (A 15) T h.v. Meeteren, overdag. wordt het topmodel van SsangYong. foto kroymans i Kroymans start met SsangYong nporteurvan automaterialen* Jtovision, heeft de vertegen- oordiging gekregen voor een euw merk en soort bougies. ïlitFire heten ze. een bedenk- ïlvan de Amerikaan Earl ihnson. Door het speciale ont- erp zouden deze bougies een tot 10 procent lager benzine- irbruik veroorzaken, 10 tot 50 recent schonere uitlaatgassen 1 ook nog extra motorvermo- en. et geheim van de Splitfire is at het eind van de massa-elek- ode gespleten is. Op die ma- ier kan het brandbaar mengsel 1 de cilinder de vonk die aan |e bougie overspringt beter be- liken. Bij normale bougies kan et mengsel alleen van opzij bij pvonk komen, de massa-elek- Dde vormt als het ware een arrière tussen vonk en benzi- ïdamp. Theoretisch begint de verbranding dan als een ring om de bougie heen, bij de Split Fire echter door dat groefje ook middenin die ring. De verbranding zou nu sneller en vollediger worden, doordat in het nog niet verbrande mengsel wervelingen ontstaan. Wervelingen kunnen een betere verbranding geven, dat is bewe zen. De SplitFire bougie is volgens de fabrikant langdurig en inten sief getest, onder meer door de Amerikaanse automobielgigan ten Chrysler, General Motors en Ford. De resultaten waren zeer bevredigend. De Splitfire's kosten 22,25 per stuk, dat is duur. Maar als de nieuwe bougies inderdaad doen wat de fabrikant belooft, dan is die aanschafprijs zo terugver diend. Want naast de beloofde brandstofbesparing zouden de SplitFire's ook veel langer mee gaan. Veel vraag naar nieuwe VW Polo De nieuwe Polo van Volkswa gen is zo populair dat de Duitse autofabrikant de dagproduktie in Wolfsburg gaat verdubbelen van 500 naar 1.000 stuks. Volkswagen maakte vorige week ook bekend dat de in februari dit jaar ingevoerde vierdaagse werkweek voor het personeel van de op een na grootste Duit se VW-vestiging in Kassei -Bau- natal op de helling gaat. Ruim 3.400 werknemers gaan het eer ste kwartaal van 1995 weer 5 dagen werken, 9.600 werkne mers gedurende 4 weken in de maanden januari en februari. Iedere donderdag verschijnt "Weg en Wiel" in het Leidsch Dagblad Bel voor info: 071 356130 BLIK IN HET VERLEDEN rando, een jeep-achtig model met 2.2 dieselmotor, de Family, een 5-deurs 4x4 met een diesel motor van Mercedes en het luxe topmodel Musso. Deze Musso maakte afgelopen voorjaar zijn Europese debuut in Genève en is voorzien van elektrisch in- schakelbarevierwielaandrijving, gekoppeld aan een 5-cilinder Mercedes diesel. In een later stadium komt er ook een Musso met 3.2 liter 6-cilinder benzine motor, ook van Mercedes. Volgens Kroymans-directeur Geert Tax worden de auto's ,,in de Koreaanse traditie scherp ge prijsd". Hij denkt dat het top model Musso als directe con current van de Jeep Cherokee voor circa 68.000 (10 procent goedkoper) zal worden aange boden. SsangYong werkt ook aan een personenauto op basis van de Mercedes C-klasse en aan een MPV (multi-purpose vehicle) ofwel ruimtewagen. De meeste dromen zijn be drog, maar niet allemaal. Marco Borsato weet er over mee te praten. Niet alleen schreef hij kort geleden historie met zijn langst ge noteerde nummer 1-note ring in de top-40, ook de auto waar de zanger zich in verplaatst, de Coupé Fiat, •gold nog niet zo lang gele den als een onwerkelijk droombeeld. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij engcn. :t na Hyundai, Kia en Daewoo 5S{ ;rde Koreaanse merk begint 5q ons land met drie vierwiel- 1SS( ngedreven modellen: de Ko- De roep om meer individueel afgestemde vervoermiddelen, auto's met persoonlijkheid, heeft de autoindustrie er toe aangezet gedurfde ontwerpen in produktie te nerrlen, die voorheen nooit verder kwamen dan het experimentele stadium. Gewaagde auto's kunnen weer en Fiat laat dat ondubbelzinnig zien met de verbluffend fraaie Coupé Fiat. Inmiddels hebben de stilisten geleerd hoe ze de 'wetten van de windtunnel' kunnen verwer ken in oogstrelende ontwerpen. De nieuwe trend heeft gezorgd voor de terugkeer van bijna ver dwenen autovarianten als de cabriolet en de coupé. Steeds meer fabrikanten bieden thans in kleine oplagen ge bouwde auto's, die voldoen aan de eisen van relatief kleine groe pen kopers. Door deze 'aparte' auto's af te leiden van bestaan de seriewagens zijn daarbij de kosten in de hand te houden. Een cabrio of coupé kan im mers ook met een zuinige klei ne multiklepmotor bijdetijdse prestaties leveren. Fiat keert na een lange periode met de verrassend mooie coupé terug in de wereld van de sport wagens. De Coupé Fiat roept herinneringen op aan roem ruchte Fiats als de 8V, die in 1952 werd gelanceerd, de 850 Sport (1965) en de 124 Sport (1967). Ook heeft Fiat nog ver schillende Dino's gefabriceerd. Het was aardig geweest als de nieuwe sportwagen Dino had geheten, maar Fiat koos voor de normale aanduiding Coupé en om het toch anders te laten klinken werd het niet Fiat Cou pé maar Coupé Fiat. Italiaanse 'top-couturiers' staan garant voor fraaie vormen. En daarom was het een verstandige keus van Fiat om Ferrari-ont- werper Pininfarina bij de ont wikkeling in te schakelen. Het Fiat Styling Centre en Pininfari na hebben intensief samenge werkt om de nieuwe auto in drie jaar tijd op de weg te krij gen, gerekend van de eerste te keningen tot de uiteindelijke produktiestart. Pininfarina heeft er voor ge zorgd dat de Coupé Fiat een fraai, uitgebalanceerd kunst werk is geworden. Opvallend is de combinatie van een sterke wigvorm en elegante ronde vor- Binnenin is meer dan genoeg ruimte voor twee personen. Achterin is de ruimte uiteraard beduidend minder maar toch zijn er geen noodzittingen aan gebracht, zodat vooral kinderen er heel redelijk kunnen zitten. Fiat produceert de Coupé niet zelf maar laat dat door Pininfa rina doen. Dat bedrijf maakt het koetswerk en monteert alle van Fiat afkomstige delen. De Tipo- bodemplaat dient als basis. In principe is ook de wielophan ging gelijk, wat systeem betreft. Diverse onderdelen zijn echter verzwaard en aangepast aan de andere eisen die aan een spor tieve auto worden gesteld. De 4,25 meter lange 4-persoons Coupé is voorzien van een 2.0 liter 16-kleppenmotor met of zonder turbocompressor 142 pk of 195 pk). Als volbloed sportwagen kan de Coupé Fiat natuurlijk niet zonder felle en gespierde krachtbron. De keuze uit twee 16-kleppen motoren is toegesneden op sportief rijple zier, ze zijn een en al dynamiek en souplesse. Sturen doet de Coupé als de beste. Hij is vergevingsgezind en corrigeert in de turbo-versie eventueel te drastisch gasgeven met een viscodrive tractiebe- heersing. De remmen grijpen zeer krachtig aan en ABS is standaard. Fiat levert Coupé vanaf 59.950 gulden, de turbo-versie begint bij 69.950. Met de Coupé heeft Fiat iets heel bijzonders op de weg gezet, iets dat gezien mag worden met zijn magnifieke mediterrane vormgeving, een dynamische gedurfde 'mini- Ferrari' die zich ook nog heel plezierig laat berijden. komende Auto RAI in fe- zal de Kroymans Auto- Divisie het Zuidko- automerk SsangYong i. Kort geleden is waarvan Mercedes één na grootste aandeel- Toiuder is, in Groot-Brittannië n Frankrijk op de markt ge acht. In België is SsangYong een jaar in de verkoop en reikte meteen al de tweede lats op de markt, mei/juni 1995 komen de QjangYongs in Nederland in de rkoop. Kroymans (importeur n onder meer Jaguar, Ferrari Aston Martin) is daartoe be- jeen nieuwe onderneming te chten, SsangYong Nederland, een dealernet tot leven te ing bracht aan het licht dat 55 procent van de jeugdfietsen in onveilige foto veilig verkeer nederland doeld als wenk aan de ouders- /verzorgers om eens wat geld te steken in onderhoud en repara tie van de fiets en daarmee de veiligheid van hun oogappel in het verkeer. Thuis fietsen Wie 's winters graag doorfietst maar het buiten te koud vindt, kan overwegen een fietstrainer aan te schaffen. D(at is een spe ciale standaard om de eigen fiets in te zetten. Het achterwiel hangt vrij en drijft een vliegwiel aan. zodat er bij stilstand ge fietst kan worden. De Cycletrack van Tacx is een nieuw type fietstrainer, dat geschikt is voor ATB's, hybride- en racefietsen. Om de fiets in de standaard te zetten wordt de pen van de uit- valnaaf vervangen door een lan ger exemplaar. Daarmee is het achterwiel hermetisch vast te klemmen. Het apparaat biedt de thuisfietser de mogelijkheid om de situatie van weer en weg na te bootsen door een weer stand in het vliegwiel in te scha kelen. Er zijn uitvoeringen van 264 en 333. Meer informatie bij Tacx. tel. 01751 - 19259. Regenpak-keur TNO heeft normen vastgelegd waaraan regenpakken dienen te voldoen. Bij proeven wordt niet alleen gelet op doorlekken, maar ook op scheurweerstand, pasvorm en kleurechtheid. Bij de dure 'ademende' regenpak ken wordt ook de doorlaatbaar heid van waterdamp bekeken. Het initiatief voor deze keuring kwam van AGU, Nederlands fa brikant van onder meer regen pakken. Goedgekeurde produk- ten zijn voortaan voorzien van eenTNO-label. toegang verschaft tot motor en wielophanging. Leuken niet onhandig zijn de portiergrepen die in de deurstijlen zijn opge nomen. Ook het interieur is in stijl aan gepast. Geen brok kunststof vol met metertjes en knoppen maar net als in vroeger jaren een sub tiel 'metalen' dashboard met onder en boven een stuk kunst stof. Het is maar voor de sier, maar het ziet er verrassend echt en nostalgisch uit. rijdt rond op onveili ge fietsen. Deze schrikbarende con clusie trekt Veilig Verkeer Nederland na een uitgebreid fietsonderzoek op de scholen. Aan het begin van het schooljaar startte een proefproject van Veilig Verkeer Ne derland met subsi die van Volkswagen. Een speciaal inge richt busje reisde 35 scholen af om scho lieren uit te nodigen De fietskeur hun fiets te laten staat is. keuren. In totaal werden in drie maanden 3.400 karretjes onder de loep geno men. Het bedroevende resultaat is dat 55 procent van de onder zochte jeugdfietsen ongeschikt werd bevonden voor veilige deelname aan het verkeer. Verlichting vormt het grootste probleem. Bij haast een derde van alle fietsen mankeert iets aan verlichting of verplichte re- flectievoórzieningen. Direct daarop volgen tekortkomingen als speling aan het stuur, slech te remmen en banden. Ook zijn pedalen, achterspatbord en slot vaak niet in orde. Verder ont breken de bellen nogal eens of ze werken niet. Veilig Verkeer Nederland vindt dat de fietsende schooljeugd zelf verantwoordelijk is voor de eigen veiligheid in het verkeer. Het keuringsrapportje dat de jeugd mee naar huis krijgt is be- L>e mini-i-errarr van nat: een geaunae sporicoupe mei een uitgebalanceerd mediterraan uiterlijk. foto's peter lodewijks men. De neus vertoont duidelij ke Ferrari-trekjes met een Dino Spider-achtige grille en koplam pen die zo van een F40 afkom stig lijken. Die markante kop lampen liggen 'bovenop' de motorkap. Ze zijn met opzet niet opklapbaar, zodat er geen verschil is in stroomlijn of wind geruis tussen rijden met verlich ting aan of uit. Ook de achterkant is heel bij zonder. Kort en dik, helemaal plat, rechtaflopend zonder toe ters of bellen met als enige ac cent vier diep verzonken ronde achterlichten. Een prominent geplaatste aluminium racetank- dop met snelsluiting benadrukt het temperament. Aan de zijkant vallen de diago nale inkepingen bij de wielkas ten direct op. De voorste insnij dingen hebben behalve stilisti sche effecten ook een functio neel voordeel. Want ze lopen gelijk met de onderzijde van de motorkap, die daardoor royaal

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25