'Geen reden voor opzeggen vertrouwen in Wereldraad' Kosovo: het laatst bezette land in Europa >1 Kerk Samenleving DONDERDAG 22 DECEMBER 1994 jder REDACTIE DICK V UIT DE KERKBLADEN Kerstmis 'Wat vier jij met kerst?' Die vraag stelde dominee P.J. van Midden van de Gere formeerde Kerk in Lisse de afgelopen weken aan aller lei mensen (met en zonder kerkelijke achtergrond) in zijn omgeving. „De ant woorden verschilden niet bijzonder", stelde hij vast in het blad 'De Kruisvaan'. „De grote gemeenschappe lijke noemer waaronder kerst wordt gerangschikt is 'gezelligheid'. Het moet sfeervol zijn, voorwaarde nummer één. Daarna komt ook bij kerkelijke mensen de christelijke invulling pas. Als die al komt. Want ais je doorvraagt bij het ant woord: 'de geboorte van Je zus Christus', komt er ook niet zoveel inhoudelijks uit." Niet zeuren Het woordt 'kerst' komt wel van 'Christus', maar kenne lijk heb je daarmee voor ve len ook het christelijke wel gehad, schrijft Van Midden. „Kerst is van iedereen, is sfeer, is gezelligheid. En de kerk moet niet zeuren, vin den veel mensen. Het Over- vecht-tuincentrum vol hei dendom is net zoveel kerst als de zondagmorgendienst van 25 december. Ieder het zijne, nietwaar?" Wortels Een paar weken terug ont moette Van Midden op een studie iemand die zijn wor tels op de Veluwe heeft. „Hij zei: 'de Veluwe is pas vanaf de 8e eeuw christelijk. Mijn voorouders hebben het altijd zonder christelijk geloof gedaan. Dat ging kennelijk ook prima'. Dat is precies de kern waar het om draait. Het christelijk geloof kunnen velen mis sen, de gezelligheid niet We zijn - dat is de bood schap van de Bijbel - ten diepste heidenen gebleven, met een fondantlaagje ge loof eroverheen." Geheim Tot zover een niet zo gezel lige kerstmeditatie. Dat vindt Van Midden zelf ook. „Maar dat is niet alles. Juist omdat we ten diepste hei denen zijn vieren we kerst. Dat is immers het feest waarop God in Christus komt. Niet een mens met een laagje goddelijkheid. Ook niet een goddelijk we zen met een menselijke jas aan. Maar een mens van vlees en bloed, geboren uit een mens, gestorven als een mens. Waarin God, zoals Paulus dat uitdrukt, 'wo ning maakt'. In zijn ogen kijkt God ons aan. Dat is zijn Geheim. Hij kiest niet voor de Boze, zoals wij, maar voor God." Voorvaderen Vanuit onszelf komen we niet zover, meent de Lissese predikant. „Vanuit onszelf komen we niet zover. Niet verder dan onze voorvade ren, die de geesten be- zweerden met vuren en la waai, en een altijd groen- blijvende boom als heilig vereerden. Het ziet er nu al leen wat beschaafder uit. Wij halen de hemel nooit. Maar Goddank komt de he mel op aarde in het Kind van Bethlehem. God mag je kennelijk vlakbij zoeken, in je eigen werkelijkheid." Van Midden besluit met: „Heel goede en gezellige dagen gewenst. Want zon der gezelligheid wordt het natuurlijk nooit een feest." Secretaris Nederlandse Raad van Kerken blijft waakzaam Arabische moslims mogen bidden in Jeruzalem De Raad van Kerken 'blijft waakzaam' ten aanzien van de houding van de oecumenische organen in Genève inzake de burgeroorlog in het voormalige Joegoslavië. Weliswaar zijn de Wereldraad en de Konferentie van Europese Ker ken 'niet helemaal ingegaan' op een kritische brief uit Nederland, maar 'er is geen enkele reden' het vertrouwen in beide organisaties op te zeggen, zegt ds. W. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland. AMERSFOORT In de brief had de Raad de oe cumenische organisaties om toelichting gevraagd over een gezamenlijke verklaring naar aanleiding van de situatie rond de door Serviërs belegerde mos- limstad Bihac. De verklaring be vatte onder meer een beroep op de Verenigde Naties 'niet toe te geven aan de verleiding geweld met geweld te beantwoorden'. De Raad wees erop dat de si tuatie in Bosnië verergert door dat één partij (de Serviërs) sys tematisch weigert enige rege ling te aanvaarden. Daar had den Wereldraad en KEK in hun verklaring niets over gezegd. Verder waren ze voorbijgegaan aan het 'wezenlijke' verschil tussen geweld dat mensen pro beert te beschermen, en geweld van agressieve machten. Ten slotte stelde de Raad een vraag over pro-nationalistische uitla tingen van servisch-orthodoxe kerkleiders. Wereldraad en KEK wezen in hun antwoord aan de Neder landse Raad op de complexiteit van het conflict. „Alle partijen hebben overeenkomsten ge blokkeerd." Verder uilden de oecumenische organen de be trokken partijen eraan herinne ren dat de logica van de oorlog steeds opnieuw mensen tot zelfvernietiging heeft geleid. Op de vraag van geweld en tegen geweld gingen de twee organen niet in. Het meningsverschil tussen de Nederlandse kerken en Ge nève draait om de schuldvraag, zegt Van der Zee. Velen, waar onder Wereldraad en KEK, me nen dat de zaak te gecompli ceerd is om één schuldige aan te wijzen. Anderen zijn ervan overtuigd dat de Serviërs de agressorenzijn. Het is voor Wereldraad en KEK geen geringe opgave de kerken bij elkaar te houden, vindt Van der Zee. Vooral de positie van de orthodoxe kerken speelt hier een rol. Arabische moslims mogen naar Jeruzalem reizen om in de al- Aqsa moskee te bidden. Dit heeft sjeik Abdul-Aziz Bin Baz, de hoogste religieuze leider in Saudi-Arabië, gezegd. Oost-Je- ruzalem, waar de moskee is ge legen, wordt door Israël bezet gehouden. „Alle moslims hebben vol gens de profeet Mohammed de plicht in de al-Aqsa moskee te bidden als dat mogelijk is", al dus de oppermoefti van Saudi- Arabië. Daarbij verwees hij naar de uitspraak van de profeet dat moslims de drie belangrijkste moskeeën behoren te bezoe ken, die in Mekka, Medina en Jeruzalem. Sinds Israël in 1967 Oost-Je- ruzalem innam, hebben alleen moslims uit de bezette gebie den in de al Aqsa-moskee kun nen bidden. Pax Christi-delegatie signaleert toename van de onderdrukking Drie dingen zijn Jan ter Laak, secretaris van Pax Christi Ne derland, tijdens zijn recente reis naar Kosovo opgevallen. De on derdrukking van de Albanese bevolking, die er de meerder heid vormt, is toegenomen. De politiecontroles hebben absur de vormen aangenomen ('om de twintig kilometer word je er wel mee geconfronteerd') en de Albanese bevolking heeft bin nen de repressieve situatie in Kosovo een zogeheten parallel maatschappij opgebouwd. Dat wil zeggen, dat ze onder het Servische schrikbewind toch proberen een eigen koers te va ren, hoe moeilijk ook, waarbij de onfhankelijkheid van Kosovo het uiteindelijke doel blijft. Dat je ook geen materiaal mee moet nemen, dat de Servi sche politie danig in verwarring kan brengen, ondervond de Pax Christi-delegatie aan de grens tussen Servië en Kosovo. De de legatie, die verder bestond uit bisschop Diego Bona, voorzitter van Pax Christi Italië, Bauke Bijlsma, medewerker van Pax Christi Nederland, en Franklin de Vrieze van de katholieke vre desbeweging Vlaanderen, had vanaf Belgrado de bus genomen naar Pristina, de hoofdstad van Kosovo. De politie was inge seind dat er buitenlanders in de bus zaten. „We moesten de bus verlaten, waarna al onze bagage werd ge controleerd. We hadden nogal wat papieren bij ons, wat on middellijk als propaganda tegen de Serviërs werd gezien", aldus Ter Laak. „We hadden ook geld bij ons voor een aantal mensen in Kosovo. De politiemensen werden steeds bozer, waarna de chefs er werden bijgehaald. De bus ging zonder ons verder, ter wijl wij aan de grens een hele poos moesten wachten. We werden vervolgens overge bracht naar een politiebureau in een naburig dorpje, waar we opnieuw lang moesten wach ten. Er werd weer gebeld met de autoriteiten, waarna we in poli- tiebusjes naar Pristina werden vervoerd." Toestemming 's Avonds kregen de Pax Christi- reizigers toestemming om naar de katholieke parochie in de stad te gaan, maar wel met de mededeling dat ze zich de vol gende morgen opnieuw bij het politiebureau moesten melden. „Met één agent konden we in telingenstroom van jonge men sen uit Kosovo naar Nederland is een teken aan de wand. Hon derden Albanezen die een over heidsfunctie hadden, zijn hun baan kwijtgeraakt. Onlangs nog zijn ongeveer honderd Albanese politiemensen, die al hun ont slag hadden gekregen, opge pakt. „Dat zijn allemaal mensen die de parallelle samenleving zouden kunnen uitbouwen. De Serviërs zijn natuurlijk bang, dat zulke agenten binnen de Al banese samenleving een soort ministerie van binnenlandse za ken dan wel justitie willen'op richten." Ter Laak is uiterst somber over de toekomst van het land, „want op korte termijn zal er niets verbeteren." Mogelijk is er één lichtpuntje. Als het handelsembargo tegen Servië wordt opgeheven en klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) zou terugkeren in de OSVE, de Organisatie van Sa menwerking en Veiligheid in Europa, zou onder druk van de internationale gemeenschap Kosovo een 'hoge mate van au tonomie moeten krijgen'. „Er zouden verder blauwhelmen moeten worden gestationeerd en er zou een grote internatio nale presentie moeten zijn, tot in de politiebureaus en rechts zaken toe, zodat er op kan wor den toegezien dat het er in elk geval enigszins rechtvaardig Jan ter Laak: „Het accent wordt eerder gelegd op de Albanese identiteit dan op de islam." het Engels communiceren. Dat was een redelijke vent. Toen we 's morgens op dat bureau weer uren werden opgehouden, kwam een stel hogere politieof ficieren binnenstormen, die ons mentale terroristen noemden. Ze zeiden ook, dat we gestuurd waren door de spionagedienst van het Vaticaan." Ook de paus bleef niet buiten schot. De paus heeft de hele Sovjet-Unie on dermijnd en is nu op dezelfde wijze bezig in Joegoslavië, zei den die officieren." Een wat primitieve voorstel van zaken, meent Ter Laak, die nadat er hoogstwaarschijnlijk een telefoontje uit Belgrado was gekomen, met de drie andere delegatieleden uiteindelijk het politiebureau mocht verlaten. Het enige wat in beslag werd genomen, was een rapport van Amnesty International over de toestand in Kosovo. „Dat was toch een steen des aanstoots." De Serviërs hebben volgens Van der Laak last van 'het om singelingssyndroom dat de hele wereld tegen hen is'. „Met na me het heilige land Kosovo, waar de wieg van hun natie staat, streeft naar onafhankelijk heid. Dat is hun grote angst." Kosovo is nog belangrijker voor de Serviërs dan Bosnië, aange zien ruim zes eeuwen geleden de Turken het Servische leger bij Kosovo Polje (Merelveld) hebben verslagen, een neder laag die de Serviërs tot op de dag van vandaag blijkbaar nog steeds niet hebben verwerkt. Kan de Albanese meerderheid in Kosovo in de toekomst niet in opstand komen? Van der Laak: „Dat is nu onmogelijk, want de mensen bezitten niks. Je zou de situatie dan moeten vergelijken met de Palestijnen. Dat zou betekenen, dat er een Intifada-achtige vorm kan ont staan. Maar dan krijg je ook on middellijk het conflict met Ma cedonië en met Albanië. Want de grote Albanese gedachte, hoe ver weg ook als realiteit op dit moment, voel je toch wel in Ko sovo met gesprekspartners van Albanese huize." Milosevic Ter Laak meent dat de onder drukking in Kosovo is toegeno men omdat de internationale gemeenschap de Servische lei der Milosevic aan 'het paaien' is. „Dat gebeurt om de Bosni sche Serviërs te bewegen het vredesplan van de internationa le Contactgroep te accepteren. Vandaar dat Milosevic erg wei nig in de weg wordt gelegd wat Kosovo betreft. Bovendien is er een Servische weerstandsbewe ging in Kosovo, die vindt dat Milosevic, strenger moet optre den in dit gebied. Ook dat is nog eens een extra prikkel voor de Servische leider om een har dere etnische koers te volgen. Een toenemende repressie ligt dan ook duidelijk voor de hand, met alle negatieve gevolgen voor de Albanese bevolking in dit gebied." De martelingen in de cellen van de politiebureaus zijn een publiek geheim. Ook de vluch- Religie Ook al zijn de Albanezen in Ko sovo moslim, van enig moslim fundamentalisme is absoluut niets te merken, meent Ter Laak. Uit gesprekken met de lei der van de moslimgemeen schap - die verbitterd is over de nationalistische houding van de Servisch-Orthodoxe Kerk, maar positief is over de dialoog met de rooms-katholieken - is geble ken dat de Albanese moslims zeer terughoudend zijn met het inbrengen van religie in de strijd met de Serviërs. „Het accent wordt eerder ge legd op de Albanese identiteit dan op de islam. Dat betekent katholiek en moslim naast el kaar. In Sarajevo bijvoorbeeld wordt daarentegen nu meer de moslim-identiteit geaccentu eerd." De situatie in Kosovo tekent een levenssfeer die men eigen lijk niet meer voor mogelijk houdt in het moderne Europa. Ter Laak bevestigt dit. „De Al banezen zeggen dan ook: Koso vo is het laatst bezette land in Europa. En dat klopt ook." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON I Kiel Udil. HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Fr< Nypels, Henk van der Post (ad|) OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel. dag. 9.3 .30 uur 071-356215, of per post zat. 10.00-12 00 HET WEER Vorst Iaat op zich wachten Het afgelopen etmaal begon de winter steeds grotere delen van Eu ropa te veroveren. Tot dusverre be perkte de grootste kou zich tot Rusland; in Moskou schommelt het kwik al enkele dagen tussen - 15 en-25 graden. Boven Centraal- Europa ligt inmiddels een laag sneeuw, terwijl het kwik daar ook overdag niet meer boven nul komt. In de landen rond de Noordzee - en met name in de kustgebieden - wordt de winter wat vertraagd. De zeewatertemperatuur is door de re cente warmteperiode behoorlijk op peil gebleven, zodat het in de kust strook zelfs in de nacht nauwelijks vroor. De zeer heldere, polaire luchtmassa leverde wel mooie wol kenplaatjes op. Boven zee onston den een paar winterse buien, die in het zonlicht een markante verschij ning vormden met hun felwitte, grotendeels verijsde vorm. Zo had den de kustprovincies duidelijk an der weer dan in het zuiden en oos ten, waar mist en gladheid voor een winters ongemak zorgden. Een versterkend hogedrukgebied heeft inmiddels bezit genomen van het koude Europese continent. De aanvoer van de Noordzee wordtfl gesneden, zodat ook de kuststrf onder een continentaal regime komt met lichte vorst in de nac en ochtend. De temperatuur ovj"»^ dag is de komende dagen afhan I I lijk van eventuele hardnekkige M.1 mist, die in de koude nachten wordt gevormd. Als de zon erbiji komt, loopt het kwik in de midd, uren nog op tot enkele graden tfKey1 ven nul. (sen De 'harde kern' van het wintervye|^e is de komende dagen voorbesteO'Pe voor Midden- en Oost-Europa; %tra< echte vorstperiode met schaatsfj laat in nn7P streken nnp nn 7irh^UI1 bij. Neerslag wordt nog niet of q welijks verwacht, maar de wind steekt vanaf zaterdag wat op uiErdor zuid of zuidwest, zodat het heef leidel ijk weer iets zachter wordtjWv de landen rond de MiddellandsLenc 2r twe< Zee heerst puur depressie-v met veel koude buien; een I drukkern boven Italië geeft n HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Half t i tijd tot tijd regen, in het binnen land sneeuw. Tijdelijk veel wind. Lichte stijging van temperatuur; morgen maxima van +5 graden aan de kust tot plaatselijk -3 langs de oostgrens. het westen uit meer be wolking en in het noorden mogelijk wat sneeuw. Ge leidelijk iets warmer met morgen maxima tussen +3 rJ opku™,,» i het noorden. diking. Op plaatsen droog. Middagtem- peratuur rond het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, ook af en toe zon en op de meeste plaatsen droog, 's Nachts kans op mist. In Schotland bewolkt en regenachtig. Maxima ongeveer 5 gra den, in Ierland rond 8 graden. Morgen België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. In de nacht en ochtend hoge mistkansen. Middag- temperatuur van 4 graden langs de kust tot rond het vriespunt in de Ardennnen. Noord- en Midden-Frankrijk: Geleidelijk afnemende neerslagkansen en wat meer zon. In de nacht en och tend kans op mist en gladheid. Middag- temperatuur van 6 graden in Bretagne tot rond het vriespunt in het binnenland. Temperatuur op 1000 meter in de Voge zen en de Jura ongeveer -5 graden. Wolkenvelden en in het noorden en Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. 30 40 10 20 10 10 n3 z3 zw3 VRIJDAG 23 DECEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.46 Zon one Maan op 22.42 .MaarLO: Waterstanden Katwijk Weerrapporten 21 december 19 u nenland kans op sneeuw. Aan de Costa in het oosten misschien ook onweer. In het zuiden vooral vandaag nog zonnige perioden, vandaag maxima tussen 9 gra den in het noorden en 18 in het zuiden. Daarna flinke daling van temperatuur tot 3 graden in noorden en 15 in het uiter- Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar ook enkele wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden, Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en in het westen wat re gen of motregen. In het oosten een en kele bui en in de bergen kans op sneeuw tot in de dalen. Aan de Middellandse- Zeekust ook van tijd tot tijd zon en een stevige Mistral. Naar het noorden toe la gere neerslagkansen. Morgen op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur m het laagland ongeveer 4 graden, aan de zuid- en westkusten ongeveer 7 graden. In de Alpen veel wind en tempe ratuur op 2000 meter hoogte ongeveer - 12 graden, in de Pyreneeën rond -8 gra- Italië: Half tot zwaar bewolkt en enkele re'gen- of onweersbuien, in de bergen boven 1000 meter sneeuw, in de Alpen en Do lomieten sneeuwgrens rond 00 meter. In de bergen soms veel wind. In de loop van morgen in het noorden afnemende neerslagkansen. Koud met maxima van 5 graden in het noordelijke laagland en ongeveer 14 in het zuiden. Temperatuur in de Alpen en Dolomieten op 2000 me ter ongeveer -11 graden. Duitsland: Droog en in de middag perioden met zon. In de nacht en ochtend plaatselijk mist en lichte tot matige vorst. Middag- temperatuur in het laagland op de meeste plaatsen iets boven nul. Tempe ratuur op 1000 meter in de middelge bergten ongeveer -6 graden. Op 1500 meter hoogte in de Duitse Alpen rond -9 graden. Zwitserland: Eerst nog veel bewolking en kans op wat lichte sneeuw. Morgen droog en geleide lijk meer zon. In de bergen veel wind. Koud met een temperatuur op 2000 meter hoogte van ongeveer -12 graden. Oostenrijk: Vandaag veel bewolking en nu en dan wat sneeuw. Morgen geleidelijk droog en kans op zon. Temperatuur op 2000 me ter ongeveer -12 graden. Tsjechië en Slowakije: Vandaag wolkenvelden en vooral in Tsje chië nog af en toe sneeuw. Morgen op de meeste plaatsen droog en in de och tend kans op mist, 's middags mogelijk wat zon. Overdag lichte vorst. Tempera tuur op 1000 meter ongeveer -6 graden. Mallorca half be HEINZ foe. Hes A MEewaoop CHOSTMAS foR He's A Meggy tXOD CHRISTMAS POR HE'S A MEggYSaOP j, CHglHISTMAS BOES

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10