'Karadzic wil grondruil met moslims' Hoge Rus eist eind aan bommenregen Buitenland terlusconi wil parlement >m vertrouwen vragen Honderden arrestaties na rellen in Golfstaat Bahrein Politie schiet zwerver neer bij Witte Huis ILaat ze het iaar lekker :elf uitzoeken Met Boncadeau ANC wil in toekomst 'gewone' meerderheidsregering Zuid-Afrika Carter niet bij de les ?ENSDAG21 DECEMBER 1994 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbuieai Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diei Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UP onnis in ontvoeringszaak België De jury van het Oostvlaams assisenhof heeft giste- h zes van de elf verdachten in de zaak rond de gijzeling van ithony De Clerck, het zoontje van een Vlaamse textielmagnaat, De vijf overigen achtte de jury schuldig aan ont- en gijzeling. Welke straf zij krijgen moet nog worden be- |eld voor dood door overwerk Een Japanse school moet 220.000 gulden schadevergoe- betalen aan de nabestaanden van een leraar die als gevolg in zijn overwerk is bezweken. Dat heeft een rechtbank gisteren [paald. De leraar overleed in 1986 op 44-jarige leeftijd. Een tijdens een ouderavond werd hem fataal. De jchtbank stelde vast dat het schoolbestuur ervan op de hoogte dat de man aan hoge bloeddruk leed, maar geen maatrege- n nam om hem te sparen. tusland test nieuwe raket psKOuRusland heeft gisteren met succes een proeflancering itgevoerd van een nieuwe intercontinentale ballistische raket, is in Moskou meegedeeld. De raket van het type Topol-M vanaf het Noordrussische testcentrum Plesetsk gelanceerd, 25 minuten later trof de raket het doel op het schiereiland 7.000 kilometer van Plesetsk. Op den duur moet de ppol-M de meeste van de zeven soorten ballistische raketten je nu in gebruik zijn vervangen. Toestel VS stort neer in Zuid-Korea |qul Vier dagen na het neerhalen van een Amerikaanse heli- in Noord-Korea is vanochtend een verkenningsvliegtuig de VS boven Zuid-Korea neergestort. De twee piloten heb- gn het ongeluk overleefd. De oorzaak van het ongeluk is nog bekend. Zaterdag stortte een Amerikaanse helikopter neer t het communistische Noord-Korea. De regering in Pyongyang het toestel te hebben neergeschoten omdat het zich boven grondgebied bevond. Een van de twee piloten kwam om leven. dummies uit tijd vóór Inca's ontdekt Bouwvakkers in Peru zijn gisteren op dertig goed gecon- erveerde en zeker 800 jaar oude mummies gestoten. De vondst verd gedaan in een grot in Acora aan het Titicaca-meer. Er la- ook sieraden en andere kostbaarheden in de ruimte. Ar- gaan er van uit dat de mummies afkomstig zijn van Cutimbos of de Sullustanis. Beide volken bewoonden in de ijd voor de Inca's (12de tot de 16de eeuw) de hoogvlakte van fcollao bij het Titicaca-meer. Voorzichtige reacties op door Carter bereikte bestandafspraak GPD-DPA lim 5.000 aanhangers van de jliaanse premier Silvio Berlus- ni zijn gisteravond in de industriestad Turijn straat op gegaan om hun 2un aan de regering te betui- n. De demonstranten gaven aan een oproep van Ber- te protesteren tegen een eigende breuk in zijn coalitie- (gering. De leider van de Lega lord en coalitiegenoot, Umber- Bossi, stuurt op zo'n breuk [Vandaag rond het middaguur as de kans nog steeds groot at de Italiaanse regering van- al, nog voor het debat en stemming over de drie mo van wantrouwen, opstapt, egeringswoordvoerder Ferrara ai gisteren dat Berlusconi zeer in het parlement vertrouwenskwestie zal stel- en bij een negatief resultaat ïeteen zijn ontslag zal aanbie- en aan president Scalfaro. Vice-premier Tatarella, lid de 'post-fascistische' Natio- ale Alliantie, zei er zeker van te dat het kabinet zal aftreden, vaarna meteen de verkiezings- van start kan gaan'. Het debat over de moties, die ingediend door drie opposi- en de (regeringspar- ij) Lega Nord, begint vanmid- ag in de Kamer van Afgevaar- en zal naar verwachting eerder dan vrijdag worden AFP n de Golfstaat Bahrein zijn bij- ia 1.600 personen gearresteerd »p beschuldiging van deelname de ernstige rellen die twee veken in het land begonnen. is gisteren vernomen uit di- )lomatieke bronnen in de ïoofdstad Manama. De aanhoudingen hadden in Manama en andere en dorpen waar veel sji ieten wonen. Daar zijn bij bloe- iige botsingen tussen betogers ordetroepen volgens de oppositie ten minste tiegen doden gevallen en tien gewonden. De diploma ten in de Golfstaat konden de slachtoffers niet be De autoriteiten in Manama zondag alleen de dood ran een politieman bekend. De Dnrust brak uit op 5 december de aanhouding van een geestelijk leider, sjeik Mi Salman. Salman heeft meer banen geeïst voor de sji'itische inoslims, die 55 procent van de vormen. De regeren familie van sjeik Issa ben Sal al-Khalifa behoort tot de soennitische tak van de islam. De gemoederen leken giste ren tot bedaren te zijn geko De ordetroepen handha echter de zeer strenge vei ligheidsmaatregelen. Dit met het oog op de vijftiende topcon ferentie van de Samenwerkings raad van de Golf (GCC) die van daag in Manama begint. Sji'iti- De leider van de Bosnische Serviërs, Karadzic, heeft grondruil met de moslims voorgesteld. Dat heeft de Amerikaanse krant The New York Times vanochtend ge meld. Karadzic heeft zijn voorstellen zwart op wit gedaan aan de voormalige Amerikaanse president Carter, die de afgelopen dagen in Bosnië heeft bemiddeld. Volgens de krant wil Karadzic radicale veranderingen in het verdeel plan voor Bosnië dat de internationale contactgroep op tafel heeft menten blijken. Karadzic neemt wel het plan over om de hoofd stad Sarajevo op te delen met de moslims. Land dat de Serviërs ten noordwesten van Sarajevo bezet hebben willen ze ruilen tegen sarajevo-den haag ap-gpd De Serviërs zijn er vooral op uit om delen van Bosnië die ze in handen hebben via landcorri- dors of grondruil met elkaar te verbinden, zo zou uit de docu- de oostelijke moslimenclaves Gorazde, Zepa en Srebrenica, aldus de Amerikaanse krant. De regering van de Bosnische pre sident Izetbegovic heeft nooit over het opgeven van die drie enclaves willen praten, omdat dan tienduizenden moslims zouden moeten worden geëva cueerd. Carter kondigde gisteren aan dat de strijdende partijen vanaf 12 uur komende vrijdag een be stand van tien dagen in acht zullen nemen. Vrijdag zullen ook onderhandelingen begin nen over een bestand van vier maanden. Daarover moet op 1 januari een akkoord zijn be reikt. De VN-vredesmacht zou op het bestand moeten toezien. In Washington is voorzichtig gereageerd op het aangekondig de bestand. Minister Christop her (buitenlandse zaken) zei dat het een 'zeer positieve stap' zou zijn. Een regeringsfunctionaris die anoniem wil blijven, zei dat men in het Witte Huis 'bemoe moslim-enclaves beschermen. Die aanbeveling hebben de mi litaire bevelhebbers van de NAVO en 14 andere landen met troepen in Bosnië gisteren ge daan in Den Haag. Het advies is gericht aan de politieke leiders van de betrokken landen. Vol gens de chefs van staven moet eventueel ook het aantal blauw- digd' is. Hij wilde niet zeggen of helmen in Bosnië worden uitge- het akkoord als een doorbraak wordt beschouwd. De VN-vredesmacht in Bos nië moet versterkt worden met gevechtshelikopters ter onder steuning van belegerde blauw helmen en om het transport van humanitaire hulp naar breid, al zeggen ze niet met hoeveel manschappen. De aanbevelingen van de 28 topmilitairen moeten de VN- macht in Bosnië (Unprofor) in de gelegenheid stellen meer zijn tanden te laten zien en de hu manitaire rpissie in het oorlogs- Hele zuidelijke grens Rusland gesloten Toen het nog goed ging tussen premier Berlusconi (links) en Lega Nord-leider Bossi. Deze foto stamt uit 1993. Momenteel is Bossi de belangrijkste nagel aan wat mogelijk vandaag nog Berlus coni's politieke doodskist wordt. FOTO AP besloten met een stemming. Lega-leider Bossi zei te hopen dat Berlusconi niet aftreedt al vorens in het parlement een de mocratisch debat heeft plaats gevonden. Bossi noemde Ber lusconi een tiran en ook een verrader van het land, omdat 'hij niet een van zijn vele belof ten is nagekomen'. Berlusconi noemde eerder Bossi 'een judas die zijn electoraat verraadt door een akkoord te sluiten met de oppositie'. MOSKOU HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT De officiële Russische commis saris voor de mensenrechten, Kovaljov, wil dat de bombarde menten op de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny worden ge staakt. Hij heeft de Verenigde Naties en de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) om hulp ge vraagd. De oproep kwam na een dag van hevige gevechten en bombardementen die vol gens de in Grozny verblijvende Kovaljov zeker 42 mensenlevens hebben geëist. Ook vannacht is Grozny weer gebombardeerd. Kovaljov, die met een aantal Russische parlementariërs op een onderzoekmissie in Tsjets jenië is, bestreed gisteren dat de Tsjetsjeense kwestie alleen een zaak voor Rusland is. „De om vang van de mensenrecht- schendingen door de Russische troepen is zo groot dat niet lan ger van een interne Russische zaak kan worden gesproken", zei hij. De Russische televisie toonde gisteren beelden van kapotge schoten woonhuizen in Grozny en bejaarde gewonden. Na een gesprek tussen president Jeltsin en premier Tsjernornyrdin waarschuwde de regering voor nieuwe bombardementen en 'resolute acties' van de Russi sche troepen. Minister van financiën Pan- skov waarschuwde dat de nieu we begroting moet worden bij gesteld als de Russische troepen lang in Tsjetsjenië blijven. Vol gens Panskov heeft de militaire operatie in tien dagen tijd 400 miljard roebel (230 miljoen gul den) gekost. Grozny was dinsdagavond nog steeds niet helemaal om singeld. Verzet van de burger bevolking heeft twee Russische divisies op ruime afstand van Grozny gehouden. In Moskou heette het gisteren dat aanhan gers van de Tsjetsjeense presi dent Doedajev de Russische in woners van Grozny hebben ver boden de stad te ontvluchten. Ze zouden gegijzeld zijn om bij een Russische inval als 'levend schild' te dienen tegen aanval len tanks en pantservoertuigen. Uit Grozny zelf zijn deze be schuldigingen niet bevestigd. Gisteren werden twee Russi sche helikopters neergehaald. Met spanning wordt nu afge wacht of Moskou het sein zal geven voor de langverwachte bestorming van Grozny. Vol gens militaire deskundigen zal die leiden tot massaal bloedver gieten en langdurige huis-aan- huisgevechten. Dat Moskou beducht is voor gewapende steun aan Doedajev uit andere Kaukasus-republie- ken blijkt uit het feit dat sinds vannacht de hele zuidgrens van Rusland is gesloten. De Russische bombardementen eisen vooral onder de burgerbevolking van Grozny hun tol. Nadat haar huis in een puinhoop is veranderd, stelt deze Tsjetsjeense vrouw wat spulletjes in veiligheid. FOTO REUTER SERCEJ TETERIN sche groepen hebben een de monstratie aangekondigd ter gelegenheid van de Golf-top. Het fundamentalistische Isla mitische Bevrijdingsfront van Bahrein (FILB), een van de grootste oppositiegroepen, zei vanuit Teheran dat bij de rellen in het emiraat vijf sji'itische de monstranten en vier soldaten zijn omgekomen. WASHINGTON AP De politie van Washington heeft gisteren voor het Witte Huis een dakloze man neergeschoten die daar met een mes rondliep en agenten zou hebben bedreigd. De 33-jarige Marcelino Comiel werd geraakt in de borst en in zijn rechterbeen. Hij ligt in een ziekenhuis en zal waarschijnlijk in leven blijven. Op videobeelden was te zien dat Comiel op de stoep voor het Witte Huis omringd werd door vijf agenten die hun wapen op hem richtten. Comiel bewoog nauwelijks, maar keek op zeker moment schielijk opzij. Een van de agenten zette toen een stap naar voren en vuurde twee schoten af. Volgens majoor Ro bert Hines van de parkpolitie was het gebruik van vuurwa pens niettemin gerechtvaar digd. „Hij had nog steeds dat mes en keek naar de agenten. Weer hoop voor Nederlands in Europese Unie Misschien stond hij wel uit te kiezen wie hij ging neersteken", aldus majoor Hines. De incident gebeurde toen president Clinton in zijn werk kamer was. Hij heeft van het ge beurde niets gemerkt. Het was het derde incident bij het Witte Huis waarbij werd geschoten in twee maanden tijd. Boncadeau is er tw.v. f 15,- f 25,- en f 50,-. U kunt ermee terecht bij: HJJ/Z1J, Free Record Shop, Gamma, Fleurop, McDonald's, Blokker, Gall Gall, CombiFoto, Etos, Bruna en Primafoon. Verandering van interim-grondwet bloemfontein ap De feestdagen. Je regelt 't op het Zuid-Afrika moet onder de nieuwe grondwet een meerder heidsregering krijgen. Dat heeft het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC), de grootste rege ringspartij, gisteren gesteld op zijn conferentie. Het idee zal op weerstand stuiten bij de Nationale Partij en de Inkatha Vrijheidspartij, die nu deel uitmaken van de re gering dankzij afspraken die 'in de onderhandelingen over de in april gehouden verkiezingen werden gemaakt over machts deling. Het ANC haalde bij de verkie zingen met 62 procent van de stemmen een absolute meer derheid. In de onderhandelin gen over de verkiezingen, die de afschaffing van de apartheid be klonken, was echter afgespro ken dat elke partij die minstens vijf procent van de stemmen zou halen recht zou hebben op deelname aan de regering. De Nationale Partij haalde iets meer dan 20 procent en Inkatha 10 procent. Het principe van machtsde ling vormt onderdeel van een interimgrondwet die van kracht blijft tol 1999. Het nieuwe par lement zal een nieuwe grond wet opstellen die daama van kracht moet worden. De ANC-conferentie stelde vast dat in de nieuwe grondwet verankerd moet worden dat Zuid-Afrika een 'gewoon demo- Er is weer hoop voor het Neder lands. De Nederlandse taal krijgt een belangrijkere plaats in Systran, de vertaalcomputer van de Europese Unie. Die kan straks Nederlandse teksten in het Engels, Frans of Duits verta len. Dat heeft G. van den Bergh, algemeen secretaris van de Ne derlandse Taalunie, meege deeld. Tot nu toe is de EU-com- puter alleen in staat Engelse of Franse teksten om te zetten in Nederlands. De omgekeerde vertaling wordt van meer be lang geacht. Door de toename van het aantal officiële talen in de EU (1 januari komen Zweeds en Fins erbij) rijzen de vertaalkosten de pan uit. Dat was voor de Franse minister voor Europese zaken, Lamassoure, reden om te plei ten het aantal Europese tajen te beperken tot vijf (Duits, Engels, Frans, Italiaans en Spaans). cratisch meerderheidsbewind' krijgt, zo zei minister Omar (justitie). Het ANC ging akkoord met het principe van machtsdeling om de bezorgdheid van blanken en andere minderheidsgroepen weg te nemen dat er een zwarte regering zou komen die hen hun rechten zou afnemen. I Iet ANC koos gisteren de 37- jarige Cheryl Carolus tot plaats vervangend secretaris-generaal. Ze is de eerste, vrouw in de ANC-leiding. Ook is ze het jong ste lid en de eerste communiste die deel uitmaakt van de zes- koppige leiding van het ANC. gebied voort te zetten. De Vere nigde Naties en de regeringen van de landen die troepen heb ben in ex-Joegoslavië. zullen de militaire adviezen de komende weken bespreken. De Duitse regering besloot gisteren de NAVO hulp te bie den bij eventuele terugtrekking van de VN-troepen uit Bosnië als de NAVO daarom vraagt. Bonn is onder meer bereidk acht Tornado-gevechtsvliegtui gen ter beschikking te stellen. Het parlement moet de inzet van de Duitse troepen nog goedkeuren. sarajevo emma daly the independent „Wat een mooi huis hebt u", zei Jimmy Carter tegen de Bosnische premier Haris Sila- jdzic toen hij aan het begin van zijn vredesmissie de Bosnische ambassade in Zagreb bezocht. Silajdzjic deed er diplomatiek het zwijgen toe en zei maar niet dat hij natuurlijk in Sara jevo woont, de Bosnische hoofdstad. Carters begrip van zelfs maar de kern van het verra derlijke probleem op de Bal kan dat Bosnië heet laat staan van de verschrikkelijke complexiteit van de oorlog hier bleek 24 uur later in Pale niet veel groter, toen de voor malige Amerikaanse president naar zijn Bosnisch-Servische gastheren verwees als 'Bosni sche Kroaten'. Hij wekte de woede van de Bosnische regering door het eens te zijn met Radovan Ka radzic, de Servische leider, dat zijn volk (dat door de Verenig de Naties is aangemerkt als aanvaller) op erg veel onbegrip is gestuit. Ejup Ganic, de Bosnische vice-president, was even stil toen hem werd ge vraagd of Carter de indruk wekte het ingewikkelde ak koord te begrijpen, en ant woordde toen: „Om eerlijk te zijn, denk ik van niet". Carter heeft de Bosnische Serviërs een plan geboden waarmee ze hun gezicht kun nen redden maar dat ze her haaldelijk hebben verworpen. „Wij hebben al tweeëneenhalf jaar met Karadzic te maken. Hij liegt iedere dag", aldus Ga nic tegen verslaggevers. Kabinet Spanje in de knel door doodseskaders MADRID Rtr-AFP De Spaanse socialistische min derheidsregering van premier Gonzalez is in verlegenheid ge bracht door de arrestatie van de voormalige directeur staatsvei ligheid en drie hoge politieamb tenaren. De vier worden van verdacht van betrokkenheid bij aanslagen die rechtse doodses kaders in de jaren '80 pleegden op leden van de Baskische af scheidingsbeweging ETA. De doodseskaders Grupos Anti- terroristas de Uberación (GAL) hebben meer dan 20 ETA-le- den omgebracht, vooral in Zuid-Frankrijk. Onderzoeksrechter Garzon gaf maandag opdracht tot arres tatie van de vroegere directeur staatsveiligheid Julién San- cristobal, een prominente soci alist, en een hoge politiechef uit de Baskische stad Bilbao, Mi guel Planchuelo. Beiden wordt een poging tot moord, weder rechtelijke vrijheidsberoving en misbruik van gemeenschapsgel den ten laste gelegd. Twee an dere hoge politieambtenaren zijn na betaling van een borg som vrijgelaten. Garzon vaar digde gisteren een arrestatiebe vel uit tegen het voormalige hoofd van de politie van Bilbao, Francisco Alvarez. Hij wordt van dezelfde misdrijven ver dacht als de andere vier. De ware toedracht van de GAL-operaties is nooit duidelijk geworden, maar in Spanje be staat het vermoeden dat leden van de regering-Gonzalez des tijds opdracht gaven tot de moorden op F.TA-leden. De op positie in het Spaanse parle ment eiste gisteren opheldering van de regering. Binnen de regerende PSOE wordt vermoed dat rechter Gar zon wraak wil nemen op pre mier Gonzalez. De 'superrech ter', die wel wordt vergeleken met zijn Italiaanse collega Di Pietro, is korte tijd lid geweest van het kabinet-Gonzalez, maar nam ontslag omdat de premier te weinig zou doen tegen de corruptie.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5