Te veel gif in voeding bedreigt jonge kinderen Doe 'ns 4 miljoen cadeau Geef een Oudejaarslot 'Video's kinderporno steeds gewelddadiger' Binnenland Commissie: Varma heeft zichzelf niet verrijkt Actieplan overheid voor elektronische snelweg Topoverleg over toekomst arbeidsbureaus mislukt Ziekenfondsen handelen ;iet gegevens verzekerden Wijers sluit openhouden Borssele niet helemaal uit Onveilig vuurwerk Metaal werkgevers: Latere VUT-leeftijd en hogere uitkering ■1 aaa NSDAG 21 DECEMBER 1994 T mikt op 200 miljoen kerstkaarten haag PTT Post denkt dit jaar tweehonderd miljoen wens ten te verwerken. Dat is ongeveer hetzelfde aantal als vorig Tot en met afgelopen zaterdag zijn al zeventig miljoen ten in de brievenbussen gestopt. De meeste kaarten echter den in de week voor kerst verstuurd. ;plosie vernielt advocatenkantoor cht» Een explosie in een advocatenkantoor in Utrecht heeft Dren voor honderdduizenden guldens schade aangericht. De tie heeft sterke aanwijzingen dat brandstichting de oorzaak tn de explosie. Over motief of daders is nog niets bekend. mderd miljoen meer voor natuur haag» Het kabinet wil komend jaar honderd miljoen gulden naken voor natuurbehoud. Dat geld komt uit het Fonds Eco- nische Structuurversterking. Met het extra geld wil het kabi- een deel van de tekorten opvangen bij het Natuurbeleids- t en het Structuurschema groene ruimte. Het tekort beloopt n 324 miljoen gulden over de periode na 1995. osters hoofd VN-vredesmacht Golan haag» Generaal-majoor Kosters (53) krijgt per 1 januari het ;el over de VN-vredesmacht die op de Golanhoogte toezicht idt op het vredesbestand tussen de Syrische en Israëlische 5pen. Kosters volgt de Poolse generaal Roman Misztal op, ins termijn op 30 november afliep. De 1.040 leden tellende -macht bestaat uit militairen uit Oostenrijk, Canada en Po- uierfabrikanten treffen schikking sterdam Procter Gamble en Mölnlycke hebben de strijdbijl »raven in het gevecht om de anti-lekrandjes van de luier- iekjes. Procter (Pampers) is bereid een vergoeding te accepte- i om de oorlog te beëindigen, zo liet raadsman T. Schaper gis- en weten. Om hoeveel geld het gaat, wilde hij niet zeggen. 'arlementaire enquête Vie d'Or' haag» De Algemene Rekenkamer heeft de Tweede Kamer jerprgesteld een parlementaire enquête te houden in de kwestie jro.t de failliet gegane levensverzekeraar Vie d'Or. Het onderzoek lan-T de Rekenkamer is tot nog toe uitgebleven omdat de minister Rde Rekenkamer van mening verschillen over een aantal bepa- in de financiële toezichtswetten omtrent geheimhouding, at. nister Zalm (financiën) heeft de Raad van State gevraagd zich VA/fj te spreken over de zaak. va imburg wil 250 miljoen van rijk [ASTricht Gedeputeerde Staten van Limburg willen dat het k garant staat voor 250 miljoen gulden om de eerste drie jaar aatregelen te treffen ter bestrijding van overstromingen van de aas. Zij hebben dit gisteren vastgelegd in hun standpunt over voorstellen van de Commissie Watersnood Limburg, beter kend als de commissie-Boertien. De comrpissie gaat uit van n bedrag van 1,3 miljard gulden aan kosten voor dijken langs Maas in combinatie met verdieping en verbreding van de dding. is 12 jaar voor schieten op agenten recht Tegen een 26-jarige man uit het Utrechtse De Ronde stenen is gisteren voor de Utrechtse rechtbank twaalf jaar geëist ior het beschieten van twee agenten. De man opende eind vo- jaar in de buurt van Kamerik het vuur op de politiemannen, hem en een handlanger wilden arresteren na een overval op geldloper in Mijdrecht. Bij de schietpartij raakte één agent wond. De dader zelf werd door vijf kogels geraakt en lag zes ?ken in coma. Hij heeft blijvend letsel opgelopen. Zijn mede der hoorde zes jaar cel eisen. ziekenfondsen handelen gegevens van hun verzeker- ,n n. Zij doen dat via dochterbe- v|ven, al dan niet in samen- ojTking met verzekeraars. Aan u handel verdienen de fondsen n ljoenen guldens per jaar. De omzeilen met sjgin activiteiten de wet die be- jb^lt dat zij alleen een zieken- e^dsverzekering mogen aan- ïden. Een ziekenfonds kan een zo- noemde verzekeringswinkel gazetten. Die kan als bemidde- optreden voor allerlei ver beteringen en produkten van ^.rzekeraars. De winkel kan, als ichteronderneming van het g nds, beschikken over de gege- van verzekerden. arZiekenfondsen gaan ook sa aan die Vervolgens een binding aangaan jj^t een verzekeraar die parti- diere ziektekostenverzekerin- n aanbiedt. De overige pro- lakten van de verzekeraar wor- O0!n dan via de bestanden van Onderzoek Biologiewinkel Rijksuniversiteit Groningen: den haag» gpd De hoeveelheden bestrijdingsmiddelen die de Neder landse overheid toestaat op of in voedingsprodukten zijn te groot. Ze kunnen leiden tot gifconsumpties die gevaar lijk kunnen zijn voor de gezondheid. Jonge kinderen lo pen de grootste kans te veel van die middelen binnen te krijgen. groningen gpd Dat concludeert de Biologie winkel van de Rijksuniversiteit Groningen (RuG) in zijn rapport 'Bestrijdingsmiddelen in voed sel en gezondheidsrisico's voor kinderen'. De wetenschapswin kel dringt er bij de overheid op aan om, in navolging van de Verenigde Staten, het beleid aan te passen en meer rekening te houden met de gezondheidsri sico's voor kinderen. ,,Drie van de 51 onderzochte bestrijdingsmiddelen zijn ver moedelijk zelfs kankerverwek kend", zegt bioloog en coördi nator A. Bos van de Biologie winkel. Wie denkt met het schil len en wassen van groente, fruit en aardappelen al het gif door de gootsteen weg te spoelen, komt volgens de onderzoekers bedrogen uit. Sommige bestrij dingsmiddelen zijn 'sys- temisch": ze worden opgeno men in de hele plant en blijven dus niet achter op het blad of de schil. In de Bestrijdingsmiddelen wet staat aangegeven hoeveel resten van een bestrijdingsmid del maximaal mogen worden aangetroffen op of in voedings produkten. Deze maxima zijn gebaseerd op de gifdoses waar aan een mens zijn leven lang dagelijks zonder risico kan wor den blootgesteld. Bos: „Bij gebrek aan beter is men hierbij uitgegaan van het voedingspatroon van een vol wassen Europeaan van gemid deld zestig kilo. Er wordt dus geen rekening gehouden met jonge kinderen. Zij wegen min der en eten relatief meer groen te, peulvruchten en fruit en drinken meer melk". Kamerlid Groen Links mag blijven leven'. De commissie onder zocht op verzoek van Groen- Links drie affaires waarmee Varma de afgelopen maanden in de publiciteit kwam. De oud ste zaak is van begin jaren tach tig. toen Varma penningmeester was van het Grenada Komitee. Onder haar beheer verdween 12.000 gulden. De Graaff-Nauta kan niet aangeven waar dat geld is gebleven, maar stelt vast dat Varma zichzelf niet heeft ver rijkt. Twee recentere zaken zijn de vermeende betrokkenheid van het kamerlid bij een hulpactie voor Frans Guyana en haar werkzaamheden bij een steun punt voor migranten in Amster dam. In beide gevallen is er geen sprake van dat Varma geld achterover heeft gedrukt. Het Groen Linkse kamerlid T. Varma heeft zichzelf niet ver rijkt ten koste van stichtingen waarvan zij deel uitmaakte. Zij is wel slordig en onzorgvuldig geweest bij het beheer van de fi nanciën. Volgens Groen Links fractievoorzitter Rosenmöller kan Varma 'weliswaar geblutst en gedeukt, maar geloofwaardig als kamerlid blijven functione ren'. Voorzitter De Graaff-Nauta van de commissie die de finan ciële handel en wandel van Var ma onderzocht, deelt de con clusie van Rosenmöller. Wel waarschuwde zij gisteren tij dens de presentatie van het on derzoeksrapport dat 'Varma zich er driedubbel van bewust moet zijn in een glazen huisje te DEN HAAG GPD Nederland moet op het gebied van elektronische snelwegen in Europa een koppositie inne men. Daarvoor moeten snel wettelijke belemmeringen wor den weggenomen, de markt worden vrijgemaakt en aan sprekende projecten tot stand worden gebracht. Die projecten moeten weliswaar met private middelen tot stand worden ge bracht, maar mocht dit niet snel lukken dan zal de regering vol gend voorjaar bezien of en zo ja hoeveel geld hiervoor wordt ge reserveerd. Dat staat in het Actiepro gramma Elektronische Snelwe gen, dat vandaag aan de Twee de Kamer is aangeboden. De ministers Wijers (economische zaken), Jorritsma (verkeer en waterstaat) en de staatssecreta rissen Kohnstamm (binnenlandse zaken) en Nuis (onderwijs) zullen als kerngroep binnen het kabinet de voort gang van het programma bewa ken. De consument krijgt via de elektronische snelweg de gele genheid te reageren op opge vraagde informatie, zoals het aanbod van een leverancier of van de lokale overheid of oog contact te hebben met een ver weg wonende vriend of familie lid. Ook kunnen bedrijven op afstand gezamenlijk nieuwe produkten ontwerpen en verga deren via 'video-conferencing vanaf de FC. DEN HAAG GPD indel beloopt miljoenen per jaar ihaag»gpd de fondsen aan de man ge bracht bij de verzekerden. In al le gevallen betaalt de verzeke raar een provisie voor het ge bruik van de gegevens van zie kenfondsverzekerden. - De Commissie Toezicht Uit voeringsorganen van de Zieken fondsraad heeft eerder bepaald dat het gebruik van zieken- fondsgegevens alleen is toege- staan als alle verzekerden op gelijke manier worden behan deld. Dat is bijvoorbeeld het ge val als alle verzekerden een fol der krijgen met een bon die zij moeten terugsturen. Het mag niet zo zijn dat alleen een selec te groep verzekerden een be paald aanbod krijgt. Op basis van de Wet bescher ming persoonsgegevens is ver koop van naam, adres en woon plaats toegestaan tenzij betrok kene daar bezwaar tegen maakt. Een verdere selectie is in strijd met de wet en wordt gezien als inbreuk op de privacy. Bij de Registratiekamer zijn echter nog geen klachten binnengeko- Het overleg over de toekomst van de arbeidsbureaus is mis lukt. Minister Melkert (sociale zaken), bonden en werkgevers praten vandaag verder. Koorts achtig overleg dat tot na mid dernacht duurde, bracht de par tijen niet nader tot elkaar. Partijen blijven ernstig ver deeld hoe de korting op het budget van de arbeidsbureaus moet worden ingevuld. De ambtenarenbonden dreigen met acties voor onbepaalde tijd als personeel vtfordt ontslagen of als op de lonen wordt gekort. Breekpunt is een tijdelijk hogere WW-premie, waar de werkge vers niets van willen weten, en die bedoeld is om een gat in de bezuinigingsvoorstellen te dich ten. Het bestuur van de arbeids bureaus (CBA) wil uiterlijk van daag duidelijkheid hebben. Maar Melkert zei afgelopen nacht dat het CBA dat besluit maar 'een dagje moest uitstel len'. Het overleg moest de hoofdlijnen uitzetten voor de toekomst van de arbeidsbu reaus. Mislukken de gesprek ken, dan bepaalt Melkert eenzij dig waar de geplande honderd miljoen gulden moet worden gesnoeid. den haag gpd ,ntH- Minister Wijers (economische zaken) sluit niet uit dat een vol gend kabinet terugkomt op de beslissing de kerncentrale in Borssele in 2004 te sluiten. Dat zal echter wel heel moeilijk wor den, zo reageerde Wijers gister avond op een CDA-motie waar in werd gevraagd openstelling na 2004 niet helemaal uit te sluiten. De Tweede Kamer stemt vanmiddag over deze motie. CDA'er Lansink stelt dat het in afwachting van een diep gaande discussie over kernener gie onjuist is nu al een definitief besluit te nemen over Borssele. Tot 2004 kan nog zoveel gebeu ren, zo meent het CDA. Wat Wijers betreft is het voor Borssele over en sluiten. Het toekomstige debat over ker- nernergie zal volgens Wijers gaan over de voorwaarden waaraan nieuwe kerncentrales moeten voldoen. De gemoder niseerde maar al vrij oude cen trale in Borssele past niet in die discussie, meent Wijers. De mo tie van het CDA wordt alleen gesteund door de kleine christe lijke partijen. Rotterdam» Bijna de helft van het vuurwerk dat legaal in Nederland wordt geïmporteerd, is niet veilig ge noeg. Dat blijkt uit een landelijk onderzoek van de Inspectie Gezondheidsbescherming in Rotterdam. Behalve legaal vuurwerk inspecteerde de Keuringsdienst van Waren namens de inspectie ook een grote partij illegaal vuurwerk. Daaruit kwam naar voren dat vooral zogeheten Chinese rollen niet voldoen aan de minimale vei ligheidseisen. Op de foto wordt het vuurwerk getest. foto anp john de pater Buurmeijer hekelt mentaliteit van fractiegenoten den haag anp De nieuwe lichting PvdA-ka- merleden telt te veel mensen die aan het einde van de mid dag huiswaarts keren. Zij mis sen het politieke gevoel voor het belang van onderling contact met collega's van andere poli tieke signatuur. Bovendien moet fractieleider Wallage meer de boer op, hij ontbeert nog vol doende kleur. Die kritiek uit scheidend PvdA-kamerlid Buur meijer in een interview met Het Parool van gisteren. Buurmeijer wordt per l janu ari voorzitter van het TICA, het Tijdelijk Instituut Coördinatie en Afstemming, dat zich richt op de reorganisatie van het so ciale stelsel. Hij maakte sinds 1979 deel uit van het parlement. Buurmeijer meent dat in de in mei aangetreden nieuwe fractie nog een professionele houding moet groeien. „Ik kan er niet bij dat er nieuwe kamer leden zijn die 's middags tussen vijf en zes het pand verlaten. Mijn ervaring is dat je ook 's avonds wat moet rondhangen als je wilt weten wat er speelt." Kamer: Garantie tegen stroppen van luchtmacht den haag gpd PvdA, CDA, WD en D66 willen vandaag van staatssecretaris Gmelich Meijling (defensie) de garantie dat de luchtmacht zich niet meer verkijkt op grote or ders. Aanleiding is de strop die Defensie heeft geleden met de ombouw van twee Martinair- toestellen tot tankvliegtuig. Doordal het project onvol doende werd begeleid, viel de verbouwing twaalf miljoen gul den duurder uit dan was be groot. Bovendien zorgden de noodzakelijke aanpassing van het vliegveld Eindhoven en de hogere onderhouds- en oplei- dingskosten voor een strop van 82 miljoen gulden. Gmelich Meijling heeft de Tweede Ka mer al latep weten dat de lucht macht zelf voor deze tegenvaller moet opdraaien. ruswuk anp-gpd Slechts één keer per jaar is de hoofdprijs 4 miljoen. Voor 25 gulden kunt u iemand heel erg blij maken... en heel erg rijk. De werkgeversorganisatie FWM in de metaalnijverheid wil ou dere werknemers 'ontmoedi gen' om al met 59 jaar ver vroegd uit te treden. Daarom stellen de werkgevers voor om het uitkeringspercentage te ver hogen naarmate iemand later stopt met werken. Nu krijgt ie dereen vanaf zijn 59ste een VUT-uitkering van 87,5 procent netto. De FWM vindt overigens dat werknemers de hogere kos ten van de latere VUT vrijwel volledig zelf moeten betalen. Dit is nog maar een van de strijdpunten, die werkgevers en bonden in de metaalnijverheid weerhouden om een CAO voor 1995 af te sluiten voor de 300.000 werknemers in deze sector. Ook in de vierde onder handelingsronde gisteren zijn de gesprekspartners er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken. Voornaamste geschilpunten bleken gisteren naast de VUT, het ziekteverzuim, het werkge legenheidsbeleid en de lonen. Daarnaast houden de werkge vers vast aan de zaterdag als ge wone werkdag, een lagere uitke ring bij ziekte, een 40-urige werkweek en lager loon voor minder produktieve (lees oude re) werknemers. Vooral de weigering van de werkgevers om te praten over korter werken zit de FNV dwars. Voor de FNV is herverdeling van het werk door korter werken en/of deeltijdwerk dé oplossing voor het werkgelegenheids vraagstuk. Maar de werkgevers in de metaalnijverheid willen juist terug naar een heuse 40- urige werkweek. Op ADV-dagen moeten werknemers cursussen volgen als de werkgever dat wil. Tot slot eisen de bonden een loonstijging van om en nabij 2,25 procent om de koopkracht van de werknemers op peil te houden. Ook dat stuit op een veto van de werkgevers. Die kie zen voor de nullijn. Eind januari wordt verder gepraat. den haag sigrid van iersel He feestdagen. Je regelt 't op het De videobanden met kinderporno wor den steeds gewelddadiger en gruwelijker. De politie moet daarom nog alerter zijn op signalen van seksueel misbruik van kinderen. Dat vindt prof. J. Doek, die als hoogleraar privaatrecht goed op de hoogte is van de hhndel in kinderporno in Nederland. Veel te lang is aangenomen dat het in Nederland wel meeviel met kinderpor no. Maar een half jaar geleden trok de Amsterdamse zedenpolitie aan de bel, omdat in sommige sekswinkels of vi deoshops onder de toonbank steeds meer video's werden verkocht met kin deren in de hoofdrol. De afgelopen week werd Nederland bovendien opgeschrikt door het oprollen van twee netwerken, die zich in Amsterdam en in Rotterdam- /Zuid-Limburg bezighielden met het maken en uitruilen van videobanden met kinderporno. Doek ziet geen enkele aanwijzing dat de georganiseerde misdaad de kinderporno heeft ontdekt als lucratieve business. Ook bij de recent opgerolde netwerken ble ken de video's vooral bedoeld voor rui len in een informeel circuit. Via crypti sche advertenties of pedofielen- en ho moclubs komen de makers in contact met hun afnemers. De honderden banden die de politie jaarlijks in beslag neemt, zijn eveneens doorgaans amateuristische produkten. Toch hebben de liefhebbers vaak een paar honderd gulden over voor dit vi deomateriaal. Voor banden met een ex treme inhoud worden zelfs duizenden guldens betaald. Maar al gaat de kinderporno vooral in informele netwerken van hand tot hand, dat maakt de fabricage volgens Doek niet minder ernstig. „De video's laten letterlijk ziekmakende activiteiten zien. Als de toeschouwer er al onpasselijk van wordt, dan moet het zeker voor kinderen zeer traumatisch zijn." Enkele verdachten van de recent opge rolde porno-netwerken stonden bij de ouders bekend als kinder- en huisvriend, aan wie je als ouder je kind met een ge rust hart kon overlaten. De makers van kinderporno kunnen dan ook zeer slui pend te werk gaan, vertelt Doek. Met vriendelijke aandacht en cadeaus wor den kinderen heel langzaam tot seksuele spelletjes verleid. Zo kan het gebeuren dat kinderen jarenlang in de tentakels van de dader(s) zijn verstrikt zonder dat iemand het in de gaten heeft. Inmiddels ligt een wetsvoorstel klaar om de straf op kinderporno te verzwaren. Bovendien wordt het in voorraad heb ben van kinderporno strafbaar, wanneer het de bedoeling is om dat materiaal te verspreiden of te laten zien. Tot nu toe kon de politie tegen het bezit van kinder porno niet optreden, wat ook de opspo- ringsdrang bij de politie niet bevorderde. De politie is volgens Doek nu zover dat zij de kinderporno 'niet systematisch verwaarloost'. Maar wel moet de politie veel alerter zijn op kinderpornografie als gevallen van seksueel misbruik zich aan dienen. „Want hoe vaak lees je niet in de krant dat er volwassenen zijn aangehou den die kinderen seksueel zouden heb ben mishandeld? En hoe vaak staat er dan niet in een regeltje bij dat de politie ook banden in beslag heeft genomen?"

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3