Lankmoedige Ritzen treft vooral de belastingbetaler Europol moet voldoen aan eisen rechtsstaat Feiten Meningen Programma van dijkverzwaring op drijfzand Halve eeuw Volksleger Egypte zoekt nieuw rol in Noord- Afrik; WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 Verwijten van studenten doen nogal vreemd aan Hel maakt in dit land nogal wat uit wie iets zegt. Sterker nog, er wordt eerder naar de positie van de spreker gekeken dan naar hetgeen hij heeft te melden. De minister van economische zaken, Wijers, heeft het afgelopen weekeinde voor werk aan de win kel gezorgd van menige politicus. Liever ge zegd werk gedurende de sluitingstijd van winkels. Voor politici is de Winkelsluitings wet al lang voltooid verleden tijd. Wijers pakte min of meer langs zijn neus weg het idee van de negatieve inkomsten belasting weer eens op. Dat komt erop.neer dat eenieder zonder inkomen, maar ouder dan 18 en jonger dan 65 jaar maandelijks een bepaald bedrag van de belastingsdienst krijgt om in zijn minimale levensbehoeften te voorzien. Daarnaast mag men tot een be paald bedrag bijverdienen en wel netto voor de betrokkenen alswel voor de op drachtgever. Althans, zo heb ik dit idee uit gewerkt in mijn boek 'De overheid als on dernemer'. Wijers is daar heel wat minder duidelijk over. Hij vindt het een interessan te gedachte en denkt dat de invoering daar van een kans moet krijgen, maar wel ge spreid over een flink aantal jaren. De charme van dit idee is de eenvoud. Het welslagen ervan is echter afhankelijk van een snelle, maar ook radicale invoering. Radicaal omdat het alleen werkt indien alle mensen die nu in de bijstand zitten en min of meer gezond zijn in beginsel het recht op bijstand verliezen. Zij moeten zich vanaf dan redden met de negatieve inkomstenbe lasting en met hetgeen zij bij weten te ver dienen. Laat je de bij stand intact dan gaat daar weinig prikke ling van uit om te zorgen dat je bijver dient tot tenminste het sociale mini mum. Tegenover het af- schaffen van de bij stand voor de gezon de mensen staat hun recht om met werken hun inkomen te kun- PIM FORTUYN medewerker nen aanvullen tot het sociale minimum. Dat betekent dat in dien zij daar zelf niet in slagen de overheid hen werk tot dat bedrag moet verstrekken. Het is echter de verwachting dat de meeste mensen op eigen kracht of met behulp van particuliere bemiddelaars werk weten te vinden. De kosten van deze arbeid zijn im mers zeer laag. Het komt neer op ongeveer zevenhonderd gulden per maand netto voor diegene die het werk verschaft. Door het zo aan te pakken en door het vooral te individualiseren kan een heel net werk van uitkerings- en controle-instanties worden opgedoekt. Grote delen van de so ciale diensten kunnen verdwijnen, de dienst studiefinanciering kan weg en ook de arbeidsbemiddeling kan met minder men sen toe. Op die manier komt een flink deel van de twee miljoen mensen die nu aan de kant staan en in beginsel in staat zijn in de eigen kosten van het levensonderhoud te voorzien weer aan de slag. Wijers is over dit alles echter zeer ondui delijk. Hij praat niet over de afschaffing van de bijstand en nog minder over een snelle en radicale uitvoering. Wordt het geheel in gevoerd onder handhaving van het be staande bestel dan is het alleen interessant voor zwartwerkers. Die gaan er per maand dan wel zo'n zevenhonderd gulden op ach teruit, maar daar staat tegenover dat ze vanaf dan legaal bezig zijn en dat kan aan trekkelijk zijn. Voor de echte bijstandstrek ker die er weinig of niets bij doet, is het nauwelijks aantrekkelijk om de bijstand te verlaten. Zo uitgevoerd is het idee al dood voordat er een begin mee kan worden ge maakt. Maar zelfs deze vage uitwerking van het plan door Wijers vermocht vele politici al in de gordijnen te jagen. De Korte van de WD zag er niets in omdat het allemaal veel te duur zou zijn. Die kort liever op de uitkerin gen zonder dat daar substantiële groei van werkgelegenheid tegenover staat. Vreeman van de PvdA is tegen, omdat het de koop kracht van de minima zou aantasten en premier Kok sluit zich daarbij aan. Het werkelijke probleem bij dit idee zit hem echter in een heel andere hoek. Een hoek waarover niemand rept en waarover angstvallig wordt gezwegen. Als het bestel van negatieve inkomstenbelasting zou wor den ingevoerd en aan de onderkant van de arbeidsmarkt arbeid voorhanden is tegen een netto bedrag van zevenhonderd gulden in de maand, dan stort op termijn hel hele loon- en salarisgebouw van de gevestigden binnen ons arbeidsbestel in. Ondernemers gaan immers heftig sleutelen aan dat ge bouw om de arbeid zo goedkoop mogelijk te maken. In mijn boek zeg ik dat dit nu precies ook de bedoeling is en ik vul opgemelde voor stellen aan met het idee om alle arbeids contracten van onbepaalde duur in de par ticuliere en collectieve sector te vervangen door contracten van beperkte duur, bij voorbeeld vijf jaar, en meer dan thans schaarste en overvloed op de internationale arbeidsmarkt te laten meewegen in de loonshoogte. Dat maakt Nederland weer echt concurrerend op de wereldmarkt en zorgt binnen de kortste keren voor een situ atie van volledige werkgelegenheid, waarbij eenieder dus weer aan de slag is. De gevestigden, zoals de vakbeweging, de werkgeversorganisaties, de PvdA en het CDA alsmede delen van de WD zien daar niets in. Die gaan liever door met het pro gramma van dijkverzwaring op drijfzand. De afloop staat ondertussen vast. Die dijk dondert op enigerlei moment met veel ge raas onder druk van de internationale con currentie in elkaar. Het bij elkaar vegen van de brokstukken kost ons dan in elk geval heel veel meer. Jo Ritzen heeft zichzelf flink in de nesten gewerkt. Vandaag draaft de minister in de Tweede Ka mer op voor een nieuw debat over zijn plannen om de vijfhonderd miljoen bezuinigingen op het hoger onderwijs op te schorten en in ruil daarvoor onder meer de collegegelden met duizend gul den te verhogen. Al bijna twee weken lang worden dag in dag uit universiteiten en hogescholen bezet door boze studenten, die zich door Ritzen verraden voelen. Niet de studenten zijn echter het slachtoffer van Ritzens maatregelen, maar de belastingbetalers. Voor een deel hebben de protesterende studenten na tuurlijk gelijk. De man die in juli nog zei dat hij niet ver der meer wilde bezuinigen op de studiefinanciering, zette vervolgens zijn handtekening onder een regeerak koord dat de studiebeurzen met nog eens een miljard kort. En vervolgens zwichtte Ritzen voor de weigering van de onderwijsbonzen om de eveneens in het paarse akkoord overeengekomen vijfhonderd miljoen op het hoger onderwijs te bezuinigen en sloeg hij daarvoor de studenten nog eens extra aan via een collegegeldverho ging- Tegelijkertijd doen de verwijten van de studenten vreemd aan. Zo schreeuwen ze van de daken dat Ritzen de toch al met zoveel hobbels bezaaide weg voor 'arbeiderskinderen' naar het hoger onderwijs nog on begaanbaarder maakt. Maar dat is nu net niet waar. Volgens de plannen krijgen studenten van ouders met een inkomen tot 64.500 gulden de collegegeldverhoging geheel gecompenseerd en wordt die vergoeding vervol gens afgebouwd tot hij bij 68.000 gulden ophoudt. Stu denten met beter gesitueerde ouders moeten maar bij hen aankloppen. En willen de ouders niet bijspringen, dan kan de student meer lenen. Ook over de studieleningen doen de studenten onnodig dramatisch. Het is absoluut waar dat veel studenten na hun studie bij 'Groningen' fors in het krijt staan, maar de afbetalingsregeling is uiterst coulant. Ten eerste is de terugbetaling afhankelijk van het inkomen. Wie na zijn studie een goedbetaalde baan vindt - veelal dankzij die studie - moet de schuld grotendeels terugbetalen. Wie zijn studie niet in klinkende munt weet om te zet ten, betaalt ook veel minder terug. En ten tweede ver valt na vijftien jaar de dan nog openstaande studie schuld. Het enige dat Ritzen écht valt te verwijten, is dat hij zo gemakkelijk is gezwicht voor de druk van de onderwijs- bobo's. De universiteitsbestuurders schreeuwen al ja ren moord en brand, maar vanuit diezelfde universitai re wereld valt ook regelmatig te horen dat daar nog heel wat dor hout valt te kappen. Gelukkig hebben de rege ringpartijen besloten Ritzen nu ook die kant op te stu ren met de eis dat ze voor eind januari een concreet be zuinigingsplan van het hoger onderwijs op tafel willen hebben. Duizenden stud ten legden uit p test tegen de pl. nen van ministe zen het treinverl rond Utrecht plé FOTO GPD At\ Bij alle bezettingen mag niet worden vergeten dat niet de student, maar de belastingbetaler uiteindelijk het gelag betaalt. Een hoge opleiding is tegenwoordig steeds minder een garantie voor een dikbetaalde baan, zodat het in de lijn der verwachting ligt dat de hogere studieschulden steeds vaker na vijftien jaar niet zijn af betaald. Die worden dan kwijtgescholden, op kosten van de belastingbetaler. In feite betaalt die op termijn de huidige lankmoedige houding van Ritzen tegenover de onderwijsbestuurders. Als iemand het recht heeft om de barricade op te gaan, is het dan ook niet de dent, maar de belastingbetaler. HAARLEM SJAAK SMAKMAN Hanoi De ene na de andere schoolklas bezoekt dezer da gen in Hanoi het legermuse um. Het is er extra druk om dat het morgen vijftig jaar' ge leden is dat het Vietnamese Volksleger werd opgericht. FOTO EPA HOANG DINH Door alle nationale opschudding rond politie en justitie heeft het maar wei nig opzien gebaard dat vorige week internationaal een nieuwe stap is ge zet in de bestrijding van de georgani seerde criminaliteit. Europol, de poli- tie-samenwerking tussen de landen van de Europese Unie, wordt uitge bouwd tot een zelfstandige politie dienst met eigen opsporingsbevoegd heden om internationale drughandel en atoomsmokkel te kunnen aanpak ken. Terwijl in de Tweede Kamer werd ge twist over de waag of de Nederlandse politie er al dan niet bevoegdheden bij moet krijgen, waren de bevoegd heden voor Europol aan de orde op de topconferentie van de Europese Unie in Essen. Daar kwam het tot een doorbraak: de in Den Haag gevestigde drug-unit van Europol, die de kiem zou moeten vormen van een Europe se politiedienst in de trant van de Amerikaanse FBI, krijgt er taken bij op het gebied van de strijd tegen de smokkel van nucleair materiaal, men senhandel en uitwaspraktijken. Tot dusver is de drug-unit, die onder leiding staat van de Duitse politieman J. Storbeck weinig meer dan een soort Europese databank, een centrale computer, ten dienste van de politie van de EU-landen. Er worden daar wel inlichtingen verzameld en uitge wisseld, maar Europol mag niet zelf onderzoeken instellen. Deze situatie was vooral de Duitse bondskanselier Kohl een doorn in het oog. Hij pleitte eerder dit jaar al voor een tot de tanden bewapende Eu ropese FBI om, zoals hij het uitdrukte, de oorlog te verklaren aan de interna tionale misdaad. Op de top in Essen beklaagde Kohl zich er als voorzitter van de EU over dat er nog altijd niets terecht was gekomen van het voorne men de taken van Europol uit te brei den. „Dit is een van de belangrijkste opgaven van de Gemeenschap, want de burgers van Europa verwachten van de EU grotere veiligheid." Andere landen koesteren echter nog hun bedenkingen tegen een centraal Europees politie-apparaat. Ook Ne derland had bezwaren die vooral de rechtsbescherming van de burgers betreffen. De democratische controle op een Europese politiedienst is een punt van zorg. In eigen land zijn de opsporingsbevoegdheden van de po litie gebaseerd op het Wetboek van Strafvordering waarin ook de rechten van verdachten zijn geregeld. Er be staat echter niet zoiets als een Euro pees procesrecht. Daarom stelde Nederland voorheen de eis dat er eerst een verdrag moet komen waarin zaken als rechtsbe scherming en privacy worden gere geld. In november heeft minister Sorgdrager nog aan de Tweede Kamer toegezegd dat Nederland zonder een dergelijk verdrag niet zou instemmen met nieuwe taken voor Europol. Tijd ?ns de Eurotoo in Essen is de Ne- GIJS SCHREUDERS juridisch medewerker derlandse regering echter gezwicht voor de aandrang van Kohl. Duitsland had ook bondspresident Roman Her zog in stelling gebracht. Deze zei tij dens een tafelrede tot de verzamelde regeringsleiders, dat er eindelijk een Europees antwoord moest komen op de toenemende drughandel, witwas praktijken en smokkel van nucleair materiaal. Op deze terreinen mag Eu ropol, zo is nu besloten, voortaan act- viteiten gaan ontwikkelen. Wat het door Nederland gewenste verdrag betreft, dat een juridische ba sis voor de nieuwe politiedienst moet gaan vormen, is beloofd dat onder het komende Franse voorzitterschap van de Europese Unie een ontwerp zal worden ingediend. Hoe hard deze toezegging is, zal echter nog moeten blijken, omdat juist Frankrijk weinig moet hebben van Europese samen werking op politie- en justitiegebied. Zoals het er nu voorstaat, is de rp bts- grond voor politie-activiteit van Euro pol hoogst twijfelachtig. Niemand spreekt tegen dat de bestrijding van de georganiseerde criminaliteit een internationale dimensie heeft en dus ook grensoverschrijdende actie ver eist. Maar niet ten koste van de rechtsbescherming van de burgers. Er valt een opmerkelijke tegenstelling te signaleren. Aan de ene kant is er grote trammelant over de bevoegdhe den van de Nederlandse politie, maar aan de andere kant krijgt Europol be voegdheden zonder dat iemand zich nog langer zorgen lijkt te maken over de gevolgen daarvan voor de rechts staat. In Nederland kondigt minister Sorgdrager maatregelen aan om het openbaar ministerie meer greep op de politie te laten krijgen. Maar een internationale politiedienst krijgt be voegdheden waarvan de uitoefening helemaal niet door het openbaar mi nisterie kan worden gecontroleerd. Het zou voor de hand liggen als de re gering haar zorg over de rechtsstaat ook blijft uitstrekken tot Europa. Te genover bevoegdheden van de politie horen rechten van de individuele bur gers te staan. Ook Europol moet recht doen aan het belang van een eerlijke rechtsgang en bescherming van de privacy. Hoe nodig een internationale aanpak van de criminaliteit ook is, het middel van een ongecontroleerde su perpolitie zou op den duur wel eens erger kunnen zijn~dan~de kwaal. Sinds Anwar Sadat vrede sloot met Israël heeft Egypte zich ge koesterd in de internationale aandacht die deze rol van vre destichter het land opleverde. Maar nu de andere Arabische landen aan eigen vredesover eenkomsten werken, wezen de Egyptenaren dat er een einde komt aan de miljardenhulp waarop hun land de afgelopen jaren kon rekenen. Op zoek naar èen nieuwe lei dersrol heeft president Mubarak het oog naar het westen gericht om te zien of zijn land wellicht aansluiting kan krijgen bij het Noordafrikaanse samenwer kingsverband dat bekend staat als de Maghreb-unie. Daartoe behoren Algerije, Marokko, Li bië, Mauritanië en Tunesië. „De Egyptische politieke en be stuurlijke elite raakt er steeds meer van overtuigd dat Egypte niet zal worden geroepen tot een belangrijke rol in het nieu we Midden-Oosten", zegt Nabil Abdul Fatah van het Centrum voor Politiek en Strategisch On derzoek in Cairo. Dat is geen vrolijk vooruitzicht voor het dichtstbevolkte land in de regio, dat zichzelf graag beschouwt als de natuurlijke leider van de Ara bieren. De bekendmaking dat Egypte aansluiting zoekt bij de Mah- greb wekt bij veel Egyptenaren twijfel en bij de andere Noord afrikanen wantrouwen omtrent Mubaraks bedoelingen. Tijdens een recente Maghreb-conferen- tie liet de Tunesische minister van buitenlandse zaken, Habib ben-Yahya, doorschemeren dat er voor Egypte geen plaats is in het blok. Doelend op culturele verschillen tussen Egypte en de andere Noordafrikaanse landen zei hij: „Waarom willen de Egyptenaren zich bij deze unie aansluiten? Die is alleen voor de mensen die couscous eten". In de jaren vijftig en zestig voer de Egypte onder leiding van Gamal Abdel Nasser de Arabi sche landen aan in oorlogen te gen Israël en in het verzet tegen de koloniale machten Groot- Brittannië en Frankrijk. Het vre desverdrag dat Sadat met Israël sloot, leidde ertoe dat Egypte voor jaren uit de Arabische ge meenschap werd gestoten. Het kostte de Egyptische president ook zijn leven: twee jaar na de ondertekening van het verdrag werd hij door radicale moslims vermoord. van de VS wedesonderhant lingen in het Midden-Oostt begonnen, kreeg Egypte eei centrale positie terug. Cairc werd een onmisbare tussen voor leiders van aartsvijand als Israël en Syrië en gezant van grootmachten die tusst raël en de Arabische lander den bemiddelen. Maar die i begint al weer te vervagen r Jordanië als tweede land ee wedesakkoord met Israël hi gesloten. Marokko en Tune volgen eenzelfde lijn en het op laag niveau al diplomatii contacten met Israël aange knoopt; en ook de PLO heel met Israël een overeenkom: gesloten. „Als Syrië ook nog wedesverdrag met Israel tel zal Egypte zich nog veel ver afgeschoven voelen", zegt/ dul Fatah. Labib Kamhawi, politicoloo van de universiteit van Jord; voorspelt dat Egypte ook na de zijlijn kan worden geschi door een uiteindelijke alliar van Jordanië, Israël en de Pi tijnen, die zich als 'de super macht van de regio' kan oni poppen. „Op het politieke v is het behoorlijk gevaarlijk v Egypte", zegt hij. „De meesi haalbare keuze lijkt een allit met de Mahreb-landen." Daar denkt de Egyptische c< lumnist Flelmi Nammar, vo< malig voorzitter van de Unit voor Arabische Samenwerki anders over. De Unie werd i 1989 met Irak, Jordanië en J men opgericht om tegenwic te bieden aan de rijke olielai den aan de Perzische Golf, r viel uiteen tijdens de Golfcri van 1990-'91. Nammar merl op dat de Maghreb-landen den geplaagd door economi sche stagnatie en dat politie geweld hun stabiliteit bedre „Wat is de zin van aansluit» bij een unie onder dergelijke omstandigheden?" Ondanks Mubaraks bezweri dat hij 'geen ambities' heeft binnen de Maghreb-unie, zi veel Noordafrikanen toch b< dat Egypte uit is op een leide rol. De Tunesische politicolc Hatim Salem ze^t dat Egypti welkom is als het genoegen neemt met een rol ven gelijk „Maar als er andere bereken gen achter zitten dan zullen het verzoek om toelating no> honoreren." CAIRO SALAH NASRAWI

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2