Wethouder krijgt zware kritiek Verpleeghuis speelt in op Gi Laurentiuskerk in de steigers Leiden Regio/Rijn Veenstreek Nieuwe lampen voor kunstgrasveld Alecto Goud voor Teunissen oiletten te over in en om ij keent rum Zijlkwartier Bemiddelaar Schapenk hoopt op 'wijsheid' van wethouders MSDAG21 DECEMBER 1994 Dinner spuntj t aan ïurnorm n Hertog streng tandia een z« tge- geumorrn' die de ge- uien rPte Zoeterwoude voor suw afiveeslachterij- en fokke- ilijke^n Hertog hanteert, is te }g. Zowel Den Hertog als de onafhankelijke ad en on^r van je Raad van State ue ko^ dat de gemneente soe- iied 0 moet zijn voor bestaan- veer jfdrijven. lan dff»teren behandelde de sn vri# van State een beroep t kwik Den Hertog tegen deze ?n evaling in de nieuwe ^en zfeuvergunning. Het is het 'tenkje geschilpunt waarover pluimveebedrijf en de ge in de- te Zoeterwoude het 'lopdniet eens zijn. Over an- lang<J geschilpunten die eer- en. bestonden, hebben beide rste ifijen inmiddels overeen- n Seaming bereikt, zo bleek wat nfle zitting bij de Raad van gemeente heeft het in opgerichte bedrijf een •norm opgelegd die ge- kelijk is voor nieuwe be- 'en. Deze norm is stren- dan voor bestaande be zen. Den Hertog vindt, alsa de adviseur van de d van State, dat de ge ënte de soepele norm r bestaande bedrijven moeten opleggen, oeterwoude vindt de ngere norm terecht, om- de pluimveeslachterij op nd van de vorige vergun- g geen geurhinder mocht oorzaken. Raad van State- iter J. Hulshof merkte op zoiets - helemaal geen ir - bij een bedrijf als dit logelijk is. 'rcj)e Raad van State doet r enkele weken uitspraak. &111 Ook burgemeester onder vuur na eigenmachtig optreden in grondkM'estie CHEF HENNYVANEGMOND.071-356414.PIV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Met de historische stemverhouding van één voor en zes tien tegen heeft de Rijnwoudse gemeenteraad gisteren het voorstel verworpen om een lap grond in Hazerswou- de-Dorp te verkopen aan gemeentesecretaris H. Blom en de Hazerswoudse hoogleraar W. Jochems. Alleen wet houder van ruimtelijke ordening, G. Hoogendoorn-Os- kam (CDA), bleek uiteindelijk het voorstel te steunen. De raad had echter zware kritiek op het solistische optreden in deze van wethouder Hoogendoorn en burgemeester M. Boelen. bied wel moet worden toege staan. Toen de wethouders M. Vorenkamp-Van de Westering (WD) en G. van der Lecq-De Knikker (PvdA) ongeveer twee weken geleden van de overeen komst hoorden, waren zij be hoorlijk geschokt. En de ge meenteraad reageerde gister avond zelfs vol afkeuring op het solisme van Boelen en Hoogen doorn. Het late tijdstip waarop de RUNWOUDE RUUD SEP Gisteren bleek dat Hoogen doorn en Boelen al een voorlo pige verkoopovereenkomst hadden gesloten voordat ze zelfs maar aan de andere twee wethouders hadden verteld waar ze mee bezig waren. De commissie ruimtelijke ordening was zelfs niet eens geraad pleegd over de vraag of de bouw van villa's in het agrarische ge- zaak naar buiten is gebracht, was niet het enige punt van kri tiek. De twee collegeleden wa ren ook wel erg vriendelijk ge weest voor de gemeentesecreta ris en de hoogleraar. Alle frac ties vonden het bedrag dat zij voor de grond aan de Noord- vaartlaan wilden betalen veel te laag. De gemeente had erop ge rekend aan de grond 750.000 gulden te verdienen. Maar door het lagere bod en de hogere ver koopkosten zou de opbrengst nu op 500.000 gulden blijven steken. Verder zetten sommige raads leden vraagtekens bij de stelling dat de gemeente zo hard had gezocht naar andere kopers. In de tijd dat de grond nog als puur agrarische grond werd aangeboden, werd er inderdaad druk geadverteerd. Maar toen de gemeente besloot de moge lijkheden te verruimen, werd slechts één keer in een paar re gionale kranten een advertentie gezet. In het plaatselijke huis- aan-huisblad werd helemaal niet geadverteerd. ,,In dat tra ject is iets vreemds gebeurd. Ik kan er geen vinger achter krij gen, maar het is vreemd", stelde H. Gerritse (D66) vast. Fout Een duidelijk gespannen wet houder Hoogendoorn bleef er gisteren bij dat het huidige bod op de grond het best haalbare is. Maar zij moest toegeven dat het fout was geweest om de an dere collegeleden en de ge meenteraad overal buiten te houden. Burgemeester Boelen ging nog een stapje verder. Hij kon zich goed voorstellen dat sommige raadsleden zijn optre den in deze zaak 'afkeurens waardig' zouden vinden. ,,Maar ik hoop van u de gelegenheid te krijgen om in de twee jaar die mij wettelijk nog resteert het ge schonden vertrouwen te her stellen", stelde hij in een emo tionele toespraak. Een meerderheid van de raad nam genoegen met deze boete doeningen. Een motie van af keuring van D66 kreeg dan ook geen steun. Nu de raad bijna unaniem de omstreden grondverkoop heeft verworpen, moet de hele zaak weer van voor afaan beginnen, maar nu via de officiële weg. Dat wil zeggen dat de politiek zich binnenkort eerst over een verandering van de bestem ming moet buigen. Want of er eigenlijk wel villa's moeten ko men aan de Noordvaart, ook daar is de raad nog lang niet over uitgepraat. Het tweede kunstgrasveld van de Leiderdorpse hockeyver- eniging Alecto krijgt nieuwe verlichting. De commissie voor welzijn en sport wil hier voor een bedrag van 45.000 gulden beschikbaar stellen, zo bleek gisteravond tijdens een vergadering. De club zou de verlichting keihard nodig hebben. Het eerste kunstgrasveld - dat al over goede verlichting be schikt - kan namelijk niet meer fungeren als hoofdveld. Dit veld is te intensief be speeld en verkeert in slechte staat. Vandaar dat het tweede kunstgrasveld nu hoofdveld wordt. De verlichting van dat ter rein zou echter gebrekkig zijn. Het voortbestaan van Alecto komt volgens de Leiderdorpse sportraad, die door de ge meente om advies over het verzoek van Alecto is ge vraagd, in gevaar als er rond dit veld geen goede lampen komen te staan. De hockeyers kunnen anders de competitie wedstrijden niet uitspelen. CDA-raadslid G. Hogervorst vond het wel wat moeilijk te verteren dat de club nu al voor de derde keer in korte tijd 'met de pet in de hand staat'. Eer der moesten mankementen aan de verwarming en riole ring worden verholpen. „Maar de noodzaak is aangetoond. We staan met onze rug tegen de muur." aldus Hogervorst. VOORSCHOTEN H.E. Teunissen (65) uit Voor schoten is gisteren onderschei den met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De bijbeho rende versierselen werden hem gisteren opgespeld door burge meester P. Cannegieter in het hoofdkantoor van Nationale Nederlanden in Den Haag. De heer Teunissen is hoofd alge mene zaken bij de verzekerings maatschappij. Hij gaat per 1 ja nuari 1995 met pensioen, na 41 jaar bij de maatschappij te heb ben gewerkt. urabantse oplichter ingerekend ^senaar Een 37-jarige inwoner van het Brabantse Veldhoven 1 gistermiddag duidelijk pech. Bij een routinecontrole op de ïge Kerkdam in Wassenaar werd hij door de politie aange- jden. De man bleek in het opsporingsregister te staan omdat werd gezocht voor oplichting en valsheid in geschrifte. Ook nd er nog een boete van vijftienhonderd gulden open. Aan eind van de middag werd hij overgebracht naar Brabant, auto moest hij achterlaten bij het bureau in Wassenaar. j ptsel voor Haagse vrouw 'ETERINGBij een kettingbotsing op de rijksweg Amsterdam- Itterdam ter hoogte van Rijpwetering is een 24-jarige vrouw Den Haag gewond geraakt. De automobiliste is met borst- en jkletsel overgebracht naar het St. Elisabeth-ziekenhuis in Lei- jrdorp. De botsing ontstond doordat een onbekend gebleven istuurder remde, waardoor enkeleachteropkomende auto's 16.pt meer tijdig konden stoppen. In totaal waren er zes auto's bij I0.lt ongeval betrokken. Het verkeer in de richting van Amster- jm ondervond een halfuur lang vertraging doordat een rij- fook niet gebruikt kon worden. ERDORP JUDY NIHOF i toiletten is geen gebrek als ieu-de-boules-vereniging De j tiende Stier en drumfanfare 0 narco straks elk een eigen c jouw krijgen aan wijkcen- 1 m Zijlkwartier in Leiderdorp. wijkcentrum heeft al een o ital we's, de muzikanten en !jeu-de-boulers krijgen er elk k nog een paar bij. WD- idslid Nienhuis vroeg zich ïfijteren tijdens een commissie- jadering af of dit niet wat jfel van het goede was. Volgens ophouder C. Kerner (CDA/wel zijn de aparte toiletten- iepen nodig omdat de nieu- units geen toegangsdeur igen tot het Zijlkwartier. Dat aanvankelijk wel de bedoe- Ig, maar daar is de gemeente o> teruggekomen. „Anders gaat 'lereen door het gebouw lo- aldus de wethouder. fsluiting Oranjelaan en «Ommedijkseweg ongevaarlijk' nfeterwoudemark beekhuis Volgens een verkeersdeskun- jjjfet afsluiten van de Oranjelaan 0|, Ommedijkseweg levert geen opvaarlijke verkeerssituatie op, blgens Zoeterwoudse ambte- jjfiar L. Luijben. Hij zei dat gis- en voor de commissie beroep bezwaarschriften, waar de 3jfezwaren van supermarkt Kro- jïarkt Van der Krogt werden be- fipndeld. Kromarkt aan de Nas- lulaan vreest naast een onvei- situatie ook nog eens een azetdaling van zo'n tien pro rót als de beide sluipwegen tar De Grote Polder worden (esloten. De supermarkt zou in niet meer goed bereikbaar ,n. Ambtenaar Luijben ziet 'dat 'vaar niet. Rijkswaterstaat en n onafhankelijk adviesbureau 'bben het plan van een posi- •f advies voorzien. Verder zou- n chauffeurs van vrachtwa- ens de sleutel kunnen krijgen an de paal die het overige ver eer moet tegenhouden. Mariënhaven krijgt nieuwbouw WARMOND FRANK BUURMAN Verpleeghuis Mariënhaven in Warmond mag in de loop van volgend jaar gaan bouwen. De eerste paal gaat eind 1995 de grond in. De nieuwbouw zal omstreeks drie jaar in beslag nemen. Mariënhaven is hard toe aan een nieuw onderkomen voor de bewoners. „De bewo ners zijn nu ondergebracht in voormalige studentenkamers. Die zijn indertijd wel verbouwd, maar de situatie is verre van ideaal. Nu zitten bewoners soms met zes personen op een kamer, in de nieuwe situatie met een of twee personen", ver telt directeur Th. Kruis. In het park achter kloosterbe jaardenoord Mariëngaerde, de buurman van Mariënhaven, zullen tijdens de nieuwbouw noodvoorzieningen worden ge plaatst. Het verpleeghuis is nu ondergebracht in het voormali ge Philosoficum, dat in 1930 aan het Groot-Seminarie van Warmond aan de Herenweg werd aangebouwd. Het ging om een eigen onderkomen voor de filosofie-studenten, compleet met eigen kapel, leslokalen en studentenkamers. In 1975 werd het gebouw verbouwd tot ver pleeghuis. Ten behoeve van de nieuwbouw worden alleen de vleugels achter de monumenta le gevel afgebroken. De toppen van die vleugels steken net iets boven de voorgevel uit. „De ge meente Warmond en Monu mentenzorg wilden niet dat de gevel veranderd zou worden, en dat gebeurt dan ook niet. De voorkant krijgt een algemene functie, de verpleegafdeling komt in de achterliggende nieuwbouw. Van de nieuwbouw zal vanaf de weg niets te zien zijn. Wel is het nieuwe gebouw te zien vanaf de begraafplaats met de oude toren, maar door aan te planten groen zal het van die kant gedeeltelijk aan het oog worden ontrokken", vertelt Kruis. De ingang van Mariënhaven wordt verplaatst: die gaat naar rechts, in de hoek bij de kapel. Daar zat vroeger al de ingang van het gebouw. Klavertje vier De nieuwbouw krijgt de vorm van een klavertje vier. Vier seg menten worden gegroepeerd rond een centraal segment. In de klavertjes komen de bewo ners: 60 per verdieping. Mariën haven heeft nu 210 bewoners, het aantal bedden zal op den duur worden teruggebracht naar 180 of zelfs 150, al naar ge lang de behoefte. „We kunnen flexibel inspelen op de behoefte. Er kunnen eventueel verdiepin gen aan de nieuwbouw worden toegevoegd", zegt Kruis. Zorgvernieuwing is het sleu telwoord als het om ouderen zorg gaat en met de nieuwe ac commodatie kan Mariënhaven beter uit de voeten. „Je ziet de ontwikkeling dat ouderen steeds langer thuis blijven wo nen en daar worden verzorgd, en het verpleeghuis speelt daar op in. Vroeger lag iedereen die langdurige verpleging nodig had in het ziekenhuis, later kwamen die mensen terecht in een verpleeghuis. Als verpleeg huis bieden we nu faciliteiten aan mensen die thuis verzorgd worden. We hebben bijvoor beeld de dagbehandeling, die de verzorgers thuis ontlast. Ook zijn vakantie-opnamen moge lijk." Groeimarkt Ondanks deze ontwikkelingen zal een verpleeghuis altijd nodig zijn. „De vergrijzing neemt toe, en er zullen altijd gevallen blij ven die alleen maar in een ver pleeghuis terecht kunnen. Neem bijvoorbeeld de hoogbe jaarden: die hebben vaak kinde ren die ook al bejaard zijn, en die kunnen dan meestal niet meer voor hen zorgen." On danks de geplande afname van het aantal bedden staan er geen personeelsplaatsen op de tocht. „De ouderenzorg is een groei markt. Er komen steeds meer ouderen die verzorging nodig hehben. Daarbij komt dat de middelen afnemen, dus het geld zal steeds steeds efficiënter ge bruikt moeten worden. Bij Ma riënhaven is teamverpleging steeds belangrijker geworden, hetgeen betekent dat teams een bepaald aspect van de zorg aan pakken. Voor het personeel hebben de veranderingen alleen tot gevolg dat er wel eens een functie wordt gewijzigd", stelt Kruis. De meerderheid van de com missie ging akkoord met het verlenen van medewerking aan de bouw van een clubhuis voor De Boulende Stier. Over de aan bouw voor Tamarco was al eer der overeenstemming bereikt. Alleen de fractie van BurgerBe- langen (BBL) steunde het colle gevoorstel niet. Het bouwen en later verhuren van een clubge bouw behoort volgens BBL niet tot de kerntaken van de ge meente. Het is overigens de be doeling dat de leden het kale gebouw, dat ruim 90.000 gulden kost, zelf afwerken en inrichten. Om het gebouw te bekostigen, moeten de jeu-de-boulers wel meer contributie gaan betalen èn meer leden zien binnen te halen. De club gaat ervan dat dit lukt omdat het hebben van een eigen accommodatie leden aantrekt. dige van de politie moet het ook zonder sleutels voor de paal mogelijk zijn om met de vracht wagen achteruit naar de winkel te rijden. Mocht dat niet kun nen omdat de vrachtwagen te groot is, dan kan er altijd nog een blokje rond de winkel gere den worden. De voorraadwa gens zouden dan door de Mau- ritsstraat en de Willem Alexan- derstraat moeten. Commissielid Klein vond dat een vreemde oplossing. „De ge meente kiest voor een veilige wijk, maar laat dan wel van die bakbeesten door een woon straat rijden." Een ander com missielid, Sanders, vroeg zich af wat voor sluipverkeer er nu nog over de Ommedijkseweg gaat. „Sinds de opening van Rijksweg 11 ga je als een kogel over de Hoge Rijndijk." De commissie beroep en be zwaarschriften doet uitspraak over twee a drie weken. GELD LENEN? WAAR ANDERS DAN BIJ DEGKB LEIDEN! Bank in, bank uit om naar een lening te informeren. Zeg nu zelf, wordt u daar niet een beetje moe van? Is 't eigenlijk piet beter om maar meteen bij het beste adres langs te gaan? Welkom dus bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar wordt uw persoon lijke lening of doorlopend krediet prettig voor u in orde gemaakt. Lekker vlot. En tegen een leuke lage rente. Bel maar voor informatie. Of kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 67 maanden f 200,- 11,4% f 25.000,- 67 maanden f 500,- 11,0% f50.000,- 67 maanden f 1000,- 11,0% Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 48 maanden f 257,43 11,3% f 25.000,- 48 maanden f 643,57 11,3% f50.000,- 60 maanden f 1057,29 11,0% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777 - fax 071 -167158 voorschoten frank buurman De Laurentiuskerk aan de Leidseweg in Voorschoten wordt momenteel in de stei gers gezet. Daarmee heeft het kerkbestuur van de Laurentiusparochie voldaan aan de door subsidiegevers gestelde voorwaarde dat voor 1995 begonnen moest zijn met de restauratie. De opdracht voor de restauratie is ge gund aan aannemingsbedrijf Schakel en Schrale BV uit Amsterdam. Het bedrijf voert de restauratie uit voor een bedrag van 1.930.000 gulden en was daarmee de laagste van vier inschrijvers. Het is de bedoeling dat voor Kerstmis de toren van de kerk helemaal in de steigers staat. Na diverse voorbereidende werk zaamheden kan dan in 1995 daadwerkelijk met de restauratie worden begonnen. De Laurentiuskerk verkeert in slechte staat. Er bestond zelfs gevaar dat voorbij gangers door vallend gesteente zouden worden getroffen, waarna de voorkant van de kerk werd afgezet. Het metselwerk van de kerk wordt hersteld, het dak wordt gere pareerd. Na de restauratie van de toren wordt het schip van de kerk aangepakt. Daar worden ondermeer de glas-in-lood- ramen verwijderd en door glazeniers her steld. De restauratie zal omstreeks een jaar in beslag nemen. „We hopen Kerstmis vol gend jaar in een volledig gerestaureerde kerk te kunnen vieren", aldus C. Onderwa tervan het kerkbestuur. Kerstmis zal dit jaar ook nog in de lau rentiuskerk kunnen worden gevierd. Voor een beperkt aantal parochianen, die toe gangskaarten voor de diensten hebben af gehaald. Vanwege de slechte staat waarin de kerk verkeert kunnen namelijk niet alle plaatsen worden gebruikt. Parochianen die geen kaart hebben zijn aangewezen op de diensten in de Moeder Godskerk. 'Ze zullen het polderconflict zelf moeten oplossen oegstgeest/leiden loman leefmans De voormalige Utrechtse CDA- gedeputeerde A. Schapenk is gistermiddag begonnen met zijn bemiddelingspoging in het polderconflict tussen Leiden en Oegstgeest. De twee partijen, aangevoerd door de wethouders F. Lisman (Leefbaar Oegstgeest) en T. van Rij (PvdA), liggen in de clinch over de Broek- en Si- montjespolder. Vrijdag, als er drie gespreksrondes zijn gehou den, schrijft Schapenk twee A4- tjes waarin hij de dan nog aan wezige knelpunten opsomt. „Ze zullen zelf een oplossing moeten aandragen. Ik ben niet gevraagd om een bindend ad vies te geven. Ik maak ook geen hele nota, want er is over dit on derwerp al genoeg geschreven. Ik hoop alleen dat de partijen de wijsheid kunnen opbrengen om eruit te komen", aldus Scha penk. De 58-jarige inwoner van Leersum, die bijna achttien jaar betrokken was bij de ruimtelijke ordening van de provincie Utrecht, is door de vier betrok ken partijen - naast Oegstgeest en Leiden zijn dat Warmond en de provincie Zuid-Holland - ge vraagd om een poging te doen de patstelling te doorbreken. Van Rij en Lisman zijn het er over eens dat de polder vanwe ge de woningnood bebouwd moet worden. Maar Lisman wil dat de nieuwe wijk zich op Oegstgeest oriënteert, terwijl Van Rij juist een autoverbinding onder het spoor naar de Meren- wijk voor ogen heeft. De provincie heeft Leiden voorlopig in het gelijk gesteld en wil de polder helemaal aan de centrumgemeente geven. Oegstgeest kan het slaan van de eerste paal van de geplande, pakweg duizend woningen, in dat geval juridisch nog lang op houden. „Beide partijen moe ten goed weten dat het belang van de woningzoekenden voor op moet staan. En ik merk als ik de stukken lees dat er nog wat ruis op dat gebied te beluisteren valt", aldus Schapenk. Na het laatste gesprek, ko mende vrijdag, maakt Schapenk de balans op en zal hij zijn 'twee velletjes' aan alle betrok ken overheidinstellingen voor leggen. Dan zal duidelijk wor den hoe de omstreden polder er voorstaat. Tafeltje Dekje niet duurder Leiderdorpse ouderen hoe ven vanaf 1 januari geen kwartje extra te betalen voor een maaltijd van Tafeltje Dekje. Het college van B en W wilde de prijs verhogen om de maaltijdvoorziening kostendekkend te maken. PvdA-raadslid I. Hermans zag gisteren tijdens een ver gadering van de commissie voor welzijn geen reden om die verhoging per se door te drijven, omdat er in juli al weer allerlei wijzigingen op stapel staan. Ouderen gaan vanaf die datum namelijk een bijdrage betalen die af hankelijk is van het inkomen. Nu betaalt iedere oudere nog hetzelfde bedrag. Het PvdA- raadslid stelde voor om de - tussentijdse - prijsverhoging af te blazen. De overige com missieleden steunden Her mans hierin.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13