II Fakkeloptocht sluit actie voor Iraanse christenen af Kerk Samenleving fitheid als Zendtijd blijft hervormden verdelen WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 buitenland kort gesef van ballingschap vervaagt bij Molukse kerken Koning David De Israëlische regering heeft met gemak een mo- leiden .anp leefd naar aanleiding van minister Shimon Peres' opmerkingen over koning David. Met 56 tegen 41 stemmen werd de motie verslagen. Peres (buiten landse zaken) had de woede van ultra-conser vatieve rabbijnen en par lementariërs opgeroepen door te wijzen op het overspel van koning Da vid. ,,Niet alles wat koning David deed, op de grond of op het dakterras van zijn paleis, lijkt me joods", had Peres gezegd. Volgens 1 Samuël 11 vers 2 zag David vanaf het dakterras van zijn paleis 'een vrouw die aan het baden was, en die vrouw was heel mooi'. Hij liet uitzoeken wie zij was. Vervolgens sliep hij met Batseba. Hij zond haar man naar het front, waar deze overleed. Daar na werd zij zijn vrouw. „Maar De Heer keurde af wat David gedaan had", aldus vers 27. Praagse kathedraal De monumentale Praagse Sint Vitus-kathedraal is ei gendom van de katholieke kerk en niet van de Tsje chische staat. Dat heeft een rechtbank bepaald in een zaak over wie de ei- gendomsrechen toekomt van kerkelijke gebouwen in Tsjechië. Ook twee klei nere kerken in Praag, de Sint Georgiuskerk en de Sint Anna kapel, zijn door de rechter aan de kerk toebedeeld. De zaak speelde al onder het oude regime. Na de fluwelen re volutie van november 1989 was het geschil nog verre van opgelost. Presi dent Vaclav Havel verde digde handhaving van de kerkgebouwen als staats bezit, ondanks het feit dat hij zelfbepaald niet afwij zend tegenover religie sche Tsjechoslowaakse bewind stelde in 1955 dat de uit de 12de eeuw stam mende kathedraal 'aan het gehele volk' toebe hoort, wat het gebouw tot staatsbezit maakte. De kerkelijke functie ver dween niet. Er werden ge durende de gehele com munistische periode mis sen opgevoerd. Rechtvaardiging Lutheranen en rooms-ka- tholieken zullen binnen kort een gemeenschappe lijke verklaring over de rechtvaardigingsleer uit geven. Het meningsver schil over dit theologische onderwerp was in de Re- formatietijd een van de oorzaken van de splitsing tussen Rome en de pro testantse kerken. Volgens een Duitse medewerker van de pauselijke raad voor de eenheid der chris tenen, Heinz-Albert Raem, is er sprake van een 'consensus' tussen de Lu therse en de Rooms-Ka tholieke Kerk. Raem schrijft dit in het rk-tijd- schrift '30 dagen'. Over de betekenis van de recht vaardigingsleer verschillen lutheranen en rooms-ka- tholieken niet wezenlijk, wel is er verschil in de for mulering, aldus de verkla ring. Het gaat er niet om uniformiteit te scheppen, maar eikaars interpretatie te erkennen, schrijft Raem. De verklaring van tien bladzijden moet ove rigens nog door de con gregatie voor de geloofs leer worden goedgekeurd. De Molukse kerken in Nederland staan voor ingrijpende veranderingen. Het ker kelijk leven van de Molukse ballingen heeft altijd in het teken gestaan van de verwachting van een tijdelijk verblijf in ons land en het ideaal van een zelfstan dige Republiek Zuid-Molukken (RMS). Dat besef van ballingschap begint echter steeds meer te vervagen. Dal schrijft de theologe Antje van der Hoek in haar proefschrift 'Religie in bal lingschap. Institutionalisering en leider schap onder christelijke en islamitische Molukkers in Nederland'. Vandaag hoopt ze daarop aan de Rijksuniversiteit Leiden te promoveren. Het RMS-ideaal wordt minder belang rijk voor de Molukse kerken, constateert Van der Hoek. Vorig jaar voerden de twee grootste Molukse kerkgenootschap pen voor het eerst besprekingen met de Indonesische Raad van Kerken. Daarmee wilden de kerken volgens Van der Hoek hun 'kerkelijke horizon verbreden'. De mogelijke betrokkenheid van de Molukse kerken bij het Samen op Weg- proces van hervormden, gereformeerden en lutheranen wijst er op, dat zij zich meer op de Nederlandse situatie zijn gaan richten, aldus Van der Hoek. Ten slotte opent de recente vorming van een Moluks kerkelijk centrum in Houten per spectieven voor een 'Molukse Al die ontwikkelingen duiden er vol gens Van der Hoek op 'dat de toekomst van de ballingschapskerken zich niet langer zal afspelen binnen de smalle marge tussen de Indonesische kerken of de moederkerk enerzijds en de Neder landse kerken anderzijds'. Van der Hoek beschrijft de kerkelijke ontwikkelingen in Molukse kring sinds de komst van 12.500 ex-KNIL-militairen en hun familieleden in 1951 als een 'ge schiedenis van ontworteling'. Verschillen in afkomst, dorp en eiland van oor sprong, stand en politieke overtuiging leidden in Nederland tot een waaier van verschillende protestantse Molukse ker ken en kerkjes. Daarbij was de houding ten opzichte van het RMS-ideaal volgens haar de belangrijkste splijtzwam. Van der Hoek noemt het verschil in politieke oriëntatie beslissend bij het on- staan van de Molukse kerken. De meeste van hen waren op de RMS georiënteerd, terwijl een ander deel zich op de band met de moederkerk op Ambon richtte. Een klein aantal kerken benadrukte de verbondenheid met Indonesië. Voor alle Molukse kerken gold dat ze zich afzijdig hielden van de Nederlandse protestantse kerken. Van der Hoek constateert dat de 'poli tieke neergang' van het RMS-ideaal door het geleidelijk wegvallen van de eerste generatie ballingen grote invloed heeft op de kerken die altijd op de verwezen lijking van de RMS gericht zijn geweest. De RMS-rituelen raken in onbruik, en de messianistische inslag van de Molukse geloofsbeleving, waarin de RMS in bij belse termen als het beloofde land wordt voorgesteld, verdwijnt langzamerhand. Binnen het op Ambon georiënteerde kerkgenootschap NGPMB staat de tijde lijkheid van de organisatiestructuur ter discussie. Er gaan stemmen op om het hoofdbestuur van de kerk te vervangen door een synode. Daarmee zou de orga nisatie een permanenter karakter krij gen. Volgens sommigen betekent dat echter het afscheid van het 'noodkarak- ter' van de kerk in ballingschap. in Iran a l,M l/C Woodbrookers fuseren met De Rode Hoed Mcderland De demonstranten kwamen niet verder dan het hek van de ambassade. foto gpd Open Doors en Dorkas tevreden over grote opkomst De vereniging van religieus so cialisten de Woodbrookers fu seert begin volgend jaar met de stichting De Rode Hoed in Am sterdam. Dit heeft voorzitter C. Huijsen van de Woodbrookers gisteren voor de KRO-radio ge zegd. De arbeidersgemeenschap der Woodbrookers ontstond in Nederland in 1908. Het Quaker centrum in Woodbrook bij Manchester vormde de inspira tiebron. De vereniging wilde so lidair zijn met de arbeidersklas se en meewerken aan de verhef fing daarvan. Daartoe beschikte het over twee vormingscentra, in Bentveld en Kortehemmen. Verder organiseerden de Wood brookers conferenties. De ver eniging, die nu ongeveer 800 le den telt, moest de afgelopen ja ren de vormingscentra van de hand doen. Alleen het blad Tijd en Taak bestaat nog. De Rode Hoed, in 1980 door Huub Oosterhuis opgericht, heeft volgens Huijsen ongeveer dezelfde doelstelling. In dit cen trum komen zingevingsvragen op religieus, cultureel en poli tiek gebied aan. de orde. Er is al sprake van samenwerking. De secretaris van de Woodbrook ers, A. Engelsman, is al enige ja ren directeur van de Rode Hoed. De handtekeningenactie van de stichtingen 'Open Doors' en 'Dorkas' tegen de onderdrukking van christenen in Iran, is gisteravond afgesloten met een fakkeloptocht naar de Iraanse ambassade in Den Haag. Meer dan zes honderd demonstranten namen deel aan de tocht die begon bij de Oude Kerk in Scheveningen, waar eerder op de avond een gedenkdienst was gehouden. den haag dick van der plasgelegenheid gesteld De petitie met de boodschap 'Geef christenen in Iran dezelf de vrijheid als moslims in Ne derland' kwam uiteindelijk niet verder dan de brievenbus van de ambassade. Ondanks de kennisgeving vooraf gaf ambas sadeur Nasrollah Kazemi Ka- myab niet thuis. Wel werd woordvoerder Ruud van Eijle van Open Doors enige tijd in de spreken met een personeelslid. Voor de mansho ge hekken zongen de demon stranten onder begeleiding van trompetmuziek liederen als 'Ere zij God' en 'Wat de toekomst brengen moge'. De directe aanleiding voor de handtekeningenactie van de twee interkerkelijke organisaties - die ijveren voor verdrukte christenen in communistische en islamitische landen - was de recente moord in Iran op de drie predikanten Hovsepian, Dibaj en Michaelian. Deze aan slagen zien de stichtingen niet als een incident maar als een symptoom voor de benarde po sitie waarin christenen in Iran moeten leven. Nog geen één procent van de 55 miljoen Ira- niërs is christen. Deze groep heeft op alle mogelijke manie ren te maken met onderdruk king, aldus Open Doors en Dor kas. Een aantal van die pressie maatregelen van het Iraanse re gime werd ook genoemd in de petitie: predikanten en actieve christenen worden behandeld als potentiële misdaders, kerken en particuliere organisaties mo gen geen bijbels en christelijke lectuur importeren, christenen worden verplicht de Koran te bestuderen en zij worden op tal van terreinen in de samenleving gediscrimineerd. ,,En die lijst zouden we met gemak nog veel langer kunnen maken", zegt Ruud van Eijle van Open Doors, die zich zeer tevreden toonde met de opkomst voor de de monstratie. Hij probeert de ko mende weken alsnog persoon lijk in contact te komen met de Iraanse ambassadeur. Van Eijle wil hem dan een bijbel in zijn landstaal overhandigen. Het ging hem te ver om dit boek gis teravond samen met de petitie in de brievenbus te laten glij den. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Eist (Gld) (SoW): G Ruitercamp te Denekamp; naar Vollenhove.- J.F. Kievit, kandidaat te Barneveld, die bedankte voor Piers- sterdam (toez.): C. van de Scheur te Bodegraven. EVANGELISCH LUTHERSE KERK Benoemd: te Amersfoort-Baarn-Soest als predikant met een bijzondere op dracht- mevr. C. Verwaal-Hübner, wo nende te Hilversum, die deze benoe- ingenomen en hier reeds n Butter CHR.GEREF. KERKEN Bedankt; voor Elburg; P. c te Driebergen. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Dirksland, te Rotter dam-Centrum en te Lethbridge (Can.): C.A. van Dieren te Stolwijk; te 's-Gravenzande: A. Moerkerken te Gouda; te Tricht-Geldermalsen: AJ. Gunst te Tholen. Bedankt: voor Benthuizen: J.J. Tams <r Leerdam: C. Hogchem leidschendam anp Het synodebestuur van de Ne derlandse Hervormde Kerk en de rechtervleugel van die kerk, de Gereformeerde Bond, zijn gisteren in een gesprek niet na der tot elkaar gekomen in de kwestie van de kerkelijke zend tijd op radio en tv. De Gereformeerde Bond be sloot onlangs om zelfstandig ra diozendtijd aan te vragen via de Evangelische Omroep (EO). De NHK, die sinds jaar en dag haar zendtijd door de IKON laat ver zorgen, was daar woedend over en eiste dat de Gereformeerde Bond zijn aanvraag zou intrek- Volgens ir. J. van der Graaf, i de Gereformeer de Bond, is er een 'scherp ge sprek' gevoerd, dat het gerezen probleem echter niet heeft op gelost. De Bond blijft bij zijn kritiek op de vrijzinnige koers van de IKON en zal pas na zijn bestuursvergadering in januari formeel reageren op de eis van het synodebestuur om de eigen zendtijdaanvraag in te trekken. „Wij voelen ons op geen en kele wijze verplicht aan de IKON", aldus Van der Graaf. „De synode heeft gefaald door niet de hele breedte NHK bij de IKON te betrekken." Volgens ds. K. Blei, scriba van het hervormde synodebestuur, heeft het moderamen de Gere formeerde Bond nog eens voor gehouden dat de zendtijdaan vraag 'een brug te ver' is. „Die verdraagt zich niet met het be leid van de Bond om loyaal bin nen de NHK te opereren." Het moderamen wacht nu de reac tie van de Bond af, aldus Blei. HET WEER Stijgende barometer Een depressie voor de Noorse kust voerde gisteren heldere, polaire lucht het land binnen. Hierin was ruimte genoeg voor brede lappen hemelblauw, waartegen de stapel wolken fel afstaken. Er dreven nog wat lokale buien rond, bij voorkeur in het noordwesten van het land. Ondanks een temperatuur van 7 graden voelde het tamelijk guur aan; aan zee stond een krachtige westenwind. Verder landinwaarts zag je een geleidelijke overgang naar wat wmterser weer. Langs on ze oostgrens werd al niet meer dan 4 a 5 graden gehaald en in de Ar dennen en de Duitse Middelge bergten werden al wat sneeuwvlok ken gemeld. Serieuzer ging het er aan toe in Tsjechië en Oostenrijk. Een forse depressie boven Italië stuwde vochtige lucht uit de Mid dellandse Zee de Alpen over en dat gaf aanleiding tot flinke sneeuwval. Vandaag ligt ons land in een 'nie- mandsgebied' tussen de oude de pressie in het noorden en een sto ring, die met regen en natte sneeuw over Frankrijk koerst. Hier door heeft de wind enige tijd geen voorkeursrichting, waarbij lokale verschillen tussen land en zee een rol gaan spelen. Vooral na zonson dergang neemt het temperatuurs verschil sterk toe. In het binneq land wordt al vlot het vriespunt^ reikt, terwijl het kwik vlak aan o kust niet veel daalt vanwege eei^ zeewatertemperatuur van 9 graj^ den. Het is onder die omstandig den goed mogelijk, dat er een zi genaamd 'kustfront' wordt ge- £e vormd, waarbij winterse buien K1* regen, hagel en natte sneeuw a?1^ eenklitten boven de westelijke eer noordelijke kuststrook. ig H Morgen verdwijnen de buien on^r een stijgende barometer. De ko-t mende dagen vormt zich een gn continentaal hogedrukgebied. D geeft eindelijk wat winterweer ifc onze contreien; zeker tot aan dé51 kerst. In de heldere nachten vrijl het licht, overdag komt het kwikD wat zon hooguit enkele uren ev$ü boven nul. Plaatselijk vormen zipu mistbanken, maar het blijft enkie dagen droog. u Het weer tijdens de kersdagen ir. afhankelijk van de koers van de-! pessies op de oceaan. Voorlopig n trekken deze hun baantjes langi IJsland en Noord-Noorwegen. be Zachte lucht stroomt in eerste iiiiji stantie uit in de richting van Sc^r HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Vandaag wisselend be- in sneeuw. In het zuiden op de meeste plaatsen droog. Donderdag vanuit het zuidwesten toenemen de bewolking en later in het midden en noorden re- Engeland, Vandaag regen. Elders Maxima oostkust tot 10 ii Schotland iets zachter. België en Luxemburg: Vandaag wolkenvelden, maar op de plaatsen droog. Morgen perio- droog. Middagtempera- langs de kust tot -2 in hoge Ardennnen. Midden-Frankrijk: Vandaag wolkenvelden, ook wat zon en vrijwel overal droog. In midden-Frankrijk bewolking, gevolgd door re gen, in het binnenland mogelijk ook nat te sneeuw. Middagtemperatuur van 9 graden in Bretagne tot rond 3 graden in het oosten. Morgen overal tempera- tuursdaling. Temperatuur op 1000 me ter in de Vogezen en de Jura dalend tot - 5-graden. Wolkenvelden en langs de Golf van Bis kaje kans op een bui. Morgen breiden de buien zich iets in zuidelijke richting uit en richting de Costa Brava. In het zui den is het vandaag nog vrij zonnig, mor gen komt ook hier meer bewolking. Mid dagtemperatuur circa 12 graden, maar langs de zuidelijke costa's ongeveer 17 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar ook enkele wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 "graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en voornamelijk in het westen af en toe re gen of motregen. In het oosten een en kele bui. De sneeuwgrens daalt naar on geveer 500 meter. Aan de Middelland- se-Zeekust op beide dagen perioden met zon, overwegend droog, maar ook een stevige mistral Middagtemperatuur in het laagland dalend naar 4 graden, aan de zuid- en westkusten ongeveer 7 graden. In de Alpen veel wind en tempe ratuur op 2000 meter hoogte dalend 10 graden, in de Pyreneeën tot -5 1000 n de- westelijke bergen ie slagkansen. Kouder met maxima van b graden in het noordelijke laagland en 12 in het zuiden. Temperatuur in de Alpen en Dolomieten op 2000 meter dalend ongeveer-11 graden. DONDERDAG 22 DECEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.46 Zon onder 16.fc Maan op 21.31 Maan onder 10. t Waterstanden Katwijk Hoog water 05.38 17.49 Laag water 01.26 13.52 Weerrapporten 20 december 19 u

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12